Super bawiłem się już tym ustrojstwem :-) ale nie wiedziałem o możliwości podłączenia go bez zasilania jak zwykle czegoś się nauczyłem więc Łapka w górę :-)
@yellowcargoexpressmaciejwe33095 жыл бұрын
Super tłumaczysz. Zaczynam dopiero zabawę z Andruino i dzięki Twoim filmom zaczynam powoli ogarniać temat. Pozdrawiam.
@utorrent1910 жыл бұрын
bardzo fajne i interesujące filmiki proszę o więcej filmików :)
@gorgar60597 жыл бұрын
IMHO obecnie lepsza jest biblioteka DS18B20.h zamiast DallasTemperature, bo ma funkcję sprawdzania czy czujnik juz dokonał pomiaru. Jest to bardzo przydatna funkcja która zapobiega zatrzymywaniu wykonywania programu na czas odczytu (0,75s). Dzięki czemu w tym czasie można np. sterować przyciskami bez zacinania się i opoznień.
@KUMPELZUBRA9 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za odpowiedź.Zamawiam zestaw u chinola!
@maciejurbanowski941710 жыл бұрын
B. przydatny filmik. Jasno i czytelnie. Podłączyłem w/g wzoru i dodałem LCD. Efekt tu: kzbin.info/www/bejne/maLCc2iNqdiLqdU , ale: 01. Program używa jednej zmiennej do wszystkich DS 02. Fajnie by było gdyby dodać 4 zmienne z każdego DS oddzielnie co spowodowałby możliwość zastosowanie w wielu urządzeniach w praktyce. 03. Koledzy znający się lepiej na pisaniu POMÓŻCIE !!!!! proszę to zmodyfikować: 89.171.171.228/~maciej/arduino/ds18b20.html
@cherubim869 жыл бұрын
Cześć, Mam mały wyświetlacz 2x8. Chcę żeby odczyt termometru pokazywał się z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Jak to zrobić?
@danio33347 жыл бұрын
Ustaw kursor o jedno miejsce bliżej i przed "C" daj spację
@kamilsug202510 жыл бұрын
Witam, czy mógłbyś zrobić tutorial jak zrobić termostat regulujący grzałką do utrzymania zadanej temp. z wyświetlaczem pokazującym aktualną temp. i zadaną. Grzałka 1kW, czujnik temp. podobny jak miałeś na filmie, wymontowany z prostego termometru z sondą z allegro. Z góry bardzo dziękuję.
@Wpij9 жыл бұрын
Podpinam się do pytania :D
@MaciejBaur10 жыл бұрын
A ja mam taki problem... Czujnik (jeden albo kilka) wpięte do płytki stykowej działają mi bardzo dobrze. Wskazania z dokładnością katalogową do 0,5 stopnia. Problem pojawił się jak chciałem jeden czujnik powiesić na dłuższym kablu (bo będzie oddalony od płytki z uC) i wtedy zaczął pokazywać wartości po przecinku jakieś dowolne (tzn. nie wielokrotności 0,5 stopnia). Wskazania nie są kompletnie bez sensu. Raczej wyglądają realistycznie tylko te ułamki stopni są inne niż w przypadku podpięcia na krótko. Czujnik wisi na skrętce komputerowej i nie ma znaczenia czy jej długość to 1 m czy pół domu dalej. Próbowałem wstawiać mniejszy rezystor, a nawet kondensator między masą, a zasilaniem przed samym termometrem ale niczego to nie zmieniło. Nie jest to problem z konkretną sztuką bo zamiana powoduje to samo (jak jest na płytce to gada normalnie, a jak na kablu to głupieje. Gdzie tu szukać powodu tego problemu?
@NorekR9 жыл бұрын
może wina kabla ?
@MaciejBaur9 жыл бұрын
Nie może być kabel bo to się dzieje zawsze niezależnie jak podłączam termometry. Zawsze pierwszy pokazuje co 0,5 stopnia, a drugi jakby z większą rozdzielczością. Przykład wskazań na działającym układzie jest tu data.sparkfun.com/streams/0lZy8zldDDcJbn6Lx3nv W tym przypadku oba termometry są podłączone przez ponad metrowe przewody wpięte do płytki stykowej. Robiłem już kilka testów z różnymi przewodami i to niczego nie zmienia. Wskazania są w zasadzie poprawne tylko dziwi mnie ta różnica dokładności.
@annapajak76699 жыл бұрын
Witam, mam problem, zrobiłem wszystko tak jak w poradniku. Jednakże otrzymany pomiar różni się od rzeczywistego o jakieś 2-3 stopnie? co może być przyczyną? gdzieś wyczytałem że ta seria ma źle skalibrowane czujniki. Mam 5 czujników i wszystkie mi tak samo pokazują.
@nebaripl16 жыл бұрын
Witaj mam pytanie - od jakiegoś czasu w moim sterowniku aqwa obserwuję dziwne zachowanie tego czujnika. Posiadam DS18B20 w wersji wodoodpornej plus jeszcze zabezpieczony koszulką termokurczliwą i domknięty klejem na gorąco - (był to zabieg konieczny gdyż przy pracy sondy pH i tego czujnika zaczynały wyskakiwać błędne odczyty). Termometr jest podpięty do arduino nano na pin 2 (rezystor 4,7k obowiązkowo). Po uruchomieniu działa bezproblemowo ale po paru dniach co jakiś czas zaczynają pokazywać się na wyświetlaczu temperatury -127°C. Skoki te są co jakiś czas aż wreszcie chyba pada czujnik bo mam odczyty tylko -127°C. Nano jest zasilany przez przetwornicę obniżającą i ustawioną na 5,3V. Nie jestem expertem od arduino i skleciłem wszysko z przykładów dostępnych na necie - kod do termometru mam taki jak niżej. Co może być powodem tego zamieszania - mam już czwarty czujnik założony i jestem bezradny :-( #include // biblioteka dla termometru #include // biblioteka dla termometru #define ONE_WIRE_BUS 2 // pin termometru OneWire oneWire(ONE_WIRE_BUS); // termometr one wire DallasTemperature sensors(&oneWire); // termometr int T1 = 2; // pin 2 - termometr void setup() { pinMode(T1, INPUT); sensors.begin(); // uruchomienie termometru } void loop(){ sensors.requestTemperatures(); //pomiar temperatury akwarium float tempC = (sensors.getTempCByIndex(0)); lcd.setCursor (6, 2); lcd.print(sensors.getTempCByIndex(0),1); //lcd.print(tempC, 1); // lcd.setCursor (11, 2); lcd.print("C "); if (tempC < TW) { digitalWrite(W1,LOW); lcd.setCursor (7, 3); //ustalenie pozycji wyświetlenia danej na wyświetlaczu lcd.print(" off"); // delay (100); }else{ // if (tempC > TW) // { // digitalWrite(W1,HIGH); // lcd.setCursor (7, 3); //ustalenie pozycji wyświetlenia danej na wyświetlaczu // lcd.print(" on "); // dane na ekran lub zmienna do wyświetlenia // delay (100); //} digitalWrite(W1,HIGH); lcd.setCursor (7, 3); //ustalenie pozycji wyświetlenia danej na wyświetlaczu lcd.print(" on "); } delay (100); }
@tobiaszek99946 жыл бұрын
Kiedy wracasz?
@bartoszkosciug89199 жыл бұрын
jest jakis sposob zeby podlaczyc czunik do zwyklego pin? nie TX? do TX i RX mam podpiety bluetooth i chialbym przesylac dane z arudino na moj komputer
@kozakoza43716 жыл бұрын
Cześć Przy podłączeniu osobno tych 18b20 na 2 przewodach pokazują poprawnie temperaturę ale jak podłącze je razem to jeden pokazuje dobrze a drugi dokładnie 85*C, próbowałem kilkakrotnie i to samo czy można jakoś zaradzić
@mamdobreklapki09 жыл бұрын
Wszystko ok ale przykłady przykładami. Jak odbierać dane z sondy o konkretnym adresie (mam ich 3). Gdzie te adresy podać i w jaki sposób?
@sebss833210 жыл бұрын
Hej. Proszę, jak mam zrobić aby wyświetlało mi w serial monitorze średnią temperaturę z ostatnich 100 pomiarów? Nigdzie nie mogę znaleźć takiego kodu do miernika cyfrowego. Pozdro.
@chemiorro78488 жыл бұрын
Cześć, a ada się dodać do pomiarów czas, w którym zostały zmierzone? Np. temp 27 *C; 2016.03.26 52sek.
@maciek37810 жыл бұрын
Witam. Jak w prosty sposób zapisać dane z czujników na karcie SD ?
@yellowcargoexpressmaciejwe33094 жыл бұрын
Witam. Może ktoś wie jak w DallasTemperature zmienić wyświetlanie temperatury bez dziesiętnych ? Ta komenda wyświetla z dziesiętnymi : display.print(sensors.getTempCByIndex(0)); . Pozdrawiam
@yellowcargoexpressmaciejwe33094 жыл бұрын
Poradziłem sobie. Wystarczy wpisać (sensors.getTempCByIndex(0), 0); . Drugie zero to liczba po przecinku
@DJBlackWood7 жыл бұрын
Mogę podłaczyc kilka czujników temperatury ? do arduino
@ConspiracyCraftersStudio10 жыл бұрын
Witam, pokazuje mi temperature -127, czy moglem uwalić czujnik?
@elektromaras10 жыл бұрын
A może po prostu masz zimno w pokoju?
@ConspiracyCraftersStudio10 жыл бұрын
Jestem co prawda zahartowany ale chyba nie aż tak ;p
@elektromaras10 жыл бұрын
W takim razie uszkodzenie czujnika jest bardzo prawdopodobne...
@janstatkiewicz885310 жыл бұрын
mam tą samą sytuację
@qiueryt681710 жыл бұрын
JA też.
@krzysztofepicki378710 жыл бұрын
Mam problem z czujnikiem DS18b20. Po osiągnięciu temperatury ok.(-16*C) serial monitor wyświetla wynik (-127). Sprawdzałem już kilka sztuk tego typu układu, wszystkie zachowują się w identyczny sposób, więc uszkodzenie można wykluczyć. Czy ktoś ma jakiś pomysł ?
@zaz53710 жыл бұрын
Chciałem zapytać ,bo podłączyłem DS pod Atmegę8A-Kwarc 16MHz. do nóżki PD2-[PIN2 Arduino]. Wszystkie podłączenia sprawdziłem wielokrotnie są prawidłowe jak Atmegi i DS10B20.Miganie diodą chodzi, więc wszystko gra w połączeniach. Niestety mi nie pokazuje w oknie monitora nic jest puste. Czy, potrzebny jest moduł Arduino, bo wydaje mi się że skoro inne programy w C i C++ chodzą to tutaj też tak powinno być?
@elektromaras10 жыл бұрын
Myślę że może być problem z bibliotekami lub jakimiś poleceniami (ale ręki nie dam sobie odciąć). W końcu atmega8 to nie Atmega 328 czy też 32u4. Myślę że nie wszystkie komendy będą chodzić tak samo.
@zaz53710 жыл бұрын
Znalazłem problem bo Atmegę328 też mam,ale chodzi tu o komunikację w przeciwnym kierunku czyli do komputera,a przecież przez programator tego się nie da zrobić.Dlatego potrzebny konwerter UART-USB w moim przypadku... Arduino ma komunikację. Sama Atmega niestety nie.Dzięki za odpowiedź.Musiałem przewietrzyć mózg dopiero dotarło do mnie.
@KUMPELZUBRA9 жыл бұрын
Cześć mam pytanko czy ze starego dekodera philips da się coś zrobić np.wykorzystać go jak arduino pytam ponieważ znalazłem wejście "SERIAL I/O" i czytnik kart.Jestem kompletnie zielony w tych sprawach pozdrawiam.
@elektromaras9 жыл бұрын
red red jak jesteś zielony to nic nie zrobisz. Ale ze starego dekodera philips nie da się zrobić arduino to na pewno :)
@marcinst38707 жыл бұрын
Siema. A ten rezystor musi być ?
@piotrzajac56948 жыл бұрын
Cześć, zauważyłem taką rzecz, mam podpięte 2 termometry do jednego pinu danych i mam różnicę w odczytach 1C. Zamieniałem termometry zawsze na termometrze z indeksem 0 jest temperatura wyższa o 1 C ??? Ostatecznie porównałem 3 sztuki i jest rozstrzał na Tester od 0,5 do 1C widocznie moje mają sporą tolerancję..
@elektromaras8 жыл бұрын
Hmmm... Niby powinny być dokładne... Ale wiadomo jak to jest. Zawsze trzeba wziąć małą poprawkę. Myślę że nie bez znaczenia jest też źródło z którego masz te termometry. Wiadomo że części elektroniczne są sortowane na klasy - jak dostaniesz te "troszkę" gorsze, to takie różnice pomiarowe występują...
@wojcikkarol9 жыл бұрын
witam czy jest mozliwosc podłączenia 2 czujników i wyswietlania zegara ?
@elektromaras9 жыл бұрын
krolus Pewnie że tak. Czujniki i używają One Wire a zegar I2C więc nawet nie wchodzą sobie w paradę
@paulinausarek721310 жыл бұрын
Czy mógłby Pan podać program jaki jest wpisał Pan w Arduino ?
@NorekR9 жыл бұрын
to jest arduino dostępny na oficjalnej stronie
@Hubert1994410 жыл бұрын
moze mi ktos powiedziec jak zrobic tutaj aby wypisywało mi najmniejszą i najwiekszą temterature jaką zarejestrował ?
@_box110 жыл бұрын
Zadeklaruj zmienną tempMin oraz tempMax następnie zainicjalizuj je odpowiednio wartościami 100.0 oraz -100.0 (wiadomo, większe nie wystąpią raczej). Następnie w funkcji loop po pobraniu aktualnej temperatury sprawdzasz prostą instrukcją warunkową, czy odczyt jest mniejszy od minimalnego, a może większy od maksymalnego i przypisujesz. Przykład: if(odczyt < tempMin) tempMin = odczyt; if(odczyt > tempMax) tempMax = odczyt; I po prostu wyświetlasz na wyświetlaczu obie wartości. Dla przyszłych pytań, może ktoś zauważy :) Wyświetlenie średniej też jest proste. Wystaczy zadeklarować trzy zmienne: sredniaTemp (float), sumaTemp (float) oraz iteracja (int). Sumę inicjalizujemy zerem, iterację jedynką. Następnie w loopie po odczycie dodajemy go do sumy, np.: sumaTemp += odczyt; // operator += dodaje prawy argument do lewego A następnie wyliczamy średnią, którą, wiadomo, będzie wynik dzielenia sumaTemp/iteracja i tak też robimy: sredniaTemp = sumaTemp/iteracja; Teraz wystarczy ją wyświetlić :) Należy przy tym pamiętać, by za każdym obiegiem pętli zwiększać iterację prostą instrukcją inkrementacji: iteracja++; Dla lepszego zrozumienia przygotowałem małą próbkę kodu: pastebin.com/kCa9aHLg
@krzysztoftrybua57510 жыл бұрын
Elektro Maras, możesz zrobić filmik na temat sterowania np serwa za pomocą starego kontrolera atari czy ps2 ?
@elektromaras10 жыл бұрын
Niestety nie jestem graczem i nie mam żadnej konsoli. Co się z tym wiżąże, nie mam też żadnych kontrolerów. Jak już w coś gram to na pececie używając myszki i klawiatury...
@rafatomczyk362210 жыл бұрын
Panie Marku - bo wnioskuje, że tak Pan ma na imię. Chciałbym powiedzieć że w moim mniemaniu filmy merytorycznie są ok ( jeżeli kogoś nie obchodzi w ogólności jak coś działa i zadowala się jedynie efektem ), natomiast chciałbym się doczepić do Pana umiejętności językowych. Strasznie razi mnie jak Pan mówi włanczać, termometra itd. To jedyna moja uwaga ( choć jak dla mnie przydało by się więcej teorii żeby oglądający czegoś się nauczyli ale to Pana kanał i Pana filmy i z pewnością ma Pan swój sposób ich kręcenia). Życzę powodzenia i czekam na dalsze filmy. Niech Pan troszeczkę uważa na to jak mówi i daje przykład młodszym:) Pozdrawiam P.S. mam nadzieję że się Pan nie obrazi, gdyż wydaje mi się że inteligentni ludzie nie obrażają się za odrobinę konstruktywnej krytyki ;)
@NorekR10 жыл бұрын
Mowisz teori to masz ksiazki mojim zdaniem lub google a tu pokazuje jak zrobic zeby dzwonilo buczylo i gralo a teoria to teoria
@rafatomczyk362210 жыл бұрын
Robert Nurek Wyraziłem tylko swoje zdanie. Jeżeli Ciebie nie interesuje jak np działa magistrala OneWire na której pracują te termometry to spoko, ale być może są na świecie ludzie dla których, jak Ty to mówisz "buczenie, dzwonienie i granie" nie wystarcza i chcą czegoś więcej, mają jakiś głód wiedzy. Ludzie są różni tak jak już wspomniałem i ja widziałbym w tych filmach oprócz praktyki trochę teorii bo myślę że nie jednemu początkującemu elektronikowi przydało by się trochę teorii bo potem widzę jak ludzie biorą się np za mikrokontrolery AVR dajmy na to i pytają na forach czy dobrze podłączyli układ bo im dioda nie świeci a ja widze że włączyli rezystor albo za mały, albo za duży, albo diodę nie tak wpięli, albo zwarli rezystor i inne kwiatki, co rusz się takie bzdurne pytania pojawiają. Ja jestem człowiekiem który jak się za coś bierze to stara się to robić profesjonalnie a nie tylko żeby "grało" i "buczało" a jak nie "gra" i nie "buczy" to nie wiem dlaczego. Dlatego mówiłem o teorii bo to na niej się wszystko opiera. Ale może Tobie wystarcza ze BUCZY, więc Cię pozdrawiam i życzę żeby Ci "grało" jak najczęściej:)
@NorekR10 жыл бұрын
I musze sie tu z toba zgodzic. Ale czy Pan Marek posiada i czy ze chce podzielic sie ta wiedza ale chcial bym zauwazyc ze by te filmiki moge nawed do 30-50 min trwac ale jak nie bd wykluczac tych to jestem za
@NorekR10 жыл бұрын
I teori wiecej w ElektoPrzewodniku tez yt
@elektromaras10 жыл бұрын
Robert Nurek Pewnie że się nie obrażam i bardzo się cieszę na każdy komentarz bo dzięki temu wiem co mi wychodzi dobrze a nad czym jeszcze muszę popracować. Dostałem już "zjeby" od ElektroPrzewodnika za zawartośc merytoryczną (patrz film nr2 o podłączaniu silniczka) i od tego czasu zacząłem dużo bardziej zwracać uwagę na to co mówię. Dzięki zwróceniu uwagi na to "jak" mówię, będę teraz dużo bardziej uważał na język i starał się go poprawić. Co ciekawe sam bardzo zwracam uwagę gdy słyszę u innych np. "włanczać" i razi mnie to jak diabli. Co do "termometra" - gdy przeczytałem ten komentarz to specjalnie sprawdziłem odmianę - i rzeczywiście w dopełniaczu jest "termometru" . Co ciekawe gdy nagrywałem program nawet zastanawiałem się jak to będzie. A na końcu czy u. Ale odmieniłem sobie "metr" (czego brakuje? - metra kabla) i stwierdziłem że z termometrem będzie analogicznie. Tak więc biję się w piersi i obiecuję się postarać żeby takich kwiatków było jak najmniej. Okazuje się że pisanie idzie mi dużo lepiej niż mówienie - niestety nie mam zbyt wielu okazji aby potrenować to drugie. Dodatkowo kamera nie pomaga. No ale, jak śpiewała Miley Cyrus - w życiu chodzi o to aby dążyć do celu. Tak więc i ja będę próbował się poprawić. Gdyby nie trochę krytyki człowiek utwierdzałby się w przekonaniu o swojej zajebistości aż w końcu wpadłby w samozachwyt co tak naprawdę wcale nie jest dobre :)
@myq61q67 жыл бұрын
Google Drive przepadł? :(
@harynian5 жыл бұрын
Myślisz, że rezystor 4,7 kOhm jest wystarczająco blisko 5 Ohm :D:D
@deformator210 жыл бұрын
Jesteś niezmordowany :)
@wojcikkarol9 жыл бұрын
i oczywiscie jescze do tego lcd
@wojciechwierucki80356 жыл бұрын
xd
@MultiKomentator9 жыл бұрын
termometru, nie "termometra". W innym odcinku: potencjometru, nie "potencjometra". Jak rzeczowniki nieżywotne, to w dopełniaczu końcówka -u