No video

№ 151 Вкореняване на резници смокиня. Мой метод. Rooting cuttings fig. Укоренять инжир.

  Рет қаралды 42,487

Земя, мед и растениевъдство

Земя, мед и растениевъдство

4 жыл бұрын

Това е другият ми канал: ‪@voynov24‬
И ако клипът ви е харесал, поставяйте палец нагоре под самия клип в ютуб, а след това натиснете от дясно върху АБОНИРАМ СЕ, за да получавате всички нови неща в нашия канал.
Вкореняване на резници смокиня. Мой метод. Rooting cuttings fig. Укоренять инжир. İncirin köklenmesi.
Здравейте!
Как да си вкореним резници от смокиня?
Ще ви споделя моят опит.
Ще поставя и някои снимки, които аз съм направил.
Смокинята е растение, което е хубаво всеки да го има в двора си.
Не изисква особени грижи по него, то почти се самоотглежда.
За всичките видове на вкореняване и присаждане може да разгледате останалите мои клипове, при които се вижда как това се извършва нагледно и на практика.

Пікірлер: 56
@ivangeorgiev5950
@ivangeorgiev5950 Жыл бұрын
Още по-лесно е, като си отрежете пръчките януари, февруари, да ги сложите в буркан с вода около 1-2-3 см и си го държите на светло при стайна температура. Като видите, че си пуска коренчета с дължина 1-2 см, може да си ги наслагате в кофички, както е описал автора на клипа. Просто си поддържате пръчките да са във вода поне 1 см и си гледате за корени. Дори да оставите всички пъпки без най- долната и като видите как се развиват летораслите, оставяте най-силният, а другите ги режете с остро ножче до стъблото. Една такава пръчка даже имаше малка смокиня още в първата година, но израстнала на новата клонка. На вкореняващата се пръчка може освен клонка да опита да пусне и плодче. Него го оронвате за да не изтощава вкореняващата се клечка. Пак обръщам внимание, че моето плодче върза лятото на новопокаралото клонче, а не от пъпка на вкоренената пръчка. Опитвайте, наблюдавайте и не се плашете. Ще се научите.
@dream24
@dream24 Жыл бұрын
Да, в други клипчета съм го показвал.
@plamenpenev8513
@plamenpenev8513 Жыл бұрын
@@dream24 Ако имате готови вкоренени сега, бих искал да си купя две, където живея няма от къде да взема резници за да ги вкоренявам.
@user-yo2zx2ud6z
@user-yo2zx2ud6z 2 жыл бұрын
Здравей бьлгаре.Ас съм бесарабски бьлгар.На мен тоже ми харесва смукината.Тэзи година ас се тьи искам да си насадя .Блугударя за видео.
@dream24
@dream24 2 жыл бұрын
Федор, поздрави за теб!! Успех! :)
@martintodorov256
@martintodorov256 4 жыл бұрын
Благодаря! Преди няколко месеца гледах видео № 116. Вдъхнових се да вкореня резници, от смокинята на майка ми. Много едра, не знаем какъв е сорта. Вирее в София като храст, но не е като тази във видео 116. 1. Отрязах 10 резници в края на месец октомври. Взех клонки, които завършват с пъпка. Тоест в горната част на резницата, нямам срез. 2. В долната част на резниците направих 3-4 среза с макетно ножче по кората. 3. Поставих ги в кофичка с вода, като водата не е много, около 1 см от дъното. Водата може и да е 5 мм от дъното, тя си върви нагоре по срезовете от макетното ножче.Периодично следя и доливам с вода. Държа ги в стаята на топло. 4. За около два месеца, 9 от 10 пуснаха мощни коренчета и вече са пресадени самостоятелно. 5. Последното все още седи във вода. Чак сега или 3 месеца след началото на мероприятието, му избиват коренчета. 6. Присадените прехвърлих на малко по-хладно, че започнаха сериозно да развиват листна маса. 7. Две вече подарих :-)
@dream24
@dream24 4 жыл бұрын
Радвам се Martin Todorov! Прекрасен резултат. Поздравления от мен! :)
@Nothingfailz
@Nothingfailz 2 жыл бұрын
Ще опитам сега!!!
@peterhristov7416
@peterhristov7416 2 жыл бұрын
Много полезно видео, ще опитам този метод!
@emilkalinov
@emilkalinov 4 жыл бұрын
Много добър метод , и мн . добре презентиран .
@dream24
@dream24 4 жыл бұрын
Emil Kalinov Радвам се, че ти е допаднал. Поздрави!
@plamenantonov5574
@plamenantonov5574 4 жыл бұрын
Миналата година така го правих, но има малък проблем с вестника. Коренчетата са много крехки и лесно се чупят. За това тази година, вместо с общ вестник увих долния край на всяка резница в отделно парче тоалетна хартия. При преместване в саксииката ще ги посадя заедно с хартията.
@dream24
@dream24 4 жыл бұрын
Plamen Antonov Тази идея ми харесва, може да я пробвам по-нататък. Поздрави!
@Nothingfailz
@Nothingfailz 2 жыл бұрын
БЛаГодаря за съвета!!!
@user-eg1iv7eb6b
@user-eg1iv7eb6b 2 жыл бұрын
Аз го правя с памук...
@georgiraychevski8368
@georgiraychevski8368 3 жыл бұрын
Здравейте. Аз съм аболютен лаик в тези неща, но от любопитство реших да изпробвам да вкореня смокини с цел да посадя покрай оградата на едно старо лозе. Всъщност реших да пиша тук с единствената цел да споделя опита с вкореняване по два метода описани тук, които заложих едновременно. В началото на ноември (региона е Варна) събрах 15-16 резника с пъпка накрая от няколко дръвчета от едини същи двор. 1.Половината от тях заложих по метода показан в този клип като използвах идеята на Пламен Антонов за тоалетната хартия , а от мен добавих използването на препарат за вкореняване "Бърз старт" на Лактофол. Сега е средата на януари и от заложените 7-8 резника само един не пусна коренчета. Всички останали развиха обилни коренчета и сега ги прехвърлих в кутии с пръст за цветя и ги оставих в южната стая до затопляне на времето. 2. За другата половина от резниците използвах метода на Мартин Николов описан тук. До този момент само един резник беше пуснал хубави коренчета и него прехвърлих в кутия с пръст. Оставих другите като се надявам на същия резултат след време. Надявам се да съм бил полезен .
@dream24
@dream24 3 жыл бұрын
Благодаря за коментара. Радвам се за успехите ти. А твоите успехи вероятно ще заразят и други хора да опитат.
@mashashaldarova9849
@mashashaldarova9849 Жыл бұрын
Здрасти! Ние имаме бананова! Плодчетата на смокинята са жълти и миришат на БАНАН. Ако искате ще си размени резници? Аз също съм любителка на този плод и бих се радвала на някой интересен сорт. Благодарим ви за клиповете! Успехи!
@dream24
@dream24 Жыл бұрын
Хубава е идеята. Някъде може ли да я видя на снимка или клип вашата бананова?
@gablan1468
@gablan1468 Жыл бұрын
Здравейте, имам още един въпрос - наблюдавам, че малки плодчета вече са започнали да растат по клончетата - как смятате, дали е добра идея да се махат засега тъй като черпят от енергията на дръвчето (клончето) или да не ги бутаме?
@user-he6hb4ml9b
@user-he6hb4ml9b 2 жыл бұрын
В средата на февруари месец насадих лози направо от лозницата не вкоренени и мисля утре да им сложа мая за хляб да разтвора във вода и да полея. Дали ще има ефект и дали ще се подсилят да тръгнат да се развият
@dream24
@dream24 2 жыл бұрын
Интересна идея. Сподели по-нататък какви са резултатите.
@user-he6hb4ml9b
@user-he6hb4ml9b 2 жыл бұрын
Като сложа маята ще помогне ли да тръгнат по бързо и да се развият
@user-he6hb4ml9b
@user-he6hb4ml9b 2 жыл бұрын
@@dream24 ще споделя Защото знам че маята се ползва за домати и други и мисля че ще стане и за лозата
@dream24
@dream24 2 жыл бұрын
@@user-he6hb4ml9b за мен ще бъде интересно какъв ще е резултатът.
@user-fs7sn4ce9p
@user-fs7sn4ce9p 3 жыл бұрын
Днес след като оформих смокинята си събрах резници и утре ще ги направя.
@dream24
@dream24 3 жыл бұрын
Успех!
@gablan1468
@gablan1468 Жыл бұрын
Кога е най-добре да се пресадят в градината?
@dream24
@dream24 Жыл бұрын
През месец май.
@gablan1468
@gablan1468 Жыл бұрын
@@dream24 Ок, благодаря за бързия отговор. Усмихнат ден!
@danielbodichev7556
@danielbodichev7556 10 ай бұрын
Много благодаря!!1 А не е ли по-добре , ей сега в средата на октомври резниците 3-4 пъпки да ги забия в картоф и така да ги заровя до втората пъпка в саксия и оставя да презимуват на остъкления си балкон ,после май-юни когато видя че са се поразлистили - да ги садя трайно??!! Благодаря предварително!!!
@dream24
@dream24 10 ай бұрын
Не съм пробвал този способ.
@stoyanlokmadzhiev4815
@stoyanlokmadzhiev4815 4 жыл бұрын
Здравейте! В началото на пандемията - м. април и аз гледах този клип. Отрязах си 8 клончета - 4 не пуснаха коренчета. Другите 4 пуснаха коренчета и ги посадих в пръст. Три от тях изсъхнаха и ми остана само едно с две листенца от около 4-5 см диаметър. Та, въпроса ми е - сега е 28.06., мога ли да повторя отново същата процедура с още 20 клончета, но вече таз годишни с плодове? Благодаря!
@user-eg1iv7eb6b
@user-eg1iv7eb6b 2 жыл бұрын
Здравей, от коя част на дървото се взимат резниците?
@dream24
@dream24 2 жыл бұрын
За вкореняване ползваме и нарязваме целия летораст, но за предпочитане е връхната част.
@user-ft6ho8ne4m
@user-ft6ho8ne4m 4 жыл бұрын
Здравейте, а как трябва да бъде оформена смокинята? Като дърво или като храст. Имам една в двора, която не е рязана с години и е заела доста място. Сега ли е момента да я оформя? Поздрави!
@dream24
@dream24 4 жыл бұрын
В северните райони на страната, дето се укрива през зимата, се реже ниско и се поддържа на храст. В топлите райони долните клони се изрязват и се поддържа като дърво, като клонките дето отиват навътре се почистват за да не се зашумява и задушава вътрешността на короната. Поздрави!
@1978cybercop
@1978cybercop 3 жыл бұрын
Както решите. Ако е на храст, оставете най- много 2-3 стъбла. За мен, всеки брой стъбла, по- голям от две е прекален. Предполагам, че щом е пуснала толкова стъбла, които се конкурират помежду си, измръзва много лесно.
@slavomirmarinov2766
@slavomirmarinov2766 3 жыл бұрын
Здравейте, дали този метод може да се ползва и за Лигуструм ?
@dream24
@dream24 3 жыл бұрын
Не съм пробвал. Някой може би е пробвал и може да сподели резултат.
@ivangeorgiev5950
@ivangeorgiev5950 Жыл бұрын
Ако правилно знам, лигуструм е познат и като жив плет с черните зрънца наесен. Пробвал и е станало, защото с такива изрязани пръчки съм ограждал нещо си друго и се е вкоренило. Миналата година слагах едни подобни пръчки с малки жълти цветчета така в пръст с повече пясък, те станаха.
@MARTIN-ej1wu
@MARTIN-ej1wu 3 жыл бұрын
Здравейте! Имам смокиня на село, която първоначално развива големи едри плодове, които са кухи вътре, и които окапват и след това по- късно през лятото се развиват следващите плодове, които узряват. Защо така се получава? Например на съседа смокинята, доколкото съм забелязал първите му плодове узряват и не са кухи и не капят.
@dream24
@dream24 3 жыл бұрын
Първите (така наречените бреба) ако не са опрашени от бластофагите просто изсъхват и окапват.
@1978cybercop
@1978cybercop 3 жыл бұрын
@@dream24 Бребата никога не се опрашва, защото още не са се развили възрастните осички. Причината да падат са много. Може да е сортова характеристика, може дървото да не е развило достатъчно листа маса да ги изхранва, може да падат поради засушаване или загниване.
@Nothingfailz
@Nothingfailz 2 жыл бұрын
@@1978cybercop как да си завъдя осата???
@1978cybercop
@1978cybercop 2 жыл бұрын
Здравейте ! Първата "Бреба" реколта по принцип е несигурна. Това са неразвилите се плодни пъпки от предходната година. МКного малко сортове имат стабилна Бреба реколта. Повечето сортове отхвърлят голяма част от съцветията. Причините са много, но, основната е, че дървото има прекалено малко листа маса, за да ги изхранва. Освен това, може да е сортова характеристика. Опрашването няма нищо общо с отхвърлянето на Бреба реколтата, защото тези съцветия никога не се опрашват. Просто, все още няма излюпени осички Бластофага по това време. За да си завъдите Бластофага, първо трябва да си засадите мъжко растение, което да поддържа устойчиво съцветия. След това, ако няма наблизо друго дърво, откъдето да се заселят, ще трябва да донесете съцветия с Бластофага в тях от друго място. Имайте предвид, че осичките зимуват в съцветията по дърветата и при около -12 градуса, колонията загива. За това в студени райони не трябва да се разчита на опрашване и да се садят самоплодни сортове.
@Nothingfailz
@Nothingfailz 2 жыл бұрын
@@1978cybercop Имаме един стар местен сорт, чиито първи плодове са много големи и много сочни, узряващи в началото на лятото. Втората реколта зрее към септември, но е с блудкав вкус. да разбирам ли, че щом има няколко големи и вкусни плода в началото на лятото, то вероятно са опрашени от осичката или в началото на лятото не са излюпени все още? През последните години почти не е било под -12Ц, мястото е в югоизт БъЛГария. Имаме мъжки 2 вида, купени от palmi bg, но растат много бавно. Още не са връзвали. В двора има една дивачка, която изглежда е мъжка, защото плодовете и никога не стават за ядене и са доста големи, кухи, зелени. Кога да проверя дали въре има оса - по кое време на годината?
@denisdenis9744
@denisdenis9744 4 жыл бұрын
Този метод действа ли за кайсии,имам една много едра и вкусна кайсия.
@dream24
@dream24 4 жыл бұрын
Признавам си, не съм правил проба при кайсия, но при ябълка става, може да се види на клип № 117. Заложи проба тази година и после ще споделиш какво се е получило. :)
@denisdenis9744
@denisdenis9744 4 жыл бұрын
Благодарности за видеото ще пробвам,ако стане стане.
@user-ot9ik2zl2n
@user-ot9ik2zl2n 3 жыл бұрын
а дали ще стане с райска ябълка - имам една и много искам да я развъдя
@user-ln1ee6mq4t
@user-ln1ee6mq4t 2 жыл бұрын
Толкова ли трудно беше да се направи видео, а не снимков материал с текст.
@dream24
@dream24 2 жыл бұрын
Направете, щом е лесно, аз с удоволствие ще го гледам. Поздрави!
@dream24
@dream24 2 жыл бұрын
А между другото и в други от клипчетата има инфо по този въпрос. Разгледайте ги.
@user-ln1ee6mq4t
@user-ln1ee6mq4t Жыл бұрын
Извинявайте много. Сега видях коментара си от преди. Изумена съм. Клипчето е много приятно и добре поднесено.
Fig propagation in a simple way
13:09
Proizvodnja voća i povrća
Рет қаралды 1,7 МЛН
Прививка  плодовых культур в августе.
21:37
Вера Грибанова
Рет қаралды 262 М.
Magic trick 🪄😁
00:13
Andrey Grechka
Рет қаралды 38 МЛН
Jumping off balcony pulls her tooth! 🫣🦷
01:00
Justin Flom
Рет қаралды 36 МЛН
ОБЯЗАТЕЛЬНО СОВЕРШАЙТЕ ДОБРО!❤❤❤
00:45
Figs Rooting Horizontally and Vertically
18:11
Земляк
Рет қаралды 88 М.
How to Grow a Fig Tree from a Cutting
14:03
Korean Gardener 초록식물TV
Рет қаралды 8 МЛН
Graft Pears in August / grafting pears in August
16:40
Земляк
Рет қаралды 656 М.
Cultivation of fig cuttings with four main methods
9:32
الزراعة المنزلية
Рет қаралды 54 М.
Выращивание саженцев инжира из черенков
17:12
Виталий Терешенков
Рет қаралды 120 М.
Rooting of a vine
5:31
Mincho Tankov 🍇
Рет қаралды 1,2 МЛН
Magic trick 🪄😁
00:13
Andrey Grechka
Рет қаралды 38 МЛН