Draga Andrea,MNOGO HVALA na ovoj temi i ovako divnoj obradi iste! Na prvi pogled,stereotipno,mnogi će pomisliti da dvije žene sjede i pričaju o ljepoti na nivou tzv.ženskih magazina iz frizerskih salona ali LJUDI,OVO TREBATE POGLEDATI ! Meni je posebno ova tema bila važna jer po prvi put čujem javni diskurs na tu temu a u mojoj religiji (islam) je jedno od značajnijih vjerovnja izreka :"Allah je lijep i voli ljepotu". Pa ipak, o tome ni hodže ni popovi ne propovjedaju. Tema ljepote i tema ljubavi su dvije teme koje nam mnogo fale i kao hljeb nasušnji nam trebaju, u posljednjih tridesetak godina. Pred sam razgovora ste načele veoma zanimljivu temu i mislim da bi bila veoma dobra i poželjna za neki naredni razgovor a to je - razlika između šunda i umjetnosti i u kojem trenutku šund postaje umjetnost. LIjep pozdrav za sve učesnike/ce kanala za sve one koji ga prate! ♥
@Bendžamin-f8e4 ай бұрын
Kod Šopenhauera, estetsko iskustvo predstavlja stanje u kojem se pojedinac privremeno oslobađa večne tiranije volje i patnje. Jedino kada se prepustimo kontemplaciji umetničkog dela ili prirodne lepote, volja se povlači u drugi plan, a mi postajemo čisti posmatrači, makar na kratko. 😕
@fadfsdfasfsa3 ай бұрын
Tako je, a pogotovo muzika, zato i u "Svet kao volja i predstava" objasnjava sve umetnosti, a muziku ostavlja poslednju da analizira, jer je ona, kako sam kaze, izraz same volje i posebna medju svim drugim umetnosti. Isto i Niče, bez muzike bi zivot bi zabluda, i stvarno je tako, a velika je slicnost izmedju filozofije i muzike, imaju tu apstraktnost, a opet imaju tu moc da ostavljaju snazan utisak na coveka. Nije cudo sto su filozofi voleli muziku, pa prvu teoriju muzike je zapravo pisao Boetije, koji je imao ambiciju da prevede celokupno Aristotelove i Platonovo delo na latinski, a ona je bila deo kanonskog obrazovanja u okviru onih cuvenih obrazovnih programa trivijum i kvadrivijum. Dok se kod nas nazalost muzika svela na ucenje instrumenata i nekakvih gluposti, a najmanje na slusanje muzike i ucenje ozbiljnih stvari. Zanimljivo je da Kant i Rasel od velikana nisu bili bas ljubitelji muzike, dok su ostali manje-vise svi voleli koliko ja znam.
@Bendžamin-f8e3 ай бұрын
@@fadfsdfasfsa Da, lepo sažeto. Meni su u kulturnoj baštini balkanske muzike naročito zanimljivi koncepti meraka i sevdaha, iz tog ugla Ničeovog dionizijskog i Aristotelovog katarzičnog, kada se spoji ekstatično uživanje sa emocionalnim pročišćenjem. Istovremeno intenzivan doživljaj i duboko unutrašnje olakšanje. Afirmisanje samog života putem tragedije.
@fadfsdfasfsa3 ай бұрын
@@Bendžamin-f8e Hvala lepo! Slazem se, jako si lepo to izrazio. Po meni je naša narodna muzika nešto najlepše, nema joj ravne, prelepo je kad jedan narod ima tako bogatu narodnu muziku. A najtuznije je sto pored takve muzike nasa omladina slusa to sto slusa, pored takve muzike, govorim naravno o narodnoj muzici, a ne turbo-folku, a svi stranci koje imaju ukusa kad cuju nasu muziku budu fascinirani, jer je zaista prelepa. Moji su poreklom iz Bosne, pa mi je bas drago da cujem, a još sam odrastao na toj muzici, jer sam iz muzicke porodice takoreći. Evo jedne od mojih omiljenih, čitav život u jednoj pesmi, prolaznost života i gorčina koju ona nosi u pesmi neverovatno snazno opisana. kzbin.info/www/bejne/jp-pf3xmhbGYopY Inače je pesmu napisao - i muziku i reči - čuveni Radoslav Jovanovic iz Goražda, koji je napisao preko 500 sevdalinki, imao je izuzetno tezak zivot i proziveo Goli otok, kazu su da mu pesme bili jedina uteha. Pretpostavljam da si je slusao, ali nije bitno, sto da ne razmenimo po koju pesmu, preporucujem svima. Posalji i ti nesto ako zelis!
@Juznapruga1233 ай бұрын
@@fadfsdfasfsa koje bi bile ozbiljne stvari u muzici i sta bi podrazumevalo slusanje muzike?
@fadfsdfasfsa3 ай бұрын
@@Juznapruga123 Da preciziram, kad se uce napamet delovi violine, fagota, trombona i slicno, to su nebitne stvari, doovljno je znati instrumente. A učenje teorije muzike je mnogo bitnije nego učenje delova instrumenata. Slušanje muzike je najbitnije, trebalo bi da slusaju klasičnu muziku što više, dela velikih majstora i da im to postane prisno, kao i da idu na koncertne, da im to bude vanrazrezdna nastava sto cesce, danas nasa omladina zavrsi srednju skolu, a 90% njih ne zna pet ozbiljni dela klasicne muzike nitu su poslusasi neku simfoniju ili sonatu u zivotu, to je strasno, da ne govorim sta je sve trebalo slusati. A nek uce i teoriju, ali moraju i da slusaju. Jer je to jedini nacin im mozika postane bliska, a sviranje bi bilo naravno jos bolje, ali sad to podrazumeva i talenat i ljubav i htenja, ne mozes nikoga teratati ako nece, ali makar slusanje i sto vise. Muzika je svedena na apsurd ovde, vi imate decu, a u tom sam se lično uverio, zavrse osnosno skolu ne znaju ko je Subert i Betoven, niti bi mogli par dela da prepoznaju, a stalno pricaju kako ih uce o kompozitora i kako ih navodno terosisu da uce napamet kad su se rodili sta su napisali i slicno. Pa i to treba da znaju, kao i epohe i ostalo, i to da prepoznaju kad cuju. Pa smesno je da sutra napunite 20-30 godina ne znate u kom veku je ziveli Bah ili Betoven, pa misli da je Bah ziveo verovatno u 19 veku, a Betoven u 17 i slično, mislim to je sramota stvarno, ili ja pustim Rahmanjinova, a ovaj misli da je to Bah ili Hendl, ako i za njih uopste zna, jer ne moze da prepozna makar otprilike kojoj to epohi pripada. A da ne govorimo da ne znaju ni najosnovnije muzicke forme, pa slusas simfoniju, i komentarisu lepa pesma, jer sve od muzickih formi sto su culi jeste pesma, eventualno opera ili simfonija, i to je nacuo, ne daj boze da zna otprilike sta je to. E na to sve mislim kad kazem ozbiljno. Ne mora da zna sta je hromatizam, tonika, vodjica, dominanta, modulacije, septakordi, i slicno, ali ovo sto sam navodio makar, bilo bi lepo.
@JelicaRankovic3 ай бұрын
Христова лепота ће спасити свет . Лепота душе.
@predragmarkovic6313 ай бұрын
Sve ovo gledam sa jedno 10 dana zakasnjenja po 2 do 3 epizode u seriji.Sve su dobre i zanimljive i mislim da bi trebalo da traju duze.Teme zasluzuju 2 sata , gosti su toliko zanimljivi i pitanja odlicna da prvih sat vremena izgledaju ko tek "zagrevanje".
@draganjovanovic42682 ай бұрын
Povrsna etika, jeftina estetika.
@SVETOMIRNikitovic3 ай бұрын
Dragan Stojanović,verovatno najveći živi srpski intelektualac,napisao je odličnu studiju "Rajski um Dostojevskog".Filozofski pristup rečima kneza Miškina,kako zapaža Slobodan Žunjić.Pročitali smo mnogo knjiga ali "samo dela ljubavi ostaju"!
@b1b1b23Ай бұрын
Kada pisete morate da stavite razmak posle zareza, tacke i ostalih znakova.
@SVETOMIRNikitovicАй бұрын
@@b1b1b23Niko nema savršene lektore,sem Politike i RTS-a.
@dcinput76453 ай бұрын
Odlična uvodna epizoda za sve studente Estetike 1 ili Estetike (za studente van odseka sa filozofiju), valjalo bi im to poslati na mesta na internetu gde studenti to mogu videti.
@lukam4443 ай бұрын
",Beauty is the truth, truth beauty' - that is all ye know on earth, and all ye need to know." - John Keats
@PakleniVuk4 ай бұрын
Lepa majca😊 to me podsetilo na jednu šalu : Svi filozofi letuju isključivo u Grčkoj,nijedna druga zemlja ne dolazi u obzir, za razliku od drugih koji plažom šetaju u kupaćem ,filozofe možete razlikovati po tome što Grčkim plažama šetaju isključivo obučeni u togu. 😂
@emaemilija4693 ай бұрын
👏🌷👏🌷
@alenmemic22694 ай бұрын
Nece. Pomoci ce nam da uzivamo dok traje.
@SVETOMIRNikitovic3 ай бұрын
Pod generičkim jezičkim sistemom podrazumevate ,verovatno,generativnu gramatiku Noama Čomskog.
@draganjovanovic42682 ай бұрын
Tezina lakoce zivljenja.
@Novalisov3 ай бұрын
Један је Небојша Грубор!
@fadfsdfasfsa3 ай бұрын
Tako je, nas divni profesor, zanesenjak u najpozitivnijem smislu te reči i entuzijasta i dobar čovek, ziv nam bio!
@doktorarslanagic4 ай бұрын
lepota je zaslepljujuće isijavanje istine
@SVETOMIRNikitovic3 ай бұрын
I Martin Hajdeger bi lajkovao.
@doktorarslanagic3 ай бұрын
@@SVETOMIRNikitovic bi!
@bojanpopovicYNWA4 ай бұрын
Gledaće se ujutru😀
@StefanNemanja9094 ай бұрын
Kad dve ženske razgovaraju "O lepom"
@MBozinovic2 ай бұрын
Andrea, koje si godište?
@racazzoni3 ай бұрын
Immanuel Kant- subjektivistička estetika + Jung kolektivna svest
@NemDzA973 ай бұрын
Како неко може без трунке стида да прича о овоме
@doktorarslanagic4 ай бұрын
umesto progres, možemo reći napredak
@sunnyday36064 ай бұрын
Takođe, umesto percepcija možemo reći opažanje ili doživljaj. Smeta to mučenje sa rečima, otežava praćenje govornika i zamagljuje zaključke.
@bojanbulatovic20233 ай бұрын
Samo ako nije "Determinisan"
@mihajlodzamtovski99503 ай бұрын
Umesto da kritikujemo, možemo pohvaliti gošću 😊
@doktorarslanagic3 ай бұрын
@@mihajlodzamtovski9950 nije bila namera da se kritikuje, gošči svaka čast !
@fadfsdfasfsa3 ай бұрын
@@bojanbulatovic2023 Determinisan je jos podnosljivo, u filozofiji imamo tehničke izraze "determinizam", "determinisano", "subdeterminisan", itd, i mislim da je dobro uporebljavati, jer je tehnikalija u pitanju i preciznije je, jer citamo dosta strane literature sa engleskog i onda znamo na sta mislimo, pa bi nam bilo tesko i neobicno da sad koristimo "odredjeno" umesto "determinisano". Često se pišu radovi "Determinizam i slobodna volja", i slično, i to je filozofski opravdano. Kazem, i treba ga koristiti. Šta sad ne treba da koristimo "liberalizam" nego da kazemo slobodarstvo da bi bilo vise u duhu srpskog jezika. TO su vec davno odomaceni izrazi i treba ih koristiti, oni su ustalom obogatili nas recnik, necemo sigurno koristiti "fejk", "hejt", "spojluje" i slične bljuvotine, ali ovo je sasvim u redu i ne narusava duh jezika. Uostalom, nema ni jednog cistog jezika koji nije ni pod kakvim uticajme nekog stranog jezika. Dok edukacija jeste katastrofalno, bas nije u duhu jezika, a imamo sprsku reci obrazovanje, a reč je opšta nema potreba za njom, itd. Skrnavimo vlastiti jezik.
@kristina52373 ай бұрын
kul
@ugljesajovanovic63993 ай бұрын
Od cega da spasi svet? Svet samo sto je poceo da zivi, pred njim je jedno beskrajno, nepregledno i neistrazeno polje, zivece jos beskonacno dugo bez obzira na nase glupave pretpostavke o nekakvom kraju....