WIELKIE DZIĘKI ZA TEN MATERIAŁ. JEST NAPRAWDĘ POMOCNY DLA ZACZYNAJĄCYCH PRZYGODĘ Z ARDUINO. ADAM
@piotrlenarczyk58038 жыл бұрын
Arduino za ćwierć darmo - poglądowy i jasny filmik, dzięki! Wskazówka: do opisywania przewodów ( jakichkolwiek - też elektrycznych ) przydatna jest biała izolacja z mazakiem do płyt CD.
@mariuszkac7 жыл бұрын
świetne jest to że tłumaczysz to wszystko z taką łatwością. oglądałem parę Twoich filmów i widać z nich, że naprawdę wiesz co robisz. pozdrawiam, tak trzymaj.
@en_der70579 жыл бұрын
Dzięki Maras za film, właśnie mam w szufladzie wolną ATmega 328 - To sobie poeksperymentuję według tego co pokazałeś na filmiku.
@andrzejbucior61882 жыл бұрын
Materiał aktualny jak widać przez lata:D
@klimekk72049 жыл бұрын
Najlepszy człowiek reset na schemacie :D
@ryjoga3 жыл бұрын
Dopiero zaczynam z Arduino. Ten film jest dla mnie mega pomocny. Dzięki
@krzysztofwizner34249 жыл бұрын
pół roku czekałem i się doczekałem, dzięki :P
@pawez75173 жыл бұрын
14:22 Czy mogę to zrobić z włożoną oprócz tego atmegą do Arduino, żeby program wgrał się na obie kostki?
@rumunn959 жыл бұрын
z nieba mi spadles z tym filmikiem wlasnie skonczylem swoj pierwszy projekt z wykozystaniem mikrokontrolera i mam zamair przeniesc go na "stałą plytke .Pozdawiam
@arturdurakiewicz85206 жыл бұрын
Witam ! Ja zrobiłem zgodnie z instrukcja i nie mogę wgrać Bootloadera wyświetla mi się : could not find USBtiny device . posprawdzałem połączenia i jest chyba OK , ale nie działa? w czym może być problem prosze o pomoc? Pozdrawiam i Dziękuję ARTUR
@xxstormuxx9 жыл бұрын
Lutownica przyjarales kciuka? Spoko video
@rutrawrocawa12806 жыл бұрын
A jak jest ze złączem ISCP? Czy mogę podłączyć np. czytnik kart sd do pinów SCK, MISO, MOSI które są opisane na pinach 17-19 atmegi? Oczywiście mogę to sprawdzić ale nie chcę nic popalić.
@Mjaatr9 жыл бұрын
Ten oscylator a szególnie kondensatory od niego powinny być jak najbliżej uC i warto dodać komdensatory filtrujące 100nF przy zasilaniu ;)
@SnipeR-027 жыл бұрын
Moge podłączyć rezonator 20 MHz zamiast 16 MHz? To coś zmieni? (wiem że częstotliwość ale czy jeszcze coś) i czy musze zmieniać kondensatory?
@matiwegrz36299 жыл бұрын
Do programowania Arduino polecam Eclipse + wtyczka. Dużo wygodniejsza praca i w profesjonalnym środowisku. A Arduino IDE to taki zwykły notatnik.
@Pepcio19927 жыл бұрын
Wiem, odkop, ale ja polecam Visual Studio z wtyczką. Łatwa instalacja i bajeczna praca
@maciekf27604 жыл бұрын
Dałoby się rozbudować ten projekt tak aby waga codziennie o określonej godzinie przesyłała wskazanie na tel za pośrednictwem sieci GSM ?
@pawez75173 жыл бұрын
Chyba tak
@mateuszMaciejj2 жыл бұрын
przy zwarciu Vcc z GND jest szansa ze atmega bedzie sprawna? na uno swieca sie diody NO i L
@mariuszcudny146 жыл бұрын
Witam p.Marku czy takm sposobem również przeniosę na Atmegę8 ?
@mateuszpizon15068 жыл бұрын
Dla potomnych: męczyłem się 4 dni żeby wgrać bootloader przez arduino Mega. Nie wiedziałem co robie żle. Odpowiedzią była wersja programu Arduino IDE. To można zrobić właśnie w wersji 1.0.5!!!!! W wersji 1.6.5 nie działa.
@projektowanie3ddruk3d993 жыл бұрын
Will the atmega328p itself work like an Arduino? Digital / PWM pins and analog pins will work normally?
@SKEK-kc2rz2 жыл бұрын
mam programator usbasp i mam plytke od jakiegos urzadzenia w ktorym siedzi atmega 329v czy moge ja zaadoptowac do projektu i wgrac bootloader przez usbasp ? :D
@dominikmk86329 жыл бұрын
Czy da się przenieść projekt z Arduino Leonardo na At mega 308 ?
@4programming177 жыл бұрын
Niestety, ale Leonardo opiera się na innym mikrokontrolerze, polecałbym kupić po prostu programator USBASP (Ok. 12 zł).
@karlikospl9 жыл бұрын
Pokazujesz, jak podmienic program na tej już zewnętrznej atmedze, kiedy nie ma już chipa na płytce, Czy tak można też zrobić na Leonardo? czy leonardo potrafi tylko bootloadera wgrać?
@19kasiek919 жыл бұрын
+karlikos podpinam sie do pytania, mam dccduino i mam problem z zaprogramowaniem zewnetrznej atmegi
@karlikospl8 жыл бұрын
Może małe przypomnienie?
@4programming177 жыл бұрын
Leonardo pracuje na jednym procesorze, przez co takie wgrywanie bootloadera mogłoby być ułatwione, ale niestety trzeba pamiętać o tym, że leonardo pracuje na innym mikrokontrolerze niż atmegi z serii w obudowach DIP.
@adamkitek91916 жыл бұрын
Witam,a jaką mają wartość kondensatory użyte przy oscylatorze (kwarcu)?
@adamkitek91916 жыл бұрын
ok,już wiem 18-22pf ;-)
@RafaKrupinski9 жыл бұрын
Ja przeniosłem sobie projekt na pcb lecz nie wiem co jest przyczyną zawieszania się układu. Po kilkunastu minutach pracy układ się zawiesza. Kontroluje go przez migające diodę. Jak przestaje migac to znaczy ze układ się zawiesił. Jest to barometr, czujnik temperatury i zegar w jednym do tego wyświetlacz 4x20. Kwarc zewnętrzny 16Mhz odciagniety do masy 27pF.. Reset do zasilania przez 10kom 3 kondensatory filtrujące po 100uF ceramiczne i jeden 100uF. Zasilanie układu z Leonardo bo póki co nie wbudowalem stabilizacji na 330 co może go gryźć? W przyszłości chciałbym zasilać układ bateryjnie...
@elektromaras9 жыл бұрын
Rafał Krupiński A próbowałeś ze scalakiem wpiętym w płytkę Arduino? Też się wiesza? Może po prostu masz trafiony mikrokontroler.
@mateuszekuwuowo7 жыл бұрын
Arduino:1.8.5 (Windows 10), Płytka:"Arduino/Genuino Uno" avrdude: Expected signature for ATmega328P is 1E 95 0F Double check chip, or use -F to override this check. Błąd przy wgrywaniu bootloadera. pokazuje mi taki blad :/
@dominpiano6 жыл бұрын
tez tak mam😥
@pawelwojcik75509 жыл бұрын
będziesz Marek coś z SMD atmegą328 próbował wgrać? ostatnio próbowałem ale poległem, w DIP wyszystko działa, mogę wgrać bootloader a w smd lipa btw. wiesz jak wgrać bootloader do atmegi128? pozdrawiam
@elektromaras9 жыл бұрын
***** Mam w najbliższych planach przeniesienie projektu na Atmegę 8 bo też dostaje masę maili na ten temat. Ale musiałem zacząć od 328 żeby potem odcinek nie trwał 40 minut. Postaram sie poszerzyć temat Atmegi 8 na może jeszcze jakieś dodatkowe mikrokontrolery
@pawelwojcik75509 жыл бұрын
Super, ja pytam o 128 bo mi się projekt nie mieści na 328 ;)
@ninoosmy53118 жыл бұрын
+Elektro Maras mówiłeś w filmie, że da się wypalić bootloader z wewnętrznym oscylatorem? Czy mógłbyś mi powiedzieć jak to zrobić ?
@incxxxx4 жыл бұрын
Gdybym podstawił Atmega8 do wgrania booloadera, zamiast do nowego Atmega328 , to też wgrałbym bootloadera do Atmega8 ???
@ElektronikElektryk9 жыл бұрын
Z jakiej strony ściągał pan te bibljo teki bo chcę sobie wgrać program do diody i sprawdzić czy to działa bo ściągnełem butlądera i podłączyłem pod RX itx a później o tym przeczytałem nosi cośtam i chcę się zapytać czy przez RX i TX można to wgrać bo w Arduino jest kabel od drukarki która jest też na USB ja to podłączyłem tak że wźełem kabel USB przeciełem na pół ściągnełem jego shemat i podłączyłem ajeśli źle to mi niech PAN powie jaki kabel mam wźojść do nosi i coś tam na początku wydawało mi się że się wgrało
@MrGreezlie9 жыл бұрын
Maras czy to znaczy że mogę zaprogramować arduino pro mini z poziomu klona Uno?
@rejmenful9 жыл бұрын
Może coś więcej na temat wewnętrznego oscylatora? Z czego lepiej korzystać budując układ?
@elektromaras9 жыл бұрын
rejmenful Lepiej użyć zewnętrznego oscylatora 16MHz. Wewnętrzny oscylator w Atmedze ma 8MHz. Sam nie próbowałem sie tym bawić bo chciałem mieć bootloadera z UNO. W przypadku wewnętrznego oscylatora musisz wgrać inny bootloader i powinno być ok. Właśnie wrzuciłem link pod filmem gdzie możesz poczytać o szczegółach.
@scoorpioon1119 жыл бұрын
Daj link do tego schematu ATmegi328 z pinami zaznaczonymi jak dla arduino ?
@jakubkulterman87333 жыл бұрын
Super film
@MrDanielo7986 жыл бұрын
Elektro Maras mam pytanie czy da sie oczyścić arduino z projektów do których nie ma sie już dostępu. Chciał bym usunąć pewien projekt z mojego arduino a nie moge ponieważ zapomniałem co ja instalowałem na arduino. Pomyślałem żeby wyczyścić ale arduino i zainstalować od nowa wszystko (mam dwie płytki arduino). Ale czy jest jakiś prostszy sposób na przywrócenie arduino do ustawień fabrycznych.
@janbabiski30226 жыл бұрын
Oczywiście, że się da, można skasować innym programatorem, ale skasuje się także bootloader, ewentualnie można utworzyć plik HEX o odpowiedniej wielkości i wgrać go. Jest też jeszcze możliwość zabezpieczenia przed odczytem zawartości.
@MlodyGra9 жыл бұрын
mozna tak atmege 8p programowac?
@komputery189 жыл бұрын
Nie działa na Leonardo, jak to podłączyć? Podłączam normalnie na Leonardo w ISCP a w Atemga normalnie jak u Pana
@romangrzyb69824 жыл бұрын
Witam. Pokazywałeś kiedyś przystawkę z podstawką ZFI do programatora USGasp. Też taką zobiłem do programatora, ale nie działa (swoją drogą moe wiem do czego podłączyć pin LED i nie wiem czy reset podłączony do pinu 1 musi być podciągnięty rezystorem z pinu 7). Błędy mówią o braku otwarcia urządzenia na porcie COM3 - tam gdzie wpięty jest programator: Podczas ładowania szkicu wystąpił błąd avrdude: Warning: cannot open USB device: Function not implemented avrdude: error: could not find USB device with vid=0x16c0 pid=0x5dc vendor='www.fischl.de' product='USBasp' Możesz coś poradzić, może ktoś z czytających?
@elektroprogramista10253 жыл бұрын
cześć mam pytanie czy kondensatory które użyłeś to 104?
@pawez75173 жыл бұрын
Na stronie Arduino wszystko powinno być opisane
@YamahaMaro8 жыл бұрын
Niestety ale jak wypalam to mam taki błąd This report would have more information with "Show verbose output during compilation" enabled in File > Preferences. Arduino: 1.0.6 (Windows NT (unknown)), Board: "Arduino Uno" avrdude: Expected signature for ATMEGA328P is 1E 95 0F Double check chip, or use -F to override this check.
@jaroslawf26366 жыл бұрын
Przestrzegam przed najnowszym arduino ide nie działa mi to na tym. kupiłem na aliexpres shield z podstawką za 3,5$ z diodkami pokazuje stan zaprogamowania lub error podczas zapisu
@matid84539 жыл бұрын
czyli moge zrobic to samo na leonardo
@MlodyGra8 жыл бұрын
a co jesli mam wlutowane arduino. jak mam przeniesc projekt na mikrokontroler?
@goblinus928 жыл бұрын
Włóż mikrokontroler do płytki stykowej, podłącz kable i tyle, wgraj program jaki cię interesuje, przecież masz pokazane jaka nóżka w atmedze za co odpowiada.
@dawids35699 жыл бұрын
Jak wykorzystać arduino DUE do programowania atmegi?
@elektromaras9 жыл бұрын
Dawid Szatkowski Nie potrafię odpowiedzieć. Samo wgranie botloadera powinno zadziałać ale DUE to zupełnie inna bajka. Procesor 32 bitowy, i reszta bajerów sprawia że jest to już bardziej zaawansowana płytka. Myślę że nie powinno być to jakoś mega trudne ale nie jestem w stanie Ci nic powiedzieć bo widziałem to tylko na zdjęciu :)
@ewelinawielgosz2093 Жыл бұрын
A jak podłączyć atmega328 zupełnie bez arduino?
@raquaez4 ай бұрын
musisz miec orogramator avr lub jezeli masz bootloader to uart np. tak jak w nano masz ch340 który zmineia sygnal usb ma uart mozna sobie kupic taki ale najlatwiej bedzie chyba avr kosztuje 10-20 zl a sluzy nie tylko do arduino a do duzej ilości kontrolerów
@Dropsoon8 жыл бұрын
Da się użyć innego oscylatora? np:24.000 //edit nad oscylatorem to co to jest i czy obejdzie sie bez tego?
@89Sawik8 жыл бұрын
+Drops Booster Nie jestem pewny atmegi 328 ale np. dla 8p maksymalna częstotliwość taktowania to 16 MHz. W przypadku 328 pewnie jest podobnie.
@TwinkiWinki9 жыл бұрын
Jest jeszcze trzeci (chyba bardziej wygodny od drugiego) sposób wgrywania zmienionego sketch'a do "gołego" uP z bootloaderem arduino: przy użyciu programatora USBasp (wiem że takowy masz:P) wtedy można zwolnić człowieka reseta z etatu;) ElektroMaras nagrasz może rozszerzenie do tego poradnika jak wgrywać bootloader do innego uP (np ATtiny2313) z innym układem pinów niż ATmega328? P.S. podasz link do ebay'a do tego specjalnego noża służącego do wyciągania uP z podstawki?:)
@elektromaras9 жыл бұрын
Marcin Czapiewski No właśnie nie mam programatora USBasp :). Człowiek reset będzie wciąż miał pracę. Wspominałem już w innym komentarzu że powoli przygotowuje sie do odcinka z innymi chipami. A nóż kupiłem 8 lat temu na Sardynii od rzemieślnika - obawiam sie że nie ma on nawet strony w necie :(
@mrpieter58199 жыл бұрын
Drogi Elektro Marasie czy mógłbyś nagrać film jak spasować arduino z padem od ps3 i sterować nim jakimś serwem lub diodą, byłbym bardzo wdzięczny
@elektromaras9 жыл бұрын
MrPieter Kiedyś już padło takie zapytanie. Nie mam PS3. Właściwie nie mam żadnej konsoli do gier (oprócz tej którą sam zrobiłem w odcinku 50). Jeśli kiedyś wpadnie mi taki pad w ręce to go zatrzymam i postaram sie coś podziałać.
@InventionTherapy7 жыл бұрын
What's the biggest memory you can get Arduino in?
@elektromaras7 жыл бұрын
Flash 32k bytes SRAM 2k bytes EEPROM 1k byte
@pawenowak78839 жыл бұрын
Można użyć jakiś inny procesor który ma np inną ilość nóżek?
@elektromaras9 жыл бұрын
Paweł Nowak W taki sposób możesz przerzucać projekty na ATTtiny, Atmegi8 , 16 i co tam jeszcze sobie wymyślisz
@basiek969 жыл бұрын
Bardziej mi się opłaca kupić arduino one czy leonardo?
@basiek969 жыл бұрын
źle napisałem nie one tylko uno
@TwinkiWinki9 жыл бұрын
Sebastian Palczyński jak chcesz używać leonardo jako programator to niestety będziesz musiał skorzystać z innego poradnika (np. ten: www.instructables.com/id/Arduino-Leonardo-as-Isp/step5/Target-Atmel-Microcontroller-1-Atmega328p-burning-/) bo ten sposób od ElektroMarasa nie zadziała. Ja posiadam tylko leonardo no i teraz rozglądam się za UNO, z kilku powodów:- przy wgrywaniu bootloadera z leonardo trzeba się więcej napracować (polecam skopiowanie dobrze skonfigurowanego Arduino IDE ze zmienionym sketchem Arduino as ISP) - z leonardo nie wyciągniesz uP a przy wykonywaniu wielu projektów można sobie przygotować kilka Atmeg z bootloaderem wsadzić bo płytki przetestować na płytce stykowej cały układ/sketch, wyciągnąć i wsadzić do docelowego układu - wiele jest przykładów na UNO, które jakoś nie chcą mi chodzić pod Leonardo (nie wiem czemu ale tak jest) - pozostaje kombinowanie lub zrezygnowanie. - wstyczka usb w leonardo to microusb (bardzo delikatne) i po intensywnym użytku szybko się wyrabia:( - nie znalazłem żadnej zalety leonardo w stosunku do UNO
@basiek969 жыл бұрын
Marcin Czapiewski Czyli polecasz uno?
@TwinkiWinki9 жыл бұрын
Sebastian Palczyński Tak bez wahania. Jak kupisz oryginalny to na pewno będziesz zadowolony. Z klonami jest różnie. Jak nie chcesz wydawać kasy i będziesz kupował klona to polecam wersję z podstawką, tak żeby można było wyciągnąć mikroprocesor z płytki.
@basiek969 жыл бұрын
Marcin Czapiewski Dzięki :D
@Kris0725PL2 жыл бұрын
Wie ktos jak zrezetowac fuse bity w 328p? Bo poleglem...
@Andrzej-uy7ik9 жыл бұрын
Pomocy, przed twoim filmem kopiłem atmege 8 oraz atmege 328 i próbowalem wgrać bootloader i za każdym razem wyskakiwał błąd. teraz atmega 8 raz na 30 prób daje sie zaprogramować ale to tez nie zawsze i jak na razie udało mi sie wgrać fade 2 razy i 1 raz blinka bo nic innego nie wchodzi. jak skasować bootloader i wgrać nowy i jak zrobić, aby działała poprawnie (bootloader wgrany w 328 za pomocą arduino uno przekładając scalak, a w atmedga8 przez arduino nano jako isp.)
@elektromaras9 жыл бұрын
kotek14334 Bootloader możesz wgrywać kilka razy - ja jak kręciłem odcinek to wgrywałem bootloader kilkukrotnie - tylko po to żeby sie upewnić że się da.
@Andrzej-uy7ik9 жыл бұрын
Właśnie nie miałem pewności bo czytałem że warto zablokować fusebity żeby nie nadpisać bootloadera. Jednak za każdym razem pisze mi błąd. Wyśle treść jak tylko będę miał chwilkę żeby ponowić próbę.
@kamil0049 жыл бұрын
Posiadam Nano z Atmega 328P wlasnie, niby ma ona uklad CH340G jednak po USB nie szlo nic zaprogramowac. Kupilem programator USBASP V2.0 LC technology i programuje Nano za pomoca zlacza ISP. Wiadomo skecze wgrywa sie z SHIFTem aby uzywalo programatora, jednak czy za pomoca programatora moge jakos wgrac bootloader do Nano? Czy jakos inaczej trzeba IDE ustawic aby programatorem wgrac bootloader? I bodaj w okienku Arduino IDE jest napisane ze bootloader mozna wgrac tylko raz. Bootloader chcialem wgrac aby normalnie po usb wgrywac skecze.
@elektromaras9 жыл бұрын
Kamil Gorecki Jeśli masz podłączony programator to nie powinno być problemu. Po prostu wybierasz Arduino Nano a potem "Wgraj Bootloader". Od tego czasu możesz( a przynajmniej powinieneś móc) wgrywać sketche za pomocą USB. A bootloader możesz wgrywać wiele razy. Na stronie jest napisane: You should only need to burn the bootloader once co oznacza w tym wypadku że bootloader wystarczy wgrać raz. Potem już programujesz używając komunikacji szeregowej.
@kamil0049 жыл бұрын
Mam blad" avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update." Programator mam dokladnie taki: i00.i.aliimg.com/img/pb/139/978/928/928978139_839.jpg Niby zworka JP3 jest od tego ale chyba nie dziala "Setting jumpers:J1 Power target Supply target with 5V (USB voltage). Be careful with this option, the circuit isn't protected against short circuit! J2 Jumper for firmware upgrade (not self-upgradable) Set this jumper for flashing the ATMega(4)8 of USBasp with another working programmer. J3 SCK option If the target clock is lower than 1,5 MHz, you have to set this jumper. Then SCK is scaled down from 375 kHz to about 8 kHz." programator niby posiada automatyczne dostosowywanie zegara jednak wychodzi na to ze ma stary firmware? Niestety nie posiadam drugiego aby go zaktualizowac. Bede musial jakos ogarnac ten sposob z wgraniem bootloadera poprzez arduino chodz nie wiem jak sie do tego zabrac na razie, bede musial na spokojnie pomyslec i jeszcze raz obejrzec tutorial i zastanowic sie do jakich zlacz podlaczyc kabelki z arduino pod plytke do NANO. Chyba ze masz jakies inne sugestie? to bede bardzo wdzieczny
@kamil0049 жыл бұрын
Elektro Maras Niewiem jak ale mi sie udalo:1. Z arduino IDE skopiowalem plik bootloadera "ATmegaBOOT_168_atmega328.hex" 2.W Khazama AVR Programmer Wybralem Atmega328P, nastepnie "Command" i "Read Chip Signature" 3. Potem "File", "Load FLASH file to buffer" 4. Nastepnie "Auto Program" Robilem wszystko na pale z odrobina logicznego rozumowania mimo iz sie na tym kompletnie nie znam, efekt.. Dziala wgrywanie skeczy z arduino IDE po USB :) EDIT: Wykasowalem FLASH programem eXtreme Burner - AVR i ponownie wgralem teraz nim plik HEX bootloadera i tez smiga ;) Dzieki za podswiadome sklonienie mnie do dzialania, nie myslalem ze to takie proste.
@elektromaras9 жыл бұрын
Ciesze się że wyszło :) Mozna powiedzieć że jesteś teraz specjalistą w te klocki.
@kamil0049 жыл бұрын
Elektro Maras dzieki za cieple slowa jednak specjalista nie jestem hehe bo mam problem z moim projektem termometru. znajde chwilke po pracy wieczorem to moze Ci podesle na maila bo na forum nie do konca mi pomogli a moze cos zasugerujesz ew. nasuniesz jakis przyklad jak to zrobic.
@olmekolmek46539 жыл бұрын
wszystko fajne ale jak to samo zrobić na atmega32?? pomóżcie proszę
@revoxsvko8 жыл бұрын
co robi ten oscylator kwarc? do czego jest on potrzebny
@4programming177 жыл бұрын
Kwarc służy do określania i dodawania/odejmowania szybkości mikrokontrolerowi. Przykład: Twój monitor działa z częstotliwością ok, 60 mHz.
@Oelngatikameie9 жыл бұрын
czy zamiast oscylatora mog euzyc Rezonatora Kwarcowego 16 mHz? i co to ten bootloader?
@89Sawik8 жыл бұрын
+Oel ngati kameie Rezonator kwarcowy to rodzaj oscylatora. Maras na filmiku używa właśnie "kwarcu". Bootloader to specjalny program dla mikrokontrolera, który pozwala w łatwiejszy sposób wgrywać inne programy.
@89Sawik8 жыл бұрын
+Oel ngati kameie Rezonator kwarcowy to rodzaj oscylatora. Maras na filmiku używa właśnie "kwarcu". Bootloader to specjalny program dla mikrokontrolera, który pozwala w łatwiejszy sposób wgrywać inne programy.
@eragonn149 жыл бұрын
No już nie mogłem się doczekać kolejnego odcinka :) Elektro Maras Wiesz może, czy da się łatwo zwiększyć ilość pinów PWM na Uno? Najlepiej Bez jakiegoś drogiego ekspandera.
@elektromaras9 жыл бұрын
eragonn14 Hmm, nie wiem... Może coś takiego? www.ebay.com/itm/1PC-16-Channel-12-bit-PWM-Servo-Driver-I2C-interface-PCA9685-For-Arduino-New-/131339363460
@matis59328 жыл бұрын
pomocy! jak próbuję wgrywać przez klony uno i leonardo po prostu dioda na pinie 7 się na krótko zaświeca, potem gaśnie i IDE pisze: Invalid device signature
@antonikiszka99328 жыл бұрын
Prawdopodobnie zamiast ATMEGA328P kupiłeś ATMEGA328, lub odwrotnie. Jeżeli znasz angielski, to bez najmniejszego problemu znajdziesz odpowiednie poradniki. To nie wina arduino tylko złej ATMEGI. PS To "P" na końcu nazwy mikrokontrolera oznacza "picoPower", czyli, że mikroprocesor może pracował również przy niższym prądzie. Pozdrawiam Antoni K
@marcinbiaecki97312 жыл бұрын
Dzięki :)
@nickwilde91299 жыл бұрын
wie ktoś co to jest za procesor/układ scalony i do czego można go wykorzystać? HR6P72P4DL
@4programming177 жыл бұрын
Wpisz w google tą nazwę + datasheet i będziesz wiedział ;-)
@majster5189 жыл бұрын
czy inny mikrokontroler tym samym sposobem moge zaprogramować? np atmege 8?
@elektromaras9 жыл бұрын
ElektroMajster Tak jest. Jeden z kolejnych odcinków będzie właśnie o tym :)
@iwan31789 жыл бұрын
ElektroMajster Z własnego doświadczenia wiem, że jeżeli będziesz się bawił w atmege8 to szybko się zniechęcisz, atmega 328 jest szybsza nie zacina się i ogólnie jest "przyjaźniejsza" niż atmega8 z którą zwykle są problemy. Jeżeli masz nową wersje arduino ide to również musisz przekształcać bootloader(przynajmnie u mnie tak było). Takie jest oczywiście moje zdanie ty rób jak uważasz, Pozdrawiam i życzę przyjemnej zabawy ;)
@majster5189 жыл бұрын
michał iwański wiem wiem ale to był tylko przykład Ale czy aby napewno atmega 8 jest taka zła czy ty coś źle podłączyłes i nie działa :) ;)
@iwan31789 жыл бұрын
ElektroMajster Ja podłączyłem wszystko dobrze ponieważ wykonałem własną płytkę arduino z wymienną obudową na atmegę a że atmega 8 i 328 mają taki sam rozkład pinów to mogłem ją (ATM 328)włożyć w miejsce atmegi8 i na tej drugiej wszystko śmigało tak jak należy. Wniosek z tego taki że atmega8 nie nadaje się do bardziej skomplikowanych projektów stąd też różnica w cenie. mam nadzieję że nie zamotałem :)
@mkconel9 жыл бұрын
michał iwański Przecież ATmega328 i 8 to dokładnie to samo, tylko że ta druga ma mniej pamięci Flash, RAM i EEPROM. Taktowanie mają dokładnie takie same. Zacinania także nie uświadczyłem. Jesteś pewien że ustawiłeś odpowiednie fusebity dla 8 i wgrałeś odpowiedni bootloader? Podpowiem, że bootloader dla 328 nie jest odpowiedni dla 8, to samo się tyczy fusebitów (dla 8 powinny być inne).
@kylu338 жыл бұрын
witam :) jestes w stanie napisac program na zamowienie ?
@elektromaras8 жыл бұрын
Nie robię tego. Staram się aby to było moje hobby a nie praca. Jak coś się w tej materii zmieni to poinfrmuję o tym na kanale ;)
@nastalski8 жыл бұрын
nastalski13@gmail.com
@matid84535 ай бұрын
jakoś nie działa mi to programowanie przez uart
@matikd91259 жыл бұрын
A mogę nie używać Arduino jako programator tylko np. UsbASP
@elektromaras9 жыл бұрын
Matikd Myślę że spoko. W sumie Arduino jako takie nie jest tu używane a tylko programator. Tak więc jeśli podłączysz USBAsp i port COM jest widoczny w IDE to powinieneś móc bez problemu zaprogramować samego scalaka.
@matikd91259 жыл бұрын
dzięki
@mkconel9 жыл бұрын
Matikd Tak, możesz. Jedynie co musisz zrobić, to w Arduino IDE ustawić programator na USBasp i przy wrzucaniu programów używać opcji "Upload using programmer". PS: Przy programowaniu przez USBasp nie potrzebujesz bootloadera - zawsze to kilkaset bajtów oszczędności.
@MySneyk9 жыл бұрын
Witam. Nie wiem jak zacząć, więc powiem prosto z mostu mam konkretny projekt i chce go wpakowac na płytkę z ową atmega, więc czy muszę robić to krok po kroku jak na filmie?? czy wystarczy że podlacze atmege na płytce stykowej i zaprogramuje ja tym programatorem od pro mini Wybaczcie tyle pytań ale ja jestem trochę zielony w tych sprawach ;-) Liczę na odpowiedzi :-)
@elektromaras9 жыл бұрын
SNEYK SNEYK Zaprogramujesz tym "programatorem" od ProMini tylko wowczas gdy najpierw wgrasz bootloader. W przeciwnym wypadku musisz uzyc "normalnego" programatora
@MySneyk9 жыл бұрын
Elektro Maras A jakie części są na tej płytce stykowej użyte ? a pokarzesz jak to zrobić na leonardo ?
@elektromaras9 жыл бұрын
SNEYK SNEYK Oj sorki - tu masz linka: www.arduino.cc/en/Tutorial/ArduinoToBreadboard Na Leonardo jest taka różnica że zamiast pinów 11(MOSI),12(MISO),13(SCK) używasz ICSP jak tutaj: arduino.cc/en/uploads/Reference/ICSPHeader.jpg
@ElektronikElektryk9 жыл бұрын
Dzieńdobry chcę się pana zapytać czy jak podłączę atmegę bez wgranego butlądera do PC to wyskoczy mi w mój komputer i jeszcze jak nie ma na PC żadnego sterownika i jeszcze się chce pana zapytać której lepiej użyć czy atmegi 32 która ma 40 binów czy atmegi 8 która ma28 binów wymontowałem je z komputerów od samochodu tak mi się wydaje że jedna to atmega8 a 2 to atmega 32 z tego co patrzyłem na alegro a i jeszcze czy one mają wbudowaną pamięć i czy można je wylutować nic im niebędzie bo raczej na trzema się i jeszcze apropo atmegi32to jest na pewno awr i jeszcze taka ciekawostka w komputerze z auta jest 8 czopów na środku jest atmega 32 i pisze na niej że zrobił ją Intel jeszcze bym prosił pana żeby mi PAN jakiś dobry shemat dał tej która będzie najlepsza do budowy konsoli chcę ją koniecznie zbudować ponieważ mam trochę grafów i smykałki pozdrawiam i proszę o jak najszybsze od pisanie bardzo dobre filmy PAN robi
@elektromaras9 жыл бұрын
Elektronik1000 Elektryk Obawiam sie że nic Ci nie wyskoczy. Jeśli chcesz dowiedzieć sie troche o programowaniu Atmeg to zajrzyj na kanał Mirka Kardasia i może jego podpytaj o szczegóły. Wnioskując z Twojego wpisu masz dosyć niewielkie doświadczenie w programowaniu więc raczej na początek proponuję mimo wszystko zabawę z Arduino.
@elektromaras9 жыл бұрын
Elektronik1000 Elektryk Acha! Jeszcze jedno. To nie jest możliwe żeby Atmegę32 zrobił Intel - musiałeś coś pomylić ;)
@arturraf117 жыл бұрын
***failed; avrdude: WARNING: invalid value for unused bits in fuse "efuse", should be set to 1 according to datasheet This behaviour is deprecated and will result in an error in future version You probably want to use 0xfd instead of 0x05 (double check with your datasheet first). ma problem pojawił się taki komentarz ?? Co mam zrobić ???
@4programming177 жыл бұрын
Masz problem z fusebitami - możesz mieć płytkę z innym mikrokontrolerem.
@komputery189 жыл бұрын
Może być oscylator 20 MHz?
@elektromaras9 жыл бұрын
komputery18 Nie może być. Musi być 16MHz
@sebastianfalk74079 жыл бұрын
A gdzieś czytałem ze maksymalnie do 20Mhz. Nie mam 16 mam tylko 14 i 20.
@elektromaras9 жыл бұрын
OK to może zadziałać ale poruszamy tu temat overclockingu a to może prowadzić do niestabilności układu. Daltego ja się trzymam 16MHz
@pppbekk9 жыл бұрын
Poszukajcie innych programatorów. Ja mam inny programator, w programatorze mam wyjście DTR i łącze go z w pro mini z pinem GRN i to jest właśnie reset.
@matid84539 жыл бұрын
do czego słuzy przycisk reset
@elektromaras9 жыл бұрын
matix król Reset musi zostać przyłożony do masy w momencie wgrywania programu. To jakby taki sygnał dla mikrokontrolera aby nastawił się na odbiór.
@matid84539 жыл бұрын
ale nie chodzi mi np.o arduino leonardo gdzi jest przycisk reset ale nie trzeba go wciskać żeby wgrac program ale dzięki za odpowiedź
@matid84539 жыл бұрын
Elektro Maras mam takie głupie pytanie jaki mam wybrac programator jak chce zaprogramować arduino leonardo i trzemu nie moge wybrać tego portu com. a tak wogóle to ten port com wybiera się na '' port szeregowy
@elektromaras9 жыл бұрын
mati ! Nie bardzo rozumiem Twoje pytanie. Jak chcesz zaprogramować Leonardo to wybierasz z listy Arduino Leonardo, Programator domyślny dla wszystkich Arduino to AVRISP mkII a port COM to taki jaki Ci się melduje przy włożeniu kabla USB w gniazdo.
@matid84539 жыл бұрын
dobra to inne pytanie dlaczego arduino nie łączy mi sie z komputerem
@Inviaz7 жыл бұрын
Da się inne procki programować? Np przy pomocy jakiś przejściówek?
@ElektronikElektryk9 жыл бұрын
Jeszcze mam jedno pytanie można pogłaśniać muzykę na atmedze czy trzeba dawać potencjometr bo za czełem najpierw od podłanczania tego wszystkiego a później to zaprogramuje
@Organ186 жыл бұрын
Mam pytanie wszedłem w ten link który pan podał o tym samouczku i doczytałem że potrzeba kryształ - google tak przetłumaczyło czyli ten pana oscylator chodź w jednym z sklepów na ALLe.... znalazłem go pod nazwą Rezonator Kwarcowy....MHZ niski , a przednim na filmie są dwie pomarańczowe kulki / pastylki o których nie było mowy w filmie ale w samouczku one są pod nazwą Kondenstaro Ceramiczyny 18-22 pikofaradów i tu moje pytanie w sklepie gdzie chce zamówić są pomijając te duże 220pF czy 470pF są też 10 i 47pF a później to są 47 nF i 470 nF tu jest założenie że do tego Rezonatora Kwarcowego 16Mhz ma być kondensator 18-22pF czy mogę zastosować np. ten 47pF ?? bo szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę o Piko Faradach Tak samo na filmie pan użył tego Rezonatora Kwarcowego 16Mhz a w sklepie gdzie chce zamówić pare drobiazgów mają np. 50 Mhz niski mini , 10 mhz niski mini , 4,1943Mhz niski mini , 11,0592 Mhz niski mini itd. ale też mają 24 mhz wysoki ..... ale też mają bez oznaczeń (wysoki czy niski) np. 3 Mhz lub 3,072Mhz są też 8Mhz itd. Czym się kierować bo są Wysokie , Niskie , Bez oznaczeń i nie ma akurat 16Mhz czyli domyślam się że też ten rezonator kwarcowy będzie musiał by być inny.
@janbabiski30226 жыл бұрын
Drogi Organie18, to gdzie bywałeś zamiast w szkole skoro nie słyszałeś o przedrostku piko. Jeżeli dokumentacja fabryczna mówi, że wartości mają być w tym przedziale, to z dokumentacją się nie dyskutuje. Te dwa kondensatory stosuje się w celu zaburzenia symetrii układu generatora, w przeciwnym razie może się zdarzyć, że generator nie wzbudzi się. Spróbuj zmienić sklep na taki, w którym poszukiwane wartości będą w ofercie. Jeżeli natomiast nie możesz zmienić sklepu, to weź po dwa kondensatory 47 pF połączone szeregowo, otrzymasz 23,5 pF, taka wartość może być. Kondensatory połącz jak najbliżej siebie. Trzeba mieć świadomość tego, że wszystkie podzespoły są produkowane z jakąś tolerancją. Najpopularniejsze mają tolerancję wartości rzędu 20%, tak więc kupując kondensator 22 pF możesz dostać wartości w przedziale od 19,8 do 24,2 pF. Procesor zadziała z innym kwarcem ale będą problemy z zależnościami czasowymi, w tym z programowaniem. W tego typu projektach rodzaj obudowy rezonatora ma drugorzędne znaczenie, głównie estetyczne.
@matid84539 жыл бұрын
co to jest wogóle ten bootloader
@wiktorpasnikowski77595 жыл бұрын
super
@ElektronikElektryk9 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź na niej pisze B 57 512 254051 DSD9420v6 unaklejka na której pisze 28 Intel380 Philips Elektroniką zajmuje się od dawna zrobiłem kierownice do PC ale jeśli chodzi o konsole to nic więcej nierobiłem niż naprawa mp5 ale to tylko naprawa portu USB i gum od włączników ale teraz to już ono nazłom się na daje bo mi procesor poszedł jak grałem
@coyote-bergstein9 жыл бұрын
Wie ktoś co zrobić aby arduino wybrało randomową liczbę z jakiegoś zakresu?
@4programming177 жыл бұрын
TO SĄ TAK ZWANE PODSTAWY JĘZYKA C++!!!!!
@w3xu7268 жыл бұрын
nagraj programy do łatwiejszego programowania
@wildchicken889 жыл бұрын
Podczas wgrywanie z leonardo wszystko podlaczonone poprawnie wywala blad. "avrdude: Expected signature for ATmega32U4 is 1E 95 87 Double check chip, or use -F to override this check. Błąd przy wgrywaniu bootloadera."
@elektromaras9 жыл бұрын
PAtryk Kabus Bo w Leonardo musisz chyba użyć Arduino as ISP (Leonardo) Jeśli nie działa mimo tego no to dupa. Nie wiem co dalej :(
@wildchicken889 жыл бұрын
Udalo sie ale musiałem zrobić według tej instrukcji. m.instructables.com/id/Arduino-Leonardo-as-Isp/step5/Target-Atmel-Microcontroller-1-Atmega328p-burning-/ Pozdrawiam
@elektroprogramista10253 жыл бұрын
PRZY WGRYWANIU BOOTLAEDARA POKAZUJE BŁĄD A WSZYSTKO JEST DOBRZE PODŁACZONE
@matm80538 жыл бұрын
A jak z arduino 101
@4programming177 жыл бұрын
Arduino 101 opiera się na procesorze Intela (takim jak w komputerach), i nie jest kompatybilne z Atmegami i ATtinami ;-P
@ElektronikElektryk9 жыл бұрын
Mam do pana takie pytanie jaki butląder mam wgrać na atmegę 32 bo kupiłem ten konwektor wogule odskoczyłem od tego projektu a teras wracam wiem że PAN robił film o bibliotekach ale bo mówił PAN w tym filmie że na atmegę328 można wgrać rożne ale np czym różni się button na atmegę 328 od32 pinami to na pewno i czymś jeszcze bo jak pinami to mogę po zmieniać ściągnął bym cały na atmegę 32 ale jest problem bo niewidzialne takiego w necie no iniewiem co mam zrobić z tym koksem a może mógłby mi PAN jagiegoś linka dać czy coś
@hammermetv44286 жыл бұрын
Skąd zdupy uno?
@fi892989 жыл бұрын
Człowiek RESET !!
@majster5189 жыл бұрын
aha ok a na jakim czipie ? :)
@ElektronikElektryk9 жыл бұрын
Niech PAN już nie odpisuje w końcu znalazłem na atmegę 328 jest dużo a na 32 trochę trzeba poszukać
@ElektronikElektryk9 жыл бұрын
Jak PAN wygrywał tu butląder bo przez RX i TX bo na forum czytałem coś o sck miso nosi ściągnełem już program do tego i tylko się oto pytam
@daryk268 жыл бұрын
A jaki masz rezonator kwarcowy ?
@elektrotomasz7 жыл бұрын
daryk A On ma 16MHz chyba niski.
@quarke_60642 жыл бұрын
17 34 człowiek reset
@piotrstefan85527 жыл бұрын
ok
@NorekR9 жыл бұрын
bardzo dobrze pokazałeś jak wgrać i co podłączyć żeby działało ale moim zdaniem lepiej kupić atmege z wgranym bootloader i kilka centów taniej np www.ebay.com/itm/NEW-ATmega328P-PU-with-Arduino-UNO-bootloader-ATMEL-2014-/181388552457?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a3b99a909
@elektromaras9 жыл бұрын
Robert Nurek No właśnie kupiłem taką z wgranym bootloaderem. Tylko że okazało się że bootloader nie był wgrany. A sama atmega padła po 10 minutach zabawy. W pierwszej wersji filmu nawet ją pokazałem ale potem wyciąłem te kawałki jako mało znaczące i nie wnoszace nic merytorycznego.
@NorekR9 жыл бұрын
w sumie jest zawsze taka możliwość
@daro03529 жыл бұрын
Robert Nurek Bootloader można wgrać przy użyciu Arduino IDE jak masz w Arduino Uno wgrane ISP. Jest opcja wypal bootloader. Oczywiście dla ATmega 328P i 16Mhz należy wybrać jako płytę standardowe Arduino Uno, wgranie niewłaściwego bootloadera w ATmega może skutkować np. nieprawidłowym odliczaniem czasu przez procesor, programy będą działać wolniej. Ćwiczyłem to. Np. sekunda trwała 2 sek, dopiero jak wgrałem standardowy bootloader wszystko było OK. www.arduino.cc/en/Tutorial/ArduinoToBreadboard
@nezu_cc9 жыл бұрын
Jeśli ktoś ma usb ASP to morze je podłączyć np. Do jakiej kol wiek atmegi albo attiny a w arduino ide wybrać programator usb ASP i zmodyfikować plik bords dokładając odpowiedni kawałek z kopiowany z strony internetowej.
@GekkouGamer8 жыл бұрын
naklejka z Dupy? ;D
@fendt1268 жыл бұрын
+Łamigłówki dla wszystkich Tak,wszystko powiedziane w 44 odcinku od 4:00 ;)
@jakubmiarzynski86999 жыл бұрын
Chciałbym kupić swoje pierwsze Arduino czy obejrzał byś tę ofertę LINK:www.banggood.com/UNO-R3-ATmega328P-Board-2_4-Inch-TFT-LCD-Screen-Module-For-Arduino-p-945755.html?Celc-Unbeatable-ad-simi3-UNOR3Screen&gclid=CIyL9KLMlsUCFaTacgodmF4Aog
@ElektronikElektryk9 жыл бұрын
Ile mam jeszcze czekać aż PAN odpisze
@elektromaras9 жыл бұрын
Elektronik1000 Elektryk Ja nie rozumiem Twoich pytań. To co mam odpowiadać?
@SlawkeJob9 жыл бұрын
Jak dla mnie zaczynanie od arduino jest dość bezsensowne i nakłada nam klapki na oczy. Sam zaczynałem od arduino i bardzo tego żałuje bo w arduino robi się wszystko prawie samo, napiszesz kod z gotowymi bibliotekami tylko zadasz co ma robić i robi. Później postanowiłem nauczyć się bascoma i był to bardzo dobry wybór bo teraz żeby coś zrobić musiałem poznać zasadę jego działania na przykładzie serva: w arduino podajesz ile stopni w daną strone i robi swoje --> w bascomie musisz nauczyć się że servo steruje się impulsami w okreslonych odstepach czasu. Dlatego Arduino jak dla mnie nie jest zbyt dobre dla początkujących elektroników ale co kto woli. Życzę powodzenia wszystkim ;p
@jakisziemniak9559 жыл бұрын
Slawke Lepiej zaczynać od Assemblera? Też można, tylko po co się z tym męczyć? Warto znać, ale nie ma co używać.
@walimlot9 жыл бұрын
Pan Ziemniak Asembler jest za prosty, lepsze są binarne zapisy kodów bo poznasz prawdziwy język procesora. Taka filozofia powinna być rozszerzona na wszystkie aspekty życia, można chodzić pieszo zamiast jeździć samochodem,... Gościu chciał zaimponować sobie i innym, Arduino jest dziecinnie proste, nieprofesjonalne a on jest przecież super profesjonalistą który zaszczycił swoją wypowiedzią dzieciarnię. Osobiście polecam Arduino elektronikom, którzy już nie mają miejsca w głowie do dodatkowe rozszerzone systemy.
@walimlot9 жыл бұрын
Slawke Właśnie, twoim problemem jest to, że nie potrafisz praktycznie wykorzystać możliwości mikrokontrolera i ograniczasz się do poznawania jego funkcji. To co piszesz o Arduino to niestety bzdury, ułatwienia nazywasz utrudnieniami a tworzenie programu to nie tylko gotowe biblioteki. Pewnie cię to irytuje, że całkowicie początkujący elektronik i programista potrafi na Arduino uruchomić wyświetlacz LCD, silnik krokowy czy inne ciekawe funkcje. Właśnie o to chodzi w programowaniu, tego się nie nauczysz, musisz się urodzić z kreatywnym umysłem, musisz mieć predyspozycje, gdybyś je miał to byłoby ci wszystko jedno jaki język programowania a ułatwienia traktowałbyś jak dar losu.
@dobry94809 жыл бұрын
Z Dupino xD
@leonrzepka42549 жыл бұрын
panie maras/ subskrybuje ciekawy kanał i pozdrawiam / poproszę o meil do pana - w związku z avrami - coś bym zaproponował - 88janko@gmail.com
@elektromaras9 жыл бұрын
leon rzepka elektromaras@gmail.com nie obiecuję że odpiszę od razu ale będę się starał :)