A vízkultúra | Alap tudnivalók, előnyök, hátrányok és tippek a vízkultúrás orchidea tartáshoz

  Рет қаралды 4,175

Két Világ Közt

Két Világ Közt

Күн бұрын

A vízkultúrás orchidea tartás egy megosztó téma, vannak akik istenítik, míg mások hallani sem akarnak róla. Viszont nagyon sokan kérdeztetek már erről a témáról, és kértétek hogy készítsünk videót erről is, így nekiláttunk összeszedni a leghasznosabb infókat a témával kapcsolatban.
Mivel számunkra is még "új" ez a téma, ezért előfordulhat, hogy valami kimaradt, ha bármi hasznos dologgal kiegészítenéd a videóban hallottakat, akkor írd meg a komment szekcióba! Tégy ugyan így, ha már van saját tapasztalatod a vízkultúrás orchidea tartással kapcsolatban, de kérünk, hogy kulturált módon tedd ezt, és senkit se bánts meg! :)
🌺 Köszönjük szépen a támogatást a Patronjainknak és a csatorna tagjainknak:
-Gaálné Falu Rita
-Tófalvi Ricsi
-L. Ametiszt
-Molnár Enikő
-Fajt Elvira
-Takács Viktória
-Lakatos Barbara
-Hargitai Katalin
-Anikó
🌺 Legyél te is Patreon támogatónk vagy esetleg KZbin csatornatagunk! Nézd meg, miket adunk cserébe hálánk jeléül:
/ ketvilagkozt​​​​
🌺 A videóban említett videók és cikkek linkjei:
Orchidea tápoldatok tudnivalók: • Orchideák tápoldatozás...
Nasa cikk: www.nasa.gov/a...
Aquaponika a Marson: www.hortibiz.c...
A videóban használt képek ingyenesen felhasználhatók, a Pixabay-ről és a Pexels oldalakról származnak. A NASA fotói pedig ismeretterjesztési céllal ingyenesen felhasználhatók, a NASA fotótárából származnak.
#vízkultúra #orchidea #hidroponia

Пікірлер: 17
@noraberinkei9244
@noraberinkei9244 3 жыл бұрын
Szia Ruby! Először is nagyon jó, hogy készítettetek videót erről a témáról, köszönjük, nagyon örülök neki! 🙂 szívesen írok tapasztalatokat illetve pár dologgal kiegészíteném/kritikát írnék. 🙂 kb. 1 éve kezdtem vízkultúrázni, nagyon sokat olvastam/néztem videót a témával kapcsolatban és elég sok orchideám van azóta vízben, sikeresen. 🙂 Az előnyöket nagyon jól összefoglaltad, a hátrányokat kiegészíteném. Az elején valóban időigényesebb a gyakori ellenőrzés és vízcsere miatt, de később ez nagyon megtérül, ugyanis utána kb. 8-9 naponta kell csak feltölteni vízzel, ami pár másodperc az áztatási folyamattal ellentétben. Bátran rábízhatjuk valakire, ha hosszabb ideig nem lennénk otthon, mert sokkal kevésbé lehet elrontani a vízzel való feltöltést, mint az áztatást. A víz nem lesz rögtön zavaros, a rothadó gyökér körül látszik egy zavaros határoló rész, csak pár nap után lesz zavaros az egész víz, de ha az elején erre figyelmet fordítunk, akkor egyáltalán nem lesz baja a többi gyökérnek. Az ép részig visszavágott gyökeret fahéjjal kezelve minimum 4 órán át ne érje víz, de a legjobb, ha egy éjszakán át hagyjuk száradni, utána mehet vízbe. A pohárválasztásnál fontos szempont amellett, hogy széles szája legyen, hogy a pohár fala lehetőleg egyenes legyen vagy lefele szűküljön, ne legyen szűkebb a pohár széle, mint a lentebbi része, mert akkor egy idő után nem lehet kivenni ill. gyökérsérülést okozhatunk kivételkor, hiszen a gyökerek ki fogják tölteni belül a tágabb részt és nem fog kiférni egy idő után, tehát erre még oda kell figyelni. 🙂 hirtelen az összes gyökér akkor fog elrothadni, ha nem tartjuk be a fő vízkultúrás tartási szabályokat (pl. mennyi és milyen víz valamint tápoldat megfelelő koncentrációban). A megfelelő tápoldatozás nehéz, 4 csepp szervetlen! tápoldatot lehet használni 1 liter vízbe, tehát csak nagyon keveset. Elég sok orchideát lehet így tartani, pl. lepkeorchidea, miltoniopsis, odontoglossum, zygopetalum, dendrobium phalaenopsis, brassia, vanda. Legjobb, ha valaki tavasszal/nyár első felében állítja át az orchideát, amikor a gyökerek növekednek, mert az új gyökerek már vízhez szoknak és nem rothadnak benne, az esetlegesen elrothadó gyökerek helyett lesznek újak, épek. Ősszel/télen is át lehet állítani, de számolnunk kell azzal, hogy hosszabb folyamat lehet. Az üveg/víz pár hét múlva algás lesz, az orchideának ez nem gond, akit zavar, válasszon matt, nem átlátszó vagy színes üveget. 😀 nem tanácsos sűrűn tisztítani, pláne nem vegyszerrel, mert fontos a kialakult mikroflóra. A tő rész az üveg peremének szintében legyen, de picit alatta sem baj. Vanda orchideánál fontos 2-3 száraz nap. Max. 2/3ig legyen víz az üvegben, de az elején mindenképpen kevés vízzel szabad kezdeni (1-2 cm részen érjenek csak bele a, gyökerek a vízbe). Kicsit hosszú lett, remélem tudtam hasznosat írni, sok sikert kívánok mindenkinek! 🙂
@KetVilagKozt
@KetVilagKozt 3 жыл бұрын
Szia Nóra! Nagyon szépen köszönöm a hosszú és tartalmas kiegészítést a videóhoz, nagyon jókat írtál! :) Megpróbálok majd mindent észben tartani, és már nagyon várom, hogy lássam a módszert élőben a saját ablakpárkányunkon! :D Neked akkor az összes orchideád vízkultúrában van jelenleg, vagy csak bizonyos fajok? Mennyi vízkultúrás orchideád van épp és mennyi van közegben (ill. hagyományos tartás alatt)? :)
@noraberinkei9244
@noraberinkei9244 3 жыл бұрын
@@KetVilagKozt Közegben tartom a colmanara, zygopetalum, odontonia, masdevallia, dendr. phal. orchideákat és 2 lepkeorchideát. A többi (kb. 45) lepkeorchidea vízben van a miltoniopsis, brassia és odontoglossum mellett. A vandákat üvegben tartom, heti 1x kapnak kb. 1-2 cm magasan vizet, ami 2-3 nap után teljesen elpárolog/felveszik. Ennyi orchideát nem tudnék áztatgatni. 😀 vizet kb. 4 hetente cserélek már (korábban sűrűbben, de már elegendő ilyen ritkán). A vízcsere is elég gyors az áztatáshoz képest. 🙂 Egyik héten sima esővízzel öntöm fel, másik héten tápoldatos (pár csepp) esővízzel az üvegeket az általam bejelölt szintig, ez változó, melyik orchidea mennyi vízben van. A miniket például több vízben tartom (kb.40%).
@eszterzarandi7995
@eszterzarandi7995 3 жыл бұрын
Szia! Érdekes téma, csak most akadtam rá. Az orchidea gyökerei fotoszintetizálnak, a vízkultúrában jobban éri a fény ezért ez mint előny is mellette szól.
@KetVilagKozt
@KetVilagKozt 3 жыл бұрын
Köszi szépen a kiegészítést! Nagyon jó gondolat! :)
@miorakellein8755
@miorakellein8755 3 жыл бұрын
Facebookon van egy 'Vízkultúrában nevelt orchideák és más növények' csoport, akit érdekel ez a tartási módszer annak ajánlom, sok-sok infó van ott és segítőkész társaság :)
@KetVilagKozt
@KetVilagKozt 3 жыл бұрын
Köszi szépen a tippet! :)
@szilvialaposi323
@szilvialaposi323 3 жыл бұрын
Szia Ruby... Van egy dondrobium nobilem.. Cca. 3 éves.. és úgy tűnik halni készül.. a 5 száron.. pontosan 20 kis keikit nevel.. az összes szár már levirágzott, leveleit lassan eldobalja.. így marad az 5 kisebb-nagyobb szár.. ami szépen egyre ráncosabb... Van olyan kis keiki, aminek már van gyökérkéje, de növényke alig 5 mm... Mit csináljak vele.. hagyjam, vagy ritkítsam meg? Bocs, h ide írok.. de a legfrissebb klassz videod... Képeket valamilyen oknál fogva nem tok küldeni.. 😍🥰
@KetVilagKozt
@KetVilagKozt 3 жыл бұрын
Szia! A D nobilénél a régi szár természetes h a virágzás és keiki nevelés után ráncossá válik, hiszen épp átpumpálja a tápanyagot, az energiát az új hajtásokba. Sajnos kép nélkül nehéz megmondani, h pontosan mi a helyzet vele.
@katagyulai6729
@katagyulai6729 3 жыл бұрын
Szia rubi. Van egy problems orhideam.az also levele elszaradt. De sargul a tobbi is. Mi Baja lehet. Mit tehetek erte?
@KetVilagKozt
@KetVilagKozt 3 жыл бұрын
Szia! Az alsó sárguló levelek sokszor egy természetes folyamat miatt vannak, de az is előfordulhat, hogy gyökérrothadás van a háttérben. Ezt a videót ajánlom: kzbin.info/www/bejne/hnLEioKgm6t9a68
@andrea0027
@andrea0027 3 жыл бұрын
Szia ,nekem van egy orhideám hozott új levelet és virágszár kezdeményezês is van de viszont êszrevettem hogy a gyökere teljesen rohadt,meg lehet még menteni valahogy? 3 éve megvan és rengeteg virág szokott lenni rajta! Köszi ha vâlaszolsz!
@KetVilagKozt
@KetVilagKozt 3 жыл бұрын
Szia! Ha gyökérrothadásról van szó, akkor meg lehet menteni. Ez a videó remélem segít: kzbin.info/www/bejne/gqLZZqR-jtd6hsk
@sarakoleda7073
@sarakoleda7073 3 жыл бұрын
Szia Rubi! Egy furcsa orchidea betegséggel küszködök és nem tudom hogy mi és hogy hogy segíthetnék rajta...😟 A levélen lila elváltozások és foltok vannak valamint több orhideámnál tapasztaltam azt hogy az egész tiszta ragacsos gyanta szerűség és ezt ezen az orhideán is. Remélem tudsz segíteni mert én nem tudok mit kezdeni... A segítséget előre is köszönöm szépen 🥰
@KetVilagKozt
@KetVilagKozt 3 жыл бұрын
Szia! Lila foltokról még nem hallottam, de a ragacsos levelek lehetséges hogy pajzstetvek miatt jelentek meg. Kép nélkül sajnos nehéz megmondani h pontosan mi lehet a gond. A ragacsosság amennyiben nem természetes okokból történik (pl. guttáció: videó itt: kzbin.info/www/bejne/fYLMmIukgaqSZ7c), sokszor a tetvek műve, így ha ez az ok, akkor mospilánt lenne érdemes kipróbálni ellenük. :)
@Magdolnamedhegyi
@Magdolnamedhegyi 2 жыл бұрын
Kedves RubY! Szeretném elkérni azt a linket, ahol az orchideák fajtáját meg lehet nézni. Sajnos elfelejtettem, hova mentettem. Köszönöm szépen!
@KetVilagKozt
@KetVilagKozt 2 жыл бұрын
Szia! Ebben a videóban volt pont szó az orchideák azonosításáról, szerintem erre gondoltál: kzbin.info/www/bejne/d5y3k6OQesSDiaM A link pedig: www.globalorchids.info Ugyan nem teljes lista, de jó kiindulópont. :)
Girl, dig gently, or it will leak out soon.#funny #cute #comedy
00:17
Funny daughter's daily life
Рет қаралды 34 МЛН
Brawl Stars Edit😈📕
00:15
Kan Andrey
Рет қаралды 46 МЛН
Minecraft Creeper Family is back! #minecraft #funny #memes
00:26
szőlő préselés Medoc noir 2021 vörös bor készítés ..
19:21
Mihály Aranyász
Рет қаралды 4,9 М.
This tip helps orchids quickly take root and produce young leaves
8:55
Happiness Garden
Рет қаралды 1,5 МЛН
Orchidea szaporítása gyorsan és egyszerűen
16:25
Kisvakond
Рет қаралды 78 М.
Így ontözd az orchideád
1:01
KertTV - McMenemy Márkkal
Рет қаралды 6 М.
Miért növeszt hosszú léggyökeret az orchidea?
1:45
Adriflowers mentesvirag
Рет қаралды 3,9 М.