Sposób na małe rachunki za gaz aby ogrzać budynek jednorodzinny: styropian 20mm, dobrze docieplone poddasze (membrana, wełna, folia), ogrzewanie podłogowe (brak grzejników). Piec po pierwszym nagrzaniu podłogi odpala się na krótki strzał aby dogrzać podłogę do temperatury około 40 stopni. Na początku może się wydawać że piec się popsuł. Efekt można zauważyć po wyjściu z domu gdy u sąsiadów widać wyraźny dym z komina a u nas pyrknięcie co jakiś czas, no i po sumie na rachunku.
@kamilbogus2 жыл бұрын
Świetny odcinek !!!!
@jeerylee34302 жыл бұрын
Na wielu forach dotyczących ogrzewanie trąbią że budynek ma swoje zapotrzebowanie energetyczne i takie duże skoki nastawy temperatury będą powodowały że kocioł każdego ranka będzie się wkrecał na pełne obroty aby w pomieszczeniach w całym budynku podnieść temperaturę i zamiast oszczędzać będzie przepalał to co w nocy zaoszczędzi.
@Luksiuelektryk2 жыл бұрын
Tak i nie. Temat jest bardzo złożony i skomplikowany. Tak jak napisałeś budynki mają zapotrzebowanie energetyczne i każdy budynek zachowuje się inaczej.
@michaszajkowski53222 жыл бұрын
Chamska i nieoznaczona reklama produktu rodem z Biedronki. Są dużo lepsze systemy, np Netatmo, Tado, Eve. Mogę potwierdzić oszczędności rzędu 30% w przypadku mieszkania w kamienicy. Generalnie taki system sprawdza się w przypadku starych i nie ocieplonych budynkach. Jedyny problem jaki może wystąpić to taktowanie w przypadku, gdy kocioł jest przewymiarowany i zrobimy strefę, która potrzebuje mniej mocy niż ta do której schodzi kocioł. Im lepiej ocieplony budynek tym mniejsze oszczędności i sens inwestowania w taki system.
@jeerylee34302 жыл бұрын
@@Luksiuelektryk sterowanie w takim budynku ma jak najbardziej sens bo niektórzy to by 28°C i więcej podkręcali. Gorzej jak zaczną się podgrzewać prywatnymi "farelkami" albo popuszczać głowice.
@roro-xj8vm2 жыл бұрын
Darku proszę o więcej materiałów, bo ostatnio coś słabo z filmami :) tak tylko sobie marudzę. lubię twoje materiały i niecierpliwością czekam na kolejne. Zapewne jesteś zarobiony i to nie po same uszy ale pewnie ze dwa metry powyżej uszu :) Świetna robota i dziękuje.
@Luksiuelektryk2 жыл бұрын
Nie wiem jak się nazywam...
@zukosok2 жыл бұрын
Dzień dobry, słyszałem ze różnica powyżej 2,5C miedzy nocą a dniem, lub jak u Ciebie na weekend jest nie opłacalna? czy doszła do ciebie taka informacja, co o tym myślisz?
@RuchOporuElektryk2 жыл бұрын
Po ostrości obrazu przy oświetleniu sztucznym czuję algorytm Canona albo Lumixa 😆😗
@Luksiuelektryk2 жыл бұрын
Canon;) strasznie sobie ten obiektyw nie daje rady w takim oswietleniu
@smart-space16652 жыл бұрын
Jak chcesz dobrze zoptymalizować ogrzewanie to przydałaby się jeszcze integracja z kontaktronami w oknach, bo jak ludziska przewietrzaja pomieszczenia to grzeje bez sensu
@Luksiuelektryk2 жыл бұрын
Uwierz mi że już tam nie ma otwierania okien;) Być może w przyszłości zostaną dołożone czujniki otwarcia okna tylko to też będzie nie lada inwestycja bo tych okien trochę tam jest
@TOTO_mek2 жыл бұрын
Świetna jak zawsze robota! Myślę, że każdy elektryk zwłaszcza jeśli chodzi o automatykę domową musi wiedzieć o co chodzi w instalacjach grzewczych - hydraulicznych, jak widać ogarniasz to świetnie przy czym dzielisz się wiedzą co się naprawdę ceni. Taka ciekawostka czy to aby nie w Chinach jest zawód hydroelektryk? :D Pozdrawiam!
@marcing58952 жыл бұрын
Niech się niesie 👍
@damiansipowicz46952 жыл бұрын
Cześć Darku. Jak zawsze profeska. Swoją drogą mam pytanie, jak się sprawdzi taki system tylko ze przewodowy z głowicami na 230V w mieszkaniu 70m gdzie są różne temperatury w pokojach? Duży pokój w którym jest generalnie najchłodniej jest termostat salusa i dogrzewa duży pokój kosztem mniejszych pokoi.
@Luksiuelektryk2 жыл бұрын
Da sobie rady;)
@jaroslawposel43352 жыл бұрын
Dzien dobry chce zapytac o automatyczny przelacznik zasilania z zasilania z sieci trojfazowej na of grift z inwertera jednofazowego w domu , jaki typ przelączkika najlepszy i przy inwerterze nalezy doziemic zero ,tzn przewod neutralny
@mateuszlachowski7813 Жыл бұрын
Jestem ciekaw jak wyglądają rachunki po tych kilku miesiącach :)
@Luksiuelektryk Жыл бұрын
O niebo lepiej:)
@mateuszlachowski7813 Жыл бұрын
@@Luksiuelektryk niebo to ile tysięcy? :D
@toudie82942 жыл бұрын
Czy pojawi się filmik dlaczego Grenton, a nie na przykład Loxone?
@Luksiuelektryk2 жыл бұрын
Tak
@TheGwiazdek2 жыл бұрын
Da się programować otwarcie głowicy w systemie 0-1 ?? ( jak grzeje to pełnym przepływem grzejnika dzięki czemu niższą temperaturą co w ogólnym rozrachunku powoduje dodatkowe oszczędności).
@Luksiuelektryk2 жыл бұрын
Tak:)
@krzysztofzajac55022 жыл бұрын
Mam , tak ze jestem zadowolony pozdrawiam
@siwy7551 Жыл бұрын
Czy zabezpieczenie w rozdzielni nitki 3 fazowej musi być na esach zespolonych potrójnych Czy mogą być pojedyncze ? Pozdro
@Luksiuelektryk Жыл бұрын
Jeżeli odbiornik jest 3-fazowy to musi być zespolony
@siwy7551 Жыл бұрын
Dzięki za odzew,właśnie mi skończył rozdzielnie "elektryk" i pod mufę do poważnych sprzętów zrobił 3 pojedyncze,pod indukcję również. Ręce opadają
@jakubherok51792 жыл бұрын
Luksiu jeśli można spytać to z jakiej hurtowni korzystasz bo nie widziałem jeszcze w okolicach hurtowni gdzie mają takie fajne rozwiązania jak grenton od ręki czy właśnie taki system strefowy jak przedstawiłeś?
@Luksiuelektryk2 жыл бұрын
Bezpośrednio od producentów.
@jakubherok51792 жыл бұрын
@@Luksiuelektryk mikrotik też zamawiasz od producentów jesli mozna wiedziec?
@Luksiuelektryk2 жыл бұрын
@@jakubherok5179 sprzęt producentów z innych krajów przez oficjalnych dystrybutorów na nasz kraj
@jakubherok51792 жыл бұрын
@@Luksiuelektryk dzięki za informację
@franekw52742 жыл бұрын
@@Luksiuelektryk Zamawiasz i płacisz czy dostajesz do testów w ramach współpracy a po teście są Twoje...? ;))
@stefanokrzeja0012 жыл бұрын
6:36 PEWNYCA 🤣🤣🤣 Czy to lokalna gwarowa nazwa na piwnicę?
@Luksiuelektryk2 жыл бұрын
😂
@mixhak63152 жыл бұрын
ten się bawi w hydraulika, hydraulicy w elektryków, a trzeci przyjeżdża i poprawia po tych dwóch:p. Widzę, że coraz większe są możliwości urządzen z-wave lub bezprzewodowych o różnej komunikacji, pasuje ogarnąć zaległości:)
@rudachary2 жыл бұрын
A ja juz myślałem ze Darkowi internet odłaczyli :) bo dawno go nie było na kanale , kiedy jakis LIVE ???????
@Luksiuelektryk2 жыл бұрын
Przed świętami;)
@pawebogacki8192 жыл бұрын
Pozdrawiam Darku ty jak zawsze rozwiążesz prawie każdy problem.Jeszcze raz pozdrawiam
@19janosik2 жыл бұрын
👀✔👌Pozdrawiam serdecznie.✔👌👀
@Crsher-2 жыл бұрын
Fajny materiał, szkoda, że nie odpisujesz na maile. 😪. Moc wiedza. Pozdr
@Luksiuelektryk2 жыл бұрын
Kiedy nie ma kiedy...
@KABELEK692 жыл бұрын
automatyzacja w biurowcu jak njabardziej ma sens..sczegolnie przy wzrostach cen nosnikow energii..
@pawek5552 жыл бұрын
Mam to samo i jest tragedia z zasięgiem 😞
@Luksiuelektryk2 жыл бұрын
Spróbuj obrócić/przesunąć centralkę o parę centymetrów.
@franekw52742 жыл бұрын
Albo zastosuj wzmacniacze/transmitery, są apki do badań pola WiFi...
@krism31512 жыл бұрын
👍
@moscik55742 жыл бұрын
Witamy zgubę
@japipasss2 жыл бұрын
Fajny odcinek. Luksiu hydraulik :)
@Alexander-ny5kr2 жыл бұрын
Nie ma to jak amatorzy biorący się za rzeczy o których kompletnie nie mają pojęcia. Po pierwsze w budynkcha murowanych dobowe obniożanie temperatury nie przynosi oszczędności, ponieważ akumulacyjność takich budynków jest zbyt duża. Tą energię, któą dom wytraci w czasie obniżenia temperatury, kocioł będzie musiał ponownie dostarczyć. Aby kocioł dogrzał do wymaganej temperatury to będzie musiał grzać wyższą temperaturą, a grzanie wyższą temperaturą to mniejsza sprawność kotła. Teoretycznie obniżając dobowo temperaturę obniżamy średnia temperaturę ścian i to teoretycznie powinno przynieść jakieś oszczędności. Tyle, że to co zaoszczędzimy na niższej średniej temperatury ścian to stracimy na sprawności kotła gazowego. Z tego powodu nie powinno się obniżać temperatury o więcej jak 2-3 stopnie Celsjusza. Większe obniżanie, będzie wręcz przynosiło straty zamiast zysków. Obniżanie temperatury w budynku ma sens tylko i wyłącznie w budynkach o małej akumulacyjności cieplnej np. w budynkach szkieletowych w których ściany to głównie wełna mineralna. Po drugie, taki sam efekt można było uzyskać o wiele mniejszym kosztem. I tutaj właśnie OpenTherm by się sprawdził (o ile ten kocioł posiada). Chodzi o obniżanie krzywej grzewczej, dzięki której można by było obniżyć temperaturę i to niezależnie od ustawienia głowic termostatycznych przy grzejnikach. Ludzie i tak będą kręcili zaworami, będą odkręcali i luzowali głowice. Będą zaglądać do czujników temperatyry. Dobry system powinien być odporny na takie kombinacje. Ten niestety nie będzie, bo zawsze będzie można zluzować pierścień mocujący siłownik do zaworu. Po trzecie po jednym lub dwóch sezonach właściciel i tak będzie kazał Ci to wszystko pozdejmować. Z resztą sam będziesz miał już dość jeżdzenia, bo co chwilę coś będzie szwankować. Systemy 868MHz ze względów ustawowych działają z bardzo małą mocą do 25mW. Działanie poprzez kilka ścian i stropów jest bardzo niestabilne i podatne na zakłócenia. Bardzo blisko tej częstotliwości działa sieć GSM, która zagłusza transmisję takich systemów. Nadajniki mobilne GSM (telefony komórkowe) mogą pracować z mocą do 8W, a stacje bazowe do kilkusek Watów. O ile takie systemy zdają egzamin w prywatnych domkach jednorodzinnych o tyle w takim budownictwie wilokondygnacyjnym gdzie przebywa wielu pracowników, a każdy z nich ma telefon komórkowy, a czasami nawet po 2 czy 3 telefony, będą sprawiały masę problemów.