Рет қаралды 2,229
Gorzelnia Turew to jedna z niewielu czynnych gorzelni rolniczych w Polsce. Spośród niemal 400 gorzelni rolniczych działających na początku lat 90. XX wieku, dziś pozostało ich około 60. Gorzelnia, w strukturach firmy Top Farms, przerabia na spirytus ziemniaki oraz żyto.
Gorzelnia w Turwi jest unikatem, gdyż jako jedyna działa nieprzerwanie od ponad 100 lat, a jej historia związana z z rodem Chłapowskich, sięga XVIII wieku. Czyni to Turew ośrodkiem o jednym z dłuższych rodowodów tradycji gorzelnictwa w Polsce i na świecie.
W 2004 roku, za sprawą p. Grzegorza Koniecznego, powstało Muzeum Gorzelnictwa, które może pochwalić się cennymi eksponatami dokumentującymi rozwój gorzelnictwa. W zbiorach znaleźć można także aerometr wyprodukowany w Rotterdamie w 1863 r. oraz maszynę parową pochodzącą z 1906 r. oraz kocioł parowy z 1905 r. Zainteresowaniem zwiedzających cieszą się też część aparatu destylacyjnego w obudowie żeliwnej, odbieralnik spirytusu, zalewnia do jęczmienia, młynek Bohma, kompletne zestawy transmisyjne, a także aparaty destylacyjne, kłódki akcyzowe, aparaty Sellerona, waga skrobiowa oraz dokumenty i literatura specjalistyczna.