Адекватна тема, мало ко од нас ,познаје кинеско економско друштвено уређење.
@nebojsakecman8624 ай бұрын
Malo ko od nas poznaje evropski tj nas ekonomski sistem posebno u srbiji koji je ne uredjen haotican
@milisavstojanovic53646 ай бұрын
Poštovanje... Način vrednosti i sistem vrednovanja... Svako dobro Vam želim 😊
@tota68884 ай бұрын
sjajna epizoda, nadam se da sledi nastavak!
@vidojemadzgalj94585 ай бұрын
,,Истина мира се спознаје у рату"🙏
@Hermenaut756 ай бұрын
Veoma pohvalno. Aktuelna tema, zanimljivo izlaganje gosta. Možda bi bilo još zanimljivije da su u razgovoru komenarisani određeni stavovi prezentovani u knjiži "Kapitalizam, sam" Branka Milanovića. Milanović u knjizi posmatra Kinu kao zemlju političkog kapitalizma, dajući njegove karakteristike. Naravno to su stavovi zasnovani na određenim proučavanjima političkog i ekonomskog sistema, dostupnim zvaničnim podacima, referentnim radovima, ali on to čini sa određene teritorijalne distance. Sa druge stane Stojanović je neko ko živi u Kini, ako sam dobro shvatio. Stoga bi bilo zanimljivo da čujemo kako neko ko je "unutar" tog sistema gleda na Milanovićeve stavove u knjizi. Takođe, tema koja mene kao ekonomistu interesuje, a verovatno bi bila zanimljiva i većem broju gledalaca, je dugoročna strategija depresijacije reminbija u cilju konkurentnosti prema SAD, a u tom kontekstu i efekat investiranja Kine u US TREASURY hartije..... Nadam se da će ovaj razgovor sa Stojanovićem biti nastavljen. Kina je velika i značajna tema
@branislavdinic50736 ай бұрын
Fantastična emisija! Ovo što mi živimo je neofeudalizam pod firmom neoliberalizma. Samo jedna ali možda najnegativnija posledica tog sistema su zagađeni odnosi među ljudima.
@petarkovacevic64626 ай бұрын
Проф није споменуо да ли у Кинеском финансијском систему постоји еквивалент Службе Друштвеног Књиговодства (СДК), која је у СФРЈ била кључни контролор финансијских процеса..
@boskomilovic5 ай бұрын
Bravo!
@petarkovacevic64626 ай бұрын
Мислим да би професор требао да посматра систем централних банака треба у контексту светско системске теорије (светски капиталистички систем) пошто су "на западу", централне банке више или мање локални провајдери Вашинктонског консензуса..
@brankacel40936 ай бұрын
Odlična epizoda.
@borjangrujic15516 ай бұрын
Lajk pa gledam
@gordanajujic53636 ай бұрын
Такође.
@oreradovanovi52046 ай бұрын
Одлично је било за овако кратко време. Кина апсолутно је светлост човечансва... Ако љут капитализам нас неће уништити до тада.
@RealJusuf4 ай бұрын
Totalno, pravo slobodarsko društvo u kome je opasno kritikovati vlast, meni to zvuči distopijski... A ta "svetlost čovečanstva" se baš ovih dana, između ostalih, nameračila da Srbiju predvodi u toksičnu deponiju u formi Rio Tinta !
@PakleniVuk5 ай бұрын
Prvom delu "Sedamdesete u Kini: Reforma i otvaranje" , treba dodati vojnu konotaciju - Kina je 1964.prvi put upotrebila nuklearnu bombu ,u periodu od 1964. do 1970. traje usavršavanje i uvođenje tih ,za Kinu tada novih , sredstva. Kineska spoljna i unutrašnja politika je blisko povezana sa vojnom . P.s. u opisu videa stoji " o ulozi političke kontrole nad finansijama ,NOVCOM" ... Reč novcom nema baš neko značenje u Srpskom jeziku , NOVCEM bi bilo pravilnije ❤.
@RashSma6 ай бұрын
Odlična tema, odličan gost, pronicljiva zapažanja! Savet urednici podcasta jeste da se profiliše ka filozofsko-ekonomskim temama i da ne daje prostor čudacima koji naklapaju o ''duhovnosti'', jer ima već toliko sumanutih yt kanala što stranih što domaćih.
@Goran-k5i6 ай бұрын
Духовност је суштина свега, само што ви површни материјалисти не можете то да разумете.
@oreradovanovi52046 ай бұрын
@@Goran-k5iпрво треба да једем, кров и лекове онда може духовност сигурно
@RashSma5 ай бұрын
Važi.
@petarkovacevic64626 ай бұрын
Идеја привредних мултипликатора настаје и спроводи се први пут у Стаљиновом СССР . Кејнз је преузео и адаптирао концепт..
@TheDynamicmarket4 ай бұрын
ali kina ne zavisi od stranih investicija. 10% investicija. to cini kinu stabilnom kao zapad. tako nacionalisticki se i zapad ponasa.
@petarkovacevic64626 ай бұрын
Државни капитализам се односи на модел у којем држава у значајној мери интервенише у економији, а не где постоји државни капитал у значајној мери.. Немојте да мешате државни капитализам и тржишни социјализам.
@dcinput76456 ай бұрын
Bilo bi dobro da sredite engleski titl da mogu da podelim podcast sa ljudima koji ne znaju srpski... To danas i nije mnogo vremenski i novcano zahtevno, ako je uopšte...
@petarkovacevic64626 ай бұрын
Цео "supply chain" y једној фабрици, хм ?
@mikimiki82236 ай бұрын
👍👍👍
@invidusspectator39206 ай бұрын
Kina ima ogroman demografski problem, kao i sve ostale razvijene zemlje. Ima veze s politikom jednog deteta, ali nije samo to. Mladi nisu u vezama kod njih jer je studiranje i rad toliko u fokusu, a kamoli da se venčavaju ili da imaju decu. To će mnogo uticati na ekonomiju u narednom periodu.
@nusproizvodjach5 ай бұрын
S obzirom na skok produktivnosti, mislim da je taj problem preuveličan. Ali definitivno zanimljiva tema...
@PakleniVuk5 ай бұрын
Neće. Ukinuta je politika jednog deteta !
@okoje6 ай бұрын
Проф. Зец и проф. Радоњић (ако се сећам презимена добро) имају своју интерпретацију. Можете ли да погледате, па да у некој будућности "реплицирате" или бар објасните зашто они тумаче на други начин? Под условом да сам ја добро закључио.
@БратГробар6 ай бұрын
Браво Андреа и теби и твом саговорнику срушили сте митове о ,,злој " Кини 💪💪🏿💪🏻💪🏼💪🏾
@odvedokikrema6 ай бұрын
KIna nije ni dobra ni zla, već jedna imperijalna sila u usponu, sa svojim spektrom interesa.
@БратГробар6 ай бұрын
@@odvedokikrema Није империјална него анти тежа импаеији Европи
@odvedokikrema5 ай бұрын
@@БратГробар Nije imperijalna...? Ko je vlasnik Borskih rudnika? Ko je najveći akcionar u Rio Tintu? Razmislite...
@RealJusuf4 ай бұрын
Raspitajte se malo o Ling Longu i Ziđinu, kao i o tome ko je vlasnik najvećeg procenta akcija Rio Tinta - upravo Aluminium Corporation of China... A sve to na stranu, predajem engleski Kinezima već godinama, i što odrasli što deca(!) su mi ispričali prilično gadne stvari o svojoj državi
@odvedokikrema6 ай бұрын
Koji su to autentični kineski patenti, sem svile i baruta? Gde je kineski računar, TV, telefon, automobil, bilo kakav high-tech proizvod pre 20-ak godina? Ovde je Foxconn pomenut samo u jednoj rečenici, iako je outsourcing zapadnog kapitala bio presudan za kineski razvoj. Suštinsko pitanje je zašto je zapad to uradio... a) jeftina radna snaga i ekstra profit, b) stvaranje snažnog konkurenta SSSR-u na vrhuncu Hladnog rata
@to93626 ай бұрын
Када будете престали да гледате на ствари из плитке материјалистичке тачке можда ћете и разумети древну Кину са пет миленијума дугом историјом која је била царство и високо развијена цивилизација када овај тзв запад није ни постојао.
@odvedokikrema6 ай бұрын
@@to9362 Nema ništa "plitko" u materijalizmu, to je osnova svake civilizacije. Morate da organizujete proizvodnju, infrastrukturu, komunikacije, itd. Vaš komentar ste otkucali na telefonu ili računaru, autorka emisije koristi platformu kompanije Google. Znanje i tehnologija koji su vam to omogućili nemaju zaista nikakve veze sa "drevnom Kinom".
@to93626 ай бұрын
@@odvedokikrema Материјалистичко поимање ствари је површно и то сваки иоле озбиљан мислилац писац потврђује. Основа сваке цивилизације и свега осталог уопште је духовне природе, а материјализам је само манифестација те духовне суштине. Морате најпре да организујете ум ,систем вредности, карактер ,смисао ,а онда тек ово материјално што сте набројали. Значи прво иде духовно па онда материјално. Та технолошка знања нису никакво мерило вредности , та знања могу само да послуже у остваривању неких узвишенијих циљева чије остваривање зависи од духовног развоја и нивоа свести сваког појединца.
@spelps6 ай бұрын
Koliko mi je poznato, a bez pretraživanja u enciklopediji, papir i kompas su takođe kineski izumi.
@barbarasimic70136 ай бұрын
Znate vi onu poslovicu ko drugom jamu kopa sam u nju upada😮
@TheDynamicmarket4 ай бұрын
u kini odlucuje raspodelu drzava a u srbiji i na balkanu i evropskoj uniji mmf, tj. amerika. u tome je najveca razlika. kineska ekonomija je vise decentralizovana.
@mikimiki82235 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/qKDLcnxthtloeqcsi=zltMrT8u6Krn06v1 ..neki kzu da je bijo bolji shtos na stadionu Vasil Levski ,,al meni je ovo wrh pusa za prelepu Andreu🙂
dirli dirli drlija nemoj dizat graju para ima Hadzija ....nanana hehe
@pasbesan6 ай бұрын
Супер је ово АЛИ Александра срећо, ако може без ове упадице Хммм, Хммм, Хммммм. 🤕Знаш то много смета када се слуша. Ако је то начин да покажеш другој особи да слушаш о чему се ради, боље немој, молим те. Немој ово да ти уништи дан молим те, само напред, одлично је ово што радите. 👍
@БратГробар6 ай бұрын
Она није Александра већ Андреа и не знам што толико обраћаш пажњу на ,,Хммм " и то тако непристојно кажеш али ок
@SDluka5 ай бұрын
Sjajno, ovo je potrebno, mnogi se ovde kunu u Kinu i kineski sistem, ali mislim da malo ko od njih suštinski razumd isti.
@mikimiki82235 ай бұрын
za Andreu kzbin.info/www/bejne/a6KcoYyVZ6yjaZIsi=xPRYiV1VVO7Mp8Hl
@mikimiki82235 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/f3zFd3-OjNebq9Usi=mmSe5rMPn4GAm6mk original .. prva liga ..cmok pusa hehe🙃
@invictoveritas39564 ай бұрын
Voditeljka kod logopeda pod hitno .
@perolero24526 ай бұрын
Molio bih sve koji kinu poznaju isključivo preko zemljopisne karte da ne laprdaju! Svi koji su bili u Kini(pa tako i ja)znaju da je Kina duboko korumpirana i kapitalistička u najgorem smislu država! Sve ostalo je mlaćenje prazne slame!
@mikimiki82236 ай бұрын
i pored izvrsenih `iljade smrtnih kazni zbog korupcije oni opet ..c c c
@specnaz19356 ай бұрын
Dobro majku mu pokušavam već dugo da identifikujem Andrein naglasak i niko nije u stanju da mi da smislen odgovor. Gdje se tako govori?
@mikimiki82236 ай бұрын
i ti si mi neki spiun🙃
@specnaz19355 ай бұрын
@@mikimiki8223 - Mikice, ne kaže se špiun nego špijun. Mada, za svaku je pohvalu, da tako neobrazovan mladunac prati ovaj kanal.
@paulussturm65723 ай бұрын
@@specnaz1935Pismenost je poslednje utočište baraba i prevaranata. Svrha jezika je komunikacija i ukoliko se ona uspešno ostvaruje sve je ispravno. Ostavite se osamnaestovekovnog preskriptivizma i prihvatite da se čovek sa vama našalio. Vaša reakcija je potpuno bedna.