Jak w pracy sprawdzaliśmy dokładnośc tokarki to było to wałek mosiężny grubszy niż fi 25 mm i o dłygości 200 mm. Około 40 mm w uchwycie reszta wystwała poza uchwyt. Nóż był wykonany ze stalki (tzw kratówki ) Wałek ze stali może kryć w sobie różne niespodzianki. Pozdrawiam
@olo12994 ай бұрын
Stal potrafi posiadać taka ilość wtrąceń że głowa mała. Przy toczeniu pomiarowym osiowości użył bym brązu mosiądzu lub aluminium. Na aluminium wyjdzie nawet więcej niedoskonałości maszyny. Dopiero potem toczył bym stał żeby sprawdzić sztywność. Bo jeżeli nie będzie mieć luzów skasowanych to po toczeniu na takiej stali z wtrąceniami a nawet i idealnie czystej nie będzie wiadomo czy tokarka jest krzywa czy luźna 😉 ale to tylko film poglądowy u Adama dla zaspokojenia naszej ciekawości. Nie ma co się doczepiać na siłę.
@shogunlechuza66504 ай бұрын
Te amatorskie tokarki itak nie mają takiej precyzji żeby miało to znaczenie przy ustawianiu. Oczywiście da się je mocno zmodyfikować i dopracować żeby miały wysoką precyzję przy nie dużych średnicach. Tylko ktoś kto to potrafi wie jak ustawić tokarkę. Film instruktażowy dla amatorów hobbystów. W ich projektach najczęściej nie jest wymagana książkowa precyzja.
@olo12994 ай бұрын
@@shogunlechuza6650 to zależy od tego co na niej robisz. Ja ostatnio amatorsko wykonywałem prowadnice ślizgowe , 180mm długie, tolerancji poniżej 1 setki wraz ze slizgami. Za to tata z bratem na tej samej maszynie robili bolce do wywrotu przyczepy. Tolerancja na oko 😂
@jarunioo_4263 ай бұрын
Na posuwie ręcznym widać że silnik już lepiej sobie radził świetny materiał
@marek60954 ай бұрын
Elegancka seria filmów
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
Bardzo dziękuję za miły komentarz 🙂 Pozdrawiam i życzę dobrego dnia:) Adam
@In3ct4 ай бұрын
Pytanie - dlaczego by nie dodać szajbę, taką która zredukowałaby obroty o połowę, między szajbę napędową silnika a wrzeciona(. Miejsce by tam się znalazło. Ograniczyło by to obroty do 600-700, natomiast podniosło by moment obrotowy na wrzecionie na niskich obrotach, więc dla większych średnic czy gwintowania było by to wartościowe, ale nie tak bardzo kosztowne jak dodanie falownika wektorowego z silnikiem 3f. Oczywiście taki półśrodek jeśli już komuś tak bardzo przeszkadzał by ten "nie trzymający obrotów" silnik. P.S. Ciekawe i merytoryczne robisz te filmy, więc chwała Ci za to! Rób dalej to co robisz, bo robisz to dobrze!
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
Tak to jest dobry pomysł pewnie gdybym na takiej zaczynał zrobił bym przełożenie wolnoobrotowe . Dzięki :)
@olo12994 ай бұрын
@@AdamMaszynotworpoza warsztatem w którym działam na codzien mam jeszcze w domu do prac doraźnych staruszka, 2tsb silnik 2kw założyłem ale tylko dlatego że taki miałem pod ręką. Ale mimo to ta tokarka ma bardzo przydatną funkcję ktorą normalnie w tokarkach pełni przełożenie w skrzyni. Tutaj jest to zwolnica, zapinana się ją perfidnie równoległym wałkiem do wrzeciona który spina część z kołami pasowymi wraz z zebatką na wrzecionie. Normalnie ta zębatka jest spięta śrubą z kołami pasowymi. Przy okazji bez rozpięcia tego sprzęgła można sobie zablokować wrzeciono na Dębowo😂
@AlbinGwiazda4 ай бұрын
Cześć Adamie, fajną serię zrobiłeś o tej maszynie i jak będę stawał przed zakupem większej tokarki to na pewno będę miał na uwadze to co tu zobaczyłem. ps mój Holzmann ED300ECO na też przeniesienie napędu paskiem ale zębatym i myślę że to lepsze rozwiązanie ;) Dziękuję i pozdrawiam.
@Lechoslowianin4 ай бұрын
Najlepiej sprawdza się zmiana obrotów na kołach pasowych. Obroty maleją, moment rośnie
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
Dokładnie
@olo12994 ай бұрын
Dlatego każda maszyna do orki posiada skrzynie biegów plus falownik do zmiany obrotów w mniejszym zakresie. Wyjątkiem są maszyny gdzie cały lub większość zakresu obrotowego musi być wykonany po stronie elektrycznej. Wtedy stosuje się najczęściej silniki bldc. Mają najmniejszą podatność na spadki wydajności względem obrotów ale nie oznacza to że nie mają jej wcale. Dla nas na warsztatach pozostaje dalej najlepszym wyborem poczciwy silnik klatkowy, stałe przełożenia najlepiej w postaci skrzyni ale od biedy paski też się sprawdza tylko obsługa upierdliwa, oraz falownik do dodatkowej regulacji 😉 nie wyobrażam sobie pracy na innej konfiguracji, tym bardziej gdy robimy gwinty i toczymy dużą ilość detali co chwilę zmieniając je w uchwycie. Nawet nie wiesz jakim wygodnym ustrojstwem jest mała skrzyneczka przykręcona do korpusu z potencjometrem, przyciskiem do chwilowego załączenia silnika po falowniku, małym hebelkiem monostabilnym do zmiany obrotów i przyciskiem do pełnej prędkości. Dobre ułożenie pod rękę tych 4 elementów to najlepszy pomocnik w pracy. Szybko detal wycentrujesz, obroty dobierzesz idealnie, nawroty przy gwintach to czysta przyjemność a kręgosłup ci podziękuję wieczorem gdy nie będzie musiał się 500razy schylać do wiecznie za nisko umiejscowionej dźwigni na sztandze😂
@robertczaplicki209019 сағат бұрын
Najlepiej założyć silnik trójfazowy z naddatkiem
@shogunlechuza66504 ай бұрын
Na tych maszynach da się zrobic znacznie wiecej niż by sie mogło wydawać. Ja przetoczylem na podobnej tokarce nawet tarcze hamulcowe tylne od Peugeota 307. Patrząc na parametry maszyny nie da się fizycznie nawet zamontowac takich tarcz o średnicy 250mm. Ale trzeba było sobie szybko poradzic i poskładać auto. Tarcze nowe przyszły nie takie jak powinny, był piatek wieczór a auto potrzebne więc postanowiłem się pobawić. Wydrukowałem na drukarce 3D dwa dystanse wysokosci 40mm z pryzmami pasujacymi do tokarki pod wrzeciono by je unieść. Teoretycznie ktos z "zawodu" by mnie wyśmiał, że to się nie uda. Mi sie udało, bylo troche zabawy bo silnik mialem wtedy jeszcze fabryczny 550W i trzeba było bardzo mało przybierać. Do tego nie dało się toczyć dwóch stron z jednego mocowania, musialem poświęcić sporo czasu na ustawianie wszystkiego. Ale finalnie skorodowane tarcze udało się skutecznie naprawić i auto uruchomić. Miało być to rozwiązanie tylko do czasu aż kupie właściwe tarcze. Ale z racji że nie wystepuje bicie przy hamowaniu, ani żadne negatywne zjawiska, grubość tarcz po toczeniu miesci sie z zapasem w tolerancji, wyszło na to że kupuje te nowe tarcze już 2 rok.😅 Naprawdę, do amatorskich czy hobbystycznych zastosowań nie trzeba maszyn przemysłowych. Powoli z głową da się zrobić bardzo dużo przy pomocy prostych chińskich maszyn i narzędzi. Trzeba tylko wiedziec co sie chce osiągnąć i mieć cierpliwość.😉
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
Nieźle łebski gość jesteś :D
@krzysiek85784 ай бұрын
Jednak przekładnia mechaniczna to mechaniczna. Cieszę się z mojego "malucha" na mechanicznej z silnikiem 3 fazowym. Może mały bo 500W z hakiem ale daje radę 1mm ze średnicy zebrać na śrubie pociągowej choć nie wpadł mi jeszcze w ręce naprawdę twardy materiał albo mam tak dobre płytki do składaków 😅 Póki co S355 i trochę śrub różnej twardości (uczę się dopiero toczenia).
@olo12994 ай бұрын
Mój przydomowy szczurek czyli 2tbs też miał taki silnik fabrycznie. Teraz ma 2kW. Daje sobie radę świetnie, jedyne co by się jej przydało to Norton. A zamiast niego mam gitarę która może w końcu kiedyś naprawie 😂 ale to warsztatowy sprzęt to i zastosowania ma warsztatowe więc da się bez tego żyć. Mimo wszystko wole wsiąść w auto zazwyczaj i podjechać sobie na większą tokarkę. 5ton i około 10kW to jednak jest wygoda 😂 Taka jak na filmie też mam ale używam jej do konkretnych celów. Głównie jako szlifierki.
@MariuszGabor-e6v4 ай бұрын
Założyć do niej mocniejszy silnik i falownik i będzie pierwyj sort
@jad34654 ай бұрын
Ciekawe też byłoby porownanie dwóch egzemplarzy tego samego producenta i modelu. Bo w produktach z dalekiego wschodu to i trafienie dobrego egzemplarza może mieć znaczenie.
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
Tak to prawda nigdy nie wiadomo co będzie nie tak ale zapewne coś będzie :) u jednego konik za wysoko ale suport ładnie leży u innego konik idealne ale wrzeciono bije ;)
@olo12994 ай бұрын
Tokarki z chin to loteria, niestety idealna sztuką to jak 6w totka. Ale 3 już można dość łatwo trafić. Ale i tak każda trzeba ogarnąć zanim zacznie się robotę. W robocie mamy cormaka jakiegoś. Niby działa niby wyosiowalem wrzeciono i konik ale nie da się i tak na niej toczyć tak jak bym chciał. A to co sprzęgło od śruby zrywa, a to luzów na suporcie dostaje co chwilę, obecnie kierownica od przekładni tak się kleszczy że ktoś do niej w końcu kawałek rury dospawa😂 identyczny model kupił mój kumpel, od tego samego dostawcy tylko pół metra krótszą. No bajka maszyna nic się nie dzieje z nią a dziennie robi na niej więcej niż nasza w miesiąc. Ja teraz za to poluje na tuc40, 15 lat stoi nie używana, a 16lat temu miała remont loża😉 sterowanie ma tylko uszkodzone. Bajka stan. Czekam aż będzie decyzja że idzie do kasacji.
@ÁREAJ274 ай бұрын
Muito bom os testes meu amigo Adam!!! Abraço e boa sorte sempre!!!
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
Dziękuję również pozdrawiam
@geniuszK4 ай бұрын
Wszystko ładnie ale wychodzi na to że lepiej tokarka z przekładnią mechaniczną. Pozdrawiam
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
dokładnie od zawsze jestem zwolennikiem tych z mech.
@olo12994 ай бұрын
Oczywiście że tak. Wygoda największa a do tego większą ilość przełożeń zajmująca mniej miejsca. Oraz mniej serwisowania.
@SimonMowi2234Ай бұрын
A są takie małe tokarki jak tytan 350 z przekładnią mechaniczną? Czy jest to droższe rozwiązanie ?
@TrPrecisionMachining4 ай бұрын
good job adam
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
Thank You 🙂
@olo12994 ай бұрын
W szoku jestem ze udało się ogarnąć na tyle tego szczura żeby dał radę tak toczyć. Ale kto jak nie ty 😂 ogółem wstawić jej falownik i silnik o sensownej mocy a spokojnie na warsztacie coś można było by na niej zrobić. Ogółem poza regulacja obrotów jest to identyczny model co mojej. Tyle z moja była jeszcze gorzej wykonana fabrycznie 😂 ale ja jej używam jako szlifierki. Do toczenia to mam sensownej wagi tokarki pod ręką
@maciex20084 ай бұрын
Silnik indukcyjny AC, falownik i jazda.
@slawianskibarbarzynca18024 ай бұрын
Świetna puenta na koniec. Nie ma co osądzać danej maszyny, rzeczy, czy nawet osoby, jeśli dobrze się jej nie poznało.
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
Zwracam na to szczególną uwagę ponieważ ostatnio stało się dość nagminne że ludzie bardzo pochopnie wystawiają swoją ocenę i w dodatku często w takich wypowiedzi bije jakaś nadmiar na pewność..
@slawianskibarbarzynca18024 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor to stało się już codziennością, jakby każdy w tym kraju zjadł wszystkie rozumy.
@olo12994 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor bo ludzie nie dość że patrzą na innych tylko w czarno-białych barwach to i na maszyny. Nie ma idealnej tokarki, nowa czy używana, świetnej jakości czy chińczyk, każda ma mankamenty ale nie należy skazywać jej na złom przez nie pochopnie. Rumunka na której robię najczęściej, i zawsze te najdokładniejsze roboty ma luz jak cholera na podparciu suportu, dokładnie to na listwie dociskowej od spodu, uszkodzony jest kawałek suportu od 20lat przez transport. Czy w czymś to mi przeszkadza? Nie! Bo suport waży jakieś 500kg i nie ma najmniejszych wibracji czy odchyłek przy toczeniu. Można by suport odkręcić od loża na wszystkich śrubach od spodu i różnicy w toczeniu nie zauważysz 😂 ale co drugi kupujący gdyby była na sprzedaż stwierdził by że suport to złom. Miłego dnia życzę, ja lecę na roboty bo mam dwie firmy do obskoczenia, przeglądy suwnic dziś mnie czekają🥺
@pawekowalski74694 ай бұрын
👍👍👍
@Dzon_Jacek4 ай бұрын
👍
@SĺawomirMartin4 ай бұрын
🍻
@waliza0014 ай бұрын
W UK wymieniaja silniki na takie z biezni, bo mozna je dostac za grosze. Jak ktos ma wiecej kasy to mozna wymienic na taki z przemyslowej maszyny do szycia.
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
Sprytny pewnie co niektóre bieżnie mają nawet silniki bldc
@waliza0014 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor Glowny powod to taki, ze te biznie tutaj sa za darmo typu- wez to pan bo tylko przeszkadza. Ewentualnie takich za 50 funtow jest od groma. No i silnik z pelnym sterowaniem. Ja juz swoj z biezni tez mam tylko tkarka jak na zlosc dziala bez zarzutu :)
@bravomz4 ай бұрын
mozesz wyjasnic to zatrzymanie noza w materiale? czemu plytka sie uszkodzi gdy predkosc sie zmniejszy do 0?
@qazzxc88134 ай бұрын
Bo jest strzał na płytkę która jest krucha
@bravomz4 ай бұрын
@@qazzxc8813 no udar ok, jednak przy skrawaniu nierównych elementów lub z otworami też są nagłe udary i płytka żyje
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
gdy skrawamy to wektor siły jest wypadkową obrotów i posuwu. naprężenia są w nożu, płytce i materiale w kierunkach wynikających z tych sił. Gdy zabraknie posuwu i obrotów cały układ sprężynuje co powoduje tak jak by drobny ruch w przeciwną strona niż narzędzie pracuje - takie są moje obserwacje ale naukowej genezy nie znam. W wspomnianej pracy przerywanej te sprężynowanie układu następuje po za materiałem więc nóż nie ma wtedy na czym zapracować w niewłaściwą str. dlatego to go nie wykrusza.
@olo12994 ай бұрын
@@bravomz w nożu magazynowana jest pewna ilość energii, jak w sprężynie która podczas nagłego zatrzymania gdzieś musi się ulotnic, a dokładnie w tym samym kierunku w którym była w nóż ładowana ale o przeciwnym zwrocie wektora siły. Do tego dochodzi jeszcze efekt bezwładności poszczególnych mechanizmów chociażby suportu w ruchu poprzecznym wraz z przekładnią. Dodatkowo skrawając materiał na pewnych obrotach nacisk jednostkowy na nóż rozkładany jest podobnie jak moment obrotowy w silniku spalinowym. Przykładowo do wjazdu noża w materiał na głębokość 1mm potrzebujemy siły 100x. Ale przy 100 obrotach na minutę na kaDy obrót przypada nacisk 1x. Przy zatrzymaniu tokarki na ułamek sekundy na nóż oddzialuje właśnie to 100x Mam nadzieję że bardziej wyjaśniłem niż zagmatwalem. Nauczyciel że mnie jest taki sam jak tancerz, czyli żaden😂
@karolukaszewski231114 күн бұрын
Nóż faktycznie może się wykruszyć, ale nie zawsze tak się dzieje. Z moich doświadczeń wynika że rzadziej niż częściej
@SaintVierge4 ай бұрын
Cześć, jak można się z Tobą skontaktować?
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
hej Eamil Messenger
@MarioMotoVlog4 ай бұрын
Czyli najsłabsze ogniwo to silnik i elektronika. Maszyna fajna długa tylko co z tego jak puchnie.
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
Tak ale jak ktoś ma jakiś silnik, może falownik w przydasiach albo zrobi przełożenia na paskach.. w tedy w tej cenie nabiera to sensu bo tytan 750 prawie 8k allegro.pl/oferta/tokarka-do-metalu-tytan-750-premium-0-75kw-230v-15237968009?# a ta coś ponad 3500
@olo12994 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor w tych gabarytach jeżeli nic większego nie możemy zmieścić to wielkiego wyboru nie ma. Ale od strony finansowej? 3.5tys za tą małą? To nie lepiej kupić jakiegoś dziadka i go odswiezyc? Chociażby taka jak moja najstarsza 2tbs? Jeżeli nie chcemy toczyć w dużej tolerancji na długich odcinkach to bez problemu sobie poradzi, stabilność drastycznie większa, prześwit jak na gabaryt spory, większą długość loża. Jedyne co to wadą jest gitara do gwintów. W mojej akurat do dziś nie dorobiłem sobie tulejek do kół zębatych i też kilku brakuje ale poza tym o niebo lepiej się na czymś większym i cięższym pracuje. Ciągle się zbieram żeby zrobić jej serwis i sprzedać bo praktycznie już jej nie używam odkąd mam pod reką starą rumunke. Z ciekawości ile według cb jest w takim razie warta taka 2tsb przed przeglądem ale ciągle tocząca bez problemów?
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
@@olo1299 2tsb hmmm tak z 8500 ale to zależy.. jeden kupiec powie że woli nowego tytana 750 a inny że wręcz woli dołożyć do starej ale nie chińskiej
@olo12994 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor zaskoczyłeś mnie tą ceną. Nie kupowałem od lat tokarek to i z rynku wypadłem. Ale z drugiej strony gdy kupiłem tą moją mini Chinkę podobna do filmu to kosztowała 750zl w Juli 😂 i to z pudełkiem różnych narzędzi, noży, wierteł, uchwyt wiertarski itp.
@dawidus1004 ай бұрын
Mój wujek tokarz starej daty mawiał że te tokarki to do toczenia osi do zegarków! Hehe nie wiem ja się nie znam
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
No tutaj na pewno trzeba by się przyłożyć żeby ta ośka wyszła prawidłowo:)
@dawidus1004 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor hehe zgadza się
@utrzymanieruchu56224 ай бұрын
Nie wiemnile za to trzeba zapłacić ale w tych pieniądzach lub troszkę większych mogę oddać swoją 1m61 przerobiona na silnik 1f
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
No z tego co wiem to cudo kosztowało jakieś 3500
@utrzymanieruchu56224 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor no to się nie pomyliłem że oddał bum w tej samej cenie
@igor88774 ай бұрын
To widze ze bernado 500 duzo bardziej sie dla mnie nadaje😊
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
Mniejsze ale lepszy napęd .
@igor88774 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor dokladnie
@karolukaszewski231114 күн бұрын
Sory, ale to dno. Należy bezwzględnie zmienić ten silnik na mocniejszy, najlepiej trzy fazy. Mam maszynę typu Nutool 550 i nic mi się silnik nie przydławia przy 1 mm toczenia
@AdamMaszynotwor14 күн бұрын
Nie dławi Tobie bo to zaleta przekładni mechanicznej. ale to prawda silnik warto wymienić + Falownik wektorowy
@wiesiu99324 ай бұрын
Ta tokarka jest bardzo słaba w porównaniu do Tytana od cormaka...
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
Ale którego tytana 700 archiwum.allegro.pl/oferta/tokarka-do-metalu-tytan-700-warsztatowa-i11082476891.html czy Tytana 750 allegro.pl/oferta/tokarka-do-metalu-tytan-250x750-vario-1-1kw-230v-z-podstawa-12004098261?#
@wiesiu99324 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor 750 z płynna regulacja obrotów. Tutaj silnik zatrzymuje się przy 1mm na średnicy to bardzo slabo.
@qazzxc88134 ай бұрын
To gowno z elektronika. Tytan jest na przekładni i 2mm zbiera beż problemu w stali
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
@@qazzxc8813 dla tego ja jestem zwolennikiem tych z mechanicznym wrzeciennikiem.
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
@@wiesiu9932 a to zaskakujące bo napędy wyglądają podobnie ale żeby w pełni porównać to trzeba tą samą średnice, te same parametry i ten sam materiał i wtedy będziemy wiedzieć. Jeśli jednak tak jest to tylko na korzyść Cormak bo jest sporo droższy i dobrze gdyby czymś to rekompensował (jednak nadal wiele ludzi narzeka na niej na brak mocy i wymieniają na silnik asynchroniczne)
@grzeniu99724 ай бұрын
ile taka tokarka kosztuje w dobrym stanie ?
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
Nie do końca rozumiem pytanie. Jak rozumieć " w dobrym stanie ?" i "ile taka tokarka kosztuje " ale gdzie ile kosztuje?. Moje wątpliwości wynikają z tego że nowa przychodzi wstanie w jakim widzisz nie wiem czy to " dobry stan " na pewno fabryczny. nie ma znanej mi alternatywy na rynku w stylu " jeszcze nie górna półka ale lepsza niż przeciętny chińczyk ... jeśli chcemy wyjąć z pudełka i pracować to pewnie WABECO D6000 4.299,01 € www.wabeco-remscheid.de/catalog/category/view/s/lathes/id/101/
@grzeniu99724 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor tak wiem. Zbyt ogólnie napisałem. Chodziło mi mniej więcej, że można jeszcze się na niej " pobawić " w domowych pieleszcach. I cena też jakiś zakres 5 tys, 10 tys. Bez jakiegoś konkretu