Α.Ο. Οικονόμος Τσαριτσάνης (1-0) Π.Σ. Ελασσόνας (Δ' ΕΘΝΙΚΗ) 2010-2011

Ай бұрын

#history
Νίκη, Πρωτάθλημα και Football League 2
Kαι εκείνος που σίγουρα κέρδισε είναι το ποδόσφαιρο της επαρχίας Ελασσόνας με τους 2 σημαντικούς εκπροσώπους του να διαφημίζουν το άθλημα τόσο στον αγωνιστικό χώρο πολύ δε περισσότερο στις κερκίδες του κατάμεστου από κόσμο γηπέδου της Τσαριτσάνης.
Ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, χάρη στο γκολ του Μαντζαφούλη στο 82’ κέρδισε την Π.Σ. Ελασσόνας με σκορ 1-0.
Οι 1.500 και πλέον θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο, δημιούργησαν μια σημαντική και φανταστική ατμόσφαιρα, που σίγουρα έχει ανάγκη το τοπικό ποδόσφαιρο. Από πολύ νωρίς οι νεαροί οπαδοί του Οικονόμου, τα ονομαστά «Zvan boys» πήραν θέση στις κερκίδες και με ιαχές, συνθήματα, ταμπούρλα και ‘ευγενή’ βεγγαλικά δημιούργησαν μια ζηλευτή εικόνα.
Στο 10’ το φάουλ του Τζόλα, θα εκτελεστεί με πάσα, ο Χάμος θα μπει στην περιοχή αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα κοντράρει στα σώματα των αμυντικών της Τσαριτσάνης. Η απάντηση για τους γηπεδούχους θα έρθει ένα λεπτό αργότερα, με τον Φλίγκο να πιάνει το δεξί σουτ αλλά να στέλνει την μπάλα πάνω από το τέρμα του Νούσια. Το παιχνίδι περιορίστηκε για ένα τέταρτο στο κέντρο του γηπέδου, όταν στο 29’ ο Διγκόζης θα σουτάρει, η μπάλα θα καταλήξει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Νούσια, θα καταλήξει στα πόδια του Φλίγκου, ο οποίος σε κενή εστία θα στείλει την μπάλα άουτ. Στο 32’ το σουτ του Φτίκα θα μπλοκάρει ο Νούσιας ενώ στο 36’ το φάουλ του Τζόλα θα διώξει με υπερένταση ο Πουλάκης σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα η μπάλα θα φτάσει στον Φτίκα αλλά ο Νούσιας θα πέσει στα πόδια του και θα διώξει την μπάλα, με κοντινή προβολή.
Ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Φτίκα θα μπλοκαριστεί εντυπωσιακά από τον Νούσια. Στην επανάληψη ο ρυθμός έγινε ακόμη πιο γρήγορος, με την Ελασσόνα να πιέζει στο κέντρο του γηπέδου και τον Οικονόμο να προσπαθεί να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλό του. Στο 53’ μετά από σέντρα, ο Φτίκας δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά, ο Νούσιας επιχείρησε έξοδο και έδιωξε την μπάλα, ο Φλίγκος που καραδοκούσε σούταρε αλλά μπλόκαρε και πάλι ο τερματοφύλακας της Ελασσόνας. Στο 60’ ο Νούσιας απέκρουσε εκπληκτικά πάνω στην γραμμή ενώ στο 75’ μέσα στην μεγάλη περιοχή, η μπάλα βρήκε το χέρι του Φλώρου, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν αλλά ο διαιτητής Σελεμίδης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 82’ ο «γόρδιος δεσμός» της Ελασσόνας , ο Μαντζαφούλης θα πιάσει κοντινή κεφαλιά και θα ανοίξει το σκορ κάνοντας το 1-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Με αυτην την νίκη ο Οικονόμος Κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα της Δ' ΕΘΝΙΚΗΣ και ανέβηκε στην επαγγελματική κατηγορία της Football League 2. Για πρώτη φορά ομάδα της επαρχίας Ελασσόνας θα αγωνιστεί σε επαγγελματική κατηγορία. Έτσι ο Οικονόμος θα γίνει η πρώτη και μοναδική ομάδα της επαρχίας Ελασσόνας που θα αγωνιστεί σε επαγγελματικό επίπεδο.
Οικονόμος Τσαριτσάνης (Γιώργος Καλτέκης): Πουλάκης, Κολιός, Λιούσκας, Μαντζαφούλης, Οικονόμου, Διγκόζης, Μπαλής, Φλίγκος, Μενίκου (65’ Παλαμίδας), Χατζηλιόντας (90’ Στάθης), Φτίκας (71’ Ζαχαράκης)
Π.Σ. Ελασσόνας (Κώστας Κολομητρούσης): Νούσιας, Λιόλιος (90’ Κουμπούρας), Ξεφτέρης, Φλώρος, Κοτούμπας, Φώλλας, Παλάσκας, Νάτσης, Κωστούλας (62’ Κατσαβός), Τζόλας (75’ Βαλαώρας), Χάμος
Κίτρινες κάρτες αντίκρισαν οι Λιούσκας, Διγκόζης και Κολιός από την ομάδα του Οικονόμου ενώ από την Ελασσόνα την κίτρινη αντίκρισαν οι Παλάσκας, Νάτσης, Κοτούμπας και Φώλλας. Ουδεμία παρατήρηση σημειώθηκε στο φύλλο αγώνα και όπως δήλωσε ο διαιτητής κ Σελεμίδης μετά το τέλος της αναμέτρησης «αποτελεί χαρά για τους διαιτητές να διευθύνουν τέτοια παιχνίδια ντέρμπυ ανάμεσα σε ομάδες και φιλάθλους με σχεδόν υποδειγματική συμπεριφορά».