Oja, Twój kanał to istna kopalnia wiedzy, której zawsze mi brakowało. Chyba powoli czuję, że pora wrócić do FL Studio. :)
@AmbiguousMotion6 жыл бұрын
W moim przypadku, jak i chyba wielu ludzi zajmujących się produkcją, to problemem jest, czy raczej było, utknięcie zaraz na początku. Wtedy, gdy utwór jeszcze nie ma środka. Wówczas łatwo jest zrobić złe bębny a gdy zrobisz słabe bębny, to jest po numerze. Wystarczyło, że kilka pierwszych sampli, jakie przesłuchałem, było do kitu i już uchodziło z człowieka powietrze. Dlatego nie zaczynam od bębnów. Zaczynam tak: 1. mając już melodię (trudno , melodie trzeba wymyślić, przynieść w głowie ze spaceru, z przejażdżki rowerem itd), znajdujesz do niej akordy i zaczynasz od nagrania tych akordów. Akordy proste - zwykle triady. Użyj jakiegoś podstawowego brzmienia, ale typu pluck, ale nie za krótkiego, a najlepiej normalnie zrobionego pod bas. Warto zdublować podstawę o oktawę. 2. Odetnij dół z tych akordów - padów. Nic nie ma prawa buczeć. 3. Dodaj prosty, rytmiczny patern subbasu - graj podstawowe nuty twoich akordów (toniki). Subbas musisz słyszeć komfortowo, nie za głośno. 3. Teraz dodaj arpegiator do akordów. Najlepiej szesnastkowy, można ósemkowy, minimum 2 oktawy. To powoduje, że praktycznie wypełniasz środek brzmienia i Twoje uszy oswajają się z masywnym brzmieniem. Jeśli wtedy zapniesz w FL Studio na masterze EQ2, powinieneś widzieć pomarańczowy obraz prawie całego spektrum, od suba do high - mid, bez dziur. 5. Teraz dopiero domiksuj bębny. Wszystko: stopę, hihaty, werbel. Zobaczysz, że sam będziesz czuł, jakiej powinny być głośności, aby wspierać brzmienie, a nie je dominować. Zdefiniujesz i klika stopy i jej dół. 6. Masz już podstawy. Teraz rób co chcesz, dodawaj nowe brzmienia, podstaw inne arpegio, być może wywal w ogóle to arpegio początkowe. To jest ten cudowny moment, gdy twój utwór zaczyna praktycznie sam prowadzić cię za rękę, podpowiadać, co gdzie dorzucić, co odjąć. Podejmujesz błyskawiczne i trafne decyzje. Nie wiem, czy zadziała u innych, ale u mnie na sto procent. Ściskam, Piotrek - wspaniały kanał.
@folatel59055 жыл бұрын
Dzięki, to bardzo dobry sposób. Melodia to podstawa. Gdy kołacze mi "coś" w głowie, to jak najszybciej nucę lub pogwizduję do dyktafonu (bo może się bezpowrotnie ulotnić) a później podobnie jak Ty, tylko że zaczynam z prostym rytmem perkusyjnym w tle, który zmieniam i dopieszczam w którymś z następnych etapów produkcji.
@matrze1236 жыл бұрын
I to jest świetny poradnik (ten i Twoje wszystkie)! Wszystko fajnie wytlumaczone w prosty a zarazem profesjonalny sposób. Dzięki Piotrek, pozdrawiam!
@alaj79223 жыл бұрын
Chłopie, ale masz rację! Właśnie spaprałam swój pierwszy mix i szukam błędów. Chyba zostanę tu dłużej :)
@phasershakerakakill5squad3925 жыл бұрын
Jezu jak Ty to dobrze tłumaczysz i nie nudno, konkretnie bez zbędnego pierdzielenia 😀 dzięki wielkie 😉😉
@RyanSmiffDj5 жыл бұрын
Ja używam tego patentu inaczej, i owszem zgadzam się z Matt'em. że nie jest to najlepsza metoda, ale według mnie nie powinno się jej wykluczać :) Ja zaczynam od kompozycji ustawiając gainy aby to jakkolwiek zagrało, aranżacja całości i dopiero wtedy odpalam mikser, wrzucam różowy szum ustawiony lekko poniżej -6 db i koryguje głośności żeby bardzo lekko przebijały szum. Zazwyczaj nie poświęcam temu więcej niż 10 min, bo i tak trzeba to poprawiać. Bardzo fajna sprawa żeby chwycić dosyć dobry zarys do dalszego miksu. :)
@kudus92353 жыл бұрын
Też używam różowego szumu, oraz voxengo spam. Ta ostatnia wtyczka bardzo się przydaje.
@Adrian123multi6 жыл бұрын
Ogladam Cię od samego początku,jesteś dla mnie sztosem Produkuje już kilka lat utwory to dzisiaj uświadomiłeś mnie z niektórych błędów jakie robię :) np.ja mam do siebie to że gdy mam zlecony utwór potrafię go robić przez na prawde długi czas nie czując w nim zajawki a potem gdy go skończę jestem moze zadowolony tym że wszystko gra i ma to spójność ale nie do konca jest to dla mnie zatysfakcjonujace, Inaczej jest jak czuje utwór potrafie go zrobić w na prawde krotkim czasie i potem jest takie wrażenie "wow" Powiem kolego że zarażasz pasją wszystkich młodych i nie tylko :) Produkcja muzyki jest w moim odczuciu oderwaniem sie od rzeczywistości i ty pokazujesz tą "magie" Pozdrawiam i Życze samych sukcesów
@kocho42426 жыл бұрын
Prześwietny materiał. Wszystkie, wspomniane tutaj problemy, odczułem na własnej skórze.
@raazmusic6 жыл бұрын
I kolejny bardzo wartościowy film! Dzięki! Poza tym widzę progres w montażu, bardzo fajnie, ciekawie, no super!
@SurroundedAudioPL6 жыл бұрын
Mi też osobiście się podoba efekt końcowy takiego montażu, tylko niestety trwa on dużo dłużej i pochłania ogromne zasoby energii umysłowej (no i kawy :D ). Ale będę się starał nie schodzić z poziomu
@ilo0076 Жыл бұрын
@@SurroundedAudioPL Witam. Jest możliwość reaktywacji linku o błędach w miksie?
Cześć Piotrze! Świetna robota! Widzę, że korzystasz z produktów od iZotopa. Jesteś w stanie zrobić poradnik na temat Ozona oran Neutrona, o których mówią, że ta para świetnie się sprawdza? Wiadomo, są to produkty bazujące na IA i często krytykowane, że niby to mocna droga na skróty, jednak myślę, że ciekawy temat na materiał, tym bardziej, że nie widziałem w języku polskim. Sam ostatnio upolowałem pełnego Neutrona3 z ich strony bo mieli promocje, więc chętnie byłoby posłuchać co masz do powiedzenia na ich temat. Pozdro i tak trzymaj!
@irmo1656 жыл бұрын
Super informacje. Dzięki. Pozdrawiaczki 👍
@KrisAkaVenno6 жыл бұрын
Świetny poradnik!
@majewskimusic6 жыл бұрын
Madre rady, samo zycie, dziekuje, ;-)
@oczamidja4 жыл бұрын
Co to za efekt glitch na przejściach? Pozdrawiamy super film!
@kamskams-fx6uv4 жыл бұрын
Jesteś cudowny😍 mozna u ciebie zamówić zrobienie masteringu?😊
@lendo2l4r6 жыл бұрын
Świetny materiał
@MichalBulat4 жыл бұрын
Nagraj o tonacji sampli w utworze , osobiscie chciałbym wiedziec czy snare , crash ,filsy, jakies dodatkowe sample muszą mieć tonacje dopasowaną do linii basowej tak jak kick
@andrzejwojciechowski40294 жыл бұрын
A te paczki z samplami to z kad wziasc? Jakies linki pls. lub nazwy etc.
@LukeSeta6 жыл бұрын
Brawo dzięki za materiał leci łapka w góre jednak niestety dla mnie mix to wciąż czarna magia. Może jeśli znajdziesz czas następnym razem to pokażesz na przykładzie jak miksować ścieżki ze sobą, wiem że to trudny temat ale tak tylko delikatnie sugeruje. Najbardziej mnie interesuje jak sprawić żeby dzwięki nie nachodziły na siebie ale żeby każda ścieżka miała swoje miejsce. Pozdrawiam i powodzenia w rozwoju kanału :)
@SurroundedAudioPL6 жыл бұрын
Jasne, to jest tylko jeden ze sposobów podejścia do tematu, i akurat tutaj nie pokazywałem miksowania w praktyce. Zapisuję sobie na przyszłość!
@raazmusic6 жыл бұрын
Co do miksowania ścieżek ze sobą - tak mi na szybko przyszedł do głowy tip, z którego ja korzystam - może Ci pomoże. Moje trzy podstawowe etapy miksu: frekwencja, panorama, głośność (w tej kolejności). Frekwencja - każdej ścieżce obcinam możliwie najwięcej zbędnych częstotliwości w EQ, do póki brzmienie mi pasuje (pamiętając, że np. choć lead bez obciętego dołu brzmi fajnie, grubo - to z basem będzie się gryzł itp.). Każda ścieżka powinna mieć swoją nadrzędną częstotliwość, którą w innych wyciszam. Dodatkowo częstotliwością możemy imitować z jakiej wysokości dźwięk dobiega - obcięcie dołu powoduje wrażenie podniesienia w górę, obcięcie góry i podbicie dołu - sprowadzenie brzmienia na podłogę. Analogicznie z odległością - im instrument/brzmienie chcę bardziej oddalić od słuchacza, tym więcej zabieram najpierw dołu, potem też samej góry. Panorama - kiedy już brzmienia mam czyste, rozkładam je w panoramie, pamiętając, że stopa i sub najlepiej siedzą w środku z przyciętymi częstotliwościami stereo. Reszta - jak brzmi dobrze. Są zasady, a nawet obrazki, pokazujące co gdzie siedzi najlepiej, jednak poza basem często naginam reguły ;) Bardzo oczyszcza brzmienie całości drobne przesunięcia każdego niemal elementu w prawo lub lewo w panoramie, każde ucho ma wtedy mniej do słuchania na raz, dźwięki się nie zagłuszają. Na przykład jak lead składa się z 3 layerów - dobieram dwa najróżniejsze (częstotliwością) w parę i przesuwam w jedną stronę, a pozostały trzeci w przeciwną, podnosząc mu trochę głośność, żeby wyrównać z pierwszą stroną. Głośność - kiedy już brzmienia czyste i rozłożone, to najlepszy dla mnie moment, do regulacji poziomów. Gdybym to zrobił wcześniej, musiałbym po panoramie, a tym bardziej po czyszczeniu, ustawiać poziomy ponownie. Oprócz samej głośności, czyli samej widoczności w miksie, używam jej też do uzyskania dodatkowego wrażenia odległości - zmniejszając poziom głośności i dodając po troszku reverba z długim ogonem, oddalam brzmienie. Także podsumowując mam 3 wymiary: wysokość - freq, szerokość - panorama, odległość - freq + głośność. Podkreślam, że to tylko moja podstawowa technika opisana na szybko - możesz coś wykorzystać, nie musisz. Ale mam nadzieję, że choć trochę pomogłem ;) Pozdro i powodzenia w produkcji!
@LukeSeta6 жыл бұрын
@@raazmusic Dzięki Wielkie za obszerny komentarz. Trochę mi naświetliłeś sprawe. Postaram sie to wykorzystać w praktyce. Pozdrawiam
@mariuszhotynzespoaccord91784 жыл бұрын
W punkt
@AlbertJaron6 жыл бұрын
Ile bicików zostawiłem przez "Mix? Aaa później to zrobię" xD
@ChrisGiecewicz4 жыл бұрын
Kiedyś próbowałem bawić się pink noisem, faktycznie można stworzyć ciekawe brzmienie i dobrą alternatywę (może drugą wersję utworu dla porównania). Ale tak jak mówiłeś, męczy trochę ten szum :)
@nieprawdopodobniebystry21582 жыл бұрын
No i ni ma pdfa :(
@NygussMusic6 жыл бұрын
Teraz już wiem czemu Jay Hardway nie stosuje często kompresora.
@brolu13036 жыл бұрын
jesteś bogiem
@koualsky6 жыл бұрын
uświadom to sobie sobie... ^_^
@6r0k3n5t3ps5 жыл бұрын
Co do zmęczenia słuchu można by powiedziec ze siada percepcja.
@misiek80156 жыл бұрын
zrób odcinek jak zrobić brakdawn w gatunku bigroom chause ;) Pozdro
@radeckitv91626 жыл бұрын
Pierwszy !!! Git materiał !!!
@ProgMe6 жыл бұрын
Tak z innej beczki, Piotrek: nie myślałeś nad uzupełnieniem page'a o Tobie na Equipboard (equipboard.com/pros/matt-bukovski)? Jestem ciekawy (i pewnie nie tylko ja) Twojego ekwipunku ;>
@SurroundedAudioPL6 жыл бұрын
Spoko, fajny pomysł!
@LiamTomaszewsky6 жыл бұрын
Ja pamiętam tego kota w worku zwanego Zonk :D
@davedaikyu82074 жыл бұрын
9:09 To ja xD i jeszcze sobie to na soundclouda uploadujesz żeby komuś pokazać i amen
@oskar91686 жыл бұрын
🔥
@martinwilliams95166 жыл бұрын
Jak porównywać ścieżki referencyjne do swoich projektów skoro one są po zabiegu masteringu?
@SurroundedAudioPL6 жыл бұрын
Przyciszyć je do tej samej głośności co nasz utwór, najlepiej korzystając z miernika który pokazuje wartości w skali LUFS (loudness units). Nie widzę innej rady, najwyżej możesz trochę limitera użyć na swoim utworze aby zasymulować redukcję dynamiki dla celów porównania - chociaż osobiście ja rzadko widzę taką potrzebę
@rapone95765 жыл бұрын
racja racja, dobre stwierdzenie. Porównać mozna dopiero przy masteringu wtyczką (polecam) Magic A. Z miksu staram sie wyciągnąć maxa, kompresuje do Wav, wrzucam sam plik wav juz tylko do DAW i na Master i zapinam tą wtykę .Przęłączam sie co chwila i wiem w którym kierunku iść. Mega pomocna wtyczka. Użyłem jej pierwszy raz niedawno i slysze meega inny kawalek wreszcie jakiś poziom.A gdy robisz miks to przełączyć się raz po raz mozna tez na sekund kilka, wtedy ucho wyłapie chociażby poziomy głośności.Wiadomo kazdy ma swoje sposoby, ja robie w ten sposob od niedawna i zauwazylem roznice. Pozdrawiam :)
@solana8836 жыл бұрын
8:45 mi akurat takie słuchanie na okrągło pomaga, czasem przyjdzie mi do głowy nagle jakiś pomysł, albo zauważe ze cos jest nie tak czego wzcześniej nie zauważyłem, tylko wiadomo raczej głośno tego sie nie powinno słuchać
@SurroundedAudioPL6 жыл бұрын
Ja to tego unikam bo potem jestem znudzony utworem i wolę szybko go zrobić zanim przyjdzie mi do głowy porzucić projekt i zająć się kolejnym :)
@solana8836 жыл бұрын
może dlatego że w sumie to nie jestem jakiś zawansowany w tym co robie i nie wszystko zauważe od razu
@kamilbachowski14776 жыл бұрын
Na kiedy kolejny film zaplanowałeś :D?
@SurroundedAudioPL6 жыл бұрын
Haha, no na pewno nie będzie tak długiej przerwy jak teraz. Będę się starał raz w tygodniu, a czasem częściej.
@antonisiejka5 жыл бұрын
Ściągawka Ci sie zwiesiła na blogu
@MEDIASYSTEMSTUDIO5 жыл бұрын
Faktycznie wyrównywanie poziomu głośności podczas modyfikacji sygnału - cenne przypomnienie...
@MrMarcoo856 жыл бұрын
Spoko materiał... odnośnie różowego szumu akurat wczoraj oglądałem ten materiał... wszytko się zgadza... pozdro kzbin.info/www/bejne/n4K8oHmteLeMitk&t
@SurroundedAudioPL6 жыл бұрын
O widzisz, też teraz obejrzałem i widzę że ten gość ma podobne wnioski