Patrzę, patrzę i patrzę - a tu całe 10 lat minęło od czasu publikacji tego filmu. 👍 😊
@d.i.d3 жыл бұрын
Jutro nagramy nowy 😐😭
@wiesawlelek87113 жыл бұрын
Dziękuję za cenne info. Wiem że cały czas niewłaściwie ekspl. ATMOSA DC18 od 1999r. Czyli 23 sezon ale zawsze tylko na weekend wiec jego stan tech. bez zarzutu tylko kształtka w kom.spalania nowa. Słucham Was by unikać dalszych błędów. Potraficie przyciągnąć uwagę - Powodzenia.
@wnm2642 жыл бұрын
10 lat minęło a dalej jest tak mała świadomość tego, jak palić , czym ile stopni, dziękuję za wskazówki, mam atmosa starszego typu ale zasada spalania taka sama.
@vstm39503 жыл бұрын
bardzo ładnie Pani jest ubrana, wszyscy tylko ile pali, ile metrów, po ile drewno a najważniejszego nikt nie zauważa :)
@diuczysko3 жыл бұрын
Taki kocioł to najtańsze źródło ogrzewania pod warunkiem naprawdę suchego drewna. Sprawność na poziomie 90% przy wykorzystaniu bufora. A drewno jest najtańszym opałem.
@storczykistorczyki36783 жыл бұрын
Ma Pan Taki piec, ile drzewa Panu idzie na sezon zimowy????
@diuczysko3 жыл бұрын
@@storczykistorczyki3678 Miałem, w domu rodzinnym. Dom był nieocieplony, tylko okna wymienione. Szło sporo, ok. 25 m3, ale to był trudny do ogrzania budynek, duży i mnóstwo balkonów. W domu było naprawdę ciepło. Nie było też bufora, myślę, że ocieplonym domu spalanie byłoby poniżej 10m3. Mój teść ma dobrze ocieplony klocek i zamyka się w takiej ilości drewna w zwykłym kotle (10-12m3) w zależności od zimy. Sam nam dom 160m2 spalam ok. 3.5 tony pelletu, co odpowiada ok. 7m3 drewna. Ocieplony dobrze, ale nie jakoś super.
@storczykistorczyki36783 жыл бұрын
@@diuczysko dziękuję za informację. Pozdrawiam
@iwonak23175 жыл бұрын
Już umiemy palić piec rewelacja zmieścił się w małej kotłowni 7m2 jest naprawdę ciepło rozpalamy wieczorem mąż dołoży do pełna i do rana ciepło super sprawa dzieki
@dorotaborowka31543 жыл бұрын
Może opiszecie państwo jak to robicie bo ja nie mogę dojść do ładu z tym piecem.
@ikelad1118 жыл бұрын
Super material!Wymieniam na taki jak Wy macie.Pozdrowienia...
@TheWojtaszek4665 жыл бұрын
Panie Jarku , do takich zbiorników (bez wężownic) można dołożyć solary , wystarczy wtedy wykorzystać wymiennik płytowy lutowany . Pozdrawiam
@PasiekaRoxethlondyn11 жыл бұрын
a ja posiadam piec DEFRO DUO, wczesna jesienia i pozna wiosna pale drewnem mokrym, suchym, kartonami. Jak sie zaczyna robic zimno odkrywam dolny palnik i pale eko-groszkiem, podkladam raz w tygodniu i popiol wybieram raz w tygodniu (2 wiaderka 10l), koszt opalu 3kzl za 5 ton na 6 miesiecy, piec 25kW, pow. grzewcza domu 250m2 i temperatura w domu nie spada ponizej +22oC. Latem wylaczam piec calkowicie i wlaczam powietrzny wymiennik ciepla marki ARISTON i mam non stop garaca wode +55oC za 10zl na miesiac a wymiennik dziala do temperatury pobieranego powietrza -10oC, oraz gdy skieruje pobor powietrza z wymiennika do piwnicy to mi cala wilgoc (po zimie) wyciagnie w jedna dobe. Jak piec skonczy swoj zywot to mam juz w planach zamontowac tylko i wylacznie wymiennik ciepla gruntowo powietrzny, calkowicie bezobslugowy.
@d.i.d11 жыл бұрын
Dziękuję za informacje, cieszy to że ludzie myślą jak usprawnić ogrzewanie... my mamy tartak pod domem ;> więc z drewna raczej nie zrezygnujemy ;)
@Keraj9211 жыл бұрын
Witam , nawet nie wiedziałem ze te atmosy wytrzymują pół dnia . Jestem ździwiony bo firma z której mam piec zagwarantowałą mi na wstępnie 24h załadunek. Faktycznie przez 24h nie trzeba dokłądać. Uprzednią zimę załadowywałem piec o 10. rano a na drugi dzień o 10. musiałem dołożyć aby żar z pieca rozpalił na nowo nową część drewna. Jestem zdumiony bo nigdy nie widziałem tak fachowej wypowiedzi na temat tych piecó . Wielkie gratulacje i licze na więcej :)
@marekziarek77665 жыл бұрын
Witam z pana komentarza wnioskuje, że posiada pan kocioł hg. Czy zdradzi pan jakiej marki i jaki model oraz czy jest pan zadowolony z tego rozwiązania.
@michalkrazko47532 жыл бұрын
Piękna kotłownia i super użytkownicy, sam po wielu latach użytkowania potwierdzam wszystkie wasze spostrzeżenia. Jedno co mnie zastanawia, brak izolacji na rurach. Przecież tam musi być z 60 stopni w kotlowni. Mam nadzieję że dziś po 10 latach macie izolację, bo w innym wypadku sauna nie robi na was wrażenia:D pozdrawiam serdecznie
@BOBbudo11 жыл бұрын
mam vigasa 25kw od 10lat 55cm głębokość komory załadunkowej, raz w miesiącu wyjmuję 3wiadra puchu :) wsad wystarcza na 24h tylko dokładając bez rozpalania. bez bufora, ale z zaworem 4drożnym i bojlerem płaszczowym.jak teraz (łagodna zima) 500kg a przy minus 28 max 1000kg brykietu miesięcznie, też polecam;) ps. na ciężkie czasy z opałem założyłem plantację wierzby energetycznej:)
@c-018rr53 жыл бұрын
ta Panie bardzo ladnie prezentuje Piec , siebie tez b. pozytywnie .
@d.i.d11 жыл бұрын
pellety - do tanich nie należą. Myślę, że póki mam trochę sił w rękach to nic lepszego niż drewno liściaste nie znajdę. Dzięki temu i człowiek się trochę porusza na świeżym powietrzu i parę groszy w kieszeni zostanie :)
@dan911911dan4 жыл бұрын
Tiaa na "świeżym" powietrzu :-), niezła ironia, na świeżym to by się chciało np.isc na spacer!! Ale w zimie to w Polsce nierealne, nawet przewietrzyć się w domu nieda!!
@DobryChloooopak854 жыл бұрын
@@dan911911dan jak się mieszka na uboczu....
@wujeksamozo85233 жыл бұрын
@@DobryChloooopak85 Jeśli by wszyscy spalali ekologicznie i broń boże śmieciami to i pooddychałby jeden z drugim świeżym powietrzem.
@marcinkowal6582 жыл бұрын
super filmik, jaby byl nagrany wczoraj, pozdrawiam
@Stefatabor3 жыл бұрын
Piec na zgazowane drewno to bardzo dobre rozwiązanie ale koniecznie musi być bufor z wodą no i zapas drewna żeby palić suchym co najmniej trzyletnim . Znajomy miał Vigaza po kilku latach wypaliła sie półka z szamotu czy z ceramiki nie pamiętam. Później miał z tym non stop problemy i wymienił na pellet .
@d.i.d3 жыл бұрын
Więc miał jakiś bubel 🙂 nasz ma ponad 15 lat i nadal śmiga jak nowy. Palimy tylko suchym drewnem
@milanszczerbiak373 жыл бұрын
Dziękuję za informację o tym piecu... teraz już będę wiedział że to bubel nie warty złamanego grosza, same problemy z tym piecem... jakas masakra ...za dużo pracy przy rabaniu drewna selekcji paleniu czyszczeniu usuwaniu popiołu tragedia...
@d.i.d3 жыл бұрын
Ok kup sobie na gaz... Płać i płacz 🤣
@iwonak23175 жыл бұрын
Serdecznie dziękuję za odpowiedź po ogladnieciu filmu i za Panstwa namowa mamy taki od 4 dni ogarniamy powoli ale faktycznie rewelacja piec. Już jest zagazowywanie uczymy się wszystkiego. Pozdrawiamy Iwona i Marcin
@d.i.d5 жыл бұрын
Podstawa to dobrze sezonowane suche drewno. 2-3 lata w przód
@lukaszgolisz23743 жыл бұрын
Film był nagrany 8 tal temu. Czy można prosić o krótki film podsumowujący prace pieca i bufora przez ten czas? 10 lat to już okres w którym można wyrobić sobie zdanie. Jakie problemy jakie zużycie drewna ect. Z góry dziękuję.
@jerzymikrut23353 жыл бұрын
Może ja wstawię komentarz po roku używania . Kocioł spala bardzo fajnie , lepiej jak mój 20 letni kocioł , było cieplej w zimie w nocy ze względu na oddawanie ciepła z bufora ze sterowaniem za pomocą termostatu . Tyle samo opału spaliłem, a miałem cieplej w domu . Kocioł z tyłu jest bardzo słabo izolowany , w kotłowni jest bardzo ciepło , tego nie było w moim starym kotle , ale ogrzewa również pewnie bufor izolowany oryginalnie pianką , podejrzewam, że to słaba izolacja . Straty są duże , to boli ... . Rozpalam z użyciem podpałki płynnej , jest super , dokładanie jak się kończy opał , jest w porządku , bez zadymienia ( pod warunkiem, że wentylator ciągu będzie włączony ) . Czyszczenie nie jest kłopotliwe , dobrze to rozwiązane . Nie przegrzewa się ( jak jest prąd elektr. . Brak prądu , stopił się mój czujnik na rurze spalin , było gorąco , ale innych uszkodzeń nie było , wentylator spalin wytrzymał , zawór od przegrzania zadziałał . Gdyby nie to słabe izolowanie z tyłu kotła, byłbym bardzo zadowolony , to jak na razie jedyna wada , a jestem wymagający :)
@dorotaborowka31543 жыл бұрын
@@jerzymikrut2335 Ja od tygodnia używam taki piec i zgadzam się, ze izolacja słaba pieca i bufora. Uczę się dopiero go obsługiwać bo instalator zainstalował i wiedział prawie tyle co ja teraz. Instrukcja użytkowania PDF w internecie bardzo oszczędna i mało pomocna. Jak długo zabiera panu podgrzanie bufora po kilkudniowej przerwie tak, by. Idola była zarówno woda do mycia jak i ogrzewania domu ? Jaka temperaturę ma pan ustawiona na termostatów na podłogówkę i kaloryfery ?
@jerzymikrut23353 жыл бұрын
@@dorotaborowka3154 Zacznę od końca , podłogówki nie mam , na kaloryfery idzie max 60 stopni , mam zawór mieszający , który samoczynnie ogranicza temperaturę przez co jest większy komfort i dłuższe życie rur PP , takie zastosowałem . Mam ograniczoną temperaturę spalin , to moja przeróbka sterowania wentylatorem spalin , przez co spalanie jest nieco dłuższe , ale mniejsze straty . Nie napiszę ile godzin trzeba aby wszystko nagrzać , bo to zależy od wielu czynników : powierzchnia domu , jakość opału ( gatunek drzewa , wilgotność ) i inne . Jeden zasyp nie wystarczy w takiej sytuacji .
@dorotaborowka31543 жыл бұрын
@@jerzymikrut2335 Na czym polega to sterowanie wentylatorem spalin, jeśli można prosić o zdradzenie tajemnicy?
@jerzymikrut23353 жыл бұрын
@@dorotaborowka3154 W obwód elektryczny wentylatora spalin wstawiłem TERMOSTAT kuchenki piekarnika Amica Bosch 50..300C . Pokrętłem reguluję temperaturę spalin . Jak jest wyższa niż ustawiona , to wentylator się wyłącza . Tanio , prosto i skutecznie ograniczam straty .
@Keraj9211 жыл бұрын
atmos w granicach 7-15 tyś zależy od modelu i większości polecam ci poszukanie jakiś alternatyw. Ostatnio słyszalem o małej firemce w Krotoszynie. Robią jakąś akcje na 40 % taniej z uwagi na początkowe wejście firmy. Nie wiem czy cie to wgl zainteresuje jak coś to wal na priv dam namiary;) .Plusach rozmawiać godzinami i minusami też.Drewno to jest opał wg mnie którym wiesz co palisz,a do węgla zawsze dają piasek i wode, wrzucisz 6 wiaderek a wyciągniesz 4 popiołu.. Pozdrawiam i Polecam Takie coś
@ireneuszkowalski39013 жыл бұрын
To wszystko jest piękne gdy jest prąd. Kiedyś w Świętokrzyskim po marznących opadach deszczu nie było światełka przez 3 tygodnie. A za oknem minus 15.
@wiesawm86123 жыл бұрын
Dodam jeszcze że jeśli chodzi o komory spalania i zasady działania to niewiele się zmieniło. Zmienił się dizajn, ilość pokręteł, czujników, wskaźników, pompek zaworków, i innych cudaczkow. To podniosło ceny i skomplikowało obsługę w sumie niepotrzebnie. Tak naprawdę to wystarczy ustawić termostaty i wyregulować kryzy grzejnikowe. No i nikt nie zwolnił od w miarę systematycznego kontrolowania wszystkiego. Jak wszystko się ogarnia to zostaje tylko satysfakcja że dałem sobie radę.
@d.i.d12 жыл бұрын
Dokładnie ;) to się sprawdza i tyle ;) My mamy to połączone z kominkiem otwartym w którym jest płaszcz wodny. Czyli jeśli palimy w kominku - to dogrzewamy bufor. Zależało nam na kominku bez szyb... to jednak trochę szpeci :( Nasz piec daje ostro czadu, na tyle że w zimie nie używamy kaloryferów w pokojach na górze domu. Ale to pewnie zasługa naszego dachu :) o którym też będzie film...
@lukaszgolisz23743 жыл бұрын
Widzę że obsługa jest wymagająca ale ma to sens. Proszę info ile drewna lądujecie, jak długo się pali, czy jedno rozpalenie zagrzeje 1000l bufor, na ile starczy nagrzany bufor. To kluczowe kwestie żeby ocenić czy to rozwiązanie jest efektywne. Z góry dzięki.
@leszekszy50915 жыл бұрын
Ja mam alternatywe na to.. kupic piec kombi czyli n drewno i pellet. Jak ceny pelletu pojda w gore to bdziemy palic drewnem a jak w dol to pelletem. Posiadam taki piec jak panstwo tylko ze 35 kw i moge powiedziec ze jesli chodzi o kotly na drewno to na prawde jest to bajka przy bardzo niskich temperturach , to wrzucam rano i wieczorem. czyszcze raz na 2 tyg. a nawet 3 tyg. Posiadam rowniez dwa tanki po 1000 l. i one sie laduja to energia ktora jest nie potrzebna w pomieszczeniu. I powiem ze mam termostat pokojowy ktory ma sterownik podlaczony do pompy wody elektrozaworu ktory zamyka doplyw wody do kalowryferow z tankow. Termostat mozna zamontowac wtedy gdy posiadamy te tanki czyli akumulatory potocznie nazywanymi. Chcialbym zalozyc palnik do niego na pellet i z tym tez nie ma problemu bo dzwonilem nawet do serwisu atmos i mowia zeby u gory go zamontowac. . Sa rowniez inne firmy produkujace piece zagazowujace ktorych osobiscie nie znam ale moge ten polecic dla tych ktorzy chca miec piec kombi czyli na pellet i drewno. Pozdrawiam
@PlkRyszardBieszynski11 жыл бұрын
dzięki za wrzutkę, interesujące
@Smialek8510 ай бұрын
Witam. Jaki przekrój rurek pomiędzy kotłem a buforem? No i od buforu do reszty układu. Dziękuję za odpowiedź.
@robertk44443 жыл бұрын
Super materiał.
@patryksosnowski86168 жыл бұрын
Nowinka Holzgas... :D :D Mój dziadek jeździł w czasie okupacji u Niemca ciągnikiem na Holzgas. Do dziś mam podręczniki z tego pojazdu ...
@LechTokarski12 жыл бұрын
nowe wcielenie technologii wykorzystywanej szeroko podczas II Wojny Światowej. Jedno pytanie - jak miałoby się porównanie parametrów pomiędzy takim piecem a np. wkładem kominkowym z wężownicą. Jak rozmawiałem z użytkownikiem takiego kominka wkład też wystarcza na 12 godzin a jednocześnie większa frajda bo i nie dość że ciepło to jeszcze pięknie wygląda a i kiełbaskę z ogniska można wtrącić nie wychodząc z pokoju :)
@dorotaborowka31543 жыл бұрын
Ja bym dzisiaj, po swoich doświadczeniach z piecem na tzw. wszystko i obecnie z nowym piecem Atmos , wybrała wkład kominkowy z wężownicą na ciepła wodę. Super bo i wizja ognia zima i ciepło w całym domu w domu. Jednak gdy człowiek się starzeje zaczyna mu brakować sił i po prostu chęci na rozpalanie pieca drewnem, zatem alternatywnie albo pompę ciepła albo geotermie. Takie dwa systemy wspomagające się w razie potrzeby. Wiem, ze to drogie jednak warto pomyśleć o wygodzie i świętym spokoju z opałem . Ja tak bym zrobiła 20 lat temu :))
@wojciechrohde999 Жыл бұрын
Witam. Potrzebuje pomocy w doborze kotła zgazowania drewna. Korzystam z dotacji "Czyste powietrze" nie wiem jak się za to zabrać. Pozdrawiam 🔥
@ANGELANGEL-cb6sh5 жыл бұрын
Jarek Ostaszewski Na początku filmiku powiedzieliście że macie małą kotłownie, jak udało wam się zmieścić duży zbiornik buforowy lub jak to rozwiązaliście? Też niestety mam małą kotłownie. Jestem w trakcie budowy domu a w zasadzie to juz przy koncu. Zastanawiam sie nad wyborem ogrzewania a że nie chcę być skazany na jeden rodzaj paliwa(tylko groszek lub tylko pelet) więc zdecydowałęm sie na kocioł na węgiel i/lub drzewo 5 klasy. Niestety nie wziąłęm pod uwage zmian jakie nasi "kochani" rządzący wprowadzą i teraz z tego co się orientowałem niemal każdy, jesli nie wszystkie kotły na wegiel i drzewo wymagają zastosowania zbiornika buforowego. Problem w tym że nie mam miejsca zeby go tam wcisnąć. Chyba że znacie jakieś kotły na węgiel bądź drzewo ktore nie wymagają tegoż zbiornika? Dobrze by było gdyby ten kocioł mógł też działać w razie braku prądu
@d.i.d5 жыл бұрын
My mamy najmniejszy 18kw. Ten na tym filmie jest u teściów.
@Gabrjel7773 жыл бұрын
Jak ten kocioł sprawuje się po 8 latach użytkowania ? Mam obecnie kocioł o nazwie Kielar Eco, jest żeliwny, mam go już 30 lat i jestem bardzo zadowolony, ale oczywiście nie spełnia norm i będę zmuszony go w tym roku wymienić. Chciałem kupić Viadrusa U 22 Economy + bufor, bo jestem przekonany do żeliwa, ze względu na trwałość, ale gdyby te Atmosy wytrzymywały chociaż 10 lat, to też wziąłbym go pod uwagę. Nie wiem też jak żeliwo będzie się sprawować na wysokich temperaturach powyżej 80 stopni, bo tyle trzeba mieć na kotle, żeby wystąpił proces zgazowywania ?
@diuczysko3 жыл бұрын
Mailem w domu rodzinym Atmosa, był przez prawie 20 lat, dom sprzedaliśmy, kocioł był sprawny. Bywało, że jechałem na 120 stopni, kotła to nie ruszało, tylko wodę w układzie :)
@slawrolrol43383 жыл бұрын
Żeliwo wieczne chyba że wody zimnej dolejesz , na holzgaz minimum 10 lat grunt żeby temperatury nie spadały poniżej 60 i nie były większe niż 80 na piecu
@diuczysko3 жыл бұрын
@@slawrolrol4338 Minium 80 stopni na kotle w Atmosie i 65 stopni na powrocie. Wtedy zachodzi proces zgazowania. Temperatura na grzejniki była niższa, podmieszana na zaworze. Średnio kocił pracował z temperaturą ok. 85 stopni. Takie warunki są nawet w instrukcji kotła.
@slawrolrol43383 жыл бұрын
@@diuczysko instrukcja instrukcja , jak dobrze zapalisz to zaczyna się drewno zgazowywac od nawet 30 stopni na piecu mam tego rodzaj piec 20 lat i wiem co mówię , jak płomień pojawi się w tz. popielniku a nie dym to piec już robi swoją funkcję .
@diuczysko3 жыл бұрын
@@slawrolrol4338 Przy takim paleniu nie zachodzi żadne zgazowanie, uwierz mi. Kocioł wymaga gorącego powietrza wtórnego i naprawdę ciepłego powrotu paliłem wiele lat. Dopiero przy odpowiednich warunkach znika płomień w górnej komorze i następuje zgazowanie i kocioł osiąga sprawność na poziomie 90%. Nie dyskutujmy z ludźmi i firmami, które od wielu dziesięcioleciu rozwijali takie kotły. Nie spełniając tych warunków i dodatkowo stosując drewno o zbyt dużej wilgotności załatwić taki kocioł w trzy lata ze względu na dużą kondensację.
@bogdankwasniewski22782 жыл бұрын
filmik super ,dziękuję
@tadeuszszkudlarek51664 жыл бұрын
Użytkuję już drugi kocioł na drewno, pierwszy " Vigaz" produkcji czeskiej wytrzymał 13 lat. Obecnie " Orlingo 200 od pięciu lat i jestem zadowolony.
@lobaner2 жыл бұрын
Ile metrów drewna ci idzie ?
@zbigniewkoscielniak15286 жыл бұрын
Od pieciu sezonow uzywam pieca Vissmann vitoligno 100 - 40 kW, mercedes wsrod piecow. Ograewam dom okolo albo i lepiej 300 m3- wazne drewno lisciaste sezonowane 3 lata. Wazne, komin z wkadem ceramicznym, w innym przypadku piec diabli strzela:)
@majltd204712 жыл бұрын
Zadna nowina Mam Atmosa DC 18S już 20 lat w zeszłyum roku musiałem dokupić wszystkie szamotki bo sie rozsypały Z popiolm to sciema jak nie wyczyścisz popielnika to zaraz będziesz czyścił komin bo sie tam zgromadzi. ładuje sie go 2 razy dziennie w zimie iraz na 2-3 dni w lecie na ciepłą wode bufor 2500l
@krzysztofpietrzyk53526 жыл бұрын
Witam, Z perspektywy lat użytkowania polecasz kocioł zgazujący drewno? Próbowałeś palić brykietem np. ze słomy?
@iwonak23174 жыл бұрын
Jeszcze pytanie pokrętło zagazowywania jak powinno być ustawione
@zbigniewglapa64343 жыл бұрын
Jakieś namiary na producenta słyszałem że ktoś z Krotoszyna robi jak ktoś coś wie proszę o info
@iwonak23174 жыл бұрын
Dzień dobry w poprzednim roku wszystko było ok w tym na buforze Max 42 stopnie nawet podczas zagzaowywania. Na piecu 80 a bufor 40 musimy wodę dogrzewac prądem . Na kaloryferach też szału nie ma 20 stopni w domu. Macie Państwo jakaś radę pozdrawiam Iwona Karas
@annaw80224 жыл бұрын
Też myślę o takim rozwiązaniu. Zastanawia mnie jak duża kotłownia musi być. Pomożecie?
@tuziok10 жыл бұрын
Witam pracowałem w firmie produkującej pellet niestety rozczaruje wszystkich którzy są za pelletem w skład takiego pelletu wchodzi wszystko tylko nie drzewo uważajcie wzbogacacze to czasami 70 % piasek to juz norma o której nie powinienem pisać reszta to coś co by przypominało kolorem drzewo wiem że są uczciwi producenci ale ile kosztuje ten pellet np. pellet złoty niestety nie pamiętam producenta wiem że jest z Pilchowic kosztuje krocie i idzie w 95% na Niemcy no i Barlinek ale to jest inna liga koszt zakupu nie adekwatny do jakości dlatego piec na Holz gas może być ciekawą alternatywą
@d.i.d10 жыл бұрын
Pellet był fajny jak wszedł na rynek, bo generalnie pomysł jest super, ale trzeba mieć dostęp do opału. Jak jest duża stolarnia pracująca w drewnie suchym (okna, drzwi, schody) to 100% trocin już teraz każdy zużywa lub drogo sprzedaje.
@tomekemgeokadrabka96525 жыл бұрын
Śmieciuch na opony jest najlepszy.
@ksmpl20233 жыл бұрын
Jaka ilość opału zużywacie w swoim piecu 18 kw na jeden sezon?
@ukaszzielinski52927 жыл бұрын
Proszę jeszcze o informację ile m3 drewna Państwo spalacie na sezon? jaki jest obecnie koszt 1m3?
@Bemx2k5 жыл бұрын
Kuzyn spala 11 kubików drewna w całym sezonie grzewczym dom 240m2 ocieplony styropianem 15cm
@cptkonar12 жыл бұрын
Fajnie, że czasami odbiegacie trochę od głównej tematyki Waszej strony/kanału i publikujecie filmiki takie jak ten! :)
@janusz11783 жыл бұрын
Po załadowaniu do pełna na ile można zapomnieć o kotle?
@radosawzyczkowski82549 жыл бұрын
Powiem tak, bardzo fajny filmik. Sami z żoną zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem. Drewno to nie problem, mieszkamy w Norwegii. Takie pytanie: jaki był wasz największy problem z piecem lub instalacją? Czy 1000l bufer wam wystarcza??
@MarzenaChmielewska-mt2qr Жыл бұрын
Dzień dobry jaki piec zgazowujący drewno na dom 120 mt i jaki bufor Czy w zimę trzeba często podkładac Czy wystarczy rozgrzać bufor jednym spalaniem i do swych dni wystarczy .
@szandor197210 жыл бұрын
Od tego czy będzie wybudowana sieć gazowa decyduje zakład gazowniczy. Burmistrz może jedynie z jakiś "powodów" zablokować decyzję jeśli grunt jest własnością gminy.
@powermadmax10 жыл бұрын
Przeciez mozesz zainstalowac zbiornik gazowy na podórku i po co ci decyzja burmistrza.
@ZIENTAK10 жыл бұрын
powermadmax Po lewej stronie to nie przypadkiem kocioł gazowy?
@majltd204710 жыл бұрын
Chyba tak
@raf65808 жыл бұрын
Szanowni Państwo, cudownie że dzielicie się swoimi doświadczeniami ale używacie naprzemiennie, kocioł, piec jak by to to samo było, a nie jest, zresztą stwierdzenie piec w kotłowni :) mówi samo za siebie, druga sprawa to wasz komin, ten powinien był zaprojektować wykonawca domu do wielkości domu a wykonawca powinien się trzymać projektu i być nadzorowany, no chyba że dom rozbudowaliście nie biorąc tego pod uwagę? Dobór kotła do domu to już więcej niż jedna zmienna którą najczęściej wymieniają osoby czyli powierzchnia. Życzę powodzenia.
@raf65808 жыл бұрын
zaprojektować architekt, projektant a wykonawca trzymać się projektu
@pietrekkox123awa34 жыл бұрын
Jak się sprawuje piecyk? Pozdrawiam.
@Mich_CK6 жыл бұрын
Dziadek zrobił sobie piec na pellet, drugą zimę teraz będzie grzane i też ciągle z innego źródła jest pellet zamawiany. Ja jestem neutralny do takiego systemu, pracy trochę mniej bo przynoszę 12 worków na 2 tygodnie jak jest jesień albo 12 na tydzień gdy już jest zima. Wcześniej nosiłem po 15x2 wiadra miału ale za to raz na dwa lata można było porąbać drewno, był zapach palonego drewna, teraz nie ma tego klimatu.
@banita58273 жыл бұрын
a można palić zrębkami oczywiście suchymi?
@damianuka2203 жыл бұрын
Podczepiam się pod pytanie :) chodź mnie zastanawia czy można zrobić mieszankę drzewo+trociny
@slawrolrol43383 жыл бұрын
Wszystko spali tylko nie bardzo węgiel kamienny
@jacekgajdzik11974 жыл бұрын
podstawowa sprawa przy wyborze opału staje się na palcach i ogląda się okolicę co można spalić jeśli nic nie widać wchodzimy na pierwszy stopień drabiny i tak dalej
@tomekstanek4 жыл бұрын
Prosze podpowiedziec, czy piec z wyciagiem czy nadmuchem?
@tomekstanek4 жыл бұрын
@Eko-Palnik dziekuje
@d.i.d12 жыл бұрын
Staramy się wynajdywać różne tematy. Nie samą pracą człowiek żyje ;)
@d.i.d11 жыл бұрын
Damian Krzywyy - oj tu bym się kłócił. Cena pelletów, a cena drewna to przepaść. Pellets jak dla mnie to najwygodnieszy sposób ogrzewania ale też bardzo drogi opał. Jesteś też totalnie uzależniony od producentów pelletów (a to nie za dobrze).
@moskit1458 жыл бұрын
Pellet jak wspomniałeś do najdroższy opał jaki jest dostępny , i to fakt bo trza go zużyć prawie drugie tyle co ekogroszku, ja stosuję palenie zrębką którą najczęściej produkuję sam trochę roboty ale po pracy biurowej ruch się należy . Niestety metoda nie dla wszystkich bo koszty rębaka podajnika to wydatek ok 10tyś ale zwraca się po paru sezonach oczywiście jak się ma dostęp do darmowej gałęziówki na moich filmach można zobaczyć mój patent na tanie ciepło pozdrawiam
@agatagorowska80438 жыл бұрын
Jarek Ostaszewski
@maarcz7 жыл бұрын
Jarek Ostaszewski zgadzam się. Twój film zmienił mi koncepcje grzania w moim nowym domu. Rozumiem, że dom ogrzewasz grzejnikami? Zastanawiałeś się może nad piecem kaflowym zamiast kominka bo rozumiem, że macie w salonie kominek? Ile metrów domu macie, że starcza 18kW?
@Dougerro4 жыл бұрын
Najwygodniejszy jest gaz :)
@andriu_Polak4 жыл бұрын
@@moskit145 gdzie można zobaczyć twoje filmy ?
@wzorcherona2 жыл бұрын
Dzień dobry, zamierzam zacząć przygodę z Holzgasem, prośba o pomoc: jak przyspieszyć wysuszenie brzozy? Wiem, że powinna schnąć 2-3 lata, ale już kolejną zimę chciałbym opalać dom takim kotłem, stąd pytanie. Sytuacja: mam tzw. obrzynki brzozowe, więc w dużej części drobniejsze drewno, niż po rozłupaniu pniaka na 4, mam kilka opcji suszenia: 1) Wiata - zadaszenie, z 4 stron otwarta, więc w tym przypadku zewnętrzne warstwy ułożonego drewna są wystawione na śnieg i deszcz, wewnątrz zmieszczą mi się 3-4 rzędy. Myślałem, żeby z 2 stron obudować tę wiatę, na przykład przymocować plandeki do słupów, żeby była przewiewana tylko w 1 osi, czy to dobry pomysł? Czy kierunki świata oraz kierunek ułożenia polan ("przekrojem" do wiatru, do słońca, na północ, na zachód, inaczej? Na mój rozum wydaje mi się, że przewiewanie przez wiatr zgodnie z kierunkiem włókien w polanach byłoby dobre, czy to prawdopodobne? Najczęstszy kierunek wiatru u mnie mogę spróbować ustalić.). Wiata niestety ustawiona główną ekspozycją na wschód, nie na południe. 2) Wolnostojący stos wystawiony na południe - wiem, że należy oddzielić od gruntu i przykryć z wierzchu, luźno układać polana, coś jeszcze? Widziałem Państwa drewutnie na szerokość 1 warstwy, czy dobrze wnioskuję, że stos też powinien nie być złożony z kilku warstw, ale mieć "głębokość" 1 polana? Terenu mam dosyć, mogę postawić takich kilka. Jakieś jeszcze "patenty" aby maksymalnie osuszyć drewno w krótkim czasie? 3) Suszenie drewna w kotłowni - na piecu i w luźnych stosach w pomieszczeniu - sucho jest, przewiew jest - narożnikowo przez dwa okienka stale otwarte, czy to dobry sposób? Próbowali Państwo? Mam też do dyspozycji garaż wbudowany w bryłę domu, gdzie jest dobry przewiew, ale chłodniej niż w kotłowni, czy to może być dobre miejsce? Może suszenie przy piecu jest z jakichś powodów "za szybkie" ? Czytałem, że przy samym cieple, bez dobrej wentylacji, mogą się pojawić grzyby i drewno się psuje... 4) Suszenie na strychu domu - jest przewiew, teraz zimą raczej chłodno, ale latem będzie gorąco (dach blaszany), poza tym zawsze trochę ciepła tamtędy ucieka z domu - może próbowali Państwo? Brzmi to sensownie? Oczywiście będę się musiał trochę nadźwigać w górę i w dół, ale jestem zmotywowany żeby udało mi się dobrze wykorzystać drewno już przyszłej zimy. Czy któregoś z tych sposobów nie warto w ogóle próbować, albo któryś jest znacząco lepszy od innych? Może jeszcze jakiś "patent" Państwo podpowiedzą? Jak wspominałem drewno jest "cienkie", więc mam nadzieję, że odpowiednie wysuszenie w niecały rok jest możliwe... Zaopatrzę się w miernik wilgotności i będę obserwował, ale będę też wdzięczny Państwu za wszelkie sugestie "optymalizujące" proces. Z góry dziękuję, pozdrawiam! Michał
@tomaszmeczynski94202 жыл бұрын
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie - taka książka jest
@robo13vw3 жыл бұрын
Jest szansa wprowadzić solary, przez wymiennik płytowy
@damianswiatczak86906 жыл бұрын
Na wstępie pozdrawiam was serdecznie bardzo ciekawy film Mam pytanie co do pieca bo jak wiadomo wszystko wymaga serwisu. Możesz mi powiedzieć co po jakim czasie wymagała wymiany w tym piecu i czy to było na gwarancji czy wszystko liczone extra. Jakiej firmy bufor polecasz oczywiście w granicach rozsądku. cenowego ,głównie chodzi mi o korozję . Będę wdzięczny za odpowiedź.
@piotrek18309 жыл бұрын
a powiedz mi czy zimą przy -20 zdecydowanie wiecej tego drewna trzeba użyć. Myśle nad takim kotłem choć wiadomuo można mieć zasypowy i schodzisz tylko do niego raz na pare dni.możeszprzedstawić jakieś koszty roczne naprzykład.
@Bemx2k5 жыл бұрын
przy -20 to na dobrze ocieplony dom 150m2 trzeba będzie dokładać do pieca co 4-5godzin
@adambatko15846 жыл бұрын
Bardzo cieply i mily przekaz . U mnie nie ma szans realizacji .Nie mam drewna o odpowiedniej jakosci .Zostaje gaz .pozdrawiam,
@rafalkulis73113 жыл бұрын
Nie ważne czy sosna czy świerk czy brzoza?
@agnieszkaklusek25619 жыл бұрын
Bardzo ciekawy filmik. Po obejrzeniu zastanawiamy się nad kupnem takiego kotła. Czy mogliby państwo podać metraż ogrzewanej powierzchni kotłem 18 kw. Zobrazowało by nam to mniej więcej jak dobierali Państwo swój kocioł do powierzchni grzewczej, bo wyczytałam, że bardzo niekorzystne jest przewymiarowanie kotła.
@tomek72812 жыл бұрын
Przy zagazowaniu drzwa ogrzewasz bufor do magazynowania energii a nie dom większy bufor większy piec by szybciej ogrzać zbiornik
@MATI5596 жыл бұрын
Witam.Właśnie zastanawiam się nad zakupem takiego pieca. Film wiele wyjaśnia, ale mam pytanie: co z trocinami powstającymi przez przecinanie drewna, czy je też można spalać w takim kotle ??? Pozdrawiam.
@d.i.d6 жыл бұрын
Nie. Palimy tylko sezonowanym liściastym drewnem.
@lesnimuz16734 жыл бұрын
@@d.i.d a sosną, świerkiem czy modrzewiem nie można palić?
@d.i.d4 жыл бұрын
@@lesnimuz1673 nie za bardzo
@mirekjuraszek95073 жыл бұрын
@@d.i.d witam, a dlaczego nie za bardzo? Mając dostęp do palety myślę palić początkowo paletami a na nic dołożyć lepszego drewna.
@d.i.d3 жыл бұрын
@@mirekjuraszek9507 bo iglaste drewno kompletnie się nie nadaje do tego kotła. Będziesz produkować smołę... TYLKO liściaste i TYLKO suche.
@rocky82msw713 жыл бұрын
Może Pan napisać jaki jest koszt drewna rocznie ????
@chris336613 жыл бұрын
Jakie sa koszty ogrzewania?Najwazniejszego nie powiedzieliiscie?
@krzysztofweltrowski77384 жыл бұрын
Mam pytanie. czy można palić suchym drewnem iglastym? Czy nadaje się tylko liściaste?
@d.i.d4 жыл бұрын
Suche liściaste.
@romanl26082 жыл бұрын
Oczywscue pale dosna nic cudiwnego sie nie dzieje...
@agnieszkakurzawa59813 жыл бұрын
Sosną można palić czy nie jak podaje producent?
@d.i.d3 жыл бұрын
Nie, tylko suche liściaste gatunki.
@slawrolrol43383 жыл бұрын
Można wszystkim rodzajem drewna , te piece spala bez większego dymu wszystko , tem. Spalania jest tak wysoką jak w kuźni , na takiej samej zasadzie działają spalarnie śmieci , mamy taki rodzaj pieca już 20 lat , ogień w popielniku jest jak z palnika ( odcienie od czerwonego po żółty do niebieskiego ). Prezentujący nie mają jeszcze za bardzo doczynienia i jest dużo nieprawdziwych informacji ,te piece wogolę nie Smołuja kominów czyszczenie raz na rok nawet na 2 lata
@ConstantinLehadus9 жыл бұрын
każdy kg drewna do ogrzewania kotła zużywa zbiornik buforowy testu po prostu zrobić bez kotłowni i zbiornika buforowego domu
@1975firebird10 жыл бұрын
witam, na ile godzin wystarcza pełne załadowanie kotła?
@radosawzyczkowski82546 жыл бұрын
Jak się piec spisuje po 4 latach?
@Stanley79017 жыл бұрын
Witam mam pytanie ile m3 spala sie na sezon Zimowy powiedzmy 4 msc
@norboelargusson33548 жыл бұрын
sprostowanie- chodziło oczywiscie o : MPM DS
@barbaragrzymala8694 Жыл бұрын
Witam bardzo podaba mi się pięć na zgazowanie drewna ,chcemy z mężem zakupić taki pięć ,25 kw ,bardzo proszę czy mogą mi państwo udzielić informacji jakie musimy zakupić bufory a czy mogłaby dostać od państwa namiary do sprzedawcy od którego kupiliście państwo ten pięć i bufory ,serdecznie pozdrawiam Barbara Mieszkam w województwie mazowieckim w powiecie Węgrowskim.
@mariuszkrajza12338 жыл бұрын
Witam mam pytanie bo mam 18 kw i chcem kupic na pellet atmosa 25p i 1000 l buffor ile trzyma taki nagrzany system na ile godzin pozdrawiam
@adamnowak52318 жыл бұрын
Nie licz na to, że bufor ( akumulator ciepła) ogrzeje Tobie dom. Miałem taki piec, a konkretnie Atmos Generator chyba 20 kW. Jak kupowałem to sprzedawca mi wciskał "kit", że będę podkładać do pieca co 24 godziny. Podczas ostrej zimy trzymał opał 6-8 godzin. Rzadko wytrzymywał 12 godzi ( chyba tylko wiosną i jesienią :) ). Piec wywaliłem 4 lata po zakupie. Teraz mam kocioł na ekogroszek. Mam dużo lepszą wygodę i nie muszę trzymać tego zbiornika buforowego na 2 tysiące litrów. Jeszcze jedna wada pieca zgazowującego drewno to praca na wysokich temperaturach. Ja zrobiłem sobie instalację w układzie zamkniętym ale trzeba to zrobić z głową i rozważnie . Niska cena opalania domu to jedyny walor ale trzeba się trochę napracować przy rąbaniu drewna. To jest piec dla zdrowych ludzi.
@MarcinAugustynski8 жыл бұрын
ja mam kocioł 60kW i 4000l zbiornik akumulacyjny i wystarcza na dobę,
@Bemx2k5 жыл бұрын
@@MarcinAugustynski Na dobę :) do czego do domu 100m2 czy do domu 150m2 bez takich informacji to nic nei znaczy.
@piotrtomaszewski84536 жыл бұрын
Jak długo trzymają te piece?? Mojemu znajomemu kocioł 25kW rozszczelnił się po 38 miesiącach -2 miesiące po upływie gwarancji i nie było możliwości naprawy -słabe blachy. Ponadto często musiał wymieniać bardzo kosztowne kształtki ceramiczne. Drogi w zakupie, drogi w eksploatacji (oprócz opału - tu było tanio) i krótki czas użytkowania - 3 lata i do zezłomowania.
@d.i.d6 жыл бұрын
Piece mamy 3 w rodzinie. Żadnych problemów przez ostatnich 10 lat. Palimy tylko suchym liściastym drewnem sezonowanym kilka lat. Genialne kotły. Wszystkim polecam
@piotrtomaszewski84536 жыл бұрын
Tak, efektywność energetyczna oraz wygoda są bezsprzecznym plusem tych kotłów. Czy macie wkład kominowy czy wystarczy ceglany komin z pełnej cegły. Jak często musieliście zmieniać kształtki ceramiczne pieca. Czy ktoś z was ma Dekogen - końcówka symbolu pieca DG. Pozdrawiam
@mikkei353210 жыл бұрын
Zapomnieliście napisać o jednym - ten piec nie może dzialać na 50% , on działa zawsze na full i dlatego po to są bufory- tam idzie nadmiar energii. Bez bufora ten piec to bomba.
@Bemx2k5 жыл бұрын
Dokładnie tak
@budynio204 жыл бұрын
@@Bemx2k Dlaczego musi byc bufor?
@Bemx2k4 жыл бұрын
@@budynio20 Z buforem kocioł może pracować na najbardziej optymalnych temperaturach bliskich maksymalnym . Po uzyskaniu zadanej temperatury w buforze normalnie może się wygasić.
@budynio204 жыл бұрын
@@Bemx2k a sam piec ze sterownikiem bez bufora?
@pavcio201211 жыл бұрын
witam. Użytkowałem taki piec przez 10 lat - teraz na eko. Interesuje mnie jak rozwiązaliście problem braku prądu przy instalacji wymuszonej? U mnie był to spory stres. U was jak widzę bufor jest na ziemi więc na grawitację chyba nie ma co liczyć.
@d.i.d11 жыл бұрын
Tam gdzie byliśmy nie ma zabezpieczenia. Dom jest przy dość ważnej linii i prąd jest zawsze. Ostateczność to wybranie kilku tlących się kawałków drewna. U nas w domu - mamy UPSa, który nie raz uratował nas przed problemami. Musi być z pełną sinusoidą (żeby pompki działały).
@chinaconverting11 жыл бұрын
Stycznik który w przypadku zaniku pradu wlacza 220 V z zasilania akumulatorowego (akumulator 45 Ah) (tylko pompa obiegowa bez wentylatora)- na okolo 8 h wystarcza - całkowicie wygasza palenisko. W przypadku dłuzszej awarii - generator spalinowy Honda
@wojciechrudnik56524 жыл бұрын
jaka zywotnosc ma taki piec?
@sebastianmazur949010 жыл бұрын
Ile drewna zużywacie na zimę i czy można w lecie podgrzewać wodę użytkową
@majltd204710 жыл бұрын
Tak przeczytaj mój post z przed 2 lat. Kocioł mam od 1994 roku podłączony do 3 buforów w zimie podczas dużych mrozów ładuje 2x dziennie. w lecie 1 raz na 3 dni. pierdoły z tym popiołem bo jeśli się go nie wyczyści to zaraz muszę wyjmować popiół z wyczystki. Pod żadnym pozorem nie wolno go załadowywać śmieciami bo zaraz się kondensuje maź.
@mbielek4 жыл бұрын
20 ton
@twojciec200012 жыл бұрын
Swietnie ! zapewne tez niedlugo przejde z gazu na cos takiego. Pytanie:ile to kosztuje?
@krzysztofkosinski91674 жыл бұрын
13 lat temu kosztowal 5 tys zl
@jerry73764 жыл бұрын
Pojemność bufora to 25l. poj na 1 kW a wężownica karbowana że stali nierdzewnej wodna poj. Około 60 l. I jeszcze jedno jesteśmy niewolnikami w domu i nie możemy wyjechać sobie na tydzień lub dwa bo kocioł nam nie przypilnuje ogrzewania i sam się nie załaduje. Przy takim wydatku na kotłownie i tak zastanowiłbym się nad pompą ciepła
@oleeole26713 жыл бұрын
No i caly zachod z przygotowaniem i lub dostarczeniem drewna...
@listonoszpat23310 жыл бұрын
Zastanawia mnie bezpieczeństwo tych pieców ponieważ wytwarzają ogromne ilości gazu zwłaszcza czadu.Jak jest zapewnione bezpieczeństwo np przed wstecznym ciągiem i czy to działa przy zaniku napięcia?
@d.i.d10 жыл бұрын
Podgrzane drewno wytwarza gaz, który się spala. Raczej nie ma tam opcji, że część gazu gdzieś sobie wyjdzie bokiem na dom ;) Co do zaniku napięcia - no to jest BARDZO ważny temat. Tu piec wytwarza ogromne ilości energii i woda musi to odebrać i pompka cyrkulacyjna do bufora musi działać. Jak nie mamy UPSa w domu, to ja bym nie ryzykował, że włożę cały wsad do pieca i sobie wyjadę z domu w czasie burzy.
@MarzenaChmielewska-mt2qr Жыл бұрын
I czy ppdkładkładano może węgiel kiedykolwiek
@7shifter76 жыл бұрын
Wszystko fajnie, tylko w domu robi się kotłownia przemysłowa 🏭. Ciekawe czy urządzenia zgłoszone do dozoru 😉
@justynakorzinska17652 жыл бұрын
Czy taki piec obsłuży ogrzewanie podłogowe ?
@d.i.d2 жыл бұрын
Oczywiście 👍
@SirArtek724 жыл бұрын
a próbowali państwo załadować piec polanami nie wzdłuż a w poprzek?? może długość polan nie będzie miała aż takiego znaczenia ??
@ConstantinLehadus9 жыл бұрын
dobrze wyszło idealne
@arkadiuszrambusek68933 жыл бұрын
Podłączam się o prośbę podsumowania 9 lat użytkowania.
@Fenixpablo Жыл бұрын
👍
@batmanPL8 жыл бұрын
Chcę zbudować dom w technologii szkieletowej. Powierzchnia użytkowa około 120 m2. Czy taki piec zagazowujący (Atmos) + bufor ciepła to dobre rozwiązanie? Czy piec nie jest za wielki? Mówią mi, że do takiego domu śmieciuch powinien być od 6 do 10 kw. A tu najmniejszy 18 kw. Do tego bufor ciepła max 600L. Bo kotłownię będę miał 5,5 m2. Czy to wszystko będzie miało ręce i nogi?
@neo33blond938 жыл бұрын
batmanPL jeśli masz gaz to nie zawracaj sobie dupy ,mam budynek 120 m piec gazowy kondensat ,wszędzie jest podłogówka koszt gazu w zimę 300 - 500 zł miesięcznie i nie latasz i się sam gazujesz dymem
@zawiszabiay81353 жыл бұрын
@@neo33blond93 to teraz jaki masz koszty ?
@driver88303 жыл бұрын
A jak to kopci z komina?
@d.i.d3 жыл бұрын
Ni jak, w czasie procesu zgazowania nie widać nic z komina ;)
@driver88303 жыл бұрын
@@d.i.d a czy są piece na dotacje i mój jebany sąsiad wymienił niby na pelel a może palić wszystkim i smrodzic?
@dorotaborowka31543 жыл бұрын
Właśnie zamontowałam taki sam piec i nie mogę dojść z nim do ładu. Mogę prosić o kontakt do Państwa ?
@d.i.d3 жыл бұрын
Lidka@domidrewno.pl 🙂
@andrzejwojciechowski44286 жыл бұрын
Witam Panie Jarku ile metrów drzewa idzie rocznie? Jaki metraż ? I jak ocieplone ?? Zastanawiam się nad takim kotłem do ogrzewania podłogowego w całym domu jest sens ?
@staszekboroski5265 жыл бұрын
Andrzej Wojciechowski 15 kubików na 500 metrów kwadratowych na cały rok. 15 x 200 zł=3000 zł, czyli 500 złotych za miesiąc zimy plus ciepła woda dla 9 osób.
@tomeek110111 жыл бұрын
Mam pytanie. Z tego co wiem, gaz drzewny (holzgas, syngaz) jest palny. Cały film czekałem aż wspomnicie o tym że go się potem spala w tym piecu gazowym obok. :) Nie dość że energia ucieka normalnie przez komin, promieniuje od kotła to dodatkowo jeszcze ucieka w postaci chemicznej w komin. Jaką sprawność podaje producent takiego kotła?
@d.i.d11 жыл бұрын
Jak odnajdę instrukcję to napiszę... ale proszę poszukać na stronie Atmos'a. Kocioł nie promieniuje, boki, góra, front - jest letni, wszędzie jest izolacja między obudową. Jak jest sprawność? Nie jestem specem od kotłów, ale jeśli nasz "maluch" przy jednym wsadzie jest w stanie nagrzać 1000l wody i ogrzać nasz dom przez dzień i noc - to wydaje mi się, że to jest bardzo ekonomiczne i wydajne urządzenie. Jedno co - to palimy TYLKO suchym drewnem liściastym (2-3 letnim). Czyli trzeba to przewidzieć i się na ten kocioł przygotować.
@tomeek110111 жыл бұрын
Jarek Ostaszewski Na stronie producenta są wszystkie informacje które mnie interesują, dziękuję. :) chodziło mi o to czy holzgas jest spalany czy leci w komin. Producent, na rysunkach na stronie pokazuje że gaz drzewny jest spalany gdzieś między górną a dolną częścią. W związku z kierunkiem studiów interesuje się procesem spalania; bardzo mi się taki kocioł zgazowywujacy podoba :)
@radosawdymowski4857 жыл бұрын
Teraz bez uszczypliwości. Szaunek za trud wytłumaczenia ,ale tak naprawdę nie powiedzieliście na czym polega fenomen tego kotła. Chodzi o to ,że kocioł nagrzewa "ogromny" zasobnik wody, po czym ulega "wyciszeniu", a ogrzewanie mieszkania prowadzone jest poprzez yrkulację wody z zasobnika?
@jerry73764 жыл бұрын
Przede wszystkim w pierwszej fazie kocioł a piec po rozpaleniu odgazowuje drewno i spalamy gaz później następuje dopalanie drewna. każdy taki kocioł w pewnej chwili produkuje więcej ciepła niż możemy go odebrać do ogrzania domu w związku z czym zakładamy duży zbiornik (bufor) , który gromadzi wyprodukowane przez ten kocioł ciepło. Nad spalaniem w kotle oczywiście czuwa automatyka która nie pozwala aby zszedł z wymaganej w nim temperatury, chodzi o punkt rosy i kondensację, która jest dla tego kotła niebezpieczna. Zgromadzone ciepło nawet po wygaśnięciu kotła pompy obiegowe dostarczają do grzejników lub ogrzewania podłogowego
@norboelargusson33548 жыл бұрын
Nie znam cen pelletu , ale jestem przekonany ze z ekogroszkiem to on może rywalizowac tylko na mazurach .. W Polsce poludniowej wegiel tanszy ..tam rządzi ekogroszek czy tradycyjny węgiel
@adamwegrzynowski64904 жыл бұрын
No ja mieszkam na południu ludzie palą węglem gazem ekogroszkiem pelletem oraz pompy ciepła
@zbigniewkoscielniak15286 жыл бұрын
pozdrawiam
@radosawzyczkowski82549 жыл бұрын
Czy spaliny z takiego pieca można puścić przez wędzarkę??
@raphallusek4 жыл бұрын
Kurna, nikt nie odpowiedział, a to jest dobry pomysł. Tylko musisz mieć wędzarkę na poddaszu:)
@lukaszbuchta41692 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film może mi ktoś napisać jak taki kocioł do gazowania drewna działa po pięćiu latach lub więcej?
@d.i.d2 жыл бұрын
Zobacz nasz film po 15 latach 🙂
@ukaszzielinski52927 жыл бұрын
Obsługa pieca dwa razy dzienne? Kiedy iść do pracy i wyjechać z dziećmi na ferie? Do tego skomplikowana instalacja, wkład kominowy + termostat i bufor = droga. Zwykły śmieciuch na węgiel wyjdzie dużo taniej, sama instalacja jak i koszt opału na sezon.Osobiście planuję wyposażyć kotłownię na kocioł z podjnikiem zapewne będzie to pellet (ten krytykowany) moim zdaniem czystszy od eko-groszku.