# 163 Wysokość zamontowania lunety. Jak mierzyć i po co?

  Рет қаралды 36,313

Omnis Arma

Omnis Arma

Күн бұрын

Пікірлер: 103
@coczwarty
@coczwarty 4 жыл бұрын
Świetny materiał. Nic nie zrozumiałem.
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
Myślę, że kiedyś wrócisz do tego filmu.
@kwintotrn1637
@kwintotrn1637 4 жыл бұрын
Rozwalił mnie ten komentarz :)
@MasonStormSunny
@MasonStormSunny 3 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Prowadzący kompetentny. W skali kraju rodzynek.
@artursienkiewicz4330
@artursienkiewicz4330 Жыл бұрын
+ Dobrze, że jest youtube i można wracać do Pana materiałów. Nie pamiętam, czy już dziękowałem za ten materiał, więc szczerze dziękuję. Wesołych Świąt!
@OmnisArma
@OmnisArma Жыл бұрын
👍Pozdrawiam i również życzę wesołych świąt.
@Veteran6666
@Veteran6666 4 жыл бұрын
Bardzo dobry film. Od jakiegoś czasu zastanawiałem się jak to jest w przypadku pochylenia i wreszcie ktoś mi to merytorycznie wytłumaczył. Pragnę jednak zauważyć, że np wykorzystując kalkulator balistyczny do strzelania z wiatrówki okazuje się, że źle zmierzona wysokość lunety (błąd ok 1 cm) zaowocuje sporym błędem tzn nawet 2 cm na 50m. Mam możliwość strzelania w zamkniętym pomieszczeniu (hala 120m) i przy większym dystansie 50-100m (moim zdaniem 100m to max jeśli chodzi o wiatrówkę) błąd w pomiarze np odległości o 1-2m, źle zmierzona wysokość lunety, lub nie "wypoziomowanie krzyża" (dla wielu ludzi takie pojęcie nie istnieje i nie biorą pod uwagę możliwości przekręcenia lunety biorąc poprawki pochylonym krzyżem, swoją drogą dobry pomysł na film) rozwala praktycznie wszystko. Strzelam głównie z pneumatyka i dochodzę do wniosku, że pneumatyka wybacza mniej błędów, a i pomiary muszą być bardzo dokładne. AA S400f V0 240m/s JSB Exact 4.51 BC 0.022 0,547g + Walther 4-12x50 CI wysokość 5 cm nad osią lufy, do tego kolimator na lunecie wysokość 9 cm nad osią lufy. Strzelając z kolimatora na dystansie 20-50m tor lotu pocisku jest prawie płaski, zero kolimatora ustawione na 20m, a lunety w zależności od potrzeb 50-80m. Mając na myśli celność chodziło mi o skupienie 1-2 MOA
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
Zgadzam się, że pneumatyki są bardziej wymagające. Na blogu odsyłam do artykułu, który o tym traktuje. Minimalne błędy pomiaru wysokości osi optycznej nad lufą psują całe obliczenia balistyczne dla wiatrówek. Czemu? Bo na małym dystansie występują większe kąty między linią celowania i styczną do trajektorii. Stąd i błędy są większe.
@erni2081
@erni2081 4 жыл бұрын
Witam, wystarczy poziomice położyć na górnej części na tubusie optyki i wysunąć ją do krawędzi lufy. Zmierzyć odległość od lufy do poziomicy i odjąć wartość o 1/2 średnicy tubusa. szybszy sposób niż zdejmowanie optyki ;P ;)
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
Przy jednej broni na pewno. Ja miałem zadanie pod tytułem 10 karabinów i 12 celowników - w każdej możliwej konfiguracji. Łatwiej było mierzyć wysokość szyny i montażu, a później je łączyć w dowolne pary.
@erni2081
@erni2081 4 жыл бұрын
@@OmnisArma Każdy sposób dobry, byle było zgodnie i prawidłowo z rzemiosłem precyzji.
@shiz4849
@shiz4849 4 жыл бұрын
W końcu kolejna dawka strzeleckiej wiedzy :D
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
Czemu "w końcu"? Aż tak długiej przerwy nie było.
@marcinturski3322
@marcinturski3322 2 жыл бұрын
Ja bym dodał jeszcze jedna metodę pomiaru. Mozna poziomicę położyć na lunecie, na osłonie i zmierzyc odległość od spodu poziomicy do gory lufy przy wylocie. Poźniej odjać promień okularu lunety i dodać promień lufy😄. Super metariały. Wiele wniosły do mojej wiedzy o strzelectwie.
@OmnisArma
@OmnisArma 2 жыл бұрын
Miło czytać, że się przydajemy.
@marcinturski3322
@marcinturski3322 2 жыл бұрын
@@OmnisArma Zdecydowanie świetna robota. Poszło ode mnie wsparcie. Oby wiecej tego typu inicjatyw. Chetnię bym się widział u Was na szkoleniach😁 ale dopchać się jest ciężko
@OmnisArma
@OmnisArma 2 жыл бұрын
No ciężko. I zanim ogarniemy sobie nową strzelnicę - będzie ciężko się dostać. Listy rezerwowe na szkolenia miewają po 60 osób.
@grzegorzypen343
@grzegorzypen343 4 жыл бұрын
Komentarz taktyczny dla zasięgu.
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
👍
@fazerbike1975
@fazerbike1975 4 жыл бұрын
Witaj świetny materiał na pewno z niego skorzystam tym bardziej że mam pochylenie 30 MOA pozdrawiam .
@TrzyB
@TrzyB 4 жыл бұрын
Używam GGG i tabelkę na pudełku traktuję jako ciekawostkę (chociaż na kursie się sprawdziła). Kupiłem chrono i z każdej serii mierzę dwie lub trzy, wyciągam średnią (jest dość równa) i wprowadzam korektę. Wcześniej zmierzyłem dwa pudełka i zrobiłem tabelę, tym bardziej, że prędkości na lufie 20" a 25 (chyba na takiej jest mierzona fabrycznie) są znaczne, co zaczyna mieć znaczenie na większym dystansie. A szynę mam 20 moła i liczyłem na końca lufy, ale od bębna. ;)
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
Na końcu lufy od bębna... To jest bęben bojowy? 😀
@TrzyB
@TrzyB 4 жыл бұрын
@@OmnisArma a, miałem jeszcze dylemat że średnicą lufy, bo się zwęża ku końcowi. Starą metodą wyciągnąłem średnią z trzech punktów. 😂 A niech będzie "wieża". 😆
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
​@@TrzyB Ej... błądzisz. Z trzech punktów to obwód.
@TrzyB
@TrzyB 4 жыл бұрын
@@OmnisArma no to jak? Na chłopski rozum, to na końcu powinno być, bez mierzenia w kilku punktach. No chyba, że masz lepszy pomysł?
@danieldz7906
@danieldz7906 4 жыл бұрын
@@OmnisArma bęben taktyczny.
@jaroslawziedarski6913
@jaroslawziedarski6913 4 жыл бұрын
Wszystko ma swoje zalety i wady tak jak budowa broni i rodzaj amunicji. Zasada im prościej tym lepiej do 500m wystarczy kolimator trytowy nie potrzeba elektroniki, lekko zgrabnie, celnie i precyzyjnie oraz szybko
@Guzior97
@Guzior97 4 жыл бұрын
Super materiał, ale mam takie małe pytanie. Czy jeśli na końcu lufy mam przykręcony kompensator lub tłumik to czy mierzymy długości od lunety do końca samej lufy czy do końca kompensatora czy tłumika ? Pozdrawiam 👍
@wstawiszymski
@wstawiszymski Жыл бұрын
Mierzysz odleglosc miedzy lufa a luneta
@pegaz988
@pegaz988 4 жыл бұрын
@Omnis Arma Merytorycznie artykuł bardzo dobry. Czy będzie temat z przystrzelania lunety ?
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
Artykuł z tabelami, drobną analizą strzału bezwzględnego i podobnymi poglądami ze świata: www.omnisarma.pl/163f
@Herezjush
@Herezjush 4 жыл бұрын
Od dluzszego czasu mam problem, nie moge czytac bloga, jestem zalogowany, zasubskrybowany i portal twierdzi ze subskrypcji nie ma. Jak pidaje email konta zwby sie zapisac portal twierdzi ze juz subskrybuje.....
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
Możemy zrobić taki myk - reset hasła przez administratora.
@inzynierskacompany9084
@inzynierskacompany9084 2 жыл бұрын
Pytanie czy są jakieś wskazówki co do pochylenia montażu optyki jaką powinno się zastosować? Co wziąć pod uwage?
@simon1313ss3
@simon1313ss3 4 жыл бұрын
panie amnis arma takie pytanie do pana. a jak by lunete zamontować z boku broni idealnie na tych samych wysokościach co lufa. miało by to jakiś wiekszy wpływ na oddanie strzału?? no nie licząc przesuniecia celu w lewo lub w prawo w zależności z której strony broni by była luneta. ja wiem ze to by było nie praktyczne ale czysto teoretycznie pytam.
@danieldz7906
@danieldz7906 4 жыл бұрын
Pocisk leci po paraboli (jak rzucony kamień pierw leci w górę a później w dół), światło leci po linii prostej. Załóżmy, że masz lunetę nad lufą i jest ustawiona na 50m. Co to oznacza? to to, że środek krzyża lunety pokryje się z kulą na tym dystansie i trafisz dokładnie tam gdzie celujesz. Załóżmy, że nadal masz lunetę ustawioną na 50m, celujesz w punkt, ale strzelasz na.... i trafiasz....: -25m - niżej niż celowałeś -40m - nadal niżej niż celowałeś ale już prawie w celu -50m - trafiasz w punkt -70m - trafiasz wyżej niż celowałeś, -100m - trafiasz jeszcze wyżej niż celowałeś. -150m - trafiasz ciut wyżej niż celowałeś ale, niżej niż na 100m -200m - trafiasz znów w cel. -230m - trafiasz pod cel. Kula leci pierw w górę a, później w dół jak rzucony kamień i w 2 punktach przetnie linię celowania. Załóżmy, że lunetę montujesz tak aby była po lewej stronie karabinu, równoległa do lufy. Ustawiamy ją na 50m. gdzie trafisz: -25m - minimalnie wyżej i z 5 cm w prawo -40m - praktycznie w punkt i z 1cm w prawo -50m trafiasz w punkt -70m trafiasz delikatnie pod cel i z 2cm w lewo -100m trafiasz pod celem i z 10cm w lewo -150m trafiasz mocno pod cel i z 15cm w lewo -200m trafiasz jeszcze niżej i jeszcze dalej w lewo -230m trafiasz jeszcze niżej i jeszcze dalej w lewo Kula znajdzie się dokładnie w punkcie celowania tylko raz i dodatkowo dojdzie dość znaczne odchylenia lewo prawo. Przy klasycznym ustawieniu lunety będziesz się martwił tylko opadem pocisku (o ile nie ma wiatru). A przy twoim ustawieniu dojdzie jeszcze konieczność korekty celownika w poziomie w zależności od odległości od celu.Czyli bez sensu.
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
Odpowiem inaczej. Są techniki strzelania z karabinem obróconym o 90 stopni. Wtedy uzyskujemy dokładnie taki stan jak wspominasz. Niczego to nie psuje. Daje niską sylwetkę (taktycznie może mieć jakieś znaczenie). Są nawet kalkulatory, które posiadają opcje wpisania przesunięcia bocznego. Na małym dystansie pewnie uzyskalibyśmy minimalne poprawki nad i pod linią celowania. Czy jest więcej zalet? Nie widzę niczego istotnego.
@stachulaskowski8530
@stachulaskowski8530 4 жыл бұрын
Witam, na początek chciałem podziękować za przygotowanie i wrzucenie treningów strzeleckich, korzystam często w domu do treningu z moją CZ P-09 SD ale mam też prośbę o pomoc: Czy możesz objaśnić temat docierania lufy w kbw, czy jest zasadne, jeżeli tak to jak najlepiej to realizować? Mój karabin to Howa 1500, lufa 610mm/20mm, gwint 1/10. Z góry dzięki. Pozdrawiam.
@marcinryfczynski853
@marcinryfczynski853 Жыл бұрын
Część że szczerbinki trafiam w satelitke z 70-80 m ale lunetą sprawia mi problem z ustawieniem mając jakieś 30 minut na to . Krok po kroku
@han-soloszmugler7214
@han-soloszmugler7214 4 жыл бұрын
Faktycznie GGG podaje "dziwne" wartości opadu. Przy amunicji .308 Win pocisk Sierra 190 gr HPBT , podają 59 cm. Przy strzelaniu zawsze wychodzi w granicach 40-42 cm przy lufie 26" varmintowej. Dla dystansu 300 m , zapomniałem dodać.
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
To i tak spory opad (ten faktyczny). My zarejestrowaliśmy większe rozbieżności - przynajmniej dla 300 m.
@TrzyB
@TrzyB 4 жыл бұрын
Dla 175 gr i 20" wychodzi mi ok. 56 cm, na pudełku jest 55. Co ciekawe, mam ok. 50 m/s niższa prędkość niż deklarowana na pudełku, która jest, z tego co wiem, mierzona z długiej lufy.
@rexjanblachamalinowski7849
@rexjanblachamalinowski7849 4 жыл бұрын
Czy można zdetonować ładunek wybuchowy np.w skrzyni z której wyssano powietrze,tzn. jest podciśnienie? Wie ktoś?
@danielpastuszka3247
@danielpastuszka3247 4 жыл бұрын
Materiał w. nie potrzebuję powietrza jedynie ładunki paliwowo-powietrzne
@rexjanblachamalinowski7849
@rexjanblachamalinowski7849 4 жыл бұрын
@@danielpastuszka3247 Dzięki,zawsze mnie to zastanawiało,ale jakby "wyssać" powietrze to robi się próżnia,to jak się "rozszerzy" to może głupie,ale ciekawy jestem.
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington 4 жыл бұрын
@@danielpastuszka3247 koledze raczej chodziło chyba o to czy dojdzie do rozprężenia gazów w próżni a nie do samego zapłonu, co jest możliwe i udowodnione zakładając że loty w przestrzeni kosmicznej to nie fikcja😁
@annabak800
@annabak800 4 жыл бұрын
Witam jestem myśliwym i prosiłbym o odpowiedz na moje pytania :) chodzi o strzelectwo do 200 m (myśliwskie). posiadam karabin o kalibrze 8x57 js z zamontowana luneta fi 50 na wysokim montażu ( miedzy tubusem lunety a lufa jest ok 1,5 cm luzu) karabin jest przystrzelany w punkt na 100 m . balistyka amunicji(na opakowaniu) mowi ze opad kuli na 200 m przy przystrzelaniu na 100 m wynosi 17 cm Jakia poprawke w celowaniu nalezy zrobić aby trafić w punkt na 150 i na 200 m ? to samo pytanie przy kniejówce (z tym że miedzy lufa kulowa a tubusem lunety(fi50) jest luzu 4 cm) broń przystrzelana rowniez na 100m .
@Derwiszable
@Derwiszable 3 жыл бұрын
Mam pytanie. Jestem laikiem,ale bawimy się bronią na strzelnicy. Mamy taki problem. Karabinek Flobert 9mm z zamkiem Warnant,b.wysoki po otwarciu. Chcielibyśmy zamontować lunetę . Jak to zrobić najlepiej. Czy luneta może być z boku lufy,czy zawsze musi być nad lufą. Wysokość zamka po otwarciu to 4cm.
@artstarz1
@artstarz1 4 жыл бұрын
Czy na tej lunecie jest osłona przeciwsłoneczna? kupiłem właśnie pierwszą lunetę do sztucera i nie wiem czy montować na stałe tą osłonę (10cm) czy nie..
@krzysztofkopinski-jv5ry
@krzysztofkopinski-jv5ry Жыл бұрын
👍🎯
@kronikiwoczykija7173
@kronikiwoczykija7173 4 жыл бұрын
Witam mam pytanie nie na temat filmu ale również o broni, Pytanie brzmi czy u nas w Polsce spusty echo trigger do karabinkóe ar sa legalne czy jest to juz zbyt duza ingerencja w konatrukcje borni a co za tym idzie nielegalne? Sam mechanizm echo trigger jest bardzo ciekawy może zrobył by Pan w dalszej przyszłości jakis film z nim związany? Pozdrawiam!
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
I teraz... fajnie, że padła jakaś komercyjna nazwa ale niestety - nie oglądaliśmy tych samych reklam. Poza tym - uwaga - w Polsce nie stosuje się prawa, tylko pomysły policji. Oni wszystko są gotowi uczynić nielegalnym, śmiercionośnym wypaczeniem oryginalnie i tak już niebezpiecznej broni.
@kronikiwoczykija7173
@kronikiwoczykija7173 4 жыл бұрын
@@OmnisArma to czy ten ,,reklamowany" mechanizm spustowy ma jakas swoja nazwe czy jest to po prostu nazwa produktu? Czyli fizycznie jest u nas nielegalny ale zarazem legalny jak tlumiki do broni? :D
@bart_maliszewski
@bart_maliszewski 2 жыл бұрын
Muszę przyznać, że spodziewałem się informacji praktycznej, czy to jak wysoko zamontowana luneta jest nad lufą ma znaczenie praktyczne? Spotkałem się jedynie z informacjami, iż luneta ma zamontowana być jak najniżej to możliwe, ale w taki sposób aby nie dotykała lufy. Sam mam szynę 25MOA, i rozważam dwa montaże, jeden 25,4cm dający 7mm prześwitu pomiędzy lunetą a lufą oraz drugi dający 4,5mm prześwitu. Dodam, że chodzi o MiniSnajperkę na .22 LR. Czy to ma znaczenie, czy nie ma, proszę o pomoc i odpowiedź! :) Serdecznie pozdrawiam - stały oglądacz ;)
@OmnisArma
@OmnisArma 2 жыл бұрын
Weź niższy, bo będzie wygodniej. W tabelach balistycznych jest różnica, zwłaszcza jeśli korzystasz z drugiego zera ale w ogólniej praktyce, czyli przystrzelanie i strzelanie - jeden pies. Bardzo niski montaż przydaje się do wydłużenia strzału bezwzględnego na małych dystansach i zmniejszenia konsekwencji błedu oceny odległości (też na małych dystansach).
@bart_maliszewski
@bart_maliszewski 2 жыл бұрын
@@OmnisArma dziękuję za odpowiedź ! Cieszę się, że mogę liczyć zawsze na merytoryczną, dobrą i w miarę szybką odpowiedź ! :) Pozdrawiam!
@marcinryfczynski853
@marcinryfczynski853 Жыл бұрын
Czy mogę strzelać w garnek w odległości 50 m od sąsiada bo policja nic jest oki ale wilczury jego się boją.
@mateczek
@mateczek Жыл бұрын
przykleić miarkę na ścianę przyłożyć lufę do 0cm i odczytać przez lunetę co pokaże krzyżyk :P
@laki19999
@laki19999 2 жыл бұрын
Droga Redakcjo, mam pytanie. Od dłuższego czasu chodziło mi po głowie strzelanie z wiatrówki na "dalekie" dystanse (150-250m, a nawet przez chwilę chodziło mi po głowie 300 m :) ). Mając na uwadze ten film wykonałem sobie montaż lunety o pochyleniu -20 mrad i zakupiłem lunetę, która spełniała moje wymagania. Niestety przy kupnie lunety niedopatrzyłem tego, że montaż który posiadałem był dedykowany do lunet o tubusie śrenicy 1", a zakupiona luneta miała tubus o śr. 30 mm. Ale nic to, pokusa sprawdzenia nowych zabawek był zbyt duża i luneta już po chwili była prowizorycznie zamontowana w montażu. Dystans ok. 10m (tylko na taki pozwalały warunki), 4 strzały, średni punkt trafienia, koretkata (ok. 20 klików w dół), strzał próbny idelanie w środek tarnczy :) No ale mówię, tak nie będzie, trzeba kupić dedykowany montaż pod tą lunetę. Po zakupie średniego montażu (bez pochylenia), na tym samym dystansie (~10 m) strzały padały zdecydowanie za nisko, nawet po maksymalnym podkręceniu wieżyczki do góry przestrzelina była ok. 10 mrad/MIL pod osią celowania. Pytanie jakie mnie w tym momencie nurtuje jest następujące, co się właściwie stało? Analizujęc niektóre Wasze materiały doszedłem do wniosku, że po montażu właściwego uchwytu lunety moje pierwsze (i w tym wypadku prawdopodonie jedyne) zero gdzieś odleciało. Czy mój tok rozumowanie jest prawidłowy? Czy wraz ze zwiększeniem dystansu pocisk zacznie zbliżać się do osi celowania, czy będzie dokładnie odwrotnie?
@OmnisArma
@OmnisArma 2 жыл бұрын
Szczerze? Nie pojmuję o czym rozmawiamy. Pytasz o zmianę przecięcia trajektorii i linii celowania, czy zmianę punktu przystrzelania, czy oba?
@laki19999
@laki19999 2 жыл бұрын
@@OmnisArma zasadniczo to o oba. Bo w sumie chyba jedno wpłynęło na drugie i odwrotnie. A najbardziej zastanawia mnie to, że w lunecie brakło regulacji, mimo małej odległości między osią lufy i lunety.
@OmnisArma
@OmnisArma 2 жыл бұрын
@@laki19999 Przy pneumatyku na pewno są dwa zera. Szukasz bliższego. Czemu go nie ma? Trudno powiedzieć. Czy znajdzie się po zmianie dystansu - łatwiej sprawdzić po tamtej stronie monitora, niż wywróżyć po tej.
@laki19999
@laki19999 2 жыл бұрын
​@@OmnisArma Zwiększyłem dystans do ok. 25m, ustawienia wieżyczek takie same jak na 10m, pozycja stojąca. Strzelałem do kartonu, żeby łatwo zorientować się co dzieje się ze śrutem. Na tym dystansie przestrzelina od punktu celowania była niżej 300 mm (+/- 10 mm). Jak łatwo policzyć było to jakieś 12 mrad niżej, czyli podobnie jak na dystansie 10m. Wykonałem jeszcze kilka strzałów ze znacznie bliższych odległości ok. 2 i 5 m. Na 5m przestrzelina była jakieś 150 mm poniżej miejsca, w które celowałem. Na 2m przestrzeliny były jakieś 80 mm ponieżej tego co wydawało mi się zerem siatki, bo na 2m widziałem tylko jej rozmazany zarys. W tej sytuacji wychodziłoby na to, że drugie (?) zero jest na dystansie kilkunastu cm od końca lufy... Tak mi się przynajmniej wydaje, bo jeśli byłoby to pierwsze zero to na większych odległościach przestrzelina powinna być nad osią celowania. Czy w takiej sytuacji cały problem może leżyć w montażu lunety, np. osie uchwytów tubusu się nie pokrywają lub ich oś nie jest równoległa do szyny montażowej? Ps. Tak jak pisałem w pesymizm poście, dla wszystkich wyżej opisanych prób wykonałem też wariant z maksymalnie podniesionym krzyżem (do oporu na "UP") punkt trafienia był podniesiony dokładnie o tyle ile powinien (7 mrad) wyżej, ale dalej zdecydowanie za nisko.
@laki19999
@laki19999 2 жыл бұрын
​@@OmnisArma To tak jeszcze z kronikarskiego obowiązku uzupełnię i zamknę temat. Wykonałem 3cie podejście do "dalekiego" dystansu na wiatrówce. Ponownie wykonałem montaż lunety (tym razem na prawidłowy rozmiar tubusu) z pochyleniem ~30 mrad i wybralem się na strzelnice. Po wstrzelaniu się na 25 m stopniowo zwiększałem dystans i finalnie zatrzymałem się gdzieś na ~60m. Na więcej już brakło czasu. Rzeczywiście tak jak pisaliście wcześniej śrut był na wznoszącej. Dopiero na ponad 40m zaczynał być pod linią celowania. Myślę, że taki stan rzeczy można było zawdzięczać najtańszemu i bardzo lekkiemu śrutowi. Po zmianie śrutu z "noname" na sygnowany jakąkolwiek marką (jak mniemam choć troche lepszej jakości - cięższy) na 40m przestrzeliny były sporo pod linią celowania (~25 mrad). Za to ich skupienie było o niebo lepsze, więc kontynuwałem już na "lepszym" śrucie. Generalnie w miarę udało mi się wstrzelać na te ~60m (skupienie w kole o średnicy ~10 cm), jednak nie było to to o co mi chodziło i czego się spodziewałem.... Wydaje mi się, że dalsze zwiększanie dystansu nie miało już zbytniego sensu, zważywszy na znaczny spadek energii śrutu, a co za tym idzie jego większą podatność na "zjawiska zewnętrzne", że tak powiem. Fakt, że oddałem kilka strzałów na 100 m i było słychać, że śrut uderzył w kulochwyt (opony), ale na pewno w zdecydowanie innym miejscu niż celowałem. I po raz nie wiem który, pojawił się dodatkowy problem, z którym nie mam pojęcia jak sobie poradzić (w przypadku szyny 12mm). Otóż luneta wraz z montażem zaczęła przesuwać się do tyłu wiatrówki. Wszystkie śruby dokęcone mocno, śrubka ustalająca ustawiona idealnie nad osią rowka ustalającego i też mocno dokręcona. Czy jest jakiś skuteczny sposób na taką przypadłość? Czy przy szynach typu RIS też występuje zjawisko przesuwania się lunety, czy zważywszy na jej konstrukcję ten problem tam nie występuje/ jest nie uciążliwy dla zwykłego strzelca? Reasumując. Całe przedsięwzięcie zakończyło się przynajmniej połowicznym fiaskiem. Na ten moment chyba już nie ma sensu zawracać sobie tym głowy. Aktualnie czekam na pozytywną decyzję z WPA, mam nadzieję, że następne podejście do tematu będę wykonywał już na jakimś .22 LR :)
@1981Mariolka
@1981Mariolka 3 жыл бұрын
A gdyby na końcu lufy położyć pionowo linijkę, lunetę ustawić na jak najmniejsze powiększenie i spojrzeć przez nią co widać w środku krzyża celowniczego na linijce ?
@kamiladamczyk4710
@kamiladamczyk4710 4 жыл бұрын
A co jeśliby - w przypadku stożkowej lufy i mocowania pod kątem - przyłożyć do wizjera lunety silne źródło światła + dobre tło, zamotane pewnie przy wylocie lufy? Niestety sam nie mogę sprawdzić czy zadziała... :( Pozdrawiam.
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
W pewnym sensie tak. Zapraszam na blog. Podałem tam link do, podobnej w zamyśle, metody ale dużo prostszej. Pozawala ona określić dokładne położenie linii optycznej nad osią lufy.
@kamiladamczyk4710
@kamiladamczyk4710 4 жыл бұрын
Dzięki.
@lechnejzdevetadevadesatero8351
@lechnejzdevetadevadesatero8351 Жыл бұрын
Ile teraz w Polsce kosztuje 86?
@anonymousnoone77
@anonymousnoone77 4 жыл бұрын
👍
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
👍
@comandornic440
@comandornic440 4 жыл бұрын
kiedy odcinek o zmianie upperów w ar?
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
Jak nauczycie się polskiej nazwy - komora zamkowa.
@kamilovvsky4798
@kamilovvsky4798 4 жыл бұрын
@@OmnisArma aż przypomniało mi się tłumaczenie górnej komory zamkowej i dolnej
@przemekk2595
@przemekk2595 4 жыл бұрын
dolnej chyba nie ma. jest za to komora spustowa.
@Herezjush
@Herezjush 4 жыл бұрын
Czyli niedlugo film o beddingu? :)
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
Pośrednio tak. Jest nagrany cały materiał o wszystkich poprawkach, które zrobiliśmy w karabinkach .22LR.
@The9656576
@The9656576 4 жыл бұрын
Pomiar wysokości lunety w przypadku, gdy szyna i montaż nie jest pochylony faktycznie nie ma znaczenia, w którym miejscu jest wykonany. W drugim przypadku (szyna, montaż lub to i to jest pochylone) pomiar najprościej wykonać mierząc wysokość lunety od środka bębna nawiewu do połowy (w przypadku repatierów) zamka. Nie ma znaczenia jak duże jest pochylenie, 10, 20 czy 40moa, to samo pochylenie można uzyskać kręcąc bębnem elewacji. Mikroskos uzyskany szyną/montażem jest zamienny z poprawką w lunecie (pochylenie na szynie czy montażu zwiększa tylko zakres możliwej regulacji lunety na strzelanym dystansie). A dlaczego akurat od środka bębna nawiewu? Bo przez soczewkę, która znajduje się w tym miejscu przebiega oś optyczna celownika oraz dokonuje się zmiana nastaw, czyli opadu w pionie.
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
To jest hipoteza. Teraz potrzebny jest dowód. Na takiej zasadzie możemy się kłócić w prosty sposób. W miejscu gdzie są bębny - wewnętrzny tubus z układem optycznym jest przesuwany śrubami. Czyli ta "soczewka" albo oś optyczna zmieniałaby swoje położenie w punkcie, o którym mówisz. Natomiast faktycznie oś obrotu "wnętrzności" (punkt, przez który światło przechodzi zawsze na taj samej wysokości) znajduje się bliżej okularu. W pewnym stopniu zgadzam się z twierdzeniem, że pochylenia szyn i montaży zmieniają tylko możliwy do wykorzystania zakres, a pomiar wysokości zamontowania nie ma znaczenia, bo i tak oś optyczna będzie przebiegała podobnie. ALE... Mierząc wg mojej metody zmierzysz przebieg osi optycznej nad osią lufy w środku zakresu regulacji - i będzie bliski prawdzie w całym zakresie pracy celownika. Mierząc Twoją metodą będziemy bliżej jednego skraju (przy pochylonym montażu lub szynie). Na blogu podałem link do pewnych obserwacji, zbieżnych z moimi, opartych o kalkulatory balistyczne dla wiatrówek. Podano tam inną metodę pomiaru - pomiar faktycznej linii optycznej do osi lufy. Trudny ze względu na ostrzenie celowników od 10-15 metrów ale wykonalny.
@The9656576
@The9656576 4 жыл бұрын
@@OmnisArma ​Chcąc być najdokładniejszym można ustawić zakres regulacji lunety w połowie. Jedno przyłożenie suwmiarki i mamy gotowy wynik, prosto szybko i przyjemnie :) Ale ok każdy niech mierzy wedle swoich przekonań czy jak mu wygodnie.
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
@@The9656576 Wiesz, generalnie chodzi mi o zasadę. Poddałeś ciekawy tor dyskusji i pewnie ktoś będzie czytał nasze komentarze i analizował. Wychodzę z założenia, że po wizycie na kanale - oglądający ma wiedzieć o co chodzi, a nie zastanawiać się nad tym, które w końcu rozwiązanie jest dobre. Dlatego maksymalnie rozbrajam temat na atomy.
@danieldz7906
@danieldz7906 4 жыл бұрын
Ja myślałem, że opad pocisku na amunicji ggg jest **edited** opisany na pudełku** edited** przy standardowej wysokości montażu dla AR z lufą 20 cali.
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
Tak. Dla każdej. Nawet .308 Win.
@TrzyB
@TrzyB 4 жыл бұрын
Z tego co wiem, to 25", dlatego mierzę każdą partię. ;)
@kamilovvsky4798
@kamilovvsky4798 4 жыл бұрын
9:06 Kolejny przykład dlaczego miliradiany są lepsze od minut kątowych.
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
👍 sama prawda
@marcelig
@marcelig 4 жыл бұрын
@@OmnisArma Panowie, prostsze, nie zawsze znaczy lepsze ;) a po drugie, tak tylko w ramach dyskusji, jesli ktos mysli o strzelaniu precyzyjnym i ma to byc cos wiecej i dalej niz 100 i 200 m optyka na zawodach statycznych, to tak naprawde pochylenie lunety 20 MOA ( czy to na szynie czy na montazu) to tak narpawde MINIMUM, zeby wykorzystac zdecydowana wiekszosc jej zakresu i mozliwosci kalibru na ktorym sie ta luneta znajduje.
@Derwiszable
@Derwiszable 3 жыл бұрын
Strzelamy max.150m
@jakubwojtek1039
@jakubwojtek1039 4 жыл бұрын
Właśnie że duży im niżej luneta tym lepiej wiem bo mam wiatrówke
@roniolo
@roniolo 4 жыл бұрын
strzałeczka
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
👍
@adampopowski185
@adampopowski185 4 жыл бұрын
Tabele,teorię i zasady trzeba znać ale nic nie zastąpi sprawdzenia poprawek na strzelnicy i zapisania wyników w zeszycie.Od tej filozofii tylko rozbolała mnie głowa.
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
Z jednej strony zgoda. Z drugiej - ile wersji wydarzeń (dystanse, warunki, etc.) jesteś w stanie sprawdzić na strzelnicy? Dlatego dawno temu, powstały modele opisujące lot pocisku w powietrzu. Ja już widziałem tabele, które w dwóch punktach były idealne, a reszta trajektorii niestety - toteż publikuję czasem szczegółowe rzeczy.
@adampopowski185
@adampopowski185 4 жыл бұрын
@@OmnisArma No tak.Zresztą przeszedłem te tematy na kursie snajperskim który trwał 6 tygodni.Niestety z powodu urwanej łękotki zaliczyłem tylko dwa.
@s.k.1775
@s.k.1775 4 жыл бұрын
1. bembny to sa w orkiestrach.....a na lunetce sa pokretla regulacyjne 2. wielka kupa belkotu....z ktorego nic nie wynika 3. czy slyszal to szanowny pan o tak zwanym "przekoszeniu lunety" przy strzelaniu na duze odleglosci ???? 4. i w tym " przekoszeniu lunety" .... a w istocie, lini celowania, jest pies pogrzebany; jezeli chodzi o wysokosc zamontowania lunetki
@OmnisArma
@OmnisArma 4 жыл бұрын
Na tej zasadzie mogę zapytać, czy "słyszał to szanowny pan o tak zwanym" słowniku ortograficznym? Od pierwszego słowa błyszczysz elokwencją. Chcesz coś wyjaśnić? Umiesz to zrobić lepiej? - świetnie! Tłumacz. Przyda się wszystkim. A jeśli tylko leczysz kompleks małego przyrodzenia, rzucając głupowate hasła, to idź precz.
@s.k.1775
@s.k.1775 4 жыл бұрын
@@OmnisArma lol
@s.k.1775
@s.k.1775 4 жыл бұрын
@@OmnisArma nie , nie slyszalem poniewaz do niczego jet nikomu niepotrzebny. a oto dowod: bo gowno zawze jest guwnem i nie jest istotne czy napisze sie przez "u" czy rzez "o". znaczy sie nie slyszal to zanowny pan a jednak pan powiada, ze pan uczy.Pytanie kogo i czego tym belkotem?
@luniz5518
@luniz5518 Жыл бұрын
bemben zostałeś zgaszony jak kiep:-)
# Bezpieczeństwo [1] - Włącz mózg!
9:57
Omnis Arma
Рет қаралды 12 М.
Osadzenie i poziomowanie lunety celowniczej.
17:26
szkola-strzelania_pl
Рет қаралды 25 М.
REAL or FAKE? #beatbox #tiktok
01:03
BeatboxJCOP
Рет қаралды 12 МЛН
Sigma Kid Mistake #funny #sigma
00:17
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 28 МЛН
# 90 Pociski - co jest w środku i po co?
19:22
Omnis Arma
Рет қаралды 104 М.
JAK USTAWIĆ CELOWNIK OPTYCZNY NA WIATRÓWCE👈 - KROK PO KROKU
15:22
Kolba TV - outdoor strzelectwo myślistwo
Рет қаралды 34 М.
Prawo do posiadania broni.  Fanaberia, zagrożenie, czy normalność?
1:01:02
Prawo, ale prosto
Рет қаралды 1,4 М.
TP25 SE Najtańsza Luneta Termowizyjna | InfiRay
10:41
InfiRay Polska
Рет қаралды 10 М.
Sprzęt EDS - montaż lunety celownicznej
15:06
PWS
Рет қаралды 3,8 М.
# 230 Jaka luneta na 100+ m do .22LR?
10:36
Omnis Arma
Рет қаралды 30 М.
Optyka cz. 3  Jak ustawić lunetę?
25:01
Sebastian Rawiński
Рет қаралды 24 М.
# 109 Pierwszy sztucer - co wybrać i czemu nie musi być drogi?
19:49
REAL or FAKE? #beatbox #tiktok
01:03
BeatboxJCOP
Рет қаралды 12 МЛН