41 kWh úložiště HES v rekonstruovaném plně elektrifikovaném RD v Jeseníku | Electro Dad # 668

  Рет қаралды 13,135

Electro Dad

Electro Dad

Күн бұрын

Пікірлер: 230
@jaroslavzapletal8490
@jaroslavzapletal8490 5 ай бұрын
Mám malou FV 3,6 kWp. Za rok mi vyrobí cca 2,5 MWh. Takže ušetřím polovinu energie. Cena materiálu 70 000, dotace žádné, nedodávám do sítě. Návratnost v dnešních cenách cca 5 let. Už ji mám 4 roky Stavte malé FV!
@pavelrudolf8277
@pavelrudolf8277 5 ай бұрын
Mám HES doma přes rok a funguje nádherně. Půl roku mám záporné faktury (peníze za elektriku mi přicházejí). A to mám tepelné čerpadlo.
@jiriperoutka4522
@jiriperoutka4522 5 ай бұрын
Jaký máte setup? FVE + Baterie
@tomasvaclavik8756
@tomasvaclavik8756 5 ай бұрын
Taky by mě zajímal set-up.
@dohpet
@dohpet 5 ай бұрын
@@pavelrudolf8277 Jaká je investice a návratnost, prosím?
@k.f.7971
@k.f.7971 5 ай бұрын
"Od začátku století ČR investovala, pokud mám správná čísla, 600 mld. Kč do solárních a větrných elektráren. Za tuto cenu se nás nyní vyrábí 3 % v solárech a 1 % ve větrnících. Kdybychom tytéž peníze investovali do jádra, měli bychom za to při současných cenách 3 jaderné bloky, které by vyráběly 30 % energie ČR, a ještě k tomu trvale." (fyzik J. Horáček, Český rohlas, 6. 2. 2024)
@vasek571
@vasek571 5 ай бұрын
Má špatná data. :)
@martinsmolka
@martinsmolka 5 ай бұрын
🤣🤣 nemáte 😉
@MichalStranik
@MichalStranik 5 ай бұрын
A nedej bože, aby někdo použil modulární reaktory nebo thoriové, to bychom měli všeho víc, než dokážeme spotřebovat :)
@chairmanaes7580
@chairmanaes7580 4 ай бұрын
Nevím o tom že by ČR něco investovala , i investice ČEzu jsou státní pouze ze 70% !!!
@tomas_klouda
@tomas_klouda 5 ай бұрын
Mám podobně velký plně elektrifikovaný dům s FVE a v podstatě jediný rozdíl bude v tom, že mám tepelné čerpadlo namísto přímotopů. Když koukám na spotřebovanou energii za jednotlivé měsíce roku 2023, tak mám přibližně třetinovou spotřebu, takže ta vhodnost přímotopů je za mě dost diskutabilní. Paní zmiňuje jako výhodu možnost regulace, ale tu mají přece dnešní tepelná čerpadla také 😉 Každá technologie má samozřejmě své výhody i nevýhody. Přímotop začne hřát mnohem rychleji a moc se na něm nemá co rozbít. Ale zase má v průměru trojnásobnou spotřebu proti TČ 🤔
@cyrilsvozil713
@cyrilsvozil713 5 ай бұрын
Mohl byste to nasdílet? Tu třetinovou spotřebu bych opravdu rád viděl :-) A ohledně regulace bych si také dovolil být skeptický. Zatímco elektrické topení má prakticky okamžitou reakci, tak teplovodní má rádius reakce v rámci několika hodin...
@tomas_klouda
@tomas_klouda 5 ай бұрын
@@cyrilsvozil713 Obrázek tu asi jednoduše nenasdílím, ale zde je těch pár zajímavých měsíců topné sezóny. První číslo je spotřeba uvedená ve videu, druhá moje: Leden - 2042 kWh / 688 kWh Únor - 1790 kWh / 536 kWh Březen - 1261 kWh / 317 kWh Listopad - 1069 kWh / 504 kWh Prosinec - 1553 kWh / 745 kWh Je vidět, že v zimě 2023/2024 už ten rozdíl není 3x, asi udělali nějaké optimalizace, ale i tak je ten rozdíl pořád velký. Samozřejmě je to do značné míry spekulace, protože každý má jiné návyky, jinak topí a dům má jiné ztráty 🤷‍♂ Co se týče regulace, tak vypnout/zapnout to TČ jde v rámci maximálně desítek minut, pokud na něj chcete být hodný a máte tam naprogramovanou nějakou ochranu proti cyklování, jinak to jde okamžitě. A paní mluvila právě o tom, jak snadno jde regulovat, kdy to má odběr elektřiny kvůli výrobě FVE a cenám na SPOTu. Já vůbec nezpochybňuji to, že podlahové vodní topení, které je na to TČ připojené má velkou setrvačnost. Naopak jsem tam psal, že ta rychlost přímotopu je jeho výhodou. Mít ale v podlaze betonový blok s vodním potrubím, který můžete nahřát nebo nachladit v době levné elektřiny má kromě nevýhody setrvačnosti i výhodu té setrvačnosti😉 Já třeba topím primárně přes den, když je vyšší teplota a třeba i něco vyrábí FVE. Navíc to TČ má při vyšší teplotě přes den vyšší účinnost a tolik se v mrazu netrápí. Na noc pak topení vypnu a pustím zase až ráno. Pokles teplot v domě za tu noc bývá kolem 1-2 °C, to nám přijde v pohodě. Pro udržování stabilní teploty celou sezónu je ta akumulace za mě výhodou a šetří spolu s efektivitou TČ hodně nákladů. Samozřejmě pokud necháte dům vychladnout o 10+ °C a pak ho chcete ohřát, tak je to s mým vytápěním katastrofa a ty přímotopy budou několikanásobně rychlejší. Vše má svá pro a proti.
@petrsynek574
@petrsynek574 5 ай бұрын
@@cyrilsvozil713 Kvalitní tepelná čerpadla vzduch voda mají topný faktor mezi 4-5, tzn. na 1 spotřebovanou kW vyrobí 4-5 kW. Jinými slovy spotřebují jen 20-25% toho co přímotop. Jinak doporučuju video od Ondy Bačiny s Ondrou Bajerem kde diskutují možnost topit v zimě FVE. Ondra Bajer se ve fotovoltaice celkem vyzná, má 30 kWp panelů (3x víc než tady paní), velkou baterii a říkal, že FVE se topit v zimě nedá. V zimě je zima kvůli tomu, že svítí málo slunce a FVE taky téměř nic v zimě nevyrobí.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
​@@petrsynek574 A vy jste nějaký propagátor jeho kanálu, že to tady zmiňujete už poněkolikáté? Pokud se na to video podíváte znovu, tak zjistíte, že se v tom právě moc nevyzná a dokonce to i sám přiznává = nemá teplovodní vytápění s akumulací, má špatně umístěné panely bez trackingu a jeho dům nevypadá jako pasivní. Připadá mi absurdní, že amatéři, kteří se v tom pohybují jako slepí bez hole, o něčem takovém natáčí videa a ještě se tomu smějí. Konkrétně Bačina by se svým smíchem dobře vyjímal v Bohnicích.
@Dzordzikk
@Dzordzikk 5 ай бұрын
@@cyrilsvozil713 Jaký má smysl řešit při vytápění okamžitou reakci proboha? V domě, jehož tepelná setrvačnost je asi tak půl dne? Když už se snažíte argumentovat, zkuste u toho prosím přemýšlet. Chápu, že vyrábíte nějaké výrobk y asnažíte se je doma používat a propagovat je, ale takto?
@zdeneksobotka8419
@zdeneksobotka8419 5 ай бұрын
To uloziste mi prijde super.velikost tak akorát
@amaliejezerska2229
@amaliejezerska2229 5 ай бұрын
Úžasné! Okamžitě kupuji!
@thomtrucker1925
@thomtrucker1925 2 ай бұрын
Ja sice fotovoltaniku nemam, bydlim na severu za polarnim kruhem, ale zase mam vetrniky. Investice byla jako do noveho domu. Funguje to, tady fouka hodne. Bohuzel neni velka moznost prodeje do site, tak prodavam alespon sousedum. Po porizeni elektromobilu a stedre dotovane ceny na dobijeni 7 penci v euro za kW to uz vubec nedava financni smysl. Staci koupit ojety ev, dolozit doklady vlastneni a elektrina je za pakatel, ostatni plati okolo 8 nasobek i vice, zalezi na case. A tak si klidne v lete doprejene 28 stupnu vodu ve venkovnim bazenu, kdyz je mala spotreba a fouka. Bez nutnosti odberu vyjde ekonomicky levneji vetrniky vypnout.
@mrmek2003
@mrmek2003 5 ай бұрын
Super,víc takových videii
@Fajn_Jiří
@Fajn_Jiří 5 ай бұрын
Je to tady......Realita výhod soukromého domu s dobrým směrem střechy na jih +- 8stupňú. Náklon FV panelů by přinesl o 30 procent v zimě.
@majkls150
@majkls150 5 ай бұрын
Ahoj také mám HES a opravdu spokojenost.
@dohpet
@dohpet 5 ай бұрын
Ve videu úplně chybí informace jaká byla investice do FVE. Zdali to má nějakou návratnost a pokud ano za kolik let.
@tomasvaclavik8756
@tomasvaclavik8756 5 ай бұрын
Tady to nebude o návratnosti s baterií za půl milionu.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
V tomto případě bylo správně, že to neuvedli, protože jako spřízněná osoba tato paní měla nejspíš baterii zdarma. Každopádně, návratnost u těchto systémů se výrazně liší podle tepelné ztráty domu a kombinace použitých technologií. Každý by si to měl nechat individuálně spočítat profesionálem pro jeho konkrétní případ.
@dohpet
@dohpet 4 ай бұрын
@@elektromotoristaPro koho to tedy má smysl? Možná pro firmu. Jinak to nemá návratnost.
@elektromotorista
@elektromotorista 4 ай бұрын
@@dohpet Ujišťuji Vás, že návratnost to má. Mám FVE 50 kWp kde ta vstupní investice byla vysoká, ale protože vyrobenou elektřinou topíme a nabíjíme elektromobil, tak se to neuvěřitelně vyplatí. Dříve jsem jen za benzín do spalováku utratil 100 000 Kč ročně. Někdo jiný tu naopak psal o velmi malé FVE, kde měl návratnost 5 let.
@ondrejhovjacky
@ondrejhovjacky 4 ай бұрын
Zajímavé video, jen bych neuváděl, že je dům plně elektrifikován, když je v něm krb. Ale chápu, že u starého domu by to bez něj šlo špatně. My máme plně elektrifikovaný pasivní dům a jsme velmi spokojení.
@radomirloder
@radomirloder 5 ай бұрын
Od požáru domku s HES ve Lhotce na Frýdecko-Místecku uplynul téměř rok. Nemáte již nějaké technické informace, proč k tomu došlo?
@cyrilsvozil713
@cyrilsvozil713 5 ай бұрын
Dobrý den, dost jsme se tomu spolu s požárníky věnovali a je to asi nejzmapovanější případ požáru v historii. Za příčinu bylo po analýzách označena výrobní vada na separátoru v samotném akumulátoru. To se v minimálním počtu případů již stalo, že se při výrobě samotného článku dostane do baterky nějaký prach nebo nečistota a ta časem degraduje.
@radomirloder
@radomirloder 5 ай бұрын
@@cyrilsvozil713 Vyrobilo se cca 200tis Enyaqu, pokud bychom počítali v průmeru 10 modulů na auto, tak jsme okolo 2mil modulů. Nezaznamenal jsem požár žádného Enyaqa. Dle mého názoru je nabízení domácích li-ion uložišť, navíc s moduly, které automobilka nechtěla použít do aut, ještě horší nápad, než přímotopné elektrické vytápění.
@kockasrdickova1554
@kockasrdickova1554 5 ай бұрын
@@cyrilsvozil713 Spíš to mohou způsobit vzniky dendridů. Výrobní vada, která způsobí zniení domu v hodnotě milionů je příliš velké riziko, které není třeba u nových lifepo podstupovat.
@TomH519
@TomH519 5 ай бұрын
Mě zajímá, jak jsou zapojeny 2 stringy, když nejsou zaponeny žádné optimizéry. Ty 3 panely na přístřešku budou dost omezovat především zimní výrobu, která je nejhodnotnější. Na ně bych optimizéry nainstaloval určitě.
@PedroDivisez
@PedroDivisez 5 ай бұрын
tipl bych že právě ty 3 panely jsou na druhém stringu
@nick_Pletron
@nick_Pletron 5 ай бұрын
​@@PedroDiviseznemyslím si. 3 je málo. A prvni string by mel pres 1200V!
@TomH519
@TomH519 5 ай бұрын
@@PedroDivisez To je nesmysl, protože HES uvádí,že střídač má mít MPPT 300-600V.
@tomas_klouda
@tomas_klouda 5 ай бұрын
Moje zkušenost je taková, že optimizéry už jsou s moderními panely přežitek. Dnes jsou panely rozdělené do minimálně tří sekcí a mají v sobě diody, které jednotlivé sekce přemostí pokud nevyrábí (např. kvůli stínu). Sám jsem o optimizérech uvažoval pro svůj druhý string na garáži, kde mi střecha domu postupně stíní téměř celou jednu řadu panelů (ze dvou). Kamarád co dělá FVE mi to rozmluvil, že kdyby bylo potřeba, tak je tam případně dodáme. A jsem rád, že jsem si nechal poradit. Opravdu to na výrobě není nijak poznat. Občas na grafu napětí panelů vidím skok o 30-50V dolů, jak se jeden panel celý vypne těmi diodami, ale většinou nejsem schopný najít ani tohle. Ze začátku jsem to dost sledoval, ale kromě toho, že jsem občas s velkou snahou dokázal najít tento skok napětí, tak žádná negativa nepozoruji. Rozhodně to nijak neomezuje zbytek stringu.
@lukasstekly8804
@lukasstekly8804 5 ай бұрын
@@tomas_klouda pomocí optimizérů se dá shodit napětí na stringu v případě zásahu HZS. Jde to i něčím dalším, ale ty optimizéry tak často používají.
@tomasvaclavik8756
@tomasvaclavik8756 5 ай бұрын
Dát si do baráku Li-ion baterie z ojetých aut a používat je pro FVE dalších 20 let je hodně velká frajeřina. Tam bych spát nechtěl.
@kockasrdickova1554
@kockasrdickova1554 5 ай бұрын
Mám dojem, že baterie od HES už v ČR někde zahořela. Naprostý souhlas. Kolik tím ušetří oproti novým profi lifepo?
@janfranek7573
@janfranek7573 4 ай бұрын
Stačí vnímat kolik vibrací až nárazů zažije na silnicích obyčejnej spalovák. Co teprve pak baterie v e-autech.
@chairmanaes7580
@chairmanaes7580 4 ай бұрын
Akupacky v HES jsou nové !
@tomasvaclavik8756
@tomasvaclavik8756 4 ай бұрын
@@chairmanaes7580 To nemění nic na tom, že to je Li-Ion.
@tomikcesko
@tomikcesko 5 ай бұрын
Jako do teď jsem neměl moc názor na fotovoltaiku. Mám dům podobně velký i starý jako paní, taky čtyřčlenná domácnost, taky elektrika je jediný zdroj energie, za období 02/23 až 02/24 jsem zaplatil na elektřině cca 31000kč (7,6Mw) vytápím tepelným čerpadlem, no když se dostanu k rozdílu 12000kč za rok. tak fotovoltaika za 500 má návratnost více, než 41roků. No, už si asi začínám dělat názor, děkuji
@NigdeNigdo
@NigdeNigdo 5 ай бұрын
514.280 Kč je pouze za to bateriové uložiště.
@tomasbarta861
@tomasbarta861 5 ай бұрын
Jestli mate u TČ akumulacni nádrž tak takhle velka baterie nedává u fve smysl,stačí 10-20kwh. Takze s dotaci jste zhruba na poloviční ceně (návratnost do 20let)
@Dzordzikk
@Dzordzikk 5 ай бұрын
Tak oni se tématu návratnosti vyhýbají jak čert kříži. A bezpečnosti použitých článků také. Teoreticky by rádi používali ojeté z EV aut, ale reálně to nedělají, protože je to celé blbost. Ojeté mají typicky rozhozené nebo už některé články zničené, po případnév výměně se stejně budou nadále rozjíždět a obecně dát do stacionálního uložiště LiIon chemii udělá jenom blázen. Nedal bych si jej ani do garáže, natož do RD. Můžou mít BMS jakou chtějí, čidla všude možně, ale stejně je jenom otázka času až se něco podělá a ono to zahoří. Uhasit domácími prostředky nemožno a nechat si shořet RD abych si mohl nainstalovat HES, která má návratnost nikdy, to chce fakt fištróna.
@tomas_klouda
@tomas_klouda 5 ай бұрын
Dokud máte elektriku za takhle nízkou cenu, tak to smysl možná moc nedává, ale i pokud máte pořád ještě stejně nízkou cenu za silovku, tak budete mít za letošní rok výrazně vyšší cenu díky navýšení ceny distribuce a vrácení POZE. Hádal bych, že se dostanete někam na 38-40k Kč. A dnes už jsou ceny FVE někde jinde (šlo to hodně dolů), takže bych se rozhodně na tu výslednou cenu pro váš dům podíval a zkusil si tu návratnost spočítat. S vaší spotřebou dává smysl výkon kolem 6kWp a baterka kolem 10kWh. To určitě nebude za 500k Kč. S dobře spočítanou FVE snížíte odběr ze sítě určitě na 50%. A když to budete hodně dobře řídit, dokážete se dostat i na snížení odběru o 60-70%. Já jsem první rok bez prodeje a bez nějakého lepšího řízení dokázal snížit spotřebu o 61%, letos už doufám, že se dokážu dostat k těm 70-ti, možná i kousek výš. V číslech jsem šel z 9MWh na 4MWh u plně elektrického domu s TČ. Jen já mám asi proti vám mnohem více elektroniky, která mi běží 24/7 (spolu s PC to dělá ročně 1MWh 😇).
@tomikcesko
@tomikcesko 5 ай бұрын
@@tomas_klouda S tím odhadem 38-40 letos jste se docela trefil, ale ono o to letos stoupne o 9600 i té paní ve videu. Pořád mi to tedy jako hitparáda nepřipadá. Teda doplním, jeden názor na FV jsem měl vždy. Když ty peníze člověk má, tak může do ní investovat, ale kdyby si měl půjčit, tak víc než ušetří, zaplatí na úrocích. A velký smysl to dává když je velká spotřeba, tak je potřeba si pořídit ještě elektroauto.
@petrcz74
@petrcz74 5 ай бұрын
Problém těchto videí je, že chybí nákladová stránka a to není fér! Mám podobnou elektrárnu 9,6kWp a mám cca o 15% větší účinnost. Srovnal jsem vyrobenou energii a teď matematika, používám jak své baterie a k tomu VB a mohu říci, že přes VB proženu jen 2,8KW a zbytek je rovnou vlastní spotřeba. A mám menší účet za el. Než paní s celým Hiteckem. A teď ten výpočet u čezu vás VB stojí nějakých 260Kč /měsíc takže ročně 3120 + distribuce za těch 2,8Kw. Takže i při sazbě D02d se dostanete na cca 13.000 . S D57d by to byla 1/3 , kde je prosím ta úspora, když ta baterie bude stát cca 300.000? To je cca 30 let! A bude to srovnané :) Mně někdy přijde, že matematika a ekologie jsou tak nějak v rozporu a schválně se to nepočítá ! Jestli budu bydlet na pustém ostrově, tak to beru všemi 10. V civilizaci to vůbec ekonomický smysl nedává! Na tomhle bohatne jen výrobce. 😂
@nick_Pletron
@nick_Pletron 5 ай бұрын
Pozor, co se neví a nezminuje, ze kazda kWh baterie JE PRO BMS zatezi o kterou se musi starat a balancovat a dobijet. Nenj to úplně málo, takze 41kWh dobalancovavani a v zime dobíjení na spodnim limitu stoji energii! Takze tipuji 100W trvale u 41 kWh baterie. Lion do baraku na 20-30let bych nechtel.
@NigdeNigdo
@NigdeNigdo 5 ай бұрын
514.280 Kč je pouze za to bateriové uložiště.
@petrcz74
@petrcz74 5 ай бұрын
@@NigdeNigdo Tak to nedává smysl ani bez výpočtu :))))))
@cyrilsvozil713
@cyrilsvozil713 5 ай бұрын
@@petrcz74 Já myslím, že to smysl dává. Úspora je cca 60 000 Kč ročně, takže je návratnost do 10 let pokud budou ceny stejné (což nebudou). Současně je s takhle velkou baterkou domácnost zajištěna pro případ nějakých výpadků. U bateriových úložišť obecně platí, že aby nějaká návratnost byla smysluplná, tak musí být baterka velká a musí mít nějakou inteligenci (flexibilita, spot...). Jaký výpočet u ČEZu zmiňujete? Algoritmus pro spotové obchdodování je nativní součástí HES. Ale pokud opravdu máte podstatně levnější řešení a větší úspory, jak zmiňujete, tak velká gratulace 🙂
@petrcz74
@petrcz74 5 ай бұрын
@@cyrilsvozil713 Ale vy asi nečtete, já mám tu samou úsporu! s baterii k elektrárně + VB!
@edodurik
@edodurik 5 ай бұрын
zaujimali by ma naklady a peedpoklad navratnosti...ale velmi zaujimave a asi ukazka, ako to by to malo vyzerat v buducnosti... 👍👍👍
@KaterinaJezerska-r7z
@KaterinaJezerska-r7z 4 ай бұрын
@KarelOmacka-kl9iu Dle loňských výsledků vychází návratnost cca 13 let a letošní rok se zatím vyvíjí lépe, protože na spotu jsme až od 06/23. Těžko odhadovat ceny energií v budoucnu, ale toto řešení nám dává určitou nezávislost a taky uspoříme náklady na energie v budoucnu, pokud se dožijeme důchodu. Pro zajímavost paní je mladší než vypadá ;-)
@LacoVarga
@LacoVarga 2 ай бұрын
Pani Kateřina, už sa Vám niekedy podarilo s tou 9,9 kWp FVE nabiť 41 kW baterku doplna niekedy v období od novembra do marca? Aký najdlhší čas ste v tom istom období pri bežnej prevádzke domu nepotrebovali nakupovať zo siete? Ďakujem.
@VytapenisKavkou
@VytapenisKavkou 5 ай бұрын
Přimotopná vytápění je nejmíň “efektivní” náročné. To jde i vidět, že paní řekla, že TÚV je cca 35% u vytápění tepelným čerpadlem by to bylo 50-60% energie na TÚV připravované tepelným čerpadlem. Poslední můj poznatek , jestli chcete optimalizovat a jinak dohlížet na domácnost je ten, že ideální si pořídit zařízení , FVE a jiné věci do domácí s integraci do Homeassistan … pořidít si verzi green za 2.500,- a máte vše !!! A mistama i vícea to nastaveno za pár okamžiku ( s naučením systému možná dvo hodin) a přidaná hodnota je automatizace domácnosti. Kavka
@chairmanaes7580
@chairmanaes7580 4 ай бұрын
Sálavé elektrické vytápění je zejména v NED energeticky velmi výhodné a oproti teplovodním systémům dosahuje až 60% úspor. Je to zejména schopností rychlé reakce na nahodilé tepelné zisky ( vaření , žehlení , přítomnost více osob , oslunění ) Teplovodní systémy ( včetně TČ) nejsou schopny na tyto rychlé změny vůbec reagovat !
@Dzordzikk
@Dzordzikk 5 ай бұрын
A pokud jde o HES uložiště: "Cyril Svozil jr. potvrdil, že skutečně došlo 29.8. v 16.06 hod. k požáru stanice HES, nicméně okolnosti vzniku nejsou zatím vyjasněny. "Vyšetřování zdaleka neskončilo, média přesto uvádí za příčinu požáru výbuch bateriového úložiště. Vzhledem k poškození objektu a jednotlivých místností není doposud zřejmé, co bylo příčinou výbuchu a následného požáru v domě, když plášť bateriové stanice HES nevykazuje následky výbuchu uvnitř této stanice. Podrobnější informace zatím k požáru od vyšetřovatelů nemáme a až do skončení vyšetřování se k příčině požáru nebudeme vyjadřovat. Plně však spolupracujeme s vyšetřovateli z HZS ČR. Oslovili jsme zároveň Technický ústav požární ochrany o zpracování expertízy. Prodej bateriových stanic HES jsme až do vyjasnění příčin a průběhu požáru pozastavili,“ uvedl Cyril Svozil jr., ředitel společnosti AERS."
@TomH519
@TomH519 5 ай бұрын
1600Kč je za měsíc. 19tis kč za rok.
@rehyrehy7266
@rehyrehy7266 5 ай бұрын
Těch 1600 Kč je platba za měsíc, celkově za rok platí 19 tis. Říká se to ve videu celkem 3x; roční spotřeba celého plně elektrifikovaného RD je 12 MWh.
@to220
@to220 5 ай бұрын
Citujem: v loňském roce nás stála energie 19000 korun. A preto sa vás pýtam, ma zmysel čítať vás komentár ďalej, alebo je celý vás komentár len nejaké nedorozumenie?
@Dzordzikk
@Dzordzikk 5 ай бұрын
@@to220 Nedorozumění. Máte pravdu.
@lukasstekly8804
@lukasstekly8804 5 ай бұрын
Mluvil jsem s jedním technikem od Fenixu vloni na ForArchu a sdělil mi, že skutečně došlo k výbuchu vlivem vadné baterie. Říkal jsem, že o žádném shořelém Enyaqu / VW ID a Cupry nevím, tak je to dost divné. Potvrdil, že probíhá vyšetřování. Což bylo vloni v září. Dost mě zajímá, zda už došli k závěru?
@martinnnbeno
@martinnnbeno 5 ай бұрын
Osobne mam novostavbu 160m2 plus dvojgaraz 50m2. Spotreba domácností 1,2MWh, xpotreba tepelneho čerpadla 1,1MWh. Spotreba elektroauta 4,5MWh. Mám za to že kvalitná stavba a dobrý návrh kúrenia usetri viac ako veľké ulozisko.
@tomasdolezal2454
@tomasdolezal2454 5 ай бұрын
Popsal jste to tak jak to je. Samozřejmě spotřeba se může lišit dle využití, ale ve většině případů do 2 MWh.
@HoRaLKaPrerov
@HoRaLKaPrerov 5 ай бұрын
takže aby člověk byl schopen vytapet elektrikou musel by mít na střeše alespoň 70kwp a více? za Lis, Pro, Led cca 230 x 7 = 1610 kwh ? což je asi 140ks 500Wp panelu?
@obajer
@obajer 5 ай бұрын
Ano, podle celkové tepelné ztráty domu se lze dopočítat k tomu, kolik kWp by člověk potřeboval, aby tím dokázal topit i v prosinci, kdy jsou dny krátké a slunce nízko nad obzorem. Těch 70kWp bude pro malý a hodně dobře zateplený RD. Pro větší či hůře zateplený by to bylo třeba 200kWh. A ještě je potřeba počítat s tím, že v zimě bývá období i 14 dní v kuse, kdy je tak zataženo, že panely nevyrobí ani energii potřebnou k uživení střídače. Prostě ekonomicky lépe vyjde hodit dubové poleno do kamen.
@tomasdolezal2454
@tomasdolezal2454 5 ай бұрын
Bastl! Naprosto šílená reklama na Fenix. U NED s níkoteplotním vytápěním a FVE kolem 10 kWp se hravě dostaneme pod 3 MWh/rok. A to ještě přitápí v krbu.
@MS-dx1zl
@MS-dx1zl 5 ай бұрын
Mě by zajímalo co způsobilo ten požár baterii toho HESU. K tomu by se mohla ta firma vyjádřit.
@cyrilsvozil713
@cyrilsvozil713 5 ай бұрын
Dobrý den, právě jsem psal na toto téma výše.
@darkusdrako5304
@darkusdrako5304 4 ай бұрын
Mam taky takhle stary dum . Je to 240 m2 s fotovoltaikou 8,8 kwp bez baterky. Dum je plne elektrifikovany a zatepleny na energetickou tridu B a tepelne cerpadlo 16 KW. Fotovoltaiku mam druhym rokem a za ted prodavam na VB. Cena elektrarny bez baterky me vysla z moji kapsy necelych 200 tisic. Mesicni zalohy mam na 4000 Kc ale ted uz mi mesicne vraci zhruba 1500 kc z te zalohy. Dal mam i vykup za 1,5 kc a za pul roku od Rijna do kvetna mi prisly penize za prodej 8700 Kc. Mam nakup i vykup u Centropolu.nevim kolik mam sptrebu nebo vyrobu ale tipuju ze to podle tehle penez bude tak 30000 kc rocne na 240 m2 dum. Klidne si to sem prijedte natocit. :D
@elektromotorista
@elektromotorista 4 ай бұрын
Já myslel, že Veřejná Bezpečnost už byla zrušená 😁
@darkusdrako5304
@darkusdrako5304 4 ай бұрын
@@elektromotorista To nebyla verejna bezpecnost . to meli policajti napsano na aute aby trefili dovnit protoze tam meli Vchod Bokem :D
@ElectroDad
@ElectroDad 4 ай бұрын
Skvělé. Gratuluji.
@PavolFilek
@PavolFilek 4 ай бұрын
Ma ta vasa baterka minimalne na 75 %clankov teplotne senzory, detektory plynov unikajucich pred thermal runaway do okolia, termalnu kameru na dohlad nad vsetkymi clankami, moznost vybrat ohrievajuci sa modul na furik a rychlo ho vybrat mimo dom, BMS s redundanciou, mimalne 35 A balancne prudy, ak tam mate prud zo stringu po 35 A, nevidim tam mininalne 2-hu mensiu baterku, ked to velka vypise chybu a predajca mi to do 30 dni neopravi, to budem 30 dni bez tej sekundarnej baterie, tazko chory doma, bez energie pre tepl.- cerpadlo ? Zarucne podmieky su ake ? Ze ked presiahne ambient temp. 25 *C skratite zaruku na 7 r. a ked nad 30 *C tak zaruka bude len 5 r.., ako to robia Nemci a Cinania so svojimi uloziskami ?
@nobra1n3d
@nobra1n3d 5 ай бұрын
Je to moc hezké ale ono se blbě porovnává když měli dům před rekonstrukcí a po, kde je komplet vše zateplené. Už jen tímto spotřeba může spadnout o polovinu. A pak návratnost FVE která stála tak 800k kde bude návratnost hrubě přes 10let, tedy pokud neberou kW za 10,-
@tomasvaclavik8756
@tomasvaclavik8756 5 ай бұрын
Návratnost zabila ta baterie za půl milionu. Tady to o návratnosti nebude.
@nobra1n3d
@nobra1n3d 5 ай бұрын
@@tomasvaclavik8756 tak dotace pokryjí cca půlku zateplení domu což udělá nejvíc na spotřebě. Co se týče FVE za tyhle peníze tak HES bude mít návratnost 20-30let. Už i přetoky se doplácí a dost instalací nebude mít přetoky povolené. Takže souhlasím že tu se o návratnost vůbec nejedná.
@miloskorinek8216
@miloskorinek8216 5 ай бұрын
Jestli je podle tabulky prumerna cena energie vcetne vsech poplatku i DPH 0,85 Kc/kWh tak proc pani plati pri 12 MWh/rok 19 000,- Kc za energie? A - Okrada ji nekdo? B - Neumi pocitat? C - Video je zamerne nepravdive? 😉
@petrwasted1437
@petrwasted1437 4 ай бұрын
Tak hlavně že to stát těmto lidem dotuje z našich peněz, další nesmysl, kdo chce solární panel ať si ho zaplatí a peníze využít na dostavbu dalších bloku Dukovan + Temelínu.
@mirekskop242
@mirekskop242 5 ай бұрын
Tak jsi tak střílím od boku Že by to mohlo být 1,5 milionu investice návratnost pravděpodobně nikdy
@NigdeNigdo
@NigdeNigdo 5 ай бұрын
514.280 Kč je pouze za to bateriové uložiště.
@tomasdolezal2454
@tomasdolezal2454 5 ай бұрын
@@NigdeNigdo Přitom se to dá pořídit za 200 000 Kč.
@tornado1259
@tornado1259 5 ай бұрын
Od boku baterka 500k+200k fve. Celkem 800k na klíč bych tip. 12Mwh ročně je na fixu nejméně 5,1kc za kwh = cca 61k ročně. Pokud ušetří ročně 40k tak je návratnost 20 let.
@mravecsk1
@mravecsk1 5 ай бұрын
Aka navratnost? Nie kazdy uvazuje o nejakej navratnosti, je to v prvom rade nezavislosti. Ak mam tie peniaze, tak mi to je jedno, priority su uplne inde a pre kazdeho ine. Ak uvazujem o nejakej navratnosti, tak si tam dam nieco kde si stanovim ramec tzv navratnosti. Hlavne ak uvazujem sposobom navratnost, tak je to problem.
@tomasdolezal2454
@tomasdolezal2454 5 ай бұрын
@@tornado1259 Tak za prvé fix leze dolů - již pod 4 Kč/kWh. Za druhé abys nyl na spotu nemusíš si pořizovat tak drahé a neefektivní řešení. Takže takto vypočítaná návratnost zavání účelovostí. Každopádně návratnost bude vždy delší než životnost.
@JaroslavSehan
@JaroslavSehan 5 ай бұрын
kde jsou náklady,,,??? děkuji za video,,ale bez celkové bilance, náklady, / amortizace to nemá žádný význam, přes palec návratnost 20let plus, kdy už bude potřeba několikrát měnit komponenty....dát ty peníze místo FVE a AKU do akcií tak je návratnost nikdy .................
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
Vzhledem k tomu, že jde o starý dům a elektřinu používají na všechno, umím si představit, že ročně by bez těchto zařízení spotřebovali elektřinu za 100 000 Kč. Návratnost sice bude dlouhá, ale vyplatí se to. Životnost panelů je přes 30 let, u baterie bych to viděl stejně jako Vy na těch 20 let, ale její obměna bude za tu dobu levnější.
@JaroslavSehan
@JaroslavSehan 5 ай бұрын
@@elektromotorista no 30 let je možné,,ale ne jisté...střídač už bude 4 kousek ...a ano baterka bude patrně levnější,,jen nikdo od nich přebytky nekoupí. a byla vidět jasně bilance FVE--- tepelko taky nevydrží....a nejsou tam náklady na dřevo ...za mne hezký příběh
@beny68eos
@beny68eos 5 ай бұрын
HES je za 600K, nevím paní dělá pro Fenix možná bez DPH. Jde to udělat levneji na LiFePo4. O bezpečnosti oproti LiOnu není třeba se bavit. I po poslední události. Surfování na SPOTu je zajímavá věc. Pokud dokážou odložit spotřebu do levnější hodiny, možná to má cenu. Jen bych počkal na agregaci, pak to bude doufám game changer. A možná i já zdrhnu od virtuálky.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
@@beny68eos Ano, to úložiště je skutečně drahé - umím si představit, že někomu by se vyplatilo nainstalovat jen FVE, a vypínat ji v době, kdy by hrozilo, že přetoky do sítě půjdou za záporné ceny. Každý si to musí spočítat dle jeho individuální situace - například já hodně času trávím doma, takže mám možnost auto nabíjet přes den.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
​@@JaroslavSehan S tím tepelným čerpadlem už to bylo opravdu překombinované. Já bych do něj nešel, protože tam je ta životnost opravdu nejistá.
@martinm.8257
@martinm.8257 5 ай бұрын
Otázka na tabulku v čase 15:30 Měsíce 6, 7 a 9 pokud rozumím správně. FVE vyrobí přes 1MWh a přesto ze sítě si technologie sosne přes 0.2MWh a postřeba je do 0.5MWh? I když mají baterii o kapacitě 41kWh? Není tam nějaká špatná optimalizace/predikce/funkčnost systému? Moje představa o chování systémuv těchto měsící je 0MHh ze sítě a přebitky z FVE do sítě pokud není záporná cena. Určitě by byli výsledná čísla měsíční výrobí nižší ale bylo by to efektivnější. Mám FVE bez možnosti přetoků s 25panely (východ, jih a západ oreintace) 410Wp a 14kWh uložištěm a od února do června tohoto roku jsem ze sítě vzal pouze 41kWh a vyrobil(spotřeboval) přes 2,5MWh (spotřeba baráku, ohřev užitkové vody a topení). Takže nerozumím jak funguje logika toho systému?
@tomas_klouda
@tomas_klouda 5 ай бұрын
Já myslím, že ten systém počítá i s rozdílovou cenou mezi prodejem a nákupem. Takže když mu vyjde, že dokáže prodat třeba za 6Kč/kWh a pak nakoupit za 2Kč/kWh, tak do sítě klidně vybije velkou část baterky (víc než by měl, pokud by např. chtěl přežít do rána) a pak si ze sítě zase nějakou energii dokoupí. Pokud mají spočítánu cenu 1kWh z baterie třeba na 2kč/kWh, tak to dává ekonomicky smysl.
@PetrHampl-os8ex
@PetrHampl-os8ex 5 ай бұрын
¨Jsem rád, že jsem konečně našel jeden reálný příklad i s výpočtama a průběžnou cenou výtěžnosti FVE v praxi. Já bydlím pouhých 17Km od paní ve videu, ale na rozdíl od ní nemám žádné solární a ani jiné panely kdekoli jinde. No ale, však jsem shodou okolností u stejného dodavetele, jakého zde uvádí i paní ve videu. Má roční spotřeba el. en. je cca.: 20Mw a mám obytnou plochu přibližně kolem 400m2 (nedsá se to určit přesně). Pro shrnutí: nic nevyrábím a ani nic neprodávám do el. sítě. No přesto má cena za 1kw byla včetně DPH a všech pooplatků: 2024/ leden: 2,7Kč , unor: 4,6Kč , březen: 4,2 Kč ,duben: 4,3Kč, květen:3,3Kč , červen: 2,99Kč , 2023/ prosinec: 3,15Kč , listopad:3,5Kč ,říjen:: 4,3Kč , září: 4,8Kč . No a teď to někdo nezávilý porovnejte s tabulko u paní ve videu a spočítejte kdy se mi investice, kterou paní měla dle mého odhadu kolem 1mil. reálně může vrátitit při deklarované životnosti celého systému. S pozdravem: Petr Hampl
@Razi5131
@Razi5131 5 ай бұрын
My máme sedlovou střechu se sklonem na jihovýchod a severozápad, nevím jestli by se fotovoltaika v tomto případě vyplatila. Když ji dáme na tu jihovýchodní stranu, tak tan nebude moc svítit odpoledne a na tu serverozápadní nebude v zimě svítit vůbec....
@zdeneksobotka8419
@zdeneksobotka8419 5 ай бұрын
Existují mapy osvitu které Vám ukáží efektivitu. Případně oslovte solidní instalační firmu a vyžádejte si nabídku. Solidní firma toto zpracuje za Vas a ukáže potenciál výroby. Mám to podobné sedlova střecha a podobná orientace plus jsem udělal pergolu na jih. Mám 15kwp a funguje to skvělé. Dokonce mi severozápad ještě pár watu dává kolem 21:30. Systém se tak osvědčil že letos budu rozšiřovat o garáž se sedlovou střechou a stejný sklon jako dům. Celkem bych se měl dostat na 30kwp výkonu a chci 30kwh baterie. Jedno ev Mám a chci mít dostatečnou kapacitu i pro druhé ev které chci do roka pořídit. Panely jsou velice levné tak je to skvělá volba.
@nick_Pletron
@nick_Pletron 5 ай бұрын
Mam jv a sz a i sz ma smysl, ale maka az od brezna.
@beny68eos
@beny68eos 5 ай бұрын
Dá se říct, že mám obdobnou spotřebu, Nejsem na Spotu, ale počítám si, na kolik by mě to vyšlo. Nesurfuju, bere elektřinu i posílám ven, tak jak to je. Ale distribuční polatyk mě pro D57d udělají za rok 18000,- bez DPH. Zajímalo by mě kolik peněz je z prodeje na spotu ve vysokých cenách, protože jinak nechápu ty malé náklady. Bylo by dobré, kdyby se dal stáhnout celý exell.
@tomasvaclavik8756
@tomasvaclavik8756 5 ай бұрын
Poplatky za distribuci na spotu neplatis při prodeji. Pouze při nakupu. Poplatek za prodej je kolem 350 kc za MWh.
@beny68eos
@beny68eos 5 ай бұрын
@@tomasvaclavik8756 to je mě jasné, jen tvrdím, že mám obdobnou spotřebu jako paní. Ale jen poplatky na D57d mě udělají 18000,- Kč bez dph. Není možný, aby měla v prosinci průměrnou cenu 2,6 Kč/kWh za vše. To by měla spot silovku za 1,- Kč/kWh
@minduton
@minduton 4 ай бұрын
Už je to tady! Innogy kouše do kyselého jablka: Solárníkům účtuje speciální poplatek
@ElectroDad
@ElectroDad 4 ай бұрын
Je to tak.
@TommyDrums17
@TommyDrums17 5 ай бұрын
Pekne video, jen na zamyslenou. Na toto je tech 160 tisíc dotace? V CR je 2.3 milionu RD. Kdyz si o dotaci 160 000 pozada 2 000 000 subjektu, tak to mame hezkych 320 000 000 000 na dotacich + vlastni investice. Tedka by me zajimala zivotnost a poruchovost komponent. Jednou za 20-30 let 320 000 000 000? Jestli ona nakonec ta jaderka fakt nebude rozumnejsi varianta. Ale jsem rad za tento kanal... pomohlo mi to rozsirit si obzory o BEV, ale nakonec skoncim u PHEV. VW dneska umi dat uz 110km, coz postaci na mestsky provoz, ale pokud se elektrina utrhne, porad zustava benzinovy motor a naopak. Nemluvim ani o dojezdu 800km. A nejsem ten, co potřebuje bohužel každé dvě hoďky čůrat nebo zastavovat na kafe, takže ano mám dojezd na autě rád. Obdobne jsem dopadl se solarama. Hezke napady, ale kdyz uz, tak mi prijde dobra fototermika a topit plynem. Ale je to dano dost konstrukci naseho domu v pamatkove zone mesta Brna. Opakuji pekne video.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
Dnešní čistokrevné elektromobily mají takový dojezd, že hybrid už nedává žádný smysl. Téměř 3 roky jezdím v EQS, které má dojezd téměř 800 km na jedno nabití. Reálně mi stačí 500 km, pak už potřebuji zastavit a dát si pauzu, během které se auto nabije. Větší kapacitu jsem volil, protože jsem chtěl mít rezervu a počítám s určitou mírou degradace.
@elektromotorista
@elektromotorista 4 ай бұрын
​@KarelOmacka-kl9iu Párkrát jsem navštívil galerii v Chodovské tvrzi, která je uprostřed sídliště. Takže chápu, na co narážíte, ale myslím, že zrovna na tomto kanále byl rozhovor s uživatelem elektromobilu, který bydlí v paneláku - a jednoduše jednou týdně auto nabije při nákupu. Někdo jiný v práci. Nicméně, v panelácích bydlí převážně plebs, který jezdí mastnou tyčí, takže si nemyslím, že by zrovna tam bylo třeba budovat hustou síť nabíječek.
@TommyDrums17
@TommyDrums17 4 ай бұрын
@@elektromotorista Dobrý den, byl jsem testovat BMW i4 e40, jelikož jsem přemýšlel o objednání a hledám něco v této kategorii. Dojezd dobrý, ale prostě není to na to, že pojedu lyžovat ráno v 5 do Rakouska (ne, nemají tam kam jezdím nabíječky a ano, neplánují je) a po lyžovačce zase zpět do ČR. Za 20 let, co tam takto jezdíme, tak jsme zastavovat nepotřebovali. 500 km zní dobře ale celkem jsem to nakoukával a EQS 800km na dálnici? Ve 130? Nejdej bože v zimě? Prostě dělám spoustu takovýchto cest v zimě, kdy jedu někam za tmy v zimě. Tam pak dělám aktivity a jedu za tmy zase domů a chci být doma co nejdřív. Často je to odjezd v 5 ráno a příjezd po 11 večer. A když je to 500km tam a z5 v zimních podmínkách, tak pokud dálnice dovolí, tak chcete jet tak těch 135. Ale říkám PHEV Tiguan, za stejné, nebo trošku levnější peníz než BMW i4, tak 110km EV po meste (19kwh baterka, 11kw nabijeni doma, 50kw na nabijecce) a k tomu normální motor na dálnice, technologicky už zase zabrali v koncernu, takže to umí věci, co nedává zas Tesla apod., uvidíme. A dost jsem tich videi nakoukaval a treba me zarazilo, kdyz jeli BMW v Nemecku do hor a ups 29,6 spotreba v -5 hkzbin.info/www/bejne/qHm0nI1mh9SAmaMsi=AxXhB7HuKqEf8OIR&t=783
@robertkotasek8491
@robertkotasek8491 5 ай бұрын
nechci byt hnidopich, nejak jsem nezahledl ochranu proti uderu blesku. Co na to revizní technik? ale jinak systém moc hezky řešený... Jen jeden dotaz, jakou má životnost takové bateriové uložiště které cykluje více než u běžného domu (nákup/projdej), když u běžných domácností se říká, že životnost baterií je cca 10 let. Dík
@nick_Pletron
@nick_Pletron 5 ай бұрын
Necykluje moc, kdyz mas 41kWh. Tak velka baterka nema moc cyklů.
@robertkotasek8491
@robertkotasek8491 5 ай бұрын
@@nick_Pletron právě že když používá spotové ceny a nabíjí si baterii za levno a prodává za draho, tak by cyklovat měly ne?.
@nick_Pletron
@nick_Pletron 5 ай бұрын
​@@robertkotasek8491 no moc ne, baterka je draha a obří... Takze té přebytečné energie kterou dum nespotrebuje neni moc. Srovnej spotrebu domu vs co vyrobi fve. Ledaze by aktivne nabijeli ze spotu, ale za jak dlouho nabijes 40kWh abys vyuzil par nejdražších hodin cca 20-22.00
@aukroczpm
@aukroczpm 5 ай бұрын
​@@nick_Pletron10kWh vybiju do spotu za hodinu.
@cyrilsvozil713
@cyrilsvozil713 5 ай бұрын
Dobrý den, záruka je 10 let, nicméně životnost bude řádově delší a to právě v návaznosti na způsob využívání úložiště.
@dusanzatkovsky7580
@dusanzatkovsky7580 5 ай бұрын
Zaujimala by ma cena tych 41 kWh v recyklovanych Li-Ion a porovnat to s cenou normalnych rack lifepo bateriek - a ci ta relativna uspora stoji za to riziko tahat si do domu stovky kilo Li-Ion. Za mna ani nahodou.
@chairmanaes7580
@chairmanaes7580 4 ай бұрын
lifepo 4 by by zabíraly téměř 3x větší prostor !
@dusanzatkovsky7580
@dusanzatkovsky7580 4 ай бұрын
@@chairmanaes7580 a?
@1avatara1
@1avatara1 4 ай бұрын
Aneb jak dopadlo to vyšetřování jak zahořela ta baterie HES ?? hasiči na to použily i speciální vodní řezák. Dat si do baráku LIon to chce fakt mít koule a odvahu :)) a halvně proč kupovat toto když lifepo4 jsou již tak levne .)))
@petrbaxant
@petrbaxant 5 ай бұрын
Záporná cena 40EUR/MWh není zase tak moc a je otázka, zda je skutečně výhodné kvůli tomu pořizovat tak velké úložiště, než to do té sítě prostě dodat. On to zase někdo rád odebere a v podstatě díky tomu také cena na spotu klesá. Paradoxně, kdyby nikdo do sítě elektřinu nedodal a všichni pojedou na čistou nulu, tak cena energie v síti půjde do nekonečna. Určitou energii je dobré přepouštět. Asi je nesmysl to dělat jen v době přebytku. Stran návratnosti, která se tu často zmiňuje, nelze řešit je v penězích. Pocit vlastního a nezávislého zdroje energie je k nezaplacení. Kdyby bylo zle, tak uživatelé sníží spotřebu na minimum, zalezou do jedné místnosti a přežijí blackout v pohodě. Kdo tohle ocení?
@tomasvaclavik8756
@tomasvaclavik8756 5 ай бұрын
Tak ono stejně zaplatíš poplatky za distribuci, tak se při záporných cenách nedostaneš pod 3 Kč s DPH a poplatky za kWh. Mimochodem když je cena záporná, tak FVE automatizací zakáže přetoky. Mám tak nastaveno.
@hvarcz
@hvarcz 24 күн бұрын
Dřevo pořád vede.
@babjakjan
@babjakjan 5 ай бұрын
"vlastně" 😊
@stepanmatousek7247
@stepanmatousek7247 5 ай бұрын
To vlasně nejde dokoukat😂
@RoboKubik8
@RoboKubik8 5 ай бұрын
IMHO, akumulacia by sa mala riesit vo velkom. V malom baraku to nikdy nebude prilis ekonomicke. Ak bude mat clovek stastie a nieco na tom zarobi, tak to budu velmi male ciastky, ktore nestoja za to riziko a vsetky starosti s tym spojene. Virtualna bateria je lacnejsia a ked budu bateriove uloziska dostatocne lacne (napr. postavene na lacnych sodikovych bateriach), tak to budu vo velkom stavat aj distributory alebo dodavatelia energie, pripadne nejake spolocenstva (obce). Takto je to dost neefektivne mrhanie investicnym kapitalom.
@jakubstraka5595
@jakubstraka5595 5 ай бұрын
Zdravím, prosím aké sú investičné náklady na takúto elektráreň? Chcel by som si aspoň nahrubo vypočítať návratnosť.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
Stačilo se zeptat strejdy Gůgla na základě uvedených značek, parametrů a kapacit a našel byste, že prodávají set fotovoltaické elektrárny s tímto úložištěm za 949 000 Kč, s tím, že tuto cenu lze snížit o dotaci. Odhadem to vychází na 729 000 Kč. V případě staršího domu s větší tepelnou ztrátou, jaký ukazují, bych tu návratnost odhadl na 10 let.
@jakubstraka5595
@jakubstraka5595 5 ай бұрын
@@elektromotorista Áno, stačilo, ale toto bolo jednoduchšie 😁. Každopádne vďaka. Mne to na západnom Slovensku vyšlo na návratnosť >20 rokov a to som zarátal +5% zvýšenie ceny elektriny každý rok (0,16Eur/kWh).
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
@@jakubstraka5595 Skutečně je třeba spočítat to dle tepelné ztráty vlastní nemovitosti. Někdo má volné peníze a je ochoten je investovat do toho, aby měl 20-30 let pokoj a nebyl na nikom závislý. A někomu zase může vyhovovat pořídit si jen samotnou FVE, která mu spotřebu sníží, případně může přebytky prodávat do sítě a v zimě si elektřinu naopak přikupovat.
@petrsynek574
@petrsynek574 5 ай бұрын
@@elektromotorista Tepelná ztráta domu není zrovna moc relevantní. Doporučuju video od Ondy Bačiny s Ondrou Bajerem kde diskutují možnost topit v zimě FVE. Ondra Bajer se ve fotovoltaice celkem vyzná, má 30 kWp panelů (3x víc než tady paní), velkou baterii a říkal, že FVE se topit v zimě nedá. V zimě je zima kvůli tomu, že svítí málo slunce a FVE taky téměř nic v zimě nevyrobí.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
​@@petrsynek574 Mám pasivní dům, FVE s bateriemi i elektromobil, takže o tom také něco vím z praxe. Není podstatné, zda se v zimě FVE topit dá nebo nedá - dají se prodávat přebytky v létě a v zimě elektřinu dokupovat, jak jsem již psal, ale zřejmě jste to nepochopil - v mém případě za elektřinu v konečném součtu nezaplatím vůbec nic.
@herrmilos8175
@herrmilos8175 5 ай бұрын
Pani by si mela zakazat rikat slovo VLASTNE!!!!Jinak super video
@herrmilos8175
@herrmilos8175 4 ай бұрын
@JanSimaneAT Protoze jsem linej si najit na mobilu cz klavesnici ..jeste nejaky dotaz?
@herrmilos8175
@herrmilos8175 4 ай бұрын
@JanSimaneAT No nevim kde jste vzal ze jine telefony nepisou s diakritikou ale ano mam samsung a v pondeli mi ma prijit iphone 13 mini tak se dockate...
@KaterinaJezerska-r7z
@KaterinaJezerska-r7z 4 ай бұрын
Máte naprostou pravdu. Za celý život jsme slovo "vlastně" tolikrát nepoužila. Omlouvám se všem posluchačům.
@herrmilos8175
@herrmilos8175 4 ай бұрын
@@KaterinaJezerska-r7z Neberte to nijak spatne !Video je super a chapu ze kdyz clovek neni zvykly neco blekotat na kameru aby to davalo smysl pro zacatecniky neni snadne.Ja bych tam taky rikal kde co ...
@usczechfarmer1947
@usczechfarmer1947 5 ай бұрын
Fenix z použitých baterií Li-on z aut si dá domů jenom blázen.
@tomasdolezal2454
@tomasdolezal2454 5 ай бұрын
A ještě větší blázen na to dělá reklamu!
@usczechfarmer1947
@usczechfarmer1947 5 ай бұрын
@@tomasdolezal2454 tak paní je tam zaměstnaná 🤣
@ElectroDad
@ElectroDad 5 ай бұрын
Ta zařízení na kterém doma píšete komentář, resp. se na KZbin díváte samozřejmě li-ion baterie nemají, že? Mobilní telefony, tablety, notebooky, e-kola, e-koloběžky, aku vysavače, aku šroubováky, aku vrtačky, apod., a ano elektromobily, nebo úložiště. Vše s li-ion bateriemi. To jsou podle Vás v 95 % domácností blázni?
@usczechfarmer1947
@usczechfarmer1947 5 ай бұрын
@@ElectroDad jistě má doma akunaradi ve velikosti 40kwh.... omg.
@tomasdolezal2454
@tomasdolezal2454 5 ай бұрын
@@ElectroDad Ty zařízení která popisujete nebastlí výrobci na koleně a repasovaných baterií z automobilů...
УДИВИЛ ВСЕХ СВОИМ УХОДОМ!😳 #shorts
00:49
coco在求救? #小丑 #天使 #shorts
00:29
好人小丑
Рет қаралды 74 МЛН
One day.. 🙌
00:33
Celine Dept
Рет қаралды 60 МЛН
How Much Tape To Stop A Lamborghini?
00:15
MrBeast
Рет қаралды 253 МЛН
Odborník na baterie elektromobilů rozhovor | Jaký má názor na Teslu, testy degradací a jak je dělá?
1:08:35
Radek Landa Elektromobilita a technologie 🇨🇿
Рет қаралды 40 М.
Pasivní dům v praxi | Electro Dad # 504
1:16:27
Electro Dad
Рет қаралды 44 М.
Fotovoltaika vs. Termický ohřev | Kolik ušetří za energie?
25:01
Solární systémy Kocián
Рет қаралды 58 М.
FVE na bojler zdarma - NZU light a podvodníci
23:44
amperak
Рет қаралды 172 М.
HOVORY ZE ZEMĚ - Stavím soběstačné domy do půl milionu - Petr Skořepa
1:00:27
УДИВИЛ ВСЕХ СВОИМ УХОДОМ!😳 #shorts
00:49