Рет қаралды 24
Přímý prodej je klíčová kompetence pro úspěch nejenom v Network Marketingu.
Přímý prodej je obchodní metoda, kterou se zboží, výrobek, služba dostává od výrobce, producenta, poskytovatele služeb přímo ke spotřebiteli, mimo obvyklý distribuční řetězec výhradních a regionálních zastoupení, velkoobchodů, bez podpory reklamních agentur. V přímém prodeji jsou používány dva termíny: víceúrovňový prodej, nebo také MLM (anglicky multi-level marketing), nebo síťový marketing (anglicky network marketing). Přímý prodej nemá žádnou souvislost s franšízingem, jak bývá někdy interpretováno.
Přímý prodej vs. Multi-level marketing vs. Síťový marketing
Základní definice
„Síťový marketing" a „multi-level marketing" byly francouzským profesorem na ESSEC Business School Dominiquem Xardelem označeny jako synonyma, přičemž dle něj se vždy jedná o způsob přímého prodeje.[2] Některé zdroje zdůrazňují, že multi-level marketing je pouze jednou formou přímého prodeje, nikoli přímým prodejem.[3] [4] Jiné pojmy, které jsou někdy používány k popisu multi-level marketingu patř také: „ústní marketing", „interaktivní distribuce", „referenční marketing" nebo „vztahový marketing„ Kritici argumentují, že použití těchto, nebo jiných termínů, je snaha odlišit přímý prodej od nelegálních pyramidových schémat, řetězových dopisů, nebo jiných podvodů na spotřebitele.[5]
Multi-level marketing, víceúrovňový marketing
Podrobnější informace naleznete v článku Multi-level marketing.
Za multi-level marketing, víceúrovňový marketing lze považovat tu část odvětví přímého prodeje, kde dochází k výpočtu odměn z více úrovní organizace, kterou si distributor vytvořil, tedy multi-level.
Asociace přímého prodeje (DSA) uvedla, že v roce 1990 pouze 25% členů DSA použilo obchodní model multi-level marketingu. Do roku 1999 tento počet vzrostl na 77,3%.[6] Do roku 2009 94,2% členů DSA využívalo model multi-level marketingu, což představuje 99,6% všech distributorů a 97,1% tržeb.[7] Společnosti jako Avon, Electrolux, Tupperware[8] a Kirby byly původně společnosti se single-levelovým marketingovým modelem, což byl tradiční a nekontroverzní model přímého prodeje, zcela odlišný od multi-level marketingu. Vývoj těchto společností a vývoj trhu způsobil, že později změnili původní způsoby prodeje na multi-levelové kompenzační plány a tím se staly multi-level společnostmi. DSA má přibližně 200 členů,[9] současně se odhaduje, že jen ve Spojených státech je více než 1000 firem využívajících strukturu multi-level marketing.[10]
Network marketing, síťový marketing
Synonymum pro přímý prodej je také network marketing, nebo síťový marketing. Ve skutečnosti se sice vytváří síť, ale ta má jen vertikální strukturu, ke komunikaci dochází pouze směrem nahoru, nebo dolů. Nedochází zde ke komunikaci, navazování vztahů (mezilidských, obchodních), ani obchodování ve smyslu „každý s každým" dle pravidel networkingu. Pro distributory je výhodné a nutné komunikovat směrem nahoru, pro informace a rady, které pak distributor předává směrem dolů ke svým podřízeným distributorům. Nikoliv do šířky, tedy k distributorům (crosslinům), se kterými distributor nemá žádný obchodní vztah.
Používané výrazy, pojmy
V přímém prodeji je několik základních pojmů (řazeno abecedně):
autoship: Automatická měsíční objednávka.
bod, bodová hodnota, c.v.: Přepočet ceny na jednotku, která je na všech trzích stejná a nezávislá na změně kurzu, DPH, či jiných poplatcích.
bonus: Odměna nad rámec základní provize.
crossline: Osoba, se kterou je možno mít společné sponzory, ale obvykle mimo sestupnou linii.
distributor, dealer, člen týmu, partner: Jde o osobu, která podepsala smlouvu se společností přímého prodeje. Podepsáním smlouvy a provedením registrace získává možnost nakupovat výrobky a služby za velkoobchodní ceny. V případě, že chce výrobky a služby dále přeprodávat, tvořit organizaci downline, musí splňovat patřiční podmínky Živnostenského zákona, provést registraci u FÚ v místě trvalého bydliště, vč. dodržování podmínek EET.[11]
downline: Osoba, která je v organizaci pod sponzorem.
momentum: Dosažení jistého vývoje organizace, kdy dochází k exponenciálnímu nárůstu nejen nových distributorů, ale především prodeje.
pin: Slangové označení dosažené úrovně, obvykle je součásti odznak.
single-level, uni-level marketing: Označení přímého prodeje, které je odvozeno od jednoúrovňového kompenzačního plánu.
sponzor: Osoba, která přivedla nového distributora ke společnosti a je zodpovědná za jeho vedení a školení.
upline: Členové nadřazené sponzorská linie.
víceúrovňový prodej, multi-level marketing, mlm: Označení přímého prodeje, které je odvozeno od víceúrovňového kompenzačního plánu.
Obchodované produkty a služby
#mlm #primyprodej #prodej #podnikání #podcast #migranti #italie #plaz #penize #investovani ##dovolená #onlinebyznys #jaknato