Odcinek 3 - MIG/MAG OD PODSTAW - jak dobieramy średnice drutu

  Рет қаралды 60,791

Welding Academy GC

Welding Academy GC

Күн бұрын

Пікірлер
@wojtgor
@wojtgor 4 жыл бұрын
Wreszcie jakieś sensowne totariale... dużo się uczę z Waszych filmów.
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Bardzo nam miło Wojtku :)
@sevenlines6002
@sevenlines6002 3 жыл бұрын
Witam, dzięki Pana filmom dowiedziałem się więcej niż przez rok w zakładzie blacharskim, dziękuję.
@adamcichanowski77
@adamcichanowski77 4 жыл бұрын
Dzieki chociasz mam, 26 lat starzu spalniczego wiedzy nigdy za malo. Dobrze sie czegos nowego dowiedziec. Bo rutyna zabija.
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Święta prawda :) człowiek uczy się całe życie :)
@emilzielinski7317
@emilzielinski7317 4 жыл бұрын
Witam powiem szczeze ze duzo wiedzy w filmikach przekazujesz Ha i z tymi łukami zaciełem kolegów z pracy Super sie oglada
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Hehe dzięki Emil :) a no właśnie, niby rzeczy oczywiste, ale nie każdy o nich wie :D
@lobudek
@lobudek 4 жыл бұрын
W końcu dzięki twojemu odcinkowi poznałem coś o czym wcześniej nie wiedziałem! A parę lat temu dziwiłem się dlaczego mój mały chiński inwerter na 230V (na szczęście, sprzedany) na prądzie wyższym jak 110A przy drucie 0,8mm zostawiał masę rozprysków i łuk był strasznie niestabilny... Dzięki temu kanałowi pozbyłem się chińskich pseudo-spawarek i kupiłem sprzęt może nie stricte przemysłowy, ale na potrzeby mojego gospodarstwa wystarczający. Chiński inwerterowy mig/mag na 230V został zastąpiony transformatorowym Oerlikonem citoline 2500T, a mały chiński inwerter MMA zmienił Fornius transpocket 150. Teraz spawanie to inna liga w porównaniu do tamtych sprzętów. Oerlikon bez większych problemów wchodzi w łuk natryskowy przy drucie 1,0mm. Jedno pytanie. Ostatnio kupiłem drut niemiedziowany (również dzięki temu kanałowi dowiedziałem się, że coś takiego istnieje) firmy Metalurgia Radomsko. Używałeś może drutów tej firmy? Jeśli tak to jakie masz zdanie o nich? Wcześniej miałem rolkę drutu esab 12.51 0,8mm i złego słowa nie mogę powiedzieć, ale jest dosyć drogi dlatego szukam alternatywy.
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Cieszę się, że kanał Ci pomógł :) Metalurgii używałem, ale tylko miedziowanej i było różnie, według mnie ten drut jest strasznie nie równy, jedna szpula była super, następna do niczego, co do wersji nie miedziowanej nie wypowiem się bo nie miałem z nią do czynienia :) Druty esaba faktycznie są bardzo dobre, ale drogie zarazem. Od jakiegoś czasu moim faworytem cena/jakość jest gold blank (czyli wersja nie miedziowana) bo ta zwykła do dobrych również nie należy :)
@rafaljanicki9750
@rafaljanicki9750 4 жыл бұрын
No i wlasnie wytlumaczyles mi w 10 minut cos o co, jako garazowy spawacz, pytalem "zawodowcow" od paru tygodni. Zwiekszylem ostatnio amperaz (grubsze blachy) bez zmiany drutu (0,8) i teraz juz wiem ,ze wszedlem w luk kropelkowy..dlatego tak sypie i sie kulki rodza zamiast dobrze upalac. Dzieki bardzo i ogladam dalej..
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Super, że materiał był pomocny 🙂 do pełnego obrazu obejrzyj jeszcze odcinek 12 i 13, powinno Ci to uświadomić parę rzeczy 🙂
@rafaljanicki9750
@rafaljanicki9750 4 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC Ogladam po kolei.. Czesc informacji jest "na wyrost" dla mnie, ale ja wole cos wiedziec i nie potrzebowac niz nie wiedziec :). Dobrze sie oglada bo bez zbednego filzofowania gadasz. Jutro bede proby praktyczne..
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
"Wolę wiedzieć niż nie wiedzieć" Takie podejście mi się podoba 👍😁 daj znać jak poszły próby 💪
@radekzmazur3389
@radekzmazur3389 2 жыл бұрын
Są już tanie spawarki które mają puls i podwójny puls np TRAFILUX TRAFIMIG 200, weldman SMART MIG 235 itp. podczas spawania podwójnym pulsem można ustawić parametry częstotliwość podwójnego pulsu. % cykl wypełniania pulsu, amperaż pulsu. napięcie bazowe oraz napięcie pulsu. parametry pojedynczego pulsu sa ustawiane automatycznie. kupiłem taką spawarkę i będę uczył sie spawać :)
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 2 жыл бұрын
Masz rację, PULS staję się coraz powszechniejszą technologią, a to akurat zawsze na plus :)
@andrzejrymuza2015
@andrzejrymuza2015 4 жыл бұрын
Witam Właśnie zrobiłem suba I po trzecim odcinku macie raczej stałego oglądacza Wreszcie coś dla początkujących ale trochę majstrujących, taki fajny balans, niby prosto prawie Łopatologicznie ale bez nudy i powtarzania pierdół z innych kanałów Spawam trochę dużą spawarką transformatorową i oczywiście do grubych prac ok ale do ścianek rzędu 1 mm czy 1,5 mm czy nawet 2mm trzeba uważać bo momentalnie dziurkę wydmychuje Więc rozglądam się za migomatem z MMA do "podwórkowego" użytku i kanał mi sporo rozjaśnia w głowie
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Fajnie, że się podoba :) Dzięki Andrzej za miłe słowa, zawsze motywują do dalszego działania :)
@PPrzemuSS
@PPrzemuSS 11 ай бұрын
A jak w synergii ustawiamy grubość elementów spawanych? Np. do zespawania profil 3mm z 8 mm?
@maciejhudziak8150
@maciejhudziak8150 4 жыл бұрын
Czy zasada zmiany przekroju drutu działa również w drugą stronę tzn jeżeli chcemy pozostać w łuku zwarciowym przy wyższym natężeniu prądu, zwiększamy średnicę spoiwa?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Oczywiście, że tak :)
@marcin20pln
@marcin20pln 3 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC czyli jezeli mamy spawarke 200A, to zeby tym pradem, spawac łukiem zwarciowym to warto załozyc drut 1,2mm?
@kufur94
@kufur94 4 жыл бұрын
Witam, super odcinki, ja dopiero myślę nad rozpoczęciem przygody ze spawaniem stąd również moje pytanie : od czego powinienem zacząć? Od jakiego kursu? Co jest podstawą żeby znaleźć jakąś pracę w tym temacie?co jest najbardziej podstawowe I popularne w firmach? MIG? TIG? itp(i ewentualnie z doświadczeniem dorobić bardziej skomplikowane kursy). Chodzi mi stricte o spawanie ponieważ mam 26 lat i w kilku pracach już pracowałem, więc nie jestem zaraz po szkole. Z góry dziękuję za odpowiedź🤗
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Jakub, najłatwiej będzie Ci znaleźć pracę po kursie MIG/MAG, same kursy raczej nie uczą, podobnie jak z prawem jazdy, niby egzamin zdany, ale jeździć nie potrafię ;) w dobrych firmach zawsze robione są próbki przed zatrudnieniem spawacza, warto wyćwiczyć chociaż te podstawowe, żeby móc się zaczepić. Cała reszta jest w Twoich rękach, jeśli nie chcesz być gościem nazywanym spawaczem, tylko prawdziwym spawaczem musisz uczyć się na własną rękę :)
@sylawunia
@sylawunia 4 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC jesli nie chce byc nazywany spawalnikiem, bo takich lepiej unikac 😉😁
@into_the_wind_900
@into_the_wind_900 Жыл бұрын
Dopiero teraz zaczynam kumać 😂
@mirko942
@mirko942 3 жыл бұрын
Suprr tutek, dzięki
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 3 жыл бұрын
Nie ma problemu 🙂
@7777sean
@7777sean 2 жыл бұрын
Świetnie wytłumaczone
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 2 жыл бұрын
Dzięki :)
@mkowalski2179
@mkowalski2179 3 жыл бұрын
Czyli jak mam migomat 200A (napięcie max. 26V) to dla drutu 0,8-1,0 łuku natryskowego nie uzyskam? Czy funkcja "puls" coś zmienia w tym zakresie? Czy łuk natryskowy występuje tylko przy spawaniu w osłonie gazu Ar/CO2? A co w przypadku drutu samoosłonowego - tylko metoda zwarciowa?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 3 жыл бұрын
Próbowałem uzyskać łuk natryskowy na tego typu urządzeniach i niestety w mieszance 82/18 nie ma na to szans. Puls jest osobnym łukiem, który działa w pełnym zakresie parametrów, więc odpada nam problem unikania łuku mieszanego. Do uzyskania łuku natryskowego potrzebujemy mieszanki, w czystym co2 nie jesteśmy w stanie go uzyskać. Drut samoosłonowy to nic innego jak spawanie elektrodą otuloną 🙂
@agajaga4158
@agajaga4158 2 жыл бұрын
Materiał super... Pismo?...spoko, można odczytać w staniu na głowie😂😂
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 2 жыл бұрын
😂😂😂 skupmy się na tym że materiał był super 😜
@staszeksasiela415
@staszeksasiela415 4 жыл бұрын
cześć pytanie man do spawania zwykłej stali czarnej ale gazem czystym argonem czy to ma sens .
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Nie ma najmniejszego. Staszek CO2, patrząc na łuk elektryczny skupia nam go, a argon zmiękcza, chcąc spawać czystym argonem będziesz spawał szeroką "miotłą" przez co będziesz robił masę podtopień, o spawania pionów możesz zapomnieć, że Ci wyjdzie :)
@staszeksasiela415
@staszeksasiela415 4 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC dzięki za odpowiedz , teraz wiem dlaczego taki szeroki płomień idzie .
@bombaWypierdoli
@bombaWypierdoli 4 жыл бұрын
Chętnie bym z Tobą pracował, spawaczem zawodowym nie jestem ale dorabiam w ten sposób, jeszcze nie spotkałem zakładu w którym mógłbym pogadać ze spawaczem o teorii. Myślałem, że łuk kropelkowy to to samo co natryskowy bo materiał do łuku jest podawany w sposób kropelkowy a kropelkowy to ''przejściowy''- tak mi się wydawało. Podaj przykłady jak możesz jak dobierasz średnicę do materiału.
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Wiem z praktyki, że na rynku pracy niestety jest niewielu spawaczy pasjonatów, którzy interesują się czemu coś się robi tak, a nie inaczej, natomiast też istnieją Ci poszukujący odpowiedzi, po prostu trzeba dobrze trafić ;) Dobór średnic drutu jest bardzo prosty, jeśli masz produkcje, na której spawasz blachy do maksymalnej grubości 6 mm, wybierasz drut 0,8, jeśli spawasz tylko grube blachy powiedzmy od 15 mm w górę, kupujesz drut 1,2, ale nie wiele produkcji jest nastawiona na konkretne grubości spawanych elementów dlatego najbardziej uniwersalnie jest kupować drut o średnicy 1,0. Częstym błędem firm jest wybór drutu 1,2 nie zważając na grubości elementów spawanych "bo będzie się szybciej spawać". PS. dziękuję za miłe słowa :)
@pavelborisan9520
@pavelborisan9520 4 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC czyli drutem 1,0 można spawać i profili o grubości 1.2-1.5 mm i blachy grubości 6-10 mm ? Czy lepiej jednak mieć różne druty do różnych grubości ?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Pavel zależy, jeśli spawasz głównie materiały o grubości 1.2-1.5, a tylko sporadycznie trafi Ci się blacha 10 mm, to kup drut 0,8, bo blachę 10 mm spokojnie pospawasz drutem 0,8 a mniej się będziesz męczyć z cienkimi materiałami. Jeśli jest pół na pół to najlepiej było by mieć i drut 0,8 i 1,0 :)
@karoldarkbull
@karoldarkbull 4 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC Dostałem używane miedziowane druty Norweskie 1.2. Jak mogę spawarką do 200A, wykorzystać te druty do nauki, zrozumienia zależności drut, amperaż, materiał? Startują od 120A. Etap: nauka spawania cały czas: nastawy, na słuch i wszystko o czym mówisz. Spawając samochód nie było czasu na naukę innych blach :) Blachy mam do 10 mm, rury 3,8 mm.
@swr80
@swr80 4 жыл бұрын
Dla drutu 1.0 łuk natryskowy zaczyna się od 230A (oczywiście przy odpowiedniej mieszance), czy można analogicznie założyć, że dla 0,8 będzie to 150A, a dla 0,6 ok. 85A (przeliczając pole przekroju drutów)?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Ciekawe pytanie, odpowiem szczerze, że nie wiem, drut 0,8 do natrysku będzie potrzebował około 160A w dobrych warunkach myślę, że 150A mogło by być osiągalne, natomiast nie spawałem drutem 0,6, żebym mógł to sprawdzić...naprawdę ciekawe. Myślę, że przetestuję to przy najbliższej okazji :)
@swr80
@swr80 4 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC Cześć Ja próbowałem drutem 0.6 spawać natryskowo, ale jakoś mi nie wychodziło, po krótkim czasie spawarka zaczynała strzelać i przycinać się. Dopiero teraz po obejrzeniu Twojego kanału dochodzę do wniosku, że mógł się w kiepskiej końcówce zakleszczać (może też spawarka chińska na 230V). Gdzieś tam kiedyś wyczytałem na stronach chyba z za oceanu, że takim drutem nie da się wejść w łuk natryskowy, (przyczyny nie pamietam) ale też musze to jeszcze raz przetestować. Faktem jest że lepsze spawarki z pulsem i synergią mają opcje spawania drutem 0,6, tzn wpisane parametry w program. 0,8 też próbowałem ale na maksymalnych ustawieniach mój sprzet strasznie strzelał a teoretycznie ma 200 A :) Pozdrawiam.
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Z gniazdka 230, wycisnąć 200A, jest raczej nie możliwe 😅 wiesz co, nie widzę powodu przez, który drutem 0,6 nie dało by się wejść w łuk natryskowy, ale fakt jest taki, że nie próbowałem, więc 100% pewności nie mam 🙂 co do strzelania po krótkim czasie spawania, to na pewno wina skurczu końcówki od ciepła, możesz spróbować z większą średnicą końcówki prądowej 🙂
@swr80
@swr80 4 жыл бұрын
Drut 0,6 załozyłem, sprawdziłem, da się tyle że moja spawarka dziwne/absurdalne wartości pokazuje dla drutu 0.6 23-25V i 200A przy 21V już lekko strzela. Biorąc pod lupę wykres www.welderdestiny.com/welding-transfer-mode.html mozna wywnioskować, że im większy przekrój drutu, tym prąd spawania potrzebny do łuku natryskowego jest mniejszy w przeliczeniu na jednostkę np 0,1mm2 . Teoretycznie dla drutu 0,6 powinno to być powyżej 90A. (dla drutu 0,8 > 2,8A/0,1mm2, dla drutu 1,0 > 2,3A/0,1mm2, dla drutu 1,2>1,85A/0,1mm2, czyli jeżeli mamy grube konstrukcje to drut 1,2 wychodzi najekonomiczniej, tak mi się przynajmniej wydaje, bo brak odprysków przy nizszym amperażu i szybsze spawnie) Jest inna kwestia, czyli ekonomia. Spoina położona drutem 0,6 i 0,8 wielkością wiele się nie różni, a idzie to wolniej i drut jest droższy. No ale juz przy ściance 2mm nie robi podtopien, przy 1,5 juz tak (chyba, że to brak umiejętności bo jestem spawaczem amatorem :)) Dzwoniłem po kilku dostawcach pytając o mieszankę 90%Ar/10%CO2, takie coś tylko u duzych producentów typu Linde, ciekawi mnie co by było gdyby zastosować gaz 98Ar2CO2 stosowany do stali INOX. Pozdrawiam
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
@@swr80 no to niestety sprzętu jakim dysponujemy nie przeskoczymy, ale super, że sprawdziłeś i dałeś znać :) wielkie dzięki :) oprócz tego co napisałeś wchodzi czynnik unikania łuku mieszanego i kilka innych, nie należy tylko i wyłącznie brać pod uwagę wzoru, który znalazłeś, ale dobrze kombinujesz :) przy mieszance 98%/2% stal "czarną" będzie się spawać kiepsko, za dużo argonu, wiem bo sprawdzałem ;P
@Dzon_Jacek
@Dzon_Jacek 6 ай бұрын
👍
@piotrpakula3089
@piotrpakula3089 11 ай бұрын
Ile kosztują te z plusem migi?
@radekjopek7606
@radekjopek7606 2 жыл бұрын
Prosze o podanie analogicznych parametrow dla drutu 1,2 😀
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 2 жыл бұрын
zrobię odcinek :)
@ukaszmacieja7093
@ukaszmacieja7093 4 жыл бұрын
bardzo fajne szybkie wyjaśnienie. Nie wielu jest takich szkoleniowców. Mam też pytanie, małym warsztacie najbardziej uniwersalny jest drut 0.8. Na łuku zwarciowym wiem jakie mam możliwości spawania grubości blachy. czy zwiększenie prądu do ponad 200A i spawanie natryskowe pozwala na zwiększenie grubości materialu adekwatnie do do tego natężenia prądu pomimo ciekiego drutu? Czy jest jakaś zasada doboru?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
drut 0.8 podczas spawania 200A będzie miał głębsze wtopienie niż drut 1.0, także bez obaw :) podczas spawania natryskowego ogranicza Cię głównie podajnik drutu, żeby spawać drutem 0.8 np. 260A podajnik na nadąży z podawaniem drutu, więc siłą rzeczy musisz założyć drut 1.0, lub 1.2 :) oczywiście jest jeszcze kilka innych aspektów, ale myślę, że nie ma sensu się rozpisywać :)
@januszmisiak9937
@januszmisiak9937 3 жыл бұрын
Witam. W jaki sposób wyliczyć na jakiej grubości drutu w jakim amperazu osiągnę dany łuk ( zwarciowy,kropelkowy,natryskowy). A jeśli możesz to napisz mi przy drutach 0.8 1.0 1.2 w jakim amperazu osiągnę każdy z łuków .
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 3 жыл бұрын
Na pewno na to też wzór istnieje, natomiast ja go nie znam, ale widziałem prace z instytutu spawalnictwa dotyczącą właśnie parametrów i osiągania nimi poszczególnych rodzajów łuków. Jeśli poszukasz, pewnie znajdziesz :) co do drugiej części pytania, zależy w jakiej mieszance gazów, od samego drutu (nie tylko od jego średnicy), oraz od tego czy wyświetlacz na samej spawarce nie przekłamuje faktycznych parametrów, dlatego najskuteczniej nauczyć się rozróżniać łuk którym spawamy na wzrok i słuch, nagrałem kilka filmów poświęconych temu tematowi.
@michalnowaczyk491
@michalnowaczyk491 3 жыл бұрын
jesli dobrze zrozumialem , ajestem zielony mniej argonu lepszy spaw a co za tym idzie wytrzymalszy?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 3 жыл бұрын
nie nie :) fakt że większy udział CO2 w argonie "pomaga" w głębszym wtopieniu, ale patrząc na charakterystykę łuku natryskowego warto się nim posługiwać, a w czystym CO2 nie mamy takiej możliwości :)
@darekdarek1797
@darekdarek1797 3 жыл бұрын
dobry wieczór w jakiej najniższej temperaturze mozna trzymać pałną butę z gazem do spawania co2? pozdrawiam
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 3 жыл бұрын
naprawdę nie mam pojęcia :) pytanie czy są jakieś temperatury graniczne...postaram się dopytać kogoś mądrzejszego w tej kwestii :)
@adrianrobal5612
@adrianrobal5612 4 жыл бұрын
czyli drut 0.6 i 26V to teorytycznie moge wejsc w luk natryskowy i spawac blache 10/15mm czy to za cienki drut ? Max moge ustawic wlasnie 26V i spawarka 230v.
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
myślę, że możesz, potwierdziły by to zgłady z głębokością wtopienia. Trzeba zrobić taki test ;)
@salwatierra
@salwatierra 4 жыл бұрын
a co powiesz o maszynie fronius z łukiem CMT w czystm co2 srednica drutu 1 !?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
miałem przyjemność testować, ale na spawaniu aluminium, czemu akurat średnica 1,0 i czyste co2 ?
@salwatierra
@salwatierra 4 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC nie będe tu swirował i dawał rad lub porad , wejdz na srone maszyn fronius i poczytaj o maszynach z łukiem cmt i potem mi powiesz swoją opinie
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
@@salwatierra sprawdziłem, i już wiem, że się nie pomyliłem, dokładnie tą technologię testowałem na cienkich blachach aluminiowych. Z pośród wszystkich sprzętów MIG, ta dawała największe nadzieje na pozbycie się TIGa z tej produkcji. Tylko, że to nie była osłona co2, stąd moje pytanie, czemu napisałeś o tej konkretnej osłonie gazowej? :)
@grzegorzpelc9501
@grzegorzpelc9501 Жыл бұрын
Material 25 + odgrzewanie spoiny warstwy itp
@mundialeiro
@mundialeiro 4 жыл бұрын
Ok czyli średnica drutu 8mm kiedy wiemy , że spawany materiał biedzie do 6 mm, warto uzbroić się w mieszankę 90/10.. To zadam pytanie biorąc pod uwagę, że spawacz preferuje szybszy posuw drutu, jaki zaproponował byś przedział mocy przy grubosci materiału 5mm.. Bo rozumiem, że w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem byłby łuk natryskowy tak? 🙂Ps. Trzymam kciuki za rozwój kanału, Liczę na Ciebie i siebie, że nauczę się tutaj w końcu czegoś więcej niż tylko"spawanie "🙂
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Przy drucie 0.8, mieszance 90/10 i najlepiej drucie nie miedziowanym myślę, że w łuk natryskowy wejdziesz już przy 160A (oczywiście wszystko zależy ile się wyświetli na Twojej spawarce, bo na różnych sprzętach pomimo tego, że są sprawne, bywają różnice nawet do 30A). O ile jest to stal "czarna" i złącze teowe przy grubości blach 5mm, 160A jest bardzo dobrą opcją, chyba że spawasz szybko można podkręcić do 180A i też nie przepalisz materiału, ale wiadomo każdy spawacz z czasem wyrabia swoją technikę i tempo spawania dlatego ciężko jest określić te parametry na sztywno. Nie do końca rozumiem o co Ci Michał chodzi z szybszym posuwem drutu, bo ustawiony V i posuw drutu daje wynikową w postaci A, ustawiając te parametry chcemy ustawić jak najbardziej stabilny łuk, żeby uniknąć między innymi rozprysków spawalniczych. Dokładając więcej drutu przy łuku natryskowym zrobisz więcej rozprysków dlatego nie warto iść w tym kierunku. Inną sprawą jest spawanie złączy doczołowych, bo tam zawsze ustawimy większy posuw drutu niż przy złączach teowych, ze względy na to, że w fazach ten nadmiar materiału ma się gdzie podziać :) W razie gdym nie zrozumiał pytania to wal śmiało :D
@mundialeiro
@mundialeiro 3 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC haha dzięki, Ty nie musisz rozumieć ;) najważniejsze żebym ja to zrozumiał :D
@freddiechopin3769
@freddiechopin3769 4 жыл бұрын
Szukam i szukam w necie informacji, ale ciężko mi idzie, gdyż każde źródło podaje trochę co innego (; od razu uprzedzam, że jestem amatorem, ale też chciałbym mieć jednak prawidłowe wtopienie, a nie dobrze wyglądające przyklejenie. Staram się pospawać połączenie pachwinowe "T" dwóch blaszek o grubości 3 mm, niby więc powinien wystarczyć zupełnie drut 0.8 mm, ale... jeśli parametrami spawania zaczynam się zbliżać do rejonu 120-130 A, a napięciem do okolic 20 V, to niby spoina wygląda dobrze, niemniej jednak ilość odprysków zaczyna się robić naprawdę gigantyczna, do tego dźwięk spawania robi się taki... hmm... "ostry". Staram się więc nie przekraczać 19 V, wtedy spoina wygląda z zewnątrz wciąż ładnie, a ilość odprysków jest "w normie", niemniej jednak po przecięciu i wytrawieniu takiej spoiny głębokość wtopienia jest akurat dosyć niewielka... Czy dobrze kombinuję, że może rozwiązaniem moich amatorskich problemów byłoby właśnie użycie drutu 1 mm i większy prąd? Czy może szukam problemu nie tam gdzie jest i raczej winą za taki stan rzeczy (wtopienie) należy obarczyć operatora i jego technikę, odpryskami nie ma się co przejmować, a grubszy drut niewiele by tu zmienił? Z góry dzięki!
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
O kurde, temat rzeka :D nie podałeś prędkości posuwu drutu, czyli rozumiem, że ten parametr zostawiłeś synergii ? tu Ci dam jeszcze trochę do myślenia i powiem, że w pewnych granicach cieńszym drutem głębiej się wtopisz :) rozpryski to wskazówka, że łuk nie jest stabilny, czyli należy się nimi przejmować, przynajmniej w tym kontekście, ale musiałbym też poznać gaz osłonowy na, którym pracujesz, żeby mieć lepszy pogląd na sprawę. Większa średnica drutu może Ci pomóc przejść z łuku mieszanego na zwarciowy i wtedy będziesz mieć mniej rozprysków, ale nie koniecznie pomoże Ci się lepiej wtopić, teraz pojawia się pytanie, co masz na myśli mówiąc nie wielkie wtopienie bo w zasadzie 20% grubości materiału jest dobrze, a przy blachach 3mm to wtopienie nie musi być super głębokie :)
@freddiechopin3769
@freddiechopin3769 4 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC ok, to po kolei. Generalnie na moje amatorskie oko jako-tako to spawanie idzie przy posuwie drutu z przedziału 6-7.7 m/minutę i napięć z rejonu 17-19 V, dla tych wyższych wartości spawarka raportuje podczas spawania prąd w granicach 120-130 A. Urządzenie nie ma (niestety albo stety [; ) synergii, jest to w pełni manualny inwerter Paton o max prądzie 200 A. Gaz osłonowy to standardowy mix, 82/18 - dla amatorów zdobycie innych mieszanek raczej może być sporym wyzwaniem, a przynajmniej tak mi się wydaje (; Obrazek z wtopieniami jakie uzyskuję można zobaczyć pod tym oto linkiem - scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/120846926_3194368983973875_6028595410290023956_o.jpg?_nc_cat=100&_nc_sid=b9115d&_nc_ohc=r4LDExTy540AX8hXfnb&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=3e294ba00a68df6734abc808a9d94425&oe=5FA24C45 - oczywiście z tych czterech przedstawionych akceptowalny jest jedynie ten oznaczony 18.6/7.7 (jak łatwo się domyślić jest to napięcie i posuw drutu), może jeszcze 18.3/7.1, ale akurat słabo widać czy na dolnym brzegu jest lekko wtopione czy tylko przyklejone. W każdym razie przy takich mniej-więcej ustawieniach ilość rozprysków jakie latają na wszystkie strony jest dosyć znaczna, co nawet widać na tej fotce. Jeśli tylko zjadę z napięciem gdzieś do 17.5 V to przy tym posuwie drutu odpryski praktycznie znikają, niemniej jednak sama spoina zaczyna wyglądać słabo (jak wyciśnięta z tubki pasta do zębów, wiadomo) - dobrze robi się dopiero gdzieś w rejonie 18.5 i więcej, ale im wyższe napięcie, tym ilość odprysków większa (sprawdzałem i do 22 V). Przy tych samych ustawieniach, ale spawając "na płasko" kawałek blaszki o tej grubości nie mam najmniejszego problemu żeby przepalić ją na wylot, więc powiedzmy że mocy nie brakuje. Stąd moja nowa amatorska teoria, że przy spoinie pachwinowej trzeba większych prądów niż przy - np. - spoinie doczołowej (w końcu jest więcej metalu, do tego spawanego "po przekątnej", więc prawie jakby to była blaszka 4.2 mm), niemniej jednak tu napotykam właśnie na barierę w postaci rozprysków i tak sobie dumam, czy jest to efekt np. kiepskiego drutu (akurat jakiś "no-name" Monolith) i warto go zmienić np. na Lincolna czy niemiedziowaną Hordę, czy może jednak te 120-130 A to jest granica dla drutu 0.8 mm i jeśli chciałbym więcej, to czas na drut 1 mm. Informacje z netu są "w cały świat" - w jednym miejscu pisze, że 0.8 jest dobre do max 2 mm, w innym, że do 4 mm, w jeszcze innym, że w ogóle do niczego się nie nadaje, w innym że spoko można spawać wielowarstwowo i 10 mm, no pełen chaos, ...
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
@@freddiechopin3769 masz całkowitą rację, przy spoinie pachwinowej możemy sobie pozwolić na więcej, nie dość, że przekrój "zwiększa" ilość materiału to odprowadzanie ciepła jest inne. Co do granicy drutu 0,8, nie widzę przeciwskazań, żeby pospawać tym drutem nawet blachę 20mm, fakt, że tego się nie robi wynika tylko i wyłącznie z ekonomii i tempa spawania. Co do rozprysków, naprawdę nie wiem czemu masz ich, aż tyle, mieszanka 82/18 jest jak najbardziej w porządku. Wina może leżeć, albo w sprzęcie albo w drucie albo już w samym spawaczu, dlatego ciężko mi się wypowiedzieć na ten temat.
@freddiechopin3769
@freddiechopin3769 4 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC Dzięki za odpowiedź i poświęcenie czasu! Dla mnie najważniejsza informacja, że sama średnica drutu nie jest tu problemem, więc trzeba bardziej potrenować spawacza i może ewentualnie kupić jakiś lepsiejszy drut, ale może sobie zostać średnica 0.8 mm. Tak BTW to może masz jakąś opinię o niemiedziowanych drutach marki Horda (chyba również produkt ukraiński), która jest naprawdę tania (powiedzmy że z przesyłką można go mieć gdzieś za 70-75 zeta za 5 kg), czy może lepiej nie experymentować i kupić coś jakiejś uznanej marki (może nawet jakąś polecasz)?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
@@freddiechopin3769 szczerze to nie miałem styczności z drutem Horda (planuje zrobić serie, w której będą testowane druty różnych producentów), natomiast sam bardzo cenie drut gold blank, ale koniecznie wersja blank czyli nie miedziowana bo standardowy gold jest słaby :) tutaj jest rewelacyjny (moim zdaniem) stosunek jakości do ceny.
@kiepskiferdynand9939
@kiepskiferdynand9939 3 жыл бұрын
Czyli drutem 0,8 nie dam rady pospawać blachy o grubości 6mm z profilem zamkniętym o grubości ścianki 3 mm
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 3 жыл бұрын
oczywiście że dasz radę :) wszystko sprowadza się do znalezienia złotego środka, czyli parametrów, które nie przetopią blachy na wylot i jednocześnie wtopią się w nią dostatecznie dobrze :) trzeba pamiętać również o innych parametrach, takich jak kąt "palnika" który definiuje jak i gdzie się wtopimy
@kiepskiferdynand9939
@kiepskiferdynand9939 3 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC Ten mój Magnum MIG 315 SYNERGIA zaczyna mnie irytować zamiast skwierczeć jak smażony boczek to mi syczy przy syczeniu przy spawaniu w trybie synergii napięcie powinno się korygować w górę czy w dół
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 3 жыл бұрын
@@kiepskiferdynand9939 jeśli napięcie skorygujesz w górę to będziesz miał wrażenie, że drutu jest jeszcze mniej, przy korekcji w dół będzie wrażenie jakbyś "dołożył" drutu :)
@kafarozyrys3125
@kafarozyrys3125 3 жыл бұрын
A jakim maksymalnym prądem można spawać drutem 0,8 i 1,0 ? Bo chyba jakaś granica istnieje ?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 3 жыл бұрын
Granica oczywiście istnieje, ale jest spowodowana przez prędkość podawania drutu, dochodzimy do momentu gdy podajnik nie nadąża podawać materiału dodatkowego bo topi się za szybko. W zależności od sprzętu, dla drutu 0,8 będzie to około 260A, dla drutu 1,0 około 300A
@kafarozyrys3125
@kafarozyrys3125 3 жыл бұрын
Dzięki ! Taki instruktor spawania to skarb . Mam jeszcze pytanie, otóż mając półautomat niezbyt mocny (200 A ) i chcąc pospawać pachwiny w poz. podolnej w blachach o grubości 10 -12mm to z uwagi na lepsze wtopienie i możliwość spawania łukiem natryskowym rozumiem że lepiej użyć do tego drutu 0,8 niż 1,0 . Dobrze myślę ? Bo do takich blach doradzano mi grubsze druty 1,0 1,2 ale do tego trzeba mocniejszy sprzęt. Czy te 200A w ogóle pozwoli na właściwe pospawanie tak grubych blach z dobrym wtopieniem (gaz Ar/CO2 82/18%)?. A co z tym wyklętym czystym czystym CO2 ? skoro daje większe wtopienie niż mieszanka to może warto przeboleć brak łuku natryskowego, dużą ilość rozprysków i brzydsze lica spoin . Czy w ogóle z tymi 200Amperami nie podchodzić z Magiem do takich blach w tej pozycji?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 3 жыл бұрын
Dobrze myślisz, pod kątem wtopienia na słabszej spawarce zdecydowanie lepszym wyborem jest drut 0,8. Nie wiem kto sugerował 1.0 lub 1.2 ale się myli 🙂 ogólnie drutem 0.8 na maksymalnych parametrach wtopisz się w tej grubości blachę, wiem bo sprawdzałem, jest nagrany materiał, ale wyjdzie dopiero za jakiś czas, bo zmontowałem inny odcinek 😜
@karolbela5475
@karolbela5475 2 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC a czy przy tym wspomnianym spawaniu byles w łuku natryskowym?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 2 жыл бұрын
@@karolbela5475 w górnej granicy łuku mieszanego, zabrakło paru [V] do natrysku.
@Jarulek
@Jarulek 4 жыл бұрын
Łuka natryskowy jest lepszy niż zwarciowy? Jeśli tak to dlaczego?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Zwarciowy i natryskowy jest dobry, tylko mieszanego powinniśmy unikać 🙂 zwarciowym po prostu spawamy cienkie blachy lub piony, natryskowy jest zdecydowanie lepszy do blach grubszych ze względu na tempo spawania i głębokość wtopienia 🙂
@wrobelek300
@wrobelek300 4 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC Zależność między średnicą 0,8 a 1,0 a 1,2 jest przede wszystkim sam kształt wtopienia. Wystarczy dla każdego połączenia wybrać dla porównania drut raz 0,8 raz 1,0 lub 1,2 i za każdym razem dla tego samego połączenia wtopienie będzie miało inny kształt. To opisuje literatura podstawowa z IS w gliwicach. Masz świętą racje Puls nie nadaje się na cienkie blachy. Z mojego doświadczenia puls zaczyna mieć sens od blach podstawowych s235 od grubości 4 mm wzwyż. Spawanie w tzw Pulsie miało w idei dawać oprócz przetopów czyściejsze połączenia bez tzw nadmiernych odprysków spawalniczych, które nie są mile widziane w poziomie jakości konstrukcji B. Spawanie pulsem daje wymierne wyniki jeśli oczekujemy szczelności połączeń - spawanie kotłów, piecy itp
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
@@wrobelek300 Jeśli mówimy o spawaniu na tyle grubych blach, żebyśmy mogli wejść w łuk natryskowy każdą z średnic, oczywiście masz rację :) Literaturę z IS znam, chociaż teraz to właściwie Sieć Badawcza Łukasiewicz ;)
@wrobelek300
@wrobelek300 4 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC Na koniec w Sprawie Gazu Osłonowego CO2...Jest to najtańsze rozwiązanie i tu zgoda. Do zastosowań profesjonalnych straty drutu będą większe przy wykorzystaniu Gazu CO2. Policzyć sobie trzeba nakład pracy po spawaniu ... Jak czytam komentarze ktoś sobie płotek spawa i gaz osłonowy CO2 ...jak najbardziej... Bardzo dobry kanał....Pozdrawiam
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
@@wrobelek300 Dzięki, doceniam komplement, tym bardziej, że wnioskując z komentarzy siedzisz w branży nie od wczoraj ;)
@leszek5674
@leszek5674 4 жыл бұрын
Np. magnum mag 216 ma dual puls, a kosztuje 1900 zł. Czy to nie ten puls o którym tutaj mowa?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
ten sam ale inny ;) tak serio to ten tylko o niższej częstotliwości, elektronika w drogich spawarkach jest dużo lepsza, przez co ten puls też jest "lepszy".
@RysiekK01
@RysiekK01 4 жыл бұрын
jak rozpoznać że wychodzimy ze spawania zwarciowego w kroplowe ? Czy sam odgłos "strzelania" i wizualne pogarszanie jakości spoiny świadczy o tym ?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Nie musisz mi wierzyć na słowo, ale od razu to rozpoznasz :) jeśli masz możliwość ustaw sobie zakres parametrów z odcinka, na łuk zwarciowy i łuk mieszany, zobaczysz raz i później nie będziesz mieć wątpliwości :)
@TerroristaHD736
@TerroristaHD736 3 жыл бұрын
@@AKADEMIASPAWANIAGC Jak to wygląda przy spawaniu tig ? Zasada jest podobna jak przy mag/mig?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 3 жыл бұрын
@@TerroristaHD736 nie :) przy metodzie TIG z racji tego, że łuk którym spawamy nie jest zarazem materiałem dodatkowym nie ma tej zasady :)
@iworadziu8468
@iworadziu8468 3 жыл бұрын
Czy mógłbyś podać przybliżone wartości Z-K-N dla drutu 0,8 i 1,2 gaz argon 82%-18% PS. 2007 roku chodziłem na kurs podstawowy mma, mig i tig i tam nie przekazali nawet 30% wiedzy co Ty uczyniłeś w pierwszych 6-ciu odcinkach które dopiero obejrzałem. Od tamtej pory nie spawałem obecnie kupiłem magnum 280 i potrzebuje sobie przypomniec co i jak, a tu trafiłem na świetny materiał. DZIĘKI DOBRA ROBOTA.
@kamildaniel9733
@kamildaniel9733 3 жыл бұрын
Najlepiej się wtapia samo co2 ;)
@chmielek242
@chmielek242 3 жыл бұрын
Jak ważne jest usunięcie zendry ?
@cichy00711
@cichy00711 4 жыл бұрын
Super robisz odcinki ale uważam że jeśli chodzi o mig mag to średnica drutu nie robi większej różnicy. Jeśli chodzi o tig to średnica drutu jednak ma znaczenie
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
oj nie zgodzę się z Tobą, średnica drutu robi w moim odczuciu wręcz kolosalną różnice, nagramy w końcu materiał, który to zwizualizuje :)
@booka667
@booka667 2 ай бұрын
Super tłumaczone ale tablica stuka jak z tego filmu: kzbin.info/www/bejne/oKrXgplpZa-GkJo
@tomaszwrobel2633
@tomaszwrobel2633 2 жыл бұрын
Z tym się nie zgodzę. Jeżeli proces technologiczny wymaga WSP technologi to nie ma nic do rzeczy
@marcinkowalski8984
@marcinkowalski8984 4 жыл бұрын
Do ogrodzeń tylko czyste co2
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Możesz używać mieszanki, z tym, że wyjdzie drożej, dlatego do ogrodzeń używa się tańszej osłony :)
@marcinkowalski8984
@marcinkowalski8984 4 жыл бұрын
Żaden że mnie spawacz. Ale nie o cenę gazu chodzi tylko o kształt spawu. Co2 ładny wklęsłe, mieszanką są wypukłe ,A jeśli o samą robotę to bez porównania lepiej się spawa mieszankà . Ale do cienkich rzeczy i jak nie ma jak dojść wyszlifować A estetyka się liczy to tylko czyste co2.
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Marcin czystym CO2 jak i mieszanką można zrobić wklęsłe, albo wypukłe lico. Nie jest to zależne od osłony gazowej 🙂
@marcinkowalski8984
@marcinkowalski8984 4 жыл бұрын
Zrób film z testem dwa profile 20/20/1.5 skrzyżowane i pociągnij
@marcinkowalski8984
@marcinkowalski8984 4 жыл бұрын
Zrób test z tym profilem . Powiedz w filmie jaka długość przewodu którym spawasz i jaki producent drutu. A kanał bardzo super ,te pytania zadaję z niewiedzy a nie z jakiejś złośliwości. Jestem tu bo adam polecał
@michakoralgol7003
@michakoralgol7003 3 жыл бұрын
Rysunki to tylko teoria. Brakuje drobnej wizualizacji.
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 3 жыл бұрын
Wizualizacje pojawiają się w następnych odcinkach 🙂
@wodzu2203
@wodzu2203 3 жыл бұрын
A dlaczego Waść nie wspomniał o łuku bloczkowym? Dość powszechne są ostatnimi czasy, choć wolę kupić sobie Glocka :P
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 3 жыл бұрын
No bo nie mogłem go dobrze ustawić, więc pominąłem temat ;P
@siwczy666
@siwczy666 4 жыл бұрын
Trzeci odcinek a nic o magu... Czy do tych łuków o których mowa potrzebna jest cięciwa? Jak tak to czemu brak informacji, jak nie to jak się z tego strzela?
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Cały czas jest o MAGu, do tych łuków cięciwa nie jest potrzebna, strzela się elektrycznością :)
@piotrjanda85
@piotrjanda85 4 жыл бұрын
Tępniewski trafne nazwisko, Kolega tutaj widzę opisuje dokładnie tak jak to powinno być zrobione to nie jest kurs dla amatora domowego , tylko dla osoby która spawa poważne elementy lub prosperuje ,aby takie elementy spawać , więc polecam poczekać na resztę odcinków które wydaje mi się ze nadejdą na pewno będzie tam pokazane jak wygląda poszczególny łuk, gdyby miało się to znaleźć na jednym odcinku film musiałby trwać z 5 godzin Myślę ,że chłopak robi dobrą robotę przyda się osobą ,które chcą zostać poważnymi spawaczami na konkretnych kontraktach Ja jako doświadczony spawacz nie mam zastrzeżeń
@siwczy666
@siwczy666 4 жыл бұрын
@@piotrjanda85 Piotrek zluzuj szelki bo krew widocznie ci nie dopływa gdzie trzeba.
@tomaszszust2688
@tomaszszust2688 4 жыл бұрын
Panowie, spokojnie. Prawdopodobnie jeden i drugi ma rację. 😄
@OldPolishMachines
@OldPolishMachines 4 жыл бұрын
Panowie widzicie tam S No to w takim razie tępniewski z S😂
@mariusz8818
@mariusz8818 4 жыл бұрын
to jest to krótko na temat wiem o co chodzi a nie np jakis tuman typu piran czy huj wie kto
@AKADEMIASPAWANIAGC
@AKADEMIASPAWANIAGC 4 жыл бұрын
Miło mi Mariusz, że film Ci się spodobał, ale proszę nie obrażaj tutaj innych twórców, którzy dzielą się swoją pasją i wiedzą. Chciałbym żeby zebrana tutaj społeczność poszerzała wiedzę w dobrej atmosferze, bez nie potrzebnych konfliktów, które nikomu nie służą ;) z góry dzięki :)
Odcinek 12 - MIG/MAG OD PODSTAW - jak ustawić spawarkę ręcznie VS synergia
18:17
JISOO - ‘꽃(FLOWER)’ M/V
3:05
BLACKPINK
Рет қаралды 137 МЛН
Odcinek 5 - MIG/MAG OD PODSTAW - oznaczenia spoin na rysunkach technicznych
8:24
Opanowałem Migomat/ Nowy Próg Wspawany/Jarek Blacharz w Akcji
24:00
jarekogarek1986
Рет қаралды 260 М.
Odcinek 69 - MIG/MAG OD PODSTAW - różne sposoby spawania pachwin
28:25
AKADEMIA SPAWANIA GC
Рет қаралды 21 М.
JISOO - ‘꽃(FLOWER)’ M/V
3:05
BLACKPINK
Рет қаралды 137 МЛН