Рет қаралды 108
🫎 Kiedy spotkanie z łosiem może być niebezpieczne?
🫎 Jak uchronić kierowców przed łosiami i łosie przed kierowcami?
🫎 Czym różni się migracja od dyspersji?
🫎 Czym są korytarze ekologiczne i dlaczego są ważne?
Zapraszamy na rozmowę z drem hab. Tomaszem Borowikiem, z którym prześledzimy wędrówki łosia po Polsce i Europie. Skupimy się przede wszystkim na wpływie tych wędrówek na potencjalne konflikty na linii człowiek-łoś. Będziemy poruszać wiele kontrowersyjnych tematów: Czy i jak można zmniejszyć liczbę kolizji drogowych z łosiami? Czy istnieje potrzeba redukcji populacji łosi, która po wprowadzeniu zakazu polowań w 2001 roku wciąż rośnie? Kto powinien decydować o tych niezwykle ważnych sprawach? Naukowcy, leśnicy, mieszkańcy regionu, politycy, aktywiści? Odpowiedzi wcale nie będą oczywiste... Zapraszamy na rozmowę!
W następnym odcinku (18 grudnia) udamy się do rewiru jednej z najmniejszych sów naszych lasów - "wiecznie zdziwionej" włochatki. Jej niezwykłe śpiewy "pupupupupupu..." niosą się w bezwietrzne, wyżowe noce w starych lasach z dużymi, dziuplastymi drzewami. Jak wiele innych sów - trudno jest obserwować włochatkę, ale nietrudno usłyszeć. Zapraszamy do tego niezwykłego krajobrazu dźwiękowego z Puszczy Białowieskiej.
Zapraszamy do kontaktu: naukoweradio@ibs.bialowieza.pl . Zachęcamy do obserwowania i subskrybowania!
Projekt Naukowe Radio Białowieża został dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II.