35 UNITRA Eltra LENA MOT-772. Uwaga na dostępny opis. Jest błędny.

  Рет қаралды 4,548

With passion for UNITRA

With passion for UNITRA

Күн бұрын

Пікірлер: 124
@srebrnaraczka
@srebrnaraczka 3 жыл бұрын
Pamiętam, że teściowi przestrajałem to radyjko, ze 20 lat temu. Muszę sprawdzić czy jeszcze działa :). Jak zwykle profesjonalna robota. Pozdrawiam.
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za miłe słowa. Staram się robić dokładnie, precyzyjnie i tak aby działało długo i niezawodnie.
@chudytech
@chudytech 3 жыл бұрын
No i pięknie - kolejne radyjko przestrojone, sprawdzone i gotowe do użytku - małe, ale jakże wdzięczne i praktyczne. Na pewno skorzystam z Twojego sposobu przestrajania przy moim egzemplarzu jak przyjdzie na niego pora, a póki co małymi krokami świetność odzyskuje "Zodiak" :)
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Super. Trzymam kciuki za ZODIAKA (będzie film i o tym), a z Leną proszę o zwrotkę jak się udało. Paczuszka z niespodzianką gotowa. Czeka na kuriera.
@krzysztofmitus7435
@krzysztofmitus7435 3 жыл бұрын
Witam serdecznie bardzo fajny film , zabieram się za swoją LENE oczywiście chodzi mi o przestrojenie pozdrawiam
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
W takim razie trzymam kciuki i proszę o info zwrotne czy mój przepis, uwagi i informacje się przydały.
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 3 жыл бұрын
😎👍🤓 Widzę, że naprawdę znasz się na rzeczy! Oglądając takie filmy zastanawiam się też często, ile osób z tych które uczestniczyły w powstawaniu tego typu sprzętu już odeszło... Pewnie części osób już nie ma, a urządzenia wciąż działają i służą co niektórym, a dla innych, co może zaskakujące nieco dla ich twórców, stanowią... przedmiot kolekcjonerski.
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Miły i bardzo mnie doceniający. Nie pracowałem nigdy dla Unitry, a jednak ten sprzęt lubię i rozumiem. Jeszcze nie wszystko jest kolekcjonerskie (przynajmniej dla mnie), bo wiele z nich używam i moja rodzina używa na co dzień. Dbam o to i staram się aby był sprawny. To w końcu nasze dziedzictwo, kawał naszej historii.
@zbigniewantkiewicz7134
@zbigniewantkiewicz7134 2 жыл бұрын
@@ZPDU przepraszam za nie stosowne pytanie, ale który jesteś rocznik. Pozdrawiam
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
@@zbigniewantkiewicz7134 Panie Zbigniewie, nie jestem damą, ale takie centralne pytanie? Ma to znaczenie w kontekście tego kanału? Nie odpowiem wprost napiszę tyle że pamiętam komunę, pamiętam stan wojenny (wówczas byłem w technikum). To powinno dać obraz czy mam siwe włosy czy nie :)
@zbigniewantkiewicz7134
@zbigniewantkiewicz7134 2 жыл бұрын
@@ZPDU ja nie mam problemu 1968 r. Pozdrawiam
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
@@zbigniewantkiewicz7134 Miło mi jestem odrobinkę starszy :) Proponuję napisać na maile. Zawsze chętnie odpowiem.
@januszstanowski5994
@januszstanowski5994 3 жыл бұрын
Witam normalnie same perełki 👍
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
A dziękuję. Chętnie się dowiem jaka jest klasyfikacja perełki. W kolekcji jest ich kilka i osobiście uznaję za perły rzadkie/trudno dostępne lub zaplombowane (dziewicze).I takie też mam w zbiorach.
@chudytech
@chudytech 3 жыл бұрын
@@ZPDU jedną z tych perełek to nawet znam osobiście ;)
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
@@chudytech Oj tak. Zgadzam się w całej rozciągłości. Jeszcze chwila i będzie film o niej.
@krystiandrwal7679
@krystiandrwal7679 3 жыл бұрын
Mistrzu u nas w domu mieliśmy Lenę 2 nie wiem czym to się różniło pozdrawiam serdecznie zdrówka
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Słowo mistrzu jest zdecydowanie na wyrost. Ale miło mi. Przyznam się że też nie wiem czym. Mogę się domyślać że Lena 2 to Lena po lekkim tuningu. Jak wpadnie mi w ręce będę wiedział dokładnie i postaram się opisać.
@ukaszBartczak-hz1gp
@ukaszBartczak-hz1gp Жыл бұрын
​​@@ZPDUNapewno różni się obwodem zasilania w Lenie 1: prostownik jednopołówkowy wraz ze stabilizatorem zbudowanym na jednym tranzystorze oraz diodzie zenera, trafo ts5/6. Natomiast w odbiorniku Lena 2 zastosowano prostownik pełnookresowy bez stabilizatora i trafo ts2/33. Więcej różnic nie zauważyłem.
@ZPDU
@ZPDU Жыл бұрын
@@ukaszBartczak-hz1gp Fantastycznie. Dziękuję za podpowiedź. Mam już w zbiorach i II i nawet LENĘ 3. Przyjdzie czas to zgłębię temat. Pozdrawiam serdecznie.
@audiomania.hifi.vintage
@audiomania.hifi.vintage 2 жыл бұрын
Fajne radyjko , mam takie w kolekcji 🤗
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
Cieszę się i gratuluję. LENY występowały lako LENA, LENA 1, LENA 2 i LENA3 :)
@adalas293
@adalas293 10 ай бұрын
@@ZPDU: Czy wiadomo jaka była między nimi różnica ? Mam bez numeru.
@ZPDU
@ZPDU 10 ай бұрын
@@adalas293 Czyli LENA 1. Super. Zapytałem AI i taka jest odp sztucznej inteligencji o różnice: Radio LENA: Wersja: Pierwsza wersja odbiornika. Cechy: Monofoniczny odbiór dźwięku. Pasmo długie (150 kHz do 285 kHz). Pasmo średnie (525 kHz do 1605 kHz). Pasmo krótkie (5,8 MHz do 0,5 MHz). Pasmo UKF (65,5 MHz do 74 MHz). Wyjście słuchawkowe o impedancji 200 Ohm. Regulacja głośności za pomocą suwaka potencjometru. Przenośny design. LENA2: Wersja: Udoskonalona wersja odbiornika LENA. Dodatkowe cechy: Wbudowana antena ferrytowa do fal długich i średnich. Teleskopowa antena do fal krótkich i UKF. LENA3: Wersja: Kolejna ewolucja odbiornika. Nowości: Lepsza jakość dźwięku. Dodatkowe pasmo UKF. Możliwość zasilania bateriami.
@zdzisiek1979
@zdzisiek1979 3 жыл бұрын
Fajne małe radyjko i w końcu soldermaska na PCB :)
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Ono jest dość "młode" dlatego. Gratuluję spostrzegawczości i dziękuję za komentarz.
@litsteve1968
@litsteve1968 3 жыл бұрын
Miałem ! Łezka się w oku kręci gdy widzę u Pana te modele jakie kiedyś były w moim zasięgu i użyciu , zmieniało się radia jak skarpetki ( przepraszam za porównanie ale to w pozytywnym kontekście ) teraz brak mi tego , lecz czasami gdy w miarę nie zniszczony model wpadnie za grosze to go przygarniam , choć w mojej samotni powoli zaczyna brakować miejsca :-)
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Miło to czytać. Mam wrażenie że brak miejsca to przypadłość każdego zbieracza/pasjonata. Cieszę się z każdego komentarza, dlatego zapraszam do kolejnych filmów.
@litsteve1968
@litsteve1968 3 жыл бұрын
@@ZPDU z chęcią obejrzę, ale po zapowiedziach widzę że przecież spotykałem się z danymi modelami w pracy, u znajomych. Może się powtórzę , za co z góry przepraszam - brakuje mi dobrej Polskiej elektroniki tamtych lat.
@GOnsiORmajster
@GOnsiORmajster 3 жыл бұрын
Moja prababcia miała takie 🙂 pozdrawiam 😉
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Miło mi to czytać. A co z nim dalej. Jest w rodzinie jeszcze? To bardzo fajne odbiorniki.
@GOnsiORmajster
@GOnsiORmajster 3 жыл бұрын
@@ZPDU prababcia nie żyje, nie mam pojęcia.
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
@@GOnsiORmajster Och, współczuję. Może radio gdzieś się zachowało.
@wojtas-4
@wojtas-4 3 жыл бұрын
Jak zwykle w takich małych radyjkach, utrudniony jest dostęp do głowicy UKF, dla początkujących elektroników proponuje zaczynać od większych odbiorników. Ja w tym radyjku nie odkręcam płytki tylko wyłamuje mocowanie diody by wyciągnąć ekran, potem ją oczywiscie na kropelce wklejam 8-) . Dzięki za fajny film.
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Wyłamać? 😱 Och nie, nie trzeba, jak widać nie jest to konieczne. A rada jak najbardziej słuszna. To radio nie nadaję się do nauki i na początku zabawy. Jak widać na filmie opisy internetowe są błędne a strojenie -10,6 MHz w tym przypadku bardzo odczuwalne. ARcz jest tu dość mocne. Bardzo dziękuję za komentarz i również pozdrawiam.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 3 жыл бұрын
Bardzo sympatyczne radyjko
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Mi też się podoba. Jest kształtne i zgrabne, Bardzo je lubię.
@zbigniewzon9874
@zbigniewzon9874 2 жыл бұрын
Łezka w oku 😢 to były czasy...
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
Rozumiem że takie radio było w posiadaniu. No okazuje się że są jeszcze całe egzemplarze.
@ukaszBartczak-hz1gp
@ukaszBartczak-hz1gp Жыл бұрын
Dzień dobry, zaciekawił mnie opisany sposób przestrojenia, na dniach będe przestrajał odbiornik Lena 2. Mam w związku z tym pytanie odnośnie cewki L106 - w którym miejscu zrobił Pan odczep po odwinięciu trzech zwojów? I drugie pytanie odnośnie wymiany rdzenia w L106 na ferrytowy: czy obojętnie jaki to będzie rdzeń? Czy lepiej pozyskać rdzeń ze złomu z innego układu heterodyny czy każdy podejdzie? Pozdrawiam
@ZPDU
@ZPDU Жыл бұрын
Dzień dobry. Sposób zwyczajny. Niczym się nie różni od pozostałych. Ot trzeba dorowadzić do tego aby heterodyna działała we właściwych zakresach, zestroić obwody wejściowe i mieszacz, następnie poprawić p.cz i gotowe. Proszę zerknąć na 7:43 - dokładnie napisałem co zrobiłem. Odwinąć od góry trzy zwoje. To oznacza że odczep pozostaje bez zmian. Odnośnie rdzenia. Tak były i są różne rodzaje. W przypadku heterodyny (cewka L106) nie trzeba stosować U11, je warto zachować do obwodów wejściowych, a U31 jak najbardziej tutaj pasuje. Proponuję tak jak wspomniałem wyżej zastosować taki aby można było przestrajać w odpowiednich zakresach. Większy wpływ na zakresy ma ilość zwojów i pojemność, natomiast obwody rezonansowe to składowa tych trzech elementów.. Mam nadzieję że pomogłem. Życzę powodzenia.
@ukaszBartczak-hz1gp
@ukaszBartczak-hz1gp Жыл бұрын
@@ZPDU Niestety poległem na tym nieszczęsnym rdzeniu, cewka odwinięta i wlutowana ale nie mogę dobrać pasującego rdzenia. Te, które mam z głowicy z radmora 5102 są za grube, znalazłem jakieś u11 na allegro ale mają 4mm a oryginalny mosiężny ma 3mm grubości. W głowicach GF105 też chyba były 4mm, proszę o jakąś podpowiedź, gdzie szukać pasujących?
@ZPDU
@ZPDU Жыл бұрын
@@ukaszBartczak-hz1gp Witam serdecznie. No tak to trafia się każdemu z nas. Trzeba w zbiorach posiadać sporo różnych. Demontuję z różnych urządzeń właśnie po to aby dopasować. Lena dość nowoczesna więc i rdzenie mniejszej średnicy. Co proponuję - poszukać. Uda się. Trzymam kciuki.
@kaem3
@kaem3 Жыл бұрын
W tej samej budzie jeszcze w II połowie lat 90-tych była produkowana "Lena 3". Ale w środku już dużo nowocześniej (scalak Sony), choć pozostałe elementy głównie krajowe. Potem przyszło brandowanie chińszczyzny.
@ZPDU
@ZPDU Жыл бұрын
Wszystko się zgadza i LENA3 jest w kolekcji. Czeka na swoją kolej do odnowienia i zaprezentowania.
@adalas293
@adalas293 10 ай бұрын
I Co dawał ten scalak Sony ? Ja miałem bez numeru gdzie go nie było i też ładnie grało.
@unitraunima
@unitraunima 3 жыл бұрын
To jest wredne radio mi nerwów trochę zjadło podobnie robiłem i się udało. Ale eltra budowała głowice samowzdudne cewke wejściowa też po jednym zwoju lepiej odbiera. Kiedyś się poddałem na radiu Irena też radio ciężko się robi. Ale za to Aneta bardzo ładnie się przestraja.
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Ja tak nie uważam. To jest konstrukcja trudniejsza ale da się okiełznać. Działa całkiem fajnie no i wygląd ma przyjemny. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.
@unitraunima
@unitraunima 3 жыл бұрын
@@ZPDU okiełznać się da, eltra w tych małych radiach projektowała ubogie głowice Pozdrawiam.
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
@@unitraunima No jasne, co widać na załączonym filmie. Chodziło mi o to że ja bym wrednym nie nazwał. Oj znam gorsze rozwiązania i trudniejsze tematy. :) Zapraszam do dyskutowania. Filmów już 35 jest na kanale
@makskijowski1771
@makskijowski1771 3 жыл бұрын
sorki ale wkradł ci się błąd , jak wiesz istniały dwie wersje AIDA w drewnie obudowa to 105 i metalowa obudowa to 103 , natomiast glowice były stosowane dwie GFE105 I GFE103 , minimalnie sie rózniły filtrami
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Tak, mam tą z obudową drewnianą. Przed chwilą sprawdziłem i moja miała GFE-109 (naklejka na głowicy i info z instrukcji serwisowej). Widać że kolega zna się na rzeczy. Zapraszam do dyskusji jak już będzie AIDA opublikowana.
@matielektronik7835
@matielektronik7835 3 жыл бұрын
Miałem sobie kupować, wybór padł jednak na NINE i chyba dobrze dla początkującego jest to trudne radio do przestrojenia. Mało miejsca pouciskane elementy, w szczególności głowicy. Bądź co bądź to fajne radyjko.
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Tak, NINĘ jest zrobić łatwiej i prościej. Mam już za sobą: kzbin.info/www/bejne/h4rLdJyfbdGtp5Y Jest większa, łatwiejszy dostęp, a równie fajna.
@matielektronik7835
@matielektronik7835 3 жыл бұрын
@@ZPDU widziałem napisy starte? ;-)
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
@@matielektronik7835 Tak, NINA miała pościerane napisy. Odnawiałem je, szukając sposobu na to. :) Lena zdecydowanie w lepszym stanie.
@matielektronik7835
@matielektronik7835 3 жыл бұрын
@@ZPDU niedługo u mnie film się pojawi z moją Niną. Już ma skalę z DO-RO 76
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
@@matielektronik7835 Chętnie zobaczę. Już wiem co znaczy DO-RO 76. Więc Twoja NINA była DObrą RObotą w 76 roku. Gratuluję.
@makskijowski1771
@makskijowski1771 3 жыл бұрын
spoko , dorwałem od znajomego amplituner AIDA AWS105 i w glowicy UKF sa pokruszone własnie trymery , na schemacie pisze ze 3 - 10 pF zmienie nate nowe zobacze czy sie da uratowac AIDE dosc fajnie to nawet gra bo reszta działa tylko przestroic
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Będzie i AIDA. Moim zdaniem jest świetna. GML-026 robią "robotę". Brzmi fajnie, konstrukcja fajna i łatwo się przestraja (głowica GFE-109). Plastikowy front powoduje że bywa w dobrym stanie. Zapraszam do oglądania - będzie i o AIDA.
@pawezolinski8742
@pawezolinski8742 2 жыл бұрын
Ładne, zgrabne, kompaktowe. Posiadam Lenę uratowaną że złomu, czeka na przestrojenie, pozdrawiam.
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
Trzymam za tą operację kciuki. Proszę zwrócić uwagę na to że dostępny w internecie przepis ma błąd (zwracam na to uwagę). Przestrojenie -10,7 spowoduje sporo zamieszania z ARCz.
@pawezolinski8742
@pawezolinski8742 2 жыл бұрын
@@ZPDU zgadza się, pamiętam, obejrzałem dokładnie cały film . Pozdrawiam, spokojnej nocy...
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
@@pawezolinski8742 Dziękuję i odwzajemniam. W takim razie - sukces murowany :)
@szymonradioswl6500
@szymonradioswl6500 3 жыл бұрын
Witam! To może ja poproszę coś o Zodiaku? Moim zdaniem super sprzęt. Pozdrawiam!
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Załatwione :). Będzie i Zodiak. Mam w kolekcji. Często używany. Film może być pod koniec marca :)
@rafkawasaki2244
@rafkawasaki2244 3 жыл бұрын
Można dokładnie podać, gdzie należy podłączyć woltomierz i miernik zniekształceń?
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Na tym filmie właśnie pokazałem to dokładnie. Selektywny woltomierz i miernik zniekształceń (mam w jednym urządzeniu) podłączam pod głośnik. Można dać sztuczne obciążenie, ale wówczas można być odstrojonym, dlatego mimo "piszczenia" Tak robię. Przy LENIE widać, że porównując wzmocnienie na jednej i drugiej stronie byłem lekko niewstrojony, dlatego wskazania się różniły. Dla wyjaśnienia - woltomierz selektywny to nie zwykły woltomierz. www.n4l.pl/products/selective-level-meters/. On mierzy napięcie dla określonej częstotliwości. W moim przypadku 1kHz i 400Hz, i zniekształcenia właśnie dla 1 kHz i 400Hz
@makskijowski1771
@makskijowski1771 3 жыл бұрын
i tez walłem gafe , gfe105 i gfe 109 pozdrawiam
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Dokładnie. Ja miałem właśnie GFE-109. Info sprawdzone i potwierdzone.
@andrzejandpia833
@andrzejandpia833 2 жыл бұрын
Byla rowniez Lena 2 na pasmo 88 / 108 Ogolnie fajne radyjko z lat 80 tych
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
LENA 3 miała górne pasmo. Mam w kolekcji. Pozdrawiam bardzo serdecznie.
@ukaszBartczak-hz1gp
@ukaszBartczak-hz1gp Жыл бұрын
Spróbowałem zestroić radio sposobem pokazanym na filmie i nie uzyskałem zadowalających wyników. Metoda jest dobra ale w praktyce nie jest łatwo. Problemem w moim przypadku okazał się rdzeń ferrytowy o średnicy 3mm. Nie wiem skąd autor takowy posiadał, jedyny jaki znalazłem miał 3,2mm i nie dało się go wkręcić w karkas. Szukałem w starym sprzęcie, wszystkie rdzenie jakie udało mi się znaleźć były za grube. Postanowiłem wymontować całą cewkę z głowicy amatora i nawinąłem ją na karkasie z rdzeniem ferrytowy, zrobiłem odczep tak jak powinno być. Radio odbiera bardzo dobrze ale nie udało mi się pokryć całego zakresu. Do tego skala jest odwrócona, czyli stacje z dolnej skali odbierają na górnej i odwrotnie. Pozatym regulacja cewką L103 niczego nie zmienia, więc nie da się tego ustawić na słuch. Jeżeli ktoś ma generator to może się bawić. A jak ktoś nie ma takich zabawek no to może być różnie. Osobiście rezygnuję z tej metody i zestroje radio w sposób dostępny powrzechnie w internecie.
@ZPDU
@ZPDU Жыл бұрын
Witam serdecznie. Zwracam uwagę na filmie dlaczego obie metody opisane w internecie są złe. W nich heterodyna pracuje nie +10,7MHz jak powinna a -10,7MHz. Dla mieszacza to nie ma znaczenia, ale dla ARCz już tak i to bardzo. Dlatego jeżeli chce Pan to tak zrobić proponuję odłączyć ARCz. To nie są łatwe do przestrojenia odbiorniki, dlatego bez odpowiedniego wyposażenia jest to dość trudne. Pomysł z wymianą cewki heterodyny, jak najbardziej ciekawy. Proszę mieć jednak na uwadze że cewka to nie tylko indukcyjność. Jest jeszcze kilka innych parametrów. No szkoda że się nie udało z rdzeniem. Ja nie pamiętam skąd bo źródeł jest sporo (generalnie stare urządzenia). Życzę powodzenia przy innej metodzie. Natomiast zawsze zwracam uwagę że przestrajanie wymaga elastyczności i przyrządów. Na słuch ciężko jest to zrobić. Pozdrawiam serdecznie.
@ukaszBartczak-hz1gp
@ukaszBartczak-hz1gp Жыл бұрын
@@ZPDU Przeglądałem opisy przestrojenia dostępne w Internecie i według tego co tam jest napisane strojenie heterodyny jest na +10,7MHz zarówno w metodzie pierwszej jak i drugiej (przecinanie ścieżek). Jednak trudno mi ocenić bez miernika w.cz. jak to z tym naprawdę jest (może faktycznie jest tam błąd w opisie). Nie mniej jednak zakupiłem drugie radio Lena 2 (jest bardzo zdewastowane i było w miarę tanie). W jednej z cewek, obok izostatów jest wkręcony rdzeń ferrytowy pasujący do głowicy. Więc go pozyskałem. Przestroiłem według opisu z filmu. Jestem zadowolony z efektów, radio bardzo dobrze odbiera i pokrywa całe pasmo. Stroiłem na słuch a i tak efekty są bardzo dobre. Dziękuję za poradę i pozdrawiam!
@ZPDU
@ZPDU Жыл бұрын
@@ukaszBartczak-hz1gp Miło mi. Dostępne w internecie opisy są błędne i co do tego jestem pewien bo zmierzyłem. Zaproponowana metoda na filmie jest moja i działa. Cieszę się że Pan to potwierdza i mimo drobnych niepowodzeń udało się zrobić co trzeba. Zapraszam w sobotę na film. Będzie o fajnym urządzeniu które ma w sobie generator i wobulator, czyli strojenie będzie można zrobić znacznie lepiej. Dużo zdrowia i sukcesów życzę.
@xents
@xents 2 жыл бұрын
Moja babcia miała takie radio ma 2 zakresy FM. Babci nie ma radio jest
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
LENA 3 miała 2 zakresy UKF. Mam taką w zbiorach i też zaprezentuję. A co się dzieje z Pańskim radiem?
@xents
@xents 2 жыл бұрын
@@ZPDU Radio jest używane do dzisiaj. Potrafi się rozstrajać po paru godzinach pracy i trzeba je trochę dostroić. Poza tym fajne radio. Nigdy nie było naprawiane. Pozdrawiam
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
@@xents No tak, bo to dobra radio jest. Myślę że problem z rozstrajaniem leży w starości elektrolitów (nie tylko w zasilaczu). Pozdrawiam serdecznie.
@thekiller7110
@thekiller7110 Жыл бұрын
Witam, czy miałby Pan może wskazówkę od skali do radia Lena 1 ?
@ZPDU
@ZPDU Жыл бұрын
Wskazówką czyli radę? Ha ha ha. Domyślam się że chodzi o ten plastikowy element. No niestety nie mam takiej LENY jako dawcy. Trochę szkoda, no ale nie mam niestety.
@thekiller7110
@thekiller7110 Жыл бұрын
@@ZPDU tak chodzi o ten plastikowy element, niestety w radiu które dostałem już był połamany. Może uda się znaleźć gdzieś dawce
@ZPDU
@ZPDU Жыл бұрын
@@thekiller7110 Dam znać gdyby się trafiło. Czasami jest tak że ot po prostu trafia się złomek i części są. Chwilowo nie mam. Na pocieszenie takie wskazówki dobrze wychodzą z drukarki 3D (trzeba tylko znaleźć kogoś kto zrobi.
@thekiller7110
@thekiller7110 Жыл бұрын
@@ZPDU dziękuję za informację, nie znam nikogo kto ma drukarke 3D także raczej średnio, prędzej jakiś dawca
@ZPDU
@ZPDU Жыл бұрын
@@thekiller7110 Cierpliwości. Ja też z dorabianiem części proszę wszystkich znajomych i czasami mi się udaje. A to odlewy, a to z 3D. Powodzenia. Zabawa ze starociami uczy cierpliwości i pomysłowosci.
@kubass1988
@kubass1988 2 жыл бұрын
Czy radio lena 3 wymaga jeszcze przestrojenia czy nie ?
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
Cytując: unitraklub.pl/opis/7354?msclkid=2d442d65c61211ec82acb1fd4d0a771a Zamiast fal krótkich jest nowy UKF. Oznacza to że ma 2 głowice. :)
@kubass1988
@kubass1988 2 жыл бұрын
@@ZPDU bo 1 i 2 na pewno wymagały a co do 3 nie miałem pewności
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
@@kubass1988 A ja nie wiedziałem. Dzięki Tobie już wiem. Podobnie (2 głowice UKF) były w JULIA - świetne radio. Nie znam wszystkich więc z UNKTRA KLUB korzystam - świetny portal.
@kubass1988
@kubass1988 2 жыл бұрын
@@ZPDU to kupuję Lenę 3 a szukałem 1 lub 2 przestrojonej ale nie ma nigdzie na olx. Chyba że ty masz Lenę na sprzedaż obojętnie czy to będzie 1,2 czy 3 ważne aby było sprawne i w ładnym stanie wizualnym
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
@@kubass1988 Mam w zbiorach LENA kzbin.info/www/bejne/jnKleKyEdth-b9U bez numeru czyli jedynka :) Niestety na sprzedaż nie jest choć pozostałem warunki spełnia. Stan bardzo ładny i jest przestrojona (osobiście o to zadbałem) :)
@makskijowski1771
@makskijowski1771 3 жыл бұрын
te biale trymery stosujesz 3piko do 10 piko ?
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
tak te białe to 3-10pF. Mam oczywiście inne, ale tych zużywam najwięcej. Pasują w otwory i dość dobrze się regulują.
@rafkawasaki2244
@rafkawasaki2244 3 жыл бұрын
To już będę wiedział co zrobić gdy rdzeń w cewce jest luźny, gumka załatwi sprawę.
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
To taka moja rada. Gumka z czasem też parcieje, ale to nie będzie powodowało pozuzowania, a wykręcić się da. No i problem pojawi się za kolejne 20 lat :)
@oktokote7834
@oktokote7834 4 ай бұрын
zrobiłem według Pana instrukcji i niestety jest tylko jednostajny szum
@ZPDU
@ZPDU 4 ай бұрын
To nie jest moja instrukcja. Pokazuję jak to robię. Jednostajny szum to dobrze. Trzeba zobaczyć jak heterodyna pracuje - w jakich jest częstotliwościach. Od tego bym zaczynał.
@oktokote7834
@oktokote7834 4 ай бұрын
@@ZPDU i tu jest problem nie posiadam takiego sprzętu żeby to móc sprawdzić także pokombinuje mi się wydaje że coś z cewką jescze mam nie tak, nie mam takiego rdzenia ferrytowego niestety
@ZPDU
@ZPDU 4 ай бұрын
​@@oktokote7834 No i chyba tu jest sedno sprawy. Aby stroić jak należy czyli -10,7 MHz poniżej heterodyny proponuję zamienić rdzeń. Dobór elementów jest pod to rozwiązanie. To opisane w internecie jest błędne bo jedzie na +10,7 od heterodyny. Mam to ogromne znaczenie dla ARCz. Proponuję zerknąć na filmik o TinySA i się w niego zaopatrzyć. Może służyć nie tylko jako miernik częstotliwości, pseudo oscyloskop ale i jako generator z modulatorem. Bardzo to zabawę ułatwi.
@oktokote7834
@oktokote7834 4 ай бұрын
@@ZPDU a nie właśnie powinno być na +10,7?
@ZPDU
@ZPDU 4 ай бұрын
@@oktokote7834 To zależy jak się na to spojrzy. Z punktu widzenia heterodyny, częstotliwość odbierana ma być o 10,7 MHz mniejsza niż jej częstotliwość. Patrząc od strony skali jest odwrotnie. Do częstotliwości odbieranej trzeba dodać 10,7 MHz. Ale jest jeden element wspólny. Heterodyna MUSI mieć wyższą częstotliwość niż ta odbierana. To bardzo ważne.
@mariuszkil4512
@mariuszkil4512 2 жыл бұрын
Po prawidłowym przestrojeniu zostanie stara gęstośćliwość
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
?? Przyznam że nie rozumiem tego komentarza. Za odwiedziny dziękuję. Pozdrawiam serdecznie
@superbm286
@superbm286 Жыл бұрын
Ja mam Lena 5 FM LW SW oraz USB i kartę pamięci można odtwarzać ale dawniejsze zakresy MW i SW były lepsze
@ZPDU
@ZPDU Жыл бұрын
Tylko że posiadana LENA jest już zrobiona w Chinach, a nazwa ELTRA to tylko sprzedane logo marki. Szkoda że tak Eltra skończyła. Całkiem ciekawe konstrukcje robili.
@superbm286
@superbm286 Жыл бұрын
@@ZPDU Czy ja wiem czy w Chinach czy tylko tak napisane by podatek był mniejszy. Mój szwagier w latach 80ych miał Lena 2 fajne radio nawet jako w samochodzie było
@ZPDU
@ZPDU Жыл бұрын
@@superbm286 LENA2 i LENA3 jeszcze w Bydgoszczy, później już Chińczyk. Szkoda, no ale co zrobić.
@superbm286
@superbm286 Жыл бұрын
@@ZPDU Wszystko da się podrobić i dopasować do własnych celów
@adalas293
@adalas293 10 ай бұрын
Skoro była 5 to czy to oznacza, że była również 4 ?
@devilmario666
@devilmario666 3 жыл бұрын
Świetna maszyna , w 1983 dostałem je na komunię 😉
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
No tak, świetna. Kiedyś to były prezenty komunijne. Bardzo dziękuję za komentarz.
@devilmario666
@devilmario666 3 жыл бұрын
@@ZPDU Che, che zapomniałem że dokładnie była to Lena 2 , pozdrawiam serdecznie 😉👍
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
@@devilmario666 Klasa. To fajne odbiorniki. Czy zachowała się jeszcze?
Radio Giewont DMP-413 [TOWARY MODNE 198]
22:33
Adam Śmiałek
Рет қаралды 44 М.
Radio Unitra Lena 2- przestrojenie UKF 88- 108Mhz
20:53
arturex3
Рет қаралды 9 М.
Что-что Мурсдей говорит? 💭 #симбочка #симба #мурсдей
00:19
Сестра обхитрила!
00:17
Victoria Portfolio
Рет қаралды 958 М.
How to treat Acne💉
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 108 МЛН
UNITRA ELTRA - Irena do domu!
6:49
ARQbyTontechUNITRA
Рет қаралды 11 М.
How does a VCR work?
15:00
Jared Owen
Рет қаралды 7 МЛН
The Invisible HF Antenna
19:27
watersstanton
Рет қаралды 68 М.
Nowa Unitra WSH-805 #Reduktor Szumu #303
28:39
ReduktorSzumu
Рет қаралды 286 М.
81 UNITRA Eltra Alicja R-701  Naprawa, przestrojenie, omówienie i prezentacja
25:14
Z pasją do UNITRY (ZPDU)
Рет қаралды 1,8 М.
Audiodetektyw: Zaślepki antyszumowe i wzór na dymanie
22:07
Ton składowy
Рет қаралды 26 М.
LISICKI DEMASKUJE CHABAD LUBAWICZ. "TO SEKTA"
9:16
PCh24TV · Polonia Christiana
Рет қаралды 15 М.
B001 Zrozumieć Elektronikę: Zacznijmy od podstaw
38:32
Piotr Górecki
Рет қаралды 298 М.
Что-что Мурсдей говорит? 💭 #симбочка #симба #мурсдей
00:19