Czy fundacja rodzinna może być współwaścicielem spółki z o.o.? Jeśli tak, to czy dywidenda wypłacana do fundacji rodzinnej jest opodatkowana?
@kancelariamentzen7 ай бұрын
Fundacja rodzinna może być wspólnikiem spółki z o.o. Jest to działalność dozwolona przez ustawę, wobec czego od wypłaty dywidendy na rzecz fundacji rodzinnej nie zapłacimy podatku.
@pawekrawczyk662513 күн бұрын
Z tego co czytałem najpierw przekazuje się majątek fundacji, a następnie zgłasza do rejestru fundacji rodzinnych, zgadza się? Czyli jeśli np. mam opcje na akcje o wartości 100 tys złotych i okazało by się że za tydzień mogę je zrealizować ze sporym zyskiem np, 1mln zł. to mogę założyć fundację przekazując opcje o wartości 100 tys, zgłosić fundacje do rejestru i zanim sąd rozpatrzy wniosek to fundacja otrzyma 1mln zł z opcji od których nie będę musiał zapłacić podatku, a dopiero potem zostanie ona wpisana do rejestru przez sąd?
@mpuchatek11 күн бұрын
Przekazane opcje przestają być Twoją własnością, zatem powinny się (tak sądzę) znaleźć na rachunku brokerskim fundacji rodzinnej w organizacji, a ta powstaje już w momencie złożenia oświadczenia o powołaniu FR, zatem sporo przed rejestracją. I już wtedy to FR w organizacji jest właścicielem opcji oraz tego, co z nich będzie. Już w tym momencie powinny być otwarte księgi handlowe i transakcja właściwie ujęta w księgach.
@pawekrawczyk662511 күн бұрын
@ też tak mi się wydaje. Pytanie też czy US nie będzie się czepiał bo podobno sporo fundacji miało kontrolę i część z takich transakcji zostało zakwestionowanych.
@mpuchatek11 күн бұрын
@ ale o jakie transakcje chodzi? Przekazanie opcji do majątku fundacji?
@mpuchatek11 күн бұрын
przecież majątek ciągle pozostaje w fundacji. Jednakże trochę ryzykujesz, gdyż jeśli sąd fundacji nie zarejestruje to likwidowany majątek zostanie w całości opodatkowany przy likwidacji. Więc 15% będzie już od 1 mln.
@mpuchatek11 күн бұрын
No i dość trudno sobie wyobrazić aby opcje zyskały na wartości 10x w ciągu tygodnia. Wartość przekazanych opcji nie jest kosztem ich zakupu tylko wartością rynkową z dnia ich przekazania.
@wojciechwojtekpl7 ай бұрын
Zapomnieliście o dosyć istotnej kwestii :D że jak do fundacji wniesiemy nieruchomość, w której mieszkamy to trzeba zapłacić 15% podatku PIT wartości rynkowej czynszu takiego domu/mieszkania bo to jest świadczenie niepieniężne.
@kancelariamentzen7 ай бұрын
Ma Pan rację, że kwestia wniesienia nieruchomości mieszkalnej do fundacji rodzinnej to temat, na który warto zwrócić uwagę. Samo wniesienie nieruchomości mieszkalnej nie spowoduje jednak obowiązku zapłaty podatku - ani po stronie fundatora, ani po stronie fundacji rodzinnej. Taki obowiązek może powstać dopiero w momencie, kiedy beneficjent lub fundator w dalszej kolejności wykorzystuje do celów prywatnych taką nieruchomość. Wówczas konieczna będzie zapłata podatku. Co istotne - wysokość podatku niekoniecznie musi wynosić 15%. Wszystko zależy od tego, do jakiej grupy należy beneficjent. Nagranie stanowi jedynie wycinek informacji dotyczących fundacji rodzinnej, jak zostało wskazane jest to tylko pigułka dotycząca podstawowych zagadnień i nie wyczerpuje tematu. Zachęcamy do obserwowania kolejnych treści, gdzie będziemy przyglądać się bliżej prawnym i podatkowym zagadnieniom, w tym także instytucji ukrytych zysków, na które niewątpliwie trzeba w fundacji rodzinnej uważać.