[26] Mój prąd - Dwustronny panel czy warto korzystać ze słońca z obu kierunków?

  Рет қаралды 35,501

PV

PV

Күн бұрын

Пікірлер: 46
@McTommy007
@McTommy007 4 жыл бұрын
To nie jest panel dwustronny. Bardziej wiarygodne byłoby sprawdzenie prawdziwego BiFaciala. Bo wtedy nie chodzi tylko o moc panela skierowanego na północ ale na moc panela skierowanego na południe gdy z drugiej strony mamy drugą powierzchnię bifaciala i jasne tło. Tytuł mylący. Ale eksperyment OK. Tylko w innym temacie
@cathathonium
@cathathonium 3 жыл бұрын
wez chlopie nie rob smiechu. facet dokladnie pokazuje ile moze produkowac sam tyl panela i nie wazne co doklei do tego tylu. czy doczepi prom kosmiczny ,czy czolg,czy elektrownie atomowa to badana powierzchnia wystawiona na polnoc albo w strone gruntu bedzie produkowac dokladnie tyyyle samo energii
@EnduroLRA
@EnduroLRA 2 жыл бұрын
@@cathathonium tylko że taki pomiar od tyłu jest totalnie bez sensu jeśli panel nie jest bifacialem... więc fakt- nie rób śmiechu... równie dobrze możemy zrobić pomiar w środku nocy i oczywiście nie ważne czy zrobimy to z promem kosmicznym, czołgiem czy elektrownią atomową
@cathathonium
@cathathonium 2 жыл бұрын
@@EnduroLRA taki pomiar od tylu ma sens wlasnie tylko przy pomocy panela jednostronnego ,bo tylko jedna strona pokaze nam ile pada energii na jedna strone nie wplątujac w to druga strone ,ktora bedzie zafalszowywala wyniki. mozesz wykazac nam tu wszystkim do czego jest ci potrzebna przednia strona do dokladnego pomiaru tego co pada na tylna strone? moze to jednak ty robisz smiech?
@EnduroLRA
@EnduroLRA 2 жыл бұрын
@@cathathonium przeczytaj na spokojnie TYTUŁ filmu (podpowiem Ci nawet którą część) "dwustronny panel" i przemyśl jeszcze raz co napisałeś
@cathathonium
@cathathonium 2 жыл бұрын
@@EnduroLRA ja przeczytalem i pan badajacy panel tez przeczytal. zarowno ja ,jak i pan badacz wiemy jak dziala przednia czesc panela wystawiona na slonce,natomiest nic nie wiemy na temat tego ile energii dociera do spodniej czesci panela. I TO JEST WLASNIE TEMATEM TEGO FILMIKU!!!!!!! ustalenie tego ile energii pada na spodnia czesc panela bifacial jest celem tego bdania. jak widac na tym filmie zostalo to doskonale zmierzone i pokazane. zamiast sie czepiac tytulu filmu to moze czep sie tematyki jakiej zostal poswiecony ten filmik. tematyka tego filmu zostala poswiecona zmierzeniu ilosci energii docierajacej do spodniej strony powierzcni wystawionej na slonce. ilosc tej energii bedzie dokladnie jednakowa dla kazdej powierzchni-czy to bedzie kartka papieru,czy panel jednostronny ,czy dwustronny,a nawet jak drzwi od stodoly wystawimy na slonce to na tylna strone bedzie padao dokladnie tyle samo swiatla co na panel bifacial. jeszcze nie kumasz tej prostej rzeczy ,czy mam narysowac na obrazku?????
@dawidpikul4523
@dawidpikul4523 2 жыл бұрын
Super testy bardzo przydatne,gratuluję pomysłu.
@WladekBlekitny
@WladekBlekitny 2 ай бұрын
To panel jednostronny. Obrót panela o 90° nie wystarczy. Panel ma cztery strony i trzeba spróbować oświetlania z każdej. Doświetlanie przy pomocy ekranów odblaskowych trzeba wykonać inaczej. Najpierw ustawiasz panel optymalnie do słońca, a następnie ekrany ustawiasz tak, by odbite od nich światło padło na panel jako dodatkowe źródło.
@pawcio28041991
@pawcio28041991 4 жыл бұрын
Co to za eksperyment opis filmu całkowicie niezgodny z rzeczywistość, to nie jest panel dwustronny, w panelu dwustronnym chodzi że część słońca odbijana jest od dachu i wyłapywana przez tył panela. Nikt panela dwustronnego nie montuje pionowo aby łapał słońce od tyłu, ma brac to słońce z odbicia z dachu.
@sprytnyryszard
@sprytnyryszard Жыл бұрын
Bifacjale montuje się na gruncie. Na dachu panele są za blisko jego powierzchni, żeby miało się tam w wymierny sposób coś odbić.
@dzebrys
@dzebrys 2 жыл бұрын
przy panelu na srebrnej foli i optymalnym kącie do słońca jest widać przyrost mocy o ~4W/16% z 6.48V -> 7.16V, 3.55A -> 3.74A, 23W -> 26,7W wniosek, trzeba malować trawę srebrzanką
@modelarski
@modelarski 9 ай бұрын
Widać "lustra" bardziej przydatne, niż bifacial.
@gie19801
@gie19801 2 жыл бұрын
Panel dwustronny nie jest z tyłu pokryty czymś białym , tylko z tyłu wygląda dokładnie tak samo jak z przodu. Mam prawdziwy dwustronny...
@jakubnowaczek399
@jakubnowaczek399 5 жыл бұрын
Spoko, tylko ta folia samochodowa na szybe którą użyłeś to jakos jej nie ufam, szkoda że testu na zwykłym lustrze nie zrobiłeś. No i temperatura, ciekawe czy takie "turbo" dla panela w dluższym okresie nie wpływało by negatywnie?
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 5 жыл бұрын
Użyłem foli bo chciałem zasymulować jasne tło a wydaje mi się , że folia jest najdoskonalszym jasnym tłem jakie możemy w rzeczywistości mieć. Lustro to specyficzny przypadek i efekt byłby zbyt nierealny (chyba, że ktoś sobie faktycznie lustrami obłoży tył paneli) co do temperatury to niestety panel się bardziej nagrzeje a tym samym straci sprawność ale to już temat na kolejny film, bo może się kazać, że panel dogrzany od tyłu będzie dawał mniej prądu niż tylko "zasilany" z przodu.
@87muerte
@87muerte 5 жыл бұрын
Kolejny fajny eksperyment ;)
@cathathonium
@cathathonium 3 жыл бұрын
no nie powiedzialbym ,ze fajny ,bo......facet podlaczyl panel do obciazenia ,czyli zarowki ,ktora go dusila bo miala za duza moc. przy odwroceniu panela na polnoc jego moc byla na tyle mala ,ze zarowka zadzialala jak calkowite zwarcie koncuwek panela. zeby cos takiego sie udalo powinien zrobic test bez obciazenia albo obciazyc panel przez kontroler MPPT!!!!!
@TomaszZylkaPV
@TomaszZylkaPV 5 жыл бұрын
Widzę Sławku że temat kierowany w moją stronę, ciekawe doświadczenie wniosków nie wyciągam a i zdania co do kupna nie zmienię
@TomaszZylkaPV
@TomaszZylkaPV 5 жыл бұрын
Tu jest podobne doświadczenie kzbin.info/www/bejne/bXPLh3-tbNKDepo
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 5 жыл бұрын
Wszystko zależy od ceny. Ja skończyłem w tym "momencie" zabawę z lustrami i odbite przez nie światło faktycznie zasiliło panel. Cały czas zastanawiam się jak u Ciebie można by było sprawdzić ile energii pochodzić będzie od odbitego światła. Może warto kupić jeden panel i poeksperymentować z nim, czy faktycznie warto wydać na niego tyle pieniędzy ?
@TomaszZylkaPV
@TomaszZylkaPV 5 жыл бұрын
@@PaneleFotowoltaiczne kto jak kto, ty mnie powinieneś zrozumieć, przecież sam już znacząco podniosłeś koszt swojej instalacji montując optymizery różne czujniki i tym podobne rzeczy.
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 5 жыл бұрын
@@TomaszZylkaPV Ja bardzo rozumiem i sam bym takie panele kupił (dwustronne) tylko chciałbym wiedzieć ile faktycznie daje prądu ta ich druga strona, czy to tylko chwyt marketingowy czy faktycznie coś daje. A w drugim etapie bym starał sie tą drugą stronę zasilić w światło i tu też bym chciał wiedzieć, czy wystarczy jasne otoczenie, folia, czy warto usypać górkę obłożoną lustrami. Tak więc ten temat jest dla mnie bardzo ciekawy. Pozdrawiam
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 5 жыл бұрын
Gość zmieniał kąt panela , przy ścianie był 90 stopni a od ściany prostopadle do słońca. Widać było dużą różnicę mocy. Dziś nagrałem jaka jest różnica jak skieruje rano panel na słońce (9 godzina) a następnie na południe (tak jak panele są ustawione) Od razu widać przewagę trackera, który od rana "śledzi" słońce.
@elektryk5
@elektryk5 5 жыл бұрын
Dziękujemy :)
@quicksilverpoland
@quicksilverpoland 4 жыл бұрын
Mój instalator że względu na brak dostępności Longi 370 proponuje Longi 370 bifacial. Czy można użyć takich paneli na tradycyjny skosny dach?
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 4 жыл бұрын
można. Jeżeli cena jest taka sama to kto bogatemu zabroni :) Być może nawet będą miały lepszą wydajność bo będą się mniej grzać na dachu?
@arturbrunet1812
@arturbrunet1812 4 жыл бұрын
Co to za folia ? Myślę taką kupic. Bardzo fajny film pozdrawiam.
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 4 жыл бұрын
Folia na przednią szybę samochodu, tak chroniąca przed upałem i przed lodem. Pozdrawiam
@jackscott8642
@jackscott8642 3 жыл бұрын
Można spróbować z folią aluminiową przyklejoną do czegoś płaskiego :) Jest w sklepie mata w rolce którą wkłada sie za grzejniki. To jest folia aluminiowa na cienkiej warstwie styropianu - dobrze odbija światło. :)
@cathathonium
@cathathonium 3 жыл бұрын
@@PaneleFotowoltaiczne Paaanie szanowny!!!!! patrzac na to jak wiele pracy i to fachowej pan wykonuje na tym kanale to......zadziwil mnie Pan tym eksperymentem. wydawalo mi sie ze Pan ma wiedze elektryczna w malym palcu. przeciez......jezeli panel jest odwrocony na polnoc to ma znikoma wydajnosc i jesli zostala podpieta bezposrednio zarowka do tak malej mocy to zadzialala ona jak calkowite zwarcie panela i nie moglo to dac zadnego wyniku. moze sie myle ,ale bardziej wiarygodne byloby mirzenie panel;a bez obciazenia a jak z obciazeniem to koniecznie przez sterownik MPPT. Prosze tylko sie nie obrazic ,bo pisze to nie dlatego ,zeby robic sobie z Pana szyderstwo ,tylko dlatego ze szczerze mnie to zaskoczylo. czy mozna by liczyc na taki test bez obciazenia albo ze sterownikiem MPPT? poza tym wydaje mi sie .ze lustro bardziej by odbijalo jakby lezac na gruncie okalalo panel a nie bylo pod nim. to co jest pod panelem chyba najmniej moze odbic swiatlo bo go tam po prostu nie ma . pozdrawiam serdecznie
@PROinstal
@PROinstal 2 жыл бұрын
jest ok
@marek23456
@marek23456 2 жыл бұрын
Wychodzi na to że solary to nie wypał nie efektowne sam się przekonałem zwłaszcza gdy nie ma słońca a wiecznie mam cień z różną jasnością i czasami 2-3 w słońcu nie jest w stanie naładować akumulatora
@sprytnyryszard
@sprytnyryszard Жыл бұрын
No gdy nie ma słońca, to ciężko żeby panele fotowoltaiczne produkowały prąd. Tak jak wiatraki nie produkują gdy nie wieje. A elektrownia gdy skończy im się węgiel 🤭 Przestaw panele tak, aby nie były zacienione. I daj ich więcej, jeżeli produkują za mało prądu do naładowania Twojego akumulatora. I zapomnij o sensownym ładowaniu akumulatora zimą, choć coś tam się zawsze naładuje.
@rafalboba7891
@rafalboba7891 5 жыл бұрын
Czy to na pewno jest panel dwustronny? Tutaj jest LG kzbin.info/www/bejne/jomvonyddsejraM i on od spodu nie ma tego białego co na pana filmie.
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 5 жыл бұрын
Witam, to klasyczny panel jednostronny, ale odwrócony tyłem do Słońca by pokazać ile energii możemy uzyskać od drugiej strony. Przy panelu dwustronnym nie wiedziałbym czy energia pochodzi od południowej czy północnej strony panela. Tu wiedziałem, że tylko od północnej strony i okazało się, że tek energii jest bardzo, bardzo mało. Dlatego korzystanie z panelu dwustronnego nie przyniesie nam zbyt dużych korzyści. Pozdrawiam
@pawcio28041991
@pawcio28041991 4 жыл бұрын
@@PaneleFotowoltaiczne jak najbardziej przy prawdziwym panelu dwustronnym taki jest możliwy do wykonania i pokazał by prawdziwe wyniki, wystarczyło by do tyłu panela przyłożyć materiał absorbujący promienie słoneczne aby nie odbijały się od niego zmierzyć wynik i odsłonić tył panela i ponownie sprawdzić wynik.
@zniczponiszowice
@zniczponiszowice 5 жыл бұрын
Wszystko w temacie kzbin.info/www/bejne/pKTKaqGHZZh2mqc Ale super że zrobiliście taki test
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 5 жыл бұрын
dzięki za film, dużo wyjaśnił :)
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 5 жыл бұрын
Dziękuję, będę ich śledził na bierząco
@jackjack1612
@jackjack1612 3 жыл бұрын
P
[25] Mój prąd - Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?
4:49
Panele Fotowoltaiczne
Рет қаралды 16 М.
Dlaczego moc paneli ma być większa niż moc falownika.
15:27
Panele Fotowoltaiczne
Рет қаралды 267 М.
😜 #aminkavitaminka #aminokka #аминкавитаминка
00:14
Аминка Витаминка
Рет қаралды 2,1 МЛН
Não sabe esconder Comida
00:20
DUDU e CAROL
Рет қаралды 53 МЛН
🕊️Valera🕊️
00:34
DO$HIK
Рет қаралды 15 МЛН
Odbłyśnikiem w panel. Ile więcej energii? #bifacial
12:14
Panele Fotowoltaiczne
Рет қаралды 126 М.
Fotowoltaika Uważaj by Tobie tego nie założono.
12:19
Panele Fotowoltaiczne
Рет қаралды 1,3 МЛН
[12] Mój prąd - optymalizator Tigo. Każdy panel się liczy.
18:53
Panele Fotowoltaiczne
Рет қаралды 43 М.
Czy kierunek paneli na południe jest optymalny?
15:20
Panele Fotowoltaiczne
Рет қаралды 48 М.
[10] Mój prąd - mycie paneli fotowoltaicznych
8:58
Panele Fotowoltaiczne
Рет қаралды 60 М.
😜 #aminkavitaminka #aminokka #аминкавитаминка
00:14
Аминка Витаминка
Рет қаралды 2,1 МЛН