maszyna super oglądam wszystkie odcinki i powiem ze takiego profesinalizmu na you tube naprawde jest nie wiele . dzięki tobie wiele rzeczy staje się prostrze i latwe do wykonania lapka w gore i pozdro.
@ostry5995 жыл бұрын
Jestem zaskoczony sztywnością maszynki. Zastosował Pan tyle przejściówek i tak mocno wysunięty frez (co w rezultacie traci gigantycznie sztywność), mimo to udało się wyfrezować aluminium to na prawdę szacun.
@ostry5998 жыл бұрын
Mega prosty i skuteczny patencik :D
@Мойгараж-ц5х8 жыл бұрын
МАСТЕР МОЛОДЕЦ! СПАСИБО ЗА ВИДЕО! dzenkuje bardzo za wideo pan! )))
@mariuszabiszewski32176 жыл бұрын
Tak konkretnie - drewno Ok! Z alu - dupa (brak cieczy chłodzącej!!! ) Obróbka alu - przy cieczy, blat zpęcznieje i lipa!!!!
@ciechuciechu61722 жыл бұрын
proszę powiedzieć gdzie dokładnie jest ten skrypt.
@wysokapolka99867 жыл бұрын
Początkowe obroty freza palcowego, wydawały się prawidłowe. Dokładnie dobrałbym według tabel. Dobierając prędkość obrotową wrzeciona do wielkości freza. Im mniejszy frez tym większe obroty. Natomiast zmniejszyłbym prędkość posuwu. Przy frezowaniu aluminium i innych metali kolorowych. Warto zastosować chłodzenie freza. Nawęd tylko z butelki do mycia okna spryskiwać mgiełką.
@Kris-zp3zp2 жыл бұрын
Witaj , zacząlem z zainteresowaniem oglądac Twój kanał , chylę czoła przed tym jak ą masz wiedzę i jak fajnie potrafisz ją przekazać . Mam pytanie . Czy mógłbym odkupić od Ciebie skrypt do czujnika , lub czy możesz podać jskiś kierunek gdzie go kupić??
@d.i.d2 жыл бұрын
Hejka. Dzięki za miłe słowa. Problem że moje CNC sprzedałem a w raz z nim kompa. Więc nie mam już tego 😐
@Kris-zp3zp2 жыл бұрын
@@d.i.d fajnie , że odpowiedziałeś , ja jestem stolarzem z dość sporym doświadczeniem , ale jestem otwarty na dobre rady , dlatego i od Ciebie trochę staram się nauczyć. Zakupiłem ploter a wlaściwie jego część , trochę posiłkuję się wiedzą mądrzejszych ode mnie i trafiłem na Twój kanal. Bardzo mi się podoba ten myk z płytką , ten skrypt kupiłeś gdzieś , czy udało Ci się ściągnąć ?
@SzczepanRachwal8 жыл бұрын
A co jeśli przy obrocie frezu o 90 stopni przy ustalaniu narożnika, frez obróciłeś np. o 92 albo 87 stopnie. Wtedy ostrze frezu może być przesunięte po obwodzie o jakieś jednostki. Może mieć to wpływ na ustalenie punktu narożnika? Czy są to już tak małe różnice, że nie mają wpływu przy takiej skali roboczej.
@d.i.d8 жыл бұрын
+Szczepan Rachwał bez znaczenia, bo jedzie do przodu i dotyka, wraca i dotyka i dopiero dzieli wynik na pół. Może być lekki byk jak frez będzie 3 nożowy ;)
@marekmitonski64988 жыл бұрын
+Jarek Ostaszewski Pod warunkiem że frez jest symetryczny czyli ma parzystą ilość ostrzy
@foxik208 жыл бұрын
+Szczepan Rachwał Rozumiem Twoje obawy co do pomiaru. W skrócie ujmując - problem z obróceniem, a raczej przygotowaniem frezu do pomiaru, o którym mówisz tyczy się jedynie frezów, gdzie kąt między ostrzem a osią narzędzia będzye wynosić 0 stopni. Dla łatwiejszego zobrazowania, większość rozwiertaków ma właśnie taki kąt ostrzy względem osi obrotu. Kontynuując, autor filmu - Jarek - wykorzystał frez palcowy dwu-piórowy o kącie lambda (kąt opisany powyżej) około 30 stopni. Takie rozwiązanie daje pewien margines obrotu frezu, aby dotknął on ostrzem wewnętrznej części powierzchni walcowej przyrządu. Zauważ, że istnieje taki kąt obrotu narzędzia, gdzie będziesz mógł dotknąć przyrządu dokładnie narożem frezu (naroże, czyli punkt łączący walcowe i czołowe ostrze skrawające). Następnie, obracając frez w prawą stronę (ponieważ rowki wiórowe są prawoskrętne) punkt styku "podniesie się", lecz dotyczyć to będzie tylko krawędzi tnącej frezu, a nie przyrządu. Dokładność pomiaru można zwiększyć i sobie ułatwić zagłębiając frez na możliwie dużą głębokość w przestrzeń pomiarową. Stosując proste przeliczenia matematyczne mamy margines błędu ustawienia dokładnie +/- 4,13 stopnia, na każdy milimetr zagłębienia frezu w przestrzeń pomiarową. Uwaga! Takie wartości są prawdziwe dla frezu o średnicy roboczej 8mm oraz kącie pochylenia linii śrubowej rowków względem osi frezu o 30 stopni. To chyba tyle, tak w skrócie ;)
@archonicausugicncmeblezdre70915 жыл бұрын
@@marekmitonski6498 można stosować zamiast frezów wałki, wtedy pomiar powinien być dokładny.
@Bazarack8 жыл бұрын
Jarku, a co się stało z x carvem? Ostatnio wszystkie pracę CNC robisz na swojej maszynie. Czy xcarve się nie sprawdził? (jeśli gdzieś to było omawiane to musiałem przegapić)
@PiotrSygutPL3 жыл бұрын
👍
@Cien_Swiatla6 жыл бұрын
co za wrzeciono masz na tej frezarce?
@pawebuczek41708 жыл бұрын
Ciekaw jestem czy w ten sposób nie można mierzyć długości narzędzia po jego wymianie zamiast stosowania przycisku?
@igorok898 жыл бұрын
hello Jarek can you make video about yours workshop
@JurassicLures8 жыл бұрын
Czy taki pomiar działa z każdym wrzecionem z frezarką również? Frez dotykając blaszki aluminiowej wysyła jakiś sygnał? jak dokładnie to działa?
@d.i.d8 жыл бұрын
obwód się zamyka czyli zwarcie... dość prosta metoda ☺
@Ma-oy7if8 жыл бұрын
Mam taki problem na deski które pokładałem na półce w warsztacie zaczął nachodzić taki biały pył puch (nie wiem jak to nazwać) ,zwracam się o pomoc co to morze być.
@zombiak16168 жыл бұрын
ta szczotkowa osłona ma jakieś swoje sterowanie wysokości? na filmie widać jak coś tam pracuje
@d.i.d8 жыл бұрын
+zombiak1616 jest w pionie ruchoma (szyna IGUS). Szczotki same ją podnoszą w razie potrzeby, a opada... pod własnym ciężarem :) Proste i działa ;)
@zombiak16168 жыл бұрын
Jarek Ostaszewski faktycznie cwane :) a szczotki nie haczą o frez?
@uczaksawomir27227 жыл бұрын
Panie Jarku .Czy mógł by Pan udostępnić skrypt.
@Feleo26 жыл бұрын
Prosimy o udostępnienie skryptu.... bądź link do niego
@adamrochewicz79938 жыл бұрын
Do pomiaru jednak byłby chyba szlifowany wałek. A co to za oprawka zamontowana w oprawce wrzeciona?
@d.i.d8 жыл бұрын
+Adam Rochewicz wydluzylem tym frez żeby było coś widać w nagraniu ☺ uchwyt 1/2"
@michalmilcz8 жыл бұрын
Do frezowania alu polecam stosować chłodziwo. Frez pokazany w filmie jest już przegrzany i jego odporność mocno spadła. Pomiar centrum otworu w przyrządzie jest mocno wątpliwy ponieważ frez ma różną średnice a otwór który był frezowany na 100% jest "jajem". Dla większej precyzji polecam szlifnąć otwór na deklu a do rozstawiania się w nim użyć wałka. Nigdy nie powinno się wykonywać otwór frezem tak jak zrobił to Pan dla zamocowania przyrządu ;) Frez podczas takiej pracy w centralnej części zagniata materiał i powoduje to znaczne obciążenia dla narzędzia i maszyny.
@d.i.d8 жыл бұрын
+Michal Milcz początki w alu są trudne ☺ jedno czego chyba nid powiedziałem w filmie to hałas... masakra dla uszu 😆
@michalmilcz8 жыл бұрын
+Jarek Ostaszewski Hałas niestety zawsze towarzyszy obróbce alu. Chłodziwo nie pozwoli przykleić się wiórom do narzędzia a w celu zmniejszenia dokuczliwych doznań często podkręcam obroty. Gdyby materiał był lepiej przymocowany do stołu decybeli byłoby na 100% mniej :) Do otworu w przyrządzie może Pan jeszcze wbić jakąś tuleje jeżeli nie ma możliwości wyszlifowania go ;) Ogólnie szczerze mówiąc szkoda trochę tą drewnianą ramę męczyć w aluminium. Przyrządów pewnie jeszcze trochę będzie jednak polecam zakup po prostu czujnika zegarowego mocowanego we wrzecionie. Ma masę zastosowań i otwiera nowe możliwości przed maszyną i operatorem. Widzę CNC wciągnęło :) Oby tak dalej.
@foxik208 жыл бұрын
Przy okazji - panie Jarku, mógłbyś zdradzić nam wszystkim - co to za końcówka montażowa, którą masz w zacisku wrzeciona? Rozumiem, że montaż narzędzi do tej przystawki jest wygodniejszy, niż ciągłe zmienianie tulejek ER?
@d.i.d8 жыл бұрын
+foxik20 to przedłużka CMT do trzpieni 1/2". Specjalnie użyłem żeby narzędzie było długie (żeby podnieść szczotki w trakcie pracy). Wiem, że męczy to bardziej łożyska ale... czasem i tak pracuję (bić bocznych nie ma, póki co) :)
@foxik208 жыл бұрын
Właśnie miałem o te reakcje pytać... Na filmie widać wyraźnie, że odległość trzpienia frezu się znacznie zwiększyła od łożysk, ale przy umiarkowanym obciążeniu nie powinno się dziać nic złego ;) Z tego, co na szybko rzuciłem okiem - to w przedłużce nie ma uchwytu samocentrującego, tylko są wymienne tulejki. Zgadza się?
@d.i.d8 жыл бұрын
+foxik20 tak, to typowa przedłużka do frezarek górnowrzecionowych. Redukcja dla mniejszych frezów odbywa się jedynie przez tuleje redukcyjne (wkładane w gniazdo 1/2"). Spisuje się to dobrze przy montowaniu frezarki pod stołem, więc i przy cnc się spisze ;)
@Marshalwar7 жыл бұрын
Panie Jarku. Świetny filmik. A gdzie Pan podpiął kable dla tego czujnika? Właśnie skończyłem swoją frezarkę i mam z tym problem.
@janszyszka22926 жыл бұрын
wszystko jest ok ale nikt nie pisze gdzie ten czujnik podłączyć na płycie
@arkadiuszn75248 жыл бұрын
Jarku zawsze najpierw kieszenie a potem odcięcia. Jak dobierzesz dobry frez to takie twarde aluminium możesz bez chłodziwa, wystarczy powietrze. Miękkie typu 1050 bez chłodziwa ani rusz.
@pietraj00006 жыл бұрын
Witam. Nie mogę znaleźć pod linkiem skryptu. Proszę o pomoc.
@d.i.d6 жыл бұрын
Był on kupiony więc nie mogę go udostępnić. Zakup z allegro
@pietraj00006 жыл бұрын
Dziękuję za opowiedz. A jakaś podpowiedz gdzie można kupić - link
@olek7356 жыл бұрын
Powiedziales ze przesunecie bylo. To moze nie do konca tak. Bo tez sie spotkalem w Machu po tym jak zatrzymasz machyne (stop) i startujesz nawet z tego samego miejsca bedzie delikatne przesunecie. Sprawdzalem - nie jest to kwestia sterownika tylko Macha, bo nawet te przesuniecie widac w oknie graficznym. W dziewie tego mozliwe nie widzisz w aluminium jaknajbardziej. Jesli znajdziesz przyczyne przesunencia na Machu - podziel sie ;).
@kgawron778 жыл бұрын
Fajna zabawka, tylko przez tą przedłużkę do wrzeciona szybciej łożyska Ci padną
@cnc-manufaktura81568 жыл бұрын
Na tych dwóch śrubach to mogło być troche za słabe mocowanie. Jeżeli materiał Ci "chodził" to pewnie straciłeś kąt prosty. Samo wycinanie frezem fi8 jest troche nieefektywne na tej maszynie. Do wycinania zejdź do jednoostrzowego fi3, a te kieszenie powolutku czwóreczką lub szóstką. Mogłeś też kształt wyciąć zgrubnie piłką a później tylko sprofilować tą ósemką na kilka razy. Poza tym, jeżeli już nie chłodzisz to chociaż od czasu do czasu WD40 w strefę obróbki. A tak poza tym dobra robota.
@DziGxD8 жыл бұрын
chyba lepszym rozwiazaniem od tych szczotek bedzie sprezone powietrze
@Adam08555 жыл бұрын
Troszkę brakuje technologii najpierw kieszeń, wybranie potem gabaryt jeśli robisz z całości
@2011waldek8 жыл бұрын
rewelacja
@jakubprzybylski44337 жыл бұрын
o jezussss zla kolejnosc. najpierw frezujesz wszystkie kieszenie i otwory a dopiero potem frezujesz obrys elementu. przesunie sie podczas frezowania na tych 2 srubkach i element nie wyjdzie prawidlowo