Wiktor, wielkie dzięki za prezentację książek. Od kilkunastu dni mam podobny stos (nieco mniejszy) już u siebie. Właśnie doszedłem do końca ksiązki "Opowiadanie obrazem" i chętnie podzielę się refleksjami na jej temat. To co z "Opowiadanie obrazem" uznałbym jako podsumowanie to: 1. Kontrast wizualny lub podobieństwo wizualne to narzędzie które wpływa na emocje u odbiorcy 2. Nadużywanie kontrastu, po pewnym czasie stanie się podobieństwem wizualnym, bo widz się do tego dopasuje 3. Trzeba mieć świadomość ryzyka zaszufladkowania i podejścia sztampowego przy stosowaniu opisanych reguł. Reguły warto znać, by móc stworzyć film który widz zrozumie. Zachowanie spójności może pomóc w tym by oglądanie nie było zbyt męczące, bo dość często widz chce coś obejrzeć by właśnie odpocząć. I finalnie, reguły warto znać by je w odpowiednim momencie złamać by złapać zaciekawienie widza. Książka składa się z dwóch typów rozdziałów, pierwsza grupa to te opisujące kontrast i podobieństwo w różnych wymiarach wizualnych, na początku takich samych jak w fotografii (kadr, głębia, linie, barwa). I te rozdziały mogą być trochę nudne, bo każda osoba osoba która robiła kiedykolwiek zdjęcie i je edytowała, na pewno zna te pojęcia i czuje czym jest kontrast i podobieństwo. Więcej można się dowiedzieć od rozdziału 7 "Ruch"- tutaj mamy już tematy ściśle związane z filmem, bardzo ciekawy rozdział to "Rytm" - który dotyczy zarówno fotografii (pojedynczego kadru), ruch obiektów jak i sekwencji ujęć czyli rytmu montażowego. Zamknięciem książki (choć to nie jest ostatni rozdział) jest dla mnie "Fabuła i struktura wizualna" gdzie łączymy rozkłada napięcia w historii z intensywnością wizualną obrazu. Książka jest napisana przez Amerykanina, sprawdziłem to po przeczytaniu rozdziału dotyczącego koloru, w którym autor chyba czuje się zobowiązany wytłumaczyć że "spokój morza" nie jest nazwą koloru :) Podsumowując, dla mnie najciekawsze rozdziały z tej książki to od 7 "Ruch" do 10 "Praktyka, nie tylko teoria". Z wcześniejszych rozdziałów nowością było dla mnie to, że kolory ciepłe wydają się być umieszczone bliżej na ekranie niż zimne, co pozwala nieco manipulować głębokością obrazu.
@MarekIwaszkiewiczMusic6 жыл бұрын
Świetny pomysł na odcinek! Tylko tak dalej :)
@OFFmasterONline6 жыл бұрын
Pomysł kiełkował od 2011 roku :D
@MarekIwaszkiewiczMusic3 жыл бұрын
@Joey Skylar I'll be sure to NOT to. Thanks
@OFFmasterONline5 жыл бұрын
19:19 - Udało nam się znaleźć przyczynę dlaczego w książce Sztuka Filmowania napisane jest, że światło 3200K jest światłem białym. W definicji światła białego możemy znaleźć info, iż może nim być już para barw prostych. Pod względem temperatury barwowej światło białe dzielimy na: ciepłe , neutralne, chłodne, dzienne i dzienne chłodne. Wszystkie są z definicji białe. Więc halogen 3200K jest światłem ciepłym ale nadal białym. W praktyce filmowej kiedy zaświecimy obok siebie halogen 3200K i led 5500K to taki led jest widocznie "bielszy", stąd intuicyjnie nie nazywamy halogenu białym światłem, choć z definicji nim jednak jest a samo postrzeganie bieli jest subiektywne :)
@Ad3vodE5 жыл бұрын
Od jakiegoś czasu interesuję się filmowaniem, oglądam tutoriale na YT, ale w tym wszystkim brakuje mi takiej konkretnej solidnej wiedzy, którą mogę znaleźć w literaturze. Po obejrzeniu tego materiału planuję zaopatrzyć się w: -Reżyseria filmu reklamowego, -Okiem filmowca, -Opowiadanie obrazem, -Film ART Sztuka filmowa -Filmowanie lustrzanką cyfrową. Dzięki za materiał mam nadzieję, że dzięki temu złapię niezły progress w tworzeniu wspaniałych filmów.
@oskarwadowski14946 жыл бұрын
Czekałem na tego typu materiał, teraz już wiem za co najlepiej zabrać się w następnej kolejności. Wielkie dzięki ;)
@AdamAljovich6 жыл бұрын
Super materiał! Mam podobną stertę książek. Polecam jeszcze "Sztukę produkcji filmowej" (autor Gregory Goodell), cegła, ale dobrze napisana. Natomiast jeśli chodzi o pisanie scenariuszy to "Kurs pisania scenariuszy" (autor Lew Hunter), jak dla mnie książka świetna, czyta się to jak fabułę, bo facet omawia poszczególne aspekty pracy nad scenariuszem na przykładzie konkretnej historii i prowadzi przez nią czytelnika.
@meskipunktsiedzenia3843 Жыл бұрын
Super, będę polecał - szkoda że tak mało ludzi docenia fachową wiedzę pozdrawiam
@sz.p64022 жыл бұрын
Dziękuje za polecenia. Właśnie czytam reżyserie filmu marketingowego :)
@pawel_jozefczyk5 жыл бұрын
Super odcinek. Czekam na kolejne.
@KsiążęChorwacji6 жыл бұрын
Mega pomocny film, mam sporo książek z tego wydawnictwa, ale nie wiedziałem jak się do nich zabrać. Dzięki!
@OFFmasterONline6 жыл бұрын
I jaka decyzja? Od czego zaczniesz?
@KsiążęChorwacji6 жыл бұрын
OFFmaster ONline Najpierw kino w pigułce, by odświeżyć sobie podstawową wiedzę i żeby przejście do następnych lektur było łagodniejsze i w miarę bezbolesne. Następnie ilustrowaną Historię Filmu wydawnictwa Historica. Potężna książka, ale myślę, że jak najbardziej dokładna znajomość historii kina stanowi podstawę, aby dalej się rozwijać. Potem FilmArt, Sztukę Filmową. Trochę mnie przeraża, bo nie jestem jeszcze w wieku studenckim, ale spróbuję. Przynajmniej gdy będę miał to jako podręcznik na studiach filmowych, będę już miał w niektórych rejonach rozeznanie. No i na końcu Sztuka Reżyserii Filmowej, jako kompendium wiedzy związanej z zawodem, który sobie wymarzyłem. Mam wrażenie, że te 4 książki to podstawa. Mając je przeczytane (może trzeba będzie kilkukrotnie), będę mógł czytać następne z pewną dozą dowolności co do kolejności (przepraszam za rym), większym luzem, a przede wszystkim - zrozumieniem.
@OFFmasterONline6 жыл бұрын
Super! Koniecznie daj znać jak Ci się te książki podobały i czy faktycznie Cię czegoś nauczyły. A do szlifowania warsztatu reżysera lub operatora to koniecznie zapraszam na warsztaty do nas!
@rezik22 ай бұрын
Kolejna książka przez którą przeszedłem: Okiem filmowca Główne przesłanie: niech kadr będzie wolny od przypadkowych obiektów. Największa część książki dotyczy zestawienia ujęć oraz kilku ruchów kamery. W części dotyczącej ujęć jest trochę powtórzeń typu copy paste przy filmowaniu SD i HD a także przy wyborze obiektywów.. Trochę jakby na siłę dodane jak gdyby komuś zależało na zwiększeniu ilości stron.
@27wooky3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za ten odcinek. Czy przez te ostanie 3 lata pojawiło się coś nowego, ciekawego? Pozdrawiam serdecznie😌
@bartisloneczko27526 жыл бұрын
lapa dla fejmu i zeby film sie nie zgubil :) obejrze pozniej, dzieki
@znowumaluje65924 жыл бұрын
super materiał, jestem ciekawa gdzie kupujesz książki, o których mówisz?
@OFFmasterONline4 жыл бұрын
Bardzo dziękuję - książki kupowałem bezpośrednio z wydawnictwa www.w-wm.pl/ oraz w empiku
@dariap54164 жыл бұрын
Czasami też staczy wpisać tytuł w internecie i wyszukać w jak najlepszej cenie :)
@kostekoblizajek33964 жыл бұрын
Hej mam pytanie .Czy. mógł byś ocenić tematykę mojej książki którą wydałem Pakt Z Aniołem tom pierwszy .Bo mam chęci z tej historiii zrobić film kinowy gdy wydam drugą część książki ... pozdrawiam
@bartisloneczko27526 жыл бұрын
15:50 "must have" jak ktos na szybko co na pewno
@OFFmasterONline6 жыл бұрын
Barti Sloneczko to jest pytanie? :D
@bartisloneczko27526 жыл бұрын
OFFmaster ONline nie, nie ten tytul mi najbardziej potrzebny ^^
@dearnel832811 ай бұрын
A które to must have wiedza ( wystarczające podstawy ) zeby mieć szanse zdać na filmówke ?
@OFFmasterONline11 ай бұрын
Gramatyka Języka Filmowego, Jak Zdać Do Szkoły Filmowej, Opowiadanie Obrazem, Okiem Filmowca, Reżyseria Filmu Reklamowego
@kurdeszno14 жыл бұрын
To co polecacie ze współczesnych wydawnictw w zamian za "5 tajników warsztatu filmowego"? Szukam podstaw operatorki i montażu. Jak budować ujęcia, tak żeby nadawały się potem do montażu.
@OFFmasterONline4 жыл бұрын
chyba nagram Q&A do tego. Jak masz więcej pytań to pisz, bo szykuje się pogadanka.
@dariap54164 жыл бұрын
Dzień dobry. Bardzo przydatny film jednak mam problem z zakupem i chciałabym się bardziej dowiedzieć na tematy które mnie interesują. Gdyby ceny książek byłyby niższe to nie miałabym tak problemu a nie chcę się rozczarować. Chciałabym się dokształcić w takich tematach jak historia powstania kina, pojęcia związane z filmem jak i pojęcia związane z kręceniem filmu, oświetlenie i kadry.
@OFFmasterONline4 жыл бұрын
To na start może w tym zakresie te trzy: Okiem Filmowca, Film Art Sztuka Filmowa, Opowiadanie Obrazem
@dariap54164 жыл бұрын
@@OFFmasterONline Dziękuje za pomoc :)
@MaXimaRrR4 жыл бұрын
Szkoda, że nie mówisz o problemach książek. W przypadku "Okiem filmowca" jest sporo błędów w druku, na siłę wydłużony tekst i językowo kuleje (sporo powtórzeń i zdarzały się dziwne konstrukcje zdaniowe)
@Spolczyk4 жыл бұрын
Witam, poleci pan książkę dla początkującego. W ilu klatkach nagrywac jak iso ustawiać, WB, jaka szybkość migawki . Szukam takich podstaw operowania kamera
@OFFmasterONline4 жыл бұрын
Tego typu podstawy to filmiki na Youtubie - sporo jest szkoleń z podstaw filmowania. Cała sztuka później, to jak sprawić, aby film stał się interesujący pod względem treści.
@sebastianbialkowski90934 жыл бұрын
Szukam literatury o produkcji filmów edukacyjnych, proszę o polecenie ciekawych pozycji.
@OFFmasterONline4 жыл бұрын
Niestety nie spotkałem się z książką, która by rozwijała ten temat. Chyba najlepsze byłyby warsztaty i konsultacje ze specjalistami z tego zakresu.
@sebastianbialkowski90934 жыл бұрын
@@OFFmasterONline organizujecie takie warsztaty?
@sobkowiczfilms18444 жыл бұрын
Świetne wideo. Sam zbieram książki z wydawnictwa Wojciech Marzec i całkowicie się zgadzam z Twoją recenzją. Niestety, jak dla mnie jest tu jedno zgniłe jajo w koszyku - "JAK NAPISAĆ SCENARIUSZ FILMOWY" , w mojej opinii, to książka całkowicie nieudana. To jest jedyna książka, którą wyrzuciłem przez okno po przeczytaniu (poważnie) - bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury. Jak dla mnie autor w tej książce uczy złych technik pisania i złych nawyków organizacji pracy scenarzysty. Czytając czuć brak kompetencji autora i fakt, że książka ta zarabia na siebie samym tytułem. Mimo, iż jest wznawiana co jakiś czas, całkowicie odradzałbym jej lekturę. Jako zamiennik polecam "Format Scenariusza Filmowego" aby nauczyć się dobrej techniki opisywania scen i dialogu w scenariuszu a dodatkowo "Technika montażu filmowego", żeby zrozumieć jak reżyser czy montażysta posługuje się czasem ekranowym w filmie (jak zaczyna i kończy sceny w filmie). Dla osób czytających po angielski 'Save the cat!' oraz "All the best lines". Jeszcze raz super video - 10/10.