Chciałam jakieś lekkie sci-fi i z 5 książek 3 już przeczytałam 😅 masz może coś innego „lekkiego” do polecenia? Boję się że wezmę jakieś mocniejsze sci-fi na co nie jestem jeszcze gotowa 🫣
@KianeReadsКүн бұрын
U mnie z Czerwonym świtem to samo - 4 tomy na półce, a przeczytanych 0 😅
@tcechowski5 күн бұрын
Cześć Karmena. Wysłałem Ci w niedzielę maila z wiadomością - jeśli znajdziesz chwilę, to proszę, zerknij na swoją skrzynkę. Z góry dziękuję i życzę miłego dnia.
@lairestock6 күн бұрын
Jakoś nie trafiły do mnie wieści o tym bingo rok temu, bo tak oglądam Twoje różne filmy z doskoku i trochę szkoda, ale w tym roku na pewno wezmę udział, brzmi naprawdę super! 🤩 Czy polecajki od Ciebie też można wrzucić do bonusa? Bo mam trochę ksiażek na moich listach dzięki Tobie. 😄 A w ramach Twoich inicjałów, mogę Ci podrzucić "Miles in the sky" od Zocharett (Kamila Kolińska). Nie jestem pewna co to za gatunek, chyba jakaś młodzieżówka. Ogólnie nie brzmi jak coś w Twoim stylu, ale moze w ramach próby? Sama zamierzam przeczytać w ramach dzień/noc albo książki od polskiej autorki, więc dodatkowo podpasuje w kilka kategorii. 😆😆
@peekaboo13086 күн бұрын
Tylko nie Harari :(
@mongy15916 күн бұрын
Jedna jedyna się znalazła, która podeszła do tematu pragmatycznie 😄
@anreff34616 күн бұрын
Peanatema jakoś mi umknęła, tak że dodatkowy plus :D
@agataknysz14306 күн бұрын
Sagana możesz wrzucic do trzech wiersze rozpoczecie serii, nowy autor i no fiction. 😁😂
@Nixx09126 күн бұрын
Ja jak zwykle planow nie robię, bo mi z nich nic nie wychodzi. Może w końcu uda mi się osiągnąć równowagę miedzy tym co impulsywnie biore z biblioteki i moim Kilimandżaro wstydu. Cóż, lazenie po bibliotece i wypożyczanie ksiazek działa na mnie relaksującą, to że nie zawszę zdążę je przeczytać już mniej. Na razie mam fazę na kryminały. Ambitnie chciałam przeczytać nową ksiazke Gäela Faye, jednak trauma pokoleniowa i ludobójstwo w Ruandzie to chyba nie najlepsze tematy na mój aktualny stan psychiczny. Też mam ochotę przeczytać w tym roku " Nexus" wygląda interesująco.
@doomzier6 күн бұрын
Ja zaczynam Malazan, bo mam rozpoczęte łącznie 14 serii czy to komiksów, czy to książek, a Malazan został zakończony więc jak się spodoba to czytam to w tym roku.
@bogusawawojdanowska75586 күн бұрын
Nigdy nie robiłam TBR, u mnie jest to autor -przewodnik czytelniczy na dany rok, którego książki wyczytuje. W ubiegłym roku był to Sanderson a szczególnie cykl Cosmer, no i oczywiście na ten rok przeszła seria Z mgły zrodzony, Rozjemca, Sekretne Projekty. W tym roku takim autorem jest Joe Abercrombie , ale do bingo mam wybranych 12 książek na każdy miesiąc jedna 👋
@karinaliwska70776 күн бұрын
Ciekawy pomysł. Chociaż nie wiem, czy nie miałabym przesytu danym autorem
@ukikwidzyn93516 күн бұрын
Zdecydowanie jestem za TBR miesięcznymi. Lubię je oglądać. Pozdrawiam.
@attylahun54626 күн бұрын
Czytam na co mam w danej chwili ochotę ale dobrze jest też mieć jakiś plan by móc się nim zainspirować w momentach zwątpienia. ;-)
@grzegorzsobczak90027 күн бұрын
Gay Gavriel Kay. Również miałem wielkie oczekiwania. Niestety "Fionavarski gobelin" bardzo mnie rozczarował. Mam zwyczaj przeczytać minimum trzy książki danego autora nim go całkowicie przekreślę więc zapewne do niego wrócę. Ale nie w tym roku. Podobnie z Abercrombim. Pierwszy tom interesujący. Każdy następny przekonywał mnie coraz bardziej iż nie jest to seria kierowana do mnie. Co ciekawego chciałbym przeczytać w tym roku? Jak zwykle klasyka gatunku. 1. Cykl "Zimowe krainy" Barbary Hambly tom1 "Zguba smoków" 2. Cykl "Forteca" C. J. Cherryh tom1 "Forteca w źrenicy czasu". Uwielbiam styl pani Cherryh 3. Cykl "Księga słów" J. V. Jones tom.1 "Uczeń". Książka pojawia się tak często we wszystkich anglojęzycznych topkach że nie mogę nie skusić się na nią. 4. Dino Buzzati "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię". Ponoć najlepsze Animal fantasy. Wstyd nie znać. 5. Celia Friedman "Trwoga zimnego serca" tom1." Przynieście mi głowę księcia" 6. "Opowieści ze świata Czarownic" Andre Norton. Wreszcie udało mi się kupić wszystkie cztery tomy. Z ogromnym sentymentem wrócę do tego świata. Na radarze także Stephen Lawehead cykl "Pieśń Albionu" l Sean Russell cykl "Wojna Łabędzi"
@izaostrowska7 күн бұрын
Żałuje że nie ma jakiegoś wznowienia tigany bo jestem ciekawa a książka trudno dostępna
@Zielony_Ork37 күн бұрын
Harrai to determinista i jego tezy o epoce nwolitucznej juz dawno zostaly obalone. Popautor pisze co ludzie chcą usłyszeć.
@wojkus44527 күн бұрын
Wszyscy czytają fantastykę. Naprawdę nie ma innych, trochę ambitniejszych propozycji? Oglądam rozmaite vlogi czytelnicze i wszędzie horrory, kryminały, fantastyka. Chciałbym, żeby ktoś polecił jakąś nowość z wyższej półki, bo takich książek jak większość poleca jest milion i w zasadzie niczym się od siebie nie różnią.
@grzegorzsobczak90027 күн бұрын
Ciekawe spostrzeżenie. Z pewnością można by podyskutować na temat kondycji ludzkości. Oczekiwań, pragnień, lęków...
@bladlogiczny77116 күн бұрын
A jakie to są te "ambitniejsze pozycje"? Czy np. "Władca Pierścieni" jest nieambitną pozycją? To przecież też fantastyka.
@grzegorzsobczak90026 күн бұрын
@bladlogiczny7711 Władcę wydano ponad 50 lat temu. Owszem jest wiele ambitnego fantasy... Lecz gatunek z definicji należy do kategorii miłej, łatwej i przyjemnej. Ma oderwać nas od "cierpień" szarości życia i przenieść w ten bajkowy cudowny świat. Od 15 lat nie zauważyłem by pojawiło się coś ambitnego. A ostatnie 5 to już parada degrengolady.
@bladlogiczny77116 күн бұрын
@@grzegorzsobczak9002 Może ludzie właśnie tego potrzebują? Wokół mają szarą rzeczywistość, często mało emocjonującą i rozwijającą pracę, kłótnie polityków, wszędzie wciskaną poprawność polityczną, która łopatologicznie mówi im co mają myśleć. Chyba stad bierze się popularność ronansideł, prostych lub brutalnych gier, idiotycznych komedyjek i kabaretów. Dla mnie ambitna literatura to też taka, która przekazuje pewne prawdy i pokazuje rzeczywistość. Jednak nie robi tego metodą "nakładania łopatą do głowy", a jeśli przy tym jest zabawna, a nawet lekko absurdalna tym lepiej.
@grzegorzsobczak90026 күн бұрын
@@bladlogiczny7711 Całkowicie się z Tobą zgadzam. Ludzie tego chcą.... Tylko że jest to coraz płytsze, mniej wymagające. Tę prostotę widać w podejmowanych tematach, zastosowanym języku a kończąc na "kolorowej okładce". Motto marketingowców: jeśli masz słaby produkt to zrób błyszczące opakowanie... Czytelnictwo kiedyś oznaczało pewien poziom, dziś nie oznacza czegokolwiek. I niestety gatunek fantasy bardzo dobrze się w tym odnajduje.
@WeglowySzowinista7 күн бұрын
Świetny odcinek! Kwantowy złodziej wisi mi na liście do przeczytania od dość dawna bo właśnie tu i tam widziałem polecanki. Ale w to cykl a w tym roku mam już tyle rzeczy, że pewnie poczeka. Bardzo ciekawy jestem jak ci podejdzie Czerwony świt. Dla mnie był super, niby schematy YA dystopia + Battle Royale ale czytało się wybornie. Arka odkupienia - też drugi i trzeci to przeczytałem paroletniej po przerwie i było bardzo OK (choć miałem luki co do historii jednego bohatera). Bardzo bardzo dobra trylogia. Stephensona uwielbiam, ale Peanatema jakoś mnie nie ciągnie, przez ten quasi-średniowieczny sznyt, podobnie jak "Diamentowy wiek". Na razie mam ochotę na powtórkę "7EW" czy "Snowcrash", albo na leżący na półce "Termination shock".No a Sagan to nr.1 jeśli idzie o popularyzację. "Błękitna Kropka" jest najlepsiejsza, piękna, wzruszająca... ale "Kosmos" raczej Cię nie rozczaruje. :)
@jakubskonieczny57507 күн бұрын
absolutnie nie czuć w Peanatemie nic ze średniowiecza ;-) nawet quasi-średniowiecza, choć może się tak wydawać z opisu. A już Diamentowy to w ogóle, to retro-futurystyczna książka, steampunkowo-cyberpunkowa. Podobno Mag kupił prawa do Termination shock. Albo wyraził chęć do kupna, ciężko to wyczytać z postów AM.
@ukaszdude28877 күн бұрын
Oj do "Tigany" też mam pewne obawy, nawet zacząłem ale stwierdziłem że to jeszcze nie ten czas, chyba poczekam na Twoją opinię 😉
@jakubskonieczny57507 күн бұрын
Gdy mówię ludziom, że lubię tworzyć sobie plany czytelnicze na cały rok z podziałem na miesiące, to zwykle krzywo na mnie patrzą :p ciągle muszę zaznaczyć, że to tylko taki wstępny szkic, że nie trzymam się tego sztywno, natomiast nic nie poradzę że lubię takie zorganizowane czytanie, lubię tą świadomość że w perspektywie np. 2 miesięcy mam na swojej liście "Miasto Jadeitu" :) Jest się czym ekscytować. Ostatecznie to tylko taka zabawa no i pozwala jakoś tam zorganizować te miesiące, aby zmieścić wszystko, co chciałoby się najbardziej przeczytać. Zaproponuję mój własny podział na TBR 2025, bo tak mi jakoś wygodniej będzie :) dwie top5 najbardziej ekscytujących planów. Książki, które mają swoje premiery w 2025: 5) Navola - Paulo Bacigalupiego - wiem tylko tyle, że to fantasy w klimacie renesansowej Italii. Brzmi intrygująco. 4) Where the axe is buried - Ray Nayler - bo to Nayler i przeczytam wszystko tego autora. Zaspokaja on mój głód na klasyczne SF we współczesnych realiach czytelniczych. 3) Strange - Nathanel Bellingrud - western na Marsie brzmi nowatorsko. 2) Orbital - Samatha Harvey - bo booker, bo ISS, a poza tym przypomina ono bardzo mocno moje najbardziej osobiste opowiadanie, które mam nadzieję kiedyś ukończyć. 1) Xenogenesis - Octavia Butler - bo to Butler, która jest moją ulubioną pisarką (teraz już o tym wiem) no i książkowisko bardzo poleca. Książki, które miały już swoją premierę wcześniej: 5) Twórca Gwiazd - Olaf Stapledon - bo chcę się z tym zmierzyć. Z książka, która nawet nie jest powieścią, bo nie ma fabuły. Jest to tzw. future history, czyli jeden wielki opis przyszłość. Na kilka miliardów lat chyba czy coś takiego. Książka ma 100 lat. 4) seria o Majipoorze - Silverberg - bo mnie te Kroniki zagrzały na całą serię. 3) coś Dukaja - właśnie jeszcze nie wiem czy Extensa, czy Inne Pieśni, Perfekcyjnej raczej nie tknę w pierwszym rzucie bo początek wydawał się mega trudny. 2) Wyjście z cienia oraz Cylinder van troffa Zajdla - bo to ogromne braki w mojej wiedzy o polskiej literaturze, z czym mam takie przeczucie, że jak się przeczytało Limes Inferior i Paradyzję, to teoretycznie więcej już nie doświadczymy u Zajdla. 1) Ja, która nie poznałam mężczyzn - polecajka od sami-wiecie-kogo :P A poza tym ogromnie mnie ten opis zaintrygował.
@BaiaDe-yr1yc6 күн бұрын
No i masz, zapomniałam o Rayu Naylerze przy wybieraniu pozycji na mój styczniowy kafelek, a jeszcze nic od niego nie czytałam i bardzo chcę przeczytać "Górę pod morzem". Dopiszę to sobie, choć i tak pewnie się nie wyrobię ze wszystkim w styczniu. Zajdla uwielbiam, przed laty przeczytałam wszystko co udało mi się znaleźć, a "Wyjście z cienia" i "Cylinder van Troffa" mam nawet na półce w ekskluzywnym wydaniu z cyklu "Dzieła zebrane", który to cykl wydawnictwo przestało wydawać po tych dwóch tomach. No tak się nie robi! A teraz przyszła mi ochota na ponowne czytanie Zajdla. Ja również mam na radarze "Xenogenesis" Octavii Butler. Przed laty czytałam "Przypowieść o siewcy" (wznowienie ma być w tym roku) i bardzo mi się podobało. (Nie mogłam wtedy znaleźć drugiego tomu, czyli "Przypowieści o talentach", może teraz uda się dorwać.) Ostatnio przeczytałam polecane przez Karmenę opowiadanie "Więzy krwi" i też mi się podobało, więc będę czytać książki tej autorki. "Ja, która nie poznałam mężczyżn", no tak... Dopisuję do styczniowego kafelka. Oj, będzie nadrabiane w następnych miesiącach.
@jakubskonieczny57505 күн бұрын
@BaiaDe-yr1yc ja Butler dorwałem w 2024 w bibliotece, bardzo się ucieszyłem, że W.A.B wyda w końcu w porządnej oprawie, bo uwielbiam obie części Przypowieści (będą u mnie w komentarzu w podsumowaniu jak Karmena wrzuci swój film ;-) Widzisz jak tych lektur przybywa? Jak tu wyczytywać biblioteczkę gdy jest tyle dobrego.
@Dobry_Omen7 күн бұрын
cześć, Abercrombi super, a Reynolds ok, chociaż Migotliwa Wstęga dla mnie najsłabsza.
@pi_kawka7 күн бұрын
Jakim cudem nie ma "Wampirzego cesarstwa" w seriach na start, jak?😀Ale mam nadzieję, że uda się wylosować z magicznego pojemniczka ten tytuł przynajmniej🤭
@wissquek7 күн бұрын
Red Rising to już 4 tomy Mag wydał nie 3, wiem bo tyle stoi na mojej półce gotowych do czytania :) Ps. Reynolds też moim wyrzutem sumienia jest - 3 tomy i 2 dodatkowe książki z tego uniwersum, Prefekt i Migotliwa wstęga... Ps.2 Niektóre te polecajki od ksiazkowebajdurzenie to faktycznie często takie niepewne są - on chyba jest już na wyższym levelu i podobają mu się właśnie takie Gavriel Kay'e, Gene Wolfe'ye, "Wyborne trupy" :D
@KsiazkarA24217 күн бұрын
Uwielbiam jak wrzucasz filmy o 10! Siadam do porannej kawki z Twoim filmem i od razu niedziela jest lepsza. Duet idealny: kawka i Karmena❤❤❤
@AnetaZ.6 күн бұрын
Też zawsze w niedziele mam taki zestaw: śniadanie, kawa o Karmena 😅
@jakubskonieczny57507 күн бұрын
Ten kadr z kominkiem to jest top po prostu. W letnim okresie będzie mi go brakować ;( ej ale obiecaj, że jeśli uznasz, że Kwantowy to bełkot, to nie zwątpisz w moją poczytalność, proszę! :-D Ostatnia pocieszająca wskazówka: jeśli czegoś nie zrozumiesz w danym momencie lektury kompletnie się tym nie przejmuj, wszystko się ostatecznie wyjaśnia (99% w tym samym tomie). Główkuj, zapamiętuj, możesz na boku zanotować jakieś powracające słówko i Twoim zdaniem, co ono prawdopodobnie znaczy, ale nie irytuj się, fabularnie wszystko się tu spina w ramach poszczególnych tomów, wszystko co chciałabyś wiedzieć zostanie prędzej czy później powiedziane wprost. Drugi Reynolds jest jeszcze lepszy... ;-) i o ile drugi tom możesz spokojnie czytać mając zaledwie przebłyski tomu pierwszego, to już trzeci gdy czytałem po miesiącach od drugiego - byłem kompletnie zagubiony gdzie oni są i co się wydarzyło pod koniec w drugim tomie. Więc osobiście bym nie robił re-readu jedynki, wspomnienia przyjdą do Ciebie same. Eh muszę wrócić do tej trójki kiedyś. A to przed dwoma-trzema dniami na bibliotece AM wyjawił, że w drugiej połowie roku może się pokaże Reynolds i Stephenson. Wiadomo jak to z tymi "może" u Maga jest, ale tchnęło to trochę optymizmu w możliwość Inhibitor Phase. I mnie się ten tytuł trójki tez ciągle zapomina, też go nazywam "coś tam rozgrzeszenia" :D powinni go zmienić, na ten nasz, bardziej chwytliwy! Gwiazdozbiór Psa jest piękny <3 Bardzo się na niej wzruszyłem kilka razy. Do Peanatemy wydrukuj sobie słowniczek z tyłu książki ;-) Nexus! Słyszałem o tej książce i bardzo chciałbym ją przeczytać, jeśli się spodoba to może też się za nią wezmę.
@nerunni80157 күн бұрын
Ja właśnie słucham ostataniego tomu Koła czasu. Naprawdę uwielbiam już tych bohaterów, świat. Do zakończenia tej serii zostanie mi tylko prequel.
@Bookmenka7 күн бұрын
No i pominęłam Abercrombiego! 😅 Tak więc seria Pierwsze prawo jest brakującą, trzecią serią "do ukończenia" w 2025 😉
@KrzysztofDąbrowski-s3v10 күн бұрын
Aww moje ukochane "Bezgwiezdne morze" na pierwszy miejscu
@donnepho10 күн бұрын
Cześć Karmena! Super kanał i super filmik, oglądam wszystkie Twoje filmy po kolei i mocno Ci kibicuję 😃 Sam jestem fanem statystyk i ten film bardzo do mnie trafił. Lecę oglądać kolejny film, pozdrawiam! 🙂
@Bookmenka7 күн бұрын
O matko, proszę nie oglądać takich staroci 😂
@donnepho7 күн бұрын
@Bookmenka Jeśli jakiś kanał mi się spodoba to zazwyczaj oglądam wszystkie filmy po kolei, można zaobserwować rozwój i zmiany na kanale, no i trochę też poznać historię 😁
@Bookmarkowa11 күн бұрын
Pieść pustyni czeka już u mnie w kolejce dłuuugo. Muszę się wreszcie za to zabrać :D
@izzizzi7812 күн бұрын
Mi udało się przeczytać w ramach bingo: "Żaden koniec" Zośki Papużanki (wspaniała) i "Koniec z Eddym" Edouard Louis (przejmująca) 🔖📓🤗
@Bookmenka7 күн бұрын
Wspaniale 🔥
@AnetaZ.13 күн бұрын
W grudniu w ramach Twojego Bingo przeczytałam " Koniec "Marty Hermanowicz - prawdziwa perełka, szok że to debiut, niezwykły pomysł na fabułę, styl i język, metaforyczna i metafizyczna opowieść o dziedziczeniu traum. " Koniec gry " - wywiad rzeka ze znakomitym aktorem Dawidem Ogrodnikiem. Początek serii kryminalnej z Wiera Jezierska " Szaniec" Agnieszki Jeż- słaby, nie będę kontynuować. Koniec trylogii z Aveline Jones " Przeklety kurhan" - świetna literatura grozy dla starszych dzieci. Na początku styczniu skończyłam też trylogię o Madzie Steinbert " Medea z Wyspy Błogosławionych " Magdy Knedler- dobre obyczajówki, retelling mitu o Medei z silną główną bohaterką, tylko drugi tom słaby, reszta wciągająca.
@katarzynakurowska393913 күн бұрын
Pieśń pustyni już mam na półce i nie mogę się doczekać czytania😊
@SztukaRetuszu13 күн бұрын
Polecam serdecznie sięgnąć po trylogię "Złotoskórego", która jest cudowną kontynuacją trylogii skrytobójcy Robin Hobb. Jeśli pierwsza trylogia Cię kupiła, druga skradnie Ci serce, nie mówiąc już o uzyskaniu odpowiedzi na pytania, o istnieniu których w swojej głowie nawet nie wiedziałaś :D Bardzo, bardzo polecam.
@Bookmenka7 күн бұрын
Będzie na 100% czytane, choć nie ukrywam, że chyba najpierw jeszcze wjadą Żywostatki :D
@paulinaudzik327613 күн бұрын
Marcina Mortkę znam głównie z serii dla dzieci o Tappim. Jednak kiedyś słuchałam chyba "Projekt mefisto" czy jakoś tak. Jeśli ta seria o Kociołku jest tak dobra to muszę się zabrać za to ❤😊
@Bookmenka7 күн бұрын
Zdecydowanie tak, ja czytałam jeszcze inną serię „Straceńcy Madsa Vorteena”, ale ją porzuciłam, nie umywa się moim zdaniem do Kociołka :D
@jakubskonieczny575013 күн бұрын
Ja zrobiłem w tym roku mojego pierwszego DNFa w postaci "Księgi Nowego Słońca" Wolfa. To jest kompletnie nie dla mnie. O ile początek, gdy nie ma jeszcze tego utrudniania czytelnikowi, jest moim zdaniem świetny i angażujący, to już dalej musiałem śledzić te wydarzenia bez ładu i składu, które gdzieś się tam w czwartym tomie wyjaśniają, albo nawet w piątym, no przecież to bez sensu. Poza tym po poddaniu się w połowi drugiego tomu przeczytałem bardzo szczegółowe streszczenie całej sagi i jak się cieszę, że się nie męczyłem. Tyle tam tej logiki co nic, papier wszystko przyjmie, można powoływać do życia słońca, można zasilać słońcem super moce które mogą być czymkolwiek, co akurat fabuła potrzebuje. W sumie to też pojawia się ten paradoks czasowy co u Asimova. Najwiekszą zaletą przeczytania tego streszczenia jest niewątpliwie to, że Wolf inspirował późniejszych twórców i teraz już wiem, że (to nie spoiler) zielony ludzik z przyszłości, który fotosyntetyzuje promienie świetlne na swojej skórze, umieszczony w jednej z moich ulubionych książek, czyli Droga Bez Znaczenia Iana McDonalda, to 1:1 zapożyczenie od Wolfa. Również ten sam łamiący czwartą ścianę motyw, w którym książką którą aktualnie czytamy powstała w świecie opowieści i została jakoś wręczona autorowi, to też (przynajmniej w fantastyce, bo jestem pewien że w prozie mainstremowej już było) zasługa Wolfa. Ogólnie mam wrażenie, że pospieszyłaś się z ta sprzedażą Kronik ;-) nie żebyś miała kończyć książkę, ale z pewnością miejsce Kronik w historii gatunku z czegoś wynika i myślę, że gdybyś po nią sięgnęła za te 5-10 lat, mogłabyś inaczej do nich podejść. Ja np. zostawiłem sobie "Dzieci Czasu" Tchaikovskiego, na których połowicznie sie nudziłem, ale czułem że jest tam fanscynujący świat do zachwycania się nim, wiec zostawiłem, przeczytałem ponownie po latach i zupełnie odmienne, całkowicie pozytywne wrażenia. I tak było w sumie z kilkoma książkami, które nie do końca mi podpadały w danym momencie i widziałem tam jakąś jakość (czy to prozy, czy pomysłów), która czeka na odkrycie, na obejście moich ograniczeń abym potrafił podejść do tej pozycji z zaangażowaniem. Także nie wiem czy sprzedaż Kronik to był taki dobry pomysł, biorąc pod uwagę niechęć Vespera do e-booków. A za te x lat będzie to raczej obiekt kolekcjonerski, trudny do dostania. Ja nadal będę trzymał tego Wolfa bo wierzę, że może za 5-10 lat zmieni mi się podejście. Rozstaję się tylko z tym, co jestem przekonany, że jest po prostu słabe :P
@grzegorzsobczak900213 күн бұрын
Całkowicie się z Tobą zgadzam w kwestii Wolfa. Nudne malowanie obrazami z mamrotaniem o jakimś celu... Mam za sobą całość "Nowego Słońca" jak i cyklu "Latro" i raczej nic już nie będę czytał tego autora.
@jakubskonieczny575013 күн бұрын
@grzegorzsobczak9002 serio, wkurzające są te książki. Nie jestem na tyle cierpliwy, aby czekać na wyjaśnienie jakiegoś bzdurnego zbiegu okoliczności 1000 stron, co to to nie. Cenię sobie tą namiastkę czasu na czytanie. Proza mi się jednak podobała, bardzo płynnie się czyta, przynajmniej pierwsze tomy. Mam jeszcze Wolfa "Pokój" który 3 razy przerwałem po 100 stronach (książka ma zaledwie 200) i liczę, że w tym roku podołam.
@jakubskonieczny575013 күн бұрын
@@grzegorzsobczak9002 Z resztą pamiętałem Twoją opinię o Wolfie, już raz o nim rozmawialiśmy w tym miejscu. Wiedziałem, że usłyszymy się ponownie i będziemy mówić jednym głosem :D
@grzegorzsobczak900213 күн бұрын
@@jakubskonieczny5750 Oczywiście doceniam kunszt pisarski, ową umiejętność "malowania obrazem" metaforyzm czy rodzaj mistycyzmu. Zagubienia w otaczającej przestrzeni i próby sięgnięcia do przeszłości by zrozumieć jutro... Tyle że to wszystko takie nieskładnie, przekombinowane i prowadzące do nikąd. Lubię książki w których nie tłumaczy nam się otaczającego świata, gdy bohater wbrew sobie musi zmierzyć się z przeciwnościami, Lub całkowicie pragnie znaleźć się gdzie indziej i być kim innym. Niestety Wolfe skupiając się na narracji stracił okazję do zbudowania zadawalającej puenty i pozostawił czytelnika z poczuciem, niestety, straconego czasu. A w "Poszukiwaniu straconego czasu" Proust jest dużo lepszy. .
@Bookmenka7 күн бұрын
Bardzo martwią mnie opinie o Wolfie, miałam przewidywania ulubieńca tutaj, a teraz już mam pewne wątpliwości :D Co do Kronik umierającej Ziemi, - możliwe, że bym i wróciła za 10 lat (choć mój gust aż tak się chyba nie zmienia…), ale na ten moment muszę bardzo rozważnie dysponować miejscem na półkach, wiec wylatują z nich książki, które raczej nie są „moje”. Jak na starość zbuduję dom z prawdziwą biblioteką, to będzie inne podejście do trzymania książek :D
@jakubskonieczny575013 күн бұрын
Sądzę, że z Asimovem wpadłaś w coś takiego, co mi się często zdarza z racji że czytam sporo tych starszych książek - musiałaś wcześniej (albo nawet jednocześnie z...) przeczytać świetną książkę, w rodzaju właśnie Pieśni Pustyni, i porównawczo gdy idzie się potem w Asimova czy takiego Grega Beara czy Benforda, tych wszystkich naukowców, którzy chcieliby zostać pisarzami, ale nie za bardzo mają do tego predyspozycje (na ich szczęście wtedy SF dopuszczała znacznie więcej takich przypadków), to czyta się wtedy te książki z takim absolutnie brakiem zainteresowania, bo ten styl jest taki nijaki i zupełnie nas ta historia wtedy nie wciąga. Tak jak mówiłem, często mi się to zdarza gdy po czymś wybitnym sięgnę po coś tak miernego literacko... na szczęście dla "Końca Wieczności" wtedy mi się to nie przytrafiło, choć "zestarzenie się" tej pozycji w kwestii chociażby tego romansu widać gołym okiem. Ale kurcze, to była chyba pierwsze książka, która poruszała 3 paradoksy czasowe (już nie pamiętam, ale te w stylu: przedmiot istniejący bez swojej przyczyny) a najbardziej interesujące były dla mnie te ukryte stulecia, co się za nimi kryje, dlaczego są niedostępne, czemu tak wszechpotężna organizacja nie może się tam przenieść. I podobało mi się to wyjaśnienie, ogólnie masa niewiarygodnych (nawet na dziś) pomysłów. Kroniki będę czytał w lutym to dam swoją opinię. Powiem Ci, że u mnie zainteresowanie Vancem wykwitło po lekturze "Pieśni Umierającej Ziemi" czyli antologii opowiadań różnych autorów poświęconej twórczości Vance'a, rozgrywających się w tym świecie umierającego słońca. I kurcze, jasne, że to były takie krótkie historyjki, ale były one tak niesamowicie napisane, jednocześnie tworzyły taki nietuzinkowy klimat, że pochłaniałem jedną opowieść za drugą. Polecam wszystkim tą książkę, jest pewnie trudna do dostania, ale wspaniała. Co do Kronik mam nadzieję że mi siądą, zbyt wielu zagranicznych booktuberów których najbardziej cenię stawia Kroniki na pierwszym miejscu jeśli chodzi o fantasy, więc jestem raczej spokojny. Nawet jeśli się nie zachwycę to może się przynajmniej przeniosę w inny świat. A Cugiel Ci się nie podobał, no jak to? :D toż to najbardziej charakterna menda jaką wytworzyła fantasy :D przynajmniej tak ją odmalowali twórcy wyżej wspomnianej antologii.
@Bookmenka7 күн бұрын
Może faktycznie z tym Asimovem jest jak mówisz, w porównaniu do innych fascynujących książek, które akurat czytałam równocześnie, wypadł trochę blado. Jestem niezmiernie ciekawa Twojej opinii o Kronikach!
@bogusawawojdanowska755813 күн бұрын
Pieśń Zemsty dla mnie jeszcze lepsza od Pieśni Pustyni, mam nadzieje że na trylogii się nie skończy bo jest potencjał na coś dużego. Jestem bardzo ciekawa jak spodoba Ci się drugi tom. Właśnie skończyłam nie dawno Szary Płaszcz też się uśmiałam świetne dialogi, każda następna część coraz lepsza. W grudniu czytałam Wilcza Dolina 2 i 3 tom, Grombelardzka legenda 3 tom 1i 2 część Księga Całości, Epoka Mitu Sullivan 👋
@AnetaZ.13 күн бұрын
Bardzo lubię uniwersum Wilczej Doliny. Przesłuchałam też opowiadania na Legimi np Pierwszy opiekun, polecam.
@bogusawawojdanowska755813 күн бұрын
@AnetaZ. Dziękuje za polecenie, mam zamiar przeczytać Baśń o Wilczej Dolinie Agata Kasiak jest siostrą Marty Krajewskiej
@AnetaZ.11 күн бұрын
O, nie wiedziałam ,że to siostry. Będę wypatrywać Twojej ooinii zatem.@@bogusawawojdanowska7558
@WeglowySzowinista13 күн бұрын
Robotów nie czytałem, ale po "Fundacji" nie jestem zdziwiony. Koncepcyjnie jest to jedna z absolutnie najlepszych rzeczy, która bardzo weszła mi w głowę, ale jako lektura... no nie było to wybitne. Tymczasem skończyłem "Dragon's Egg" i im dalej tym lepiej (ale była to dla mnie trudna lektura) i zacząłem "Cień bogów" ale na razie się nie wypowiadam.
@WeglowySzowinista13 күн бұрын
A no i jak chyba pisałem na Goodreads - pierwszy tom był ciekawostką, ale nijak się to nie kleiło w większą całość a liczyłem, że jakoś te wątki się połączą, głębszej treści nie było, światotworzenie też wyglądało na luźną fantazję a nie jakić ciekawy, spójny świat... Także dzięki, też odpuszczę.
@jakubskonieczny575013 күн бұрын
witam kolejnego czytelnika neutronowego jaja na pokładzie! :D Mam nadzieję, że pomalutku rozkręcimy hype na tę lekturę w SF-owym community.
@jakubskonieczny575013 күн бұрын
jeśli to z mojego polecenia, to bardzo się cieszę z tej entuzjastycznej 8/10 na lcz. I witam w gronie fanów neutronowego jajeczka, oby nas z każdym rokiem przybywało :D
@Bookmenka7 күн бұрын
Szkoda, że to jajo tylko po angielsku, ale jak oboje chwalicie, to chyba czas się zmierzyć! :D
@jakubskonieczny57507 күн бұрын
@@Bookmenka gdybyś kiedyś potrzebowała dodatkowej motywacji, zapraszamy do naszych (wspólnie z węglowymszowinistą) recenzji na lubimyczytać :-)
@Nixx091213 күн бұрын
Zważając na to jakie ponoć Asimov miał podejście do kobiet (delikatnie mówiąc) to nie dziwi mnie, że nie umiał napisać dobrze romantycznej relacji.
@minyard0313 күн бұрын
Super, mega się cieszę, że "Pieśń Pustyni" tak bardzo ci się podobała! ❤🥹
@robertjemielity447214 күн бұрын
W którymś TBR były Prawa ludzkiej natury R.Greena, czy była już recenzja, jakoś nie mogę się doszukać.
@Bookmenka7 күн бұрын
Niestety, była chyba tylko w bookhaulu, jeszcze nie miałam szansy się za ni zabrać
@algemra14 күн бұрын
Czytajcie Pieśń pustyni 😂❤!!!! Widzicie sami co robi z ludźmi 😊😂❤!!!
@kamilmikowski944414 күн бұрын
Jeżeli chodzi o koncepcję podróży w czasie podobnych do tej z książki powtórka to dobre opinie ma "Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" Claire North.
@jakubskonieczny575013 күн бұрын
Niestety Cię zmartwię, ale Karmena to czytała i bywa wyjątkowo nieusatysfakjonowana ;p
@Bookmenka7 күн бұрын
Oj tak, totalnie mi to nie siadło :D
@grzegorzsobczak900214 күн бұрын
"Kroniki umirającej ziemi" to jedna z kluczowych książek dla rozwoju fantasy. Ta "przytłaczająca" ilość konceptów stała się inspiracją dla dziesiątek pisarzy. Rozumiem że może to być trudne w odbiorze. Zwłaszcza gdy chcemy lekkiej, składnej opowieści. Proponuję "bajkowe" "Lyonesse"...
@Bookmenka7 күн бұрын
Nie neguję wpływu Kronik na rozwój gatunku, moja opini była typowym odbiorem jej jako samodzielnej książki, która po prostu mnie nie przekonała :) Nie mówię ostatecznego NIE autorowi, spróbuję kiedyś podejść do Lyonesse ;)
@joannapax14 күн бұрын
I mnie podobała się "Pieśń pustyni", przede mną drugi tom. Asmov też mnie znudził, z trudem dobrnęłam do końca.
@wissquek14 күн бұрын
Super, że Robin Hobb ci siadła bo mam 9 tomów, które czekają na czytanie ;) Fajnie też wykreślić "Kroniki umierającej Ziemi" z listy zakupowej...
@Bookmenka7 күн бұрын
No wszystkich książek w tym świecie Hobb jest chyba 16, więc przede mną też jeszcze spoooro :D
@AnetaZ.14 күн бұрын
Po Twojej recenzji dodałam Pieśń Pustyni Wielgusa na półkę Legimi😊
@agathalonska15 күн бұрын
Hej! Bardzo dobrze się Ciebie słucha, odkryłam Twój kanał dzisiaj i zostaję na dłużej! Wszystkiego dobrego 😀🥰
@Bookmenka7 күн бұрын
Dziękuję bardzo, proszę się rozgościć 🔥
@jam3sterr15 күн бұрын
Cień Bogów niektorzy hejtują. Potraktuj to jako przygodowe heroic fantasy w nordyckich klimatach z motywem podróży. Wtedy siada jak złoto 😎