Дякуємо за позитивний відгук!) Приємно читати такі коментарі!)
@duckgeek_design Жыл бұрын
@@gradient_ukraine++дякую за таке просте, але інформативне відео💙💛
@donkolia16778 ай бұрын
Я б назвав ще одну яка є масовою і однією з найпоширеніших - це неправильний підбір діаметру електроду до товщини металу. майже всі поголовно початківці постійно користуються яким діметром? правильно 3мм навіть коли зварюють профіля 1,5мм товщиною, як наслідок збавляють ампераж від чого гасне електрод або залипає, або на вищому і постійні пропали...
@AlexeiBraginGM2 жыл бұрын
Как всегда Лайк
@gradient_ukraine2 жыл бұрын
Дякую, Олексій! Завжди раді бачити Ваші відгуки та коментарі під нашими відео!
@Такаяжизнь-э1ж Жыл бұрын
Обязательно нужен качественный (!) контакт "массы". Если после сваривания контакт теплый или горячий, о повторяемости швов и точной настройке тока можно забыть.
@gradient_ukraine Жыл бұрын
Дякуємо за додаткові поради!
@Такаяжизнь-э1ж Жыл бұрын
Слава Украине!
@gradient_ukraine Жыл бұрын
💙💛🇺🇦
@НесторМахно-л6ш Жыл бұрын
1 ) Навіщо так широко зачищувати метал під шов 20 - 25 мм , коли достатньо 5 - 8 мм на сторону ? 2 ) Незавжди є час зачищати метал , поставив силу струму 120 - 150 А і проварив шов .
@gradient_ukraine Жыл бұрын
Вітаємо!) 1) 20 - 25мм - це загальні рекомендації. Цього буде більш ніж достатньо. Додатково, зазвичай очищують саме щіткою. Її ширина десь приблизно 30мм. Саме тому, якщо очищуєте щіткою - десь приблизно 20 мм і вийде. 2) У випадку, коли не має сильного забруднення майбутнього місця зварювання (фарби, сильної іржі та інші), можна додатково не зачищати. Але якщо додатково все рівно зачистити, це тільки покращить кінцевий результат.
@МішаБігуняк-э6ц Жыл бұрын
❤
@77mohorych722 жыл бұрын
Оцетон-це суміш оцту з ацетоном???
@gradient_ukraine2 жыл бұрын
Дякую, що знайшли помилку в озвучці. Будемо разом покращувати контент!
@DickTator47 Жыл бұрын
Ахах
@Кіт.Сірко11 ай бұрын
@@gradient_ukraineДякую за ваше прагнення викладати матеріал українською. Честь і хвала вам за це. Однак трохи ретельніше треба готуватися: - у пункті 2, який з'являється на 0:59, слово "готуєш" написано з м'яким знаком, - а треба його писати без нього... Але дякую за працю. - Хай вам щастить!
@СергейГурилов2 жыл бұрын
Перша помилка це невірно подібраний електрод згідно зварювальної деталі,струм,товщина металу,зазор,кут нахилу електрода і т.д.П.С.невміеш краще дай тому хто вміє,а не попробував,спортив,а потім дав.
@gradient_ukraine2 жыл бұрын
Дякую за коментар під відео, Сергій! У відео віришили не додавати помилки, що можуть бути пов'язані з вибором електроду, вибором кута нахилу електроду та інші. Адже такі речі найчастіше підбираються індивідуально та залежать від ситуації.