Bardzo ciekawa rozmowa. Jeden temat, którego zabrakło, to problem NIEDOŻYWIENIA pomimo OTYŁOŚCI. Co wydaje się paradoksalne, ale właśnie tak jest - ze względu na niedobory witamin i różnych innych ważnych elementów, pomimo wysokiej podaży energetycznej.
@febiasz28977 ай бұрын
spożycie błonnika jest zdecydowanie za niskie np.
@mariaradwan-pytlewska12957 ай бұрын
Tam jedzą wszystko przetworzone, dużo siedzenia - komputer, tv, itd itp. (tak ogólnie). Będąc w stanach też to zauważyłam. Jeszcze zależy w jakiej "społeczności" żyją,i jaki stan dart życia prowadzą. Jest wielka rozbieżność. ❤Jestem na początku słuchania, dopiero co odkryłam ten kanał. Jestem ciekawa informacji które od Panów usłyszę więc zostaje. Życzę rozwoju kanału. 😊....
@wiktoriafrompoland2453 Жыл бұрын
To jest najlepszy odcinek, jaki widziałam na tym kanale. 🎉🎉🎉 Cieszę się, że wątek otyłości został omówiony tak szczegółowo z uwzględnieniem różnorodnych przyczyn. Filmik o wojnie między Pepsi a Colą też byłby niezwykle interesujący. Nie myślałam, że płaszczyzną wojen kulturowych mogłyby się stać preferencje dotyczące wątpliwej jakości napojów.
@blacku9625 Жыл бұрын
Ciekawy odcinek i dużo trafnych wniosków. Ale jako że mieszkam w Stanach to chciałbym dać swoje spostrzeżenia. Co to tego, że w biednych dzielnicach nie ma sklepów z warzywami to trzeba sobie zadać pytanie co jest przyczyną a co skutkiem? Być może po prostu przedsiębiorcy działający w tych dzielnicach widzą, że to się nie opłaca? Druga sprawa, że w dzielnicach gdzie nie ma problemu z dostępem do warzyw problem otyłości jest niewiele mniejszy. Druga rzecz, to obecnie pracuje z wieloma latynosami, w poprzedniej pracy pracowałem z afroamerykanami i co do zamożności tych grup to jedno. Ale jest coś też kulturowego jeśli chodzi o otyłość w tych grupach. Ja jako koleś o normalnej wadze, 24bmi często słyszałem i słyszę jakieś komentarze, że muszę przytyć bo nie wyglądam jak facet, że za chudy i żadna dziewczyna mnie nie będzie chciała. 3/4 Latynosów z którymi robię ma cukrzycę, wiedzą z czego ta choroba się bierze, a i tak codziennie rano zamawiają donutsy i kawa z 5 łyżeczkami cukru. Jeden już oślepł, drugiemu amputowali nogę, a reszta sobie nic z tego nie robi. Nie są może bogaczami, ale ja zarabiam tyle samo a potrafię zdrowo się odżywiać. Wiedzą też że jest to nie zdrowe a mimo wszystko kontynuują taką dietę. Dla mnie to absurdalne, ale gdy tylko próbuje coś podpowiedzieć, że może warto coś zmienić to tylko są komentarze, że "on nie jest baba, żeby jakąś sałatę jeść, a poza tym to taka jest moja tradycyjna kuchnia i nie będę jadł jak jakiś gringo". Serio tak to wygląda.
@blacku9625 Жыл бұрын
I dodam jeszcze, że w pracy mam też polaków. Na nas 7 polaków, jeden ma nadwagę. Na 20 Latynosów (w sumie to sami meksykanie), wszyscy mają mniejszą lub większą nadwagę. Ta sama praca, te same zarobki i mieszkamy w promieniu 20 mil wszyscy.
@GandalfOfRivia Жыл бұрын
Ale w tym odcinku to poruszyli: nawyki żywieniowe kształtują się od dzieciństwa - w dorosłości bardzo, bardzo trudno je zmienić. Jedzą w ten sposób, bo tak ich nauczono i tak kółko się zamyka. Tutaj jest (była) kultura wciskania dzieciakom warzyw, a surówka to nieodzowna część pospolitego dania.
@blacku9625 Жыл бұрын
@@GandalfOfRivia ale ja absolutnie nie przeczę temu co mówią prowadzący programu, tylko daje moje spostrzeżenie z pierwszej ręki. A jeśli popatrzysz na statystyki to meksykanie w Meksyku są równie otyli co w USA, więc podtrzymuje, że to bardziej moim zdaniem korelacja, że Latynosi są otyli i biedniejsi, niż że jedno wynika z drugiego.
@Kwadratura7 ай бұрын
@@blacku9625 Jesteś jeszcze aktywny?
@joannajot92397 ай бұрын
Ja jeszcze dodam że otyła osobę ciężko zmotywowiwac do odchudzania. Ta motywacja musi wyjść od jego samego. Nie da sie obcej osoby zmotywować z zewnątrz niestety. Nawet jak koledzedze obetna nogę lub straci wzrok....tak to działa noestety
@chrisj6997 ай бұрын
Mieszkam w USA. Pare dni temu wrocilem z parotygodniowej delegacji w Niemczech - Bawaria. Koszt zakupow spozywczych w markecie to 2-3 razy taniej niz w Chicago. Robilem bardzo podobne zakupy jak u siebie w domu. Ameryka to jest najwieksze oszustwo swiata. Najgorsze ze jeszcze tak wielu ludzi w to wierzy.
@joannajot92397 ай бұрын
A to mnie zaskoczyłeś. Ale wszystko było droższe czy jak?
@chrisj6997 ай бұрын
@@joannajot9239 Tak. Wszystkie spozywcze artykuly ktore na codzien jem lub uzywam do gotowania byly w Niemczech ponad 2 razy tansze niz u mnie w Chicago.
@DorothyCer7 ай бұрын
Tak samo bylo w Japonii. Mieszkamy w Stanach I po podczas wakacjii w Japonii jedzenie w markecie bylo polowe tansze niz u nas w Atlancie I smak jedzenia taki jaki byl w Polsce za czasow dziecinstwa. Zoltko w jajku bylo prawie czerwone, truskawki male ale smakowaly cudownie .Jedzenie w restauracjii tanie, proste I zdrowe, np do kotleta kroja bardzo cienko kapuste, na pierwsze danie lekka zupka I kiszonki. Bedzie trzeba myslec o powrocie do ojczyzny.
@krakowpol7 ай бұрын
Niestety panowie od kilku lat zauważam odwrotną tendencję Towary są sprzedawane w podobnych lub mniejszych opakowaniach ale w tej samej lub wyższej cenie
@0001jkl7 ай бұрын
A to sprobuj kupić samochód. I paliwo :)
@bartoszmolski8688 Жыл бұрын
Dziękuję. 😇🙏 To bardzo ważny materiał.
@domindomindomin Жыл бұрын
W tym sezonie jest to dotychczas najfajniejszy odcinek!
@magpie77able Жыл бұрын
Świetny odcinek! Niby wszystko wiadomo, a jednak soooo eye-opening/jaw-dropping and whatnot
@elak1065 Жыл бұрын
O, świetny odcinek na sobotni poranek 😊
@zdzisawzalewski44926 ай бұрын
Syn jest programistą i planował na parę lat przenieść się do Stanów aby się szybciej dorobić. Ale po pobycie parokrotnym na sympozjach w południowych stanach przeszło mu. Ze względu na jedzenie i ogólną higenę. Stwierdził, że Polska jest zdecydowanie lepszym miejscem do życia.
@annanajduch52016 ай бұрын
Mieszkam w usa ponad 40 lat i zgadzwm sie w stu procentach z tym podcast
@ktoto90466 ай бұрын
Pytanie teraz jeszcze czy dalej warto wyjeżdżać. Nie chodzi o dream jakiś tylko o ogólnie większą wolność,ale jak się słucha tego wszystkiego to się człowiek zastanawia czy się opłaca.
@rafalg1578 Жыл бұрын
Super odcinek. Ciekawe bo o bieżących problemach w stanach. Czekam na odcinek o QAnon
@avecezar76967 ай бұрын
Dlatego, że kukurydza jest najwspanialszym i wydajnym zbożem i do uprawy i do przerobu.Jest i zbożem i warzywem, jest i cukrem i alkoholem lub olejem, a także paszą dla zwierząt, a nawet materiałem opałowo-grzewczym lub silnikowym.
@BeataWolk-yw5xo7 ай бұрын
Tylko możliwe że wieksza część plantacji , na której wyrasta kukurydza i soja są modyfikowane !😮
@max-pax7 ай бұрын
Wszystkie rośliny, które są hodowane na żywność, są modyfikowane, bo w stanie dzikim oferują bardzo mało kalorii z kilograma Przez tysiące lat ludzkość selektywnie hodowała najlepsze linie roślin i zwierząt. Modyfikacja genetyczna ma się świetnie od kiedy ludzkość udomowiła pierwsze kozy
@0001jkl7 ай бұрын
@@max-pax Obecnie modyfikacje genetyczne mogą polegać np na wprowadzeniu do kukurydzy fragmentu DNA bakterii, żeby uzyskać odporność na jakąś chorobę. Czy to zdrowe, obojętne czy szkodliwe to się dowiemy za dzuesięciolecia.
@b.o.54816 ай бұрын
Mnie kukurydza kojarzyła się zawsze z paszą dla zwierząt. Ta odmiana którą znam z dzieciństwa, rosła na polu sąsiada i nazywano ją koński ząb
@magorzatadziurskafrsncuz686 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, jestem tu pierwszy raz. Zobaczę co tam wiecej ciekawego na Waszym kanale. Pozdrawiam.
@mariaradwan-pytlewska12957 ай бұрын
Ciekawy podkast, zaczęłam słuchać. Zostanę na dłużej. Życzę rozwoju kanału. Ja słucham dalej Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego. 👍👍👍👍❤️😊......
@marcinc5361 Жыл бұрын
Absolutnie jeden z najlepszych odcinków na kanale
@Lupenux7 ай бұрын
Teraz sie nie dziwię, że co to niektórzy walczyli o to, żeby przypadkiem nie uznać cukru za przyczynę otyłości.
@Kwadratura6 ай бұрын
Technicznie rzecz biorąc nie jest przyczyną otyłości
@alicja775916 ай бұрын
@@Kwadraturaa co jest ?
@Kwadratura6 ай бұрын
@@alicja77591 Nadwyżka kaloryczna, nieważne z jakiego pokarmu pochodzi.
@89opcja9 ай бұрын
Chyba właśnie awansowaliście na moich ulubionych podcasterów.
@agneslaufer9579 Жыл бұрын
Fajny odcinek, pracuje w sklepie spozywczym w usa 🇺🇸 Jem bardzo zdrowo, cwicze dbam o siebie tak, ze ludzie mysla ze mam 25 lat a nie 42 no i nie mam siwych wlosow.
@PominReklamy7 ай бұрын
@@agneslaufer9579 i jesteś też narcyzem 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
@michubuczi87137 ай бұрын
@@PominReklamyIlość emotek świadczy że z tobą coś jest mocno nie tak.
@PominReklamy7 ай бұрын
@@michubuczi8713 jesteś narcyzem emotki nie mają nic do tego, narcyz jest małostkowy i agresywny
@michubuczi87137 ай бұрын
@@PominReklamy Twoje komentarze są małostkowe, oceniasz kogoś kogo nie znasz po kilku zadaniach, a ilość emotek świadczy o agresji.
@PominReklamy7 ай бұрын
@@michubuczi8713 oceniam twoj komentarz który świadczy o tobie bo sama go nakreśliłaś, po prostu ego ci wystrzeliło i rozum odebrało, co więcej piszę to z politowaniem a nie żeby się dowartościować, różnica
@joankasokoowska62137 ай бұрын
Dziękuję, bardzo ciekawy podcast. Odkrycie dla mnie. Mam co nadrabiać!😊
@meowiusz7 ай бұрын
Słucham tego robiąc bułki do burgerów sama w domu, sama usmażę mięso i mam kupione warzywa. Myślałam, że kupując składniki w biedronce, a nie w jakiś sklepach mięsnym czy warzywa na targu to tak średnio zdrowo i tak, ale jak słyszę co mówicie, to cieszę się, że mieszkam w Polsce i chociaż na to mnie stać. Ale no u nas ceny w fast foodach typu Burger King są podobne do burgerowni gdzieś na obrzeżach miasta, gdzie zje się dużo pożywniejsze i mniej syfskie jedzenie, dlatego staram się wybierać właśnie takie miejsca kiedy jem na mieście. Dziękuję za omówienie tematu ❤
@peter1200up7 ай бұрын
Albo coś pokiełbasiłaś z logiką albo żyjesz w alternatywnej rzeczywistości. Z Twojej wypowiedzi wynika że niby przemysłowy syf z biedry ma być zdrową alternatywą dla warzyw z bazaru i mięsa że sklepiku mięsnego? Przemysłowa pasza ma być gwarancją "zdrowej żywności"? 🤦
@agnieszka95925 ай бұрын
@@peter1200up nie, stwierdzila, ze miala wyrzuty sumienia ze ma warzywa i mieso z biedry a nie z bazarku, ale te wyrzuty wyblakły jak usłyszala jak jedza amerykanie, W porownainiu z nimi robienie zarcia u siebie w domu nawet z biedry, to o wiele zdrowiej. Choc wiadomo, ze najzdrowiej miec swoj ogrodek warzywny albo swoja krowe, karmic ja tylko trawą z niepryskanej łąki a potem zabic ja na burgery, ew miec zaufaego gospodarza/rzeźnika. A majac swje warzywa, chronic je przed zanieczysczeniami z deszczu, podlewajac filtrowana woda
@AgaPiskorz7 ай бұрын
Otyłość - to olbrzymie ZYSKI. Dla producentów "żywności", dla koncernów farmaceutycznych. Do nich idą wielkie pieniądze. Koszty ponosi tylko społeczeństwo. Więc jaki sens powstrzymać dodawanie cukru WSZĘDZIE, jeśli to prawdziwa żyła złota?
@BeataWolk-yw5xo7 ай бұрын
To nie jest cukier, który krzepi ! Kukurydza i soja to produkty modyfikowane.
@rosegoldcopper95936 ай бұрын
Otóż to, ja też jestem tego zdania! Na próżno debatować o rozwiązaniach problemów, bo państwo na ludziach konsumujących na potęgę zarabia tak olbrzymie pieniądze, że politycy i biznes tylko myślą, jak tę sytuację podtrzymać. Obstawiam, że wydatki państwa związane z otyłością są znacznie znacznie niższe, niż zyski z tej otyłości.
@tomaszzapaa67563 күн бұрын
I dlatego korporacje nigdy nie będą odpowiedzialne w swojej aktywności. Jeśli nawet wymyślono sobie pojęcie odpowiedzialności korporacyjnej to jest to tylko i wyłącznie kwestia wpasowania pewnego piaru w funkcjonowanie maszynki do tworzenia zysku. Skutki tego typu działań są zbyt dalekosiężne, żeby firma musiała się nimi przejmować. W najgorszym przypadku zmieni się kraj w którym prowadzi swoją działalność.
@zuzannarosa95207 ай бұрын
Podczas wizyty w USA codziennie jedliśmy w kanapki Subwaya , bo to była jedyna szansa żeby zjeść trochę warzyw :/
@mariuszsaassa4147 ай бұрын
Subway ponoc najgorsza z sieciowek z najgorszym jedzeniem
@justynajustyna097 ай бұрын
@@mariuszsaassa414 zdrowy rozsądek podpowiada mi że to nie prawda. Lepsza jest kanapka z warzywami niż burger z McDonalda z jednym kawałkiem ogórka
@zazu1027 ай бұрын
@@mariuszsaassa414 kilka lat temu był Skandal z pieczywem które używane jest właśnie tam chodziło o to że te bułki są zawsze miękkie i wyszło na to że do tego pieczywa dosypywany jest specjalny Proszek który dodaje się do takich joga mat na podłogę, kolejną sprawę którą badali to te produkty wedliny które nawet ij po 20 latach wyglądają tak samo i nie było wiadomo gdzie te wszystkie wędlin używany w subway są produkowane
@gabrielaharasim54116 ай бұрын
Kanapki z subwaya niestety są również bardzo kaloryczne, głównie ze względu na znacząco większą ilość pieczywa oraz sosy. Świeżych warzyw oczywiście jest więcej, ale niestety - ta zielenina i tak ma znikome wartości odżywcze, tym bardziej w ilości „kanapkowej”. Oczywiście subway może przyswoić się lepiej niż tłusty burger z innego fastfooda, ale zdrową opcją tego nazwać i tak nie można:( swoją drogą - mi amerykański subway smakował dużo bardziej niż polski. Może to właśnie kwestia dodatków do produktów o których mowa w odcinku :)
@tomaszchylka69475 ай бұрын
@@mariuszsaassa414 w porównaniu do maka lub KFC to jakoś jest znacznie lepsza
@lilacat56386 ай бұрын
Ostatnio znajomy ze Stanów mówił jak trudno tam utrzymać prawidłową wagę, że nie wyobrażam sobie jak dobre mamy jedzenie i że jak przyjeżdża do Polski to zawsze gubi kilka kg podczas krótkiego pobytu tutaj. Nie mogłam uwierzyć. Dziękuję za ten podkast. Teraz wiem co miał na myśli
@fragile2507 Жыл бұрын
Mnie po przeprowadzce do USA najbardziej zszokowalo jak potwornie drogie jest tutaj jedzenie, nie tylko zdrowe. Przykladowo, w sklepie kolo mnie serek Philadelphia 8 oz (~237 ml) kosztuje w sklepie 7.99 USD, podczas gdy podobny, a nawet nieco wiekszy (280 ml) serek Philadephia w najdrozszym supermarkecie w UK, Waitrose, kosztuje 3.30 funta. Przyklad ten nie jest odosobniony, zdecydowana wiekszosc (wszystkie?) produkty spozywcze sa - przynajmniej w Kalifornii - 2-3 krotnie drozsze w USA niz w UK. Celowo porownuje z UK a nie z Polska ze wzgledu na roznice gospodarcze. Kiedy pytam Amerykanow z czego to wynika to probuja mi wmowic ze "to dopiero teraz tak jest z powodu inflacji" - co oczywiscie nie trzyma sie kupy, bo porownuje ceny TERAZ w UK z cenami TERAZ w USA, a inflacja w UK jest obecnie znaczaco wyzsza. Mieszkajac w UK wydawalam srednio 180 funtow na jedzenie miesiecznie, w USA - 500 dolarow to malo (mimo ze nie zmienilam stylu zycia/diety). Swoja droga, niezdrowe produkty sa tez drogie: 5-6 dolarow za duza paczke chipsow? Serio, nie rozumiem jak tutaj funkcjonuja ludzie nisko zarabiajacy i posiadajacy dzieci.
@ukaszpawowski8227 Жыл бұрын
Zgoda, miałem podobnie - krótko po wizycie w USA pojechałem do Szkocji i chciałem pół sklepu wykupić jak zobaczyłem jak niskie są ceny.
@superaga41857 ай бұрын
W Polsce serek Philadelphia o podobnej gramaturze kosztuje 8 zł, wczoraj kupowałam na stoisku na rynku.
@annanajduch52016 ай бұрын
I've been living in the states for over 40 years. It's true. Because of the recent inflation caused by the Pandemic, food prices seem to have gone up by at least 30-50 percent. Especially here in Los Angeles. I spend about $200 a week on groceries for 2 adults and I don't buy anything extravagant.
@TamtaGabi7 ай бұрын
Gdzieś w internecie a propo jakiejś dyskusji miałam wymianę zdań z obywatelem USA, a przynajmniej za takiego się podawał. Według niego Amerykanie są otyli (i produkują mnóstwo odpadów, ale to nie jest temat podcastu) ze względu na przemeczenie w związki z pracą i stresem. Cytując, „kiedy wracam po stresującym dniu w pracy w którym dostałem opieprz od szefa a moje obowiązki mnie przytłoczyły wolę sięgnąć po gotową tackę z jedzeniem do mikrofali niż gotować samemu. To droga na skróty, wiem, ale tak sobie radzę z codziennością.“. Na moje stwierdzenie, że my, Polacy również mamy stresujący tryb życia i ciężkie prace a jednak nasz naród nie ma takich problemów z otyłością (i produkowanie odpadów) nie dostałam już odpowiedzi. Wniosek z tego przykładu anegdotycznego: Amerykanie są zamknięci na inne perspektywy, szukają usprawiedliwień swoich zachowań w stresie i zupełnie nie pojmują, że nie są jedynymi, którzy stres odczuwają.
@tokarp3906 ай бұрын
pracowałem z Amerykanami są bardziej surowi w pracy , no i mają zwykle max 2 tygodnie urlopu do tego muszą jeździć autem codziennie (co jest stresujące), no i na koniec nieprzetworzona żywność jest droga
@marialataa41295 ай бұрын
Niestety biedniejsi Amerykanie pracują dużo więcej niż my. Często pracują po 12 godzin. Jest na pewno coś w tym że biedniejsi nie tylko mają mniejszy dostęp do zdrowego jedzenia ale i realny brak czasu na gotowanie. Dużo osób pracuje na 2-3 etatach, gdzie często urlop jest luksusem niedostępnym dla wielu. Niestety ubodzy zapracowują się na "śmierć", patrząc na styl życia na jaki mogą zapracować. Myślę że brak czasu na gotowanie nie jest głupim argumentem niestety, tylko rzeczywistoscią.
@TamtaGabi5 ай бұрын
@@marialataa4129 możesz mieć trochę racji
@agnieszka95925 ай бұрын
porownanie stresu w pracy w kraju w ktorych za chwile jak cie zwolnia to idziesz pod most, z krajem o wysokiej ochronie pracownika (tak ogolnie, wiem ze wiele firm to patologia, but still) to troche nie bardzo trafne porownanie xd 26 dni urlopu, pol roku L4, 180 dni opieki na dziecko, no sory ale oni nie ogarniaja co to. Plus u nas koszty leczenia otylosci ponosza wszystcy obywatele bo mamy NFZ, do tego mamy platne L4 wiec nieobecnosc pracownika to szkoda dla firmy itp a u nich koszty leczenia ponoszą ludzie osobiscie (placac swoje ubezpieczenie i nie majac mozliwosci wziecia dlzszego chorobowgo) a nie firma/panstwo, wiec tez zupelnie inne podejscie do zdrowia pracownika/obywatela
@sylbow6 ай бұрын
Współczuję mieszkańcom. To chory kraj nie dla biednych ludzi.
@agnieszka96577 ай бұрын
Super odcinek! 😊
@-zmorson-27987 ай бұрын
Polska i swiat tez zmierzaja w tym kierunku
@pawelryszard86194 ай бұрын
szkoda, ze bez video
@Semiremida7 ай бұрын
heheheh bardzo fajny podcast, ponowie trzymajcie tak, zapisuję się na subskrycje
@justynab77647 ай бұрын
Bardzo interesujace
@johnymnemonic4657 Жыл бұрын
Gorsze jedzenie naładowane tłuszczami i cukrem jest tanie.Dużo sieci fastfoodów.Kultura jeżdzenia autem-mało ruchu.Biedni kupują tanie podróbki syropu klonowego,tanie keczupy,solone jedzenie,dużo cukrów.Napoje gazowane.Stołówki szkolne oferują śmieciowe jedzenie.Batoniki,chipsy.
@monikawashington1305 Жыл бұрын
W Polsce też już mamy piękną kulturę jeżdżenia autem,co niektórzy to w klatkę schodową wjechaliby :)
@Erintii7 ай бұрын
@@monikawashington1305 a niestety, a jak nie ma ruchu to waga leci w górę. Mieszkam w Szwajcarii, mieszkałam w Kanadzie i w Szwajcarii otyłych ludzi nie ma na ulicy, jest mało takich osób. Czemu? Ot kultura ruchu od małego. Ludzie z dziećmi w wózkach w pociąg i na szlak wędrówek górskich. Są szlaki dla rodzin z dziećmi, dla osób mniej sprawnych i każdy znajdzie szlak dla siebie. Nawet są szlaki dla osób na wózkach czy o kulach. Są szlaki w mieście, jak ktoś chce codziennej dawki ruchu to znajdzie. Znam ludzi co na lunch brali burgera z piwem a potem na szlak i spalil kalorie. Dzieci? W ruchu. Dorośli w ruchu? Starsi? W ruchu. Za dzieciaka ludzi otyłych było mało, ale i samochodów mniej.
@ZygmuntCzachor7 ай бұрын
Gdy dojdziesz do progu za którym przestaniesz używać cukru ,białą mąkę ale wybierzesz dobre mięso nawet tłuste , dobre białka i warzywa to nie utyjesz ,oczywiście 2 posiłki lub max 3 dziennie i nie do syta . Ważne nawodnienie czystą wodą, w trakcie jedzenia nie popijam nigdy dopiero 1,5 godz po , ew.0,5 godz przed posiłkiem. Mam 65 lat i od 25 lat waga 72-74kg ,172cm wzr
@tokarp3906 ай бұрын
@@Erintii 'Za dzieciaka ludzi otyłych było mało, ale i samochodów mniej.' chipsów, koli, cukru nawet nie było
@Erintii6 ай бұрын
@@tokarp390 cukier i kola to nie wynalazek ostatnich lat. Dieta jest ważna wiadomo, ale jak nie ma ruchu to nie bardzo pomoże. A ruchu nie ma bo się robi z młodych kaleki samochodowe i życiowe niedojdy wszędzie wożone. W Szwajcarii jest cukier, cola i burgery ale dzieci i młodzież są mobilne i od małego uczone samodzielnie poruszać pociągiem czy autobusem. Mniejsze mają na szyi karteczkę z informacjami i kontaktowymi i to że 9 latek jedzie samo autobusem do szkoły w sąsiedniej wsi nazywa się nauką samodzielności i odpowiedzialności. Polskie dzieci nie są glupsze niż szwajcarskie ale robi się z nich życiowe nieogary. Jest źle a będzie tylko gorzej, całkiem jak w USA bo do tego modelu dążymy.
@agnieszkasobczak8203 Жыл бұрын
Świetny odcinek, bardzo dla mnie interesujący temat. Chętnie bym więcej na ten temat poczytała/posłuchała, może ktoś ma coś do polecenia, może jakaś bibliografia do tego odcinka?
@zenonjuszkiewicz11467 ай бұрын
polecam dietę KETO.
@pkalista696 ай бұрын
Zależy co Cię interesuje. Jeśli zdrowe jedzenie i wycofywanie chorób metabolicznych to polecam kanał Bracia Rodzeń. Ja dzięki nim schudłem 30 kg i wycofałem cukrzycę, nadciśnienie i stłuszczenie wątroby. Mija już trzeci rok jak moje BMI jest ok 24, a 3 lata temu było 31
@jakubkopczynski7795 ай бұрын
Przedziały BMI wydają mi się wyśrubowane, przy moim wzroście 186 cm, gdybym ważył 65 kg, to jest to Healthy Weight, natomiast 105 kg to by była Obesity. Mi się wydaje, że 65 kg na taki wzrost to skrajnie mało, natomiast wielu sportowców mojego wzrostu chodzi na codzień w okolicach 100 kg (tak rozumiem, że mięśnie ważą więcej, ale mimo wszystko).
@podkastamerykanski5 ай бұрын
akurat dość powszechnie wiadomo, że BMI nie jest odpowiednie do oceniania sportowców, jasna sprawa.
@rasklaat24 ай бұрын
BMI już nie jest miarodajnym wskaźnikiem. Teraz jest dużo ludzi (zwłaszcza dzieci) o charakterze FILO czyli fat inside lean outside. Wyglądają normalnie i mają niskie BMI ale ich ciała mają wysoki procent masy tłuszczowej i ten tłuszcz nie jest widoczny bo nie odkłada się na brzuchu tylko otacza organy wewnętrzne.
@adamlisiecki6119Ай бұрын
Znajoma lekarka twierdzi że lepsze od BMI jest zmierzenie obwodu pasa. Statystycznie im większy obwód tym mniejsza szansa na długie i zdrowe życie. BMI przekłamuje w przypadku osób wysokich i długonogich, które mają niezdrowy brzuszek a BMI wychodzi im prawidłowe. W drugą stronę przekłamuje w przypadku osób niskich i krępych, które nie mają brzuszka czyli nie mają otłuszczonych narządów wewnętrznych w jamie brzusznej. Mój kolega, prawie 60 lat, nie jest sportowcem ale ma sylwetkę umięśnionego, krępego komandosa. Sprawny fizycznie zdrowo się odżywia a z BMI wychodzi że ma sporą nadwagę.
@karolinaz12585 ай бұрын
Dosypuja nam tu w Ameryce cukier nawet do mrozonych warzyw I miesa. Jesli dziecko ma zdrowy lunch jest wysmiewane przez otylych rowiesnikow w szkole. Unikanie tego jest naprawde niesamowicie trudne!
@anna6.87 ай бұрын
Należałoby zerwac z kulturą jedzenia poza domem. Nie ma lepszego jedzenia niż zrobienie go ze znanych składnikow. Restauracja tak ale rzadko. Ale ze względu na niską świadomość i tanie jedzenie w fast foodach nie będzie to łatwe.
@silje14336 ай бұрын
Popieram! Kiedyś brało się z sobą kanapki,termos i w plener! Ja nadal tak robię,żadne Macdonaldy mnie nie kuszą..
@magdadom25056 ай бұрын
Jestem bardzo przeciwna demonizowaniu gotowego jedzenia... Polska to nie USA - mamy masę zdrowych alternatyw, to wcale nie jest tak że jak się nie gotuje jedzenia w domu to trzeba się żywić pizzą i drożdżówkami... W wielu miejscach zamiast hot doga można kupić gotową kanapkę np z szynką i warzywami, zamiast drożdzówki, batonika na deser - banana i jogurt, zamiast mrożonej pizzy - gotowy obiad o bardzo dobrym składzie (np gotowe dania na patelnię Hortexu, zupy Pana Pomidora itp) - u nas to kwestia wyboru. Z restauracjami tak samo - wcale nie trzeba iść na kebaba, pizzę, do McDonald's - jest wiele miejsc gdzie można zjeść normalny obiad, bistra, bary mleczne, mamy największy w Europie z tego co wiem wybór knajp wegańskich więc jest w czym wybierać... Do tego Polska jest krajem gdzie królują diety pudełkowe, bo aż 60% ludzi z nich kiedykolwiek korzystało a ponad 20% stosuje regularnie. Sama używam i jest to świetny wybór, bo jest to dobrze zbilansowane, zdrowe jedzenie, często lepsze, zdrowsze i bardziej urozmaicone niż to co bym sama ugotowała, a jednak nie trzeba wcale gotować Gdzie jak gdzie, ale w Polsce wcale nie jesteśmy skazani na fast food jak ktoś nie umie, nie chce, albo nie ma czasu gotować
@anna6.85 ай бұрын
@@magdadom2505Moja wypowiedź dotyczyła USA.
@Paula-z3r5 ай бұрын
No ciężko się z tym zgodzić 😊 jednym z najzdrowszych modeli żywieniowych jest tak zwany model śródziemnomorski. Mamy w nim zawarte zarówno składniki żywienia jak również kontekst kulturowy, około żywieniowy. A jakby nie patrzeć Włosi, Hiszpanie uwielbiają spędzać czas poza domem na posiłkach. Tutaj to nie będzie wyłącznie kwestia gotowania w domu, tylko ogólnie wyborów i kultury jedzenia, ruchu, dbania o siebie, swoje samopoczucie psychiczne, relacje. Bardzo dużo składowych dotyczy otyłości.
@teodozja.todzia1097 Жыл бұрын
Moje dzisiejsze odkrycie:)
@BeataWolk-yw5xo7 ай бұрын
Testem byloby czego Amerykanie najwięcej spożywają najwiecej . . Wiem ,ze gro stanowią wszystkie , produkty o przedłużonym terminie spożycia. .Amerykanie sa ne tylko otyli ae tez ponad normatywnie wyrośnięci . To wina sozywania nadmiaru pokarmu wszelkiego, slodkosci, lodow , napojów energetycznych , coca- coli Stworzenie sieci fastfoodwych . Jazda samochodem wszędzie. gdzie tylko się da., czyli specyficzna architektura zabudowa miast. Masówka produkowania i uzywania ubrania niesprawdzonego pochodzenia z nienaturalnych materiałów .To w jaką stronę idzie świat budzi trwogę, bo Ameryka daje tylko złe przyklady dla przyszłej generacji.😮😢 . Dziękuję za ciekawe poruszenie tematu . 😊
@mariaradwan-pytlewska12957 ай бұрын
Zgadzam się z tą opinia i uwagami. Pozdrawiam ❤
@Voltarion_WWa7 ай бұрын
Pamiętajmy o tym, że Amerykanie jedzą dużo wołowiny z krów, które są szprycowane hormonem wzrostu.
@zazu1027 ай бұрын
Drób tez jest szprycowany, i bardzo tani, wiec wiekszosc ludzi tez tak wyglada
@tokarp3906 ай бұрын
'Amerykanie sa ne tylko otyli ae tez ponad normatywnie wyrośnięci dużo nabiału , w Polsce to jest pokolenie dzieci-danonków urodzonych w latach 90tych które są wyższe od rodziców
@rasklaat24 ай бұрын
U nich przepisy na temat czego można dodać do jedzenia są dużo łagodniejsze niż w Europie.
@Magda4865 ай бұрын
Mieszkam w Stanach, dużo jedzenie tutaj to trucizna. Ciasta w cukierniach nie mają smaku, czujesz tylko cukier i to tak dużo cukru, że aż pali w język. Można zdrowo się odżywiać,bo sklepy przynajmniej gdzie ja mieszkam są obfite we wszelakie warzywa, ryby i zdrowe produkty. Zdrowe jedzenie jest dużo droższe niż reszta. Można żyć tu zdrowo, ale to wymaga dużo skupienia na tym aspekcie życia i gotowania w domu.
@mmmiku775 ай бұрын
Dokładnie to samo zauważyłam, klasa średnia i bogaci są szczupli, bo ich stać na drogie owoce i warzywa. Biedni jedzą paczkowane, przetworzone, wysokoprzetworzone jedzenie.
@rosegoldcopper95936 ай бұрын
Myślę, że rozmawianie o rozwiązaniach problemu otyłości to sztuka dla sztuki - fajnie, że na koniec o tym mówicie, ale tak naprawdę nikogo u władzy nie obchodzi rozwiązanie tego problemu. Ludzie konsumujący na potęgę, uzależnieni od jedzenia, niewolnicy spożywczego marketingu przynoszą państwu tak ogromny zysk, że politycy zastanawiają się tylko i wyłącznie jak ten stan utrzymać. Koszty związane z problemem otyłości są z pewnością wielowielokrotnie niższe, niż zyski.
@Serzkanapka7 ай бұрын
Niedawno trafiłam na ten podcast. Chcę wincyj! 😈
@maciejlublin8295 ай бұрын
10:12 znowu słyszę ten sam idiotyczny podział. Przecież latynosi to często też biali (czasami też chyba metysi ze względu na historie kolonializmu) np taki papież Franciszek jako Argentyńczyk to też latynos a jest biały, tak samo Messi czy inni więc nie jest to podział na rasę.
@natagorecka52067 ай бұрын
Czy ja już pisałam, że jesteście najlepszym podkastem ever?.. Ale dzisiaj? ;)
@Voltarion_WWa7 ай бұрын
Wydawało mi się, że "nutrition facts" są na wszystkich towarach w USA :O
@Hyperion10406 ай бұрын
Subsydia na uprawy kukurydzy i soi są największym złem dla tego rynku
@bartosz11845 ай бұрын
Jak tego słucham przypomina mi się film Idiokracja...
@kamilksiazek80196 ай бұрын
Btw. Jeśli chodzi o statystyki per rasa, to szukałem tego kiedyś na portalu Statista i pamiętam, że jeszcze gorsze od czarnych statystyki mieli rdzenni, Indianie
@jagab37545 ай бұрын
Odnoszę wrażenie, że nadal pokutuje przekonanie, że to choroby są przyczyną otyłości a nie odwrotnie....
@annasylwant36747 ай бұрын
Amerykanie dami sie tak urzsdzili. Mialo byc postepowo, nowoczesnie a zra smieciowe jedzenie od dekad. Weszli na caly swiat x tym mc donaldem . Niestety to jest tylko choroba i niedozywieni.
@zazu1027 ай бұрын
W latach chyba 70tych szlo dofinansowanie rzadowe do tych sieciowek smieciowek po to aby wykonczyc prywatny biznes
@artmark39307 ай бұрын
W dużej mierze to zapewne także kwestia edukacji społeczeństwa,......
@sylwuniap4951 Жыл бұрын
👍👍👍👍
@izaakgrinsberg64137 ай бұрын
Ale te frytki wyglądają smakowicie ;)
@Lupenux7 ай бұрын
O. KZbin w końcu coś podrzucił o USA a nie tylko o Rosji. Zobaczymy jak to wyszło.
@rasklaat24 ай бұрын
W rosji też jest niezdrowa dieta, zbyt bogata w C2H5OH
@kij_w_mrowisko40156 ай бұрын
w jakiej Playlście jest ten podcast ? Nie udało mi się znależć stosownej playlsity na Waszym kanale
@piotrpasynczuk50588 күн бұрын
Z kim Ty jadłeś tą owsianke? Czy ja dobrze słyszałem?
@piotr.leniec-lincow52096 ай бұрын
Amerykanie jedzą junk food aby dać sobie chwile przyjemnosci w dosyć trudnej rzeczywistosci. Dużo i często . W Polsce bylo przed wojną hasło: CUKIER KRZEPI ! (make you happy )
@takaulatakaula6 ай бұрын
W tych warunkach, które wtedy panowały i Ten Prawdziwy możliwe że rzeczywiście „krzepił”, dawał kopa przez chwilę
@rasklaat24 ай бұрын
Bo polskie państwo chciało wypromować cukier (na który był wtedy nałożony podatek) wśród ludności i zapewnić sobie dochody. To było z naszego dzisiejszego punktu widzenia idiotyczne ale naprawdę tak to było...
@piotr.leniec-lincow52094 ай бұрын
@@rasklaat2 tak było ale cukier krzepi naprawdę.
@paulinagabrys88748 күн бұрын
Przed wojną uważano że najważniejsza jest kaloryczność żywności. Dopiero co odkryto witaminy czy mikroelementy
@paulinagabrys88748 күн бұрын
Przed wojną uważano że najważniejsza jest kaloryczność żywności. Dopiero co odkryto witaminy czy mikroelementy
@pawekys52237 ай бұрын
Dobry sort
@II-vd3wp6 ай бұрын
mnie to zastanawia, skoro w ameryce promuje się posiadanie domu z ogrodem to czemu nie mają własnych warzyw w ogrodzie?
@matibrzeski69936 ай бұрын
Bo to nie ma być ogród warzywny tylko idealnie przycięty trawnik 😅
@takaulatakaula6 ай бұрын
Bo to trzeba popracować, ręce pobrudzić itp….. a zrobione pazurki są koool, a brudne nie są tak samo jak u nas
@rasklaat24 ай бұрын
@@takaulatakaulaJa mam pomidory w ogrodzie, na własnym kompoście z kompostownika. Smakują zupełnie inaczej niż te ze sklepu, są bardzo słodkie. Nic nie trzeba przy nich robić i brudzić rąk, po zasadzeniu czasem podlać, potem podwiązać, przyciąć żeby za duże nie urosły i potem tylko się chodzi i zrywa jak dojrzeją.
@takaulatakaula4 ай бұрын
@@rasklaat2 ja też mam swoje w ogrodzie😁
@paulinagabrys88748 күн бұрын
Bo ogród równa się trawnik ale ogród warzywny to też kupa pracy. Skoro najbiedniejsi pracują na kilka etatów to niby kiedy mieliby uprawiać warzywa?
@magorzatasz23906 ай бұрын
O jakiej cukrzycy mówicie? typu 1 czy 2?
@kaklewski07 ай бұрын
Cukier kukurydza pszenica to nie jest pożywienie dla human tylko dla cow oprócz cukru oczywiście 😂
@boguslawamakiewicz15527 ай бұрын
Dziekuje,fajny materiał i fakty podparte badaniami 👌👍🏻 A o Poland w tym temacie?…. Bym chciała …. Pozdrawiam zOlsztyna
@halinamartyniak5 ай бұрын
Jaskiniowcy nie jedli kukurydzy i wyginęli. Przypadek? Nie sądzę.
@chaber55557 ай бұрын
Otyłość nie jest przyczyną cukrzycy; jest nią insulinoporność! Nadmiar w diecie węglowodanów jest przyczyną metabolicznych zaburzeń, które w rezultacie wywołują różne chorobstwa. I brak ruchu w codziennym życiu.
@Maciejankowski7 ай бұрын
Nadmiar tłuszczu i białka a nie węglowodanów jest przyczyną zaburzeń metabolicznych, insulinooporności, cukrzycy. Dieta oparta na cukrze, z małą ilością tłuszczu i białka sprzyja wychodzeniu z zaburzeń metabolicznych.
@chaber55557 ай бұрын
@@Maciejankowski 100% kłamstwa.
@pielegniarkaedukacyjna7 ай бұрын
Otyłość jest głównym powodem insulinooporności a insulinooporność cukrzycy. Jeśli uważasz inaczej, proszę wskaż mi mechanizm.
@pkalista696 ай бұрын
@@pielegniarkaedukacyjnaotyłość jest skutkiem a nie przyczyną insulinoopornosci. Warto się doedukować w tym zakresie. Miałem stłuszczenie wątroby (ponad 20 lat), potem doszła otylosć, cukrzyca, nadciśnienie. Zmiana stylu życia, redukcja weglowodanów i regularny ale niezbyt intensywny ruch (raczej Nordic walking I rower niż siłownia) pozwoliły wycofać wszystkie choroby i zrzucić 30 kg w 8 miesiecy. Mija 3 lata a ja nadal jestem zdrowy i szczupły (BMI 24, b było 31).
@Borzoist6 ай бұрын
Ponad pół godziny gadania, a mało konkretów. Jak można mówiąc o wielkich uprawach, nie wspomnieć o Monsanto, które sprzedaje ziarna kukurydzy i soji, wymaga wyłączności i wykończyło większość niezależnych rolników wraz z ich multiuprawami? KZbin podpowiedział mi ten kanał. A usłyszałam same truizmy. W stanach śmieciowe jedzenie jest tanie i powszechnie dostępne. Wartościowe produkty są drogie. Większość społeczeństwa jest biedna, więc takie śmieciowe jedzenie jada. To jest wiedza powszechna od wielu lat.
@marekdyjor Жыл бұрын
Polska slodzi praktycznie tylko tym syfem.
@peter1200up7 ай бұрын
Myśląca Polska nie słodzi.
@SierotaLobzygano7 ай бұрын
Powoli powoli spożycie maleje
@lejdioprych88599 ай бұрын
👏👏👏👏
@pawegorka85897 ай бұрын
Czytając komentarze rozumiem dlaczego tak wielu ludzi z polski pluje na swój kraj
@Hyperion10406 ай бұрын
Pizza stała się warzywem za sprawą kongresmena który kandydował ze stanu który jest jednym z największych producentów pizzy w USA 😅😅😅
@smykus88435 ай бұрын
Łapka w dół. Jak można chwalić podatek cukrowy, który obejmuje SŁODZIKI, czyli wszystkie napoje 0 kalorii ale nie obejmuje soków które mają tyle samo cukru co "napoje słodzone". Może i lepiej, że cukier pochodzi z soku owocowego ale jest to absurd, bo przyjęte kalorie są te same. Podatek miałby sens gdyby nie obejmował słodzików, co sprawiałoby, że napoje ZERO byłyby tańsze od tych z cukrem.
@wiolajanecka58545 ай бұрын
C-u-k-i-e-r uzależnia 8 razy bardziej niż k-o-k-a-i-n-a - jak rzucić n-a-ł-ó-g?
@mipo1987 Жыл бұрын
At the 1974 World Food Conference in Rome, Butz made fun of Pope Paul VI's opposition to "population control" by quipping, in a mock Italian accent: "He no playa the game, he no maka the rules"
@TataKacpisia7 ай бұрын
Podobno w stanach pojawiły sie sztuczne jakby silikonowe owoce i warzywa? To dopiero kapitalizm
@bostichanel8776 ай бұрын
Odcinek mocno tendencyjny … a sytuacja z zamawianą kawą przez żonę prowadzącego bzdura. Chyba że pani ma problem z komunikacją. W każdym miejscu w Stanach można dostać czarną , gorzką kawę . Nie przesadzajmy !
@sylwialodz5194 Жыл бұрын
Dzięki!
@magdalenawitasek64367 ай бұрын
Nie chciałabym tam mieszkać nawet jakby mi zapłacili
@sylbow6 ай бұрын
Mam to samo.
@ktowie59616 ай бұрын
Ja również.Amerykanie są przekonani o swojej wyjątkowości.Twierdza ,ze caly świat chce za wszelką cenę dostać się do Ameryki.Nic bardziej mylnego.Europa jest dużo bardziej lepszym miejscem do życia.
@zoltesloneczko Жыл бұрын
Szanowni panowie, mieszkam w USA od 10 lat I zgadzam się z tym że jest to wielki kraj. Mam dwójkę dzieci które jedno skończyło szkołę średnią, drugie kończy wkrótce. Odcinek ciekawy, ale z przykrością muszę stwierdzić że w kilku sprawach się mylicie. Szczególnie jeśli chodzi o szkołę średnią i dostępne jedzenie. To wygląda zupełnie inaczej. Jeśli chodzi o wysiłek fizyczny podczas wakacji, też nie prawda. Jeśli chodzi o etykiety na produktach, to jest dokładnie odwrotnie. Etykiety są dużo dokładniejsze niż np. w Polsce. jeśli chodzi o sklepy tzw. osiedlowe. Np. Walmart neighborhood, to naprawdę dział warzyw i owoców jest bardzo duży. Sklep Amish głównie z warzywami i owocami zawsze jest mnóstwo klientów. Itd. opowiadacie panowie bardzo ciekawie, ale mam wrażenie że USA to tak duży kraj że nasze doświadczenia mogą się diametralnie różne. Dodam tylko że mieszkam na Florydzie. Pozdrawiam
@agneslaufer9579 Жыл бұрын
Tak tylko amerykanie ich nie czytaja a nutrition facts to co innego niz ingredients. Ingridients amerykanie pomijaja.
@PominReklamy7 ай бұрын
Im więcej wiem o USA tym bardziej jestem zwolennikiem Chińskiej Partii Komunistycznej, która trzyma korporacje za ryj.
@SierotaLobzygano7 ай бұрын
A jak ceny u Ciebie?
@joane247 ай бұрын
Ale przecież on mówi też że w normalnym supermarkecie wszystkie warzywa były. Chodziło tam tylko o convenience stores w tych biedniejszych dzielnicach, a nie że wszystkie i wszędzie.
@ArletkaKus7 ай бұрын
Może w Europie są mniej dokładne etykiety, bo europejskie w tym polskie składy są po prostu krótsze? UE narzuca bardzo restrykcyjne przepisy, jeśli chodzi o składy na opakowaniach i jeśli urzędy ochrony konsumentów wyłapią, że składniki są pomijane, to nakładają wysokie kary.
@mleko237 ай бұрын
I się dziwić ze wojsko idzie w drony :)
@mirosawgoofit72524 ай бұрын
Pomidor nie jest warzywem, to owoc :)
@randomuser52216 ай бұрын
Polecam "Głód"',gggg
@tomaszfrydrych75597 ай бұрын
Ciekawe
@paulinagabrys88748 күн бұрын
Azjaci w USA są szczupli bo jeszcze gotują sami w domu
@wiolajanecka58545 ай бұрын
cóż ja nie mam tego problemu z partnerem my k-e-t-o
@justynab77647 ай бұрын
Przerazajace 😱
@Bambino736 ай бұрын
Ok. Czyli samochody winne są otyłości. Nie martwcie się. Następnego pokolenia nie będzie stać na samochód, w związku z czym problem otyłości zniknie.
@Hero_n_5 ай бұрын
Ok. Czyli posłuchałeś 20 sekund z ponad godzinnego podcastu. Brawo.
@artmark39307 ай бұрын
Czemu służy to biadolenie,... jedynie jako przestroga,... Owszem ciekawostka,... ale taką samą ciekawostką może być informacja o wartości odżywczej posiłków w polskich szpitalach
@Stefiiiz6 ай бұрын
Ale to kanał o Stanach, nie o Polsce. Dlaczego mieliby mówić o polskich szpitalach?
@jankakarnas9862 Жыл бұрын
Niestety problem nie dotyczy tylko USA. W Polsce przeciez tez powoli zaczyna sie robic nieciekawie. Otyłość zalewa i młode i starsze osoby i co gorsza jest akceptowana :( a tu własnie chodzi o świadomość. Bo otyłość jest chorobą, która powoduje inne. Wiec powinno sie z nią zawczasu walczyc. A metod nie brakuje chocby w spzitalu medicover. Potrzebne sa jednak chęci
@c64club7 ай бұрын
Spam alert
@superaga41857 ай бұрын
Otyłość nie jest chorobą tylko jest wynikiem niewłaściwego jedzenia, powodującego choroby metaboliczne.
@j24137 ай бұрын
Rysuje się tu jakaś głęboka nieudolność i brak należytego wykształcenia wśród Amerykanów. W Polsce ludzie potrafią uprawiać pomidory na balkonach wieżowców, by zjeść zdrowo. Jeśli w USA brakuje ich na półkach sklepowych, co stoi na przeszkodzie, by zasadzić je na suburbii przy domach? W Polsce panuje moda ma pszczelarstwo. Dlaczego Amerykanie ich nie hodują, by pozyskać zdrowszą słodycz? Nie rozumiem tego...
@elaela63127 ай бұрын
Miód zdrowszy nie będzie w takich ilościach jakie się ładuje w postaci syropu kukurydzianego.
@tokarp3906 ай бұрын
'Jeśli w USA brakuje ich na półkach sklepowych, co stoi na przeszkodzie, by zasadzić je na suburbii przy domach? ' trzeba mieć czas na uprawianie tego ogródka
@annanajduch52016 ай бұрын
Brak miejsca, czasu, I wody. U nas w Los Angeles za goraco na pomidory. Mamy ponad 40 stopni C i woda jest droga. Bardzo droga. Zreszta slonce wypali wszystko. A w innych miejscach sa inne problemy.
@MrMisiulek16 ай бұрын
To jest obrzydliwe. Jak można być tak grubym? Ja w pierwszej ciąży przytyłam 10 kg. i wyglądałam jak locha. A inni są grubi tak cale życie? I do tego jeszcze nie potrafią gotowac i leżą tylko na kanapie. Wcale mi ich nie żal.
@paulinakrucka85287 ай бұрын
ja od 30lat chce przytyc i nic...
@elaela63127 ай бұрын
Tak miałam. Do 45 roku życia. Teraz muszę pilnować wagi .
@davidrecords25267 ай бұрын
Trzeba jeść dużo fast foodów i to najlepiej pod wieczór. I dużo mięsa i warzyw.
@wojciechgaaj58497 ай бұрын
produkujesz mało insuliny, nie przytyjesz
@timgrayson26 ай бұрын
@@wojciechgaaj5849 To co zrobic aby bylo jej wiecej?
@wojciechgaaj58496 ай бұрын
@@timgrayson2 zastrzyki na recepte jak dla cukrzyków
@Mimmimok7 ай бұрын
Najlepsze sa bary All you can eat😂
@annanajduch52016 ай бұрын
Tego tu w stanach juz prawie nie ma.
@PirxthePilot5 ай бұрын
Już nie mogę się doczekać obowiązkowej porannej gimnastyki w rodzaju filmu "1984" do telewizora. Technologie już mamy, na socjalu już dużo siedzi - to wystarczy tylko zagrozić że zabiorą. Panowie nie wstydźcie się podajcie te swoje numery BMI jak na "ekspertów" przystało .Z moich badań wynika że otyłość w śród cynicznych polskich "expertow" jest 25 punków wyższa niż średnia dla całej grupy wiekowej 🤔😂Bidolicie jak ruska propaganda..
@dawidw.60167 ай бұрын
Otyłość kliniczna 😂❤
@karolinakrzysztofik32111 ай бұрын
Problem niestety rozrósł sie juz do tego stopnia, że i w Polsce choruje na otylosc z roku na rok coraz wiecej osób w różnym wieku. Nie bez przyczyny w szpitalu medicover rozwiane są regularnie kolejne metody leczenia, aby móc skutecznie leczyc pacjentów w róznym stadium otylosci
@c64club7 ай бұрын
Spam alert
@paulinakrucka85287 ай бұрын
Jakos to wszytko nie pasuje do Japonii.
@Lupenux6 ай бұрын
Fajnie by było, gdybyśmy mieli też dane o niedowadze i innych anoreksjach. Ciekawe jak by to wyglądało. W końcu ludzie mający BMI
@bozydarziemniak18537 ай бұрын
Ludzie nie mają czasu i miejsca na aktywność fizyczną - większej bzdury nie słyszałem. Tu macie przykładowy trening w zasadzie, który można wykonać bez sprzętu. poniedziałek: pompki 4 serie (powtórzenia: 12-12-12-12) lub w trudnej wersji pompki na jednej ręce (powtórzenia: 12-12-12-12) wtorek: odpoczynek środa: przysiady 4 serie (powtórzenia: 12-12-12-12) lub w trudnej wersji przysiady na jednej nodze (powtórzenia: 12-12-12-12) czwartek: odpoczynek piątek: ćwiczenia na barki 4 serie pompki pikowane (powtórzenia: 12-12-12-12), wznosy hantla 1, 2,3 lub 5-cio kilowego (ciężar w zależności od naszej siły) lub butelki 1, 2, 3 lub 5-cio litrowej bokiem (powtórzenia 12-12-12-12), tyłem (powtórzenia 12-12-12-12), w górę (powtórzenia 12-12-12-12) sobota: ćwiczenia na drążku rozporowym, trzepaku lub gałęzi podciągnięcia nachwytem (powtórzenia 12-12-12-12), podciągnięcia podchwytem (powtórzenia 12-12-12-12), wznosy nóg na drążku do poziomu lub w trudnej wersji do drążka (powtórzenia 12-12-12-12) niedziela: odpoczynek Dodatkowo wrzućcie sobie bieg przez 1 h lub długi spacer przynajmniej raz w tygodniu. I co nie da się?
@pawegorka85897 ай бұрын
Bycie naiwnym nie boli 😂
@ShEv4417 ай бұрын
Rozmowa spoko, ale biezbyt sie zgadzam z przerzucabiem odp wylacznie na inne czynniki. Mozna pocwiczyc w domu - pompki czy jakies hangelki. Nikt tez nie rozkazuje, aby jeść tyle słodyczy czy słodkich napojów
@tokarp3906 ай бұрын
'Nikt tez nie rozkazuje, aby jeść tyle słodyczy czy słodkich napojów' oczywiście tak samo jak nikt nie zmusza do brania heroiny, kokainy czy mefadronu ale nie serwujemy tych produktów dzieci
@lubystkaolamonola5296 ай бұрын
Ważnym czynnikiem jest też przestępczość. Na tak zwanych "food deserts" czyli pustuniach żywieniowych nie ma sklepów w pododu dużej ilości napadów i totalnym brakiem reakcji ze strony policji. Bandytów się wypuszcza bo oni biedni, z mniejszości, dyskryminowani przez Białych, walczący z nierównościami społeczno ekonomicznymi. Mówię głownie o Murzynach bo to oni zamieszkują wspomniane tereny. I Murzyni a nie Afroamerykanie. To trzeba doprecyzować. Marokańczyk, Egipcjanin, czy biały obywatel RPA też jest Afroamerykaninem. Proponuję posłuchać amerykańskich yutuberów którzy potwierdzą że znane siebi sklepów typu Walmart opuszczają niebezpieczne tereny. W takim Walmarcie można kupić wszystko od warzyw i owoców po meble i sprzęt ogrodowy. Nie ma Walmarty nie ma jedynego właściwie źródła zdrowej żywności. Dlaczego? Bo jak codziennie do sklepu wpada dzika horda obywateli spod ciemniej a właściwie czarnej gwiazdy to sklep w ciągu doby traci dziesiętki tysięcy dolarów.
@lilacat56386 ай бұрын
Dokąd dążymy ...
@paulinakrucka85287 ай бұрын
Jakos niegy nie slyszalem zeby ktos z otyleych "cierpial" z tego powodu, cos slabo cierpia skoro nic z tym nie robia. 90% % rodzinny i znajomych sie oczywiscie odchudza ale robia to tak zeby nie robic NIC, nawet juz psy zaczynaja odchudzac...
@tomaszklos8218 Жыл бұрын
A co z zasadą ŻM? Żreć mniej? Można być zarobionym, nie mieć dostępu do zerowej żywości, boiska itp, ale można też nie ładować pod korek 5x dziennie, dodatkowo w weekend grill z kartonem piwa. Obstaje jednak że w znacznej mierze to indywidualne wybory.
@podkastamerykanski Жыл бұрын
Nie wiem czemu tak pan "obstaje", skoro wyraźnie tłumaczymy, że indywidualne wybory niekoniecznie mają tu znaczenie, skoro człowiek zapierdala jak dziki osioł i choć je tylko to, co musi, żeby przeżyć, to i tak tyje, bo to, co je, jest po prostu nadmiernie tuczące i niezdrowe. Serio, to jest wszystko w odcinku, wystarczy posłuchać.
@Aohalm Жыл бұрын
Ta ich “wolnosc” ich zabija. Straszne.
@weronikamizioek9442 Жыл бұрын
Aż mnie zdziwiło, że taki komentarz znalazł się na tym kanale. Zachęcam do posluchania podcastu Pogadajmy o otyłości Justyny Mazur.
@tomaszklos8218 Жыл бұрын
@@weronikamizioek9442dzięki, trochę przesłuchałem, niemniej pojedyncze przypadki związane z różnymi przypadłościami nie tłumacza ^systemowej otyłości^. W zdecydowanej większości tyjemy gdyż bilans tego co jemy a co przepalamy jest dodatni. No chyba że wskażesz mi konkretny który odcinek posłuchać który by to inaczej tłumaczył.
@tomaszklos8218 Жыл бұрын
@podkastamerykanski obstaje gdyż wasza argumentacja mnie mnie nie przekonała. ostateczna decyzję co i w jakiej ilości wkładamy do ust podejmujemy sami. Stany to nie Korea Północna, gdzie ten wybór jest ograniczony. Czynniki które wymieniliście mają na pewno wpływ jednakże, wg mojej oceny, nie są czynnikiem głównym.