Dziękuję za wiedzę którą się Pan dzieli! Bardzo chętnie posłuchałbym Pana recenzji porównawczej znanych monitorów np Yamaha NS 10M, Yamaha HS, JBL 305, Kali audio, Adamy itp ;)
@0dB-pl2 жыл бұрын
Doskonale rozumiem tę chęć znalezienia cech szczególnych, wad, zalet, jakiegoś balansu między dostępnymi opcjami, wskazania faworyta czy choćby ścieżki, którą należy podążać, by móc powiedzieć, że rozumiemy monitory. Niestety, albo ja jestem wyjątkowo tępy, albo czegoś w tym wszystkim nie rozumiem, bo od momentu pojawienia się pierwszych sensownych cenowo monitorów do domowego studia, jakim były Soundcraft Spirit (do dziś pamiętam tę ich wiercącą dziurę w głowie niebieską diodę) testowałem chyba wszystko co gra. I trudno jednoznacznie wskazać mi coś idealnego. Ale na każdym jestem w stanie pracować, bo w końcu monitorów jest wiele, ale dźwięk tylko jeden. Dziś w zasadzie każdy monitor zdjęty z półki da nam jakąś formę kontroli. A jeśli miałbym wskazać coś, co brałbym od razu i bez pytania, to Genelec z serii The Ones. To jedyne monitory, w których nie znalazłem żadnych wad, poza ceną.
@weikum_ofc2 жыл бұрын
Kolejny świetny test!
@LPArtProductions2 жыл бұрын
Chętnie posłuchał bym Pana recenzji APS Klasik 2020. Jest tak mało polskich opinii na temat tego monitora, że aż się prosi by o nim opowiedzieć
@0dB-pl2 жыл бұрын
Zobaczymy. Może da się zorganizować.
@Zagoorland2 жыл бұрын
jestem za! szczególnie zastanawia mnie reprodukcja niskich tonów, miałem kiedyś Aeony, ale mimo, że na papierze schodziły do 30Hz, to strasznie brakowało mi w nich punchu i miksy na nich wychodziły mi przebasowione, bo podbijałem brakujący mi w nich bas...
@at_andrzej2 жыл бұрын
@@Zagoorland No to kwestia pomieszczenia i ustawienia w nim, bo nie spotkałem się, żeby brakowało basu w Aeonach... a Klasiki mają go mniej - jest szczegółowy, ale nie kopie po klacie ;D
@Zagoorland2 жыл бұрын
@@at_andrzej Z tym się nie zgodzę, bo inne monitory nie miały takiego problemu, więc to nie była kwestia pomieszczenia. Szczególnie prze elektronice, house, techno słychać mocno te braki i musiałem podbić 50-80Hz w okolicach +2db, żeby grały prawidłowo
@at_andrzej2 жыл бұрын
@@Zagoorland Najwyraźniej co kto lubi :)
@pliedtka Жыл бұрын
Trochę świszczą (rezonanse powyżej 300Hz) te porty i filtracja dodatkowego głośnika pracującego poniżej 300Hz też ukazuje nie wyfiltrowane rezonansy membrany. Musiałbym ich posłuchać jeśli kiedykolwiek nadarzy mi się okazja. Może brzmią lepiej niż wskazują na to pomiary. Jestem ciekaw czy użyto DSP do filtracji, czy też są to analogowe filtry aktywne - ta dziura w rejonie łączenia średnicy z wysokimi która powstaje przy odchyleniu głośnika od optymalnego kąta odsłuchu sugeruję filtr analogowy bez korekcji czasowej/fazowej.
@tddt445Ай бұрын
Czy skoro dwa przetworniki grają basem ta taka konstrukcja nie jest 2.5 drożna?
@0dB-plАй бұрын
Trudno mi stwierdzić, jak wyodrębnić 0,5 drogi na zwrotnicy...
@huberttorzewski2 жыл бұрын
SC307 vs SC3070 - które by Pan wybrał? :)
@0dB-pl2 жыл бұрын
Podchwytliwe pytanie :-) Jeśli miałbym taki luksus to pewnie SC3070 (tu jest mój test z dawnych lat: estradaistudio.pl/testy/sprzet-studyjny/1750-eve-audio-sc3070-trojdrozne-monitory-aktywne). A to dlatego, że wolę mieć bardziej wyrazisty środek niż mocniejszy bas, którego finalny poziom i tak trzeba potem doprecyzować na dużych monitorach.
@darekzielinski02 жыл бұрын
Chciałbym zobaczyć wykres akustyczny pana pomieszczenia .Dopiero później autentyczny pomiar względem pomieszczenia .
@0dB-pl2 жыл бұрын
Jeśli tylko pomieszczenie nie jest całkowicie i do 20 Hz w dół bezechowe, to taki wykres nie jest żadną istotną informacją, ponieważ w każdym dowolnym punkcie będzie inny. Z tego też powodu w systemach pomiarowych od wielu lat stosuje się pomiar bramkowany polegający na tym, że dla każdej z mierzonych częstotliwości otwierane jest okienko czasowe, by wyeliminować oddziaływanie wnętrza. Dużo przydatnych informacji można znaleźć w ważnych dla branży publikacjach: A Sound Engineer’s Guide to Audio Test and Measurement, G. Ballow Testing Speakers, J. D’Appolito oraz w absolutnej biblii w tym zakresie, Loudspeaker and Headphone Handbook, gdzie w 12. rozdziale omówiono kwestię pomiarów, w tym także stosowany przeze mnie sposób.
@pliedtka Жыл бұрын
@@0dB-pl Mogę dodać że nawet komory bezechowe nie są płaskie poniżej stu kilkudziesięciu Hz, a do pomiaru dodany jest plik kalibracyjny. Tak mi to wytłumaczył pan który spędził dużo czasu mierząc głośniki w komorze NAC w Ottawie.
@rufus43332 жыл бұрын
Czy takich konstrukcji nie określa się jako 2,5 drożne?
@0dB-pl2 жыл бұрын
Niekiedy tak, ale uważam, że to mało fortunna nazwa. Poza tym, gdyby przyjąć taki punkt widzenia, to każdy zestaw 2-drożny z bass-refleksem też należałoby jako taki określić. Mamy więc taki kabriolet, w którym dach trzeba odkręcić i zostawić w garażu...
@pliedtka Жыл бұрын
.5 oznacza tu dodatkowy przetwornik pracujący równolegle z głośnikiem srednio-niskotowym ale tylko w rejonie basu i niskich średnich by wyrównać pasmo (baffle step compensation) i dodatkowo zmniejszyć zniekształcenia w dolnym zakresie pasma.
@mattaimp2 жыл бұрын
Jakim mikrofonem wykonywane były pomiary?
@0dB-pl2 жыл бұрын
Beyerdynamic MM1
@AliLittooxylis2 жыл бұрын
Sehr gut erklärt. Wie immer 😉👌
@0dB-pl2 жыл бұрын
Vielleicht wird es für Sie einfacher, dass das Skript jedes meiner Tests auf meiner Website 0dB.pl verfügbar ist (auf Polnisch, aber geschrieben, damit es einfacher ist, automatisch zu übersetzen).
@AliLittooxylis2 жыл бұрын
@@0dB-pl Bardzo za to panu dziękuję. Rozumiem język polski, ale trudno mi pisać. Mieszkałem wtedy w Polsce przez 4 lata z moją polską żoną. Zawsze uważam pana filmy za bardzo pouczające i interesujące.
@PENelektronik Жыл бұрын
3-cia mnuuta - czy to dlatego właśnie kiedyś nie stosowano głośników eliptycznych? Wtedy, w latach 50/70 "głośniki kinowe" pięknie poszerzały pasmo sterowane Telosem. Ale Dzisiaj "nagłośnieniowcy" kupują "manty" w marketach, ryczą w tłum, i kompletnie nie wiedzą, nie rozumieją o co w nagłośnieniu chodzi. Jak ryczy, jest dobrze. O ironio. Ktoś kto nagłaśnia kościoły lepiej zna się na rzeczy stosując smukłe kolumny wielogłośnikowe.
@0dB-pl Жыл бұрын
Głośniki eliptyczne powstały głównie na potrzeby obudów odbiorników radiowych i telewizyjnych. Raczej nie były stosowane w profesjonalnych nagłośnieniach nie licząc wspomnianych zestawów liniowych używanych w świątyniach, a teraz też coraz chętniej w soundbarach i innych "linijkach".