#6. díl - ROZŠÍŘENÁ RESUSCITACE
21:51
#5. díl - ZÁKLADNÍ RESUSCITACE
18:44
#1. díl - ARYTMIE 5/5 | Závěr
0:30
#1. díl - ARYTMIE 1/5 | Teorie
8:48
Cože? Simulační medicína?
2:48
5 жыл бұрын
Пікірлер
@martasekslezak8578
@martasekslezak8578 Ай бұрын
Dobrý den, zeptám se, každý rok,jako někdo,kdo dělá ve zdravotnictví, máme školení první pomoci. I kpr, stále slyším, hlavně při masáži srdce nepoužívejte tuhle písničku, rolničky rolničky tempo musí být rychlejší.. vím je to 3 roky staré video..
@stellaholusova829
@stellaholusova829 5 ай бұрын
Prosím o jméno tohoto lékaře?
@pavelnemec3600
@pavelnemec3600 8 ай бұрын
Super video s třešničkou na konci. Nikdo není mrtvej, pokud není teplej a mrtvej. Umírám 😂.... Ale chápeme samozřejmě. Díky ☺
@marcelrek8617
@marcelrek8617 8 ай бұрын
Je v případě, že jsou na místě dva a více zachránců nutné přerušovat stlačování hrudníku během vdechování do postiženého? Případně můžete nějak laicky vysvětlit, proč se stlačování hrudníku přerušuje během vdechování?
@Diana-yz5dq
@Diana-yz5dq 8 ай бұрын
Při stlačení by došlo k okamžitému vypuzení právě vdechnutého kyslíku. Je potřeba dostat do plic kyslík v klidu, který následným stlačováním rozeženeme do celého těla a hlavně mozku.
@marcelrek8617
@marcelrek8617 8 ай бұрын
@@Diana-yz5dq Děkuji, už v tom mám jasno, jste super ;)
@valerija.legasov548
@valerija.legasov548 11 ай бұрын
AED je sice pomerne nakladna zalezitost, ale zachranuje jednoznacne lidske zivoty! Osobne si planuji zakoupit AED a nosit ho ve svem "first aid" batohu! Vsechny moc prosim: kdyz vidite nekoho lezet na zemi, nebojte se zareagovat! ❤
@HankaVitkova-pv1kz
@HankaVitkova-pv1kz Жыл бұрын
Lze jít po narkozu s tachykardii?
@tereznov8671
@tereznov8671 Жыл бұрын
Dobrý den, v komentáři čtu postup: "1. Zkontrolujte, jestli daná osoba dýchá. Když ne, tak zkontrolujte jestli mu/ji tluče srdce. Když ne tak proveďte resuscitaci." moje otázka zní: pokud tedy např. nedýchá, ale srdce tluče, tak pak resuscitaci neprovádím? Nebo jak se potom zachovat? A pokud tedy zkontroluji dech a dotyčný dýchá, tak jak postupovat? Děkuji.
@StandaNovotny
@StandaNovotny Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Jedná se o nepřesnost ve výše uvedeném komentáři, který nebyl napsán členem našeho týmu. Pro upřesnění: V rámci laické KPR se nekontroluje tlukot srdce, protože je toto velmi obtížně rozpoznatelné bez příslušné přístrojové techniky. Pro zahájení resuscitace tak platí, že pokud dotyčný nereaguje a nedýchá normálně, resuscitujeme. Pokud dýchá, ale nereaguje, vyčkáme s postiženým do příjezdu záchranné služby. Po celou dobu je bezpodmínečně nutné kontrolovat, jestli nadále normálně a volně dýchá a případně resuscitaci zahájit. V případě pochybností je lepší masírovat než nemasírovat.
@klaudiakralova7485
@klaudiakralova7485 Жыл бұрын
Dobrý deň, rada sledujem Vaše videa. V hlave mi však stále behá otázka.. Jedná sa o dve situacie:1. Predstavme si,ze sme prisli k pacientovi..Nedycha..ALE! ak by sme mu dali svody EKG alebo dokonca spravili rychle ECHO Srdca..srdce by islo :) proste dam mu svody a vidim,ze je tam krivka,pulzy napr 65..ALE ! som si ista,ze nedycha..Resuscitujem? 2. situacia: pac DYCHA..som si tym uplne ista..vidim,ze sa dviha krasne hrudnik..no tak isto..dala by som mu zvody,pripadne echo srdce a zistim,ze srdce v tomto pripade stoji..nic,zadna aktivita,zadna krivka,zadne pulzy..Resuscitujem? Zaujima ma v podstate ten princip, či je to vôbec možné. Že človek dýcha, ale zároveň pri pohľade na ekg krivku, echo..by srdce stálo. A opačne- človek nedýcha, ale srdce bije- Samozrejme v tej prvej 1-2 min jestli je to možné vôbec fyziologicky. Budem Vám moc moc vďačná za odpoveď.
@TheKakarinka
@TheKakarinka Жыл бұрын
Nejedlá zvrací... Ten humor je boží 😀🤣
@TheKakarinka
@TheKakarinka Жыл бұрын
Jestli byl na poště, je infarkt velice pravděpodobnou diagnózou 😅
@JanaKlimova-tv1nt
@JanaKlimova-tv1nt Жыл бұрын
Skvělé, díky! Snad to nebudu potřebovat v práci! :-)
@tomkaspar2882
@tomkaspar2882 2 жыл бұрын
Vaše videa jsou pro mne inspiraci. Snažíme se u nás zavést výcvik záchranářů na SimManovi a Vaše videa mi dávají spoustu informací. Díky moc za ně.
@gabrieladilhofova7186
@gabrieladilhofova7186 2 жыл бұрын
věr: Po celou dobu monitorace je přítomen sinusový rytmus o průměrné TF 79/min, s min. TF 39/min při sinusové bradykardii (16.10.2022 08:50) a max. TF 173/min při sinusové tachykardii (26.10.2022 03:55). Nejdelší RR interval 2,6 sec v 06:04 hodin při SA pauze. Zachycené sporadické izolované SVES (0,03%), místy blokované. Dále byly zachyceny ojedinělé polymorfní KES (0,03%) izolované a v kupletu. Nebyly zachycené jiné poruchy rytmu. Symptomatické tlačítko bylo aktivováno 54x s obtíží bušení srdce a tlak na hrudi, na záznamech přítomen eufrekvenční sinusový rytmus bez signifikantních depresí úseku ST. Dokážete mi říct visledek
@klaudiakralova7485
@klaudiakralova7485 2 жыл бұрын
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na dve situácie. Či je možné aby človek, ktorého nájdem nedýchal a mal pulz( mal by pulz aj keby ho nápojom na monitor, nie len, že si to budem myslieť podľa vyhmatameho pulzu). Druha možnosť - ci je možné, aby človek dýchal a nemal pulz. Či sú tieto dve možnosti vôbec fyziologicky možné? A čo v daných dvoch situácia robiť? Podľa nových guidlinoch sa ma laik orientovať len podľa toho ci človek dýcha alebo nedýcha a vtedy bud začnem alebo nezačnem s masáži? Dakujem :)
@kryztyjaneq
@kryztyjaneq 2 жыл бұрын
Může nedýchat a mít pulz. Může dýchat a nemít pulz, s tím je to už, ale trochu složitější. Ale to dýchání je nepravidelné a nedostačujíci. Takže se prostě pokračuje v resuscitaci.
@melaniegrunnerova1201
@melaniegrunnerova1201 3 жыл бұрын
Dobrý den, mohu prosím položit dotaz zda se tato technika dá použit třeba i u zaseknutého jídla, či jiného předmětu v dýchacích cestách ? Případně jaký je většinou postup k zajištění dýchání ? Předem děkuji za odpověď
@SIMIsaxophone
@SIMIsaxophone 2 жыл бұрын
Dobrý den. Pri přímé laryngoskopii je možné vybavit těleso z hypofaryngu pomocí např odsávačky či Magilových kleští. Pokud je těleso distálněji, je po intubaci nutné provést bronchoskopii a těleso buď odsát či vyndat speciálním instrumentariem. Hezký den.
@janhalabrin4478
@janhalabrin4478 3 жыл бұрын
Pádla vertikálně, anterolaterálně. Laterálně v tomhle případě střední axilární čára.
@kvetaktroll5568
@kvetaktroll5568 3 жыл бұрын
Kult je na telefonu
@kvetaktroll5568
@kvetaktroll5568 3 жыл бұрын
Kult je na telefonu
@jiristoch7041
@jiristoch7041 3 жыл бұрын
všude by se mělo volání v nemocnicích pro resuscitační tým sjednotit na číslo 2222
@jiristoch7041
@jiristoch7041 3 жыл бұрын
Dobrý den, pane Karle, ne pane Karel. :-)
@monikakonecna933
@monikakonecna933 3 жыл бұрын
Zdravím, je potřeba pacientku ženu při defibrilaci pomoci AED před nalepením elektrod vysléct i z podprsenky, či nikoliv? Díky
@marekzacik7509
@marekzacik7509 3 жыл бұрын
Dobrý deň, určite záleží na tom aký typ defibrilátora použijete, teda skôr záleží na tom, aké sú tie elektródy, pretože môžu byť prepojené a so senzorom stláčania približne v strede hrudnej kosti (to už ide o jeden z tých "vymakanejších" AED)... Skôr sa však stretnete so samostatnými elektródami.. V každom prípade je určite na mieste odhaliť pacienta (áno úplne aj z podprsenky, trička, košele mikiny a pod.) jednak kvôli tomu že budete môcť komfortne nalepiť elektródy a vykonávať KPR a druhým z dôvod je prípadná vizuálna kontrola anomálií, ktoré by mohli byť pod šatstvom ukryté (mohlo by ísť napr. o nejaké masívne krvácanie, ktoré je treba riešiť prednostne). Som toho názoru, že človeku v ohrození života je jedno či bude niekde na ulici chvíľu "nahý" a bude mu poskytnutá adekvátna prvá pomoc než aby bol oblečený a tá pomoc nebola tak dostatočná aká by mohla byť.
@monikakonecna933
@monikakonecna933 3 жыл бұрын
Jste super, diky z vaše videa, opravdu poučné:)
@misadd8572
@misadd8572 4 жыл бұрын
Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat. 1. Četla jsem, že u umělého dýchání vám může ten člověk nazvracet do pusy, a to obzvlášť u tonoucího. Zajímalo by mě co je na tom pravdy a popřípadě jak pravděpodobné je, že se to opravdu stane. 2. Když například dojde k situaci dopravní nehoda, úraz na pracovišti, kde konkrétně dojde k masivnímu krvácení - např., že se někdo seknul něčím do nohy apod. A k tomu ještě nedychá, jak mám jako laik se zachovat? Určitě zastavit prvně krvácení, ale jak mám začít resuscitovat když musím držet pomocí prstů na té ráně tlak? Mám vůbec nějakou možnost, jak tuhle situaci účinně řešit?
@SIMIsaxophone
@SIMIsaxophone 4 жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme za dotaz. K Vaší prvni otázce. Během umělého dýchání může dojít k regurgitaci žaludečního obsahu pacienta. Vzhledem kvtomu, že je to v tu chvíli pasivní děj(nejwdná se o aktivní zvracení) stane se tak spíše při masáži nebo při výdechu. Pravděpodobně nedojde k přímému navzvracení do úst, ale v dutině ústní se žaludeční obsah objevit může. Bezpečnostczachránce je vždy na prvním místě a pkud z tohoto důvodu umělé dýchání nemůžete poskytnout, stačí pouze staločovat hrudník. Avšak u zástav způsobených nedostatkem kyslíku bude úspěšnost resuscitace nižší. Stran druhého dotazu. Zástava masivního zdroje krvácení má přednost před prováděním masáže. Nekprve tedy zastavte zdroj- a poté u pacienta který nedýchá normalně a je v bezvědomí zahajte kpr. Pokud jste sama, na končetinách si můžete pomoci použitím škrtidla. Pokud je zachránců více, jeden člověk aplikuje přímý tlak na ránu a druhý provádí KPR.
@Ota7420
@Ota7420 4 жыл бұрын
Poslední informace kolem oživování je bez dýchání z úst do úst.
@SIMIsaxophone
@SIMIsaxophone 4 жыл бұрын
Dobry den:) dekujeme za reakci. Dychani je stale doporucovany postup. Akorat se u neskolenych lajku muze u dospele kpr vynechat. Duvody jsou v podstate dva. Prvni je zejmena ten, ze clovek by mel byt k provadeni umeleho dychani proskolen a vyzaduje to urcitou dovednost, ktera se neda z plakatu naucit. Druhym duvodem pak muze byt i to, ze vidina umeleho dychani cast verejnosti muze odradit a tak nezačnou kpr vubec provadet. Samozrejme take plati ze bezpecnost zachrance je na prvnim miste a umele dychani bez ochranych pomucek muze zachrqnce vystavit riziku prenosu infekcni choroby....KPR tzv. HANDS ONLY lze bezpecne provadet u vetsiny dospelych a pro svou jednoduchost je prave nejcasteji doporucovanym postupem. Pokud vsak dychani z ust do ust umite, pacientovi poskytujete vetsi sanci na preziti. Dychani byste ale pokud mozno nikdy nemel vynechat u ditete, jelikoz jeho pricina zastavy bude pravdepodobne duseni.....na konci videa se snazime kpr postupy zduvodnovat. Krasny den a pokud je neco nejasne, nevahejte se ozvat🙂 za simulacni sekci, Vojta Simecek.
@demonhunters345
@demonhunters345 2 жыл бұрын
​@@SIMIsaxophone
@demonhunters345
@demonhunters345 2 жыл бұрын
​@@SIMIsaxophone
@ferrkins
@ferrkins 4 жыл бұрын
Díky za super sérii videí, těším se na další:)
@sekcesimulacnimedicinykari9032
@sekcesimulacnimedicinykari9032 4 жыл бұрын
Autor videa: Martin Čermák