A King of the Layers projekt véget ért, de a továbbiakban is készítek még kurzusokat és megjelent egy könyvem is, ami a grafikus szakma üzleti részéhez ad segítséget. További infók: www.szabomatyas.hu
Пікірлер: 28
@Ary6346 жыл бұрын
Hatalmas like és köszönet, örülök, hogy rátaláltam a csatornádra. Storytime: kb. 1,5 éve kezdtem el a "Cégnél" betölteni a házon belüli "grafikus" szerepét, 0 tapasztalattal, mindent youtube-oktatóvideókból és a tőlem tanultabbaktól lestem el, akik sokat segítettek. Úgy érzem, rengeteget fejlődtem ez idő alatt, de még ennél is messzebb vagyok attól a szinttől, ahova el szeretnék jutni. Jelentkeztem pár okj-s grafikus suliba, minden vágyam perpill, hogy szeptembertől tanulhassak. Szeretek a Cégnél dolgozni, de ugyanennyire szeretném ezt a brigádot ott hagyni a fenébe. A főnökség itt nem rajong az innovációért, legyen minden ugyanúgy, ahogy tavaly is, meg tavaly előtt is volt, mert "az emberek már megszokták és megszerették". Az egyik kisfőnök tipikus client from hell: küldi a 16kb-os képet, hogy ez kerüljön rá az A2-es plakátra, meg a 36x36 pixeles (igen, pixeles) logót, hogy ez szerepeljen a másik A2-es plakáton. Lazán kukába vágja a 2 hetes munkámat, amibe úgy érzem, tényleg beleadtam a lelkem egy részét, és inkább ragaszkodik a 6 évvel ezelőtti "dizájnhoz", ami már 6 évvel ezelőtt sem volt trendi, de szép se igazán. Valahányszor ő a megbízóm, ott az egér mindig nehezen mozog a kezem alatt, bambulom a monitort, magamban küzdök a belső démonaimmal, hogy azért is véghez vigyem az ő elképzeléseit (amit aztán egy életre letagadok, és szégyellem, hogy ilyenek "munkákkal" kell hígitanom a szakmát, csúfolnom a grafikusságot). Menjek máshova, ok, de leszázalékoltan nincs nagy mozgásterem a munkaerő-piacon, legalább 1 szakma nélkül pedig szintén nem indítanék vállalkozást. Egy majom vagyok a ketrecben, de motivált vagyok, erős akarok maradni, hogy egy nap kitörhessek innen, és saját lábra állhassak. Bocs, ha hosszú lett és unalmas, de ezt most ki kellett már magamból írnom, majdnem 1 szuszra néztem meg a videóidat, örülök, hogy nem csak külföldön, de itthon is vannak ilyen arcok!
@matyas.design6 жыл бұрын
Nagyon nehez mit irnom ilyenekre mert egy kis safe spaceben elek es ez sokszor kiderul :D Lehet a kommunikaciom eros es frontolis vagy csak szerencsem volt eddig, de az esetek 90%ban szabadkezem volt a projektekben, ahol nem ott pedig talaltunk egy olyan megoldast, ami ha nem is olyat akart az ugyfel, benne volt minden uzenet amire vagyott. Ezeket a dolgokat kell megtalalnod, ha egy salatarol akar ra egy kepet, akkor deritsd ki miert a salata kell neki, es talalj mas megoldast, hogy ugyanazt az uzentet megfogd. Legyen akkor zold a hatter es ugyanugy megvan a beleharpnek a frississegbe erzes. Ez persze egy magyon buta egyszeru pelda. Nem tudom a szazalekolassal milyen dolgok jarnak, hogy ez barmiben befolyasol-e barkit aki grafikust keres. Azon pedig ne akadj ki, hogy nincs tisztaban technikai feltetelekkel, az emberek nem ertik ezeket a dolgokat. A konyvtaros is lehetne ideges hogy mi az hogy nem talalod Az oreg halasz es a tengert.
@Ary6346 жыл бұрын
Thx! Most lesz esedékes egy project, ahol a saláta 2011 óta minden évben adott, attól eltérni nem lehet, mert az emberek megszokták. De azért is megpróbálom. :D Szerencsére nem olyan rossz a helyzet, viszonylag sokszor kiélhetem magam - inkább ez az állandó múltba révedő szemlélet az, amivel sehogy sem tudok azonosulni és az egyik fő ok, ami miatt szeretnék tovább lépni. Még1x kösz.
@pixelfotovideo6 жыл бұрын
Szerelemből kezdtem, aztán csak pénzért csináltam, most, hogy egy kicsit értek hozzá és jobban átlátom, újból szerelemből csinálom. Photoshopozó majom - ez nagyon tetszik, ez lesz a következő cégem neve.
@Attee_Q6 жыл бұрын
Nem tudom miért jön elő rendszeresen a Photoshop a logótervezési témáknál, de szerintem alapvetően logót vektorgrafikus programban "illik" tervezni ill, megrajzolni.
@TheNandi6666 жыл бұрын
Édes apám is grafikus. Már legalább 30 éve benen van a szakmában. Szerintem teljesen jó tanácsokat adtál és tök jó, hogy kiemelted azt a részt, hogy tanulj/fejlődj, mert ugye amikor édesapám kezdte nem volt számítógép, photoshop a világon aztán megtanulta kezelni. Most már túl van pár újságon, logon, cd/lemez borítón, szerkesztőségen :)
@OzvegyCsabiLibu-dz5qk3 жыл бұрын
Tökéletesen fogalmaztad meg a grafikusi hozzáállást!
@Attee_Q5 жыл бұрын
Szia Szerinted egy műalkotásnak minősülő festmény képét illusztrációs célú felhasználás esetén meg szabad vágni?
@matyas.design5 жыл бұрын
Attol fugg mit akarnak vele illusztralni. Ha magat a festmenyt vagy a korszakot vagy alkotot akkor nem mert az aranyok es a tovabbi elemek hozzajarulnak a kephez. Persze mondjuk egy kiallitas vagy egy muzeum anyagain ugy gondolom lehet vagni belole. Reklam celokra szerintem vaghato es kiemelheto a fontos resz. Nekem is volt anno egy projektem ahol festmenyeket vagtam felbe es kozejuk raktam kolat meg mekis kajat, azzal a cellal, hogy a film is mualkotas, ne szakitsuk felbe reklamokkal. Roviden ha segiti a koncepciot akkor igen.
@castiellis98195 жыл бұрын
Szia! Én szeptembertől kilencedikes leszek, és grafikus szakra megyek, szintúgy, mint egy előző kommentelő:) Érdekes lett a videó, nagyon élveztem, tetszik a stílusod🙌🏼 Még ha kicsit későn is találtam meg, de jó belegondolni, hogy valószínűleg én is ebben a szakmában leszek szűk tíz év múlva. Imádok rajzolni, és nagyon reménykedek, hogy nekem való szakmát sikerült választanom. Viszont kicsit megijesztettél. Ezek szerint akkor nem lehet megélni grafikusként főállásban?
@matyas.design5 жыл бұрын
Nem tudom mibol szurted ezt le. Tokeletesen meglehet elni grafikuskent.
@castiellis98195 жыл бұрын
King of the Layers Ne haragudj, ha valamit sikerült félreértenem, azt hiszem 5:31 -nél gondoltam, de akkor örülök, ha ez nem így van😊 És köszönöm, hogy válaszoltál.
@matyas.design5 жыл бұрын
Lehet, hogy szószerint ugyanazt fogom leírni, amit mondtam de úgy értettem, hogy ha átlagos grafikus vagy, akinek ez csak egy szakma és igazából neked mindegy, építkezésen is ugyanúgy dolgoznál akkor nem fogsz eljutni olyan szintre, hogy átlag felett megélj belőle. Nagyoooon sok átlagos grafikus van akik könnyen pótolhatóak tehát kevesebb pénzért is lehet találni. Így érttem, hogy ha nem célod valami nyomot hagyni a szakmában csak ledolgozni a napi nyolc órát, na ahhoz túl telített ez a szakma.
@castiellis98195 жыл бұрын
King of the Layers Éértem. A motiváció megvan, az önbizalom kevésbé, és hát, kíváncsian várom, hogy elkezdhessem tanulni ezt a szakmát^^ Szóval köszönöm a segítséget.
@kingapifko77876 жыл бұрын
En jovore leszek középiskolás es művészeti osztályba megyek grafika szakra
@matyas.design6 жыл бұрын
Na jo ha ilyen fiatalok is neznek akkor tenyleg vigyaznom kene a szamra
@andrassari62436 жыл бұрын
King of the Layers az nem baj ha karomkodsz Amugy a grafikusoknak jol kell rajzolniuk?
@enikobancsics18016 жыл бұрын
@@andrassari6243 igen, mert elsősorban kézi vázlatokat mutatsz be a megrendelőnek, és ha nem látja a rajzban azt, amit kéne, lehet, másik grafikust fog keresni.
@matyas.design6 жыл бұрын
Szerintem nem. Ha illusztrator vagy akkor persze, de ha webdesignnal vagy brandinggel foglalkozol akkor nem kell. En sem tudok jol rajzolni peldaul es meg soha egyik ugyfelnek sem mutattam semmit papiron lerajzolva.
@enikobancsics18016 жыл бұрын
@@matyas.design érdekes, nálunk a tanárok mindig azt sulykolják a fejünkbe, hogy először mindig kézi rajzot kell bemutatni a megrendelőnek, és aztán állhatunk csak neki a végleges szerkesztésnek. Jó így négy év után megtudni, ez a lépés kihagyható :D
@MoodyFeel6 жыл бұрын
A narancssárga vs. fukszia ezer ev mulva sem passzol egymás mellett. Az elet kegyetlen 😔
@matyas.design6 жыл бұрын
Az elet nem egy meznyalas :(
@dorkakormos47954 жыл бұрын
Az egyik kedvenc szinparositasom🧡💖
@christshepherd83656 жыл бұрын
Csá! Szerintem konkrét, alapos és használható mind a 10! Kérdés: Van e olyan meló, amit érdemes mindenképp elvállalni, akkor is, ha úgy érzed némileg meghaladja a képességeid? Az ilyesmi fejleszt, vagy kedvetlenít? Vagy csak mindenki más és így értelmetlen a kérdés? Köszi, hogy nyomod!
@b0h0c6 жыл бұрын
Bár nem nekem szólt a kérdés, de nekem az a véleményem, hogy érzékelni kell azt, hogy mennyire haladja meg a képességeidet. Mindenképp érdemes - sőt a fejlődéshez elengedhetetlen - nagyobb melókat vállalni, de a fokozatosságot kell követni. Tudom, hogy ez nagyon általános duma, de erre nincs egzakt válasz. Anno volt, hogy én is ész nélkül vállaltam mindent, gondoltam, hogy majd milyen sokat tanulok belőle. Tény és való, tanultam belőle, de alapvetően pofára esés lett a vége, amikor rájöttem, hogy még nem tudom megugrani azt a szintet. Ne higgy az ego tréneres maszlagnak, hogy nincs lehetetlen. Félre értés ne essék, tényleg szinte bármit meg lehet tanulni, de az idő fontos tényező. Tehát lehet, hogy képes lennél valamire 1 év múlva, de tudomásul kell venni, hogy az adott pillanatban nem tudod áthidalni ezt az 1 év tanulási időt.
@christshepherd83656 жыл бұрын
b0h0c Köszi! Korrekt! ;)
@matyas.design6 жыл бұрын
Huuuuha ... attol fugg, hogy azert gondolkodsz el rajta, mert technikailag nem tudod meg megvalositani (nem tudsz ugy animalni, ugy festeni stb) vagy reszleteiben minden megvan csak annyira nagy a projekt. Szerintem en mindent bevallalnek es gyulolnem magam miatta es a vegen, ami kijon az kozepszeru lesz. Viszont magyon gyorsan nagyon nagy szintet tudsz lepni es en hiszek a sokkterapiaban. De ezt neked kell eldontani, milyen karakter vagy, mennire lepkedsz megfontoltan. En mindent, amit tudok elesben tanultam meg, de tudom hogy van aki ek ez nem megy es probalgatnia kell magat.