Cieszę się i dziękuję za opinię. Nie mam w metalowej obudowie więc się powstrzymam przed opinia. Bardzo dobrego i szczęśliwego roku życzę.
@kaem310 күн бұрын
Ja wolę wersję metalową. To drewno wygląda jak "Amator" i postarza to radio o jakieś 10 lat.
@Nomad_SOA2 жыл бұрын
Kolejny kawał dobrej roboty. Ładnie wygląda. Pozdrawiam
@ZPDU2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Ten odbiornik jest bardzo fajny i brzmi nad podziw dobrze. Również pozdrawiam.
@arletazdanowska7733 жыл бұрын
Anglojezyczny akronim doskonale oddaje urode i smaczek tego radia. Nota bene - Hanny produkuja wspaniale " glowy na tranzystorach " !
@ZPDU3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za miły komentarz. Książkę oczywiście znam: lubimyczytac.pl/ksiazka/4979733/glowa-na-tranzystorach Teraz mogła by już być głowa na scalakach :). Akronim AIDA: pl.wikipedia.org/wiki/AIDA_(marketing) Bardzo ciekawy wątek. Ciekawe czy marketingowcy w Diorze tak pomyśleli. AIDA to również imię żeńskie: pl.wikipedia.org/wiki/Aida_(imi%C4%99). Pozdrawiam bardzo serdecznie i życzę udanej zabawy sylwestrowej i niech nadchodzący rok będzie wspaniałym, takim jakiego oczekujemy.
@krzysztofsz9076 Жыл бұрын
Dobra robota "DO-RO", było coś takiego ha, ha! Toska- boska, Aida- też się przyda. Pozdrawiam w 2024
@ZPDU Жыл бұрын
Było DO-RO. A reszta powiedzonek ciekawa. Więc AIDA - się przeyda. Pozdrawiam serdecznie.
@DziadekOi3 жыл бұрын
Obejrzenie się przydało - podpatrzyłem to i owo, gdy robiłem AS-642 ostatnio :) Wszystkiego dobrego w nowym roku!
@ZPDU3 жыл бұрын
Bardzo mnie to cieszy. To pokazuje że nie robiłem tego na marne.
@DziadekOi3 жыл бұрын
@@ZPDU Zawsze warto się uczyć od inych. Teraz tylko brać się za AS-252, które też zalega mi w piwnicy jako kompletnie martwe (tor UKF nie działa w nim kompletnie mimo obecności napięcia strojenia, podejrzewam, że gdzieś padła cewka) - będzie następne wyzwanie :)
@ZPDU3 жыл бұрын
@@DziadekOi Trzymam kciuki. Łatwiej się przestraja jak działa. Zdecydowanie trudniej, naprawić i przestroić, a naprawiać coś kto próbował przestroić to już jazda bez trzymanki :)
@krzysztof99983 жыл бұрын
W drewnianej obudowie wygląda jakoś fajniej 😁a i życzę szczęśliwego nowego roku 🍾
@ZPDU3 жыл бұрын
Nie mam w metalowej. Czytając o niej dowiedziałem się że była wersja metalowa. Kto wie może się jeszcze przytrafi do kolekcji lub do remontu. Szczęśliwego i dobrego roku życzę.
@Popielaty742 жыл бұрын
Fajny odcinek, dobra robota. Pozdrawiam.
@ZPDU2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Pański kanał również oglądam jest super.
@WOJTAS71712 жыл бұрын
Witam Z nią zaczęła się moja przygoda z "stereo". A miałem w czarnej metalowej obudowie chyba model "103". Wspaniale grała potem poszedłem w SSL-4421 z cyfrową syntezą i podwójnym FM. Pozdrawiam serdecznie :)
@ZPDU2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za komentarz. Mi też brzmienie odpowiada. Taki egzemplarz mi się trafił. Może kiedyś trafi się w metalowej obudowie.
@arz52193 жыл бұрын
Bardzo fajnie pokazane przestrajanie głowicy. Ta cierpliwość i konsekwencja! Ja do przestrajania głowicy wykorzystuję miernik częstotliwości ze starego radia samochodowego przestrajanego sznurkiem z cyfrowym odczytem. On podaje częstotliwości po odjęciu pośredniej 10.7 zatem jest trochę prościej. Polecam
@ZPDU3 жыл бұрын
Tak, taka możliwość jest. To dość wygodne, choć już się przyzwyczaiłem i nie przeszkadza mi to. Osobiście wolę odczyt częstotliwości, bo bywają kwiatki typu 82 MHz, wówczas jak miernik ma prefix, to odczyt jest trudniejszy. Bardzo dobrego roku życzę.
@jancia94853 жыл бұрын
Świetny film! Radził bym zmienić jeszcze kondensatory wtedy będzie grał jeszcze lepiej. Pozdrawiam ;)
@ZPDU3 жыл бұрын
No jasne, jeszcze obudowa i będzie idealnie :) Bardzo dziękuję za komentarz. Pozdrawiam serdecznie.
@wujekalfred153 жыл бұрын
Jak zwykle super. Szczęśliwego nowego roku i dużo zdrowia
@ZPDU3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Takie komentarze są bardzo miłe i motywujące. Bardzo dobrego i szczęśliwego roku życzę.
@januszstanowski59943 жыл бұрын
Wszystkiego najlepszego w Nowym roku 👍🍾
@ZPDU3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Odwzajemniam w całości.
@audio-play3 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo merytorycznie, to co lubię :)
@ZPDU3 жыл бұрын
Cieszę się. Staram się aby było merytorycznie, aby było ciekawie i aby nie wszystko było na ławie. Chciałbym zachęcić do następnych filmów. Dziękuję i pozdrawiam. Bardzo dobrego i szczęśliwego roku życzę.
@ITGuyinaction3 жыл бұрын
🛸🤖🎄🎅❄ Siedzę po nocach nad kolejną moją produkcją, a tu patrzę Twój filmik. Widzę, że mamy w sobie coś z nocnych marków... Na razie obejrzałem dość pobieżnie, ale wrócę do niego dokładniej w wolnej chwili. Zapowiada się ciekawie!
@ZPDU3 жыл бұрын
Dziękuję. Oczywiście zapraszam do zobaczenia całości. Starałem się tym razem dokładnie pokazać jak stroić takie odbiorniki. Były prośby aby to zrobić więc zrobiłem. Naprawy robię generalnie po nocach, ale filmy publikuje automat. :) Czeka już kolejnych kilka na publikację. Pozdrawiam serdecznie.
@ITGuyinaction3 жыл бұрын
@@ZPDU 💪😁🔥🔥🔥
@ZPDU3 жыл бұрын
@@ITGuyinaction Jest moc - dziękuję.
@ITGuyinaction3 жыл бұрын
@@ZPDU Moc najważniejsza! 🎅❄🎄
@ZPDU3 жыл бұрын
@@ITGuyinaction Zgadzam się. Moc musi być.
@pasjonatunitry39433 жыл бұрын
Z daleka przypomina mi trochę Dueta :)
@ZPDU3 жыл бұрын
😄- być może, konstrukcyjnie bardziej zaawansowane. Świetne radio świetnie brzmi. Jestem bardzo z niego zadowolony.
@pasjonatunitry39433 жыл бұрын
@@wojtas-4 A za to w Tosce sekcja tunera jak w zodiaku :)
@ZPDU3 жыл бұрын
@@wojtas-4 Też mi się tak wydaje że to podbobny do TOSCI odbiornik. Ciekawy jestem który był pierwszy.
@wojtas-43 жыл бұрын
@@pasjonatunitry3943 - zagalopowałem się i bzdurę napisem, ale też nie przypomina ZODIAK-a, Aida ma jedną płytkę PCB , ZODIAK i TOSCA dwie i mają ten sam tuner.
@tomekkruger3 жыл бұрын
Podobną cierpliwość jak przy strojeniu w. cz. trzeba mieć z regulacją toru magnetofonu :) Obejrzałem z przyjemnością.
@ZPDU3 жыл бұрын
Oj tak, całkowicie się zgadzam i gratuluję tej cierpliwości. Bardzo dziękuję za komentarz. Pozdrawiam serdecznie. Bardzo dobrego roku życzę.
@tomekkruger3 жыл бұрын
@@ZPDU Wszystkiego dobrego :)
@ZPDU3 жыл бұрын
@@tomekkruger Dziękuję. Bardzo proszę o korespondencję prywatną. chciałbym podyskutować o magnetofonach. Adres do mnie w informacjach (widoczne na komputerze)
@tomekkruger3 жыл бұрын
@@ZPDU Odezwę się w weekend lub 3 króli.
@ZPDU3 жыл бұрын
@@tomekkruger Spoko. Nie ma pośpiechu. Zapraszam serdecznie.
@imieinazwisko29932 ай бұрын
W przypadku głowic UKF, o ile nie ma jakiejś absolutnej konieczności - postępuje nieco inaczej... Po prostu rozkruszam oryginalne kondensatory "pikofaradowe" i na ich dość długich nóżkach elegancko przylutowuję nowe kondensatory, wyłącznie w wersji SMD, o wielkości najczęściej 1206. Uważam, że nie ma sensu masakrować radia dla wymiany kilku elementów, żeby w sumie niczego nie osiągnąć, a często pogarszając jego stan - szeroko pojętej całości. Parametry osiągam idealne nie naruszając "fabryczności" układu... ;-)
@ZPDU2 ай бұрын
A ja się z Panem nie zgadzam. Co to za fabryczność skoro ma w środku SMD. Klimatyczność oznacza że jest jak najbliżej oryginału. Zgadzam się z tym że stanu nie powinno się pogorszyć, więc po sobie niejako posprzątać. Wielokrotnie na swoich filmach pokazałem że wycinanie, wyłamywanie, rozkruszanie powoduje sporo zamieszanie i generuje sporo problemów. Pozdrawiam serdcznie.
@Max-dk1ni2 жыл бұрын
@Z pasją do UNITRY 14:36 co to za przyrzad z wyświetlaczem po prawej z niebieskim kablem ?
@ZPDU2 жыл бұрын
To miernik częstotliwości i dodatkowo wzmacniacz aby podnieść czułość. Wszystko można kupić na Aliexpress. Tanie i zawsze lepiej niż na słuch. Czułość niezbyt duża dlatego preferuję oscyloskop. Ale jak się nie ma co się lubi .... Pozdrawiam serdecznie.
@zdzisiek19793 жыл бұрын
Witam. Szczęśliwego Nowego Roku Fajne radyjko ale troszkę zmęczone. Ale obudowa zacna lubię drewno :) Pozdrawiam.
@ZPDU3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Odwzajemniam życzenia. Radio zmęczoną ma obudowę (tą skrzynkową część). Reszta w super stanie. Po zabiegach jest w stanie bardzo dobrym, sprawne. Jedynie co to muszę poprawić to obudowę, ale do tego jakoś weny nie mam :)
@makskijowski17713 жыл бұрын
zdrowia szcześcia pomarańczy niechaj ci zona nago tańczy w NOWYM ROKU WSZYSTKIEGO DOBREGO
@ZPDU3 жыл бұрын
Poproszę małżonkę o ten tanieć, ale chyba bez pomarańczy się nie obejdzie. Dziękuję za życzenia - odwzajemniam.
@romanzann60533 жыл бұрын
Bardzo ładne zakończenie roku. Podziwiam ludzi którzy mają tzw. anielską cierpliwość i precyzję zegarmistrza no i wiedzę. Pozdrawiam już w nowym roku.
@ZPDU3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Ocena trochę na wyrost choć miła. Cieszę mnie że się podobało. Również serdecznie pozdrawiam.
@mazakaudio3 жыл бұрын
Bardzo ładnie.
@ZPDU3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Mi też się podoba i bardzo się cieszę że mam je w kolekcji. Brzmi wspaniale i będę testował, aby określić co lepiej brzmi: 1. RADMOR, 2. ZODIAK, 3. MERKURY, 4. TOSCA, 5. a może AIDA?
@makskijowski17713 жыл бұрын
bardzo wdzięczny amplituner , ja posiadam od nowości AWS 103 w metalowej obudowie , wszystkie kondy a zwłaszcza te 1mikro na 63v poszły wek , zostawiłem tylko ten długi na zasilaczu , gra mega , śmiem napisać ze tosca 303 niegra tak ładnie jak ta aida wystarczy wsadzic w gniazdo antenowe dosłownie gwozidzia i już odbiera stacje i to w stereo
@ZPDU3 жыл бұрын
Mi również podobają się dźwięki jakie wydaje AIDA. Ładnie, to robo, nawet bardzo ładnie. Nie ośmielę się porównać do TOSCA bo to karkołomne. Małe elektrolity zdecydowanie do wymiany. Z dużym ciekawostka, bo ja też zostawiłem - był sprawny. Radyjko bardzo fajne - bardzo je lubię.
@NecrosDeus3 жыл бұрын
maks kijowski. Odbieranie stacji na kawałku gwoździa, lub nawet bez kawałka włożonego w antenowe gniazdo drutu, bo i niektóre modele/egzemplarze Unitry to potrafią, absolutnie nie świadczy o jakiejś ponadprzeciętnej jakości toru odbiorczego. Wiele razy słyszałem teksty, że Unitra jest super bo odbiera na kawałku drutu, a sprzęt wiodących firm potrzebuje dobrej anteny. To bardzo złudne. Wysoka, lub bardzo wysoka czułość to nie jedyny parametr, tak samo jak w kondensatorze pojemność nie jest jedynym parametrem. Aby uzyskać wysoką czułość np. przy dobrej selektywności i dobrej odporności na modulację skrośną, to trzeba stworzyć dość skomplikowany układ, wymagający skomplikowanego precyzyjnego strojenia. Jak wiadomo, w PRL, były tylko 4 programy, pokrycie nadawania było jakie było. Cały ten system wymagał dobrych anten, pamiętam jak ciągnęło się przewody do dachowych anten RTV. Siłą rzeczy czułość sprzętu produkowanego w PRL musiała mieć dużą czułość, a inne parametry były praktycznie o znikomym znaczeniu. Na całej skali 4 stacje, w wielu miejscach i tak ledwo odbierane, jakie znaczenie w takich okolicznościach przyrody ma selektywność czy odporność na modulację skrośną? Słabość nadawanego sygnału wymuszała dużą czułość polskiego sprzętu, inne parametry były bez znaczenia. W normalnych standardowych układach, w sprzęcie popularnym czy standard, a nawet w w klasie wyższej bo to nie ma reguły, im wyższa czułość tym gorsza selektywność i odporność na modulację skrośną. W Polsce epoki PRL najważniejsza była czułość, w normalnych krajach, gdzie sygnał był bardzo dobry przy zatrzęsieniu stacji, oddalonych od siebie o krok, czułość miała mniejsze znaczenie niż inne parametry. W normalnych krajach odbierało się silne lokalne stacje, więc czułość nie miała znaczenia, ważne było by te stacje będące blisko rozdzielić i by jedna na drugą nie wpływała. W zagranicznych urządzeniach nawet celowo obniżało się czułość, bo priorytetem był odbiór stacji z lokalnych silnych nadajników a nie znajdujących się gdzieś 100 km, lub dalej, jak to miało miejsce w socjalistycznej Polsce.
@benqusan2 жыл бұрын
mam problem ze swoja aida aws 105 a mianowicie kiedy przy mocnym sygnale przelaczam amplituner z mono na stereo pojawiaja sie szumy na kazdej stacji - to jakas wiada fabryczna tego modelu czy problem da sie jakos naprawic? prosze o podpowiedz
@ZPDU2 жыл бұрын
@@benqusan Już odpisałem na tą wiadomość. Na podstawie tego opisu trudno coś wywnioskować. Osobiście sprawdzałbym od tyłu. Dekoder stereo (wymagany koder z odpowiednimi sygnałami), PCZ i WCZ,
@benqusan2 жыл бұрын
@@ZPDU niestety nie mam dostepu do dekodera itp, ale zapytam, czy moze miec z tym cos wspolnego z ukladem UL1621 ?
@kobylin_kobylin2 жыл бұрын
spokoj, pasja. fachowość górnych lotów. posiadam ogromny karton jakiś układów, płytek rodem z PRL i nie chcę tego wyrzucać, ale też nie mam pomysłu co z tym zrobić. pozdr
@ZPDU2 жыл бұрын
Jaki miły komentarz i postawa godna pochwały. Wyrzucenie spowoduje że te części zginą bezpowrotnie, a często nie są już dostępne więc mają wartość bo umożliwiają ożywienie kolejnego urządzenia. Jeżeli to nie problem chętnie "przygarnę" te płytki, układy. Pewnie w sporej części dostaną "nowe" życie. Proszę napisać maila. Adres w sekcji informacje - widać na komputerze.
@Photographic4862 жыл бұрын
Witam, gdzie można kupić taki miernik częstotliwości?
@ZPDU2 жыл бұрын
Proszę zerknąć na starsze filmy. Tan podałem link. To cudo kupione na aliexpres. Nie jest żadną rewelacją, ale działa. Zdecydowanie lepiej niż na słuch.
@benqusan2 жыл бұрын
mam problem ze swoja aida aws 105 a mianowicie kiedy przy mocnym sygnale przelaczam amplituner z mono na stereo pojawiaja sie szumy na kazdej stacji - to jakas wiada fabryczna tego modelu czy problem da sie jakos naprawic? prosze o podpowiedz
@ZPDU2 жыл бұрын
Z opisu sytuacji niezbyt wiele mogę wywnioskować. To wygląda na rozregulowane filtry. Gdzieś gubi się sygnał pilota. Proszę o więcej informacji, lub proszę zbadać tor dekodera stereo, PCZ, i WCZ
@januszstanowski59943 жыл бұрын
No fajny sprzęt
@ZPDU3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Zgadzam się. To świetne urządzenie. Brzmi wspaniale i konstrukcja też jest niczego sobie. Bardzo dobrego roku życzę.
@chudytech3 жыл бұрын
Ech, normalnie dejavu jeśli chodzi o metodykę przestrajania. Po pierwsze wyciąganie głowicy i usuwanie kondensatorów a nie wycinanie - i to "prześwietlanie" ścieżek czy nie pojawiło się jakieś drobne zwarcie 😀 Robię dokładnie tak samo, z małą różnicą bo na koniec po dokładnym myciu maluję ścieżki lakierem z roztworu kalafonii i według mnie wygląda to mega fajnie jak się tak wszystko błyszczy. Po drugie to właśnie dziś odpaliłem po raz pierwszy Zodiaka złożonego już w całość i heterodyna dokładnie tak samo była bardzo nisko - najpierw górna częstotliwość doszła do 117MHz a po skorygowaniu dołu oczywiście pięknie wszystko wstrzeliło się w zakres po kilkunastokrotnym korygowaniu góra - dół i teraz jest 87,5 - 108. Jeszcze muszę korektę po zamknięciu głowicy zrobić i wyregulować czułość - trzeba było jechać do pracy więc nie zdążyłem. Także... Zodiak żyje! W swoich zbiorach mam AIDĘ z metalową obudową - czarną - i ma o dziwo nie grafitowe, lecz czarne gałki i przyciski. Dlatego się Ciebie pytałem czy potrzebujesz czarne czy grafitowe bo jak widać były różne wersje. Mimo wszystko mój zmysł estetyczny woli wersję z "drewnianą" obudową bo wygląda jakby bardziej dostojnie i elegancko. Kurcze, pojawiają się w mojej głowie coraz nowe dylematy bo jestem ciekaw jak grają te GML-e i może by tak sobie po Zodiaku zrobić AIDĘ? Ale Sobótka też czeka i do tego wszystkiego fajnie by było uruchomić kolumny A-17 które myślę pięknie by z AIDĄ zagrały... za co tu się brać? 😄 Wszystkiego Dobrego W Nowym Roku dla Ciebie, Twojej rodziny i wszystkich pasjonatów zarówno Unitry jak i innych być może nieco niedocenianych sprzętów grających. 🎉🥳🎉
@ZPDU3 жыл бұрын
Zawsze tak robię. Wyjmuję , wylutowuję i poprawiam luty. "Prześwietlanie" bardzo ważne, aby nie wracać do tego po zamontowaniu. Znam sposób z roztworem. Używałem go jak sam robiłem płytki drukowane. Tutaj zmywając kalafonię zostaje cieniutka warstwa takiego właśnie lakieru. Dzięki temu nic się nie utlenia i wygląda dobrze. Gratuluję ZODIAKA i dokładnie kilkunastokrotnym strojeniu. Cierpliwość, cierpliwość i .... cierpliwość. Pamiętam korespondencję z gałkami. Szukając materiałów o AIDZIE widziałem że były w różnych wersjach kolorystycznych. Bardzo dziękuję za gałeczki. Dzięki Tobie jak widać na końcu radio prezentuje się wspaniale. Dojrzewam aby poprawić jeszcze skrzyneczkę i będzie wspaniale. Myślę że należy po kolei się brać. Pamiętam że A-17 już były na warsztacie więc proponuję za nie. Następnie Sobótka :) jakoś mi znana, no i na deser AIDA z GML-kami. Na koniec wspaniałem zdanie skierowane do Wszystkich pasjonatów UNITRY. Ja również się do niego dołączam - pomyślności wszystkim.
@chudytech3 жыл бұрын
@@ZPDU Niestety z kolumnami nie będzie tak łatwo bo brakuje mi dwóch wysokotonowych GDW 6,5/1,5 i to w wersji z plastikowymi kopułkami w środku a nie ze śrubką - jak ktoś ma to chętnie odkupię 🙂, dlatego nie mam możliwości ich skończyć więc...hm, po co zaczynać? Cały czas się rozglądam za tymi głośnikami i jak je w końcu nabędę to się zabiorę za A17. Radio w Zodiaku po dostrojeniu ściąga więcej stacji niż myślałem - nie miałem pojęcia że nadaje na moim terenie tyle rozgłośni. 😄 Teraz zabrałem się za obudowę - muszę ją wyprostować bo jak zawsze jest ugięta na środku a chcę żeby linia obudowy zgrywała się z panelem tak jak to było gdy wychodził z fabryki, a taki zabieg odwrócenia tego co zrobiła grawitacja wymaga trochę czasu i cierpliwości. Może zakończenie procesu zgra się z dojściem Jubilata? To bym obie obudowy za jednym zamachem ogarnął 😋 A jako ciekawostkę to powiem, że mierzyłem dziś moc wyjściową Zodiaka - 1kHz, 8ohm, obciążone oba kanały i wyszło mi ponad 19W RMS na kanał - obcina przy około 12,6V RMS, także małe WOW 🙃
@ZPDU3 жыл бұрын
@@chudytech Gratuluję. Czuję się ponaglony :) Więc czas zabrać się za obudowy. Ale się cieszę że wszystko się udaje. Głośniki też się znajdą. A może poszukać bezpośrednio w TONSILU? Bardzo dziękuję za komentarz, pozdrawiam bardzo serdecznie.
@chudytech3 жыл бұрын
Nie ma szans w Tonsilu bo nie są produkowane od wielu, wielu lat. Znalazłem zamienniki innego producenta które rozmiarowo idealnie pasują a do tego mają bardzo dobrą charakterystykę - śmiem twierdzić, ze znacznie lepszą od tych GDW, ale wiadomo że chce się dążyć do oryginału i tylko wtedy jest pełna satysfakcja z renowacji. Ja również dziękuję i pozdrawiam.
@ZPDU3 жыл бұрын
@@chudytech Trzymać się oryginału :). Super, to zawsze jest chwalone. Ja również pochwalam. Proponuję zamienić i używać, a jak będą oryginały to podmienić. Nowy rok widzę rozpoczęty z nowymi wyzwaniami. Gratuluję i pozdrawiam.
@rafakupinski4013 жыл бұрын
Dzień dobry A mam pytanie przy stroju by mi pan tuner unitry as 632
@ZPDU3 жыл бұрын
Panie Rafale w zakładce informacje (na komputerze to widać), jest adres e-mail do mnie. Proszę napisać, a omówimy szczegóły.
@djspooky52 жыл бұрын
Właśnie odkopalem ten amplituner na strychu. Jest w lepszym stanie niż Twój. Ktoś chętny ?
@ZPDU2 жыл бұрын
Czy mam rozumieć że jest na sprzedaż? Jeżeli tak proszę o kontakt mailem.
@janpajak79413 жыл бұрын
Aida, to jest taka raczej "biedniejsza" wersja Toski, bez programatora i na GML-ach, a nie nowsza wersja Amatora. :)
@ZPDU3 жыл бұрын
Ja się zgadzam, to radio jest bardziej podobne do TOSKI niż do AMATORA. A GML-e tutaj robią robotę.
@arturskirtun17 күн бұрын
@@ZPDU A czym ona jest podobna do Toski? Obudową? To już prędzej do Zodiaka. A i tak brak poziomu.
@ZPDU17 күн бұрын
@@arturskirtun Chętnie wyjaśnię. Do TOSKI jest podobny całym układem tunera. widoczna zmiana to końcówka mocy. W ZODIAKU i TOSCE (bardzo bliźniacze konstrukcje) końcówka była na tranzystorach. Dlatego nie będę się sprzeczał. Moim zdaniem TOSCA to rozwinięcie ZODIAKA. A skoro ZODIAK=TOSCA to takie pewnie nie jest złe. Dla mnie tak jak wyjaśniłem bliżej jest do TOSKI/ZODIAKA niż AMATORA. Pozdrawiam,
@kacpermatla96483 жыл бұрын
kiedy prezenetacja ślązaka?
@ZPDU3 жыл бұрын
Będzie Ślązak. Mam go w kolekcji więc będzie na 100%. Kiedy? nie umiem w tej chwili odpowiedzieć. Pomysłów na odcinki mam, mam nawet kilka przygotowanych. Bardzo dobrego roku życzę.
@Sloniu13 жыл бұрын
Bardzo fajnie, pokazał Pan, jak wygląda przestrajanie radia. Bardzo ładna Aida. A gdzie pan kupuje te podkładki pod gałki? Wszystkim życzę Szczęśliwego Nowego Roku.
@ZPDU3 жыл бұрын
Miło mi to przeczytać, bo bywają komentarze że nie pokazuję dokładnie wszystkiego. Radio bardzo fajne i brzmi bardzo fajnie. A podkładki wycinam samodzielnie, lub kupuję. Proszę poszukać takie hasło: PODKŁADKA PLASTIKOWA BIAŁA POLIAMID Bardzo dobrego i szczęśliwego roku życzę.
@thekiller71102 жыл бұрын
Czy rezystor r603 ma się grzać na zakresie UKF do wysokich temperatur? Czy raczej nie, dodam że UKF odbiera normalnie
@ZPDU2 жыл бұрын
A który to jest? Dokumentację mam schowaną, a z pamięci nie jestem w stanie powiedzieć.
@thekiller71102 жыл бұрын
@@ZPDU jest to rezystor 5 w od stabilizatora napięcia, który grzeje się do takiego stopnia ze nie można go dotknąć lecz amplituner gra normalnie, to znaczy nie uciekają stacje itp. Powstał natomiast jeszcze jeden problem bo o ile wcześniej po przestrojeniu wszystkie zakresy działały tak po chwili grania dla testów cos chyba się uszkodziło ponieważ teraz gra tylko UKF, gramofon i magnetofon, a na całym zakresie am cisza brak jakiegokolwiek szumu. Rezystor jednak grzał się i przed uszkodzeniem am nie wiem niestety jak było przed przestrojeniem bo tego nie sprawdziłem wiem że wszystkie zakresy chodziły.
@ZPDU2 жыл бұрын
@@thekiller7110 chyba bez zerknięcia na schemat trudno mi będzie coś powiedzieć. Natomiast skoro to jest rezystor 5W to na nim powinno się ciepło i to może aż do 5W. To co zasugeruję to czyszczenie isostatów. Moim zdaniem tu może być problem.
@thekiller71102 жыл бұрын
@@ZPDU wiem rozumiem, posprawdzam te isostaty ale trochę dziwne że wcześniej działał am a potem przestały wszystkie zakresy D/S/K oprócz ukf
@ZPDU2 жыл бұрын
@@thekiller7110 To właśnie jest trop do ISOSTATA. Jedno miejsce gdzie te sygnały się schodzą. Dziwnie to zabrzmi, ale to dobrze że wszystkie na raz. Łatwiej będzie znaleźć.
@pawes34402 жыл бұрын
Pytanko mam, można w miejsca T205 i T207 gdzie w oryginale siedzi BC239A zastosować zamiennie BC338-25 (takie akurat posiadam)? Będzie to działać poprawnie? Pozdrawiam.
@ZPDU2 жыл бұрын
elecena.pl/zamiennik/bc149=bc239 - z tego wnioskuję że BC149 bardziej pasuje. Nawiasem mówiąc nie wiem gdzie są te tranzystory. Dokumentacja już schowana więc proszę mi przypomnieć.
@pawes34402 жыл бұрын
@@ZPDU "Wzmacniacz różnicowy wskaźnika zera FM" (jak się nie mylę), znajdują się obok głowicy, odpowiadają za kontrolki sygnału na przednim panelu. Mam Aidę AWS 103 i na podstawie Pana filmu staram się jej przywrócić "czasy świetności" i właśnie świeci tylko prawa kontrolka czerwona i zielona sygnałowa, lewa nie działa.
@ZPDU2 жыл бұрын
@@pawes3440 OK, już sobie przypominam. W tym miejscu o ile dobrze pamietam istotne było aby te tranzystory były w miarę równe. Nie chodzi o parę, ale o podobne wzmocnienia i spadki. Życzę powodzenia podczas naprawy. To bardzo fajne radio. Myślę że jest warte tego.
@arturmazur62013 жыл бұрын
Jakiego używasz miernika, sondy i generatora? Stroje na słuch i przymierzam się do zakupu :)
@ZPDU3 жыл бұрын
Panie Arturze, zapraszam do zerknięcia na kolejne filmy. Tam są te informacje. W komentarzach nawet szczegóły można znaleźć. Są też filmy gdzie pokazuję jakie "miny" są przy przestrajaniu na słuch. Podpowiem aby było łatwiej: Generator z modulacją FM, min 150 MHz, do tego tłumik i symetryzator. No ale co ze stereo? I tu się zaczyna. Bo najlepszy będzie generator FM razem z koderem stereo. Może być oddzielnie i ja tak mam właśnie ze względu na koszty.
@arturmazur62013 жыл бұрын
@@ZPDU oglądam dopiero od kilku dni więc nie do wszystkiego jeszcze doszedłem ;)
@ZPDU3 жыл бұрын
@@arturmazur6201 Zapraszam do oglądania i komentowania. Bardzo dużo informacji już jest. :) Bardzo dobrego roku życzę.
@matielektronik78353 жыл бұрын
Czemu ten potencjometr strojeniowy taki krzywy? Tak było oryginalnie?
@ZPDU3 жыл бұрын
Chyba trymer? No tak było. też na to zwróciłem uwagę. W tym widziałem jakąś niekonsekwencję, brak logiki. Później dotarło do mnie że to w niczym nie przeszkadza. Prototyp tak zrobiono, zadziałało i poszło do produkcji. Bardzo dobrego i szczęśliwego roku życzę.
@matielektronik78353 жыл бұрын
@@ZPDU Mój błąd trymer 😅. Również życzę szczęśliwego nowego roku.
@ZPDU3 жыл бұрын
@@matielektronik7835 Spoko. On taki jest. Tak jest zaprojektowany i tak wlutowany. też mnie to zdziwiło i sensu nie widzę, choć w niczym nie przeszkadza.
@imieinazwisko29932 ай бұрын
Elektronika uczy cierpliwości, a jeśli ktoś jej nie ma, to niech sobie odpuści działanie w tej materii... ;-)
@ZPDU2 ай бұрын
Trudno się z tą materią nie zgodzić. Zdecydowanie cierpliwość.
@rafkawasaki22443 жыл бұрын
Kondensatory wymienione na oryginalne Elwy?
@ZPDU3 жыл бұрын
Nie, wymienione na takie jakie kupiłem. Najważniejsze że na sprawne. Elektrolity potrafią sporo namieszać. Bardzo dobrego i szczęśliwego roku życzę.
@dominikrodo73182 жыл бұрын
Chętnie ci podaruję amplituner R8010 żebyś go sobie zrobił i nagrał z nim film bo mam wrażenie że zrobisz to lepiej niż ja za X czasu.... Wiem że jest spalony jeden kanał a tuner nie jest przestrojony. Kompletny. Jedyne co to byś musiał zapłacić za przesyłkę przy odbiorze
@ZPDU2 жыл бұрын
Z góry dziękuję. Oczywiście chętnie "do życia" przywrócę, a filmik z działań zawsze może być ciekawy. Jak najbardziej te koszty są akceptowalne. Proszę o maila (adres jest w sekcji INFORMACJE), widać to na komputerze - nie wiem dlaczego na telefonie nie. Pozdrawiam serdecznie.
@janmay85193 жыл бұрын
Kolejna naprawa gdzie nie było pokazane na schemacie ideowym które elementy wymieniono .
@ZPDU3 жыл бұрын
Nie było na schemacie, ale było gdzie i jakie. Robię to dlatego, aby nie było sztampowo i zawsze tak samo. Ten film to już 39 i można by się zanudzić oglądając to samo. W każdy staram się pokazać coś innego, coś moim zdaniem ciekawego. Pozdrawiam serdecznie i bardzo dobrego roku życzę.
@chudytech3 жыл бұрын
Moim zdaniem na filmie pokazano tak dokładnie, które kondensatory należy usunąć a który wymienić, że na tej podstawie da się przestroić ten odbiornik nawet nie mając schematu.
@ZPDU3 жыл бұрын
@@chudytech Dziękuję. Taki był zamysł. Czy zawsze trzeba te schematy pokazywać? Skupiłem się na miejscach gdzie się znajdują te elementy. Zależy mi na tym aby w każdym odcinku było coś innego. Pozdrawiam serdecznie.
@dominikrodo73182 жыл бұрын
Mi się w tych aidach nigdy nie podobały te drewniane pokrywy. Na szczęście łatwo można zamienić na metalową.
@ZPDU2 жыл бұрын
Dokładnie - były dwa rodzaje obudowy. No kwestia gustu i miejsca gdzie ma być używana. Bardzo dziękuję za komenarz.
@imieinazwisko29932 ай бұрын
Zamiast fal D, Ś, K1 i K2, mogli w Unitrze opracować UKF w wersji przełączanej na OiRT lub CCiR. Po co komu w tej klasy odbiorniku te zbędne częstotliwości...??? ;-)
@imieinazwisko29932 ай бұрын
PS. No może maks. te fale długie, jak na tamte czasy - bo obecnie też już nie mają sensu... ;-)
@ZPDU2 ай бұрын
Ależ pomysł. Trzeba by się cofnąć w czasie aby się dowiedzieć dlatego tak było. W tym odbiorniku jest tylko jedna głowica, więc o przełączniku mowy nie było.
@ZPDU2 ай бұрын
Pamiętam tamte czasy, bo się w nich wychowałem. Na UKF były 3 stacje. A Radio Luksemburg słuchało się na średnich i krótkich. Były bo było na nie zapotrzebowanie.
@m.r86563 жыл бұрын
Identyko tosca 303
@ZPDU3 жыл бұрын
Myślę że aż tak bardzo nie jest podobna. Końcówka mocy w TOSCA jest na elementach dyskretnych. Tutaj GML-lki.
@m.r86563 жыл бұрын
@@ZPDU z wyglądu panel przedni identyczne rozmieszczenie przycisków i pokręteł
@ZPDU3 жыл бұрын
@@m.r8656 Całkowicie się zgadzam. To akurat w Diorze dziwne nie jest wystarczy zerknąć na jubilato podobne odbiorniki, albo sobótko podobne lub Justyna, Estrella itd. Tam to wnętrze identyczne tylko obudowa się zmieniała. Tutaj wnętrze kryje więcej zmian, lub w TOSCA wprowadzili więcej zmian. Moim zdaniem może się podobać. Mi bardzo. Odrobinę przeszkadza mi ten plastikowy panel przedni, choć widzę jego zalety.
@MrSznajder953 жыл бұрын
Aida to kryzysowa, zubożona wersja Toski.
@ZPDU3 жыл бұрын
WOW, przyznam że takiej opinii się nie spodziewałem. Kryzysowa? Może to była wczesna wersja. Po AIDZIE powstała TOSCSA. Ja bym AIDY kryzysowym radiem nie nazwał. Wszystko ma jak należy. Przyzwoitą głowicę. Całkiem przyzwoitą końcówkę mocy, porządek na płycie głównej, niewielkie ilości krosów i "pajęczynek". Ma bardzo przyzwoity wygląd. Mógłbym poprosić o rozwinięcie tej kryzysowości? Pomyślności w Nowym Roku.
@MrSznajder953 жыл бұрын
@@ZPDU To Aida powstała po Tosce (pl.wikipedia.org/wiki/Aida_AWS-103). Kryzysowość? Plastikowy panel przedni, drewniana obudowa, brak programatora...O ile Tosca była następcą Zodiaka, to Aida była niejako następcą, znacznie nowocześniejszym, Amatora. Aida w metalowej obudowie, podobnie jak Tosca, miała być kompletem z pierwszą "szufladą" - w drewnianej była taka "amatorowata" (to moje subiektywne odczucie). Najlepszego w Nowym :)
@NecrosDeus3 жыл бұрын
Robert W. Aida nie jest żadnym kryzysowym odbiornikiem. Troszkę cofnijmy się w czasie, a zacząć należy od Zodiaka i Amatora. Dla mało wymagających słuchaczy był przeznaczony Amator, to było takie radio klasy popularnej dla szerokich mas. Klasa standard to już Zodiak, technicznie lepsza konstrukcja, brzmieniowo również. Amator to radio z drugiej połowy lat 70'tych, więc po blisko 10 latach produkcji (w PRL to standard) trzeba było coś nowego pokazać. Aida to de facto następca Amatora, czyli radio klasy popularnej dla mniej zaawansowanych słuchaczy. Następcą Zodiaka była Tosca. Nie mamy do czynienia z czymś kryzysowym, tylko była kontynuowana linia klasy popularnej (Amator - Aida), i standard (Zodiak - Tosca). Pomiędzy tymi odbiornikami jest nawet zauważalna więź konstrukcyjna. Tak na marginesie. Popularność Aidy nie była tak duża jak Amatora, to już zupełnie inne czasy, trochę bogatsze społeczeństwo, które na swoje pierwsze radio stereo wybierało Toscę. Aidę mało kto kupował. To było takie radio - bida.