Mam 18ds Współczuję sobie i wszystkim innym posiadaczom kotłów tej firmy
@SILVESTROThingS2 күн бұрын
Dzięki, ale ja nie narzekam, przystosowałem sobie kocioł pod swoje potrzeby.😀
@wojciechsliwa41475 күн бұрын
Czy paląc metodą kroczącą też używałeś nadmuchu? Mógłbyś opisać jak wyglądał ten proces od rozpalenia?
@SILVESTROThingS5 күн бұрын
No , raczej nie da się spalać miału bez nadmuchu, jak wygląda proces rozpalania miału metodą kroczącą, widzisz w 30 sekundzie filmu, kocioł miał tak ukształtowane podawanie powietrza że wymuszało to jego spalanie od przodu rusztu od dołu, należało kocioł rozpalić od przodu i popchnąć żar do przodu i zasypać kocioł miałem, ale w taki sposób żeby nie zasypać całkowicie żaru. Jeżeli żar się zasypało, to dochodziło do wybuchu czadu w kotle lub z komina wylatywał śmierdzący dym do czasu rozpalenia miału. Samo sterowanie nadmuchem uzależnione było od różnicy temperatury aktualnej od temperatury zadanej, im większa różnica tym większe obroty wentylatora, po przekroczeniu temperatury zadanej ustawiało się częstotliwość przedmuchów i siłę obrotów wentylatora, ja miałem dmuchawę bez klapki, czyli nawet po wyłączeniu wentylatora, trochę powietrza się dostawało do kotła, czyli tak jakby pracował wtedy na naturalnym ciągu na minimalnej mocy.
@tomaszplewko40808 күн бұрын
Błędnie wykonałeś ten odciąg spalin, ale juz Ci to koledzy niżej pisali. Brakuje blachy z otworem i takiej jakby puszki we wnętrzu Twoje konstrukcji. Poza tym ten kocioł powinien mieć krótki obieg spalin w komorze załadowczej, a nie na obiegu spalin. A tak otwierasz i masz dym prosto w twarz. Do tego smoła we wnętrzu tego złoma przeraża.
@SILVESTROThingS8 күн бұрын
Możesz mi napisać, dlaczego uważasz że powinna być zrobiona tak jakby puszka? Krótki obieg spalin służy rozpalaniu, a funkcja oddymiania komory załadowczej służy podkładaniu bez dymu. Mam swój sposób radzenia sobie z podkładaniem w kotle bez funkcji oddymiania, jestem na etapie robienia o tym filmu.
@KornikTV-s6r14 күн бұрын
Witam, musze skonentowac ten film na ustawieniach, nawet bez powietrza wtornego mam ponad 180 stopni na spalinach i choc bym nie wiem co robil nie da sie zejsc na 150😊
@SILVESTROThingS13 күн бұрын
Pewnie palisz samym drewnem, możesz zmniejszyć ciąg w kominie przepustnicą spalin albo regulatorem ciągu kominowego tylko zastanawiam się po co, skoro masz bufor, i lepiej palić krócej niż dłużej...😄
@dilips.talreja902420 күн бұрын
Sir is this model repairing demo is same as for model Philips Comfort Silver stone 250. Pls reply soon
@SILVESTROThingS19 күн бұрын
I don't know the Philips Comfort Silver Stone 250 model, you have to judge for yourself based on the shape, whether it is similar or not...
@krzysztofleszczynski314527 күн бұрын
I jak ci się pali z tym wentylatorem
@SILVESTROThingS27 күн бұрын
Jestem zadowolony. Nie jest to pełny automat, bo nie ma automatycznego ustawiania powietrza pierwotnego i wtórnego, trzeba wiedzieć jak je ustawić . Najbardziej przydaje się na jesieni i na wiosnę, gdy są kłopoty z ciągiem. Jak to działa, znajdziesz w opisie.
@broker20048128 күн бұрын
Jaki masz sterownik i wentylator wyciągowy?? Widzę że jest to coś innego niż wentylator bocznikowy i sterownik który proponuje producent... Czy ten wentylator dużo daje jeśli chodzi o oddymianie przy dokładaniu?
@SILVESTROThingS28 күн бұрын
Wentylator podobny do fabrycznego z 2020 r. firmy domer, sterownik diko-tech. Mam inny typ sterowania pracą kotła i wentylatora, czyli zmienne obroty wentylatora a stała szczelina powietrza pierwotnego, w fabrycznym sterowniku zmieniana jest wielkość szczeliny a obroty stałe. W przypadku oddymiania wentylator powinien pracować na 100%, w przypadku mojego sterownika musiałbym go przestawiać na pracę ręczną, czego najczęściej nie robię, ale i tak poprawia oddymianie, jak dokładam, ale przy dokładaniu jest inny sposób na oddymianie, może zrobię o tym film. Zajęło mi trochę czasu aby dopracować ustawienia sterowania wentylatorem, ale warto było, żeby nie mieć do czynienia z jakimiś łańcuszkiem.
@broker20048128 күн бұрын
@@SILVESTROThingS dzięki za informacje, właśnie znalazłem filmik na którym pokazujesz jak budujesz ten wentylator - rzeczywiście podobne działanie do fabrycznego więc kupie go razem z kotłem i mam nadzieję że odpalany ręcznie na maksa + zamykanie klapki miarkownika i krótki obieg przy ewentualnym dokładaniu opału załatwi sprawę spalin..
@arkadiuszk.3898Ай бұрын
Mnie takie rozpalanie/palenie nie przeraża, ma to pewnego rodzaju magię. Od czasu podłączenia do mojego kotła typu jamnik palnika pelletowego potrafię tydzień nie zaglądać do kotłowni. Kształt kotła pozwala wspomagać palenie polanami drewna, co przekłada się na oszczędność pelletu plus szybsze osiągnięcie temp zadanej. Sam palnik ze sterownikiem i regulatorem pokojowym Salus utrzymuje zadaną temp w pomieszczeniach niezależnie czy mamy ciepłą jesień czy mroźną zimę. Nie umie jedynie schładzać latem. Nie można mieć wszystkiego.
@imyoursnajper9459Ай бұрын
palenie z wentylatorem dla mnie nie ma sensu za duzo ciepla ucieka w komin najlepiej jak kociol chodzi na naturalnym ciagu
@SILVESTROThingSАй бұрын
To jest prawda jak masz za duży ciąg w kominie, kiedy zredukujesz ciąg w kominie poniżej mocy z jaką chcesz żeby kocioł pracował i resztę powietrza dostarcza wentylator, wtedy możesz kontrolować spalanie w kotle przy użyciu wentylatora, i nie przyczynia się on do zwiększonych strat kominowych, potrzeba tylko wyregulować to wszystko... Ja jestem zadowolony
@odonnghaileАй бұрын
❤ bravo
@volaremarcin7117Ай бұрын
moze powiedziec o co chodzi z powietrzem pierwotnym? bo jest jeden doplyw w dzwiczkach gornych a drugi w dolnych z regulowana klapa , dzieki
@SILVESTROThingSАй бұрын
Pod pewnymi warunkami możesz podawać jednocześnie powietrze pierwotne przez ruszt kotła (dolne drzwiczki) i od góry (drzwiczki zasypowe). Podawanie części powietrza od góry powoduje szybsze odparowanie wody z zasypu oraz mniejsze osadzanie smoły na kotle przy drzwiczkach od góry przy paleniu drewnem. Niestety ma też wadę, ponieważ gdy w jakiś sposób nastąpi przytkanie wlotu do komory spalania, dym przez otwór w drzwiczkach zasypowych może się wydobywać do kotłowni, a czasami może dojść do wybuchów gazów w popielniku i kocioł poważnie "kaszle". Ja generalnie z tego powodu zrezygnowałem z podawania powietrza od góry, i zlikwidowałbym ten otwór w górnych drzwiczkach.
@volaremarcin7117Ай бұрын
@@SILVESTROThingS super, dzieki za info
@SILVESTROThingSАй бұрын
@mateuszjanek3360 "Po co ludzie kupują ten szajs? Dopłacić i np stalmark eko vod ma sterowniki i lepiej rozwiązana kwestia spalania i wg." Dzięki za opinię. Odpowiem Ci dlaczego nie kupiłbym tego kotła, choć pewne elementy ma lepiej rozwiązane od MPM DS, czyli komora pozwala ładować długie kawałki, lepiej rozwiązane ustawianie powietrza wtórnego, oddymianie w czasie podkładania. Ale nie jest to kocioł dwupaliwowy, najmniejszy ma moc 21 kW, ma podłączenie do komina wyżej co wymagałoby przeróbek w kotłowni czyli dodatkowy koszt, temperatura zasilania powyżej 80 stopni, fabryczny sterownik którego nie można dowolnie ustawiać.
@mateuszjanek3360Ай бұрын
Po co ludzie kupują ten szajs? Dopłacić i np stalmark eko vod ma sterowniki i lepiej rozwiązana kwestia spalania i wg .
@cen1693Ай бұрын
Z jakich rur wykonana jest instalacja? Mam w planach podobną kotłownię i nie wiem, na co się zdecydować. Jedni doradzają stal czarną, inni ocynk a jeszcze inni twierdzą, że pex wystarczy.
@SILVESTROThingSАй бұрын
Musisz się zdecydować przede wszystkim, co jest dla ciebie najważniejsze. Jeżeli będziesz stawiał bufor, to w zasadzie możesz to tak skonstruować że gorąca woda będzie szła tylko do bufora, i całą tą część instalacji plus rurę do naczynia wyrównawczego trzeba zrobić w metalu, a pozostałą część rozprowadzającą po domu może być i z pexa, ale coś za coś, to nie będzie działać na grawitacji. Ja mam specyficzną instalację bo jednorurową z grubych rur ocynkowanych. Podobno przy ocynku mogą powstawać ogniwa przyspieszające korozję w niektórych miejscach na styku np. z mosiądzem. Nie wiem czy tak się dzieje u mnie, a instalacja ma 20 lat. No czarne rury są tańsze od ocynkowanych.
@KornikTV-s6rАй бұрын
Bardzo ładna kotłownia, prawie wszystko przemyslane 😅 ale czy ten sterownik posiada termopare? Fajnie by bylo gdyby wiedzial ze spaliny zmniejszaja temp. Aby zakonczyc prace pomp by te nie chlodzily bufora 🤔 szukam wlasnie czegos takiego ... Zlotego srodka
@SILVESTROThingSАй бұрын
Sterownik ten ma możliwość sterowania kotła na podstawie temperatury spalin, trzeba było tylko zakupić taki termometr, ja nie zrobiłem tego, dlatego że temperatura spalin zmienia się w zależności od ilości spalanych części lotnych, na początku jest wyższa, a na końcu wypalany jest czysty węgiel, czyli w komorze i dłuższa jest droga spalin do wylotu, więc sama temperatura spalin nie jest wyznacznikiem mocy kotła na jakiej pracuje. Poprawny algorytm musi uwzględniać kilka czynników. Tego sterownika chyba już nie ma w sprzedaży, chyba że używany. Moim zdaniem pracę pomp możesz zakończyć po osiągnięciu określonej temperatury w buforze, tak jak jest przy grzaniu pompą cwu jeżeli obieg będzie działał dalej na grawitacji, ja u siebie wykorzystuje ustawienia w sterowniku dla pompy cwu do napędu pompy obiegowej CO. Albo przydałby ci się jakiś dodatkowy sterownik czasowy, który np. ustawiasz na prace przez 4 godziny, czyli np. przy rozpaleniu pompa ma działać przez 5 godzin
@kirilskobelev1330Ай бұрын
Поздрави за чистотата
@kirilskobelev1330Ай бұрын
Тези котли искат доста внимание и разбиране, не са за всеки
@SILVESTROThingSАй бұрын
Напълно съгласен, зависи какво харесваш. Можете да закупите автоматизиран котел, който се управлява изцяло от контролер. Но винаги сте ограничени от горивото, което можете да изгорите и запаметения алгоритъм на котела. И трябва да платите 2-3 пъти повече за котела.
@lukaluka7305Ай бұрын
Witam. Odnosnie mpn ds ll 14 kw. W instrukcji podana jest wysokosc przeslony nad palnikiem 5cm. Pale tylko drewnem, komin systemowy 8m fi20. W kotle sa zamontowane zawirowywacze, przeslona nad palnikiem 6cm.. Przy dobrym spalaniu tem. spalin to 230, 240 stopni. Czy obnizenie przeslony do 5cm lub nizej wplynie na jeszcze bardziej efektywne spalanie sie opalu..? ?
@SILVESTROThingSАй бұрын
Jak to możliwe, że masz 230 stopni przy założonych zawirowywaczach? Obniżenie przesłony powinno zwiększyć opory przepływu gazów, czyli powinna się zmniejszyć temperatura spalin. Czy spalanie opału będzie bardziej efektywne, tego nie wiem ponieważ spalanie opału będzie wolniejsze i moc kotła mniejsza, więc choć do komina będą trafiać zimniejsze gazy, to jednak opał będzie się dłużej spalał, i kocioł będzie dłużej pracował, tym samym efektywność spalania może się nie zmienić.
@lukaluka7305Ай бұрын
Jest mozliwa taka temperatura spalin, przy pelnym rozpaleniu i drewno musi byc niestety drobno rebane...
@KornikTV-s6rАй бұрын
Jak dla mnie super kocioł, mam bufor 800 do mpm14 powrot z boilera mam wpiety do powrotu z instalacji CO do dołu bufora tym sposobem mam lepsze mieszanie i w 2h mam nagrzany bufora do 80 stopni, powrót do pieca również jest wpiety na samym dole naprzeciwko powrotu z boilera to jest mega rozwiazanie bo ciepla woda z powrotu boilera ogrzewa dół bufora i jest wciagana do kotla na powrot ktory ma termostat na 55 stopni🔥 Moim zdaniem ten piec i takie wpiecie w instalacje to mistrzostwo swiata, defro ktore mialem mozna na smietnik wywalic 😂😂😂 nic mi sie nie kopci jest czysto bez wyciagu tyle za jak konczy sie palic w piecu to zamykam klapke od miarkownika aby nie studzic pieca temp. Spalin najlepsza w mpm ds 14 w moim wypadku to 230stopni jak zlapie to az dudni a powietrze wtorne mam otwarte po obu stronach na 8mm. To powietrze podnosi temp. Spalin na zatkanych obydwuch zasowkach ta temp. Sięga 180stopni
@SILVESTROThingSАй бұрын
No jak w 2h grzejesz bufor 800l do 80 stopni, to kocioł pracuje nie na 14 kW, tylko 20 kW. Czym sterujesz powietrzem pierwotnym? Czym palisz i jak masz przygotowany opał?
@KornikTV-s6rАй бұрын
@@SILVESTROThingS No i wlasnie starzy ludzie nie mają pojecia, wiec zaraz nie wierzą... Piec mam mpm ds 14 kupiony we fuego... Powietrze wtorne na 8mm lewe i prawe, przeslona na full otwarta i musi byc, domowi mechanicy niech sobie pisza co chca😂 jesli nie wiedza ze ona sluzy mieszaniu spalin z powietrzem wtornym. Rozpalam drewnem sezonowanym 3 letnim i sypie suchy jeszcze raz powtarzam suchy wegiel roczny który lezy pod dachem w szczelnym garazu. A ze mam zrobione mieszanie goracej wody z bufora do powrotu na bufor to tak szybko sie grzeje.... Proste jak jebanie😎 pompka na dom wlacza sie kiedy temp pokojowa spadnie do 21* wiec w domu jak rozpalam to nie kreci, kreci tylko mieszanie bufora i boiler. Ale to trzeba miec troche oleju w głowie albo jechac do niemiec na robote zobaczyc jak tam sa montowane... Przez Niemców
@KornikTV-s6rАй бұрын
Powrot z boilera nie idzie na piec tylko wchodzi z prawej strony, a mieszanie na buforze wchodzi naprzeciwko wiec bufor dostaje goracy powrot z boilera i goraca wode z góry bufora na dno... Coś jeszcze?
@KornikTV-s6rАй бұрын
@@SILVESTROThingSaaa i u mnie komora zaladunkowa jest sucha, o powrocie i zabezpieczeniu kotla nie bede ci pisal bo nie ma sensu wiedza kosztuje 😊
@KornikTV-s6r8 күн бұрын
@@SILVESTROThingSKolego drewno jakim pale to osika, grab, czeresnia, sliwka, jablon, i sosna tylko na rozpalke. Drewno sezonowane min2 lata pod przykryciem z eternitu, boki z desek bitych co 5cm aby byl przewiew i ten magazyn od zawietrznej strony w ten sposob drewno jest suche jak pieprz, miernik nie mogl zlapac wilgotnosci gdy byla kontrola😂 i nie moge zbic temp. Spalin w piecu, na weglu da rade a na drewnie nie😅. Piec jednak ustawilem pod wegiel i gdy pale weglem to mam bialy wymiennik i komore zaladunkowa oraz drzwiczki 😊 jednak przez to drewno i temp spalin musze pomalowac czyms wymiennik dla lepszej chrony
@grzechumajster7089Ай бұрын
Fajnie wygląda ta plątanina kolanek 2", pewnie nie chciało się komuś pospawać kawałka rury. Pozdrawiam :-)
@SILVESTROThingSАй бұрын
Tak dla poprawności, to są 1,5 calowe kształtki. Generalnie jestem zwolennikiem połączeń, które kompensują zmianę długości rury. No nie myślałem o spawaniu, a byłoby to tańsze rozwiązanie....😁
@konradborowiec4123Ай бұрын
Masz tam wentylator wyciągowy ?
@SILVESTROThingSАй бұрын
Mam, ale sam sposób rozpalania nie wymaga wentylatora gdy jest odpowiedni ciąg kominowy.
@kirilskobelev1330Ай бұрын
@@SILVESTROThingS Съгласен
@sssmedia5262Ай бұрын
Very interesting work
@SILVESTROThingS2 ай бұрын
After three months of use, the filling came off on the sides, if I glued them back on, I estimate that the shoes could have been used for another 2 months. Because the heel in one shoe was still breaking, I decided not to repair it again. Because cheap work shoes with a polyamide sole lasted me 4 months, the presented repair method allowed me to extend the period of use twice. The repair is simple and does not require much time and effort, I estimate that it is a good way to counteract manufacturers deliberately aging the product and shortening its period of use by equipping the shoe heel with a so-called vibration absorber.
@emanuelbaptista23122 ай бұрын
Dont do this! Your safety first
@SILVESTROThingS2 ай бұрын
Always wear eye protection and breathing filters when operating a grinder.
@РамзанЭльдаров2 ай бұрын
SUPER !!!!!!! 👍👍👍👍👍👍👍
@maaaty2 ай бұрын
Jestem zmuszony zmienić kocioł 😓, jednym z kotłów jest właśnie mpm ds II. To jest ten sam kocioł? Właśnie zależy mi na certyfikacie na węgiel i drewno.
@SILVESTROThingS2 ай бұрын
Tak, to jest MPM DS II. Masz opinię o tym kotle w filmie na moim kanale. Nie mam wiedzy czy obecne modele w sprzedaży są dwupaliwowe i posiadają certyfikaty na oba paliwa.
@maaaty2 ай бұрын
@@SILVESTROThingS Już wiem trochę więcej. Obecnie w sprzedaży jest MPM DS Plus. Wygląda z zewnątrz nieco inaczej, ale również ma certyfikaty na Węgiel i Drewno. Wymieniam właśnie kocioł i mega zależy mi na obu certyfikatach. Tyle że opini na temat DS Plusa w internecie praktycznie brak. W DS Plus wg. Instrukcji w zależności od tego czy palimy węglem, czy drewnem zmieniamy szerokość otworu w palniku i troszke inaczej ustawiamy powietrze wtórne. W ds II też tak piszą ? Jak wrażenia z użytkowania ? Na forach się skarżą, że bardzo kopci(tyle, że czynników kopcenoa moze być mnóstwo- z użytkownikiem włacznie 😅). Albo że przygasa... I sam już nie wiem... Ja raczej planuję palić węglem (póki można), okazjonalnie drewno, no chyba że zakażą węgla to właśnie na drewno w tym kotle się przeżucić.
@SILVESTROThingS2 ай бұрын
Kocioł MPM DS Plus ma oddymianie komory. Nie wiem jak się to sprawdza. W kotłach bez tego, podkładanie do kotła było możliwe dopiero po wypaleniu się wsadu. Regulacja otworu palnika za pomocą przesłony metalowej ma wadę, ponieważ przesłona przepala się po około 3 miesiącach, lub potrafi opaść. Po sprawdzeniu jaka powinna być wielkość otworu, zamiast tej przesłony można wykonać samemu przednią część ściany palnika z odpowiednim otworem z cegły szamotowej. Nieczyste spalanie w kotle najczęściej związane jest z zawieszeniem opału bądź brakiem żaru na żeliwnym ruszcie, szczególnie przy spalaniu drewna. Dla uniknięcia takich sytuacji, kocioł wymaga przygotowania odpowiedniej wielkości polan. W przypadku spalania tylko drewna, do rozważenia jest zmniejszenie powierzchni otworów w ruszcie, np. poprzez przykrycie blachą rusztu od strony wlotu do palnika. U mnie kocioł ma założony wentylator wyciągowy ze sterownikiem płynnie regulującym obroty. Regulacja ciągu w kominie do wymagań kotła, to podstawowy element poprawnej pracy kotła na naturalnym ciągu.
@mariuszmaracz5333 ай бұрын
Przygotowanie i pomalowanie wymiennika to katorga, zwłaszcza jeśli się chce to dobrze i dokładnie zrobić. Sam go niedawno malowałem i chyba następnego razu nie będzie😀 kzbin.info/www/bejne/ZmHWiKtpbcaApKssi=s_oTim3CmGNtcXIu
@SILVESTROThingS2 ай бұрын
No pomalować cały wymiennik to dużo pracy, ja malowałem tylko ostatni kanał i dół wymiennika, tam gdzie występuje największa kondensacja spalin, z zamiarem sprawdzenia ile ta farba się utrzyma.
@grawer80413 ай бұрын
No i jak tam- trzyma czy nie?
@SILVESTROThingS3 ай бұрын
W tej chwili 2 miesiące wytrzymało, a butów używam praktycznie codziennie. Dla naśladowców, dziurę pod wypełnienie trzeba wyszlifować tak jak dobry dentysta, czyli szersza u spodu i węższa u góry, wtedy jest mniejsze zagrożenie oderwaniem się z boku.
@samuelzralte38673 ай бұрын
How to apply grease on pulley😅
@SILVESTROThingS3 ай бұрын
Ha ha. How did it turn out? Did it hold up?😁
@towa58224 ай бұрын
To nie jest palenie od góry jak w tytule.
@romeoingalla4 ай бұрын
ganda bender
@RustyInventions-wz6ir4 ай бұрын
Very interesting. Nice work sir
@ujalsingh26484 ай бұрын
My electric press top and bottom holder is broken I need spare so that are tighet
@lukaluka73055 ай бұрын
Witam. Na jakiej wysokosci masz przeslone nad palnikiem....
@SILVESTROThingS5 ай бұрын
Jak palę drewnem i owsem, 5,5 cm.
@tomilitomili79926 ай бұрын
Współczuję zakupy mam ten pięć od 6 lat. Naprawdę współczuję
@SILVESTROThingS6 ай бұрын
Co takiego jest w nim złego?
@robzii172 ай бұрын
Na jakiej wkładce pracuje Twój kocioł? Może temperatura wkladki jest za niska i stąd problemy
@marek_6547Ай бұрын
Mój brat też ma ten kocioł, u niego to tragedia. Kocioł przede wszystkim musi mieć odpowiedni ciąg w kominie bo to ds. Ma wersję z drzwiczkami od góry, przy każdym załadunku zadymiona kotłownia i smród. Smoła wewnątrz pieca i korozją. Dla mnie to tragedia. Nie wiem, być może mój brat źle użytkował ten kocioł. Piec z podajnikiem na eko groszek to inna jakość życia, człowiek nie jest uwiązany w kotłowni.
@SILVESTROThingS7 ай бұрын
@Rey-wl5km "Zajebany sadzą jak stary bezklasowy kopciuch" kzbin.info/www/bejne/qH7Gg5-PYtNlopY Gdzie tam widzisz sadzę? Możesz na dole kanału zobaczyć biały pyłek, wewnątrz kanał do komina malowany jest szarą farbą. Skąd u ciebie taka awersja do tego kotła?😁
@Rey-wl5km7 ай бұрын
To ma być 5klasa? Zajebany sadzą jak stary bezklasowy kopciuch z połowę opału wylatuje kominem w postaci sadzy, węglowodorów i tlenku węgla.
@SILVESTROThingS7 ай бұрын
W którym miejscu filmu widzisz tą sadzę?
@Rey-wl5km7 ай бұрын
@@SILVESTROThingS0:12
@jaceksadlo250621 күн бұрын
@@SILVESTROThingS najwyraźniej nie wie o czym pisze, niech dalej żyje w tej nieświadomości 🤣🤣🤣🤣
@Rey-wl5km7 ай бұрын
Serio ktoś jescze kupuje tą kupę złomu mdm toż to się nadaje tylko do huty takie 💩
@jacek87957 ай бұрын
Ja tam przesypuje puste przestrzenie trocinami i pali się dobrze i nie bawie sie w zbytnio w układanie opału. Nic więcej nie kombinuje.
@SILVESTROThingS7 ай бұрын
Nie porywa trocin do palnika?
@jacek87957 ай бұрын
@@SILVESTROThingS może deko, takie ciut zapalone(czasami ciut przez wizjer widać iskierek) napewno niema w kanałach po paleniu nic oprócz znikomej ilości drobnego popiołu. Pale obecnie pociętymi paletami gdzie nóżki palet nie były odcinane bo to było do innego kotła szykowane a więc pustych przestrzeni jest naprawdę dużo. Bez trocin jest malutki problem przy pierwszym wkładzie opału nim się żar zrobi a przy drugim załadunku już bez problemu. A z trocinami jest extra od początku.
@sylwek72si7 ай бұрын
Ja już próbowałem na palecie 😮 efekt był straszny😢 pelet spadając do komory zgazowy wujacej spalał się dając efekt lokomotywy. Dlatego pracuję nad rusztami😊 pozdrawiam
@SILVESTROThingS7 ай бұрын
U mnie przez ruszt podawane jest powietrze pierwotne, dlatego przesypywanie drobnego opału powoduje powstanie dziury przy palniku, co tylko zwiększa napowietrzenie gazów dostających się do komory spalania. U mnie drobny opał ogranicza ilość spalanego opału w komorze załadowczej, natomiast w twoim kotle jak masz podawanie powietrza pierwotnego od góry, to może powodować odwrotny efekt. Może spróbuj na jednej połowie komory układać polana na skos, a z drugiej strony zasypywać drobny opał, coś w rodzaju drewno w kształt piramidy, a po bokach drobny opał?
@karolski55557 ай бұрын
Witam jaką ma Pan wkladkę na ochronie powrotu? 45 czy 55? Ja bym osobiscie zalozyl 65 lub więcej wtedy problem kondensacji by zostal rozwiązany
@SILVESTROThingS7 ай бұрын
Ochrona powrotu kotła rozwiązuje problem kondensacji wody na wymienniku kotła, a nie likwiduje kondensacji smoły w komorze załadowczej. W kotłach zgazowujących z wyższej półki, komora załadowcza wyłożona jest panelami ze stali nierdzewną dzięki czemu temperatura ich jest powyżej 200 stopni, i smoła na nich nie kondensuje. W kotłach wyłożonych szamotem ta kondensacja też nie występuje, niestety powoduje to szybsze spalanie w komorze i kotły te mają większą moc.
@karolski55557 ай бұрын
@@SILVESTROThingS a to racja mój błąd a jaką ma Pan wkładkę na ochronie powrotu?
@SILVESTROThingS7 ай бұрын
@@karolski5555 Nie mam żadnej. Do czasu osiągnięcia temperatury powrotu 50 stopni, kocioł pracuje na krótkim obiegu, przy wysokiej temperaturze spalin, po rozgrzaniu instalacji temperatura powrotu wynosi minimum 55 stopni, ale najczęściej powyżej 60 stopni.
@karolski55557 ай бұрын
@@SILVESTROThingS krótki obieg rozumiem że najpierw grzeje Pan CWU dopiero później na instalację Pan puszcza? A ma pan zawór 3 drogowy?
@SILVESTROThingS7 ай бұрын
@@karolski5555 krótki obieg użyłem w stosunku do obiegu spalin w kotle, na początku spaliny nie przechodzą przez cały wymiennik pionowy, dlatego nie następuje wtedy kondensacja spalin, dopiero po rozgrzaniu instalacji CO przestawiam dźwignię w kotle na długi obieg spalin, nie mam zaworu trzydrogowego, mam instalację grawitacyjną, nietypową tzw. jednorurową w której to następuje mieszanie się wody z zasilania i z powrotu grzejników.
@karolski55557 ай бұрын
Planuje zakup w nowej wersji WOOD PLUS , po tym filmie i przeczytaniu komentarzy mam wątpliwości . Chcialem.go polaczyc z buforem 800 litrów. Ale mam barzzo małą kotłownie i jak tak patrze to na dwa razy widze ile trzeba przy tym robic
@SILVESTROThingS7 ай бұрын
Pracochłonność będzie zależała od tego jakie masz zapotrzebowanie dobowe na ciepło, jeżeli będzie ono około 50 kWh na dobę przy 0 stopni na zewnątrz to wystarczy jednorazowy zasyp do kotła. Kocioł ten wymaga określonej długości polan drewna. Jeżeli masz zapotrzebowanie na ciepło większe, to wtedy możesz myśleć o kotle z większą komorą załadowczą który wymaga większego bufora.
@bambolino51857 ай бұрын
Piec spoko tylko dlaczego tyle smoły na ściankach. Po 5 miesiącach wszystko się zapali w kominie
@SILVESTROThingS7 ай бұрын
Bo to jest kocioł dolnego spalania i pary smoły idą do góry i kondensują na metalowych blachach. Ale to nie oznacza że smoła idzie do komina, bo wylot spalin jest u dołu komory załadowczej i gazy trafiają do komory spalania, tam podawane jest powietrze wtórne i wszystko zostaje spalone. W filmie przedstawiam sposób rozpalania który ogranicza do minimum niedopalanie smoły podczas rozpalania, kiedy kocioł i szamot jest zimny.
@konradborowiec4123Ай бұрын
Masz wentylator wyciągowy cz taki cug durzy
@luki_pogu579929 күн бұрын
chuja sie zapali
@hrjehfhrurufhf14188 ай бұрын
Widać że gość myślący i ma pojęcie.😊
@militaryhelmet98528 ай бұрын
Ty sobie bidoku gaz zalóż albo pompę ciepła a nie gówna wpuszczasz do atmosfery
@SILVESTROThingS8 ай бұрын
Kondensacja smoły występuje w komorze załadowczej w której następuje częściowe spalanie i składniki lotne trafiają do komory spalania. Smoła na ścianach komory zgazowującej nie ma żadnego związku z czystością spalania w kotle. To jest kocioł dolnego spalania. Wymiennik w kotle za komorą spalania zmiatam szczotką z włosia. Gdyby spalanie w kotle byłoby złe, wymiennik i komin oblepione byłyby również smołą, a tak nie jest. O jakie gówna ci chodzi?
@sylwek72si8 ай бұрын
🙉I pomyśleć że chciałem kiedyś MPM-a. Pozdrawiam
@SILVESTROThingS8 ай бұрын
Ja świadomie go kupiłem. Niestety wszystko ma swoje zalety i wady. Kotły wyłożone szamotem muszą pracować na większej mocy, a w kotłach z płaszczem wodnym przy drewnie zbiera się smoła.
@sztajmes10958 ай бұрын
Tez go chciałem ale chyba ac 16s będzie lepszy. Tož to dramat
@SILVESTROThingS8 ай бұрын
@@sztajmes1095 ac 16s To jest kocioł na węgiel, a drewno jest paliwem zastępczym. Sprawdź sobie jaką moc będzie miał przy drewnie. Niestety jak zakażą ci spalać węgiel, to nie będziesz mógł użytkować tego kotła jak nie ma certyfikatu ecodesign na drewno.
@sztajmes10958 ай бұрын
@@SILVESTROThingS w Irlandii mi nic nie zakaża i planuje torf z drewnem palić. A ten mpm to jest niby na co? Zmienili w papierach węgiel na drewno i ot całe czary. A i klapę od góry dali z przodu :)
@SILVESTROThingS8 ай бұрын
@sztajmes1095 Masz rację. MPM DS II to nie jest kocioł stricte pod drewno. Ale ma papiry na węgiel i drewno, co w moim przypadku było decydujące. W MPM DS Wood czyli tylko na drewno zrobili klapę oddymiającą, ale podstawową wadą są małe drzwiczki załadowcze. Ja sobie dopracowałem swój sposób palenia, i palę teraz drewno z owsem, rozwiązuje to wiele problemów z załadunkiem drewna do kotła.
@ferrum11dr998 ай бұрын
Czlowieku jak ty sie meczysz.
@SILVESTROThingS8 ай бұрын
A ty czym grzejesz dom?
@jacek87958 ай бұрын
Mam pytanie, do czego jest króciec ten z tyłu u góry po prawej stronie czopucha stojąc od tyłu? Po lewej jest zasilanie 6/4 a po prawej? Ten 3/4
@SILVESTROThingS8 ай бұрын
Dokładnie nie wiem, bo u mnie nie ma, ale podejrzewam że jest to wersja kotła z chłodnicą schładzającą w momencie przegrzania instalacji.
@jacek87958 ай бұрын
Jaka długość wyszła tej kwadratowej obudowy wentylatora? Czy da sie jeszcze skrócić jej długość? Na oko wydaje się że można zmniejszyć wyczystkę i przesunąć wentylator bliżej kotła i skrócić obudowę
@SILVESTROThingS8 ай бұрын
Wszystko zależy w jaki sposób chcesz mocować czopuch do kotła oraz w wyjściu z komina. Ograniczeniem jest średnica wirnika, u mnie ona wynosiła 18 cm, czyli długość nie mogła być krótsza od 19 cm wewnątrz. U mnie czopuch ma 30 cm długości, wchodzi 3,5 cm w króciec wychodzący z komina. Tył kotła jest oddalony 45 cm od ściany. Wyczystkę musisz zrobić takiej szerokości, aby przeszedł przez nią wirnik wentylatora.
@jacek87958 ай бұрын
Jaki koszt silnika wentylatora samego? Jakiś link?
@SILVESTROThingS8 ай бұрын
Koszty masz podane w napisach pod koniec filmu. Ja użyłem silnika do wentylatora wyciągowego ze strony domer, poszukaj w wyszukiwarce.
@jacek87958 ай бұрын
A jaka długość tego kwadratu od wentylatora? Czyba można ją jeszcze deko skrócić przesuwając w bok silniczek i wyczystkę?
@SILVESTROThingS8 ай бұрын
@@jacek8795Masz na myśli w kierunku kotła? Tego Ci nie odpowiem w 100%, ponieważ czopuch jest przykręcony śrubami wewnątrz do kotła, i nie wiem czy jak bym skrócił ten odcinek o 2-3 cm, to wystające śruby by nie przeszkadzały wirnikowi.
@jacek87958 ай бұрын
@@SILVESTROThingS tak, mam na myśli ten kwadrat sam z silnikiem przykręcony do kotła
@SILVESTROThingS8 ай бұрын
@@jacek8795więcej odpowiedziałem ci w drugim poście, użyłem pojęcia czopuch