10. Matura z polskiego. Zrobimy ci raj! Utopia i antyutopia.

  Рет қаралды 10,668

Matura na maksa!

Matura na maksa!

Күн бұрын

Intensywny kurs: Rozprawka krok po kroku
maturanamaksa.p...
Na maturze z języka polskiego pojawiają się tematy społeczne i polityczne. Czego dotyczą? Związane są między innymi z obrazem społeczeństw w różnych okresach dziejów Europy, sięgają do koncepcji i ideologii politycznych, które w sposób zasadniczy wpłynęły na życie ludzi na naszym kontynencie. Jakie lektury dobrać do takich zagadnień?
Tematami społeczno-politycznymi ludzie interesowali się od najdawniejszych czasów. Podstawy filozoficzne tego zagadnienia dali Platon i Arystoteles. Później wielokrotnie starano się zgłębić istotę życia ludzi w systemie państwowym - by znaleźć rozwiązanie najlepsze z możliwych. Takie, które zapewniałoby szczęście wszystkim mieszkańcom. Z takiego kierunku myślenia wyrasta „Utopia” Tomasza Morusa. Od niej kultura bierze pojęcie utopii, czyli czegoś nierealnego, tak idealnego, że aż niemożliwego do zrealizowania.
Wprowadzeniem w życie mrzonki o idealnym państwie zainteresowali się socjaliści w Rosji początków XX wieku. Dzięki splotom wielu wydarzeń proces zmiany struktury państwa carów od podstaw udał się po rewolucji 1917 roku. Związek Radziecki, rewelacyjnie wypromowany wśród obywateli byłej Rosji i w oczach ówczesnej Europy, stał się wzorem idealnego państwa. Państwa, które z zewnątrz wyglądało jak spełnienie najskrytszych marzeń Morusa, a wewnątrz stanowiło niezwykłą machinę terroru i wyzysku.
Ta rzeczywistość mocno zaczęła oddziaływać na twórców początku XX wieku. W krótkim czasie pojawiły się w pozycje, które starały się zerwać piękną zasłonę z udawanego idealnego państwa. Były to powieści antyutopijne - pokazujące, do jakiego wypaczenia doprowadzić może budowanie państwa powszechnej szczęśliwości. „My” Zamiatina (wydanie 1923-1924), „Nowy wspaniały świat” Huxleya (wydanie 1931-1932) oraz „Rok 1984” Orwella (wydanie 1949) starały się uświadomić europejskie społeczeństwa o zagrożeniach „idealnych” systemów. Na ile się ta wiedza zakorzeniła w umysłach obywateli Starego Kontynentu? Wydaje się, że przestrogi z początku poprzedniego wieku nadal są aktualne.
Fanpage
/ maturanamaksa
Instagram
/ maturanamaksa
Strona Matura na maksa
maturanamaksa.pl
To co? Widzimy się?
#maturanamaksa​ #matura​ #matura2021​ #maturazpolskiego

Пікірлер: 21
@Maturanamaksa
@Maturanamaksa 3 жыл бұрын
Czy nie macie czasem wrażenia, że idea utopijnej przyszłości jest cały czas żywa? Rządy i korporacje krok po kroku wprowadzają w życie myśli opisane przez Tomasza Morusa. Czy w takim razie utopia jest możliwa, czy też pójdzie to w kierunku dystopii, o której mówiliśmy w poprzednim filmie dot. Cyberpunka 2077? Co o tym myślicie?
@mkkakakggejixb7733
@mkkakakggejixb7733 Жыл бұрын
Tymczasem, 2 pytanie z pytań jawnych na ustną,,, raj zbudowany na ziemi czyli o antyutopii,, omow...
@Maturanamaksa
@Maturanamaksa Жыл бұрын
@@mkkakakggejixb7733 , zatem jak znalazł materiał na egzamin 🙂 Bierzesz ten temat?
@LookStoreRecords
@LookStoreRecords 3 жыл бұрын
Jakbym miał taki dostęp do wiedzy 10 lat temu to maturę z polskiego miałbym na pewno na maksa :D
@Maturanamaksa
@Maturanamaksa 3 жыл бұрын
My zdawaliśmy swoją maturę w czasach, kiedy Internet w Polsce był jeszcze w powijakach. To były czasy, gdy Google a tym bardziej KZbin jeszcze nie istniał! Szok, nam samym ciężko w to uwierzyć! Bardzo cieszymy się, że Ci się podoba nasz kanał! Obserwuj nas pilnie, bo niedługo pojawią się tematy przydatne nie tylko na maturze! Dobrego dnia!
@pococitainformacja6376
@pococitainformacja6376 Жыл бұрын
Jak ja was szanuje ze przekazujące prawdziwą wiedzę, która zarówno jest przydatna do matury, ale jest to wiedza wiarygna, duża ilość szkół zamyka temat antyutopii czy dystopii na Roku 1984 Orwella, mimo ze jestem jego ,,fanem" (może nie najlepsze slowo patrząc na jego dzieła, ale wiadomo o co chodzi), to omawiane zagadnienia jakim jest antyutopia czy dystopia, tylko wyłącznie kontekście do jego dzieła, to pokazywanie tylko części całości zagadnienia, oczywiście ludzie ktorzy sie interesują kulturą, szybciej czy wolnej dojdą do dzieł jak,,Nowy wspaniały świat" czy ,,My", jednakże szkoły które czesto niespełniają swojego podstawowego zadania jakim jest przekazywanie wiedzy, oprócz działania na uczniów nie zainteresowanych kulturowa, również często zniechęcają ludzi którzy interesują się tematem, więc można zaryzykować stwierdzenie ze wasze filmy wracają takim osobą wiarę. To jest tylko jeden z wielu przykładów waszej takiej działalności, bardzo często macie takie super nawiązania, nawet Iwo, nie pamiętam czy to filmie z kursu na waszej platformie czy na yt, a przy omawianu apokalipsy twierdził ze motyw jest popularny grach komputerowych. Cudownie, ze Iwo pokazuje ze nie każdy polonista jest taki stereotypowy, i że literatura może być naprawdę super, przy tym szanując kulturę (popkulturę) młodzieży. Oczywiście w nie każdej szkole jest tragicznie, ale nie oszukujmy sie lekko mówiąc rzeczywistosc nie jest najlepsza w polskim systemie edukacji.
@Maturanamaksa
@Maturanamaksa Жыл бұрын
Dziękujemy za tak rzeczowy komentarz. Pracujesz z naszym kursem? Napisz nam o swoich wrażeniach - to pozwala nam robić coraz lepsze materiały dla Ciebie i innych Maturzystów. Pisz na: kontakt@maturanamaksa.pl 😃
@annaexarchea2954
@annaexarchea2954 3 жыл бұрын
Interesujacy temat. Pozdrowienia z Grecji.
@paulinaczarnecka1483
@paulinaczarnecka1483 2 жыл бұрын
Dziękuję za ten material🥰
@Maturanamaksa
@Maturanamaksa 2 жыл бұрын
Bardzo proszę 🙂 Zapraszam do odwiedzania nas na kanale. To co, widzimy się?
@paulinaczarnecka1483
@paulinaczarnecka1483 2 жыл бұрын
@@Maturanamaksa Oczywiście, że zostane na dłużej 🥰.Pragnę tylko wspomnieć, iż do utopijnych przykładów literackich, warto wspomnieć o ,,Mikolaja Doswiadczynskiego przypadki" autorstwa Ignacego Krasickiego😊.Piszę pracę dziś na temat:Między utopią a dystopią,film bardzo pomógł, chodź bardzo ciekawi mnie kwestią tego,dlaczego o tej powieści Pan nie wspomniał 🤔
@Maturanamaksa
@Maturanamaksa 2 жыл бұрын
@@paulinaczarnecka1483, skupiłem się na innych przykładach. Sporo jest tekstów, które możemy w temacie utopii (ze wszystkimi przedrostkami/ we wszystkich konfiguracjach) użyć. Pozdrawiam 🙂
@nataliapeszynska391
@nataliapeszynska391 Жыл бұрын
Dziekuje bardzo za material przyda sie na sprawdzian z renesansu❤
@Maturanamaksa
@Maturanamaksa Жыл бұрын
Nie tylko przyda się podczas omawiania renesansu 🙂 To dużo szerszy temat...
@quanttie
@quanttie 5 ай бұрын
Pan jest super
@Maturanamaksa
@Maturanamaksa 5 ай бұрын
Bardzo dziękuję ☺ A znasz nasze pozostałe nagrania? Na przykład to o "1984" Orwella: kzbin.info/www/bejne/an7cd3WvadaNbZo
@Keridya
@Keridya 3 жыл бұрын
Świetny materiał 😍
@wiktorkarkoszka2498
@wiktorkarkoszka2498 3 жыл бұрын
Świetny materiał
@pococitainformacja6376
@pococitainformacja6376 Жыл бұрын
Jaka jest różnica między antyutopią a dystopią? Bo jeśli chodzi o utwór Orwella "Rok 1984" czy Huxleya "Nowy wspaniały Świat" to w analizach nie związanych z szkołą częsciej chyba można się spotkać z określeniem dystopia
@Maturanamaksa
@Maturanamaksa Жыл бұрын
Proszę o dokończenie myśli, gdyż nie wiem, do czego mam się odnieść 🙂
@pococitainformacja6376
@pococitainformacja6376 Жыл бұрын
@@Maturanamaksa Jaka jest różnica między określeniem antyutopia a dystopia? Czy to synonimy czy jest jakas różnica znaczeniowan/w definicji miedzy tymi dwoma pojęciami?
2. Matura z polskiego. Kolokwializmy są ok?
4:35
Matura na maksa!
Рет қаралды 2,6 М.
16. Matura z polskiego. Dziady. Dramat romantyczny.
23:26
Matura na maksa!
Рет қаралды 27 М.
Bike vs Super Bike Fast Challenge
00:30
Russo
Рет қаралды 23 МЛН
Fake watermelon by Secret Vlog
00:16
Secret Vlog
Рет қаралды 15 МЛН
Throwing Swords From My Blue Cybertruck
00:32
Mini Katana
Рет қаралды 11 МЛН
Cute
00:16
Oyuncak Avı
Рет қаралды 7 МЛН
241. "Rok 1984" Orwella jako antyutopia.
14:38
Wiedza z wami
Рет қаралды 110 М.
Państwo Platona - streszczenie, opracowanie
17:03
ESKA Daje Szkołę
Рет қаралды 10 М.
„ROK 1984” George Orwell #96 POLSKI Z PASJĄ
13:56
Polski z Pasją - Danuta Motwicka
Рет қаралды 13 М.
20 Państwo idealne Platona
13:36
Łukasz Malinowski
Рет қаралды 24 М.
Żywot człowieka poczciwego [wykład]
14:20
Łukasz Rokicki
Рет қаралды 12 М.
„UTOPIA” Wisława Szymborska #71 POLSKI Z PASJĄ
12:35
Polski z Pasją - Danuta Motwicka
Рет қаралды 3,3 М.
RANKING WĘDLIN Z BIEDRONKI! Co poleca dietetyk?
8:20
Michał Wrzosek
Рет қаралды 69 М.
Bike vs Super Bike Fast Challenge
00:30
Russo
Рет қаралды 23 МЛН