Dobra robota chlopacy, moze kiedys tam zamieszkam !
@marekbozerocki1343 жыл бұрын
Dziekuje za wszystkie filmiki i wasz wysilek. Ogladajac jakbym wracal w dziecinstwo poniewaz wszystkie miejscowosci sa mi znane. Szczegolna to ma wartosc dla kogos kto jest uziemiony za oceanem. Chcialoby sie takze zobaczyc historie ogrodu botanicznego w Kojranach oraz Kolonii Wilenskiej (np.: sladami Konwickiego). Zycze sukcesow w Nowym Roku!
@wilenszczyznawobiektywie22653 жыл бұрын
Dziękujemy, że oglądacie. Także nasz inny program Z Historią na Ty możecie zobaczyć na kanale TVP Wilno (dostępne na KZbin). Na pewno, kiedyś zrobimy o Kolonii oraz o Kojranach. Właściwie Bożerockie pochodzą z wsi należących do dworu w Kojranach.
@leszekchorzewski97793 жыл бұрын
Wszystkie dobrego Panowie. Robicie wspaniałą robotę.
@wilenszczyznawobiektywie22653 жыл бұрын
Dziękujemy, zapraszamy do śledzenia naszego programu.
@muzh4ina70510 ай бұрын
@miroslaw.d.96073 жыл бұрын
Dziękujemy za takie ciekawe filmy👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
@wilenszczyznawobiektywie22653 жыл бұрын
W 2022 będą kolejne! Dziękujemy, że oglądacie!
@krzysztofnowak71583 жыл бұрын
👍👍👍
@wilenszczyznawobiektywie22653 жыл бұрын
Dziękujemy i cieszymy się, że stale nas oglądacie ;)
@wladyslawczekan16663 жыл бұрын
Tyle prawdy opowiedział o Rudominie co kot napłakał w pro wadzasz w błąd swych użytkowników.
@wilenszczyznawobiektywie22653 жыл бұрын
Pan Władysław może uzupełnić luki tu w komentarzach :)
@wladyslawczekan16663 жыл бұрын
Tu. gdzie idziesz przez rzeczkę mostkiem w stu metrach przed tobą znajdują się bratnie groby poległych rycerzy obrońców Rudominy niestety nie upomietnione ni krzyżem ni pamiętnym kamieniem . Dom ludowy był budowany przez parafian na swoje potrzeby ,to znatrzy . że dojazd z odległych wsi odbywał się konno albo furmanką i by wejść do kościoła uporządkowanym służył do tego ludowy dom gdzie było lustro ,szczotki do obuwia , igły nici .Niby do czego musieli dokładać do budowy domu ludowego żydy. Żeby sprawywac tam harcy? Który ich tam wpuścił. Owszem spalili ale to swoją synagoga zostali tylko fragmenty fundamentów na obrzeżach Rudominy. Nazwa Rudomino otrzymała od włości terenów biskupów Rudominskich . Znacznie wcześniej aniżeli w Rudominie zjawili się pierwsi osadnicy żydowscy mogli mieć karczmę ale nie mieli mieć prawo na włości.ziemskie . Przeto żyd z rudą curką to zwykła bajka ulozona przez naród miejscowy ,który nie wiedział podstawy historycznej.
@wilenszczyznawobiektywie22653 жыл бұрын
@@wladyslawczekan1666 proszę uważnie śledzić co mówimy :) legenda o nazwie jest legendą a wiadomo legendy nie zawsze muszą być prawdą. My natomiast opowiadamy to co znajdujemy :) Co do nazwy, zgody nie ma czy rzeczywiście nazwa wiąże się z rodem Rudominów. Żydzi w zasadzie nie mieli prawo mieć nieruchomości czyli ziemi na wsi, jednak w miastach i miasteczkach mieli nieruchomości a karczmy często były dzierżawione przez Żydów. Co do domu parafialnego. Był to dom parafialny, ale później został przemianowany na dom ludowy i o tym pisze ówczesny ksiądz proboszcz. Są to dokumenty archiwalne, które dla "kamrata" chyba są czymś obcym :) jeżeli potrafi opowiadać o prasłowiańskim mieście Wilnia :) Dziękujemy Panu że nas oglądacie, zapraszamy do subskrybowania naszego programu i obiecujemy, że odkryjemy jeszcze wiele ciekawostek!