A túlingereltség kezelhető!

  Рет қаралды 2,878

Ildiko Davis

Ildiko Davis

Күн бұрын

Az idegrendszer túltelítődése, a túlingereltség vagy "besokallás" állapota az egyik leggyakoribb probléma amit a szuperérzékeny emberek tapasztalnak. Az erre való fokozottabb hajlamosság a szuperérzékenység, vagy tudományosabb nevén ingerfeldolgozási érzékenység, egyik univerzális jellemzője, és ha megértetted a többi alapvető jellemzőit amit tudományos kutatások megfigyeltek a szuperérzékenyeknél (mély és összetettebb gondolkodás, intenzív érzelmek, a részletek gazdagabb érzékelése) ez igazán nem is meglepő.
Szerencsére a túlingereltség nagyon jól kezelhető és elkerülhető, és fontos tudni szuperérzékenyeknek, hogy hogyan tudjuk ezt szabályozni. Ebben a videóban fontos alapelveket érthetsz meg ezzel kapcsolatban, hogy te is megtanuld ezt a problémát jól kezelni. Az igazság az, hogy a mai rohanó és túlzsúfolt moderrn világban már nemcsak a szuperérzékenyek szenvednek a túlingereltségtől, hanem az emberek nagy többsége is. ezért ha megérted ennek a problémának a lényegét sok mindenkinek talán te is tudsz majd segíteni ezzel a környezetedben.
Végül is a szuperérzékenység evolúciós szerepe abban is rejlik, hogy mi előbb veszünk észre problémákat mint a nagytöbbség és rákényszerülünk, hogy megoldásokat találjunk ezekre a problémákra. Ez a tudás gyakran értékes nemcsak a szuperérzékenyek számára, hanem az emberek többsége számára is. Ezért jó, ha nem szégyelljük és takargatjuk a szuperérzékenységünket, hanem megértjük ennek hasznosságát az emberiség számára és továbbadjuk a tudásunkat mindenkinek akinek hasznára válhat.
Ha új neked az ingerfeldolgozási érzékenység fogalma, a szuperérzékenység alapvető jellemzőiről itt beszélek részletesebben: • A szuperérzékenység al... )

Пікірлер: 27
@dogtired82
@dogtired82 3 жыл бұрын
Kedves Ildikó, köszönet a videóért, nagyon hasznos volt és jó volt errôl a témáról magyarul is hallani. Én kb. 2 éve jöttem rá, hogy szuperérzékeny vagyok bár addigra magamtól kifejlesztettem a magam kis stratégiáit, de sok újat is tanultam, legfôképp Eleine Aron könyvébôl. Pár gondolat férfi oldalról. Ne becsüljük alá ennek a személyiségtípusnak a jelentôségét. Iszonyat erô van bennünk, a szuperérzékenység szó hallatán esetleg az jöhet le annak aki nem hallott róla hogy na... még egy érzelgôs, nyámnyila puhapöcs, 'modern' férfi. Ez nem errôl szól és ez nagyon alaptalan felületes megközelítés, ezért sem szeretem a magyar szavakat erre, inkább azt mondanám, kiemelkedôen érzékeny, hasonlóan mint ahogy valaki kiemelkedôen intelligens. Kicsit pozitívabb a kicsengése szerintem. Nekem egy fiksz napi rutin nagyon sokat segített kiüríteni és kitágítani ezt az 'érzelmi dobozt' mert hogy ez nem fiksz méretû! Én kaszinóban dolgozok London kellôs közepén és még élek! Néha sok, de nagyon igaz hogy ha jó a csapat akkor szinte minden belefér és ha van olyan munkakörnyezet ahova elméletileg egy HSP-nek be se kellene tennie a lábát, akkor egy kaszinó az az! :) Iszonyatosan alkalmazkodó fajta az ember. Ami nekem mûködött: - meditáció reggel, el lehet venni az alvásidôbôl, sokkal többet ér mint a reggeli alvással töltött plusz idô - Wim Hoff légzéstechnika, utána reggeli hidegzuhany, ez után úgy érzi magát az ember hogy jöhet bármi - napi mozgás (mikor mi, gyaloglás, futás, jóga, saját testsúlyos edzés) - este kb egy órával lefekvés elôtt kerülni a TV-t, FB, YTube és társait ami érzelmileg felspannolja az embert - kerülni: finomított cukor, lisztes dolgok, alkohol, drogok, kávé Így hirtelen ennyi.
@davisildiko
@davisildiko 3 жыл бұрын
Örülök, hogy sikerült még egy fullos élethez is alkalmazkodnod és találni módszereket, ami segít ebben. Igazad van, az ingerfeldolgozási érzékenység sok előnnyel is jár és nem helyes egyáltalán nebáncsvirágként kezelni őket. Köszönöm, hogy megosztottad ami neked működött abban, hogy megbírkózz a kihívásokkal. Ealine Aron egyik mondását juttatod eszembe, aki azt írta egyik könyvében, hogy a szuperérzékenyek bármilyen munkaterületen dolgozhatnak, csak éppen a maguk módján :)
@zsoltbakacsi474
@zsoltbakacsi474 7 ай бұрын
Ne aggodj dogtired, ha csak 2 eve jottel ra, akkor nem vagy szuperzekeny, bar valoszinuleg erzekeny tipus! Szerintem az erzelmi intelligenciad fejlesztesevel sok mindenen javithatsz!
@agotakovasc8827
@agotakovasc8827 9 ай бұрын
Jó volt hallgatni,én ugyebár megelem ezt és ösztönösen cselekszem így,ahogy elmondtad...egy bulin,kiállításon egy két óra maximum,plázába szintén,étterembe kétszer is kimegyek mosdóba...
@davisildiko
@davisildiko 9 ай бұрын
Örülök, hogy te már megoldottad ezeket Ágota és hogy most már biztos tudod, hogy nem vagy egyedűl az ilyesmikkel :-)
@lillazold8780
@lillazold8780 4 жыл бұрын
Sokszor vágták a fejemhez, hogy túl érzékeny vagyok. Egy alkalommal pont a testvérem, aki nagyon pörgős, mondta "Miért nem vagy olyan mint mások". Elgondolkodtam azon, hogy mások milyenek. A testvérem szereti pörgős emberekkel körbe venni magát. Ez a videó segített kicsit jobban megérteni a magam működését. Érdekelne még több tipp arra vonatkozóan, hogy még milyen módokon lehet töltőre csatlakozni. Szeretnék előrelátóan gondolkodni. Néha totál le vagyok merülve. Most az jutott eszebe, hogy felekezettől függetlenül bemegyek egy ortodox templomba néhány perce, ott legalább csend van.
@davisildiko
@davisildiko 4 жыл бұрын
Kedves Lilla! Örülök, ha hasznosnak találtad az információt. Szinte minden szuperérzékenytől hallom, hogy mások szerint túl érzékenyek vagyunk. Pedig szerintem pontosan annyira vagyunk érzékenyek amennyire a világnak szüksége van - ezért vannak szuperérzékenyek mindenhol a világon, még állatokfajok között is. Mert jó egy csoportnak, ha vannak olyan tagjai, akik érzékenyebben reagálnak a környezet változásaira és jelezhetnek korábban, ha valami nem jó a környezetben. Ha belegondolsz például, mire is jó az a nagy rohanás és pörgés? A sebességtől vagy a zsúfoltságtól lesz-e igazán jó az életünk? Szerintem a szuperérzékenyek gyakran belül élik meg azt a gazdaságot, amit mások az életben hajszolnak és ez szerintem mások hasznára is válhatna, mert sokkal egyszerűbben és a környezetkímélőbben tudnának örömteli életet élni. Szerintem jó lenne, ha a szuperérzékenyek jobban bíznának a megérzéseikben, hogy a véleményük és a perspektívájuk mások számára is hasznos lehet, és hogy nem mindig az a legjobb út amit a többség követ :- ) Egyébként nagyon jó a kérdésed, mert a lemerülés nem csak a túlingereltségtől lehet, amire a videóban koncentráltam, hanem az igazi minőségi lélekmelegítő élmények hiánya miatt is. Ez elég egyéni is, tehát hogy mi is az amit igazán szeretsz csinálni, hogy legyen örömteli dolgokból részed. Ilyen pl. egy hobbi ami csak rólad szól, meg lehet olyasmi is amit másokért is csinálsz és úgy érzed erre van szüksége a világnak, ezért jó hogy te is megszülettél. :-) De néha időbe telik, mire erre rátalálunk... Hasznos lehet tudni olyasmikről, ami álatlában tölteni szokta a szuperérzékenyeket, hátha nálad is beválik. Ilyen pl. a természetben időzés és annak megfigyelése, a szelíd állatokkal töltött idő és kapcsolódás, valamilyen természetes víz közelsége, a csend, vagy éppen valami kellemes zene vagy természethang (eső, vízcsobogás, levélsusogás, stb) , valamilyen spirituális gyakorlat amihez vonzódsz, és például a séta kedvéért sétálni egy jót, ami nagyon jó belső reflektálásra is. Más szuperérzékeny emberek társaságát is ajánlom, akikkel valószínűleg könnyebben megérhetitek egymást és mélyebb kapcsolat alakítható ki pörgés nélkül is. Remélem ezek adnak ötleteket neked is...
@lillazold8780
@lillazold8780 4 жыл бұрын
Kedves @@davisildiko, Nagyon szépen köszönöm. Nem gondoltam, hogy személyes választ is kapok. Nagyon hálás vagyok! Valóban hiányoznak a meleg élmények és az, hogy hasznosnak érezzem magam. Köszönöm a tippeket, és a rám szánt időt!
@agotakovasc8827
@agotakovasc8827 9 ай бұрын
Itt jön be az onelfogadas képessége,ezt kell gyakorolni...hogy te ilyen vagy,neked ez a jó,én állandóan molyolok indulás előtt kész katasztrófa,de újabban nem húzom fel magamat magam miatt,mert én eddig magamat okoltam,miért nem tudok olyan lenni,mint mások...mert én én vagyok..én is simán bemegyek templomokba ha úgy érzem,ez most jó nekem...
@evikesimon3770
@evikesimon3770 9 ай бұрын
Az önelfogadás gyakorolni hattyúk közt egy kacsának és fordítva, nem kis feladat. Gondolkodom, hogy mi segíthet ebben.
@egriest
@egriest 4 жыл бұрын
Köszönöm! Jó lenne több ilyen tematikájú videó, sokat segíthet :)
@davisildiko
@davisildiko 4 жыл бұрын
Örülök Melinda, ha ezt a videót hasznosnak találtad és elnézést a kései válaszért. Tervezek még más videókat is egy-egy szuperérzékenyeket érintő témáról, így ha van javaslatod valamilyen témára, írd meg és majd igyekszem idővel elkészíteni.
@szilvialaczko8506
@szilvialaczko8506 3 жыл бұрын
Köszönöm kedves Ildikó ezt a videót. Szeretnék kérni egy privát elérhetőséget Öntől, amennyiben ez lehetséges. Nem szeretném " nyilvánosan " feltenni a személyes kérdéseimet... Köszönöm szépen előre is! Ami nyilvános, azt én is megosztom. Római katolikusként a misék, a lelki vezetők, és a pszichológus- mindez együttvéve- nagyon sokat tudnak segíteni! Ez a saját tapasztalatom 🙂 Köszönöm mégegyszer 🙂
@davisildiko
@davisildiko 3 жыл бұрын
Kedves Szilvia! Örülök, ha hasznosnak találtad ezt a videót. Az elérhetőségemről (email cím és weboldal cím) találsz részleteket ha a youtube csatornámon keresztül. Ha a videó alatt a nevemre kattintasz, a kezdőoldalamra jutsz a KZbin-on és ott, ha felül az ABOUT linkre kattintasz ott találod meg ezeket. Üdv, Ildikó
@szilvialaczko8506
@szilvialaczko8506 3 жыл бұрын
@@davisildiko köszönöm
@christa.bartoli.73
@christa.bartoli.73 3 жыл бұрын
Nagyon koszi a videokert! Most tudatosult igazan, mi ez az allapot nalam. Mar egesz jol sikerult a kornelorehaladtaval kezelnem szituaciokat, de nagyon jo otlet a telitodes megelozese.. Nem egyszeru, mert iskolabuszon dolgozom es du.-onkent van egy problemas osztalyom, de probalom elejet venniarinden vitanak, probalkozasnak angyerekek reszerol, hogy elejet vegyem a telitodesemnek.
@davisildiko
@davisildiko 3 жыл бұрын
Szívesen Kriszta! Örülök, ha ötletet kaptál arra, hogyan tudnád megelőzni a túltelítődést az ilyen kihívást jelentő helyzetekben. Sok sikert kívánok hozzá!
@zongoraoktato
@zongoraoktato Жыл бұрын
@christa.bartoli.73
@christa.bartoli.73 3 жыл бұрын
Eloszor sosem tudtam mit jelent felen a SHE shad. Most mar tudom. Nöci bungallo a kert vegeben. 😋😉
@davisildiko
@davisildiko 3 жыл бұрын
:-)
@zoltanbabli6892
@zoltanbabli6892 2 жыл бұрын
Ildikó Davis neked milyen márkájú autód van és milyen színű szeretném tudni mert én is szerettem az autókat Ildikó Davis
@davisildiko
@davisildiko 2 жыл бұрын
Kedves Zoltán! Nekem nincs autóm, hanem csak egy kerékpárom - én a kerékpárokat és a természetet szeretem :-)
@zoltanbabli6892
@zoltanbabli6892 2 жыл бұрын
Ildikó Davis te is Budapesten születtél és ott is laksz Budapesten jól tudtam szeretném tudni Ildikó Davis
@MrEmcsike
@MrEmcsike Жыл бұрын
Nagyon rossz a hang
@davisildiko
@davisildiko Жыл бұрын
Sajnálom, hogy a hangminőség számodra nagyon rossznak érződik. Igen, én nem profi szinten készítek youtube videókat és megértem, hogy akinek érzékeny a hallása, annak ez a minőség különbség feltűnik.
Milyenek a szuperérzékeny emberek? - 2015.01.14. - tv2.hu/fem3cafe
7:35
"Túlérzékenység" vs érzéketlenség
59:41
Knapek Éva klinikai szakpszichológus csatornája
Рет қаралды 15 М.
А что бы ты сделал? @LimbLossBoss
00:17
История одного вокалиста
Рет қаралды 8 МЛН
Это было очень близко...
00:10
Аришнев
Рет қаралды 1,9 МЛН
Szuperérzékenyeknek - Amiről nem szeretünk beszélni
15:46
A szuperérzékenység alapvető jellemzői
9:30
Ildiko Davis
Рет қаралды 7 М.
Jó munkahely, sikeres karrier szuperérzékenyeknek
12:45
Ildiko Davis
Рет қаралды 2,5 М.
Miért vagy ennyire érzékeny?
7:16
Szentes Róbert
Рет қаралды 9 М.
Hogyan NE agyalj és hogyan csillapítsd az elmédben zajló gondolatrohamot?
13:37
Tudat-OM Stúdió - Némethi Erika & Földi Gábor
Рет қаралды 177 М.
A szuperérzékenység nem defekt | Schindler Ildi
8:17
Schindler Ildi
Рет қаралды 2,2 М.
A függők hiperérzékeny lelke
44:00
Dudits Dénes
Рет қаралды 10 М.