Dziękuję za długo wyczekiwany wykład i czekam niecierpliwie na następne odcinki. Pozdrawiam
@SlawekBikeman Жыл бұрын
Doskonały materiał, przystępnie wyłożony. Thx
@hienasmietnikowa77953 жыл бұрын
świetny kanał - wiele osób z pewnościa skorzysta :) No to teraz dla bardziej zaawansowanych : czas na figury cykloidalne :)
@maciejjacewicz36003 жыл бұрын
Super filmik. Teraz wiem że na temat oscyloskopów nic nie wiedziałem.
@andrzejkoodziej69004 жыл бұрын
Merytorycznie fachowo. Tylko tak dalej !
@piotrburnos10044 жыл бұрын
Dzięki za motywacje :)
@jacekc61793 жыл бұрын
@@piotrburnos1004 Niech pan sobie nie pochlebia.
@piotrzwolski24514 жыл бұрын
Teraz zazdroszczę mojemu Ojcu ,że mógł studiować na AGH....pomyliłem całkowicie moją edukację z moim zainteresowaniem. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za dalszą edukację poprzez ten kanał.
@olo12993 жыл бұрын
Ja za to żałuję że nie zmieniłem technikum gdy zamknęli mi mój kierunek, a potem odrobinę że nie skończyłem studiów, tylko dlatego że poszedłem tam nie dla papierka a z ciekawości, a jak się okazało przez cały rok nie dowiedziałem się niczego ciekawego czego bym już nie wiedział. A mogłem zostać dłużej😉 ale cóż żyje się dalej, teraz za to za bardzo pracując w zawodzie który był moim hobby, tak się zapedzilem że prywatnie z hoby już nic nie zostało. Polecam uważać na to bo życie może zbrzydnąc... Ostatnio dla odpoczynku od klientów i roboty jako odskocznie wziolem zlecenie od znajomego na spawanie kanałów do kotła. Polecam dla zabicia rutyny 😂
@piotrzwolski24513 жыл бұрын
@@olo1299 Ach, co tam ! Żyję się raz, a hobby ma się czasem tak krótko, by cieszyło i dawało inspirację. Ja dla zabicia rutyny lobię grzebać w aucie a dokładniej w jego kabelkach i coraz to skomplikowanej elektronice. Pozdrawiam
@olo12993 жыл бұрын
@@piotrzwolski2451 a ja dla zabicia czasu za rękodzieło się wziolem... drzewka z miedzi robie😂 zegary itp.
@ardo6955 жыл бұрын
Temat dobrze wyłożony wciąga jak narkotyk. Nasuwające się pytania niejako intuicyjnie uzyskują odpowiedź z każdym następnym zdaniem. Niech nie zabrzmi to protekcjonalnie, ale gratuluję i pozdrawiam.
@piotrburnos10045 жыл бұрын
Dziękuję pozdrawiam :)
@arekt66745 жыл бұрын
Świetna porcja wiedzy 👍 Jeśli można poprosiłbym odcinek o diagnostyce falowników silników indukcyjnych :)
@norbertm46245 жыл бұрын
Szkoda, że nie wiedziałem o Panu wcześniej :)
@JK-dg3wu5 жыл бұрын
Dziękuję i proszę o następne odcinki .
@piotrburnos10045 жыл бұрын
Będzie jeszcze co najmniej jedna cześć :)
@JK-dg3wu5 жыл бұрын
Jeśli jest możliwość to bardzo proszę używać też innych typów oscyloskopów np. popularny ostatnio RIGOL DS1054Z , (taki model mam :) w kolejnych odcinkach.Pozdrowienia.
@michaparowa38312 жыл бұрын
bardzo fajny filmik, pomocny polecam
@pawełzłoty3 жыл бұрын
Świetne materiały !!!
@pawkapawka-yv1np2 жыл бұрын
Super wykład.
@wolfganghiesmayr874511 ай бұрын
Wnioskuję o przyznanie Panu medalu Ministra Nauki! W szkole na lekcji fizyki powinno się pokazywać ludziom jak mierzymy oscyloskopem. To pomaga wyobrazić sobie wiele. Mam kilka pytań jednak. Czy oscyloskopem można badać np prąd trójfazowy? Np trzy fazy przesunięte obok siebie? Chciałbym to zobaczyć. Proszę też jakiś film zrobić np z przebiegiem prądu i napięcia na kondensatorze lub cewce i jak to wygląda graficznie.
@piotrburnos100411 ай бұрын
Dziękuję 😅 był film o przesunięciu fazowym. We filmie o mocy w układach jednofazowych.
@TzOk5 жыл бұрын
Fajne ale laboRatorium (@3:01) ;) ...i takie małe ale - przewody BNC (zapewne RG-58) mają impedancję 50Ω, wyjście generatora też, natomiast wejście oscyloskopu 1MΩ - coś tu jest nie tak ;) Natomiast sondy pasywnej używamy nie tylko dlatego że ma fajny chwytak, ale głównie ze względu na jej małą pojemność "widzianą" od strony układu (a co za tym idzie dużą impedancję) i dlatego też, o ile to tylko możliwe, używamy jej na zakresie 1:10, a nie 1:1.
@piotrburnos10045 жыл бұрын
Sondy oscyloskopowe to temat rzeka - jak każdy inny. Ze względu na ograniczenie czasowe, nie powiedziałem jeszcze o wielu rzeczach jak choćby o rodzajach sond, sondach aktywnych, zakresie dynamicznym, wpływie pasma przenoszenia, itd. Co do przewodu BNC, to nie rozumiem, co jest tu nie tak - proszę sprecyzować. A Nawiązując do drugiej części komentarza tzok83 - trudno mi się zgodzić, że pomiary "o ile to możliwe" powinno się robić na tłumieniu 1:10 lub wyższym. W większości przypadków (nie mówię o sygnałach o dużej wartości), tłumienie powinno wynosić 1:1, szczególnie dla małych amplitud sygnałów. Stosowanie większego tłumienia, pogarsza stosunek sygnału do szumu o czym należy pamiętać.
@TzOk5 жыл бұрын
@@piotrburnos1004 Nie tak w połączeniu BNC było dopasowanie impedancyjne, a raczej jego brak - albo w oscyloskopie powinna być przełączona impedancja wejścia na 50 Ω (ale ten model chyba takiej funkcji nie posiada), albo założony trójnik i terminator 50 Ω po stronie oscyloskopu. Sonda pasywna w położeniu 1:1 (podobnie jak przewód koncentryczny) reprezentuje relatywnie dużą pojemność (rzędu 80-120 pF, nie licząc pojemności wejściowej samego oscyloskopu), tym samym stanowi poważne obciążenie dla badanego układu - może znacząco stłumić amplitudę sygnału lub wręcz wygasić oscylacje. Oczywiście w przypadku źródeł niskoimpedancyjnych (jak generator) nie ma to wielkiego znaczenia.
@piotrburnos10045 жыл бұрын
Wszystko zależy od zastosowania. W pomiarach z jakimi mamy do czynienia w laboratorium metrologii (elektrotechnika), omówiona przeze metodyka jest poprawna. Inaczej by było przy pomiarach elektronicznych, a jeszcze inaczej przy pomiarach w detektorach pojemnościowych przy napięciach rzędu uV. Więc... jak pisałem, nie da się wszystkiego ująć we filmie 30-to minutowym. Zresztą celem było pokazanie kompensacji sondy, a nie omawianie wszystkich jej cech. Niemniej dziękuję za wszystkie uwagi.
@januszben35813 жыл бұрын
@@piotrburnos1004 od 30 lat zajmuje się i interesuje się jestem hobbistą elektroniką ,elektryką i mechaniką mam wiele sprzętu i oscyloskop analogowy i proszę o zrobienie programu jak robić pomiary i obliczać częstotliwość oscyloskopem analogowym bo niema takiego programu a reduktorze niema wszystkiego a z góry dziękuje pozdeawiam proszę dalej robić takie filmiki pozdrawiam !!!
@krzysztofbednarek94855 жыл бұрын
Dziękuje , bardzo ciekawa lekcja .
@gregbryk5764 Жыл бұрын
Aby to nie skakało mozna właczyc usrednianie ale tak na 2-8 lub zatrzymac pomiar
Przedstawione metody pomiaru przesunięcia fazowego są dobre aby uje...ć ucznia na egzaminie! Pomiar jest niedokładny i czasochłonny. Lepiej użyć licznika częstotliwosci i czasu, który czasem trzeba doposażyć w dodatkowe obwody wejściowe.
@piotrburnos1004 Жыл бұрын
Nie zgadzam się. I nie to jest celem pokazanej metody. Zresztą gdyby przedstawione metody były nieprzydatne to by nie były implementowane w oscyloskopach. Nie każdy ma możliwość stosowania zaawansowanych metod. Pomiar z użyciem oscyloskopu to jakaś alternatywa.
@eR-MIK Жыл бұрын
@@piotrburnos1004 W uniwersalnych programatorach sa zaimplementowane algorytmy dla PROM. Czy to znaczy, że teraz są powszechnie używane?
@pilotsamolotu89576 ай бұрын
@@eR-MIK Lubię jak ktoś ma zdanie odrębne. Coś to wnosi do dyskusji. Pozdrawiam
@sylweksliwka79863 жыл бұрын
Witam mam prośbę o pokazanie jak łączyć generator z oscyloskopem wykorzystując dodatkowe gniazda w celu wykorzystania oscyloskopu jako wobuloskop
@jerry8250 Жыл бұрын
Zeby zbudowac wobuloskop pierw musisz modulowac vco z lfo. Z lfo dajesz sygnal na wejscie X a na Y odpowiedz ukladu mierzonego, ktory pobudzasz z vco.
@sebczajna7005 жыл бұрын
Mam taki oscyloskop , który używam do diagnostyki samochodowej. Dzięki Panu dowiedziałem się ze posiada on aż tyle funkcji o których nie miałem pojęcia. Jako pasjonat i entuzjasta elektroniki którą staram się pogłębiać w każdej wolnej chwili dzięki Pańskiemu kanałowi dużo rzeczy o które chcielibyśmy zapytać - stają się prostsze. Mam pytanie, noszę się z zakupem multimetru Hantek z dodatkową funkcją oscyloskopu. Urządzenie posiada także generator przebiegów i sygnałów. Czy takim generatorem mogę testować elementy wykonawcze typu zawory EGR sterowane wypełnieniem impulsu o danej częstotliwości? Czy też taka dodatkowa funkcja generatora służy jedynie do kalibracji jako generator przebiegów (sygnałów ) wzorcowych? Hantek 2D72 Proszę o opinię Pozdrawiam
@piotrburnos10045 жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że wiedza z mojego kanału przydaje się w praktyce :) Będę mógł odpowiedzieć na pytanie jak zapoznam się ze specyfikacją urządzenia.
@TzOk5 жыл бұрын
Nie, to jest arbitralny generator DDS o impedancji wyjściowej 50Ω - nie nadaje się do sterowania (bezpośrednio) żadnych elementów wykonawczych.
@jerry8250 Жыл бұрын
Admin z Elki ;)
@robmateusz52093 жыл бұрын
😘
@mirosawlewandowski78653 жыл бұрын
W ostatniej metodzie Lissajou pokazanie liczby przecięć to bajki z mchu i paproci. tylko autor widzi te przecięcia.
@piotrburnos10043 жыл бұрын
Ja tam widzę konkretną liczbę przecięć, ale przyswoję sobie pojęcie "bajki z mchu i paproci" :)