Köszi nektek ezt a remek retró összeállítást. A mai napig megvan a C64-em kb 160 játékkal és programokkal floppyn! Még édesapám csempésztette be Ausztriából és nagyon drága lehetett. Mai napig vannak hozzá joystickok és sok kiegészítő, de még játékok is jól összehozta abban az időben az embereket. kicsit hiányzik is
@vartikcsaba2 жыл бұрын
Meg mindig megvan a c64-em 1986-bol. Szilveszterkor szoktuk osszerakni es Wizard Of Wor-t jatszunk rajta, vagy David's Flippert.
@gregor_man2 жыл бұрын
A David's Midnight Magic flipperrel még ma is játszom néha! Nagyon jól kitalált program, bő 35 évvel ezelőttről. Az ELTE Számítóközpontban dolgozott két fickó, ők esténként a külön épületben telepített C64-eseken tolták a flippert, olyan rekordokat csinálva, amikhez sosem tudtam közel kerülni.
@BorsiAdam2 жыл бұрын
Wizard of war legjobb ❤️❤️❤️ fuhh mennyit játszottunk vele 😎a másiknak nem jut eszembe a neve, az a sakk szerű cucc volt.
@gregor_man2 жыл бұрын
@@BorsiAdam Nem az Archonra gondolsz? Vagy a folytatására, az Adeptre? Más sakkszerű játék nem jut eszembe, már persze a sakkon kívül. Izgatta a fantáziámat, de nem tudtam kitalálni a szabályait, így aztán egy szebb jövőre várva pihent a gyűjteményemben.
@BorsiAdam2 жыл бұрын
@@gregor_man uhhhh de az volt az az Archon 😎😊
@ricostos2 жыл бұрын
Wizard gyerekek, impossible possible is, csumi
@full3nzo2 жыл бұрын
Az első C64-esemért 2000 kilométert utaztam - egy C16-ost csak gyűjtőként vettem. Az Assembly nyelv olyan hatással volt rám, hogy a mai napig programozok hobbi szinten - igaz PC-n. Csodálatos időszak volt és a legjobbkor jött - 14 éves voltam... :) Nagyszerű lett az összefoglaló - Köszönöm!
@WarPOWny2 жыл бұрын
Túlcsordult bennem a nosztalgia! Köszönöm nektek ezt a videót, ma gyermeki vigyorral fekszem le aludni. :) U.I. : Ránézek a mostani gépemre, csillog villog, mindent IS tud, de amikor ránézek, nincs különösebb gondolatom. A C64-emet viszont a bálványimádás kategóriába tettem annó. :)
@FerencHomola2 жыл бұрын
Remek videó. :) Egy kis nosztalgia volt. Milyen szép is volt a 80-as és 90-es évek. :)
@negrusz2 жыл бұрын
Nekunk sajat nem volt de szerencsere szomszednak igen, igy oda jartunk at es tekergettuk a kazettakat C64-en. Viszonylag keson `90 tajekan ismerkedtem meg vele. Persze 6 eves voltam akkor csak. Elso sajat, otthoni PC-em, egy 286-os, viszont mar bekoszont `92-ben. Az a tempo viszont ami lement a `90-es evekben az vmi eszement volt (az arany kor ugye) `97-ben (mindosszesen 5 evre ra) mar 3dfx Voodoo kartya, Pentium 166 MMX. Imadtam azt a korszakot. Soros portos 1v1 szomszeddal. LAN party-k muvelodesi hazakban. Stb. Nem virtualisan hozta ossze az embereket. Persze jo dolog volt net berobbanasa plane mikor mar ADSL es kesobb kabel net volt mar es 30 ember multizott de az a korszak megfoghatatlan es vissza nem adhato akik ateltek.
@montezuma4722 жыл бұрын
@@negrusz Nálunk akkor őrült meg mindenki, mikor megjelent a Wolfenstein 3D. Csak 1 gyereknek volt meg és délutánonként nála bandázott az egész osztály. Szinte görcsbe állt kézzel nyitogattuk az ajtókat, mert tudtuk, hogy ott áll a katona, és szét akartuk lőni a fejét, még mielőtt elkiáltja magát, mert akkor aztán jöttek a többiek, meg a kutyák, és instant szopás volt a játék. De mindenki rá volt függve.
@illegalquantity Жыл бұрын
Igy van, ez volt a ket legkreativabb evtized. Minden tetszik ami akkor volt, kiveve a hideghaborut. De ki tudja, talan az is kellett ahhoz, hogy olyan izgalmas legyen akkor a vilag.
@istvanbartok38472 жыл бұрын
Még Ausztriából hoztuk a 80-as években. Olyan munkahelyem volt műszerészként, ahol minden szakma volt. Gyártottunk hozzá turbo cartridget, törhetetlen joysticket. (Gumi amortizátor, alumínium nyél, rajta kerékpár foggantyúval, hall generátoros érintkezőkkel, sajtolt műanyag házzal. Kábel és hozzá való csatlakozó is volt a műszereken, amiket javítottunk.) Eleve floppyval vettem, magnót MK25-ből gyártottam. A C64-hez lehetett integrált áramköröket vásárolni, sokat javítottam belőle. Floppyhoz irat lyukasztóból gyártottam sablont, így kilyukasztva két oldalas lett az adathordozó. :) Nagy szerelem volt! Kedvenc játékom az "Out run 8.1" volt. (egy országúti autóverseny, ami időre ment)
@nincsuzenet2 жыл бұрын
életem első játékélménye a szomszédban c64-en kipróbált bruce lee általános iskolás koromban. Majd rá kis időre, édesapám beszerezte a saját gépünket. TV állvány elé kisasztal, rá commodore, load, press play on tape, turbo betölt, majd azzal a wizard of wor id betölt. run. és elindult a csoda. 1 vs 1ben, a szobában végtelennek tűnő csaták, amíg a gép trafója kb sütött a túlmelegedéstől, és akkor menni kellett aludni. semmi nem okozott azóta sem olyan izgalmat játék előtt, mint arra várni hogy betöltsön a program a kazettáról.
@AdrianM882 жыл бұрын
Egy családi felvétel van meg '91-ből ahogy 3 évesen bátyámmal játszunk karácsonykor a c64-en ( a szomszédnak volt kamerája). Szép emlék, azóta is nagyon szeretek pc-n játszani, talán ez alapozta meg. A videó 10/10 😀
@zoltanlukacs53792 жыл бұрын
Ebből egy részletett szívesen látnánk szerintem. :)
@antaljani2 жыл бұрын
Még hogy nincs időutazás! Rég feltaláltuk! Úgy hívják KZbin!
2 жыл бұрын
1987-ben kaptam egy C-64et, kazettás magnóval:) mennyi másolt játékot próbáltunk ki, turbóval másolva. fejállítás stb. Őskor, de milyen jó volt!
@tarvilmos2 жыл бұрын
A kedvenc emlékem az, ami a legviccesebb. Persze csak így utólag, akkor nem volt az. Valamikor 8-10 évesen nyúztam a gépet, amihez volt matrix nyomtató is itthon. Édesapám egy óvatlan pillanatban, szombaton délután részletesen megmutogatta, hogy hogyan kell befűzni a leporellot, meg hogy hogyan kell nyomtatni. Másnap, vasárnap reggel 6-ig bírtam ki a késztetést, hogy nekem bizony ki kell nyomtatnom az összes fantasy képemet, amiket összegyűjtögettem addig, úgyhogy beröffentettem a berendezést és az vonyítva, sikítva nekiállt a mindenféle szörnyek, unikornisok, meg félmeztelen nőalakok nyomtatásának. Persze túl sokáig nem jutott a műveletben, mert fél hét körül megjelent apám borús, sőt inkább viharos tekintettel az ajtónyílásban. Láttam rajta, hogy ölni készül, talán már ordításra is nyitotta a száját, de végül csak lenyelte a békát, elcsuklott a hangja és ennyit préselt ki mindent átható méreggel a fogai közül: Nem ért volna rá még ez egy kicsit? Majd visszavonszolta élőholt porhüvelyét az ágyba, én meg villámgyorsan lekapcsoltam a nyomtatót, majd halálraítélt módjára ültem vigyázban, felkészülve a legrosszabbra, hogy mit fogok én ezért kapni majd, ha magához tért. Nem emlékszem büntetésre egyébként, azok a képek meg éveken keresztül díszítették az íróasztalom környékét. Talán többet nem is nyomtattam képeket, csak évekkel később, PC-n, szintén matrix nyomtatón :D
@nofka772 жыл бұрын
Olyan ez mint egy Fábry story
@gregor_man2 жыл бұрын
Apád erős lelkű ember. :-)) Le a kalappal előtte.
@Musaic Жыл бұрын
Kellett neki mutogatni! :D
@gaborm47673 ай бұрын
Annyira nem volt vészes ha fél óráig nem jött elő. Iskolában délután nekiálltam kinyomtatni egy számítógépes A4 méretű plakátot leporellora a print shoppal. Órákig köszörült mire kész lett, aztán lehet hogy volt amikor újra is kellett kezdeni ... Estére elkészült egy darab és utána barátom anyukája sokszorosította néhány példányban a munkahelyén. 10+ évig ki volt ragasztva a szobám ajtajára kívülről és reménykedem hogy van még egy másolat belőle az iróasztalomba és ha megtalálom újra kiragasztom!
@csabaviragh91932 жыл бұрын
Caluldron 2 játék volt az egyik nagy kedvencem. Nem tudtam mit kellene csinálni, mi a játék végcélja, de imádtam a kastélyban bolyongani a labdaként pattogó hallowen tökkel :) Másik nagy élmény: Új Vadnyugat c játékban az S billentyűvel lehetett segítséget kérni ha elakadtál. És persze rendszeresen elakadtam... A játék válaszolt a segítség kérésemre: 'Írd be háromszor, hogy: Rátkai István a legjobb programozó!' Beírtam, első 2 alkalommal nyugtázta a program 'Így igaz' válasszal. Harmadszor is beírtam: 'Így igaz. Most ugyan nem kerültél közelebb a megoldáshoz, de megtanultál egy nagy igazságot!'
@ZsL132 жыл бұрын
A Hexenkuche volt a Cauldron 1, és az arany seprőt kellett megszerezni (ha jól emléxem), a kriptába és különféle barlangokba levezérelt boszorkánnyal. Sajnos, még az örökélet-beállítással is a kelleténél előbb elfogyott mind a 9 élete.
@sexanegyzetenbela14 күн бұрын
Jó volt a Cauldron, csak ha valami eltalálta a boszit, már szakadt lefelé. A lebegő ellenfeleket pedig szinte lehetetlen volt kilőni, ami egy idő után idegesítő lett. A barlangban pedig lehetetlen volt úgy ugrani - a joystickkal- hogy a platformra érkezzen. A hangulata volt szuper. Mindig mondtuk, hogy "Itt jön a jó Biri néne...".
@henideak11302 жыл бұрын
Jó gép volt, én 91-ben ismerkedtem meg vele, de csak 96-ban jutottam saját géphez, akkor már régi, elavult volt, mégsem bántam meg hogy megvettem, annyi jó ingyenes/olcsó játék olt rá, meg játékon kívül is annyi mindenre lehetett használni, hogy a délutánokat /estéket teljesen kitöltötte a gép, volt olyan ismerősöm aki még 2000-ben is C64-et nyúzott. Később PC-re váltottam, de ma újra van C64-em, néha előveszem, vagy megnézem az új játékokat, demókat a youtube-on, és még ma is tud meglepetést nyújtani a gép.
@etikone12 жыл бұрын
'87-ben cseréltük a Spectumot Commodore 64-re. 4-5 évesen már inkább arra mentem rá, hogy egyedül tudjam kezelni a gépet. Ennek köszönhető, hogy qwerty billentyűzeten előbb tanultam meg írni, mint tollal-ceruzával. Nekünk floppy-s kiadás jutott, és kezdetben az első 10-12 kalózjátékomat csereberéltem szombatonként a Petőfi Csarnok piacterén, újabb játékokat rejtő floppykra. Picit irigyeltem azon osztálytársaimat, akiknek kazettaolvasó jutott, mert péntek éjszakánként ha befogtak egy bizonyos URH-sávot a rádióban, és kazira felvették a 60 perces anyagot, másnap már arra tudtak flexelni, hogy hajnalra lett egy Usagi Joyimbo-juk, vagy a legendás Interkarate+-szal gyarapodott a gyűjteményük.
@karvak14922 жыл бұрын
tolla a madárnak van, azzal nem lehet irni
@Halezun2 жыл бұрын
@@karvak1492 miert ne lehetne? Nem vagy kepben a vilaggal ugye? Szerinted a kodexeket kaviccsal vestek?
@gabor2222 жыл бұрын
Nekem is kazettás C64 volt kezdetben, de ezek az URH-n sugárzott játékok kimaradtak.
@30zSamu2 жыл бұрын
Általános suliban volt egy C64, rengeteget játszottunk rajta. Sok embernek fogalma sem volt mit kellett beirkálni a kék képernyőre, én simán elindítottam egyedül is. Régi szép idők. :D
@gregor_man2 жыл бұрын
Jó videó. A C64 népszerűségét jelzi, hogy mostanában is látok nagyon sok longplay videót a KZbin-on C64-es játékokról, illetve két csatornán is jelennek meg zenék, amelyeket egy speciális emulátorban játszanak le, és az oszcilloszkóp-képet látjuk, nagyon érdekes. Buggy Boy... Commando... Deflector... Elite... Hypa-ball... International Karate... Kennedy Approach... Krakout... Leaderboard Golf... Metro Blitz... Nebulus... Pogo Joe... Quest for Tires... Samantha Fox Strippoker :-) ... Slimey's Mine... Space Taxi... Steel Thunder... Super Pipeline... The Great Gianna Sisters... Traffic... Uridium... és a nagy, nehéz játékok, mint a Scarabaeus, az Impossible Mission. És mennyi van még. Az első pasziánszom, a Patience Quartet, még ma is előveszem. Azt sem sokan tudják már, hogy a Microsoft Flight Simulator 2 is C64-esen futott.
@vintezis2 жыл бұрын
Bár C64-et csak az osztálytársam nagyapjának kutatólaborjában láttam és persze játszottunk is rajta (Raid over Moscow, istenem mekkora döbbenet volt látni), végül 14 évesen egy C+4-et sikerült vennem használtan. Egy egész nyarat végigdolgoztam érte. Felejthetetlen.
@antaljani2 жыл бұрын
De jó volt látni... 1984-ben láttam először egy ZX-81-et. Akkor döntöttem el, hogy programozó leszek és éveken át álmodoztam arról, hogy majd egyszer nekem is lesz ZX-81-em. Ma 52 éves vagyok, programozó és VAN egy zx-81-em, sőt, egy C64-em is, sok-sok floppy-val, meghajtóval, minden földi jóval. 1984-ben még nem gondoltam, hogy 38 évvel később valóra válik az álmom. Amigám is van, de a C64-et sokkal jobban szeretem. Meg a ZX-81-et is, meg a Spectrum-ot is, meg a HT-1080Z-t is... Mind-mind az én kis szerelmeim. :)
@MrRastaman722 жыл бұрын
50 éves vagyok, 9 évesen a bővített ram-os ZX81-en hajószimulátort írtam basic-ben! 🙂 Később áttértem C16-ra, plus 4-re, c 64-re, majd Amiga 500-ra. A C16-on, illetve 116 is volt..no, azokon pedig assembly-ben programoztam már 12 évesen is.. csináltam egy hang be digitalizáló kis programocskát is, meg egy a magnón kereső programot, ami ugye a hangot is adta a tv-re, illetve csikozott is a keret, mint amikor kicsomagolt egy játék pl.. egy részt a demoja után. 🙂
@gaborm47673 ай бұрын
Hogyan szimulálja a hajót? Megvan még a progi?
@attila76842 жыл бұрын
11:40 The Last Ninja játék. Rengeteget játszottunk annó C64-en vele 😁
@nagyadam88132 жыл бұрын
Volt Commoder 64 gépem,unokatesomnál játszottam erdetileg mert az ő apja már korábban tudott szerezni ilyen gépet,kamionos volt és át tudta hozni külföldről ,de nekem itthon vették a szüleim miután sokadszorra kértem de csak használtan tudták meg venni,sokat nyúztam a gépet és jó volt vele játszani,akkor a pcék még gyerek cipőben jártak de nem sokáig,már én is pct használok. Most játszanék commodor játékokkal de nem futnak pcén. A street road volt az egyik kedvenc játékom és last ninja is tetszett,meg sok játék aminek nem emlékszeka nevére,neten szoktam nézni és kutatnia játékokat ahogy pcére is.
@CsanadiPeter852 жыл бұрын
91-be sikerült szereznünk egy c64-et, egy ismerős adta el, mert amigára váltott. 90 előtt kb csak a "számítástechnikusoknak" voltak ilyen gépeik. kár, hogy nem tartottam meg valahol a padlásra eldugva. olyan joyom volt hozzá ami akkoriban 5000ft volt és németből lett bugázva :D kb 5 évet használtam, utána felváltotta a sárga kazis nintendo és a 486-os :)
@the_borg25952 жыл бұрын
Nekem a Commodore64 sajnos kimaradt az életemből, unokatesómnak volt egy ilyen gépe valamikor a 90'es évek közepén. Anno nyaranta sokat lógtam náluk de akkoriban még kicsi voltam, főleg csak néztem ahogy a nagyobbak játszottak, nekem annyi volt megengedve hogy ha játékot váltottak csinálhattam a floppy-k betöltését LOL, de feeling volt így is :D Aztán valamikor az évtized második felében hozzánk is megérkezett a "sárgakazettás nintendó", majd rá 1-2 évre az első PC ami szintén egy 486-os volt windows 95-el valamikor 98'-99' körül :)
@jordan1985i2 жыл бұрын
Inter Karate megevett pár joyt az tuti:D Capcom féle Commando is ott volt a szeren na meg a Bionic Commando! Aztán jőtt a Nes és kb soha nem is játszottam szegénnyel.
@balint_szoke2 жыл бұрын
@@jordan1985i A joystickot igazán a Summer Games ette meg, mikor ráztad, mint mint ha csak nem is joystick volna.
@balint_szoke2 жыл бұрын
Nem voltunk számítástechnikusok (bár hamar megtanultuk kezelni, programot írni bele könyvből, aztán már fejből) csak szerencsések, így 1983-ban már Commodore VIC20-asunk volt, 85-ben meg C64.
@gregor_man2 жыл бұрын
Nekem volt Commodore zsebszámológépem. Akkor még ismeretlen márka volt, kb. 75-ben. Nagyon sokáig őrizgettem, nosztalgiából.
@montezuma4722 жыл бұрын
Minek kellett zsebszámológép? Én mindig tudom hány zsebem van.
@RudolfToth2 жыл бұрын
A videóban is látható két pályás autóverseny volt a kedvenc, a Pit Stop 2. Nagyobbik fiam a nyolcvanas évek végén ezen rajzolt virágot az anyjának születésnapra.
@sakkamanus2 жыл бұрын
Kaci, ez eléggé rendben van! Nagyon korrekt és elég részletes anyag, pont amennyit szívesen végignéz - végig hallgat az ember! És hát 2000-es szériás PET-em és japán Max-em sincs...
@nemodabuda48174 ай бұрын
Paperboy és Pitstop: ezek voltak a kedvenceim.
@zoltangazsi2 жыл бұрын
Nagyon sok C64-et hoztam be szürke importban Ausztriából, ahol előre felvették a rendelést. Itthon A BÁV-on keresztül jutottak hozzá a cégek. A kör bezárult a A BÁV-tól megkaptuk a rendelést, és nekem volt lehetőségem többet utazni, schillingem is volt mindig. Rég volt érdekes volt!
@nga13512 жыл бұрын
Én a pécsi BÁV-ban dolgoztam akkor a műszaki részleget vittem, és én rendeltem meg a gépeket, amire már volt is vevő. Sőt, volt, hogy a végén már csak gyári számokat hoztak be, és ment a számla. 7% haszon volt a gépeken, sokszor mellettem 10-es kupacokban voltak a gépek, floppy meghajtók.
@szakacs-ferenc2 жыл бұрын
Hűűűű, de rég volt! Ghosts 'n Goblins Green Beret Bop'n Rumble Lazy Jones Henry's house Velocipede II és persze a többi... A videó is remek és informatív.
@gyovcsi2 жыл бұрын
Azért a "viszonylag megfizethető árhoz" csak annyit fűznék, hogy az Oktogonnál lévő maszeknál a 80-as évek közepén a c64 60.000 Ft volt, a floppy pedig ugyanennyi, azaz a kettő együtt 120.000 Ft. A szüleim ekko együtt kb. 70-80.000 Ft-ot kerestek EGY ÉVBEN, egy vadi új Trabant pedig 55.000 Ft volt a Merkurnál. Szóval szerintem ez nagyon nem a "viszonylag megfizethető volt". Ahhoz éveket kellett várni, és már a lapos verziót forgalmazták, és én sem általános iskolás voltam már... :-)
@gregor_man2 жыл бұрын
Az a maszek szemtelenül drágán adta a cuccot. Ismerjük, ma is van, hogy egy boltban 20-30%-kal drágábban adnak valamit, mint egy másikban, értetlenül nézzük a dolgot, de tőlük is megveszi valaki, aki nem tud az olcsóbb lehetőségekről. Mi 85-ben Olaszországból hoztunk haza egy C64-est, sajnos az árára már nem emlékszem, de ki lehetett köhögni. Nyugaton olcsóbban adták, mint itt, kint nagyban ment a forgalmazása. Egyébként a magyarországi forgalmazásnak a COCOM-lista volt az akadálya, tehát hogy az USA tiltotta a szocialista országokba történő szállítást. Aztán erről a listáról lekerültek a házi számítógépek, és akkor meglódult a piac. Az első munkahelyem egy kft. volt, amelyben C64-esekre építették ki a lakásbérleti üzleti nyilvántartó rendszert, ennek a kidolgozása volt az én munkám. Volt pénze a tulajnak, de a PC akkor még megfizethetetlen lett volna, ezért C64-gyel léptek egy nagyot a kézi számfejtéstől a teljes gépi elszámolásig. Az volt a hőskor, sok iroda vett C64-est, jó időszak volt.
@gyovcsi2 жыл бұрын
@@gregor_man Azzal tisztában vagyok, hogy külföldröl hozta be mindenki feketén, de a videóban az hangzott el, hogy a megjelenéskor volt itthon "megfizethető áron" ami nem igaz. És persze, hogy drágán adta a maszek, hiszen börtön fenyegetése alatt csempészte be az országba.
@gregor_man2 жыл бұрын
@@gyovcsi Mondjuk, ebben egy év ide vagy oda is számított, sűrűn változott a helyzet, de nekünk 85-ben elég volt megfizetni a vámot, és behozhattuk tisztán, jatt nélkül. Az akkor már egy békésebb időszak volt. Lehet, hogy csak fél évvel korábban még tiltották, erre már nem emlékszem. A Wikipédia szerint 1985-ig a C64-es a COCOM-listán szerepelt, ezért volt tiltott a szocialista országokban való forgalmazása. Hajlamosak lehetünk megmosolyogni, hogy miért féltek a COCOM országok attól, hogy a C64-est hadi célokra használják, de elnézve azt, hogy a játékokkal és más programokkal végül mit ki tudtak hozni ebből a kis masinából, végül is nem volt az a félelem teljesen nevetséges. Az viszont kicsit fura, hogy a C64-nél Basicben semmivel sem lassabb, bár csak 16 KiB memóriával szerelt svéd ABC80-asok 82-ben már egy ideje ott voltak az ELTE tantermében. Svédország nem volt tagja a COCOM megállapodásnak, ahogy Ausztria sem, de támogatói voltak, vagyis ha valaki attól félt, hogy légvédelmi vagy tüzérségi számítások, esetleg célvezetési feladatok elvégzésére is alkalmas C64 kerül a vörösök kezére, akkor miért nem féltették a vörösöktől az ABC80-ast is. Nem hiszem, hogy a hadsereg a három csatornás hangchipet találta volna a győzelem kulcsának. Jó, az amerikai főmuftik valószínűleg tudták, hogy a CBM micsoda hardvert pakolt a masinájába, és az amerikai termék volt, mig a svédek csak svédek. :-)
@tamasgeiger21722 жыл бұрын
A kedvencek: Impossible mission, Archon, rollerboard, tank, scramble...
@rakosipeter74462 жыл бұрын
Hiányoltam, hogy a hazai ellátásban nagyon jelentős szerepet vállaló Commodore Plus/4, nem is szerepelt az összeállításban. Ez azért komoly hiba és hiányosság, az átfogó beszámolóra nézve.
@Yorgos20072 жыл бұрын
Nekem ZX Spectrumom volt, aztán Atari ST-re váltottam, haveromnak C64, ő természetesen Amigára. Persze, volt köztünk csípkelődés, rivalizálás, de főleg azért csináltuk, hogy így minél többféle játékot ki tudjunk próbálni. Minden platformon volt pár olyan kedvenc, ami a másikra nem jelent meg vagy nem volt olyan látványos/gyors/érdekes. A Commodore-on a klasszikus Wizard of Wor (nem War!), az International Soccer és persze később a szuperjátékok (mint pl. Defender of the Crown, Maniac Mansion, Zak McCracken) voltak a nagy kedvencek! Máig igyekszem hetente, kéthetente legalább játszani velük, bár ma már hobbiból több más gépem is van, pl. a videón is bemutatott Schneider CPC is, ami szintén egy nagyon jó kis gép (furcsa, hogy Magyarországon egyáltalán nem terjedt el).
@karvak14922 жыл бұрын
R2R létrás analóg D/A átalakitóval hangjelet küldtem ki és be a joystick portokon. PCM sintetizátort kézitettem 3 hangos polifónt. A programot hozzá 6502 assemblerben irtam. Ezt az élmény nem lehet Ryzen CPU val megélni.
@zsoltszalai5062 жыл бұрын
Én ezeket nyüstöltem ~'87-'95-ig kazettán, majd később floppy-n. :) Időrendi megjelenésben. 1982 Choplifter, Radar Rat Race, Wizard Of Wor 1983 David's Midnight Magic, AZTEC CHALLENGE, Bandits, Billiards, Blue Max, Bruce Lee, Falcon Patrol, Flying Ace, Hunchback, Skramble, Miner 2049, Motocross, Pitstop, Quasar, Save New York, Squish'em, Suicide Strike, Wavy Nawy 1984 Summer Games, Boulder Dash, BC'S QUEST FOR TIRES, Pitstop II, Spike's Peak, Traffic, Donald Duck's Playground, MOON BUGGY, POLE POSITION, Suicide Express, Airwolf, GHOSTBUSTERS, Impossible Mission 1985 Action Biker, Cauldron, Commando, Kane, Kickstart, Rock'n Wrestle, The Last V8, Winter Games, Yie Ar Kung Fu 1986 Destroyer, Ghost 'n Goblins, Gunship, Inernational Karate, Leader Board, Saboteur, Street Surfer, SuperBowl XX, Trailblazer, World Games 1987 Alternative World Games, Barbarian, Battle Ship, Bmx Kidz, Bop'n Rumble, California Games, Defender Of the Crown, He-man and the Masters of the Universe, Maniac Mansion, Out Run, Pirates!, Super Sprint, Test Drive, Tetris, The Great Giana Sisters, The Last Ninja, The Train, Wonder Boy, Kikstart II 1988 CSAVARGÁS A GOMBÁK BIRODALMÁBAN, F-14 Tomcat, Final Assault, Grand Prix Circuit, Laser Squad, Last Ninja 2, Microprose Soccer, Night Racer, Ocean Ranger, Pocket Rockets, Power At Sea, Usagi Yojimbo, Target Renegade 1989 North & South, Oil Imperium, Street Rod, Stunt Car Racer, Test Drive II, The Cycles, Turbo Out Run 1990 Back to the Future II, Badlands, Ivan 'Ironman' Stewart's Super Off Road, Olli & Lissa 3, Time Machine, Vendetta 1991 AMERICAN 3D POOL, Last Ninja 3, Narco Police, Shadow Dancer, Terminator 2, Turrican II 1992 CREATURES II, Robocop 3
@zsoltszucs31012 жыл бұрын
Street road? American billiard? 😄😄😄 Ohh de jó volt. Meg városèpitős😄😄
@minimaci18803 ай бұрын
Street Rod, de nem kötözködni akarok, csak ha valaki keresné... imádtam. Ott vezettem először Corvette-et 😉
@Antrek-World2 жыл бұрын
Uram atyám! Kezdetben 86-87ben a szomszédnak volt C64-e, mindig nálunk kötött ki a gép... :), majd unoka tesómnak is lett, akkor én kötöttem ki mindig nála...:)! Amikor nekem is lett végre, már 1541/II-es floppy meghajtóval, az volt az igazi! Sokan a Wizzard of War-t teszik meg kedvencnek, de nekem messze nem ez volt a legkedvesebb. Sokkal komolyabb és tartalmasabb játékokat játszottunk, mint pl. Oil Imperium, Pirates ezek ilyen napokig játszható játékok voltak, mire a végére érünk... (Nekem is megvan még minden hozzá, dobozokban, zacskókban félreeső szekrény felső polcán. :)
@eszkep2 жыл бұрын
9:46 - a dollárboltokban pont nem lehetett kapni, a C64 COCOM listán volt... Ami a '80-as évek első felében bejött, az csempészáru volt Ausztriából, Németországból. Még az állami szerveknél is csempészett gépek működtek... 10:12 - a C64 sosem volt "iskolaszámítógép". A második iskolaszámítógép-programban Plus4-ek kerültek a sulikba. Volt az iskolákban pár C64 is, de azokat az intézmények saját szakállukra vették.
@MrRastaman722 жыл бұрын
..no meg a HT 1080Z, meg a HT 2080Z, illetve a Primo gépek..azonban pl. a Tatabányai 314.sz. Szakmunkásképzőben bizony a C64 IS iskola számítógép volt, és volt egy C Plus/4 is, sőt, volt egy C 128D-nk is!! Bezony!!
@sandorbito822 жыл бұрын
Régi szép idők... Imádtam.
@marcsellohooves2 жыл бұрын
Hát, ha felhasználjátok más youtuberek videóit, akkor legalább egy említést szerintem megérdemelt volna. Főleg ha a videóból "hasznotok" is van. Sajnos nem sok retro hardverrel foglalkozó csatornát ismerek, de a "The 8-Bit Guy" videóiból felhasználtatok jópárat.
@utax2 жыл бұрын
Egyetértek, ha már nem forgattok saját anyagot hanem másokét használjátok, elegáns lenne legalább megemlíteni őket forrásként.
@sillyecsaba43412 жыл бұрын
Jó volt látni én 9 éves koromban jutottam hozzá 83-ban, persze csak apám ceges gepe volt, akkoriban sok havi fizetesbe került. Ilyen gepjez mar nem jutottam hozzá, de egy doboz floppy lemez tele jatekokkal meg megvan. Szep emlekeim vannak róluk.
@luxbeci22 жыл бұрын
Nekem is volt C-64 sokat játszottam rajta a Pirates Sid Meier volt s kedvencem és a Last Ninja, Who dares wins 2, Archon 1-2…etc. Aztán később kölcsön adtam egy rokonomnak amit azóta sem adott vissza szerintem eladhatta. A Flopik és kazetták meg vannak hozza tele játékokkal. A trafo olyan forró volt egész nap után hogy tojást lehetett sütni rajta de nem ment tönkre. A Pirates floppy játékkal szo szerint reggeltől hajnalig játszottam egy folytaban megállás nélkül. Ezért is történt hogy annyira bele felejtkeztem a játékba hogy elfelejtettem enni és csak éjfél körül jutott eszembe hogy valamiért rosszul vagyok és szedulok akkor ugrott be hogy reggel hét óra óta nem ettem semmit
@petelaci6 күн бұрын
Ez ismerős!
@luxbeci25 күн бұрын
@ Te is elfelejtettél enni egész nap?
@petelaci5 күн бұрын
@@luxbeci2 Az is meg a forró táp is. Mi kitettük télen a 2 ablak közé ott jól hűlt, nyáron meg megolvadt a műanyag borítása!
@dnprulz2 жыл бұрын
8Bit Guy-nak remélem szóltatok, hogy a nem kevés részt átvesztek az adásaiból :)
@Platschu2 жыл бұрын
Last Ninja 2, Giana Sisters, Creatures 2, Commando, Paranoimia, Scumm, Wizard of Wor, Gyruss, Master of lamp, Krakout, International Karate.... Még most is fel tudom idézni ezeknek a C64 játékoknak a zenéjét. Meg is szoktam hallgatni a youtubeon vagy sid file formátumban.
@montezuma4722 жыл бұрын
Usagi Yojimbo... én azt toltam C64-en. A fáról leugró nindzsa mindig megszopatott.
@padospados562 жыл бұрын
jo volt a videó visszagondoltam és majdnem sirtam,emlékszem a kulcsal lezárható floppy lemez tartóra,a bucsuba vett joystickokra,és a reggelig tartó játékok,a zöld árnyalatu monitor,
@bati672 жыл бұрын
Az első C=64-emet 1985 nyarán vettem Bécsben a gimis ballagási pénzemből: 4290 ATS-be került. Hozzá a 1530-as magnó: 990 ATS, a Quickshot 1: 290 ATS volt. Ja! És vettem még egy Sony WM-6-os walkman-t is: 1990 ATS-ért! 🙂
@ZoltanPatai2 жыл бұрын
"viszonylag elfogadható ár" Cocom listás cucc volt, volt a kezemben olyan gép amit 800.000 forintért (!) vett meg egy cég. Sok sok évvel később volt olyan 60.000 forint, ami simán vetekedett a mai "félmilliós gamer PC" mai áraival.
@sakkamanus2 жыл бұрын
Komplett konfig ára lehetett ennyi 1982-ben... Én ezekre az árakra emlékszem: a gép 220e, a floppy hozzá 250e, monitor / nyomtató / egyéb periféria árra nem emlékszem. Egy XT 1-2 millió között volt. Na most ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy akkoriban egy új építésű, szövetkezeti panel lakás ára 450-500e Ft volt. 1981-ben költöztünk új tanácsi lakásba (kiutalt), a 10 emeletesek mellett épült 4 emeletes szövetkezeti panel, azoknak az árát tudtuk pontosan. Ja, és egy havi fizu szerintem 1500 Ft-tól indult annak idején (plusz összehasonlítási info: 40 fillér volt egy zsömle). Hát nem ma volt... 😞
@sanyimatek2 жыл бұрын
Beleégett az agyamba: PRESS PLAY ON TAPE 🙂
@livotlil-51862 жыл бұрын
syntax error...?:)
@szabolcsjobbagy302 жыл бұрын
És mi így is mondtuk ki még sok évig: "presplájontape!" :)
@arpadszeiff2 жыл бұрын
Nosztalgikus emlékek. 1986 táján számítás technikai labor ügyeletességet vállaltam. 1db. VIC20; 1db. C64; 1db. ABC80; És jó pár HT asztali iskola-számítógép. A C64-en leggyakoribb játéka a LOCO volt.
@bojlerninja23512 жыл бұрын
"Nektek mi a kedvenc Commodore 64-es emleketek?" Kedvenc emlek? Egyelore meg nem tudom. A mai napi is itt van C64-esem a szomszed iroasztalon, rakotve egy LCD TV-re, ugyhogy az emlekeket meg gyujtogetem. :]
@Arthur877chanel2 жыл бұрын
Street Road 1-2 a nagy kedvenc! Wizzard, The last ninja,
@AndrasMihalyi2 жыл бұрын
Street Rod, "a" nélkül 😊
@josidemo10 ай бұрын
Egy apró kiegészítés a kazettás másoláshoz, hogy nem lehetett egyszerűen másolni a kazettákat, mivel a C64-es magnónak a feje el volt állítva a többi magnóhoz képest, így a másoláshoz a lejátszó magnó fejét a kazettához kellett állítani (persze csak ha nem eredeti magnó volt, de hát az ritka volt, mint a fehér holló, hiszen sima magnóval is működött). Voltak Spectrum és Commodore klubok. Az utóbbiban úgy történt a másolás, hogy az eredeti kazettához be lett állítva egy magnó, majd egy erősítőn keresztül szét lett osztva a jel kb. 10 magnó felé. Kellett az erősítő, mivel nem bírta volna 1 magnó kimenete meghajtani a többit, illetve túl kellett vezérelni a jelet. Valamint egy C64 is hozzá lett csatlakoztatva és ha a gép nem dobott hibát, ill. elindult rajta a játék, akkor sikeres volt a másolás, de volt, hogy más fejállással meg kellett ismételni ezt az egészet. Persze floppy-n is hozzá lehetett férni kalóz másolatokhoz, de meghajtója még nem sokaknak volt, hiszen annyira drága volt az akkori hétköznapi embereknek, hogy örültek, ha egy alapgépet sikerült szerezni.
@petelaci6 күн бұрын
Mi egy kétkazettás AIWA magnós rádióval másoltuk a kazettákat. Aztán az ABC turbo nyekergésével már gond nélkül beállítottuk a Commodore magnó fejét a másolt kazettához. Mai napig emlékszem hogy a műszerész csavarhúzóval annyit nyúltunk a fejállító csavar furatába - persze mindig sietve- hogy a lyuk körül teljesen elkopott a festés.
@attilagere61862 жыл бұрын
A TI nem a TRS80 géppel (Tandy Radio Shack Z80 processzorral) volt a piacon hanem a TI 99/4A számítógéppel. A Commodore nyerte a "csatát", a TI kapitulált.
@macewindu742 жыл бұрын
Mond valakinek valamit az a kifejezés, hogy "Computer karácsony"?? 1986-ban volt először, és mindig decemberben az ezüst hétvégén volt megtartva. Eme rendezvényen mindig annyian voltak, hogy mozogni is alig lehetett.
@merion2972 жыл бұрын
Ó, a nosztalgia… 😊 Nekem Enterprise 128-am volt, de osztálytársnál rendszeresen találkoztam C64-gyel. Az a hangzás máig különleges emlék.
@roboter2422 жыл бұрын
7:18 "Régi ellenségével, a TRS-80 számítógépet áruló Texas Instruments vállalat" - Közel 40 éve TRS-80-on tanultam programozni. De azon a Tandy Corporation és Radio Shack feliratok voltak. Hogy jön ide a Texas?
@progmusicflow2 жыл бұрын
A nosztalgia: nekem a szakmámat és az egész életemet határozta meg az amikor először volt szerencsém a C64-hez. Egy konkrét emlék, hogy amikor megtaláltam rajta a PI karaktert azt hittem sikerült egy kutyát rajzolnom :D.
@Yorgos20072 жыл бұрын
Annyit korrignálnék, hogy Franciaországban is az Amstrad CPC lett piacvezető, 1985 januárjában kezdték a forgalmazást és év végére 60% körüli piacrésze volt már. Szegény Thomson volt a fő kárvallottja ennek. Egy Marion Vannier nevű hölgy volt az Amstrad France vezetője, az ő zsenialitásának köszönhető, hogy Franciaországban sokkal népszerűbb lett az Amstrad CPC, mint hazájában, Angliában, ahol nem bírt a Sinclairrel, mint konkurenciával egészen addig, amíg 1986 áprilisában megvásárolta azt :)
@balazskiss50922 жыл бұрын
Boulder Dash fo'eva :D
@TheOvvl2 жыл бұрын
A Zamzara volt a nagy kedvenc. :)
@harczymarczy2 жыл бұрын
Plus4-gyel többet játszottam, az a fura. Jobb volt a Basicje, több mindent tudott. A gond az volt, hogy mifelénk itt Bivalybasznádon iszonyat nehéz volt olyan könyvhöz, egyáltalán bármihez hozzájutni, amiből gépi kódú programozást, egyáltalán hardverközeli dolgokat (VIC/SID/TED [Plus4-en], floppy, megszakítások, ilyesmi...) lehetett volna tanulni, márpedig C64-en az igazán komoly programokhoz az kellett. Az assembly utasításokat ismertem, de hogy mihez mit kellett be-POKE-olni, azt már nem igazán. Ehhez persze gép is kellett volna, pont C64-em nem volt soha. Sok jó gép volt, az Enterprise grafikája a korban fenomenálisnak számított, meg volt a jó öreg Atari. Ezzel az volt a baj, hogy alig volt hozzáférhető irodalma itthon, tehát sokáig esélytelen volt, hogy gépi kódban programozzam, ami iszonyat módon kellett volna, mert baromi lassú volt az aritmetikája a 8 bites gépeknek. Az Atari ST egy egész használható kis masina volt, lehetett vele program segítségével emulálni Macet, de saját platformjára is egész jó programok voltak, nem is csak játékok, minden volt. Akinek Amigára tellett, istennek képzelhette magát... Hard disk? Azt sem tudtuk, mi az, én igen, mert régi Macben már láttam.
@gregor_man2 жыл бұрын
Ha csináltak volna a Commodore gépekhez egy hard disket, mondjuk 1, esetleg 2 MB kapacitással, a PC-k sorsa Európában talán másképp alakult volna. Persze csak a nagyobb irodák tudták volna megfizetni, de akkor még a PC-t is. Az akkori PC-k grafikája nem is volt hasonlítható egy C64-hez. Az első PC-kben is volt egy Basic interpreter, de a C64 látványosabb volt, versenyképes.
@harczymarczy2 жыл бұрын
@@gregor_man Így van, volt, a GWBasic-hez hasonlított. A PC speaker csak csipogni tudott, egy hangot tudott kiadni, ehhez képest a SID egy csúcsszuper szinti volt akkor. Az Atarihoz, elvileg még a 8 bites géphez is lehetett hard disket csatolni (párhuzamos buszon), de a C64-hez nem. Persze manapság már hardcore rajongók iszonyat sok dolgot elkészítettek. A C64-nél a memória azért igen komoly korlátot jelentett, ezért üzleti célokra csak korlátozottan volt alkalmas az a gép, de a hard disk sokat segített volna ezen is. A PC meg régen szinte semmi másra nem volt jó, mint üzleti célokra, meg nyilván gyorsabb volt, mint egy C64, viszont ha már villantani kellett, akkor vagy Amiga vagy Mac, ha volt pénzed.
@gregor_man2 жыл бұрын
@@harczymarczy Párhuzamos portja nem volt, de a 1571-es "nagy testvér" floppymeghajtót láttam már a user portra rákötve, vagyis akár a merevlemezegység is mehetett volna oda. A soros port sebessége nagyon csekélyke volt, de az is igaz, hogy biztosan tudok olyan turbóról, amely ezt a portot 4-szeres sebességre gyorsította, de lehet, hogy ennél is több kihozható lett volna belőle. Nem tudom például, hogy a Fast Load cartridge hányszoros töltési sebességet tett lehetővé, valamiért sosem jutott eszembe megmérni. Annak ellenére, hogy a floppy lassú volt és adatbázis-kezeléshez kicsi is, én írtam olyan nyilvántartó rendszert, amely egyidejűleg két floppyn dolgozott, kihasználva az összesen 340 kB tárhelyet, ezzel már irodai, üzleti szintű rendszert is össze lehetett rakni, Basicben. Időnként valóban bele lehetett ütközni olyan problémákba, amelyeknek a gép memóriakorlátja volt az oka, de később írtam olyan bővítményt (közzé is tettem), amivel a stringek kezelését egy felsőbb, Basicben nem használt tárterületre lehetett átpozícionálni, szóval voltak izgalmas kísérletek a korlátok ledöntésére. Mivel előtte egy olyan gépen dolgoztam, amelynek 16 KiB RAM-ja volt (ABC80), a C64 38+ KiB memóriája sokat ígérő volt. (Nem beszélve az 1 KiB memóriával arcátlanul megjelentetett ZX/81-ről.) Gépi kódban, az interpreter és a Kernal ROM-ját is kikapcsolva föl lehetett menni 58 KiB RAM-ig, abból azért már ki lehetett hozni komoly dolgokat, nagy játékok mutattak rá példát, egy játékkal egyszer mi is közel kimaxoltuk a helyfoglalást. Ügyes gép volt az. És ami látszólag a hátránya, valójában az előnye volt: minden gép egyforma volt, a programok minden gépen egyformán és ugyanott, ugyanolyan sebességgel futottak, a rugalmasan szervezett, de áttekinthetetlen sokféle PC-kkel szemben.
@harczymarczy2 жыл бұрын
@@gregor_man A Commodore-nak valóban nem volt, az Atarinak volt párhuzamos busza. A User Port elmés egy találmány volt, abból valóban ki lehetett (volna) hozni jó dolgokat. Kár, hogy ezek a platformok már csak néhány hardcore rajongó őrültnek köszönhetően léteznek, de tele van velük a net - szerencsére. C64-re 30 év után kihozták az Eye of the Beholder című örökbecsű RPG-t. Aztán az Atarihoz készült ketyere pillanatok alatt tölt be mindent a gépbe. A cartridge-ok is jó cuccok voltak, néha még manapság is készül belőlük egy-kettő, főleg C64-hez. Meg az Atarihoz is jött ki hasonlóan jó kis cartridge. Amivel még külföldön volt szerencsém játszani (az országban feltehetően nem sokaknak): BBC Micro. (Programozni sajnos nem - értelemszerűenn nem ezért mentem ki anno külföldre...) Ez az angol gép értelemszerűen Angliában, aztán pl. Hollandiában töltötte be a C64 szerepét. Az Atarihoz némileg hasonló grafikája volt. Mondjuk grafikai téren a 8 bites gépeknél az Enterprise után rögtön a C64 (és 128) jött , ami játékra kiválóan alkalmassá tette ezt a gépet. (Esetleg még a CPC, de azt csak könyvekből ismertem, élőben soha nem láttam.)
@gregor_man2 жыл бұрын
@@harczymarczy Erről a BBC Micróról sosem hallottam, de szerintem ők sem a Primóról. Akkoriban nagyon beindultak a különféle gyártók, rengeteg fajta mikrogép született. Itthon is forgalomban volt összesen vagy 6-8 géptípus, egy-két éven belül. Már gondolkodtam rajta, hogy micsoda szerencsém volt, hogy az egyetem az ABC80-asok után pont C64-eseket szerzett be, választhattak volna másféle gépet is. De akkor én azt a másik típust ismertem volna meg, azon szereztem volna gyakorlatot, talán magunknak is azt szerezzük be, és lemaradtam volna arról a rengeteg játékról, alkalmazásról és segédprogramról, amiket az utólag legnépszerűbbnek bizonyult géphez, a C64-hez írt a világ.
@tibitron792 жыл бұрын
Helló! Szerintetek a c64 játékok zenéi (pl giana sisters) jogdíjasok még? Vagy be lehet rakni őket yt videók alá , aláfestésnek, poénnak stb?
@zsoltjambor38852 жыл бұрын
édesapámnak van egy c-14+4 ese amihez még mindig meg vannak a játékok és elő is szoktuk venni őket néha a kedvencem az időlabirintus és a forma-1 a turbó kazettáknak érdekes hangjuk volt betöltés közben
@Godlessdod2 жыл бұрын
Régi szép idők! 🙃 Anno, az Aliens 2/Djurica-t rongyra toltam!! 😁😉 De sok mást is mellette! 😁
@tamasgabor94952 жыл бұрын
Hónapokat ültem pl a Test Drive előtt. A fekete/fehér tv nem minden játéknak kedvezett de akkoriban ez sem érdekelt. Lényeg, hogy tudtam játszani 😁
@tamasszakal1362 жыл бұрын
Kedvenc játékok: Pacman, Wizard of War, Raid over Moscow.... Megboldogult fiatalságunk.
@luxbeci22 жыл бұрын
A kazettás betöltés total adrenalin volt mert a játékok más és más felállással voltak felvéve és saccra kellett mindig beállítani és volt hogy akkor sem töltötte be és kiírta syntax error ready na akkor nagyon rosszul éreztem magam. Emlékszem mukkanni sem mertünk úgy vártuk hogy betöltse a játékot mert a magnó nagyon érzékeny volt. Volt olyan játék amit csak úgy tudtam betölteni ha a magnót fejjel lefelé fordítottam és úgy kellett megnyomni a play gombot ez kockázatos volt mert volt hogy a zapissal a record gombbal együtt nyomtam meg és bele töröltem a játékba ha a kazetta műanyag nem volt kitörve az a kis kocka ami a törlést akadályozta meg. Felejthetetlen régi szép idők már sosem jönnek vissza akkoriban varázsa és ritualeja volt egy játék betöltésének és játszhassanak és azok a Joystickok azok mindig tönkre mentek még a mikro kapcsolosak is egy idő után. Az olcsóbb nem mikro kapcsolos Joystickel még korábban volt gond mert a kis lemezek letörtek mert azok voltak az érintkezők és mindig úgy ragaszgattam össze őket de csak pár napig tartottak és a sok szét és össze szerelés miatt a vezetékek is megtörtek majd elszakadtak. Borzalmas nehéz volt szét szedni és össze rakni egy akkori kínai Joystickot
@luxbeci22 жыл бұрын
@Gergő Gergő Igen azok a csodálatos Baker fiúk… soha többé nem jönnek vissza
@AndrasMihalyi2 жыл бұрын
magnófejet saccra ? Nekem volt egy catridge-om, azon a turbo programok mellett volt egy magnófejállító is. Addig kellett tekergetni a csavart, amíg a 2 vonal szép egyenes és "szőrmentes" lett 😁
@luxbeci22 жыл бұрын
@@AndrasMihalyi Igen sacc per kb-re állítgattam a Lewis magnóm fejét. Már fejből tudtam melyik játéknál mennyit kell tekerni. Kenten vágtam a témát. Volt hogy néhány játék ennek ellenére sem töltött be, még akkor sem ha fejjel lefelé fordítottam a magnót. Sajnos nekem nem volt ilyen fejbeállító programom. Egyik ismerősömnek volt de direkt nem adta ide hogy átmásoljam. Voltak akik csak nem kevés pénzért adtak nekem játékokat. Egyik volt baratom is ezt csinálta hogy a Laser Squadot az osztály társaim oda oda adták neki hogy másolja le és adja ide nekem. De ez a rohadék eljött hozzánk és azt mondta csak akkor adja ide ha több 1000 Forintot adok neki. Hiába kertem adja ide mert a többiek nekem küldték hogy masoljam át, akkor sem adta ide. Úgyhogy haza is ment engem elkapott a sírás mert nagyon szerettem azt a játékot és pont péntek volt egész hétvégén akartam volna játszani vele. Aztán anyum lement ennek a rohadéknak a szüleihez és nagyon össze vesztek. Azóta sem beszélgetünk velük. Aztán ez a rohadék pár évvel később megint eljött hozzánk és ismét több ezer forintért árulta nekem a North and South játékot és csak akkor másolta át floppyra itt előttem, ha oda adtam a pénzt neki. Azóta hallom hogy börtönben is volt drog kereskedés miatt.
@luxbeci22 жыл бұрын
@@AndrasMihalyi Igen emlékszem erre a volt baratom mutatta nekem sokszor elhozta de nem akarta lemásolni nekem kazettára, mert akkor még volt floppy meghajtóm mert drága volt. De ugyanígy floppyra sem másolta volna át nekem max rengeteg pénzért
@AndrasMihalyi2 жыл бұрын
@@luxbeci2 szomorú... Mi általános suliban folyton cserélgettük a kazettákat (rajtuk 40-60db játékkal) és természetesen ingyen másoltuk... C64-em már nem nincs meg sajnos, de emulátor (Vice) PC-n azért megvan, ha elfog a nosztalgikus hangulat 😊
@zotyo462 жыл бұрын
Nagyon imádtam!
@peterkocsis84412 жыл бұрын
Hessian 2018-ból. De most épp az MW ultra-t viszem, ez is elég jó. Olyan gémek jelennek meg mostanság, amitől régen megőrültünk volna.
@madeinmate Жыл бұрын
A haveroknak volt Commodore, nekem egy Enterprise 128 volt. Igazság szerint gyerekként is rém gagyinak tűntek ezek a gépek és játékok. Enterprise-on a Sorcery tetszett egyedül, de más játékokat totál bénának tartottam. Inkább bicajoztam kockulás helyett.
@sillyecsaba43417 күн бұрын
83 dec 22-én jatszottam rajta először1541 floppy meghajtó hoz van még egy doboz jatek több tucat
@exogrinder37972 жыл бұрын
07:16-nál pörög a Ghost N' Goblins 😉
@peterkokas2270 Жыл бұрын
Gyermekkorom meghatározó élménye a C64 volt anyukám 1984 novemberében hozott eg ygépet Ausztriából. Van 1-2 tévedés: 1983 őszén láttam az első C64est, Dunaújvárosban a főiskolán, ott volt egy TRS80 is amit már a 80 as évek elején beszereztek, talán 1980 ban. És 1983 ban már az iskolákban is volt a HT1080Z ami lényegében 95%ban egy TRS 80as volt. A TRS -80 NEM !!!! texas Instruments termék volt, a Tandy anyavállalat Radio Shack diviziója adta ki 1977 augusztus 3-án. Ez egy óriási tévedés a videoban ! A Texas Instruments úgy vált ellenséggé Jack Traimel számára, hogy a Texas Istruments alapjaiban egy chipgyártó, és a 70 es évek elején forradalmian újnak számító számológépek/zsebszámológépek központi egységét gyártotta, nem foglalkozott kész termékek gyártásával. Erre a piacra ugrott rá Traimel a japán piackutató körútja után,(miután látta,hogy az elektronikus számológépeké a jövő, azonal átalakította a mecanikus számológép és mechanikus írógép gyártó vállalatát) és keresett dollármilliókat, pusztán abból,hogy megvette a Texas Instruments számológép chipeket, és bedobozolta, kijelzőt, és billentyűzetet épített a texas chipek köré. Mikor a Texas megszagolta, hogy a profitot más vágja zsebre, ők is létrehozták a saját texas számológép gyártásukat, de ezzel nem is lett volna akkora baj, párhuzamosan a chipek árát olyan magasságokba emelték a Commodore részére, hogy azonnal deficitessé vált a számológépgyártás. És mivel nem volt helyettesítő beszállító a Texas helyett, és saját chipgyártás sem létezett 1975ben a Commodore-nál, ezért padlót fogtak, és TŐKEINJEKCIÓ után voltak kénytelenek megvenni a MOS gyárat.(hiányossága a Videonak, hogy ezt a Tőkeinjekciót nem emeli ki, ez egy akkora geller volt a Commodore/Jack Traimelnek, ami a későbbi 1984 es Jack Traimel - Commodore szétválásban fontos szerepet játszott) Amit eredetileg a calculator chipek gyártására szántak.....A Texas a TI99/4A személyi számítógépet dobta piacra, 1981 Júniusában. Tehát jóval a C64 megjelenése előtt a Texas már piacon volt a TI99/4 számítógépével. Amikor aC64 megjelent, annyival jobb és olcsóbb volt, hogy szó szerint földbe döngölte,eladhatatlanná tette,az amúgy több sebből vérző TI99/4 számítógépeket. Ez volt Jack Traimel nagy visszavágása a Texasnak. Maga a Commodore 1994 tavaszén csődölt be végleg. A legérdekesebb, az, hogy gyakorlatilag a C64 hagyatékán még 10 évig úgy vegzált a cég,hogy traimel nélkül gyakorlatilag rosszabbnál rosszabb döntéseket hoztak,de a cég még 10 évig működött !!!
@janossebok80532 жыл бұрын
Érdekes módon, én nem sokáig nyúztam a C64-et... nem volt rá sok játékom, mert ritka volt a környezetemben. Viszont később faternak sikerült beszerezni egy Amiga 500-at, és volt ismerős is, akinek rengeteg játéka volt hozzá, így a C64 a polcra került. Aztán persze jött a többi gép...
@ZoltanKovacs-sn1id Жыл бұрын
Mi Budapestről rendeltük az amiga játékokat egy “kalóztól”, már nem tudom mennyiért de sokat tudtunk venni
@keni123452 жыл бұрын
Spy vs Spy. Flimo quest
@edaqscriminal2 жыл бұрын
Jó videó lett!
@ferencmiheller51642 жыл бұрын
Hol lehet a c64 és amiga zenéket fellelni? tudom, van itt a youtube-on is.
@coopercoopermine23782 жыл бұрын
Maniac Mansion
@Valentino_Schumacher2 жыл бұрын
Sziasztok! Nekem a "NEWCOMER" magyar fejlesztésű kalandjáték az abszolút kedvencem! 5 lemezes volt és nem kellett hozzá gyors töltő!!! Nagyon jól volt megírva! A történet meg egyenesen zseniális volt!!! kzbin.info/www/bejne/gWG5dqSadqymjdk&ab_channel=RobertGrechi A legjobb kalandjáték szerintem, amit C64-re írtak!!!
@jsbb93933 күн бұрын
Annak idején áruforgalmi rendszert írtam rá, amit hosszú évekig használtak.
@benjaminpaszer84782 жыл бұрын
Ki tudja 11:27-nél mi a játék neve amivel a gyerek játszik? Kedvencem volt, de a nevére már nem emlékszem sajnos.
@lajosmihalicz75012 жыл бұрын
"84"-ben a MNE-n már tanultuk és használtuk.
@richardkovacs76112 жыл бұрын
Kedvenc? A Wizard of Wor természetesen!
@shadowthreat87152 жыл бұрын
ezzel kezdődött minden :( meg az 576 Kbyte-al (Zolee volt még főszerkesztő aztán CoVboy), egy csomó játékom volt (Nemcomer, sat). még emlékszem a mágikus indítósorra is.(load * . * 8.1) akkoriban nem volt se stream, se multi, se semmi ilyesmi, mégis örültünk egy prüntyögésnek vagy akár egy hangulatos fényképnek róla. IRL ment az információ rendesen.
@TellermineII2 жыл бұрын
Nekem valamiért a LOAD "*" ,8,1 valamint a LOAD "$" ,8 maradt meg. A *.* nem a PC korszak volt már?
@laszloszikra63202 жыл бұрын
A grafikus képességei (sprite-programozás) emelték a többi korabeli gép fölé!
@OGKend Жыл бұрын
0:44 12:23 az az avgn c64 epizódból van?
@OG900Aero2 жыл бұрын
Szerencsére nekem C64 helyett Enterprise 128 adatott meg, ráadásul a Novotrade-nél volt ismerős, így bőséggel voltak játékaim, szuper grafikával, hanggal. C64-es ismerőseim is inkább nálam játszottak :)
@AndrasMihalyi2 жыл бұрын
Enterprise 128... Szerencsére ? Okay... 😂
@nga13512 жыл бұрын
A mokás az volt, hogy a végén az Enterprise-okat a skála kiárusította, annyira nem fogyott. Hozzám is hoztak a BÁV-hoz, de nem vettünk át a végén, mert csak ott porosodtak a polcon, mindenki a C64-et vitte
@OG900Aero2 жыл бұрын
@@AndrasMihalyi jobb grafika, jobb hang. Ugyanannyi játékkal. Ha szerinted nem jártam jól, akkor beteg vagy
@AndrasMihalyi2 жыл бұрын
@@OG900Aero Ugyanannyi játékkal ? És Te hívsz engem betegnek ? Amellett hogy a jómodort még hírből sem ismered, még számolni sem tudsz... 😂
@gaborm47673 ай бұрын
@@nga1351ugyanabban az időben drágább volt a c64 alapgep mint az EP?
@milanvogl66722 жыл бұрын
Én aki c64 láz után születetem tisztetbem sok ember jó emlékekkel de nekem ps2 volt az mások c64
@Hitmanevo2 жыл бұрын
Enyém még megvan. C+4 is. :)
@rudikockas25752 жыл бұрын
Ára 1987-ben: 49.900 ft. Átlagfizetés akkoriban: 5.300 Ft /hó.
@Lolokalo72 жыл бұрын
Én 1991-ben kaptam egy újat, akkor az 17.000 ft volt.
@AndrasMihalyi2 жыл бұрын
@@Lolokalo7 nekem is a 20e rémlik, '90 környéke ... magnó 3000, joystick 1500/db.
@Penge5262 жыл бұрын
Nekem 16 volt az osztálytársamnak volt 64😎
@dnprulz2 жыл бұрын
14:15 "Furcsa fakó színvilágot" aha...
@Ezusthold1002 жыл бұрын
wizard of war meg a lost ninja
@AndrasMihalyi2 жыл бұрын
wizard of wor és last ninja 😂
2 жыл бұрын
Köszönöm e remek kis összeállítást! Nosztalgiával gondolok ezekre az úttörő évekre, volt vagy 300 programom, de a Mercenary volt számomra a favorit: kzbin.info/www/bejne/m3esaYx7hsx7jcU Esetleg tud valaki segíteni a Mercenary pcn is futtatható működőképes url-jét megírni?
@zoltanszabo94032 жыл бұрын
Az, hogy abban az időben a számítógép összehozta az embereket. Rengeteget jártunk a Csokonai művelődésiházba (Csokiba), Bit-let karácsonyokra.
@1tom4562 жыл бұрын
A pénteki copy klub se volt rossz ott régen. Még most is megy a Csokonaiban péntek délután a retrózás.
@attilanovak83842 жыл бұрын
Igen! Bár amíg sokaknak Ausztriából már a 64-t vették a szülei, nekünk csak a 16-ra volt pénzünk. De akkor is boldog voltam még ha nem is tudtam minden játékot játszani mert sok nem futott el a memória végett🥲
@AndrasMihalyi2 жыл бұрын
nem a memória miatt nem futott, C16 alapból nem volt kompatibilis a C64-gyel
@progmusicflow2 жыл бұрын
A Falcon Patrol 2 zenéje a maga egyszerűségével fülbemászó volt! Soha nem gondoltam volna, hogy egyszer hallani fogom zenekari hangszereléssel. kzbin.info/www/bejne/govQdH-fh8tmp5o
@3X0easy2 жыл бұрын
Vakondok 4. !! :D (hanem tudod, csak nézz utána ha érdekes volt számodra ez a videó is :D )
@KDS.243 Жыл бұрын
nekem van egy
@nuki55112 жыл бұрын
nice :D
@klotildn11532 жыл бұрын
Egész eddig azt hittem ,hogy német cég volt
@lakingerbelazsebcirkalo2 жыл бұрын
Ugyanezt a videót láttam angolul pár hónapja. Nemhogy egy kicsit elloptad egy-az-egyben?
@laszloszikra63202 жыл бұрын
Amikor hazánkban megjelent, egy árban volt a Trabanttal!