1670, czyli polski barok...

  Рет қаралды 1,259

Moda na język polski

Moda na język polski

2 ай бұрын

Barok to wyjątkowa epoka w dziejach cywilizacji. Trwała niemal dwa stulecia - od końca XVI do 2. połowy XVIII wieku, zaznaczając się w sposób niezwykle wyraźny w: polityce, filozofii, religii, nauce, literaturze, muzyce, sztuce, życiu codziennym i obyczajowości. Nazwa barocco, oznaczająca z portugalskiego nieforemną perłę, znakomicie oddaje charakter zjawiska, pozornie tylko jednorodnego, a w rzeczywistości bardzo zróżnicowanego i pełnego odmian.
By odczarować epokę „marności nad marnościami”, nazywaną też: „szlachecką”, „sarmacką”, „manieryczną” czy „makaroniczną”, odwiedzamy serialową Adamczychę i przenosimy się do 1670 roku (a więc jesteśmy w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która podnosi się z powstania Chmielnickiego oraz potopu szwedzkiego. Polską włada właśnie Michał Korybut Wiśniowiecki, ale rządzi, naturalnie przede wszystkim za pomocą liberum veto - z łac. wolne, nie pozwalam - ksenofobiczna i skoncentrowana na własnych interesach szlachta).
Cytaty autorów epoki baroku (Jana Andrzeja Morsztyna, Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego, Wacława Potockiego, Daniela Naborowskiego, Jana Chryzostoma Paska czy Elżbiety Drużbackiej) mieszają się tu z wypowiedziami bohaterów serialu NETFLIXA, czyli najpopularniejszego w historii Polski Jana Pawła oraz jego rodziny, przyjaciół i wrogów. Wierzę, że ten odcinek zachęci Was do obejrzenia serialu „1670” (wkrótce drugi sezon!), ale też do odkrycia na nowo, lub „odczarowania” epoki baroku, która ma w sobie wiele smaczków i… wiele z naszej współczesności.
Czy Polska wciąż nierządem stoi? Czy wciąż jesteśmy warchołami i ksenofobami? Czy wciąż popuszczamy pasa (jak za króla Sasa)? Czy wciąż kochamy makaronizmy? Czy wciąż („zastaw się, a postaw się”) jesteśmy nadmiernie gościnni i przekonani, że „jesteśmy narodem wybranym”? Zapraszamy do Adamczychy 😊

Пікірлер
Mity o Kazimierzu Wielkim. Zaprasza Łukasz Starowieyski
55:54
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 579 М.
Legendy polskie, czyli białe damy, smoki, czarownice i diabły...
23:17
Moda na język polski
Рет қаралды 295
Мен атып көрмегенмін ! | Qalam | 5 серия
25:41
Ignacy Krasicki, czyli polskie oświecenie...
22:14
Moda na język polski
Рет қаралды 6 М.
Bolesław Leśmian - bywalec zieleni. W Iłży i w malinowym chruśniaku
19:41
Moda na język polski
Рет қаралды 1,5 М.
Polak w urzędzie, czyli o stylu urzędowym i urzędnikach naszej literatury
22:25
Witkacy, czyli "WARIAT Z KRUPÓWEK"...
21:13
Moda na język polski
Рет қаралды 1,6 М.
Kresy... w języku i literaturze
22:26
Moda na język polski
Рет қаралды 375
Julian Przyboś, czyli słońce ze wzgórz Gwoźnicy i wiersze do Uty
22:26
Moda na język polski
Рет қаралды 863