Dobrze że na to zwróciłeś uwagę, bo zwłaszcza młodzi pszczelarze w dyskusjach często odwołują się do YT, nie lubią czytać. Nie kupują książek. Pozdrawiam
@anzelmbohatyrowicz41435 жыл бұрын
W pełni się z tobą zgadzam, niektórzy producenci i ekperymentatorzy celowo nieraz robią krecią robotę, a później jest zbyt na wczesne odkłady. Rozwagą iumiar we wszystkich poczynaniach. Pozdrawiam serdecznie.
@pasiekahodowlanaoles32365 жыл бұрын
Masz całkowitą rację,też tak myślę,wszystkie yuotubowe informacje cedzić przez sito i rozsądnie przeanalizować.Na pewno nie naśladować kropka w kropkę . Skąd wiedzieć jak postępować: musowo przeczytać choć jedną książkę i nauczyć się MYŚLEĆ i gospodarować po swojemu! Pozdrawiam
@henrykdomanski88025 жыл бұрын
Witam przez rok oglądałem przeczytałem dwa razy Ostrowską i tak niewiele mi zostalo w głowie,dopiero połączenie teori i praktyki dało efekt.Jestem samoukiem nie miałem mentora gdzie mógłbym się uczyć praktyki dlatego YT jest dobry ale z umiarem .Poszukajmy starych pszczelarzy którzy chcą się podzielić (dobrą wiedzą i praktyką) a są tacy.Pozdrawiam wszystkich uczących się i nauczycieli.
@naturalniegrzela73955 жыл бұрын
Ja miałem to szczęście że mój ojciec przekazała mi to co najważniejsze, resztę staram się doczytywać na bieżąco odnośnie zagadnień i problemów jakie występują przy pszczołach. Ale nie ma mądrego na te owady zawsze potrafią zaskoczyć choć zrobiło się niby wszystko dokładnie tak jak w książce czy na filmie z YT.
@ukaszburek53285 жыл бұрын
Witam. Zanim zacząłem hodować pszczoły prze około 1.5 roku oglądałem filmy z kanałów o tematyce pszczelarskiej na KZbin. Dzieki bogu nie miałem jeszcze pszczół bo te super świetne metody jak sie pozniej okazało były totalną klapą. Tak że czytać miedzy wierszami i nie lecieć z przed kompurera prosto do ula bo ktoś czymś polał pszczoly i powiedział ,że to jest najlepsza rzecz na świecie...Pozdrawiam.
@naturalniegrzela73955 жыл бұрын
Najgorsze jak ktoś bezkrytycznie wszystko co na yt zobaczy stosuje u siebie i stawia ze to pewnik, a są tacy, jak najbardziej oglądać ale wiele razy spotkałem się z filmami gdzie każą pchać różne specyfiki do ula i mówią że to warozę zlikwiduje a z sezonu na sezon cały czas autor tego pomysłu walczy z warozą.
@micharutkowski24055 жыл бұрын
@ApisCity Pasieka warrozę da się w dużej mierze wyeliminować, ale w symbiozie z rolnikami ..., potrzeba współpracy ... ;)
@maugustyniak4 жыл бұрын
Najlepsza porada w świecie. Ludzie zapomnieli, że youtube, to internetowo-rozrywkowy równoważnik telewizji.
@Arvid-3miasto5 жыл бұрын
Masz racje i trzeba zacząć od poradników i to nie jednego żeby wyrobić sobie jakiś punkt odniesienia. Ja zacząłem o czasopismo pszczelarstwo później książka dr. Gerhard Liebig, następnie prenumerata dwumiesięcznika pasieka a teraz będzie Ostrowska. Łapka w górę !!!! Pozdrawiam
@krzysztofcelmer2225 жыл бұрын
Kiedyś z uwagi na brak literatury pszczelarskiej wszystkie treści pisane, mówione itp. chłonąłem jak gąbka, bo tego nie było. Obecnie, kiedy posiadam jakąś wiedzę i doświadczenie wszystko cedzę przez to moje sito. A czy wyciągnięte wnioski są słuszne, to już weryfikuje życie a konkretnie praca z pszczołami. W każdym razie, jeśli powiem sobie, że wiem już wszystko, to w tym momencie zaczynam przegrywać. Trzeba więc czytać, oglądać i szkolić się przy okazji zimowych spotkań pszczelarskich. Ciągle do przodu. Pozdrawiam.
@micharutkowski24055 жыл бұрын
Jeden odważny, który powiedział to co mówił Z. Herbert, z prądem to płyną..., samemu trzeba myśleć i popłynąć pod prąd, to jest kwintesencja działania. Iść pod prąd! Brawo kolego, mów wprost, YT jest też po to by konkurencję wyprowadzać na manowce ;)
@kamil4155 жыл бұрын
Bardzo dobry temat ,co do eksperymentów na pszczołach to gdyby ci pszczelarze robili eksperymenty np na kozach to skończyło by sie to wyrokiem sądowym,a pszczoły są bezbronne w takich przypadkach .
@irek777104 жыл бұрын
Napiszę Tobie wprost, zaczynałem przygodę z pszczelarstwem od YT i doszedłem do 34 pni, zdobyłem wiedzę i staram się wszystko warzyć, a Twoje negowanie że nie należy zaczynać od tego jest kompletnym stekiem bzdur!!! Zadam Tobie pytanie to co Ty tutaj robisz?, po co zadajesz pytania w swoich filmikach, człowieku Ty wpadasz ze skrajności w skrajność przecież wszystko masz w książce. Moim zdaniem to ludzie powinni omijać Twój kanał, a to kto od czego zaczyna to najmniej powinno Ciebie interesować, próbujesz ludzi zarazić swoją chorobą i wmawiać to co Tobie pasuje, sam nie przeczytałeś tej książki, a próbujesz wbić to komuś w głowę, chyba jesteś mało zauważany i doceniany w domu czyli zakompleksiony.Każdy pszczelarz na YT stara się pozyskać jak największą liczbę widzów i subskrybentów więc wiele filmów tworzonych opiera na swoich doświadczeniach.
@mateusz99605 жыл бұрын
Właśnie tej książki jeszcze nie przeczytałem. Gospodaruje na ramce 18 cm. To zbliżone :-)
@juzio14955 жыл бұрын
Dziś wraz z ociepleniem klimatu niektóra literatura jest przestarzała. Tylko pojęcia i metody można z nich wykorzystać. Do Uli czasem trzeba zajrzeć, nawet zimą, a szczególnie przy takich ciepłych jesieniach . Filmy też trzeba porównywać od kilku pszczelarzy bo jeden robi furorę już gwiazdorzy drugi nagrywa szczery film, nawet jeśli coś poszło nie tak i coś spierniczył. Zgadam się że trzeba przyswoić wiedzy masę, aby rodzinie pszczelej nie zrobić krzywdy. Uczyłem się około 6 miesięcy, zanim założyłem pasiekę ale i tak pszczoły przez już 4 sezony uczyły mnie ciagle czegoś nowego i te owady dążę ogromnym szacunkiem.
@micharutkowski24055 жыл бұрын
Pszczoły są na ziemi dłużej niż ludzie. W czasie gdy były pszczoły, wyginęły dinozaury. Przestarzałe to może być myślenie o lotach na księżyc, literatura o pszczołach im starsza tym lepsza..., polecam .
@juzio14955 жыл бұрын
Michał Rutkowski pojęcia w tej literaturze super polecam, nie podważam, czytam i szanuje, ale ocieplenie klimatu, zmiany w rolnictwie, przede wszystkim chemia i wszechobecny postęp technologiczny znacznie wpłynęły na pszczelarstwo i niektórych metod ze starej literatury nie można już wprowadzić do pasieki. Dziadek i pradziadek pszczelarze, również przez krótki okres czasu mój tata i sami powiedzieli że nie ma teraz do czego porównywać dawnego pszczelarstwa bo to różnica jak dzień, a noc ! Same ule jak się pozmieniały... ocieplane warszawiaki ciężkie jak cholera, a jednościenne korpusowe z osiatkowaną dennicą co dla niektórych na początku było totalną herezją.
@micharutkowski24055 жыл бұрын
@@juzio1495 , nowoczesne pszczelarstwo jako nowoczesna gospodarka pasieczna ok, natomiast czytając nawet najnowszą literaturę dot. pszczół i tą z lat 50tych nie widzę różnicy, poza gospodarowaniem, czyli metodami hodowli i typach uli. Oczywiście, że przy gospodarce na jaką się nastawiają dzisiejsi pszczelarze technologia pasieki musiała się zmienić, natomiast przy gospodarce stacjonarnej ja zdecydowanie wolę ciężkie leżaki, choć mam ule wielokorpusowe z dennicami osiatkowanymi. Z tymi ostatnimi tez nie jest tak różowo jeśli chodzi o higienę ale to temat na dłuższą analizę. Co do ocieplenia klimatu, to w dziejach życia pszczół takich okresów było dużo i pomimo mniejszej wiedzy człowieka pszczoły znakomicie przetrwały. Rolnictwo też stosuje chemię zdrowszą mimo wszystko niż np 2-3 dekady temu. Wszystko zależy od punktu patrzenia, ale bez dogłębnej analizy, której w nowoczesnej literaturze, plagiatującej knigi autorów nieznanych ( mam sporą kolekcję książek i z zażenowaniem czytam te nowe), na pewno nie ma , nie da się jednoznacznie ocenić co pszczołom tak naprawdę szkodzi a co pomaga.
@rffggvhhjjgrunty64165 жыл бұрын
Można z Tobą porozmawiać priv?? Mesenger
@jerzymiszczak12745 жыл бұрын
taką studiuję teraz Książ. pozdrawiam
@rradzio1865 жыл бұрын
Racja, jednak ja zaczynałem od yt tzn. wszystkie odcinki Piotr i Pszczoły fajne filmy polecam, a najważniejsze ostatni odcinek był o tym jak na wiosnę otwiera ule a tam pusto. Więc zaczołem czytać książki aby w moim przypadku tak nie było.
@andrzejlaik53755 жыл бұрын
Wszelkie informacje przez sito a mam pytanie na jakiej podstawie powstały książki czy poprzednicy wszystko wiedzieli o przczołach i napisali książki nie nie oni uczyli się na podstawie prób i błędów i to nowe pokolenie też to robi uczy się na błędach tylko trzeba jeszcze umieć wyciągnąć wnioski pozdrawiam wszystkich i tych posiadających wiedzę jak i tych którzy chcą ja posiadać
@naturalniegrzela73955 жыл бұрын
Dokładnie wszelkie youtubowskie informacje przez sito. Obawiam się że to "nowe pokolenie" jak ich nazwałeś nie czyta podstawowej literatury i zdarza się że wywarzają otwarte już dawno drzwi. Ale w dużej mierze miałem na myśli tych pszczelarzy którzy najzwyczajniej w świecie znęcają się nad pszczołami.
@pasiekadobosz41945 жыл бұрын
Dobrze mówisz
5 жыл бұрын
_Do wszystkiego trzeba mieć dystans nawet do filmów na KZbin._
@MrMuminek11774 жыл бұрын
Nie zgadzam się z autorem filmu, są książki jak choćby Pana Trzebińskiego ,,wychów matek pszczelich" w których jest mało konkretów a dużo lania wody a na you tube człowiek tłumaczy wszystko po kolei co i jak. Koleżanka trafiła na bardzo stara książkę w której autorka tłumaczy że trzeba budować ule z deski grubości 6 cm, bez ramek i bez żadnej chemii a jedyna ingerencją w życie pszczół jest odłamywanie kawałków plastra z miodem ..... takimi książkami należy w piecu palić.
@krzysztofkurowo2785 жыл бұрын
Ja terz uczyłem się z książki Ostrowskiej i mam 30l miodku i to jest to łapka w górę kolego za piękny materiał pszczulki som ci wdzięczne 😉
@piotrpisanko42744 жыл бұрын
To jak ta książka ma tytul
@wiezyczkowata4 жыл бұрын
Gospodarka Pasieczna - Wanda Ostrowska, 1:56 książka leży na stole i widać tytuł
@B3RG3RS0N3 жыл бұрын
Tak jak mowisz. Juz nie bede twoich filmow ogladal
@fikopotezny87884 жыл бұрын
dobrze gada polać mu
@pszczelarz879515 жыл бұрын
Witm w jakim województwie jest twoja dębina
@naturalniegrzela73955 жыл бұрын
Hej. Województwo Lubelskie
@pszczelarz879515 жыл бұрын
@@naturalniegrzela7395 a to moze Dębina koło Ulchówka 😁???
@naturalniegrzela73955 жыл бұрын
@@pszczelarz87951 nie dębina to taki umowny obszar na mojej wsi dlatego taka nazwa.
@beeman12465 жыл бұрын
Witam. Głupi, który nie czyta gazet, ale głupszy jest ten, co wierzy we wszystko. (Ytuba)
@medyk2335 жыл бұрын
Witam, niestety ja się nie zgodzę że pszczelarstw trzeba się uczyć z literatury bo ją piszą pszczelarze tacy jak ty i ja i opisują swoje spostrzeżenia ;-)Tak samo jest z KZbin można coś podpatrzeć ale też jest sporo nawet bardzo dużo badziewia, ale nauczcie się patrzeć część osób się tu reklamuje i nie mówi konkretów ale to już interes a nauki się nie przekazuje za darmo ale sami zobaczycie, a poza tym można przeczytać, oglądać tuziny materiałów a i tak nie zostanie ta osoba świetnym pszczelarzem, jak nie masz daru i nie umiesz obserwować to zapomnij ze zostaniesz świetnym pszczelarzem, czy każdy stomatolog jest świetny no niestety nie a każdy z nich kończy medycynę i jak ktoś do tego niema daru to może robić cuda wianki i najlepszy nie będzie. Ale mimo wszystko życz powodzenia każdemu i przy okazji pszczoły to nie zwierzęta tylko owady;-)
@marek65335 жыл бұрын
Ostrowska niestety ale na dzisiejsze jest dnem
@marek65335 жыл бұрын
@ApisCity Pasieka Może nie czytać jej wo gule bo spaść na dno razem z pszczołami to jest łatwo
@micharutkowski24055 жыл бұрын
T M jest kiepski, ale W O na pewno nie jest dnem ;)
@marek65335 жыл бұрын
@@micharutkowski2405Co to TM i co to WO
@micharutkowski24055 жыл бұрын
@@marek6533 , to znak indolencji ludzi męczących pszczoły... ;), "Kiedy się człowiek czymś interesuje, to książki przychodzą do niego. Książka poleca książkę. Tylko, że zawsze ma się większe ambicje niż rezultaty.", takie tam sobie, gdyby ktoś chciał poważnie się czymś zająć ... . YT to nie literatura, ale pisma żywo - obrazkowe, które zachodzi w pamięć bo ma... i ludzie nie pamiętają co ważne a co prawdziwe dla nich ... ;)
@marek65335 жыл бұрын
@@micharutkowski2405 Yt pokazuje to co jest obecnie a książka? pokazuje to co było zazwyczaj 10 lat przed wydrukiem.