Köszönöm szépen hogy ilyen érthetően elmondtál mindent a világításról. Nekem 130 l aksim van és ami a fontos hogy 80 cm hosszú erre nem igazán tálalok világítás de valahogy nem is tudom milyet rakjak ra Mert csak a 60 cm es fényercsővek vannak igy kimarad 10,10 cm ami egy növényes aksinal sokat számít, gondoltam 90 cm est veszek de az 2x39 w az meg már sok lesz lehet. A véleményedre lennék kíváncsi. Köszönöm szépen!
@nagyviktor-akvarisztikaivl85965 жыл бұрын
A 80 cm hossz pont a legrosszabb eset ha T5 fénycsőben gondolkodsz. Esetleg LED-et lehetne még, abból sokkal többféle hossz közül lehet válogatni. Chihiros-nak vannak például jó ár/érték arányú világításai, az RGB verziót merem ajánlani. De ha csak egy egyszerű low-tech növényes a cél, akkor az odyssea 2x24w-os sem rossz választás, a rövidsége ellenére.
@morganmorgan67844 жыл бұрын
@@nagyviktor-akvarisztikaivl8596 nagyon szépen köszönöm Víktor!
@kobliszilard4 жыл бұрын
Kedves Viktor, Köszönöm a videót nagyon részletes és érthető. Viszont a megvilágítás idejéről kevés információt találok. Egy másik videóban az volt hogy 7, maximum 8 óra naponta. Nálunk a ház központi helyén van az akvárium és nagyon szép mikor ég a lámpa, amikor meg nem akkor elég lehangoló szerintem. Nincs valamiféle megoldás a sötét órák olyan megvilágítására ami nem számít bele a világítási időbe és nem zavarja a növényeket. Köszönöm szépen a segítséget és a választ
@nagyviktor-akvarisztikaivl85964 жыл бұрын
Szia, a világítási idő fényerő függvénye. Az én videóimban hangzott el hogy max 7-8 óra? Azért kérdezem, mert néhány videó már több éves, nem minden megszólalásomra emlékszem :D A lényeg, hogy a 7-8 óra a kimaxolt high-tech fényerők esetén mérvadó, gyengébb(0,3-04 wp/l) fényerőnél nyugodtan mehet 12-14 órát is a fény.
@kobliszilard4 жыл бұрын
@@nagyviktor-akvarisztikaivl8596 Köszönöm szépen a választ, nem a te videódban volt, valószínűleg tényleg highteches videó volt. Ha már így kapcsolatba kerültünk, had kérdezzek mégegyet. A Facebookos csoportba már feltettem a kérdést, de szerintem nem kaptam meg a probléma valódi megoldását. Egy restartot követően, egy másik videód alapján, betettem három ültetőtálba virágföldet de minden növény csak agonizál. Először kemény vízre gyanakodtam, elkezdtem fokozatosan lágyítani, de semmi hatása nem lett. Utána ráakadtam a növény hiánynetes cikkedre, az ott látható képek alapján foszforhiányt diagnoztizáltam. Elkezdtem fosfot adagolni, különböző mennyiségekben de semmi. Gyanús lett a magas vas leálltam a profitoval, semmi. Most nem adok semmit de így sem látok változást. Ugyanezzel a konfigurációval korábban sikeresen tartottam növényeket, és csak egyszerű növényekkel próbálkozom. Nagyon köszönöm előre is, üdv Szilárd
@polgartibor19584 жыл бұрын
egy hasznos video - koszi szepen.
@gyorgyudvardy4497 Жыл бұрын
Szia. Azt szeretném kérdezni hogy egy 150*50*60mély akváriumra van egy 4 csöves odysea 150 cm es világitás 4*80wattal ami ugye 320 watt fogyasztást jelent csak világitásra. Vettem 4 darab t5 ös led csövet 6400k-s 3750lumen-es, és ezt szeretném bele rakni. A kérdés az lenne hogy akkor most kéne pluszba piros fényt is szereznem?
@nagyviktor-akvarisztikaivl859610 ай бұрын
Növények igényétől is függ, egyszerűbbekhez elég lehet a fehér is
@galandris19762 жыл бұрын
Nagyon király videó! Gratulálok! Egy kérdésem lenne: Jelenleg egy JUWEL Rio 240-es akváriumom van multilux leddel. Szettben ezt adják hozzá. Egy 6500 K és egy 9000K led fény cső. Elégedett vagyok vele de hamarosan szeretném lecserélni egy JUWEL Helialux Spektrum 1200mm 60 watt-os led re. Ez elvileg a hozzá kapható legjobb led fényforrás. Szerinted nyújt annyival többet, hogy megérje lecserélni. Előre is köszönöm ha tudsz tanácsot adni. Egyébként Hi-tech akváriumom van.
@nagyviktor-akvarisztikaivl85962 жыл бұрын
A juwel szetteket annyira nem ismerem,de kicsit utánuk néztem. Kétféle infót is találtam, egyik 2x29w-ot írt, a másik 2x21-et. Így maga a fogyasztás vagy kb ugyanannyi, vagy 18w-al több. A kérdés a hatékonyság és a spektrum. Gondolom, a jelenlegi csak fehér LED. Vagy van benne rózsaszín is? Ezt a megadott K értékekből nem nagyon lehet kitalálni. Az erősebb LED, amit szeretnél egy WRGB világítás, ami manapság valóban a legfejlettebbek közé tartozik. Ha most csak fehér fényű a LED, akkor adhat pluszt a spektrum terén, és mivel a fogyasztás több, valószínűleg a növények számára is erősebb a fénye. Viszont az a 60w nem tűnik nagyon erősnek, de ez nem feltétlenül probléma, ha jó a spektrum.
@nagyviktor-akvarisztikaivl85962 жыл бұрын
Az, hogy megéri-e mindig egyéni döntés. Van akinek 5% javulás is megér 100e forintot, van aki hallani sem akarna ilyenről. Én próbálok mindig abból főzni ami van, illetve inkább csiszolgatni, mint egy jó dolgot lecserélni egy kicsit jobbra. Valószínűleg jobb a kinézett lámpa valamivel.
@galandris19762 жыл бұрын
@@nagyviktor-akvarisztikaivl8596 Nagyon szépen köszönöm a válaszod illetve, hogy utánanéztél a dolgoknak.! A jelenlegi fényforrásom egy kékesfehér 9000K és egy sárgásabb-narancsosabb 6500K led cső. Az együttes fogyasztásuk 45watt. Fogyasztásmérővel nézem. Az új (Helialux Spektrum) mint írtad te is 60W, és a gyári adat szerint 140 lumen/ Watt a teljesítménye vagyis 8400 lumen. Viszont a gyártó honlapján azt írják, hogy az csak a fehér ledekre vonatkozik. Mivel tartalmaz kék,zöld meg piros ledet is pluszban az még több lumen. Nem lesz az egy kicsit sok? 🙃
@nagyviktor-akvarisztikaivl85962 жыл бұрын
@@galandris1976 hightech esetén nem sok.
@totya6112232 жыл бұрын
Szia! Érdeklődni szeretnék hogy van nekem egy 80 literes 60X30X45 társas akváriumom egy 10 w-os led volt bent a tetejébe, én ezt lecseréltem egy Aquastel LED világítás Glass White 13W 50cm 1350lm 6500k, egy Aquastel LED világítás Glass Plant 13W 50cm 1350lm 6500k, és egy INVITAL LED nappali és éjszakai világítás 11,4W 50cm ez egy kék-fehér ledekből álló fénycső. Tehát 3 égő van a tetőben, viszont algásodást vettem észre nagyon vékony hosszú alga olyan mint a vatta és az üveg falon pedig zöldalga pöttyök vannak. Azt szeretném tudni hogy befolyásolja-e az algásodást a fényerő ami most bent van.
@nagyviktor-akvarisztikaivl85962 жыл бұрын
Igen, a fényerő többszörösére nőtt, gondolom az egyéb pillérek ugyanazok maradtak. Ez esetben vagy a fényerőt kell csökkenteni, vagy a világítás idejét(vagy mindkettőt), vagy mélyebben belemenni a növényes akvarisztika témaköreibe.
@balintvarga7944 жыл бұрын
Kedves Viktor! Szuper ez a videó! A kérdésem, hogy most tuningoltam egy kis házi barkács során a ledes világításom és a 100 literes akva felé tettem kétszer 70 centi led szalagot, ami összesen 1800 lumen (a meglévő 800-al együtt így már 2600). Viszont a ledszalag csak 6000 k színhőmérsékletű és nem 6500 (az alap 800 lumenes 6500-as), és a videóból az derült ki számomra, hogy ez így nem igazán jó. Mi a véleményed, nagyon nagy a különbség a 6000 és a 6500 k között? Előre is köszönöm!
@nagyviktor-akvarisztikaivl85964 жыл бұрын
Szia, bár azt mondjuk, hogy a 6500K a legjobb, de nem gondolom hogy 500 K olyan sokat jelentene. A "gond" a LED-del inkább az szokott lenni, hogy kevés piros összetevőt tartalmaz, és ezt szokás kicsit korrigálni. De a gyakorlatban a sima fehér LED is használható, zöld növényeknél nem sok mindent vettem észre negatív értelemben.
@balintvarga7944 жыл бұрын
@@nagyviktor-akvarisztikaivl8596 Köszönöm a válaszod, zöld növényeim vannak úgy néz ki fejlődnek.
@tacyboy74953 жыл бұрын
Szia, találtam egy lámpát ami 3900 lumen és 6500 lm a fehér. Az akkor jó lehet 120 cm 200 literes akva. 130 cm. Sügéres akvárium így nem lesz túlzottan növényes és Anubias és hólyagos vizikehely lesz benne. Így mi a véleményed megfelelő lehet?
@nagyviktor-akvarisztikaivl85963 жыл бұрын
Szia, bőven elegendő, még majdnem sok is.
@tacyboy74953 жыл бұрын
Köszönöm szépen a válaszod, és hogy válaszoltál ilyen gyorsan.
@basti26316 жыл бұрын
Szia! Köszi a videót, sokat olvastam a témában, de adott hozzá pár plusz infót és praktikus megközelítést. Lenne egy kérdésem azonban: említetted a szet akíváriumokat és hogy gyengék a beépített lámpái. Ezeket lehet egyszerűen barkácsolva javítani? vagy lehet őket úgy rendelni hogy több csövet tegyenek bele mint az alap? vagy te tudsz olyan tetőket amelyeket erősebb csövekkel szerlve árusítanak? én eddig csak a gyári alap gyengéket láttam
@nagyviktor-akvarisztikaivl85966 жыл бұрын
A barkácsolásról van is csatolva másik videó ennek a végén. :) Amúgy röviden ki kell venni mindent a tetőből, és két foglalatot rögíteni, az előtétet meg a tetőn kívülre kell rakni(értelemszerűen ez is új, hogy vigye a két csövet) Előfordulnak kétcsöves tetők is, de nagyon ritkán, Eheimnek van 84 literes akváriumhoz 2 x 15 wattos tetője. Leginkább barkáccsal érhetjük el sajnos. De ha nem ragaszkodsz a fedett akváriumhoz, pl. az odysseaának vannak jó lámpái 50-60 literre is akár, de ezt mondtam is a videóban :) "erősebb csöves" tető nem létezik, a fénycső hossza behatárolja a teljesítményét is. Hosszabb fénycső meg nem fog beférni.
@basti26316 жыл бұрын
nagyra értékelem a válaszod, köszönöm :) igazából az eheim duplacsövesét már én is kinéztem és erősen vacilálok h azt válasszam. a kalkulációk szerint aközepes fényerősség alsó határát súrolja. mi avéleményed/ esetleg tapasztalatod róla? 2x15w elég lehett 80 literre? szép zöld és dús kertet szeretnék az akvába - a növény fajtákban annyira nem akarok nagyon különlegeseket tenni, válogatni, csak annyit akarok h szép legyen a dolog. nekem fontos szempont h fedett legyen az akvárium miközben tudom h nyitottal valószínűleg sokkal könnyebb és jobb dolgom lenne.
@nagyviktor-akvarisztikaivl85966 жыл бұрын
basti2631 A te céljaidnak bőven elég az a szett.
@kisbabay3 жыл бұрын
Kedves viktor. Nagyon jó videó, viszont egy dolog nem derült ki számomra (lehet a figyelmetlenségem miatt). A 3 sávos fénycsövek alkalmasak a növényes akvarisztikára, vagy feltétlen 5 sávos fénycsőre van szükség?
@nagyviktor-akvarisztikaivl85963 жыл бұрын
Szia, teljesen jó a 3 sávos.
@rolandczegledi60865 жыл бұрын
Üdv! A növényes akvarisztikában inkább még kezdőnek mondanám magam, körülbelül egy éve űzöm a hobbit 64 literben több-kevesebb sikerrel. A közeljövőben készülök indítani egy 303 literes (150x45x45) üveget, amelyhez egy odyssea dul pro 2x80 wattos világítás áll a rendelkezésemre, egyik cső 6500k másik növényes benne. A kérdésem az lenne hogy low techben elegendő lesz ez a fény, vagy idővel kell esetleg valamit módodítanom-fejlesztenem rajta? Köszi előre is!
@nagyviktor-akvarisztikaivl85964 жыл бұрын
Szia, kissé megkéstem a válasszal ( nem vettem észre a kérdést). Igen, elég lenne low-techben.
@zsoltnemes26586 жыл бұрын
Gratula ez jo volt😀
@akuramii6 жыл бұрын
üdv! jbl manado rétegek közé ültettem különféle vizi növények magvait. kb 2cm-re van elárasztva vizzel. Mikorra várható a csirázás illetve stabil gyökerezés, hogy tudjam majd ráengedni a többi vizet?
@nagyviktor-akvarisztikaivl85966 жыл бұрын
Honnan szerezted a magokat? Tudtommal nem szükséges mélyre ültetni őket, elég lenne a talaj felszínére szórni. Szerintem legkésőbb 1 hét múlva már látnod kéne a kelést.
@akuramii6 жыл бұрын
Akvakertész Akadémia külföldről hozattam, itthon macerás a beszerzés. Köszönöm válaszod
@matekerekes39152 жыл бұрын
Helló, van egy 95L társas növényes akvám, épített LED-es világítással de gyengének bizonyul. Mennyi W lenne a megfelő nekem a mostani mellé? Nagyon szépen köszönöm előre is.
@nagyviktor-akvarisztikaivl85962 жыл бұрын
Milyen a mostani?
@matekerekes39152 жыл бұрын
Én csináltam LED szallagbol és 90° csatikkal, nem tudok Lumen értéket csak annyit hogy 6500K és nagyábol 2m LED szallagot használtam fel.
@matekerekes39152 жыл бұрын
Gondolom igy nehéz segítséget adnia, én arra goldoltam hogy veszek hozzá még 30w os lámpát, de érdekes az anubias meg gyönyörüen nő, TF tápokat használok co2 nélkül.
@nagyviktor-akvarisztikaivl85962 жыл бұрын
@@matekerekes3915 Így valóban nehéz mondani valamit, legalább a LED típusa kellene, vagy a fogyasztása ennek a 2 m-nek.
@matekerekes39152 жыл бұрын
13.2 w ennyit tudok.
@robertcsolig44416 жыл бұрын
Helló. Nem a témához kapcsolódó kérdés, de az alacsonyabb akváriumon található fedőt miből csináltad? Nekem is szükségem lenne egy tökéletesen passzoló tetőre hogy a garnélák kimászását meg tudjam akadályozni. köszi
@nagyviktor-akvarisztikaivl85966 жыл бұрын
Nem készített, ezeket méretre gyártják. Az egy 60x30-as alapterületű akvárium. Külön is lehet ilyen tetőt venni.
@Vegzatura6 жыл бұрын
Hiánypótló videó, köszönjük. Kisebb akváriumoknál gyakran használunk kompakt fénycsöveket, például E27-es foglalattal. Az utóbbi években nagyon elterjedtek ezek ledes megfelelői. Van már villanykörtébe integrált led is, ami minden irányba szórja a fényt. Ezekkel kapcsolatban van akvarisztikai tapasztalat? Érdemes a kompakt fénycsöveket kompakt ledekre cserélni?
@nagyviktor-akvarisztikaivl85966 жыл бұрын
A "kompakt", e27-es foglalatú LED-ekkel sajnos nincsen még tapasztalatom. Ott is talán az lehet a gond, hogy általában hidegfehér spektrumokkal dolgoznak, vagy túlságosan meleg a fényük(létezik belőlük ugye villanykörtére hajazó színű is) A kettő keveréke esetleg jó is lehetne, egyikben a kék a domináns, másikban a piros.
@Vegzatura6 жыл бұрын
Igen, én is többféle változat a keverésére gondoltam. Van belőlük 2700, 4000 és 6500 kelvines. Bár még a 2700 kelvines ledes égő színei is kicsit olyan idegenül hatnak, mintha nem lenne benne elég vörös. Egy ugyanakkora fényerejű hagyományos izzó sokkal jobb színeket produkál. A másik gond a hűtés lehet, hiszen nincs semmiféle hűtőborda ezeken. A leírásban megadott 15 ezer óra élettartamban nem nagyon hiszek, legalábbis nem a kezdeti fényerőn.
@nagyviktor-akvarisztikaivl85966 жыл бұрын
Ha már alulemezen van maga a LED, sok típusnak elég is a hűtésre. Az e27-es LED-ekkel az a baj, ha nem tudjuk 1 fényforrásból megoldani, kevés akváriumra tudunk 2 foglalatot rakni.
@nagyviktor-akvarisztikaivl85966 жыл бұрын
"Bár még a 2700 kelvines ledes égő színei is kicsit olyan idegenül hatnak, mintha nem lenne benne elég vörös." Ezért: www.led-professional.com/resources-1/articles/led-light-spectrum-enhancement-with-transparent-pigmented-glazes-by-light-spectrum-glazes/screen-shot-2016-06-20-at-15-39-26.png/@@images/f60e1115-1471-4bd7-893f-4e45a674c72a.png
@Vegzatura6 жыл бұрын
Igen, nagyon látszik a zöld túlsúlya. Sőt, ahogy nézem a spektrumokat, ha cool white ledet keverek warm white-tal, akkor is hiányozni fog nagyrészt a piros. A hagyományos izzónak egész jó spektruma lenne kék fénnyel kiegészítve, de a hőtermelés miatt nem igazán működik. Úgy néz ki sajnos, hogy az általános használatra gyártott ledek felejtősek az akvarisztikában. Egyébként a a kiegészítésként használt piros ledeknek mennyire széles a spektruma? www.brewer-garrett.com/wp-content/uploads/2013/03/spectral_responses2-housecraft-dot-ca.png