No Panie! Nareszcie: logicznie, po kolei i bez: „no, bo tak jest“. Wspaniały materiał, bardzo dobre podejście do teorii. Dziękuję!
@zlykalafior18 күн бұрын
Zajejońska seria! Dziękuję bardzo!
@matura7215 күн бұрын
Jak zwykle wspaniałe! Poruszył mnie jednak ostatni fragment wykładu: jak wiele wspaniałych rzeczy straciliśmy w naszej, polskiej kulturze kulturze. Do strat w malarstwie, księgozbiorach, tradycji jeszcze nieodwracalne straty muzyki i ducha polskości. Jakie to smutne, że odchodzi w niepamięć to, co kształtowało naszą polska duszę i kulturę. I ten proces trwa niestety nadal...
@Kylu1248812 күн бұрын
Dlaczego YT mi to wyświetla dopiero 5 dni po publikacji? Klikam dodatkowo dzwoneczek i biorę się za oglądanie.
@michakargul52935 күн бұрын
Ale kawał dobrej pracy. Pod koniec filmu kwintesencja. Brawo. Dziękuję
@solo195315 күн бұрын
Znakomity cykl wykładów. Dziękuję i pozdrawiam.
@barti_p14 күн бұрын
Niesamowity materiał. Dzieki!
@jerzymentuhotepkozera908118 күн бұрын
Rzeczywiście ten kanał jest poświęcony teorii muzyki,ale słusznie czynisz często odnosząc się do historii muzyki.Rozumowanie jest przez to klarowne a wątek logiczny,bo ujęty ewolucyjnie .
@myszor444418 күн бұрын
Życie mnie nauczyło, że technologie (nawet te "nowe" jak programowanie") też łatwiej się ogarnia znając kontekst historyczny.
@PPP-on3vl17 күн бұрын
@@myszor4444Dziękuje i proszę o więcej ❤
@niezaleznyobserwator210617 күн бұрын
Nie da się mówić o zasadach/teorii sztuki bez znajomości jej historii. Nieważne, czy to muzyka, czy teatr, czy sztuki plastyczne - zasada jest ta sama 😉
@piotrek020717 күн бұрын
Super😀Bardzo dziękuję za poświęconą całej serii pracę.
@maciejrawwo933718 күн бұрын
Świetne wykłady. Czekam na kolejne.
@annawnuk371318 күн бұрын
Szacun za cierpliwość i że Ci się chce. Bardzo ciekawie przedstawisz tematykę. Laila też by wciągnęło. Pozdrawiam serdecznie 👍👍💕 P.S. Kolędy wg kościoła można śpiewać w ciągu całego roku. Natomiast tradycja nakazuje tylko w okresie Bożego Narodzenia. A w Polsce do święta Marki Bożej Gromnicznej. Czyli do 2 lutego.
@grzegorzskowronski203416 күн бұрын
Super lekcja. Wreszcie rozumiem, skąd wzięły się poszczególne skale😊
@KelthuzOfficial16 күн бұрын
granie znanego utworu w różnych skalach to doskonałe ćwiczenie, sam na moim kanale zrobiłem tak Grechutę i parę innych numerów. Oczywiście lokrycka najlepsza ;)
@Locriana18 күн бұрын
Przy takich filmach z teorii często widuję ciekawe komentarze do skali lokryckiej - tym razem również nie zawiodłam się😁 I bardzo dziękuję za świetny film z naprawdę jasno i wprost przedstawionymi informacjami👌
@myszor444418 күн бұрын
Gdy się słucha lokryckiej to aż trudno uwierzyć, że jest to skala diatoniczna :). I właśnie za to wszyscy ją tak kochają :)
@drugastronametalu8 күн бұрын
Jak zwykle super odcinek, te przykłady robią robotę!
@myszor44448 күн бұрын
To była fajna zabawa je nagrywać.
@gawzistrybun755115 күн бұрын
wszystko poboczne od CENTRUM - to wióry , odpady -a Polacy tym się zachwycają. Popatrzmy na najwspanialsze polskie utwory/melodie - to jest dla ucha i zmysłów karmą . Reszta to chaos , którym zaczęliśmy się podniecać poprzez ulotność fachowości muzycznej = pyszność muzyczna.
@Sazan10717 күн бұрын
Znakomity odcinek! Kawa na ławę! Nareszcie zrozumiałem budowę skal i o co w tym wszystkim biega! Jakie to teraz proste… :)
@magdazolnik915716 күн бұрын
W tym filmie to pokazany jedynie czubek góry lodowej, jeśli chodzi i skale modalne. W rzeczywistości temat jest o wiele bardziej zawiły, jeśli chodzi np. o harmonizację tych skal. Dla przykładu: dorycką kościelną inaczej się harmonizuje niż dorycką molową czy dorycką współczesną, a problem pogłębia to, że kościelne nie lubią harmonizacji.
@dominikfirkowski956916 күн бұрын
Dzięki za materiał. Wyjaśnione pięknie. Chętnie obejrzałbym jakiś odcinek poświęcony transpozycji i konkretnym instrumentom transponującym. Pozdrowienia
@myszor444416 күн бұрын
Będzie taki
@zarys7618 күн бұрын
Świetna seria!
@jakubk34217 күн бұрын
appropos wstepu, gratuluję cierpliwości :)
@zbigmanVEVO14 күн бұрын
bardzo dobry odcinek : )
@xxnegevxx846217 күн бұрын
Świetny film jak zawsze! Brakuje mi tylko w podsumowaniu, że skale modalne można budować od każdego dźwięku np. C dorycka, C lokrycka itd. Tak, jest to w pewien sposób powiedziane, ale dla osób początkujących może to nie być takie jasne (zwłaszcza ze to nie jest taki prosty temat - przynajmniej dla mnie :D). Pamietam jak ja się namęczyłem na początku mojej przygody żeby to ogarnąć 😅
@grfbchd18 күн бұрын
Muzyka ludowa nie zginęła całkiem. Jest potężne archiwum polskiego radia i ich wydania "Muzyka Źródeł", jest "Muzyka Odnaleziona". Dla tych co są ciekawi, polecam sobie posłuchać na przykład Stanisława Kejansa.
@myszor444415 күн бұрын
Może istotnie nie w tym rzecz, że zaginęła całkiem. Może raczej... te najbardziej z jej znanych postaci coś utraciły. Ale dzięki za wskazanie wszystkim fajnych źródeł.
@shovsky18 күн бұрын
Gloria! Tak budowałeś napięcie opowiadając jak to szukałeś właściwego utworu do pokazania tych skal, że byłem naprawdę pewien, że padnie znów "Wlazł kotek na płotek" 😂
@myszor444418 күн бұрын
"Wlazł kotek" to tylko 5 dźwięków skali. Natomiast sam się zdziwiłem jak trudno jest znaleźć tonalną, prostą piosenkę, która miałaby wszystkie dźwięki skali, a jednocześnie prostą melodię.
@adamosrybnikos243218 күн бұрын
Dokładnie o tym samym pomyślałem😂 i jeszcze taka myśl: znowu będę oglądał w pracy i znowu z warsztatu słychać będzie "wlazł Kotek", co sobie ludzie pomyślą?
@shovsky17 күн бұрын
@@adamosrybnikos2432 a jak zareagowali na kolędę i czy ktoś zwrócił uwagę, że jest na jakichś trochę innych dźwiękach ;)
@adamosrybnikos243217 күн бұрын
@@shovsky Pobiegli myć okna.
@PoleWidzenia17 күн бұрын
Dorycka jest moim faworytem dla tej melodii. Dalej eolska, ale pewnie uznałbym ją za mało wnoszące, proste rozwiązanie. Molowe odchylenie, niezgodne z intencją kompozytora i duchem utworu.
@myszor444417 күн бұрын
@@PoleWidzenia ja też wybrałbym dorycką
@mateuszb628318 күн бұрын
Kurcze, to teraz dylemat którą skalę wybrać przy wigilijnym stole
@myszor444417 күн бұрын
Lokrycką! Bierzcie lokrycką!
@aleksandrazona41616 күн бұрын
@@myszor4444jest to plan 😂
@100of100018 күн бұрын
Chopin kilka razy eksperymentował w swoich mazurkach skalą lidyjską (przynajmniej w melodii).
@gsurvival16 күн бұрын
Wszystko gites, tylko nie zrozumiałem tego, co Pan mówił o dudziarzach. O co to chodzi?
@myszor444416 күн бұрын
Szanuję dudziarzy (serio). Natomiast jest taki kawał, że dudziarze często grają chodząc ponieważ ruchomy cel trudniej trafić :). Ale to żartobliwie. Natomiast wyprawa Pietruszyńskiej i Sobieskiego, w czasie której starali się oni nagrywać dudziarzy, rzeczywiście była nazywana "polowaniem na dudziarzy".
@A200203 күн бұрын
Prośba o film na temat Reguły Oktawy i Basu numerowanego.
@myszor44443 күн бұрын
Mam to w planach. Nie potrafię jeszcze ustalić kiedy dokładnie będę nagrywał właśnie o tym, ale z pewnością do tego momentu się zbliżam. Dzięki za sugestię.
@A200202 күн бұрын
@@myszor4444 Fantastycznie! 😊
@jacek2pasje60316 күн бұрын
Jak bylem na weselu to widziałem i słyszałem geniusza. Gość wszedł na scene i zaśpiewał nie płacz ewka we wszystkich tonacjach naraz, w dodatku rytm nie przeszkadzał mu w tym absolutnie wcale.
@GigManiacКүн бұрын
Smutny Bóg się rodzi - najlepsze ;). Wiem, wiem, należy dodać cudzysłów.
@Lukasz-198517 күн бұрын
Super, że jest taki kanał na polskim YT jak Twój, dużo się można dowiedzieć. Ale czasem widać za bardzo podejście inżyniera a nie muzyka co się rzuca w oczy zwłaszcza w tym temacie gdy porównujesz skale. Nie można wziąc utworu, przetransponować stopnie skali 1 do 1 i porównać brzmienia bo taka transpozycja wyjdzie zazwyczaj słabo (praktycznie każda z tych transpozycji poza czystym dur/moll ale najbardziej to chyba lidyjska). Gdy komponujesz w danej skali to musisz uwzględnić jej charakter i ograniczenia. Na przykład lidyjska jest bardzo niestabilna tonalnie i należy uważać z akordami budowanymi na niektórych stopniach skali. Na przykład w F-lidyjskie będziesz unikał akordu zbudowanego na V stopniu czyli C-dur bo zwyczajnie jest to kadencja IV-I w relatywnej skali C-dur (F -> C) i cała tonalność będzie szła w stronę C-jońskiej. Podobnie unikasz akordu zbudowanego na III stopniu czyli a-moll bo analogicznie będzie to ciągnęło w a-eolską (zamiast a-moll można np: użyć wtedy a-sus2). W lidyjskiej generalnie skupiamy się na I, II i VII akordzie skali, gdzie nawet IV stopień skali nie jest problemem jak to podkreśliłeś bo jest zwyczajnie tercją w II akordzie skali a sam akord zbudowany na IV stopniu skali (zmniejszony) będzie rzadko wykorzystywany. Podobnie ciekawym charakterem tej skali jest tryton występujący pomiędzy I oraz IV stopniem skali co dodatkowo podkreśla jej nietabilny charakter, dlatego też oprócz konkretnych akordów zazwyczaj będą ogrywane I, III, IV oraz V stopnie skali. Zreszą ze względu na tą niestabilność też w muzyce popularnej rzadko można spotkać utwory pisane w 100% w lidyjskiej, z reguły jest stosowana do ubarwienia podstawowych dur/moll. Chyba najczęściej będzie obecna w muzyce instrumentalnej (Satriani) albo filmowej (w angielskim jej charakter określany jest jako space, disconnected, floaty, sci-fy). I podobnie można omawiać inne skale modalne. Każda z nich ma określone akordy, ich progresje i dźwięki, które będziemy chcieli podkreślać oraz takie, których będziemy unikać. Jak weźmiemy losowy utwór i sobie radośnie przetransponujemy go do innej skali to wyjdzie z reguły coś co nie brzmi za dobrze a co najważniejsze, charakter danej skali w ogóle nie zostanie uwydatniony. Nie wiem czy w dobrym tonie jest polecać inne kanały (mam nadzieję, że się nie poczujesz urażony) ale jeśli mogę to polecę "Signal Music Studio" od Jake'a Lizzio oraz "Write a Song". Tam nie tylko dowiecie się jak buduje się skale ale co stanowi o ich unikalnym charakterze i najważniejsze jak za ich pomocą komponować :) Żeby nie było to doceniam Twój kanał i materiał który nagrałeś, obejrzałem już kilka filmów i pewnie obejrzę jeszcze nie jeden. Zawsze to spojrzenie na temat z innej perspektywy :)
@myszor444417 күн бұрын
W pełni się z Tobą zgadzam co do wszystkiego. Natomiast edukacja wymaga pewnych uproszczeń i czasami wyolbrzymień, więc to podejście "1:1" ma zalety czysto dydaktyczne :)
@GrzegorzWięckowski-k5r17 күн бұрын
Jestem na 25 odcinku, świetna robota. Jeśli chciałby się Pan wypromować, to jest taki kanał "Szewko na wschód od bliskiego wschodu", gdzie dr Szewko bezpłatnie reklamuje niszowe kanały.
@MexiErol17 күн бұрын
Trzeba być jego patronem
@GrzegorzWięckowski-k5r17 күн бұрын
@MexiErol a to nie wiedziałem, mój błąd. Czyli za 30zl można się wypromować
@myszor444417 күн бұрын
Nie wiem czy chcę się promować. Ten kanał to hobby i wolę nie robić go z myślą o odsłonach.
@jackson215716 күн бұрын
0:35 😂
@michakargul52935 күн бұрын
Oglądałem gdzieś film o skalach w taki sposób że pierwotna i najbardziej pierwsza (wg słuchu) jest lidyjska i od niej kartami w dół lecą coraz to mniej intuicyjne dla ucha. Niestety nie mogę namierzyć tego materiału ponownie a był bardzo ciekawy i pokazywał inny sposób patrzenia. Może ktoś kojarzy i pomoże zlokalizować wspomniany materiał. Był na YT
@myszor44445 күн бұрын
Pytanie, czy lidyjską możemy uznawać za "pierwotną" w naszych czasach, gdy tak bardzo polegamy na systemie dur-moll? O ile oczywiście mówimy o lidyjskiej jako współczesnej modalnej.
@Levanpiotr18 күн бұрын
Skala lidyjska to trochę z Zakopanego jakby była.
@myszor444418 күн бұрын
@@Levanpiotr Dokładnie
@thomaswheeler82338 күн бұрын
Wszystko pięknie tylko kim byli ci "Modale"?
@myszor44448 күн бұрын
Po części byli Grekami, po części Średniowieczanami, po części Współcześnianami
@shovsky18 күн бұрын
Ten flażolet chyba jest obecnie nawet bardziej znany pod nazwą "thin whistle"
@myszor444418 күн бұрын
Tak. Kiedyś też funkcjonował jako "flecik polski". Całkiem trafnie bo flażolety były w Polsce używane, choć częściej spotykano u nas takie modele, które miały cztery otwory na górze i dwa pod spodem (typowy "tin while" ma sześć na górze). To fascynujący instrument pod wieloma względami.
@aleksandrazona41616 күн бұрын
*tin, nie chudy, tylko blaszany :)
@Joker-ef3kt18 күн бұрын
Co to za słuchawki z końcówki filmu?
@myszor444418 күн бұрын
@@Joker-ef3kt Audio-technica. Nie pamiętam jaki model dokładnie.
@MirosawSmuky14 күн бұрын
Co do skali doryckiej to polska Bogurodzica jest napisana w tej skali. W śpiewnikach jest czasami z bemolem jak d-moll oznaczana, a czasami bez znaków jak c-dur. Pamiętam, że trochę problemów mi sprawiła z dobraniem akordów. Mam propozycję aby jakiś odcinek albo część poświęcić słuchowi absolutnemu. Na czym on polega. Że osoba nie widząca jaki klawisz wciskam potrafi powiedzieć, że jest to np. fis razkreślne albo a wielkie albo e dwukreślne? Przecież instrumenty mogą być różnie nastrojone i dany dźwięk w jednym instrumencie częstotliwością nie odpowiada temu samemu w jakimś drugim. Czy jest to wrodzone jak się powiada, czy można wyćwiczyć. przecież to niemożliwe, że osoba nawet uzdolniona muzycznie która dopiero zaczyna przygodę z muzyką potrafi powiedzieć jaki dźwięk był zagrany. Trochę tej teorii i praktyki na instrumencie trzeba moim zdaniem mieć.
@kukumuniu565818 күн бұрын
Ciekawe jakby ta kolęda brzmiała w skali Nietzscheańskiej* pewnie jakoś tak "Bóg u Marty i nie wróci,niemoc kleru obnażona" *skala molowa z obniżoną toniką ;D
@radiozelaza16 күн бұрын
przy lidyjskiej to wiadomo, nie można używać akordu zbudowanego na subdominancie, tylko na supertonice, wtedy wamp na F i G daje świetny podkład pod melodię na tej skali
@myszor444416 күн бұрын
Kto powiedział, że nie można? Można. Choć zgodzę się z Tobą, że nie jest to najbardziej korzystna opcja :)
@radiozelaza16 күн бұрын
@@myszor4444 no jest jeszcze kwestia, jakie akordy faktycznie oddają ten 'modalny charakter' skali. Jak widziałem na YT niektóre demonstracje skal, to z powodu zastosowania konwencjonalnych sekwencji akordów od razu 'modalny charakter' ulegał rozmyciu na zwykły funkcyjny, nawet jeśli pierwszy akord to był np. F dur dla F lidyjskiej. To pokazuje, jak bardzo odmienne jest granie modalne od funkcyjnego i nie da się ot tak hop siup
@myszor444416 күн бұрын
@@radiozelazaZgadzam się. Natomiast ostatecznym celem jest stworzenie muzyki, a nie "dźwiękowej struktury modalnej" lub "dźwiękowej struktury funkcyjnej". Te rzeczy można więc mieszać w różnych proporcjach. A moim zamiarem tutaj nie było tłumaczenie tych zawiłości (choć są one piękne) tylko - pozwól, że tak to nazwę - lekkie wykręcenie ludziom receptorów słuchowych, żeby posłuchali tego inaczej niż zwykle. Ale mam też nadzieję, że potem przeczytają Twoje komentarze i je przemyślą :) Pozdrawiam
@gawzistrybun755115 күн бұрын
żyjemy w Polsce i powinniśmy stosować nasze skale muzyczne zgodnie z naszą genetyką , która również zawiera upodobania konkretne do konkretnej muzyki
@myszor44445 күн бұрын
Skłonność do danych skal nie jest zawarta w genach. Tkwi w kulturze. Ale zgadzam się, że warto zgłębiać własną kulturzę i korzenie.