Co byste poradili Vy, před nahráváním ve studiu? Jak se připravit?
@Serkiana Жыл бұрын
Počítat s tím, že mi to nepůjde a raději se "předrtit". Nesázet na to, že to "nějak dám". Nelézt do studia s kapelou, která není vzájemně v pohodě, je to jako řešit manželskou krizi dítětem. Akorát to dopadne ještě hůř. Nenarvat si natáčecí čas příliš mnoha písněmi, lépe tři písně pořádně, než album ve sprintu. Respektovat potřeby každého člena kapely. Někdo potřebuje mít "publikum", někdo naopak nesnáší, když je kolem něj "cirkus" s neustálými komentáři, co se povedlo, či nepovedlo. Když někdo nahrává výrazně vyšší stopáž, než zbytek kapely (typické je dublování, či vícestopové nahrávání kytar), pochopit, že to nedá za stejný čas, jako někdo, kdo si oddrbe svou jednoduchou linku a má pokoj. A natáhnout nové struny :-) - že basáci. A neplést si natáčení s výletem, či rovnou seznamkou se spoluhráčkou. Zvlášť, když ten nápad dostanou z kapely samečci dva. Zažil, či viděl všechno z toho. I to utrpení, ve které se kvůli takovýmto věcem , stihlo natáčení zvrhnout.
@MatoMisik Жыл бұрын
@@Serkiana Díky... koukám, že ve studiu se dá zažít ledasco :)
@Serkiana Жыл бұрын
@@MatoMisik Bohužel se dá zažít všechno. Byl jsem vždy v kapele, kde byly obě pohlaví zastoupena půl-napůl. Třikrát se kvůli tomu rozpadla kapela a dvakrát právě prakticky při natáčení (při prvních dvou natáčení!). Není nad to, když je kapela plná lidí ve věku okolo dvaceti let. Potřetí už jsem se postaral, že se při natáčení dva lidé nepotkali :-D. Kouskovalo se to skoro rok. Mé první zážitky ze studií měly sakra šťávu. Jak z nějakého přiblblého seriálu pro puberťáky.
@milprc5 ай бұрын
Tak za mě nejlepší příprava je zkusit si nahrát demáček přímo ve zkušebně, základní zvukovka dnes nestojí skoro nic a základní DAW většinou člověk dostane k tomu, čili nahrát si svoje party dát to dokupy a zjistit kde co dělá bordel. Rozhodně lepší než se sejít ve studiu a pak zjistit, že je to špatně a pak začít na místě nějaké věci přepisovat, o bezvadné technické kondici všech nástrojů nemluvím, to je samozřejmost :D
@hotapples828 Жыл бұрын
Výborné video pánové.."milión" zevrubných pecek rad..to bol Maťo výborný nápad na toto téma..
@MatoMisik Жыл бұрын
Děkujeme :)
@DanFriml Жыл бұрын
Díky!
@jeremy89 Жыл бұрын
Páni, páči sa mi ako sa super dopĺňate... vidno, že viete, o čom hovoríte. Ďakujem za super video 🖤
@MatoMisik Жыл бұрын
:) dakujeme
@DanFriml Жыл бұрын
Díky!
@rostaman9429 Жыл бұрын
Super KZ!! Nahraval jsem v ruznych studiech - amaterskych i top tady kde ziju, a presto jsem v tomto videu nasel rady , o kterych jsem nepremyslel! dikec!
@MatoMisik Жыл бұрын
Díky Rosťo. Rádo se stalo :)
@michalkysel4351 Жыл бұрын
Výborné rady. Už som sa ako majiteľ miniatúrneho štúdia stretol asi so všetkým z toho. A najdôležitejšie zo všetkého je to, či sa ľudia vedia dohodnúť a komunikovať. Najhoršie sa robí s dvomi typmi ľudí - prvý typ je “majster sveta”, s ktorým sa proste nedá vyjsť, lebo tvrdohlavo ide svoje, i keď všetci okrem neho vidia, že jeho nápady proste nefungujú. Druhý typ sú zasa ľudia, ktorí nemajú pripravené svoje party, aranže, sóla atď, a spoliehaju sa na to, že “však to do tej mašiny nejako naklikáš”. A špeciálne je tento typ nepríjemný vtedy, keď si z prvej takejto session neurobí žiadne ponaučenie a v rovnakom štýle rieši aj druhé, tretie a ďalšie nahrávacie frekvencie. Výsledkom je, že sa skladba točí jeden deň a päť dní sa potom strihá, lepí, kombinuje ...
@MatoMisik Жыл бұрын
Diky 👍
@martinhorak4877 Жыл бұрын
Perfektni video v perfektnim provedeni!!! Diky za vaši vstricnost a otevrenost!!
Díky za tohle video. Okamžitě ho sdílím s naší kapelou. Byli jsme v domácím studiu, a od borců řeči typu: "takhle jsem to přece vůbec nehrál" jsem už slyšel :-D
@MatoMisik Жыл бұрын
Držim palce 😁👍
@jirkabenesh Жыл бұрын
Ahoj Maťo, perfektní video plné informací skoro k zbláznění. Já by jsem poradil před nahráváním ve studiu, nahrát si všechny nástroje sám, a potom to dát na první šupu. Jinak pro mě moc poučné a přínosné i když do studia asi nikdy nepůjdu. Díky za skvělou práci.
@MatoMisik Жыл бұрын
:) Díky
@danspatz Жыл бұрын
Děkuju moc, video mi fakt strašně pomohlo
@MatoMisik Жыл бұрын
Rádo se stalo 😁👍
@miroslavmucha6165 Жыл бұрын
Super video. Díky Maťo a Dane.
@MatoMisik Жыл бұрын
Taky díky :)
@petrkyrian3116 Жыл бұрын
"Nepište si věci nad vlastní síly" je zlatej grál a asi nejporušovanější z uvedených bodů.
@jakubmikulik4548 Жыл бұрын
Super video! Do začátku nápomocné, nepřemýšlíte s Danem, že by jste udělali třeba i lvl. 2 a 3? Neco pro otřelejšího muzikanta? (Nejaké zajímavosti, fígle atd.)
@MatoMisik Жыл бұрын
Díky. možné je vše... Dan dělá ve svém studiu workshopy, což je myslim dost vostrý :)
@VikimausZrCZ Жыл бұрын
nejaká ukázka jak takový workshop vypadá?@@MatoMisik
@MatoMisik Жыл бұрын
@@VikimausZrCZ Omrkni Danovy sociální sítě, má tam z těch akcí nějaké fotoreporty 👍
@mdl12321 Жыл бұрын
Na čistý zvuk je nedostižnej minihumbucker u krku v pololubovce s trapeze tailpiece kobilkou. Já přísahám na minihumbucker 😁. A ten flavour se dá změnit snímačem u kobylky když hrajou oba snímače, ale je potřeba poštelovat výšku snímačů, aby snímač (humbucker) u kobylky nedominoval ale jen lehce doplňoval zvuk snímače u krku. Rozpojování snímačů - úplně jinej zvuk (světlejší).
@MatoMisik Жыл бұрын
Jo, taky mne na něco bavěj minihumbuckery, jsou konkrétnější a ne tak tlusté jako humbuckery. Určitě mají své místo a využití 👍
@xb1t2mm3ujf2 Жыл бұрын
Na nic nehraju, do studia pravděpodobně nikdy nepůjdu, ale i tak jsem si to poslechl a bylo to zajímavé.
@MatoMisik Жыл бұрын
Taky dobré 👍😁 Děkujeme
@MarekSmajsl Жыл бұрын
tak a jsem ready, takže Já můžu......Díky a zdravim
@MatoMisik Жыл бұрын
Good luck 👍😁💪
@easyhelp Жыл бұрын
Právě jsem dočetl knihu od Johna Illsley (basa Dire Straits), a píše, že struny vlastně vůbec neměnil, protože se mu libil ten zvuk... Tak, jak je to?
@steky005 Жыл бұрын
asi záleží na kontextu dřív byl hodně špinavý zvuk a nebyl takový nárok na detaily si myslím
@michalkysel4351 Жыл бұрын
Ja verím tomu, že ich on nemenil. Tieto veľké hviezdy majú na starostlivosť o nástroje vlastných technikov, ktorí im nástroje naladia, nastavia, udržiavajú ... a pochybujem, že by nástrojový technik nechal nástroj v stave, keď neladí a neznie. Proste pripraví mu nástroje pred show do stojanu na pódium, a tak často interpret nemá ani tušenia, či mu na nich mení struny po každej show, alebo po každej piatej.
@tomasholub. Жыл бұрын
k tomu bodu ,,znáš svoje limity,,: ono podle mě každý muzikant má nejvyšší úroveň hraní doma/na zkušebně, když si noodluje a je bez stresu a o nic nejde, ale když dojde na skladbu písniček, studio, koncerty, tak si tu úroveň musí zpravidla o trochu snížit. Jinak to prostě nejde. Je to jako s posilováním - víš, že tu těžkou 50kg činku tak nějak zvedneš, ale víš že tu 45kg dáš s přehledem. A mám ještě poznámku ke strunám - nemyslíte, že stejně jako u těch blan by se měly sdtruny natahovat třeba 2 dny před studiem? já to tak dělám, protože zbrusunové struny maj hodně cinkavý zvuk. za 2 dny se trošku vyhrajou a pak je to za mě top. supr video.
@MatoMisik Жыл бұрын
Děkujeme. K těm strunám... u akustiky možná. U elektriky to vidim tak, že pokud to je na tebe moc cinkavé, tak si buď kup struny co cinkaj míň (pure nickel atp.) a nebo použij tónovou clonu na kytaře... od toho tam je :)
@DanFriml Жыл бұрын
Někdy si muzikanti píšou úplný nesmysly, který nezahrajou nikdy. A spoléhají, že jim to někdo ve studiu nastříhá. Spíš to bylo mířené tímhle směrem. Jinak ohledně strun souhlasím s Maťem výše :)
@captainmalone Жыл бұрын
muj zaklad byl vždycky zahrát part od začatku do konce :) ale ted je to všechno jinak .)
@MatoMisik Жыл бұрын
a jak to je teď? :)
@captainmalone Жыл бұрын
Stejně asi😎
@michalkysel4351 Жыл бұрын
Ešte mi príde ako jedna z najdôležitejších a paradoxne najviac nedodržiavaných rád, že treba vždy rozmýšľať nad skladbou a aranžou, jednotlivými partami a ich prepojením do seba. Niet väčšej “radosti” pre zvukára, ktorému príde kapela s dvomi či viac gitaristami a všetci hrajú naraz to isté rovnakým zvukom v celom songu od začiatku do konca, a ešte k tomu to chcú vrstviť na niekoľkokrát ... potom je jasné, že to nehrá, ťažko sa to mieša, znie to únavne a plocho. Pritom by stačilo, aby sa nástroje odlíšili zvukom, partom, rytmikou, a hneď to naberie iný formát, je to bohaté, hutné, zaujímavé, pekne sa nástroje oddelia od seba a nie je z nich jednoliaty pozlievaný hukot.
@MatoMisik Жыл бұрын
Jasné a souhlas. To už se ovšem bavíme o aranžování, instrumentaci a songwritingu 👍
@alexandrvejsada94 Жыл бұрын
No já se do studia asi nikdy nedostanu😂
@MatoMisik Жыл бұрын
1:0 pro tebe 😁👍
@martinhorky6771 Жыл бұрын
Chtěl bych příště víc rad pro zpěváky.
@MatoMisik Жыл бұрын
Klidně se ozvi Danovi @danfriml (kontakty v popisu videa), určitě ti rád poradí 😁👍
@Aguilariss Жыл бұрын
Stručnější verze v AJ zde 😂 kzbin.info/www/bejne/gqiVZpeFeJx7b68