"Nejoptimističtější odhady mluví o tom, že to spotřebuje třeba 10x víc, než BitCoin." Můžu poprosit o zdroj na ten odhad? A srovnáváte trochu hrušky s jabkama. Z hlediska provozních nákladů měn nemá smysl započítávat celý finanční sektor, ale jen tu část, která přímo souvisí s provozem té měny. Banky samozřejmě kromě zázemí pro elektronické transakce plní spoustu dalších funkcí, jako fyzické zabezpečení cenin (všech, ne jen peněz), pojišťovnictví, půjčky, hypoteční služby, atd. A naopak do provozu BC by se měly stejným způsobem započítat náklady na provoz online peněženek, burz, atd. To srovnání VISA vs BC samozřejmě význam má. Ten poměr v nákladech na 1 transakci je totiž momentálně skoro 1:500000 ve prospěch VISA. To je přece extrémní nepoměr! I kdyby se do toho celý ten finanční sektor započítal (což je z hlediska porovnání nesmysl), tak to ten poměr stále zdaleka nevyrovná. Pokud BitCoin na 1 transakci spálí 741 kWh (údaje za rok 2020), tak to je opravdu extrém - bez ohledu na to, jaká část z toho je vyrobena z obnovitelných zdrojů, a "zalevno" soudruhama v Číně. Které z navrhovaných řešení tohle dokáže srazit na nějakou aspoň řádově srovnatelnou úroveň? Pokud vím, tak existující řešení řeší hlavně škálování výkonu, tj. počet transakcí za jednotku času, ne energetickou náročnost. Ta pokud vím zatim nijak prakticky vyřešená neni, takže ta kritika je naprosto na místě.
@MaldaNator4 жыл бұрын
Super video, skvěle vysvětleno 😊👍 Tohle téma často vysvětluji okolí, nyní začnu rozesílat video 🙂 Děkuji 😬
@lukasst2053 жыл бұрын
Spousta těch argumentů je hodně účelová a spekulativní. Ale chápu, že tady je hlavním účelem plácání se bitcoinářů mezi sebou po zádech, a na to se hodí. :))
@pavelbursa92472 жыл бұрын
A mas neco realnyho jako protiargument?
@Karas12Cz4 жыл бұрын
Suprově vysvětleno Kicome. Aspoň vím,kam danou osobu poslat,kdyby tvrdila,jak moc neokoligické těžení BTC je. Jako vždy díky :)
@RaceKara4 жыл бұрын
Supr! Velká satisfakce, když už jsem vystudoval obor s názvem "Technická ekologie" :-) Díky!
@Hondzaa4 жыл бұрын
Perfektně vyargumentované, s vtipnými meme jako vždy. Potěšil jsi mě. Jen tak dál....
@zikmunddvorak48163 жыл бұрын
Ono je to vyargumentovaný jenom těmi meme. Reálný argumenty tam nejsou, pouze rovnávání jablek s hruškama. Srovnal pán například energetickou zátěž PayPalu a Bitcoinu, když ho Bitcoin nedávno vyrovnal? Nikoli. Pro bitcoin by to totiž vyšlo dost špatně a to se nehodí do krámu.
@ritchbeachofficial36413 жыл бұрын
@@zikmunddvorak4816 paypal je platobná brána (nie sieť), ktorý by bez bánk nefungoval.
Krásný srovnání s tím Paypalem - potřebuje PayPal obří datový farmy jako bitcoin? Asi ne. Jinak to srovnání s bankama je čirá demagogie - banky zajišťují daleko víc věcí než zajištění transakcí. Například půjčky, hypotéky, financování podniků - zajišťuje něco z toho bitcoin? Taky ne.
@kyjo726823 жыл бұрын
A provoz datacenter pro kryptopeněženky, kryptoburzy, atd., taky neni zadarmo.
4 жыл бұрын
pocuj stava sa z teba moj oblubeny kanal, prijemny hlas, dobre vystupovanie, grafika fajn, zaujimave info... super praca moj cesky bratr :)
@klaradvorakova34104 жыл бұрын
Sleduji tě už víc jak rok a musím říct, že je to lepší a lepší. Díky moc za tvoje videa :)
@denisdubsky4 жыл бұрын
Velmi kvalitně podané informace. Dík
@peterliptak28964 жыл бұрын
Ako vždy SUPER
@lpapen4 жыл бұрын
Po nějaké době MME - Many Meme Epizode... super 👍🏻🙂
@L4ZzyLP3 жыл бұрын
Prostějovské lázně za padika! Na to mi nešahej :D + nejlepší pokec s dědama :D chodím každý týden
@jirivejnoska4 жыл бұрын
Pěkné video palec hore
@mrkvicka19954 жыл бұрын
díííki za veľmi zaujímavé informácie ...
@powerofbass4 жыл бұрын
paráda ! :) hodně dobře Ty :D .. ještě je super když se vyprodukvané teplo využije.. v zimě na vytopeni baraku,na skleniky apod.. :) ale važně super práce co děláaš, člověk se ikdyž lecos ví vždy doví zase něco nového a ještě i pobaví :)
@kryptofun8464 жыл бұрын
Tento tip videí je topka 👍 Ja som spotrebu elektriny Bitcoinu počítal podľa hashrate - mám na to samostatné video a vychádza to ako spotreba Slovenskej republiky
@petrsimunek85414 жыл бұрын
Kicom opět skvěle! Jen tak dál
@dominikvladyka49194 жыл бұрын
Stejně se vždycky nejvíce těším na ty meme v tom videu...🤣🤣👍👍
@martinmikulka29984 жыл бұрын
Pěkné video, díky.
@darekprasil9314 жыл бұрын
Kubo, skvělý video! 🙂 Když jsi zmínil toho Juraje Karpiše, nechtěl by jsi ho pozvat na stream? Ekonomický stream dlouho nebyl. 🙂
@BTCKNL4 жыл бұрын
Zkusim 😊
@Gregi13374 жыл бұрын
Ahoj Kicome, obnovitelné zdroje ≠ pozitivní dopad na planetu. Jinak fajn video, pěkně laicky vysvětleno pro široké publikum.
@remaxdelux4 жыл бұрын
Skvělé video!
@Jakubaakk3 жыл бұрын
Tak jsem se konečně na tohle video podíval, abych měl pohled na toto i BTC fanouška. 1. argument: banky žerou více - pominu to, že se jedná pouze o nějaké odhady. BTC je pouze transakční síť/služba a sama o sobě nepoužitelná pro spoustu transakcí. Osobně si nedovedu představit rozšíření BTC bez L2 sítí, takže i ty musíme do argumentu zahrnout a ty by se měly škálovat s množstvím transakcí (ale mohl jsem špatně pochopit jejich technické nasazení). Dále máme na straně bank možnost používat bankovky, což BTC neumí a je otázka, jak se k tomuhle stavět při porovnání. A když jsi zmínil třeba pobočky, tak ty bych do porovnání vůbec nedával, neboť jejich služby můžou fungovat i na BTC. Finanční poradenství, poskytování úvěrů, ... 2. argument není argument - je to pouze konstatování naší existence 3. argument - diskutabilní, ale v tomto stavu je to plus. Na druhou stranu si myslím, že tyto elektrárny uprostřed ničeho vůbec neměly vzniknout. Ze začátku jsem byl proti BTC, jelikož jsem neměl informace. Po nastudování jsem k němu kritický, ale doufám, že to zvládne. Nicméně se musí vyřešit spousta problémů, než dojde k případné adopci mezi lidmi.
@pavelbursa92472 жыл бұрын
Re 2. Argument ma pravdu: kdo muze urcovat, ci spotreba je dulezitejsi. To no-coiners obvykle delaji. Re 3. Argument: hydo, ok, ale u tech plynu ma pravdu. Nic jineho by tu emergii neumeli vyuzit.
@Daniel-te6tz4 жыл бұрын
Skvělé videjko 👍
@Hobbittak4 жыл бұрын
Výborné video. 👍👍👍
@marekv21974 жыл бұрын
Nepleťme si enviromentální a ekologickou pohromu. Jsou to dva rozdílné pojmy. Ale to je jen detail, video se fakt povedlo :D
@kyjo726823 жыл бұрын
Ekologická pohroma je ale důsledek té enviromentální. Globální oteplování - způsobené emisemi CO2 a dalších skleníkových plynů - ničí ekosystémy.
@ondrejputna50073 жыл бұрын
Přijde mi, že se snaží zuby nehty obhájit neobhajitelné. Obrovské množství spálených fosilních paliv na nějaké výpočty je prostě fakt. Když už se někde produkuje elektřina ekologičtějším způsobem, tak ať nikdo neříká, že vypustit ji ve formě tepla do atmosféry s tím, že mi zůstane nějaké číslo, je nejsmysluplnější řešení.
@witchelia2 жыл бұрын
Argumenty na nule, spíše výsměch ekologii
@pavelbursa92472 жыл бұрын
Spotreba elektriny btc siti neni rozhodne stavilni. Diky velmi nadstandardni ziskovosti tezby (ktera roste s cenou btc), roste i pocet zapojenych mineru a bude rust tipuju na 2-4x toho, co je ted, ceteris paribus. Asicy se nestihaji vyrabet, proto ta spotreba jeste neni tak vysoka. Pokud cena btc poroste, poroste i spotreba elektriky, jeste nekolik dalsich halvingu.
@tjechy3 жыл бұрын
Moc pěkné a hodnotné video na argumenty. Děkuji :-)
@martinhyska12064 жыл бұрын
Demagogie. 1)byl problem vzdycky, pac se zvysujicim se difficulty zadna bezpecnost neroste, roste jenom narocnoct na vytvoreni bloku. Bezpecnost bys mohl definovat jako hashrate cele site/hashrate nejlepsi masiny na trhu. Takze bezpecnost zustava cca stejna, jako v dobach kdyz se tezilo na cpu a nebyly jiny masiny, jen se posunulo to cislo: difficulty. Vlastne difficulty je dost problem, pac s jeho rustem se zvysuje spotreba a narocnost, ale ne bezpecnost. Kdyby byl nejak bitcoinovej blok timelocknutej na 10 min a prepracovanej algoritmus bez difficulty, pak usetris TW energie. Sorry, ale jako rict, ze neco zere vic, to neni zadnej argument, je to utek od problemu, kterej tady byl a je.
@riskototh3 жыл бұрын
No, len panovy staci premenovat "spotrebu" na "skalovatelnost" a jemu to uplne staci... Ako to, ze na zaciatku to nebolo take vypoctovo narocne (rozumej, zralo to menej energie) ako teraz? Proste chujovina, ktorej narocnost neustale rastie, je iracionalna a dlhodobo neudrzatelna... Proste nikto mi dodne nedokazal vysvetlit, na co je toto cele dobre.
@martinhyska12063 жыл бұрын
No vyssi hashrate je proste jen chamtivost tezaru s zadnou bezpecnosti to moc nesouvisi. Vsude ve zpravach to slysis, ze sit je ohrozena jen kdyz se tezba extremne centralizuje a nejakej pool ziska nadpolovicni vetsinou sily. Jestli je to ale 10H/s nebo 10 TH/s je uplne jedno. Vlastne Slushuv slavnej "pool" je pro bezpenost site velky "-", velky "+" akorat pro osobni zisky.
@martinhyska12063 жыл бұрын
Kdyz se nad tim zamyslis, tak to z urcityho uhlu chujovina je. Proste cela sit by ulpne stejne bezela na 10 nobookovych cpu. Kdyz se zvysi Hashrate site treba 10x, tak se jen ztizi nesmyslna uloha 10x, tak aby se blok vytezil vzdycky kolem 10 minut. Takze ty TH/s jsou propaleny zbytecne. Nevetsi problemy byly jen kdyz se prechazelo z cpu na gpu a z gpu na asic, tam proste klidne jedna masina, ktera mela o nekolik radu vetsi vykon, mohla jako samotna jednotka ziskat hned 50% vykon cele site. Kdyby ten algoritmus byl locklej nejak na cpu, tak zadny takovy vykony nepotrebujes. Bohuzel lidska chamtivost i vynalezavost to na tech gpu vzdycky rozjela.
@martinhyska12063 жыл бұрын
Ty prvni walletky mely v sobe solo mining. Ten navrh dle me byl zcela jinej. Predtav si, ze pracujes na pc a treba 20% nevyuzityho cpu pridelis na potvrzovani transakci s tim, ze mas sanci na vyhru v loterii v podobe BTC. Myslim, ze ta emise byla zamyslena jako nahodna, az nekdo prisel s tim, ze by se na tom dalo vydelavat a tak se rozjel ten pool byznys a s nim sla hashrate brutalne nahoru.
@riskototh3 жыл бұрын
@@martinhyska1206 takze myslienka bola na zaciatku mozno dobra, ale jej implementacia a nasledne "pouzitie" je uplne "mimo misu"...
@spiglik3d4 жыл бұрын
super video, dobré argumenty, perfektní informace - Díky
@mr.gourmet4303 жыл бұрын
Říct, že spláchnutí je neekologické je blbost. A právě v některých případech může více zatěžovat infrastrukturu samotné nespláchnutí.
@Axtrion4 жыл бұрын
Nice videjko....👍🎈😜
@PavolFilek4 жыл бұрын
Mineri sú tak bohatí, že nejaká FVE za 40000 € s panelmi, baterkami a meničmi, nemôže byť problém, ak majú na ASIC za 4000 € či GPUs od 400 do 1500 € kus.
@martinkudlacek4874 жыл бұрын
Začátek be like: dneeeeééés se podívaaaaááme na tooooo, jak je to ve skutečnostiiii s ekologií Bicoinu 😊😊🤣 Super video, díky 🥰
@tutun4 жыл бұрын
V Číně i jinde, prostě vyrobí elektřinu bez ohledu na jakoukoliv ekologii a minery jim to přeměněj na prachy. Řeči o tom, že by se tam jinak točily turbíny na prázdno, jsou jen řeči.
@tiktak78734 жыл бұрын
Váš názor (at je jakýkoliv) na Kauri ?
@soldiercze4 жыл бұрын
Hele prosimte, kde si sehnal ten bitcoin ticker, ten budik... shanim se potom uz dlouho a nemuzu nic najit. Diky
@m.bielcik31214 жыл бұрын
Tohle je brutálne super . Oooo k+++++
@2120255103 жыл бұрын
11:27 Tady trochu plácáš. Ve skutečnosti kdykoliv si koupíš elektřinu, tak tlačíš na výrobce, aby šli s cenou dolů, resp. tlak konkurence na ně tlačí, tedy není to nic vzácného. A pokud srovnáš spotřebu bitcoinu a třeba hutního průmyslu, tak je to mravenec vedle slona. Je ovšem pravda, že podnikatelský záměr energetické společnosti vybudovat nový zdroj čisté energie může motivovat naděje, že spotřebitel (těžař) se do dané oblasti časem přistěhuje.
@kyjo726823 жыл бұрын
"kdykoliv si koupíš elektřinu, tak tlačíš na výrobce, aby šli s cenou dolů" -- Totální nesmysl. Růst poptávky vždy vede k *růstu* cen, ne k jejich snižování. Provoz bitcoinu zvyšuje ceny nám všem, takže se na něm v podstatě nedobrovolně podílíme..
@futurefriendlyfood4 жыл бұрын
diky, ale douč se, co znamená slovo ekologie. Používáš ho dost mimo. ;)
@NosicekontejneruCZ3 жыл бұрын
Zajímavý fakt je, že jsem objednal solární elektrárnu, protože až po nápadů těžit měny mi návratnost dává větší smysl..
@jewlwlknhieorhghertuzeakhgheko4 жыл бұрын
Tady mají kritici s BitCoinem problém v tom, že za to vysoké množství energie dostanou něco nehmotného a zdánlivě pomíjivého. Pořád to stojí na té nedůvěře v BitCoin samotný.
@pavelmilos46174 жыл бұрын
Je to borec. Díky tobě, že děláš takovou osvětu. Já jako normální, pracující člověk nemám čas sbírat všechny informace, abych dokázal relevantně posoudit veškeré aspekty bitcoinu. Ale když mi takhle pěkně naservíruješ, tak je to bomba. Člověk si o tématu nestranně zauvažuje a musí jen souhlasit. Už se těším, až bitcoin začne chápat větší procento lidstva.
@kyjo726823 жыл бұрын
Spíš demagogii než osvětu.
@riskototh3 жыл бұрын
jj, nestranne si zauvazoval, ale zabudol tie uvahy podlozit faktami, takze su to LEN uvahy... ale pekne o tom rozprava, prelozi to kadejakymi debilnymi videami, a ono je to potom "takove libive"...
@wantedCZ4 жыл бұрын
Nemohli by v té Číně udělat 51-procentní útok?
@marekbatory39214 жыл бұрын
ešte ku tejto téme by som rád pridal to, že ako veľmi sú novoročné ohňostroje ekologické
@marekvavra8403 жыл бұрын
Řešil zde někdo, co bude s těmi pracovními místy, kdyby měli do budoucna nějaké banky zkrachovat? Existuje na to nějaký argument? Díky jen pro zajímavost Protože z mého pohledu BTC pracovní místa úplně přinést nemůže, nebo ano?
@pavelbursa92472 жыл бұрын
Bankeri si jiste nejake misto najdou. Pri kazde zmene / inovaci se spise mista vytvarely.
4 жыл бұрын
Zakazat a basta. :) Reakce na Kicoma, kterej se tam chvasta slovem "zakazat ..."
@simoncelli10104 жыл бұрын
s klotasom sme spokojny ze si pekne po slovensky dal jednu vetu :D .....info super ...diky Kico ...si najlepsi ....bitcoin je mier
@Yjarin4 жыл бұрын
👍
@oktipy4 жыл бұрын
Až zestárnete, tak prosím nechoďte pane do sauny, nebo mě bude špatně. Samá kůže, dědek jeden nemůže sedět doma na pudeli kua. Vy potřebujete posilovat prostě sportovat ( mladý chlap a sval řádný) a ne relaxovat po výkonu u pc.
@BEGYcz4 жыл бұрын
možná stačí říct, že spotřeba BTC sítě není problém BTC ale spíš je to zrcadlo člověka. Z principu kdyby vypadlo půl výkonu sítě - její rychlost se nezmění - ale ejhle, máme poloviční spotřebu. Neboli za celkovou spotřebu nemůže BTC - ale spíše my lidé. Což se blbě poslouchá... :D
@riskototh3 жыл бұрын
vlastne najvacsia nevyhoda BTC je BTC sam - zla metrika z ktorej sa "vyplaca" odmena za prevadzku siete...
@tomm52434 жыл бұрын
Methan je 996 krát efektivnější skleníkový plyn než oxid uhličitý navíc oxid uhličitý je z atmosféry spotřebováván fotosyntézou, methan při velmi vzácných a specifických podmínkách může schořet, ale v podstatě v atmosféře zůstává. Při hoření se jeden methan přemění na jeden oxid uhličitý a dvě molekuly vody, takže spalování methanu je 100% ekologické. Zemní plyn, který doprovází ložiska ropy je složen 94 - 99% z methanu, zbytek jsou různé další organické sloučeniny, ty ale pro své shoření potřebují nějaké speciální podmínky např. zvýšenou teplotu a proto jen zapálení nestačí, pokud by se ale zemní plyn pálil v elektrárně, tak už dnes máme technologie pro navození takových podmínek, že dokážeme všechny složky zemního plynu přeměnit na oxid uhličitý, vodu a dusík, což jsou látky které tvoří naši atmosféru přirozeně.
@pavelbursa92472 жыл бұрын
Nemas pravdu. Methan je pouze cca 30-33x horsi nez co2. Z tuny spaleneho methanu je tuna co2. Zkus wikipedii.
@Javadabadooo4 жыл бұрын
BTC vs Bankovní systém (roční srovnání) celkové náklady v miliardách $: 0,79 vs 1870 použitá energie v milionech GJ: 3,6 vs 2340 produkce CO2 v milionech tun: 0.6 vs 390 další data třeba tady: steemit.com/bitcoin/@cryptotem/the-annual-costs-of-bitcoin-compared-to-banking-gold-mining-paper-currency-and-more Prostě fakta.
@kyjo726823 жыл бұрын
To nějak nevychází, ne? 71.12 TWh = 256032 TJ, rozhodně ne "3.6 GJ". A to jsou 3 roky staré informace. Za rok 2020 byla spotřeba BitCoinu už 121.36 TWh. Průměrná cena elektřiny globálně je 0.14 USD za 1 kWh, tak si to přepočítejte! ;) A nechápu, proč tam započítáváte celý bankovní systém. Banky krom elektronického bankovnictví provozují spoustu dalších služeb, které s provozem měny nesouvisí - zabezpečení cenin, půjčky, hypotéky, pojišťovnictví, atd. A do nákladu na bitcoin je třeba započítat provoz datacenter pro kryptopeněženky a burzy.
@sjkkakkksdhs4 жыл бұрын
Takže si kupim akcie čezu
@syngularita7214 жыл бұрын
Hustě Jakube 😏
@Barendol4 жыл бұрын
Bitcoin je ekologická pohroma. Víš, kolik se kvůli němu vytěží hektarů lesa?
@dominikvladyka49194 жыл бұрын
And there we go again
@wochomejteqvychechtlee13844 жыл бұрын
Ty hektary lesa jsou vytěžený kvůli lidský hamižnosti. Někdo má možnost zpeněžit, tak to udělá. A je jedno jestli za klasický prachy nebo bitcoin.
@marekbatory39214 жыл бұрын
ešte ku tejto téme by som rád pridal to, že ako veľmi sú novoročné ohňostroje ekologické