Kedves Abbe! Nem tudom más mondta-e már, de a negatív kérdések oka az, hogy magyar környezetben, a negatív kérdés udvariasabbnak számít. Arra használjuk, hogy a másikat ne befolyásolja a mi szándékunk, illetve, hogy ne érezze úgy, hogy valamit tenni kellene. Hasonlóan egyébként, ahhoz, amit a következő példában mondtál. A "Gyere ülj le!!" udvarias formája éppen az lenne, hogy "Nem ülnél le közénk? " vagy "Nem lenne kedved leülni egy pillanatra? " A magyarban a negatív kérdés udvariasabb és távolságtartóbb. Úgy érezzük, hogy jobban kifejezzük a másik iránti tiszteletünket, ha így tesszük fel.
@olgalehner52753 ай бұрын
Na.Elég idős vagyok már,érezni mindig éreztem,de megfogalmaznom sosem sikerült.Kösz!
@gyenisviktor68953 ай бұрын
Mindemellett a negatív kérdésnek az is előnye, hogy ha mégis nemleges a válasz, akkor nem hat annyira konfrontatívan, így a helyzetet sem érzi az ember annyira nehéznek.
@jozsefkiss50363 ай бұрын
Ez nem igaz. Ön hogyan kínál valamit, talán úgy hogy nem kérsz a süteményből? Ez abszolút proli, nem is tudom honnan jött. A leüléssel kapcsolatban is téved, "Leülnél egy kicsit?" vagy "Üljünk le egy kicsit" lenne az udvarias formula, természetesen a barátommal nem udvariaskodom én sem.
@andreapttsn3 ай бұрын
Hát ez elég nagy butaság, mert az igazán udvarias és nyelvtanilag helyes az ha elhagyod a nemet és csak megkérdezed, h: Lenne kedved leülni közénk?
@jutkamutka57663 ай бұрын
Pontosan így igaz!!
@ibolyasanta40573 ай бұрын
Abbe mindig kedves és megértő stílusban sorolja a dolgokat. Ha valaki nem ért egyet vele, ne kioktassa, hanem hozzá hasonló intelligenciával és humorral mondja el a véleményt 😉, ne égesse le a többi magyart.
@TheTerke3 ай бұрын
nyugi, nem ég le a többi magyar
@ibolyasanta40573 ай бұрын
@@TheTerke HONNAN tudod ilyen biztosan? 🤣 Amúgy a kommentem első fele az érdemi.
@TheTerke3 ай бұрын
@@ibolyasanta4057 tapasztalatból.
@csillanarai10143 ай бұрын
Két évig dolgoztam az USA-ban és nagyon tetszett az oktatási rendszerük. Alsó tagozatban körben ülnek, nem frontális az oktatás. Sokat kérdezhetnek a pedagógustól, azonnal a kooperációra kondicionálják a gyerekeket! Nincs megszégyenítés, megalázó kritizálás! Ezt nagyon szeretem bennük! Mernek kérdezni és lehet hibázni, mert a hibákat ki lehet javítani….! Ezt itthon kevésbé látom.
@ZsoltBertalan-yu5js3 ай бұрын
Halkan szolok,legyen szives nezzen utana,hogy a vilagon hanyadik az amerikai oktatasi rendszer. Ez a felso oktatasra nem vonatkozik.
@csillanarai10143 ай бұрын
Én nem rangsor szempontjából szerettem volna megközelíteni a témát, hiszen az élet minden megnyilvánulása komplex, sok réteget lehetne szálazni. Érzelmileg éltem át a gyerekek jókedvét, nevetését, hogy nem szorongtak, nem féltek, nem unatkoztak órákon. Nekem alsótagozatos tapasztalataim vannak. Imádtam a kis kanapét a tanteremben, a konyhai részt, hogy a földre ülhetek a gyerekek közé. Nekem ez nagyon tetszett! Milyen jó örülni az életnek, milyen jó örömmel menni az iskolába. Nem kell 20 kg- os táskát cipelnie a kicsiknek, a tanítónő jókedvű, nyitott, kedves, elfogadó! Nekem felemelő volt!
@real21433 ай бұрын
@@ZsoltBertalan-yu5jsKit érdekel, hogy hányadik?? Itt hiába a sok túlképzett, amikor szegyennel teli mindenki, megalázva, meggyalázva végzik el az egyetemeket is, ovitól kezdve alázva vannak!! Gyomorfekélyesek, krónikus beteg mindenik, mire elvégzi az iskoláit, egyetemeit! Szégyen ez a hadjárat a diákok ellen!😢
@real21433 ай бұрын
Ez top komment!! Ez az attitűd szükségeltetik a magyarországi iskolákba is! Eleg volt a magyar gyermekek megalázásából, kritizálásából, megszégyenítéséből! Itt, mire elvégzi valaki az iskolát, egyetemet, egy idegi-lelki roncs, tele szégyennel, szorongással, gyomorfekélyes, porig alázott, meggyalázott ember lesz belőle. Ja, és ez folytatódik a munkahelyeken is.😢
@TamásHerbert-e6n3 ай бұрын
@@ZsoltBertalan-yu5jsAz amerikai oktatási rendszer jóval előttünk van, különben nem is tudnának kikötni az amerikai egyetemeken.
@anikobordacs7393 ай бұрын
Magyarkent az Usaban elek es engem meg pont az zavar amikor nem fujjak ki az orrykat hanem hangosan szipakoljak a taknyukat egyfojtaban Foleg egy ettetemben amikor nyugodtan enne'l de a melletted vagy mogotted levo" asztalnal hangosan szipakol valaki. Gusztustalan. Epp hogy nem log ki a taknya a tanyerba.
@puposmedve3 ай бұрын
Annyira szeretem a kedves és intelligens stílusodat!
@gaborharaszti46503 ай бұрын
Szia Abbe! A pincérek részéről pont ez egy udvariasság, hogy nem mennek oda állandóan zaklatni, kihallgatni a privát beszélgetéseteket. Nálunk, ha egy pincér állandóan ödajön, akkor az azt jelenti, hogy fogyasztásra akar ösztönözni és kellemetlenül érzem magam, ha még 5 percet pihenni akarok a kaja után, noszogatásnak érezném. Viszont kezdj csak el nézelődni a pincér után, vagy tedd fel a kezed, jobb helyeken egyből ott vannak melletted. De utána diszkréten a háttérbe húzódnak.
@jutkamutka57663 ай бұрын
Pontosan!!
@jutkamutka57663 ай бұрын
@@gaborharaszti4650 Sajnos egy amerikai ezt soha NEM tudja beemelni a toronyba!!🫣🫢🤷🤣
@gaborhovan35303 ай бұрын
Itthon szerintem sem foglalkoznak eleget a vendégekkel a pincérek. Nekem sokkal szimpatikusabb az amerikai módszer. Eleve vízzel kínálnak, ha bemész az étterembe, sokszor a kenyér is kint van és nem neked kell könyörögni, hogy hozzanak. Ha éppen eszel, akkor ők sem zaklatnak.
@jutkamutka57663 ай бұрын
@@gaborhovan3530 😂🤣🫣🫢🤔
@laszlokovacs76933 ай бұрын
Persze. Ha a pincér diszkréten megoldja, hogy elérhető, látható legyen amikor kell az rendben van. De nekem már többször kellett hosszan várnom, hogy előkerüljön, vagy kifejezetten keresnem kellett.
@agneseodannemill56023 ай бұрын
Amerikában élő magyarként sok "hibámra" ráismertem. Engem viszont az idegesít nagyon, hogy az amerikai orvosok minden problémát fájdalomcsillapítókkal akarnak megoldani, ahelyett, hogy a probléma gyökerére keresnének rá!
@stevenhuffnagel3 ай бұрын
Pff, gyere Angliába, ezek még a rákot is paracetamollal gyógyítják. 😂
@CSIPKEROZSIKA733 ай бұрын
Mintha a magyar orvosok különbek lennének, itt is sok esetben csak a tünetet kezelik sajnos.
@CSIPKEROZSIKA733 ай бұрын
Egyébként a fájdalomcsillapító bizony sokkal veszélyesebb gyógyszer, mint azt hinnénk, főleg, ha túladagolják.
@anitabalog55483 ай бұрын
Norvégiában ugyanez..
@agneseodannemill56023 ай бұрын
@@stevenhuffnagel Ott is éltem már, de amerikai orvosok kezeltek, nem ismertem a helyi viszonyokat. (Love the Mézga theme!)
@annettekovacs32083 ай бұрын
Szia Abbe! Engem magyarként az zavar,amikor külföldiek nem fujják ki az orrukat,hanem szipognak.Idegesítő,amikor ezt kell hallgatni.Tudom amerikában illetlenség mások elött orrot fújni. De az étteremben is zavarna,ha a pincér 5 percenként odajönne.😅
@szilviaprovics3 ай бұрын
Angliában is ez megy, sokszor ha tovább kell valami miatt hallgatnom ezt a szipogást még a fejem is képes megfájdulni. Aztán előveszem a magyar énemet és adok neki egy zsepit, amin persze totál kiakad az illető😄
@Ancsuli163 ай бұрын
Undorító a szipogás! Egyszerűen a hátamon áll a szőr tőle. Nem is értem miért nem fújják ki az orrukat, ha szükséges. Egyszer külföldön voltam egy több napos jeep-túrán és mögöttem az angol fickó egyfolytában szipogott (német unokatesóm ült mellettem, ő is rosszul volt tőle), folyamatosan puffogtam németül, amit nyilván nem értett, csak azt, h vlm bajom van. Aztán hátrafordultam és zsebkendővel "kínáltam". Nem kért. Pfff.......
@laszloszucs34483 ай бұрын
Az is jó még, amikor ezek suttyók meg tanyamarik csoszognak a papucsban. Na az legalább annyira kiidegel, mint a szipogás. A kettő kombinációja, meg aztán a legjobb :D
@EvaBandur3 ай бұрын
Pedig sok magyar pont ezt csinálja, de van ennél rosszabb is amit már több magyartól láttam. Egyedül megy az utcán, két ujja közé fogja az orrát és lecsapja a földre a taknyot. Na ennél undorítóbb nincs. Sőt fényes nappal megáll az utcán pisilni (férfi) az se érdekli, hogy egy Anyuka megy mögötte egy kisgyerekkel. A részegekről az utcán meg jobb nem beszélni. Szóval maradjunk annyiban, hogy rengeteg "rossz szokása" van a magyaroknak, mert még lehetne sorolni.
@mettaspirit3 ай бұрын
A németek is szipognak. Nem bírom elviselni. Gyerekek nincsenek megtanítva hogy kell. Volt 3.osztalyos gyerek a csoportomban akinek adtam egy zsebkendőt h fujja ki, és elkezdte beszívni a levegőt. Nem tudta hogyan kell kifujni. Borzaszto
@katalinecsedi18833 ай бұрын
Szia Abbe! A magyarok vendégszeretetében van egy kis erőszakos invitálás, kínálás. Ez igaz, de jóindulatból, jószívűségből, szeretetből teszik. 😃Bocsi, ilyenek vagyunk.
@arankakoller3293 ай бұрын
Ne kérj tőle bocsit,ilyenek vagyunk és kész! Akinek nem tetszik nem jön ide, ennyi! 😊
@Englen223 ай бұрын
Mert a szeretetünk öl, butít és nyomorba dönt. 😂
@DrLightWind3 ай бұрын
@@Englen22 nem csak az, de az egymással való viszálykodás is. Béla
@elescsaba013 ай бұрын
@@Englen22 Azt Piszkos Fred mondta magáról
@Englen223 ай бұрын
@@elescsaba01 bizony. 😁
@juditzelenka24533 ай бұрын
Az éttermi kultúrát össze kéne mosni. Mert valóban kirázna a hideg ha állandóan csak ott bámulna a pincér, de az is idegesítő amikor fél órája nem jön oda, pedig már zászlóval jelzek felé. Meg áll és nézelődik, és én már nyújtózkodom, de folyamatosan elsikkad a szeme felettem. Valahogy a két kultúra között kellene lenni.
@krisztiankincses44873 ай бұрын
tudod mi lenne a vicces? ha a pincér ott lenne és 10 percenként megkérdezné, hogy "nem fázik"? :D
@jutkamutka57663 ай бұрын
Nem kell "összemosni"!! A magyar pincérek igenis, hogy képzettek, nem tapadnak rá a vendégekre, DE!! Mindig "résen" vannak!!👍 Anélkül hogy zavarnának.
@FenzerT3 ай бұрын
Szerintem szar étterembe jársz...😊
@real21433 ай бұрын
@@jutkamutka5766Lehet képzettek, de NEM kedvesek, és sokszor túl gőgősek és lenézőek! Kedvességet illene tanulniuk az amerikai pincérektől, meg az amerikaiaktól, úgy általában!
@real21433 ай бұрын
Én ilyenkor felállok, és odamegyek a pincérhez, elmondom neki, mit szeretnék (mert egyértelműen levegőnek néz, ha elnéz a fejünk felett...). Többet nem néz utána levegőnek, az biztos!
@ilonailyes64863 ай бұрын
Kedves Abbe, engem az idegesítene, ha nem hagyna a pincér " élni". Legyen tisztes távolságban, majd ha szükséges,diszkréten hívjuk.
@katonajozsef82723 ай бұрын
@ilonailyes6486, engem is idegesítene, ha a pincér ott lihegne a nyakunkba, nem kell hallania, hogy miről beszélgetünk. Akkor legyen ott amikor hívjuk. Nem kell pitiznie, mint az amcsiknál. Enélkül is jó szolgálhat fel.
@semmitnemfogadel3 ай бұрын
Kifejezetten olyan éttermekbe járunk, ahol a pincér jön az elején, és nem zavar evés és beszélgetés közben, viszont bármikor megtalálom szemkontaktussal,ha valamire szükségem van. És ezt honorálom is a végén. De a nyakamba lihegós kérdezős sztorizósat nem csípem, zavar. Nem barátkozni, vagy csevegni járok oda, nincs szükségem felesleges körökre.
@KennyMcCormick4356-i9j3 ай бұрын
rosszul esne, ha zaklatna a pincér. Abszolút egyetértek.
@msb.38013 ай бұрын
Magyarorszagon a pincerek tanuljak hogy Kell Jo pincernek lenni es professzionalisan kiszolgalni. Allnak az asztal kozeleben es varjak hogy a vendeg hivja Oket. Inteni kell a pincereknek es jonnek. En Americaban ki nem allom amikor valami suttyo odajon es es igy koszon: Hey guys, how are ya doing today? Or hey fox....
@JeneiFerenc3 ай бұрын
az amerikait meg az zavarja ha nincs ott. vagyis neki ugyan olyan torz felfogásnak számít a te viselkedésed mint amilyen torznak tekinted te az ő szokásaikat. és ez vontkozik az összes kommentedre hevesen bólogató hozzászólókra is
@nandi9773 ай бұрын
Egy olyan országban, ahol ennyien élnek a létminimum alatt, vagy környékén, minden fillért meg kell gondolni. Énszerintem ezért van az, hogy ennyiszer rákérdezünk a dolgok árára. Nem a kérdezett zsebében turkálunk, hanem azt akarjuk tudni, hogy a másik jobb áron vette-e, hogy az információ hatására a mi zsebünkbe több maradjon,. Vagy, hogy tellik-e rá. Egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy ne tudjuk pontosan, hogy mi mennyibe kerül, mert a legtöbb családnak komoly erőfeszítésébe kerül beosztani a pénzét. Én személy szerint nagyon utálom, ha egy cég, vagy eladó nem jeleníti meg az árait, mert szeretem előre tudni, hogy futja-e rá vagy sem, anélkül, hogy kérdeznem kellene. Szeretem tudni, hogy mennyi pénzem nincs rá 😅 Úgyhogy szerintem nem udvariatlanság, inkább elővigyázatosság az anyagiakról érdeklődni.
@olgalehner52753 ай бұрын
@@nandi977 Egyetértek.
@vinim403 ай бұрын
Szerintem egy amerikai nem is tudja ebből az aspektusból látni a dolgokat, ezért furcsa nekik.
@belagarzo633 ай бұрын
Menny az ennyi? Na?
@tibornogradi34323 ай бұрын
"Egy olyan országban, ahol ennyien élnek a létminimum alatt, ..." Remélem te nem tartozol közéjük? De várjunk csak... milyen országban? Melyik "országban"? Azért szép, hogy így aggódsz a "honfitársaidért"... :) (Ja, mi is az a "létminimum alatt"? Mert a kommented többi részéből azért lehet következtetni arra, hogy nem kell éhezned, szomjaznod, és valószínű télen fáznod... stb. Má' bocs...)
@Wetflower4443 ай бұрын
Nagyon igaz! 👏🏻Most màr èn is màs szemmel közelìtem ezt az idegesìtő szokàst,mert bizony sokszor azt èrzem,h irigysègből szólnak be,h de jó egyeseknek futtya erre arra...🙄🙄ahh nem tudom, engem idegesìt
@jozsefhorvath80033 ай бұрын
Azt nem szeretem az Amerikaiakban, hogy amikor látják milyen súlyos a baj (kilóg a bele) azt kérdezik:....jól vagy? Filmekben számtalanszor látni.
@polc44173 ай бұрын
Nem filmekből kéne tájékozódni
@bobibobi8963 ай бұрын
@@polc4417 csak azok öntenek el bennünket. nem mindenki tud kimenni.
@JLORD-q2q3 ай бұрын
Ezt néha már itthon is lehet tapasztalni 😊
@BatmanClassics19663 ай бұрын
@@polc4417 mert amit a filmekben látsz az egyáltalán nem mérvadó, igaz? Nem a fenét... :D
@Ritschye3 ай бұрын
Itt angliában dettó! Elgázol az autó, leesel a harmadikról stb akármi és embriópózban fetrengve nyögsz, hörögsz és 10-en mennek oda megkérdezni, h “ó máj gád jú ráájt?”😂😂😂😂
@KlaraKondacs-f7o2 ай бұрын
Kedves Abbe! Annyira vicces, szórakoztató és tanulságos, amiket mondasz. Nagyon tetszik 👍🏻 A magyarod szuper! 🎉
@rozsamiskei94282 ай бұрын
Nekem nem
@Ragyam3 ай бұрын
Én a panaszkodó embereknél sokkal jobban kerülöm a dicsekvőket. Abból is nagyon sok van, és engem sokkal jobban idegesítenek.
@kisslahu3 ай бұрын
Kedves Abbe! Egy dologban nem értek egyet veled: A "Gyertek be!" , "Üljetek le!" típusú mondatokat nem szó szerint kellene lefordítani angolra és akkor már nem is lennének idegesítők. Ahogy a "How do you do?"-t sem fordítjuk szó szerint "Hogy csinálod?" -ra. Egyébként nagyon jól beszélsz, gratulálok!
@laszlokovacs76933 ай бұрын
Így van. A szó szerinti fordítás gyakran rossz fordítás.
@szakacsgyongyi36003 ай бұрын
Ha a magyarok így beszélnének angolul mint ő magyarul....
@sz_chris19733 ай бұрын
Az étteremhez: én a középpontot szeretem: ha a pincér észrevétlen, de ha kell, akkor ott van. Ha a terem egy pontjáról szemmel tudja tartani a vendégteret és egyből ott terem, ha látja valamelyik vendégének szüksége van rá, azaz a tekintetével őt keresi, vagy csak biccent egyet felé. Ezt az egyensúlyi állapotot nehéz elérni, de azért sok helyen sikeresen abszolválják. Ezen kívül, ha az étkezés során egyszer odajön a fő fogás közben, hogy meg vagyunk-e elégedve, a vége felé nem tukmaló módon, hogy esetleg desszertet, vagy kávét hozhat-e, az még pont a személyes preferenciámba nemcsak belefér, hanem el is várom. De az, hogy a pincér 5 percenként az asztalunknál zavarjon, azt nem tudom elfogadni. Évekkel ezelőtt jártam úgy az egyik étterem tulajdonos ismerősömmel (nem az étterem kapcsán ismertük meg egymást, nem is voltam vendég nála korábban, mert nem esett bele az életembe az ő étterme), hogy amikor először voltam az éttermében, 3 percenként jött oda érdeklődni, ajánlgatni, kedveskedni. Tudom, ő jót akart (és ilyen is alapból, az idegen vendégeket is végig"zaklatta" a többi asztalnál), ő ilyen, de én többet nem mentem az éttermébe enni. Engem ez nagyon zavar. 1./ Nem a tulajdonos, nem a pincér miatt vagyok ott, hanem azért hogy a társaságomban lévővel együtt töltsem az időt, 2./ Az étterem ízvilágát, a minőségi gasztronómiát szeretném kipróbálni, élvezni. Legyen ott, amikor kell, vagy szükség van rá, egyszer nézzen ránk, hogy elégedettek vagyunk-e, kérünk-e még valamit,de több ne legyen ennél.
@ciba203 ай бұрын
"fő fogás közben, hogy meg vagyunk-e elégedve," engem irritál, még evés közben vagyok a felénél. de ha azt mondom, hogy szar, akkor azonnal elviszi az étel második, megmaradt felét, vagy átvariálja, vagy hoz mást? inkább fogás, kaja végén kérdezzen!
@jutkamutka57663 ай бұрын
@@ciba20🤦😂🤦😂
@jutkamutka57663 ай бұрын
Pontosan így igaz!!
@attila27543 ай бұрын
Nekem egy amerikai srác azt mondta, hogy az idegesíti borzasztóan, hogy hellóval köszönünk akkor is, mikor elköszönünk. Engem meg az idegesített benne, hogy egy üveg lekvár felét rákente a kenyerére. Kb 5x annyit, mint ami szerintem normális.
@bogohungary3 ай бұрын
Az en kornyezetemben nem.is hallom hogy hello szinte soha
@Julcsi20123 ай бұрын
Nagyon érdekesek ezek a dolgok, hogy ami nekünk természetes, az mondjuk az amerikaiaknak furcsa. Ebből sok mindent megtudok.
@strayhound38423 ай бұрын
Az első pont az amivel nagyon egyet tudok érteni. Amerikaiaktól már sokszor hallottam olyat hogy" I'm American I don't know these things". Magyaroktól talán még soha nem hallottam olyat hogy "Én Magyar vagyok, én ehhez nem értek." A magyarok a Kelet Timori helyzettől a csincsillatenyésztésig mindenben "szakemberek":D
@MartaVarga-e8f3 ай бұрын
Azt hiszik magukrol. Aki valoban ert valamihez, annak nem kell hangoztatni.
@vinim403 ай бұрын
Egy magyarnak ahhoz, hogy ki tudja mondani azt, hogy "magyar vagyok, én ehhez nem értek", szüksége lenne egy kis alázatra. A magyarok általában "okostojások".
@real21433 ай бұрын
Jah...😂..a homeopaták szerint Magyarországon a leggyakoribb férfi alkat a Sulphur (ejtsd: szulfur) ! Nézz utána, milyen egy Sulphur: állandóan filozofál, meg van győzödve, hogy mindenhez is ért, zsíros hajú, igénytelen, kopott ruháit is szépnek tartja, lenéző, soroljam még? 😂
@zoltanbalazspolyak223 ай бұрын
Mondjuk én azt nagyon kifejezetten utálom amikor a pincér vagy a bolti eladó állandóan követ meg zaklat. Hozhatok valamit? Segíthetek? Van sok olyan bolt ahova azért nem járok mert a személyzet állandóan néz meg beleszol abba amit a párommal beszélünk.
@Szlartibartfaszt3 ай бұрын
Dettó! Én a pincért a legfeleslegesebb dolognak gondolom és nem szívesen fizetek azért mert egy ember letesz egy tányér ételt elém, számomra ez nem munka és nem is kértem de fizessek érte.
@juditlindermeir7923 ай бұрын
😮
@gaborroth75163 ай бұрын
@@juditlindermeir792 ???
@juditlindermeir7923 ай бұрын
@@gaborroth7516 igazad van, mi nem vagyunk ilyenekhez szokva!! 👍
@JeneiFerenc3 ай бұрын
😅
@andraskis38003 ай бұрын
Nagyon szépen megtanultad nyelvünket! Gratulálok!😊🙏
@zsoltkiss45153 ай бұрын
A franc se tanult volna meg, egy ilyen köcsög nyelvet. Az angol sokkal jobb, vagy a német, francia, esetleg a spanyol.
@bestfunnyworld3 ай бұрын
Szia Abbe!🙂A magyar nyelvben a tagadó kérdések gyakoriak és sajátosak, és néhány oka van annak, hogy miért használják így ezeket a szerkezeteket. Udvariasság: A magyarban a tagadó kérdésformák gyakran udvariasabbak és kevésbé tolakodóak. Például a "Nem szeretnéd megvenni?" kérdés egyfajta feltételezést tartalmaz, hogy talán van valami ok, amiért a másik fél nem szeretné megvenni, és így kevésbé tűnik nyomulósnak. Elvárás kifejezése: A tagadó kérdés egy elvárt vagy remélt választ is sugallhat. Ha valaki azt kérdezi, hogy "Nem kérsz?", az azt sugallja, hogy a kérdező reméli vagy feltételezi, hogy a válasz igen lesz.Hangulati árnyalatok: Ezek a kérdések finomabb hangulati árnyalatokat közvetítenek. Például a "Nem kéred ezt?" kérdés lehet barátságosabb vagy kevésbé direkt, mint az egyszerű "Kéred ezt?".Kultúrális szokások: Bizonyos kultúrákban, köztük a magyarban is, a kommunikációs szokások befolyásolják a nyelvhasználatot. A tagadó kérdések használata hozzájárulhat a beszélgetés gördülékenységéhez és a társalgásban rejlő rejtett normák betartásához. Összességében a magyar nyelvben a tagadó kérdések használata többnyire az udvariasságot, az elvárások kifejezését, valamint a hangulati árnyalatokat szolgálja, és mélyen beágyazódott a kultúrális és nyelvi szokásokba. Az angol nyelvben is léteznek tagadó kérdések, bár ritkábban használják őket, mint a magyarban. Angolul például a "Nem kérsz még?" kérdés így hangzik: "Don't you want more?" vagy "Wouldn't you like some more?" Az angol tagadó kérdések használatának néhány példája és funkciója, elvárás kifejezése: Hasonlóan a magyarhoz, az angolban is lehet az a célja a tagadó kérdéseknek, hogy egy elvárt választ sugalljanak. Például: "Don't you like this movie?" azt sugallja, hogy a kérdező azt várja, hogy a másik fél szereti a filmet.Meglepetés vagy kétkedés: A tagadó kérdések gyakran használatosak, amikor a beszélő meglepődik vagy kételkedik valamiben. Például: "Aren't you coming to the party?" kifejezi a meglepetést, hogy a másik személy nem tervezi, hogy eljön.Udvariasság és ösztönzés: Az ilyen kérdések gyakran udvariasabbnak tűnhetnek, vagy arra ösztönözhetik a válaszadót, hogy gondolja át újra a választ. Például: "Wouldn't you like some coffee?" lehet egy udvarias ajánlat, ami bátorítja a másikat, hogy elfogadja az italt.Néha a tagadó kérdések retorikai célokat szolgálnak, azaz nem valódi választ várnak, hanem megerősítést vagy egyetértést keresnek. Például: "Isn't it a beautiful day?" várható válasza egyetértő lesz.Összességében az angol nyelvben a tagadó kérdések szerepe és használata valamelyest hasonló a magyar nyelvéhez, bár lehet, hogy kevésbé gyakoriak a mindennapi beszélgetésekben.
@bezo71213 ай бұрын
Említetted ezt a pincér dolgot, ezzel kapcsolatba van egy észrevételem. Én meg magyarként az Egyesült Királyságban élek, és engem meg pontosan az zavar, ha folyamatosan jön a pincér,és kérdezi, hogy meg vagyok e elégedve az étellel, és jó étvággyal, evés közben, tele szájjal kell válaszolni. Ez számomra nemcsak idegesítő, hanem egy kissé kellemetlen is.
@Mehecskekutato3 ай бұрын
Itt most az amerikai kultúráról/szokásokról van szó nem a britről,az egy másik adás témája.
@macitaki3 ай бұрын
bizony Korni
@szabocsaba89383 ай бұрын
Azért szeretem ezeket a videókat,mert kiderül számomra,hogy milyen jó arcok vagyunk! ❤️🇭🇺❤️🇭🇺
@KennyMcCormick4356-i9j3 ай бұрын
Így van, az amcsik jó része udvariaskodik, nem őszinték, meg igénytelenek cipőstől az ágyba, meg hasonlók. A megfontolatlanság, felszínesség idegesítő nekem magyarnak. Ami felszólítás, pl. egyél, igyál, ülj le! ez nem kötelezés, kontextusba kell helyezni.
@zoltanreisz22283 ай бұрын
@@KennyMcCormick4356-i9j dolgoztam ameriakkal, és ez volt az egyik legrosszabb szakasza az életemnek :D aranyosak, kedvesek de emellett rettenetesen fárasztóak
@bastianojuaocoimbradelacor42933 ай бұрын
Meg Abbe egy nagyon diplomatikus lány ! 🙂🙂🙂🙂🙂
@editkiss51273 ай бұрын
Így van, Abbe visszaigazolja azt hogy mi magyarok mennyire különlegesek vagyunk, úgy ahogy több külföldi is könyvben leírtak tapasztalaikat, amikor több éven át itt éltek közöttünk. Valahogy Abbe is így érezheti ezeket a tapasztalásokat. ❤😂
@bastianojuaocoimbradelacor42933 ай бұрын
@@editkiss5127 Azért szerintem ne ájuljunk el magunktól! Mi Észak-Kóreában élünk, csak nem tudunk róla. Nekem az lett gyanús, hogy mennyire fontos az elitsport. És csak az elitsport. Mennyit költ rá az ország, amikor EU legszegényebb országává váltunk. Politikailag olyan dolgok történnek az országban, amire egyáltalán nem vagyok büszke. 8 évvel ezelött büszke voltam rá, de rá kellett jönnöm, hogy az orromnál fogva vezetnek. Ezért én egy kicsit óvatosabb lennék az önfényezéssel.Sajnos mi jelenleg a múltunkból élünk. De egyszer fel fogjuk élni!
@viragjenei96723 ай бұрын
Ismered Lincoln Andrást?
@istvanbacso21193 ай бұрын
Nagyon jók a meglátásaid a két kultúra között😊 mondjuk ha már ennyire profi vagy lenne egy érdekes kérésem: amerikaiként aki nem beszéli a nyelvünket hogy hallja a magyar nyelvet és ezt valahogy ha tudod mutasd meg légyszives. Kíváncsi lennék hogy hangzik a nyelvünk kívűlről 😊
@gabor62593 ай бұрын
Valamelyik videóban beszélt erről.
@borosniki73203 ай бұрын
A magyarok, amikor angolul beszélnek, a saját nyelvi fordulataikat használják esetleg?
@Wetflower4443 ай бұрын
Sztem finnes lehet. Semmikèppen nem szlàv hangzàsú. Kemèny ès pattogós.
@NorbertSimon-id3iv3 ай бұрын
Szia Abbe. Nagyon jók a videóid és szépen tudsz magyarul csak így tovább fog ez menni.
@PeetZee3 ай бұрын
Szia. Anyáink nagyanyáink korában azt mondták hogy ne ülj le a lépcsőre vagy a földre kint az udvaron ha "R" betű van a hónap nevében.
@pacicserepes57993 ай бұрын
Cipővel az ágyban,utcai ruhában ,az a kedvencem 😂😂😂
@krisztianpapp1643 ай бұрын
Tipik én az őszinteséges rész találkozok régi ismerőssel vagy haverral. Meghízott úgy kezdem, hogy jól meghíztál hallod-e 🤣
@baloghagnes20783 ай бұрын
😅
@wincent19703 ай бұрын
Erre én már csak azt szoktam mondani, hogy "csak erősebb lett a csontozatom!" 😆
@jutkamutka57663 ай бұрын
🙋Legalább mi ôszinték vagyunk, nem pedig képmutatóan bohóckodunk, amivel becsapjuk a másik embert!! Mert a "mézesmázoskodás" az igenis, hogy becsapás, félrevezetés!!👍
@pohoczkykriszti3 ай бұрын
Nekem az volt furcsa amikor USA-ban voltam, hogy állandóan, még a boltos is megkérdezi, hogy hogy vagy. Nálunk ez nem szokás. Illetve a pincérek folyamatosan zaklattak, mikor tele volt a szám étellel akkor is kérdezgettek, hogy minden rendben? 😅 hát basszus, persze, csak hagyjál már enni 😂 Meg az is furcsa hogy nagyon sok étel édes… pl. a bundáskenyér 😫 Amúgy persze élménynek szuper volt 😊 Illetve az orrfújás. Ez nem kifejezetten USA-specifikus, mert ott nem tudom, ez hogy van, de Japánban kifújtam az orrom a buszon és úgy néztek rám, hogy azt hittem lezavarnak a buszról 😅
@ciba203 ай бұрын
"hogy hogy vagy" nem gondolják ezt komolyan, csak egy bevett formula
@ciba203 ай бұрын
Koreában és Japánban undorító dolog a nyílvános orrfújás, de Ági egy korábbi videóban is elmondta, hogy náluk az USA-ban is szokatlan-undorító dolog a nyílvános orrfujás. talán a nyugat-európaiak és/vagy a finnek szipognak, vagy a prolib az ujjába törli.
@zsuzsannatakacs46063 ай бұрын
Inkabb felszivjak a taknyukat ahelyett,hogy kifujnak az orrukat. Lattam en is . Kisgyerekkorban megkellene tanitani az orrfujast.
@pohoczkykriszti3 ай бұрын
@@ciba20igen, tudom.
@vinim403 ай бұрын
Mondjuk az orrfújás is lehet idegesítő és undorító, amikor valaki társaságban hosszú percekig rotyogtatva fújja az orrát, amíg tökéletesen tisztának nem érzi az orrjáratát.
@elisabethjusztin51323 ай бұрын
Hat igen, a magyarok egyenesek es nem kertelnek. Sok beszednek sok az alja. Folosleges 5 percig korulirogatni amit egy szoval el lehet mondani. Az ido egyenlo penz! A legduhitobb amerikaban az hogy "How are you?" A valaszt sem halljak meg. Miert kerdeznek olyat ami egyalltalan nem erdeklik, foleg egy penztarost a boltban. Nem egyszerubb lenne ha koszonnenek "Hi" vagy Good morning?
@jozseftoth74113 ай бұрын
Nalad a PONT ! A vilag leg felelotlenebb kerdese !!! "How are you?" Hogy vagy ? De igazabol senkit e erdekel ! Mert nem is kivancsi a valaszra ! Sott ha szeretnel valaszolni meg meg is lepodik , hogy most te mirol beszeksz ??
@MsLillacska3 ай бұрын
"How are you" annyira egyértelmű ,hogy egy köszönési forma azért rá se figyel hogy elmondd a választ de ha halálodon is vagy akkor is a válasz "I am fine thank you".Én 25 évet éltem Amerikába de igazán nem tűnt fel ez a nemleges kérdések sőt itthon azt találják furcsának ha hellyel kínálom a látogatót amig mindig szívesen hellyel kínálom a látogatót azzal megtisztelem az érkezőt.
@rycallter33723 ай бұрын
Ez kb olyan mintha egy kulfoldi reklamalna hogy a magyarok ugy udvozolnek hogy kezet csokolom de egy se csokolja meg a kezet utana csak elkezdenek beszelgetni.
@real21433 ай бұрын
A szkítákról is leírták, mindig egyenesek, szókimondók voltak! Sajnos ez Budapestre nem igaz...inkább vidéken élnek még igazi magyarok! En pont azt tapasztalom, hogy Budapesten sok a kígyó típusú ember, vigyorog, kétszínű, sosem tudod, mit gondol valójában, hátba szúr, lejárat alattomosan, fondorlatos, petykál, gonoszkodik. Hány ilyen van Budapesten...ja és a patkány típusról még nem is szóltam.
@aktuell22483 ай бұрын
Abbe, nagyon nagyon érdekesek ezek a videóid, amiben a magyar szokásokat taglalod, akár pozitív vagy negatív szemszögből. Baromi érdekes a te perspektívád, aki gyakorlatilag magyarrá váltál, tehát belülről ismersz és értesz minket, mégis van egy rálátásod külső szempontból. Minden amit mondasz, egyébként teljesen igaz, teljesen magunkra, magamra ismerek benne, egy dolog nagyon szíven is ütött a múltkori videóban, amit mondtál, és tényleg elgondolkodtató. Mert nemhogy nem gondoltam volna, hogy ez magyar dolog, de, eszembe se jutott soha, hogy nem feltétlenül az a jó, lehet másképp is hozzáállni. De ezt majd leírom a másik videóhoz. Egyébként sokmindenről nem tudtam, hogy magyar szokás, amit mondtál, azt hittem, mindenhol úgy van. Sokmindenről persze igen. És mindenben igazad van. Egy dologgal vitatkoznék. A felszólító móddal. Azt szerintem nem jól érted. De, az őszinte, ha valaki felszólít, hogy ülj le, hogy egyél, hogy igyál, hogy pihenj, hogy érezd magad otthon, az tényleg felszólítás, tényleg azt akarja. Sőt meg is sértődhet, ha visszautasítod. Azt nyugodtan értelmezd kényszerítésnek, és találj ki jó kifogást, ha visszautasítod. Ez traktálás, tukmálás. Ha valaki csak udvarias akár lenni, másképp fogalmaz. Ezt észre kell venni, mert azt meg illik visszautasítani. Például ha valaki megkínál sütivel, belenyomja az arcodba, hogy egyél! Akkor egyél. És ne csak egyet, nehogy azt higgyék, hogy nem ízlik. De ha azt kérdezi, kérsz-e esetleg te is egyet, akkor mondható automatikusan hogy nem, vagy talán mégis. Ha te meg akarod. Egy kis mentegetőzéssel, hogy nem tudsz ellenállni.😁
@10rotunda3 ай бұрын
A tagadva kérdés - mint ahogy azt más is írta -, valahogy arra szolgál, hogy a megszólított ne érezze magát nyomás alatt, ne legyen kellemetlen neki, ha nemet kell mondania (máris mennyi tagadószó 😄😄😄). - Amivel nagyon egyetértek: idegesítő a mindentudás, az egészségügyi aggodalmaskodás és a más pénztárcájában turkálás szokása.
@vinim403 ай бұрын
A magyaroknál a tagadva kérdezés elsősorban a másik ember szabad akaratának maximális tiszteletben tartásából fakad.
@madaraszi3 ай бұрын
Nagyon tanulságos videó, köszi!!!😍
@zoltanszemok3 ай бұрын
Nos, én brit angolt tanultam, s a britek azt vallják, hogy ők a kéremek és köszönömök országa, mivel a felszólító mód ott is gyakori, a nyelv sajátosága, ezért tompításként oda teszik a kéremet és a köszönömöt. De tök jól érzékeled. Marketing képzésen elsők közt tanítják, hogy nemmel nem kérdezünk, főleg, ha irányunkba akarunk befolyásolni valakit.
@istvankovacs67053 ай бұрын
A marketing képzés tankönyveit nem magyarok írták, ezért nem ismerik a magyar nyelvi és kulturális hagyományokat, amelyek inkább a kelethez állnak közel.
@bastianojuaocoimbradelacor42933 ай бұрын
12:35 A pincérhez! Engem nagyon idegesítene, ha mindig a nyakamon lógna a pincér. És egy idö után megmondanám neki, hogy nagyon kedves, de majd jelezzük, ha szeretnénk valamit.
@wkfsz163 ай бұрын
Igen, mert mi beszélgetünk egymással.
@cresthun1103 ай бұрын
Amikor az ember a strandon csak nézelődni megy a kínálat és az árak végett, gyakran már messziről leszólítják, amikor még le sem ül, vagy a pult közelébe se megy. Ez is illetlenség.
@bastianojuaocoimbradelacor42933 ай бұрын
@@cresthun110 Nyomulnak a kereskedök 🙂
@Ri-a-iR3 ай бұрын
Szia Abi! Amikor azt mondod, hogy az "amerikaiakat" nagyon idegesíti ez vagy az a magyarokban, akkor azok kik? Mert az "amerikaiak" sokszor azt sem tudják hogy létezunk és hogy hol van Magyarország. Tehát kiket idegesitunk mi amerikai címszóval? Nem kötözködni akarok, nagyon szeretem a videoidat, nagyon kedvellek, de ezt most nem tudom értelmezni. 🤔
@Cassandra-i3q3 ай бұрын
Az amerikaiak a legtoleransabb nepseg. Helytelen a kifejezes, hogy a magyar szokasok idegesitik oket. egyszeruen csak nem ertik, miert mas, mint amiben felnottek. A magyarok sem ertik, miert kerdik az amerikaiak "how are you" - ez csak egy bevett, megszokott formaja a "Szia, udvozollek..." Mi ebben a rossz?
@Wetflower4443 ай бұрын
Úgy csinàlsz,mintha nem èlne millio magyar külföldön. Tipik magyar kötözködő, okoskodó.
@user-px9iz8Annamária3 ай бұрын
Túlzott őszinteségnek definiáltad nagyon kedvesen a rosszindulatot!😊
@catoom103 ай бұрын
A maximalizmust nem tekintem rossz dolognak, hasonlóan a németekhez, sok magyar szeret pontosan dolgokat megcsinálni. De ezt nem szabad általánosítani. Mivel eddigi tapasztalataim szerint a trehányság elkezdett eluralkodni. Valószínűleg a nyugati stílus másolása miatt 🤣🤣🤣.
@aero2zero3 ай бұрын
Vagy épp a keleti stílus miatt.
@titikoka3 ай бұрын
Csodás! Köszi, ez nagyon érdekes volt!
@rozsamiskei94282 ай бұрын
Csodás? Érdekes? Mi?????
@Makkos_Bandi3 ай бұрын
Nekem a két "kultúra" összehasonlítása ezesetben pont olyan, mint a serdülő-lázongása az öreg tapasztalata ellen. Elég nevetséges, a panaszkodással és a túlgondolt kicsinyhitűséggel egyetértek. Sajnos ezt okozza, ha nemzetet elnyomnak századokon át. Ezzel a videóddal nálam csak megerősítetted a bennem élő sztereotíp képet egy a gyermekkorban élő érzelmi, és nem értelmi társadalomnak. "Az igaz szavak ritkán szépek, de a hazugok míly kedvesek... Köszönöm Abbe! A negatív kezdetű kérdések elvontabbak, szofisztikáltabbak. Értsd: Nem akarsz leülni? (ahelyett, hogy végig állnál?) Nem jössz moziba? (Ahelyett, hogy otthon punnyadnál?) Az utasító hangzatú kéréseink is szofisztikáltabbak, mintha utasítanánk.. Ahogy mi értjük: Üljetek le! (nyugodtan, bátran, mint otthon... stb...) csak nem mondjuk ki, mert nekünk egyértelmű a gesztus :) Sok vicces észrevételed van, amivel egyetértek, ez a fázás is és a panaszkodás nagyon idegesítő számomra is. Volt szerencsém némileg amerikanzálódni, így megértem, átérzem a különbségeket, máshogy is fogalmazom, alkalmazkodom, de jó ezeket tőled visszahallani! A ár-faggatók az egy külön szubkultúra, őket én sem tudom értelmezni. Ahogy semelyik felesleges kérdést sem... Nekem már szólt be kasszás néni, hogy ne vegyek meg x-y terméket, rakjam vissza, mert túl drága, majd jót nevetve válaszoltam: Ezt szeretem!
@hoboce3 ай бұрын
Az árérzékenységünk gondolom a csodás vagyoni helyzetünknek köszönhető, ami régóta kíséri a történelmünket. Egy hitelkártyákon felnőtt amerikainak ez biztos furcsa, hogy csak annyit költünk amennyit muszáj.
@Makkos_Bandi3 ай бұрын
@@hoboce Ez csak a pénz körül forgó álboldogság illúziójának jele. Ha mindennek tudod az árát, amit más vásárol, felmérheted anyagi helyzetét, és pozícionálhatod magad - alá vagy fölé - az anyagiasság tengelyén. Nem pénz kérdése, Sőt, a tehetősebbekre jellemzőbb ez a kicsinyes önértékelési zavar. Túl sokszor találkoztam ezzel a betegséggel, és nem emlékszem, hogy a szegénysoron történt volna, hanem kellemes belpesti- vagy gazdagabb rokoni körökben. Lehet nem a külsőben, hanem belül kéne keresni előbb ezt a komplexust vagy mániát...
@hoboce3 ай бұрын
@@Makkos_Bandi Biztos vannak akik így akarnak más tárcájában turkálni, de szerintem ez csak puszta kíváncsiság szokott lenni, végül is gyorsabb megkérdezni mint utánanézni.
@Makkos_Bandi3 ай бұрын
@@hoboce Ha pusztán kíváncsiság lenne, akkor már minden ár-faggató tudós lenne, mert az árkérdezés helyett annyi más okosat is kérdezhetne, amik válaszától lehet, hogy okosabb is lenne. Mindenki ismeri a cipőnézegető, márkaorientált tiniket, akik cipőbemutatót tartanak a metrón, mert apuci megvette nekik a " x-y márkájú "limited edition high-end sneakers-t, és ezt most meg kell mutatni az egész városnak, - "csak nekem van ilyen!" Szerintem belőlük lesz az a notórius árkérdő mikor felnőnek. Engem is érdekelnek az árak, szeretek jó áron jót venni, vagy sokat... de ezzel nem az ismerőseimet fárasztom, felnőtt vagyok, megoldom...
@hoboce3 ай бұрын
@@Makkos_Bandi Nem gondolod hogy a fene nagy titkolózás öli meg az emberek lelkét? Az titkolózik akinek van takargatnivalója. Egy becsületes embernek legtöbbször nincs szüksége rá. Az összes munkáltatónak is a titkolózás az egyik legjobb fegyvere a munkavállalók lehúzására. Persze kell egy szint hogy felülemelkedj az irigységen, de ez mindenkinek a saját útja.
@Mezes_Nandor3 ай бұрын
Óriási! Köszönöm szépen! És a sárga irígység rágja a májamat, mert annyira gördülékenyen fogalmazol, és annyira tiszta artikulációval, hogy az már mellbevágó!
@janosmagyar80163 ай бұрын
Ebből azt szürtem le hogy mi magyarok sokkal normalisabbak vagyunk az amerikaiaknál.
@DrLightWind3 ай бұрын
Szerintem az attól függ, hogy milyen téren.
@alfredbenedek33983 ай бұрын
EGYET BIZTOSRA TUDOK MONDANI! NAGYON SOK AMERIKAIAK, ELMEHETNENEK ILLEMET TANULNI, A MAGYAROKHOZ! ONE THING I CAN SAY FOR SURE! LOTS OF AMERICAN PEOPLE, COULD & SHOULD TAKE, ETHICAT LESSONS, FROM US HUNGARIANS/!! ( YES, THERE ARE EXCEPTIONS, IN BOTH COUNTRYS, BUT SOME TIMES, AHHHHH???!! )
@rezsoneknab11703 ай бұрын
Nekem is úgy tünt! Koszosabbak, kétszínűbbek, felszínesebbek.
@katalinjuhasz6413 ай бұрын
AMERIKAI KUTURA NINCS....MIX AZ EGÉSZ LAKOSSÁG 250 ÉVE ÁLLAM...
@Cassandra-i3q3 ай бұрын
Nagy tevedes. Nem lehet altalanositani. Mindenutt vannak "normalis" emberek es kulturalatlan bunkok.
@8czobor5223 ай бұрын
Szia! Mesélnél arról, hogy mit gondolsz a magyar asszonynevekről? Kovácsné Nagy Mari, Kovács-Nagy Mari, Kovács Mari, Nagy Mari, Nagy-Kovács Mari, Kovács Józsefné Nagy Mari. Melyik névválasztást mivel asszociálod? Mik a kedvenc magyar keresztneveid?
@viragkovacs64633 ай бұрын
Lehetne egy olyan vidó hogy mièrt pont Magyarországra jöttèl? Vagy a magyar közegèsègről (kórház)
@Derieri3 ай бұрын
Magyar ország : Nyilas jegyű! Ezért vagyunk ilyenek! 😊❤. Egy tipikusan Nyilas jegyű , ember jellem vonásait mondtad el! Köszi, nagyon érdekes volt! ❤
@idunlilitu2182 ай бұрын
Ha lenne Birka csillagjegy, akkor magyarország Birka lenne😂
@ildikodombi56453 ай бұрын
Kedves Abbe. Számszerint hány amerikait kérdeztél meg, hogy mi idegesiti őket a magyar viselkedéssel kapcsolatban? Amerikai magyarként, ez a videód engem különösen idegesitett.
@macitaki3 ай бұрын
ez inkább róla szól
@Harun9233 ай бұрын
Szuper voltál! Már megint! Hogy ezt hogy csinàlod Abbe ?! Köszönöm !🙂👍
@jutkamutka57663 ай бұрын
🤦😂🫣🤭🤣
@kitchenmemories-butvegan24473 ай бұрын
Nagyon érdekes volt ez a rész is. Nem Amerika hanem Anglia. Tőlem zokon vették, hogy kopogok a wc ajtón a munkahelyen, mielőtt benyitnék,mert úgy érezték,hogy siettetni akarom őket. Szerintem pedig az az iĺletlen, ha valaki csak úgy ráront a másikra. Főleg, ha véletlenül elfelejtette bezárni az ajtót. :) Nem lehet hogy nem az időjárásnak megfelelően voltál öltözve? Mert nekem nem tűnik fel, hogy ez a fázol-e ilyen központi kérdés lenne. A panaszkodás szerintem hasznos, mert ha túl jó helyzetbe állitja be magát az ember egyből kölcsön kérnek tőle.:)
@istvankovacs67053 ай бұрын
Ez kicsit olyan mint a dudálás. Vannak országok ahol csak simán figyelemfelkeltő szerepe van, máshol meg a türelmetlenség kifejezése.
@kitchenmemories-butvegan24473 ай бұрын
@@istvankovacs6705 tényleg olyan, most hogy mondod.
@vinim403 ай бұрын
Az utolsó mondatodon öt percig röhögtem.😆
@kitchenmemories-butvegan24473 ай бұрын
@@vinim40 a végén kiderül, hogy csak én járok mindig így :D
@Fixteez3 ай бұрын
Az a wc ügy, az egy nemzetközi téma :D Én totál egyetértek veled, mikor nem kopognak csak benyitni próbálnak, én frász kapok minden alkalommal. Főleg mert a legtöbb helyen lehet kivülről látni, hogy zárva van, akkor meg mi a 🤬 akar bejönni?! Szóval tkp ott is siettetés jellegű... Meg ugye lehet, hogy mégis sikerül kinyitnia az ajtót vagy csak a kilincsen lógó táskám leesik a koszba....
@violaviola30273 ай бұрын
Köszönjük szépen, nagyon tanulságos.
@aliengalaxy60963 ай бұрын
Magyarkent engem is nagyon idegesit a panaszkodas. Pont azt fogja bevonzani amire allandoan gondol. Azt vallom ha valaki ismer 2 negativ embert akik szivjak az energiajat, mutassa be oket egymasnak.
@stellakromp72463 ай бұрын
Panaszkodas a volt kommunista államok polgári betegsége. Nyugaton mindenki a boldogságát maga kovácsolja.
@idunlilitu2182 ай бұрын
😂 ez jó volt
@Kounomura3 ай бұрын
Nagyon jó sztorik, érdekes információk, ragyogóan elöadva. Gratulálok.
@gergovass44943 ай бұрын
Sose éltem amerikában, sose voltam ott, csak a filmekből-sorozatokból tudok kiindulni.. ami most hirtelen eszembe jut és ami zavar az amerikaiakban az az, hogy cipővel mennek be a lakásba, cipővel fekszik bele az ágyba telefont nyomkodni.😀 nyílván ezek csak filmek, egyáltalán nem biztos, hogy így van, de ez engem idegesít, hogy az utcai, kutyakakás cipőjével betrappol a lakásba, felfekszik az ágyra, felteszi a lábát a nappaliban a kanapéra…😀 és mikor ezt látom egy random filmben, a falra tudnék mászni tőle, pedig én sem vagyok a patyolat tisztaság mintapéldája.😀
@LillaIvanfalvi3 ай бұрын
Az egyik már USA-ban született unokatestvérem pont így szokta. A filmek alapját a valóság írja :)
@jdomotori3 ай бұрын
Klassz volt ez is Nekem Apám azt tanította " egyszer kell valamit meg csinálni, javítani, de jól" Lehet sokan vannak ezzel így, és ezért tart tovább a tervezési folyamat a magyaroknál...
@zssziladi81793 ай бұрын
Teljesen egyetértek! Ugyanannyi időbe telik valamit jól megcsinálni, mint rosszul.
@petrodalma15063 ай бұрын
Szia. Mennyire igazad van. Mostmár értem miért furcsálják az angolok ha mesélem mennyit takarítottam😅 Ezek a pincérek. Szerintem jobb lenne ha ott lenne a közelbe. Sosincs ott mikor kénne és felkell álljak odamenni a pulthoz egy italért. Szivesen látnék tőled angol nyelven készült vidiket❤
@puffinattila78403 ай бұрын
Szia! Nagyon tetszenek a videoid, csak így tovább 👍😉
@attilatoth83933 ай бұрын
Azzal a tagadással kérdezéssel kapcsolatban igazad van, én mondjuk nem használom de tényleg hallom én is. A vállalkozással kapcsolatban: amit te nem látsz az az, hogy itt nem úgy van, hogy bukod a vállalkozást aztán bejelented a csődöt és annyi mint nálatok. Itt viszik a házad meg mindened meg még akár a gyerekedet is intézetbe ha rád szállnak és kiderül, hogy nem tudod eltartani. Ezért gondolja meg mindenki százszor, hogy belefogjon-e. Plusz nincs fizetőképes kereslet, a piacról csak nagyon rosszul lehet megélni, a kormány emberei elvitték a nagy bulikat már régen. A többi meg azzal függ össze, hogy itt szegények az emberek, nekünk nincs petro dollár meg demokrácia import némi intézményesített állam kirablással mint nálatok és megnézik mire költik a pénzüket nagyon sokan.
@Vid.1863 ай бұрын
Köszi a videót! 👍
@lililadonyi27773 ай бұрын
Szia Abbe csinálsz olyan videót, hogy mi a különbség a magyar és az amerikai iskolák között, kérlek. Nagyon jó lett a videó.
@DrLightWind3 ай бұрын
Az egyszerű, mert 2 - 3 évvel levannak maradva az amerikaiak a magyar tanitás szinvonaltól. És a fiatal lelketlenek között a legnagyobb a lelki betegek száma és az öngyilkosság a statisztika szerint a világon. Nem véletlen hogy ezek a lelketlen fiatal és iskolás Ruhás Állatok bemennek iskolákba, bevásárló központokba lövöldözni ártatlanokat mészárolni. Szerintem ezekről nem igen tudósitják a magyar népet, de pontosan nem tudom mert már Miami-ba élek 39 éve. Béla
@robertabraham73153 ай бұрын
Az iskola és óvoda összehasonlítás engem is nagyon érdekelne.
@evabognar11502 ай бұрын
A mostani szeptemberre ez nem érvényes, lehet, hogy méd a decemberre sem!
@wkfsz163 ай бұрын
Mi itt magyarul beszélünk és őszintén.
@evalorincz56423 ай бұрын
Az unokám mesélte, hogy amikor kint jártak New Yorkban, furcsa volt, hogy az utcán idegen emberek szóltak neki, hogy jaj de szép vagy, de jó a ruhád.... Szerinte ez ott csak egy szokás, nem mindig őszinte az, amit mondanak, csak meg akarnak dicsérni. Kedves dolog, de nálunk idegenek nem szólítják meg egymást az utcán.
@jozseftoth74113 ай бұрын
Es miert NEM ???? TILOS ??Esetle felsobb rendusegi betegsegben szenved a Magyar !
@qwertzlkjhgf3 ай бұрын
Ilyet én már Olaszországban és Németországban is tapasztaltam helyiektől. Volt, hogy a kalapomat dicsérték, máskor a hajamat.
@MartaVarga-e8f3 ай бұрын
Engem többször is "megdicsertek" Svajcban, hogy milyen jo a ruham, vagy milyen finom illatu parfümöt hasznalok. Ez több orszagban is szokas. En is mondtam mar idegennek, hogy milyen jo az öltözekenek a szin-összeallitasa.
@viragl.36623 ай бұрын
@@MartaVarga-e8fNem téged dícsértek, hanem tárgyakat és a külcsínt. Az, hogy te ki vagy és milyen ember, az nem igen érdekli őket. Viszont az órád, a táskád, a fényképezőgéped, a cipőd igen. De az a termék dícsérete, nem a tiéd.
@Wetflower4443 ай бұрын
De joooo. Jaaaj èn olyan sokszor megdìcsèrnèk másokat itt magyarorszàgon, de azèrt nem teszem,mert tudom,h hülyènek nèznènek. Mindig is tudtam,h egy amerikai veszett el bennem.
@TheWakerLion3 ай бұрын
Imádom a videók stílusát....💚🍀👍🌼🌸⚘
@krisztinagyugyi51883 ай бұрын
A magyarok nagyon precízek mindenbe, főleg a munkájukkal kapcsolatba! Igen, maximalisták, de ez szerintem jó! 😃 Én rokkant nyugdíjas vagyok, de mióta tudják az ismerőseim, azóta ha találkozok ismerőssel, az- az első kerdése, hogy mennyi a nyugdíjad?? Tulajdonképpen neki nem mindeggy?? Miért akarja tudni annyira? Én sem kerdeztem meg soha tőle, hogy mennyi a fizetése!!! 😔 Szivesebben dolgoznék ha tudnék!!
@bobibobi8963 ай бұрын
ez puszta taplóság tőle
@kamillaerdos76363 ай бұрын
Azért kérdezgetik a pénzt, mert tájékozódni akarnak. Info hova menjünk vásárolni.
@macitaki3 ай бұрын
tuti, hogy vidéki. ez ott szokás
@idunlilitu2182 ай бұрын
@@macitaki😂
@hevesinorbi3 ай бұрын
Szia Abbe, mit gondolsz a "tetszik tudni, hogy..." és a "hogy tetszik lenni?" kifejezésekről?
@Horizontal773 ай бұрын
Kész ideg lehetsz, ennyi idegesítő magyartól? :)
@sandors.55263 ай бұрын
Teljesen jól összeszedted, szuper vagy. Egyet találtam ami felénk nem jellemző, nem nézzük , hogy ki mit mennyiért vett és nem is szólnék érte.
@attilatasciko48173 ай бұрын
Köszi ABBE .
@jutkamutka57663 ай бұрын
🤦😂
@gusztavveghelyi21013 ай бұрын
Tökéletes felsorolás!🙂
@A-ct5ez3 ай бұрын
Ahogy csinálom, úgy tanulom? És ha bukik, ki fizeti a cechet?!?
@Cassandra-i3q3 ай бұрын
Az amerikai mindig nyitott, hogy ujat tanuljon. Ez segiti a tulelesben is. Becsulni valo! Nincs olyan ember, aki mindent es tokeletesen tudna..Az amerikai kreativ es vallalja a rizikot amikor ujat kezd. Elbukik? Elofordul...akkor pedig viseli a kovetkezmenyeit...
@A-ct5ez3 ай бұрын
@@Cassandra-i3q És kiköltözik bérelt házából a belvárosba flakkán élő csövesnek. Respect!
@istvanjagri53013 ай бұрын
Nyugi,pár dolog a felsoroltak közül engem is idegesít néha...de megszoktam! :))) Hát a pincér dolog dúrva,felbosszantana,ha ott lenne a nyakamon...:))))
@andraspatkos9553 ай бұрын
Igen , szerintem is van egy plusz Magyar gén a dns-láncunkban ,szerencsére ezek a dolgaink ha lassan is de formálódnak pozitív irányba mert hat ránk a világ . Azért remélem hogy a jövőben is megtartjuk a kulturális szokásaink nagy részét amitől még továbbra is Magyarnak érezhetjük magunkat ,hisz végül is mi nem lepődünk meg a saját szokásainktól , pedig ezek néha minket is idegesítenek ,csak mi kitaláltuk az ellenszert is a tolakodónak tűnő kérdésekre ,erre jó a visszakérdezés , például : miért érdekel ,és hasonlók ! üdv.
@geokat10563 ай бұрын
Kamunikáció. I love it ❤
@Szlartibartfaszt3 ай бұрын
Az amerikai ember az képmutató a kultúra része "keep smiling" jelenség Joker karaktere erre a sajátos, fals jelenségre reflektál.
@alfredbenedek33983 ай бұрын
IGY VAN! ALLANDOAN, PUBLIC SMILE! ALLANDO - AN, HA - AEEY HOW ARE YOU? DE AZT SEM TUJA NEMEJIK, KEI A FRASZ VAGYOK?! IGEN, ES NEMEJIK, OKOSKODO JANI AMERIKAI, MIT MONDOTT NEKEM, HOL VA N HUNGARY? HMM? OH, SOME WHERE IN SOUTH AFRICA, OH, IM SORRY, I MEAN SOUTH AMERICA!
@miletitytivadar49743 ай бұрын
i agree with you,i respect your opinion.Cheers.peace
@negybolketto75453 ай бұрын
Aranyos vagy! / Egyébként hozzám úgy jön oda egy amerikai, mintha ezeréves barátok lennénk, és hogy ezer éve nem látott már, annyira örül nekem. Nekik viszont az lehet a furcsa, hogy én nem viszonzom ezt, mind a 32 fogammal. Viszont tegnap egy angol jött hozzám ugyanígy, (mint kiderült, arab), az viszont megsértődött, hogy nem ismerem ezer éve őt, 32 foggal mutatva ki ezt, de hát ő angolszászabb akart lenni azoknál...
@ilonailyes64863 ай бұрын
Ha nem ismerjük, miért lenne akkora bizalmunk iránta, nem igaz?
@hungarianjedi3 ай бұрын
Rengeteg náció (keletiek különösen, de pl. az amerikaiak is) rendkívül nyitott, barátságos, hasonlóan, ahogy írod is - egy pontig, a hétköznapi interakcióknál, de ez valójában felszínes. A magyarok ebben zárkózottabbak. Viszont a magyarok, amikor átlépnek ezen a ponton, mélyebb, bensőségesebb kapcsolatokat alakítanak ki, mint az említett külföldiek. Én legalábbis így látom/sejtem/tapasztalom.
@rachelwarner82323 ай бұрын
Érdekes ez a dolog,mert egy másik videóban meg Abbe mesélt arról,hogy számára furcsa volt az azonnal puszilkodó magyar,mert náluk az túl közvetlen. Én meg pont az ellenkezőjét látom,hogy nálunk kevésbé szokás ez a nyilem-nyalom gesztus,mint náluk.
@ballancs3 ай бұрын
Kedbed Abbe. Nagyon aranyos vagy.
@kbm33183 ай бұрын
Volt videód ahol említetted, hogy az amerikaiak arcán sokszor mű mosoly van, mintha minden rendben lenne, nem kommunikálnak egyenesen és őszintén, nem érdeklik őket érzelmi részletek a másiktól, lerövidítik a kommunikációt, felszínesen érdeklődnek és válaszolnak. Lehet neked a panaszkodás azért tűnik ennyire fel, mert ez egy részletesebb, őszintébb megnyilvánulás, afféle feszültség levezetés, kiadás(a) magunkból. Biztosan az is közre játszik, hogy évszázadok óta lenyomatot hagyott a nemzeti tudatunkban, az állandó elnyomás. Biztosan az amerikaiak lelke is sokat háborog és ha nem felszínesen kommunkiálnának egymással, akkor sokkal több őszinte panaszkodás is felszínre törne. De abban egyetértek, hogy sajnos sokszor látja a magyar nép borúsan a dolgokat, de abban már nem vagyok benne biztos, hogy olyan hatalmas különbségek lennének a bolygón élő más népekkel, csak lehet más népek nem foglalkoznak egymással olyan szinten, hogy idáig egyáltalán eljussanak a kommunikációban.
@ZsuzsaApathy3 ай бұрын
Nagyon jó ! Köszi.
@Patreides93 ай бұрын
A "Nem akarsz leülni?" vagy a "Nem vagy éhes?" valójában egyáltalán nem negatív módon való kérdezés, az első jelentése az, hogy "Na, üljél már le, mit álldogálsz itt?!", a második pedig egy udvarias kínálás. Nem kell minden nyelvi fordulatot szó szerint venni a magyarban sem. Ahogyan minden nyelvben, így az angolban is vannak olyan szófordulatok, amelyek szó szerint véve furák lennének, és nem pont azt jelentenék, amit valójában. A "Ne menjünk ebédelni?" sem negatív jelentésű, valójában udvarias forma, azt jelenti, hogy valaki nem akarja ráerőltetni a javaslatát senkire, a jelentése: "Ha te is úgy gondolod, menjünk ebédelni!" Az igazán negatív jelentésű kérdésre egy példa, amikor valaki bizonytalanságból kérdez így: "Józsika nem jöhet le egy kicsit játszani?", amire Józsika anyukájának simán lehet egy olyan oktató válasza, hogy "Ha így kérdezed, kisfiam, akkor nem. Kérdezd úgy, hogy "Józsika lejöhet egy kicsit játszani?".
@istvankovacs67053 ай бұрын
Igen, a "Nem vagy éhes?" és az "Éhes vagy?" között van némi jelentésbeli eltérés. Az első kérdés egy esetlegességre való rákérdezés, amikor a kérdező nem tudja, hogy éhes-e az illető, de udvariasságból, kedvességből megkérdezi, vagy mert ő is enni akar és ugye ilyenkor illik megkérdezni a másikat, kvázi javaslatot tesz. Szituációfüggő. A második eset viszont azt sugallja, hogy azt gondolja, hogy a kérdezett éhes.
@lnemeth43343 ай бұрын
Egyszer voltam egy idős ügyfelünknél Szoboszlón, aztán valami nagyon archaikus magázódó formulával próbált udvariasan hellyel kínálni, én meg csak néztem ki a fejemből, mert külön-külön nagyjából értettem a szavait, de csak nem állt össze a kép, hogy mit is mond, így harmadik nekifutásra megfogta a széket, aztán rámszólt, hogy "Tessék leülni!" Máig nem tudom, hogy valami háború előtti szószerkezetet használt, ami azóta kikopott a nyelvből, vagy valami Debrecen környékén specifikusat. (Én Balaton mellett születtem) Pedig én még tanultam önözni+magázni gyerekkoromban, míg a mostani millenialok már csak a tegezést ismerik.
@Patreides93 ай бұрын
@@lnemeth4334 Üjjék mán le, kedves! :)
@hegyioliver42363 ай бұрын
Nagyon idegesítő, amikor ilyen hülyeséget kérdeznek
@gmeszi.3 ай бұрын
Igazából nem mindegy a hangsúly.
@pannaerdei94203 ай бұрын
Kedves Abbe! A negatív kérdésként feltett kérdések nyelvi sajátosság, (az hogy az angolban vagy a többi nyelvcsaládban ez máshogy van, erről nem mi tehetünk :D) a finn nyelvet most tanulom, úgy láttam ők is nagyon szeretik a tagadva kérdezést használni, szerintem ez nem véletlen, mert egy nyelvcsaládból jövünk. (Nem vagyok nyelvész, nem is akarok erről hosszabban értekezni, de én a közös eredetnek tudnám be, ez egy sajátosság és kész). Kicsit fura nekem, hogy az ilyesmin miért rökönyödnek meg mondjuk az amerikaiak, hogy nem úgy van valami, mint náluk. Miért kéne mindenhol mindennek úgy lenni mint ahonnan az illető jön... Ez a felfogásbeli különbség például engem kifejezetten zavar, ha más országban találkozok valami hasonló számomra fura, vagy eltérő szokással, vagy nyelvi dologgal, elkönyvelem magamban a megjegyzendő kulturális és egyébb különbségek közé, és nem akadok fenn rajta... :) (függetlenül attól, hogy marhára idegesítene, mint mondjuk a pincéres dolog :D, az ilyen fura különbségekkor szoktam felsóhajtani magamban, hogy jaj de jó, hogy nálunk ez nem így van... xD)
@zsuzsabalazs35303 ай бұрын
Állítólag Amerikában nagyon magas a gyógyszer mellékhatások miatti halálozási statisztika. Na, meg nem engedheti meg magának bárki azt a luxust hogyha nincs betegbiztosítása, hogy minden "aprósággal" orvoshoz forduljon.
@JozsefLadlo3 ай бұрын
Hát igen. Nézve egy amerikai TV csatornát és ott valaki elmondja, hogy a biztosítása ellenére is hosszú évekig fizeti a kórházi ellátását, hát az nagyon nem happy.....
@zsuzsabalazs35303 ай бұрын
@@JozsefLadlo Csak a magyarokat lehet egy "paprika Jancsinak" hergelni az egészségügyi ellátás minőségével. Dolgoztam Németországban egy alapítványi kórházban, ahol a dolgozók fele külföldi volt. Ott is előfordultak fertőzések, minden betegnek volt saját toalett felszerelése és az élelmezést sem a Gundelből oldották meg . Állandó a szakképzet munkaerő hiány és a várólisták is (bizonyos esetekben) igen hosszúak.
@kavicsfekete17903 ай бұрын
nagyszerű videó, tágult a horizontom
@Dorka-k4z3 ай бұрын
Szerintem a "parancsoló" invitálás igazából csak azt fejezi ki, hogy tényleg szeretnénk, hogy maradjon, egyen, üljön le közénk, stb. A határozottság biztosít arról, hogy a vendégnek nem kell azon gondolkodnia, hogy vajon zavar-e.
@vinim403 ай бұрын
A nemmel történő invitálás oka a magyaroknál a másik ember szabad akarat maximális tiszteletben tartása.
@Dorka-k4z3 ай бұрын
@@vinim40 Igen, bár én nem erre reagáltam.
@attilaneumerker25153 ай бұрын
Nagyon jó, tetszett!
@jozsefpirigyi98693 ай бұрын
Kérdés. Van Amerikai kultura?
@wkfsz163 ай бұрын
Én voltam Amerikában. Elég sok idegesítő dolog van ott, mikor kérdeznek?
@IstvanKis-g2d3 ай бұрын
A nem vagy nincs szó nem negatív hanem tagadó szó!
@csepke23 ай бұрын
Az angol nyelvtanban a “negative” a tagadást jelenti. Mint például a “dupla tagadás” a “nincs semmi baj” az angolban helytelen, és “double negative”-nak hívják. Ők vagy azt mondják hogy “there is no problem” vagy there isn’t any problem”. Mindkét esetben csak egy tagadás vagyis “negative” van.
@IstvanKis-g2d3 ай бұрын
@@csepke2 Tud magyarul, magyarul mondta! Nem érdekel az angol mit gondol.
@csepke23 ай бұрын
@@IstvanKis-g2d minket meg nem érdekel te mit gondolsz, még is itt vagy.
@XueYangbaby3 ай бұрын
nagyon jók a videóid. tükröt mutatsz nekünk, megmutatod milyenek is vagyunk. sokan csak egy rövid látogatás után vonnak le rólunk következtetéseket, de az más ha olyasvalaki mesél rólunk, aki köztünk él
@Queen9911-z8n3 ай бұрын
Az utolsó példa inkább pozitiv mint negativ :D Irritálna ha a pincér 5 percenként a nyakamon lógna :D
@JeneiFerenc3 ай бұрын
akkor játjál zugfőzdékbe
@erzsebethegedus49243 ай бұрын
Az Abbe név az azonos az Abby-vel? Csak érdekelne.Pacalt és véreshurkát kóstoltál már Abbe? Kíváncsi lennék arra,hogy milyen magyar ételek ízlenek neked és esetleg szerettél meg amarikaiként?
@martonjuhasz65693 ай бұрын
Valóban sokszor megkérdezzük, ez vagy az mennyibe került. De még sosem éreztem, hogy ez azért lenne, mert figyelmeztetni akarnánk a másik embert ha szerintünk drágán vett valamit. Arra költi a pénzét, amire akarja. Egyszerűen csak tisztában akarunk lenni a minket körülvevő világgal, hogy pl. ha mi is akarunk venni olyat, amit ő, annak mi lesz az ára. ... Szerintem ez jó dolog, mert ha túl drágának érezzük az adott dolgot, ki sem alakul a vásárlási vágy, és így nem a boltban leszünk nagyon csalódottak, amikor pedig már azt hittük, nekünk is lesz olyanunk. Legutóbb egy új bicikli kapcsán történt ilyen velem. "Mennyi volt?" "500.000" "...jó, akkor az nekem nem játszik". És ez nem is feltétlenül arról szól, hogy ne tudnám megvenni, ha akarnám. Egyszerűen csak nekem nem ér annyit (mert mondjuk én nem biciklivel járok dolgozni).
@eda-se4lz3 ай бұрын
Szerintem is azért akarjuk tudni az árakat, hogy képben legyünk.
@ViktorNagy7773 ай бұрын
Szia Abbe! Én kamionsofőr vagyok, elég sokat voltam Angliában a munkám során. Nekünk magyaroknak az az idegesítő hogy az angolok NEM felszólító módban kommunikálnak. Példa: Would you like to back up to bay nr. 5? (Mivel neked hoztam árut ezért nem igazán van már lehetőségem, hiszen az áru a tiéd, neked kell átvenni.) Would you like to open the trailer? (Hát, máshogy nem fogjuk tudni megoldani a rakodást 🤣) Ilyesmik. Ez magyar aggyal nagyon furcsa, mi itt szokva vagyunk ahhoz hogy az udvariasságot mellőzve csak elmondjuk mi következik az adott szituációban. Így kicsit hatékonyabbnak hat a munkavégzés. De pl Ausztráliában, Melbourneben is találkoztunk ilyenekkel, egy állatorvosi rendelőben. Ott az orvos mondta a asszisztensnek: "Would you like to record the data in the database please?" (Hát, mivel megvolt a vizsgálat, nem igazán volt más választása😅😅) Üdv Viktor
@EvaJunior3 ай бұрын
Érdekes ez a mániákus higiénia... azok után, ami a testszagról elhangzott korábban. :D Én nem tapasztalom általánosságban ezt a hiperhigiéniás dolgot - sajnos.
@taraklara32533 ай бұрын
szerintem nagyon tanulságos lista :-)
@Roland1.3 ай бұрын
Engem az idegesitene, ha a pincér folyamatosan oda járna az asztalhoz, siettetne hogy válasszam ki a kaját aztán húzzak már el az étteremből mert kell a hely a következő vendégnek. Ami számomra idegesitő volt kanadában/usa étteremben, hogy kötelező a borravaló amit ők megszabnak előre hogy nekem mennyi pénzt kell pluszban adnom. Ha megvagyok elégedve a pincér munkájával akkor adok neki borravalót. Ha nem akkor nem. De ne tegye kötelezővé és ne szabja meg, hogy mennyit adjak. Ha meg keveset adok akkor meg lesz sértődve.
@zoltanrobertgyongy10963 ай бұрын
Amerikában nincs fizetès ott a pincèrek,a borravalóbol èlnek az a fizetèsük.
@Roland1.3 ай бұрын
@@zoltanrobertgyongy1096 Ha nincs fizetés akkor ugye ingyen dolgoznak. Na ne viccejünk már. :)
@csepke23 ай бұрын
@@Roland1. van fizetés. Röhelyesen kevés. Az étterem tulajok szószerint a vendégre hárítják a pincér megélhetését. Igen, legálisan. Tudom, mert 20 évig éltem kinn. Az órabérük a minimál órabér fele. (Kb 3-4 dollár). Ezért adsz te minimum 15% tip-et.
@Roland1.3 ай бұрын
@@csepke2 Szegyen hogy a munka adók/főnökök nem fizetik meg tisztességesen az alkalmazottjaikat. Nem a vendégeknek kellene pluszban adni a legalább 15% borravalót. Ha nem fizetik meg rendesen őket akkor keressenek olyan munkát ahol meg lesznek fizetve. Nehogy már a vendégek hibája legyen, és őket húzzák le pluszban mert a főnökök nem fizetnek rendesen. Lépjenek tovább, ha nem teszik akkor az az ő hibájuk (is). Én is lassan 20 éve UK-ban élek. Nem sírok hogy kevés a pénz és hogy adjanak borravalót a munkám után. Ha számomra nem megfelelőek a munka körülmények és nem fizetnek meg akkor tovább állok, keresek új munkahelyet. Ennyire egyszerű. És nem azon siránkozok hogy nem adnak borravalót és csak a minimálbért fizetnek nekem. Remélem te 20 évig nem minimálbérért dolgoztál az USA-ban hanem rendes munkahelyen, rendes pénzért.
@csepke23 ай бұрын
@@Roland1. Jobb lenne ha a munkáltató fizetne normális fizetést, persze, de ez nem így van. Amúgy csak a külföldieket zavarja a borravaló adás, az amerikaiak minden probléma nélkül adnak 15-20%-ot. Úgy vannak vele, ha nem tudod megengedni magadnak a rendes borravalót, akkor valószínüleg nem keresel eleget ahhoz hogy étterembe járj. Főzz otthon magadnak. Személyszerint nekem sem volt problémám vele, itt ez a szokás, itt ezt csinálom. Ennyi. Európában meg azt csinálom ami ott a szokás. Ahogy a mondás is mondja: “When in Rome, do as the Romans do.” Sosem voltam felszolgáló, ki nem állhatom az emberek zömét. Az első bunkó ember fejébe borítanám a kaját 😂
@ucantcme44423 ай бұрын
De jól làtod adolgokat 😊👍
@Patreides93 ай бұрын
A pénzzel kapcsolatos kérdésekre... "Mennyibe került...?", "Hol vetted...?"... Az USA-ban az emberek, szerintem, inkább azzal vannak elfoglalva, hogy hogyan kereshetnének (így írom magyarul, mert "nyelvileg" IS a magyar csak "keresi" a pénzt, az ámerikai csinálja, nyeri, kapja :) ) többet, a magyarok meg azzal, hogy hogyan költhetnék el azt a keveset minél takarékosabban.
@vinim403 ай бұрын
A magyar keresi, a német érdemli, a francia nyeri, az amerikai meg csinálja a pénzt.
@Patreides93 ай бұрын
@@vinim40 Make, earn, get... nem csak csinálja.
@vinim403 ай бұрын
Kedves Abbe, nem említetted, a külföldiek részéről leggyakrabban hangoztatott idegesítő magyar szokást, hogy pofátlanul rámenősek, tolakodóak vagyunk. Ahogy szokták mondani "a magyar mögötteg megy be forgóajtón, de előtted megy ki". Erről mi a véleményed?
@MartaVarga-e8f3 ай бұрын
Igy van. Azonkivül az üzletekben, a penztarnal sorba allas közben nem tartjak be a "követesi tavolsagot", es az elöttük allo nyakara mennek. No meg a botot sem rakjak az utolso szalagra rakott dolgaik utan, azzal jelezve, hogy eddig az enyem, ez utan rakhatja a következö a vasarolt dolgait. Van meg mit tanulniuk! Valahogy le vannak nagyon maradva ezen a teren is.
@EvaBandur3 ай бұрын
@@MartaVarga-e8f Miért itt Magyarországon talán betartják al követési távolságot? Számtalanszor rám tolta már a mögöttem lévő a bevásárló kocsit.