Рет қаралды 5,965
Alzheimerova bolest je teška, neizlječiva, degenerativna bolest mozga. Napredovanjem dovodi do demencije, gubitka pamćenja, poremećaja mišljenja, te promjena u ponašanju i osobnosti bolesnika.
Na Klinici za neurologiju se već dijagnosticira i liječi oboljele od demencije, uz korištenje novih dijagnostičkih metoda koje će pomoći u što ranijem postavljanju dijagnoze demencije i određivanju o kojoj se demenciji radi - obrada likvora , PET SPECT i sl.
Alzheimerova bolest postala je pandemijska jer od nje i drugih oblika demencija u svijetu boluje oko 24 milijuna ljudi. U Hrvatskoj, procjenjuje se, ima 80.000 oboljelih. Prema statističkim procjenama prevalencije od svih demencija, u populacija PGŽ-a je oko 3550 dementno oboljelih, a svake godine oboli oko 800 novih osoba. Od toga je od Alzheimerove bolesti oboljelo oko 2000 osoba, a novooboljelih je oko 500 godišnje.
Ranije prepoznavanje i liječenje Alzheimerove demencije usporava tijek bolesti te poboljšava kvalitetu života. Unatoč brojnim novim spoznajama, još uvijek nije rasvijetljen uzrok nastanka bolesti, nije poznata adekvatna prevencija ove bolesti, a postojeće liječenje još uvijek je samo simptomatsko, tj. nema još lijeka koji može zaustaviti bolest. Bitna je pravovremena i sveobuhvatna multidisciplinarna skrb. Bolest se najčešće javlja poslije 65. godine života, dok se porodični oblici javljaju i prije 60. godine. Demencija utječe na mnoge aspekte života oboljele osobe, kao i osoba koje ju okružuju. Demencije postaju javnozdravstveni problem i očekuje se udvostručenje bolesnih u sljedećih 30 godina.