Szkoda, ze masz tak mało wyświetleń bo umiesz trafiać do ludzi. Osobiście wole twoje materiały niż Rogowskiego. Pozdro 😁👋🏽
@Szkielet5 жыл бұрын
Dzięki :) Ja bym nie paczył, które lepsze. Karola są po prostu inne niż moje i tyle.
@gruzuser5445 жыл бұрын
@@Szkielet Są bardziej chaotyczne niż twoje, jakby na koksie leciał haha. Tu fajnie wyjaśnione wszystko po kolei :)
@damiangierek80474 жыл бұрын
A czy w zadaniu 7.3 można przeliczyć 30 dB na x W/m do kwadratu i wtedy porównać to do wyniku, pomimo tego, że w tym przekształceniu nie bierze się pod uwagę odległości r?
@kacperguzinski8491 Жыл бұрын
Ultrasonografem dopplerowskim pracującym na częstotliwości 1MHz mierzymy prędkość przepływu krwi w naczyniu krwionośnym. Maksymalna zmiana częstotliwości rejestrowanego echa wynosi 1.5kHz. Prędkość ultradźwięków w tkance miękkiej jest równa 1540 m/s. Wyznaczyć prędkość przepływu krwi. Skąd mam wiedzieć że krwinka się oddala albo przybliża do źrodła? Jak założymy że się zbliża do źródła to wychodzi wartość dobra, ale na minusie. Jakiś patent na to kierowniku złoty?
@Szkielet Жыл бұрын
To jest to samo zadanie co jak nietoperz wykrywa lecącego robaka. Tylko prostsze. W pliku z falami jest nafilmowane to o nietoporzu. Jak nie skumasz, to zrobimy ten ultrasonograf jutro na kursie dla patronów.
@janjagodzinski77983 жыл бұрын
W opisie chyba błąd, w programie tylko ruchome źródło :)
@Szkielet3 жыл бұрын
Faktycznie, tak teraz jest. Wezme zaktualizuję opis.
@michallesz24 жыл бұрын
Głupoty Pan gadasz. Nagraj sobie Pan dźwięk przejeżdżających samochodów to się Pan sam przekona że samochód oddalony wytwarza wyższe częstotliwości a samochód który przejeżdża bliżej wytwarza niskie częstotliwości. A to oznacza że naukowcy się pomylili , bo skoro widmo gwiazd jest przesunięte ku czerwienie , więc to oznacza że świat zapada się a nie rozszerza. Proszę nagrać dźwięk z tego filmu i proszę porównać dźwięk samochodu oddalonego i samochodu który jest bliżej i porównać w tej samej jednostce czasu ile okresów dźwięku przypada na ten czas. Aż sam się Pan zdziwisz że jest akurat odwrotnie niż to co Pan mówi. kzbin.info/www/bejne/q5m8mGOKmsmheqc Ja wykonałem takie doświadczenie programem do nagrywania dźwięków AUDACITY i sprawdziłem ilość okresów w tej samej jednostce czasu 0,02 sekundy samochodów oddalonych i samochodów blisko obserwatora. I wyszło mi że samochód oddalony wytwarzał 4 okresy w okresie 0,02 s a samochód przy obserwatorze 3 okresy. Więc to oznacza ze samochód oddalony wytwarzał wyższe częstotliwości a samochód przy obserwatorze wytwarzał niższe częstotliwości. Wniosek z tego jest taki , że gdyby wszechświat się rozszerzał to widmo gwiazd powinno być przesunięte w kierunku fioletu a nie czerwieni. A skoro jest przesunięte w kierunku czerwieni , więc to oznacza że wszechświat się zapada. Tak samo błędny jest wzór Einsteina. Błędny jest wzór na objętość i powierzchnię kuli. Ot i takich głupot uczą nas w szkołach. Gdyby wzór Einsteina był prawidłowy to znalazła by się ciemna materia której tak poszukują naukowcy. Bo według prawidłowego wzoru wychodzi że masa wszechświata jest o wiele niższa. Uczeni musieli by spierwiastkować masę którą obliczyli.
@nataliajocz31933 жыл бұрын
Czy ty właśnie podważasz wieloletnie badania naukowców? Może napisz do jakiegoś programu Nobla dostaniesz pozdrawiam XD
@michallesz22 жыл бұрын
@@nataliajocz3193 Gdyby były badania to zauważono by pomyłkę. Widać że zjawisko Dopplera łatwiej jest wytłumaczyć niż sprawdzić rzeczywisty efekt. Zjawisko Dopplera powstało wtedy gdy nie można było nagrać dźwięku , więc wymyślono w jaki sposób to zjawisko może przebiegać.Nikt nie mógł zbadać tego zjawiska , było ono tylko w domyśle że coś takiego występuje. Ja Ci nawet mogę powiedzieć , że dobry muzyk który ze słuchu potrafi rozróżnić wysokość dźwięku , mógłby określić gdzie dźwięk jest wyższy a gdzie niższy. Doppler chyba nie był dobry z muzyki.
@michallesz2 Жыл бұрын
@@nataliajocz3193 Tak , podważam i wiem że mam rację. Wytłumaczę to na przykładzie. Wyobraź sobie że jedziesz w pociągu 200 km/godz a prędkość pociągu porównaj do prędkości światła. Teraz podchodzisz do okna i rzucasz kamieniem w kierunku ruchu pociągu. Zauważasz że kamień leci szybciej niż jedzie pociąg a to oznacza że widmo gwiazd powinno być przesunięte ku fioletu ponieważ kamień leci szybciej niż jedzie pociąg. A teraz rzucasz kamieniem w kierunku przeciwnym do jazdy pociągu i co zauważasz ? Ze kamień leci wolniej niż porusza się pociąg , więc widmo gwiazd powinno być przesunięte ku czerwieni , czyli ku prędkości mniejszej od prędkości światła a to oznaczałoby że nasz wszechświat się zapada. A teraz jest pytanie , w którym miejscu został popełniony błąd. Podczas wyjaśniania zjawiska Dopplera źle zrozumiano rozchodzenie się dźwięku. W opisanym moim przykładzie , dźwiękiem kamień a samochodem jest poruszający się pociąg. A więc jak zauważysz że podczas poruszania się samochodu także porusza się dźwięk a tego nie uwzględniono w zjawisku Dopplera i dlatego wyszło im że fale zacieśniają się a normalnie fale się nie zacieśniają , ponieważ dźwięk rozchodzi się wraz z poruszającym się samochodem. Dlatego opis tego zjawiska jest błędny. A to oznacza że nasz wszechświat się zapada i nie było żadnego wielkiego wybuchu , bo świat powstał w inny sposób , na zasadzie elektryczności.