Рет қаралды 1,147
5 lat temu został oddany do użytku Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. To jedna z największych inwestycji w historii województwa podlaskiego. Budowa spalarni trwała 2 lata, a przygotowania do jej realizacji prowadzone były już od 2007 roku. Jest jedną z pierwszych i najnowocześniejszych tego typu instalacji oddanych do eksploatacji w Polsce.
Do spalarni trafiają zmieszane odpady komunalne oraz odpady stanowiące frakcję energetyczną pozostałą po sortowaniu, która nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Przez 5 lat swojej działalności instalacja przetworzyła 557 tys. ton śmieci. Jest to ilość, którą można zasypać prawie 5 stadionów piłkarskich takich jak ten w Białymstoku. Gdyby nie termiczne przekształcanie, odpady trafiłyby na pole składowe w Hryniewiczach.
Dzięki ich spalaniu powstaje energia elektryczna i ciepło systemowe, które trafią do mieszkańców Białegostoku. Rocznie produkowane jest około 47 tys. MWh energii co pozwala zasilić prawie 30.000 gospodarstw domowych. Wytwarzana energia cieplna trafia do miejskiej sieci ciepłowniczej i może zasilić nawet 10 tys. mieszkań w sezonie grzewczym.
Dzięki produkcji energii oraz redukcji ilości odpadów trafiających na składowisko, Białystok ma jedne z najmniejszych stawek za odbiór odpadów w Polsce.