# 14: Jak czyścić broń? Cz. II - lufa

  Рет қаралды 40,267

Omnis Arma

Omnis Arma

Күн бұрын

Пікірлер: 41
@robertosr2377
@robertosr2377 7 жыл бұрын
Witam, dzieki za filmy, krótko merytorycznie a podstaw nigdy za wiele, serio nie znam nikogo kto by tak czyścil lufe glocka (odkrecal szczotke za kazdym razem) sam jestem strasznym pedantem jezeli chodzi o czyszczenie (nalecialosci po strzelaniu z CP) ale zadnych zmian w koronie lufy przez przeciąganie w obie strony nie zauważyłem . Nie wolno zmieniać kierunku szorowania w lufie i czyścić od wylotu lufy ze względu na możliwość uszkodzenia pretem wyciora korony (nieraz w zestawie z bronia jest zaslepka do ochronu na wycior) Potwierdzam najlepszy jest sznur i milfoam. pozdrawiam
@Oculi_tui_vitare
@Oculi_tui_vitare 6 жыл бұрын
Zwyczajnie usunąłem uchwyt i przeciskam wycior przez lufę zapierając o stół i wyjmuje z 2 strony :)
@magorzatazjska342
@magorzatazjska342 2 жыл бұрын
Polecam zwykłe tampony bawełniane (bez powłoczki) - OB Organic Super. Mają sznureczek, który można przedłużyć podobnym (np. takim do wiązania szynki - vide sklep z materiałami do wyrobu wedlin). Przedłużony sznurek przeprowadzic przez lufę i wtedy za niego ciągnąć, powodując wniknięcie tamponu od strony komory do lufy i jego wyciągnięcie na jej końcu. Drugi patent - odpowiedniej szerokości (aby ciasno przechodziły przez lufę) prute (nie cięte! bo zostawią nitki) paski ze starego prześcieradła bawełnianego lub cięte ze starego podkoszulka - taki pasek skladamy w połowie długości i przez to złożenie przekładamy sznurek, zawiązując go. Całości używamy analogicznie jak typowego sznura do czyszczenia - wciągamy pasek szmaty do lufy i wyciągamy z drugiej strony. Grubość tego czyścika zależy tylko od dobrania szerokości paska, uwzględniając jego „podwójność” w lufie. Co do długości - im dłuższy, tym lepiej.
@OmnisArma
@OmnisArma 2 жыл бұрын
Szanuję pomysłowość. Wersja z tamponem może w sumie rozwiązać problem komory nabojowej.
@eileen11x
@eileen11x Жыл бұрын
Film obejrzałem, nagrałem i teraz używam jako dobranocki. Jest tak monotonny, że zasypiam nawet w słoneczne popołudnie. 😊
@carapax8323
@carapax8323 5 жыл бұрын
ten filmik mi naprawdę pomógł dziękuję
@mariuszKondraciuk
@mariuszKondraciuk 2 жыл бұрын
Materiał leciwy ale zawsze będzie na czasie. Co do czyszczenia w jedną stronę nie da się z wieloma replikami odprzodowymi cp. Ale, ale, tu o broni współczesnej 😁. Większość prętów wyciora to stal pokryta jakimś g. Czasem zdarza się aluminium lub mosiądz. Stalowe można wywalić bo w sposób jak pokazałeś na bank korona, zakończenie gwintu, uszkodzona będzie. Nie przez szczotkę czy szmatkę ale przez uderzenia prętem stalowym. Co do oka surona na szmatki... No proszę szmatkę, a właściwie szmatę, a nie tasiemkę 🙃 Stary myśliwy kiedyś czyścił swoje sprzęta przed budynkiem. Połowa lat osiemdziesiątych, albo zaraz po stanie wojennym. Patrzyłem na niego z rozdziawioną gębą co wyprawia. Miał oko skręcone z drutu miedzianego. Przekładał od wylotu i kawał ściery zaczepiał w komorze. Następnie ciągnął do wylotu lufy całe szmacisko. Taki protoplasta sznura do lufy zdaje się. Za filmy dziękuję, już miałem kupić zestaw do czyszczenia portfela 🤠👍 tylko coś mi ciągle nie pasowało w zawartości tych pudełek. Pozdrawiam .
@stanislawmieszczak2531
@stanislawmieszczak2531 Жыл бұрын
Możesz polecić sznury w dobrym stosunku jakości/cena, które wytrzymają kilkanaście czyszczeń i prań?
@adidasss-y6e
@adidasss-y6e Жыл бұрын
W jaki sposób wycior z tworzywa sztucznego może być w stanie zniszczyć lufy przy czyszczeniu w obie strony? Bardzo proszę o rzeczowe uzasadnienie. Bo nie jestem przekonany. 30 lat czyszczenia broni i nie słyszałem nigdy, że wycior tylko w jedną stronę 🤔
@TomaszekGEO
@TomaszekGEO 7 жыл бұрын
Jaki spray polecasz . POZDRAWIAM
@andrzejkramski7712
@andrzejkramski7712 5 жыл бұрын
Jakie to sznury bawelniane czy jakies inne prosze powiedziec/
@OmnisArma
@OmnisArma 5 жыл бұрын
Raczej polimery.
@wirtualneliceum2560
@wirtualneliceum2560 6 жыл бұрын
Dzień dobry Panie @Omnis Arma. Czyszcząc lufę stosuję następującą technikę: 1) Milfoam Forrest 20 minut 2) snake z końcówką (mosiężna szczotka) przeciskam kilka razy 3) nasaczony ballistolem przecierak filcowy kilka razy 4) znowu snake 5) przecierak filcowy na sucho. Jeśli przecierak filcowy był brudny to stosuje wszystko od nowa. Rzecz w tym, że moge tak godzinami siedzieć i zawsze na końcu przecierak filcowy jest czarny/szary. Czy da się lufę doczyścić tak bardzo, że przeciągając bezpośrednio po szczotce mosiężnej, przecierak bedzie już za pierwszym razem czysty ? Czy może zbyt pedantycznie podchodzę do czystości lufy i to normalne, że zawsze trochę brudu zostaje na filcu ? (mam 4 jednostki we wszystkich ten sam problem) dziękuje za podpowiedzi.
@OmnisArma
@OmnisArma 6 жыл бұрын
Powtórne użycie sznura, jeśli to ten sam, może brudzić. Poza tym nie znam przypadku przywrócenia czystości lufy do stanu zerowego.
@wirtualneliceum2560
@wirtualneliceum2560 6 жыл бұрын
Dziękuję Panu za odpowiedź. Dodam, że mam lufe tzw. lustro. W sensie zaglądam pod światło itd. Zastanawiało mnie tylko czy da się zrobić "takie lustro" że bezpośrednio po mosiężnej szczotce, już pierwszy użyty biały przecierak pozostanie idealnie biały. Do tego poziomu nigdy nie udało mi się dojść. Rozumiem, że się nie da i to rozumie Pan przez stan zerowy ?
@OmnisArma
@OmnisArma 6 жыл бұрын
Patrząc pod światło, często uzyskuje się pozorny efekt "lustra". Lepiej jest spojrzeć na wylot lufy pod dużym kątem (prawie poprzecznie) - wtedy widać powierzchnię boczną, oświetloną w normalny sposób i łatwiej jest zauważyć prawdziwy stan zabrudzenia. Wg mnie, w teorii, możliwe jest całkowite wyczyszczenie lufy ale w praktyce wątpię w to, a zwłaszcza w sens takiego zabiegu.
@wirtualneliceum2560
@wirtualneliceum2560 6 жыл бұрын
Bardzo dziekuje, za odpowiedź, pozdrawiam i trzymam kciuki za dalszy rozwój Pańskiej (jakże pożytecznej) działalności.
@ukaszzgryza5197
@ukaszzgryza5197 5 жыл бұрын
czy to że masz glocka w wersji C robi jakąś różnicę w czyszczeniu? mam tu na myśli np pryskanie olejem do środka przez te dodatkowe otwory
@overlogged
@overlogged 7 жыл бұрын
czy szczotki miedzane/brazowe lub tym bardziej nylonowe jako materialy nieporownywalne twardoscia do stali lufy sa w stanie zagrozic koronie ? jezeli mowic np. o tylko nylonie to chyba nie ma sie co spinac o czyszczenie "w te i spowrotem" luf pistoletowych (tak sobie kombinuje bo tak czyszcze nylonem ;) )
@OmnisArma
@OmnisArma 7 жыл бұрын
Nie wiem czy masz doświadczenie z polerowaniem metali? Czasem jeśli użyjemy zbyt delikatnych środków to nic się nie dzieje z powierzchnią ALE jeśli trafimy krawędź to zostaje ślad. Mimo wszystko. Podobnie jest z wylotem lufy. Jest to krawędź i łatwiej ją uszkodzić. Nie prowadziłem osobiście badań na temat szkodliwości takiego czyszczenia ale świat długi i szeroki tak zawsze się z tym spotykałem. Przy nylonie, zwłaszcza w pistolecie raczej nie ma sensu się przejmować. Broń krótka ma to do siebie, że strzelec i tak strzela słabiej niż lufa może.
@mariuszszczesny6885
@mariuszszczesny6885 Жыл бұрын
No bez jaj, nylonową szczotką tylko w jedną stronę? A na metalowy trzonek wyciora zawsze można założyć kawałek wężyka igelitowego odpowiedniej długości i lufa jest bezpieczna a np. pokrywka przybornika do AK spełnia rolę prowadnicy wyciora. Każda metoda dobra byle by była skuteczna. Pozdrawiam.
@matikiller13
@matikiller13 5 жыл бұрын
Niezbyt rozumiem. Skoro filcem można szorować lufę z założeniem, że nie dojedziemy do końca, to czemu szczotkami nie można? Przecież szczotkę też można zatrzymać przed końcem lufy, tak żeby nie miała styczności z jej wylotem i cofnąć. Jak dla mnie porady ciekawe, żeby nakłonić ludzi do używana sznura, ale mocno przekoloryzowane. W obu tych materiałach zabrakło mi informacji na jak długo starsza taki sznur. Na ile czyszczeń takich po 5-10 przeciągnięć na jedno czyszczenie.
@inkoslawinkoslaw7474
@inkoslawinkoslaw7474 5 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o czyszczenie lufy sznurem to zadania są podzielone. Główny zarzut, to możliwość uszkodzenia korony lufy. Należy robić to wyłącznie osiowo, tak jak leci pocisk. W instrukcji obsługi do K11 i K31 jest wzmianka, że lufy nie należy czyścić sznurem.
@magorzatazjska342
@magorzatazjska342 2 жыл бұрын
Z tymi szczotkami i wyciorami odkrecanymi jest jeden kłopot: ich metalowe trzonki będąc w ruchu w końcu zawsze uderzają o koronę lufy. Przy setkach (tysiącach?) takich uderzeń może to miec spore negatywne znaczenie. Gdzieś mi się obiło o internet coś takiego, jak SZTUCZNY ZAMEK. Nie wiem, jak to coś wygląda, ale ma to być coś, co podczas czyszczenia utrzymuje metalowy trzonek narzędzie czyszczącego centrycznie aż do samego końca lufy i dalej, co zapobiega uderzaniu nim o koronę. Czy o czymś takim słyszałeś lub wiesz?
@OmnisArma
@OmnisArma 2 жыл бұрын
Spotkałem "piloty" nakładane na wycior. Takie plastikowe tulejki.
@magorzatazjska342
@magorzatazjska342 2 жыл бұрын
Ciekawe. Mój babski wynalazczy pragmatyzm i zamiłowanie do wykorzystywania powszechnie znanych rzeczy w zupełnie nowatorski sposób od razu mi tu podpowiada użycie wewnetrznej ruchomej części plastikowego aplikatora od odpowiedniej wielkości tamponu. Ten przedmiot jest zrobiony z bardzo fajnego (odpowiednio elastycznego i odpowiednio sztywnego oraz odpowiednio sprężystego i odpowiednio plastycznego) półprzezroczystego tworzywa. Można specjalnie kupić paczkę w ww. nowatorskim celu, wykorzystując „waciany” wkład jako wycior, a tulejkę jako „zamek”. Faceci na TAKI „sztuczny zamek” raczej nie wpadną, więc ze swej babskiej wynalazczej strony polecam wyprobowanie.
@slay9776
@slay9776 6 жыл бұрын
Omnis Arma Polecasz sznury, więc rozumiem, że zastosowanie wyciora linkowego popularnej amerykańskiej firmy też jest w porządku, skoro działa na tej samej zasadzie?
@jankowalski6282
@jankowalski6282 6 жыл бұрын
Zapomniałeś, że lufa ma gwint. Trzymać za uchwyt wówczas gwint prowadzi szczotkę czy filc i czyści kanałki.
@OmnisArma
@OmnisArma 6 жыл бұрын
Odkrywcze... Po pierwsze bruzdy, a po drugie krawędzie w dnach bruzd i tak najpewniej będą ledwie tknięte (lub wcale). To nie jest takie proste, żeby dopasować przyrząd czyszczący do kształtu lufy i na dodatek zapewnić różną siłę nacisku na całej powierzchni jednocześnie.
@jankowalski6282
@jankowalski6282 6 жыл бұрын
Na filmie prezentowałeś czyszczenie trzymając za żerdź wyciora. Może ogarniesz się i zastanowisz się po co wyciory są obrotowo osadzone w rękojeści?
@OmnisArma
@OmnisArma 6 жыл бұрын
Niewątpliwie twój autorytet i cenne uwagi mi w tym pomogą.
@bartez74
@bartez74 7 жыл бұрын
Ale mnie rozbawiles stwierdzeniem hitlerowski ballistol ;) jak on taki zły to dlaczego jako broni używasz glocka dla mnie on bardziej hitlerowski. Sam z podobnych wzgl miałem dylemat i zostałem posiadaczem smith&wesson. Pozdrawiam
@OmnisArma
@OmnisArma 7 жыл бұрын
Wszystkich to bawi, bulwersuje albo dziwi. Niemniej jednak historia jest historią. A ten preparat to perełka w tym względzie. A Glock to chyba trochę inna epoka, co?
@bartez74
@bartez74 7 жыл бұрын
Inna epoka ale korzenie ma w przeszłości ;). A tak poważnie fajna ciekawostka. I staram się niemca nie finansować.
@OmnisArma
@OmnisArma 7 жыл бұрын
Ciekawostka jest taka, że środek powstał na polecenie samego jego. Miał być połączeniem smaru, środka czyszczącego i antyseptycznego. W efekcie żołnierze nosili tylko jedną buteleczkę do dbania o broń i powierzchowne rany jednocześnie. Sprytne ale pochodzenie koncepcji kłuje...
@piotrkowalski3248
@piotrkowalski3248 5 жыл бұрын
Kocham cię 😅 nie no powiem tak: w armii wszystkie karabiny są gwałcone od najmłodszych lat, a to dlatego że (przynajmniej ja się nie spotkałem) ani razu nie jest powiedziane jak poprawnie czyścić broń (chyba mało kto ma tego świadomość), np to jest standard że wyciorem się jeździ przód tył 😝 tylko strzelec wyborowy po strzelaniu powiedział won od mojego karabinu i faktycznie widziałem jak sznurem w jedną stronę jechał
# 15: Jak czyścić broń? Cz. III - pistolety
12:53
Omnis Arma
Рет қаралды 28 М.
Jak czyścić broń? - PISTOLET
13:25
M.D. Shooting
Рет қаралды 15 М.
Andro, ELMAN, TONI, MONA - Зари (Official Audio)
2:53
RAAVA MUSIC
Рет қаралды 8 МЛН
Маусымашар-2023 / Гала-концерт / АТУ қоштасу
1:27:35
Jaidarman OFFICIAL / JCI
Рет қаралды 390 М.
"Идеальное" преступление
0:39
Кик Брейнс
Рет қаралды 1,4 МЛН
The Lost World: Living Room Edition
0:46
Daniel LaBelle
Рет қаралды 27 МЛН
The Surprising Gun Everyone RUSHED To Return And NOW Wish They Had Back!!
8:02
# 90 Pociski - co jest w środku i po co?
19:22
Omnis Arma
Рет қаралды 104 М.
Jak usunąć z lufy broni strzeleckiej nalot miedzi i mosiądzu ?
11:15
Czyszczenie karabinu, sztucera, czterotaktu Riflecx
15:33
Riflecx Gun Care System
Рет қаралды 2,3 М.
# 13: Jak czyścić broń? Cz. I - przybory i chemia
29:25
Omnis Arma
Рет қаралды 82 М.
#99 JAK WYCZYŚCIĆ BROŃ ? Czyszczenie czterotaktu CZ
28:10
Vademecum Myśliwego
Рет қаралды 31 М.
# 16: Jak czyścić broń? Cz. IV - rewolwery
8:14
Omnis Arma
Рет қаралды 11 М.
CZARNOPROCHOWE MITY - CZYSZCZENIE i KONSERWACJA REWOLWERU
20:48
Saguaro-Arms
Рет қаралды 143 М.
Nie czyść broni! (za często.)
14:19
Cyna & Ołów
Рет қаралды 14 М.
# 19: Jak czyścić broń? Cz. VII - strzelby
29:20
Omnis Arma
Рет қаралды 16 М.
Andro, ELMAN, TONI, MONA - Зари (Official Audio)
2:53
RAAVA MUSIC
Рет қаралды 8 МЛН