skvělý video opravdu si vážím tvýho contentu ohledně ameriky díky kterému se můžu dozvědět více přímo od člověka co tam právě žije a zná obě strany... pokračuj v tvorbě 👍
@ladislavsurovcik3129 Жыл бұрын
Oukej ale takýchto youtuberov čo mapujú Ameriku je strašne vela. Píšeš jak keby Filip bol jediný Slovák alebo Čech čo robí takého videá. Peace. A mimochodom FIlip to robí velmi dobre....
@jannosek4415 Жыл бұрын
Neříkám, že je jediný ale to že se mi líbí JEHO tvorba a názor na věc. Vím, že existují další tvůrci co dělají podobnou věc to nemění to, že tohle video bylo dobře pojatý. 🙂
@filippikonsky Жыл бұрын
mapujících Ameriku ano. Nikdo z nich ti ale neukáže americkou high school a to jádro, jak to v ní funguje✌️
@entergameoff9 ай бұрын
Ale nejsi jediný . Ještě xoxoelis . Taky mapuje
@Filip-z6m8 ай бұрын
Skvělé a děkuji za video. Jen podotknu, že z mé zkušenosti jsou ve finále Američané nesmírně nevzdělaní. Znají svůj obor ale obecně znalosti mají příšerné. Já jsem rád, že u nás studenti nemohou při hodině poslouchat hudbu.
@filippikonsky8 ай бұрын
je taky rozdíl poslouchat hudbu během toho, co učitel něco říká a během toho, když děláš individuální práci na ipadu
@SacrecrowDnB Жыл бұрын
Jsem ze skoly uz dobrych 12 let, ale kdyz jsem byl v 2. rocniku na stredni, meli jsme na 2 tydny studenty z US(Deti vojaku na misich v Evrope) - bylo jich asi 30. V te dobe jsme byli na vcelku stare komunisticke skole, ale meli jsme ok vybaveni. Ti lidi obdivovali skoro vsechno a rikali ze to mame v mnoha ohledech lepsi. Jeste jsem to video ani nevidel, ale chtel jsem vyzdvihnout moznost toho ze jinde je trava vzdycky zelenejsi :) Jdu na to, tvoje videa mne opravdu bavi a fandim ti!
@filipblazek8590 Жыл бұрын
Hodně záleží na české škole, pokud má člověk unikátní školu a opravdu dobře si vybral tak ho baví a opravdu si to není jenom odsedět.
@kaktusman1285 Жыл бұрын
Presne tak
@altavelmcnamara10 ай бұрын
Souhlasím, já nikdy neměl s učitelem na SŠ problém.
@barboratomaskova523710 ай бұрын
S tím propadnutím jste skvělý, ano realita je taková. Děkuji za sdílení.
@sebastianbauer4636 Жыл бұрын
Moc hezké video, jedu také na výměnný pobyt do USA a všichni říkají podobné věci. Hezky zpracované.
@filippikonsky Жыл бұрын
gl
@t.o.k2813 Жыл бұрын
S těma Ipadama, já si myslím že tady v ČR nemají Školy tak velké finance na to aby mohli pořídit Ipady do každé třídy, zažil jsem na základní škole Ipady, ale bylo jich cca 10 pro celou školu a vždy si pár Ipadů třída vypůjčila, na Střední už nebyly žadný. Strašně mě baví ten sport v USA, všichni to tam hodně podporujou a je vidět že těm studentům dávají něco do života. Učitelé je hodně obecný téma, znám pár učitelů kteří jsou fakt v pohodě, mám je rád a (baví) mě chodit na jejich hodiny. Volitelný předmět je jedna z mála věcí který tady nejsou a sere mě nejvíc. Moc super video, peace :)
@michalgroda8341 Жыл бұрын
U nás na škole třeba nerozdaji Ipady žákům, ale když s nimi potřebujeme pracovat v hodině , tak jich máme ve škole více než stovku.
@filippikonsky Жыл бұрын
díky✌️
@corpsedespy45468 ай бұрын
Nechápu na co potřebuješ pro vzdělávání tablet?
@kachnolos Жыл бұрын
Ahoj, pokud porovnáváš české a americké školství, asi by bylo dobré myslet na to, k čemu do té školy chodíš. Spousta lidí v Čechách ti řekne, že česká škola vychovává poslušné dělníky do továren, a ty tu Americkou prezentuješ s výjimkou otřesné bezpečnosti jako ráj. Ten ráj ale spočívá v tom, že děláš věci, které tě baví a máš mnohem méně povinností. Nemusíš tam mít ani nějaký daný cíl v podobě např. dokončení určitého oboru. Mě fascinuje to, že když tě něco přestane po roce bavit, prostě se na to můžeš vykašlat, začneš chodit na něco jiného. Tu školu dokončíš po určitých letech vlastně ať už tam chodíš na dějiny umění, kick-box, mechaniku kolejových vozidel, dětské hry nebo vaření. Naopak toto mi přijde jako pouhé strávení času ve škole bez jasného cíle a že po té škole nemůžeš nic umět pořádně. Česká škola má jistě nevýhodu v tom, že máš od těch 15 let daný program, který musíš splnit, ale když jej splníš, víš, co jsi vystudoval, a ví to i každý, s kým se budeš bavit. To taky dokládáš vysvědčením nebo diplomem. Mimochodem v Čechách můžeš školu změnit. Není to jednoduché, ale není to ani nemožné. Vztahy s učiteli jsou určitě na delší debatu. Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že jsou učitelé, kteří mají zájem tě naučit a hlavně s nimi můžeš dost diskutovat. Jsou tací, kteří jsou za to opravdu rádi. Čím výš v českém systému vzdělávání jsi, tím je diskuse častější - na doktorátu je to dokonce už v podstatě povinnost. Hodnocení učitele podle toho, že u něj nemusíš na hodinách dělat věci, které tě nebaví, nebo podle toho, že Vám přinese jídlo nebo nějaké malé dárky, je hodně povrchní. Co se týká sportů, přijde mi, že ten americký systém je na sport založen až moc. U nás máme některá sportovní gymnázia, která by se tomu mohla blížit, ale i tak se v ČR dbá na to, že škola je hlavně od vzdělávání, a sport je na ní doplněk. Na sportovních VŠ je to pak už samozřejmě něco jiného, nicméně tam je ten sport studentova povinnost, nikoli zábava. Na závěr dovol otázku: Co chceš, aby ti ta škola dala? Pokud to není vzdělání, má ti to dát opravdu škola nebo spíš někdo jiný?
@filippikonsky Жыл бұрын
Díky za obsáhlý komentař. Zkus to příště napsat tak, aby z toho na první dobrou nebyla cítit závist ✌️
@kachnolos Жыл бұрын
@@filippikonsky Nechci se hádat, takže ti jen napíšu, že chození na americké školy až do úrovně "high school" nikomu nezávidím. Naopak jsem rád za ten český systém, kdy je celkem jasné, jakou kvalifikaci po té škole člověk má, a v případě gymnázia aspoň co má umět. Pokud od střední školy očekáváš jen sport, tak uznávám, že v Čechách budeš mít problém. Problém ovšem spočívá v tom, že v Čechách je to nastavené tak, abys (a to na každé střední škole) uměl poměrně dobře i stejné věci, jako všichni ostatní, kteří střední školu dokončí. Tj. češtinu, občanku, základní úroveň matiky a všeobecného přehledu. Naopak v USA nemusíš ani vědět, kde na mapě najdeš Spojené státy, jak vypadá pětiúhelník, nebo co je to kyselina, natož jak ji neutralizovat. Kdybych apeloval na pocity, zmínil bych, že tvé video mi přijde udělané tak, jako kdyby jsi na české škole byl chudáček, kterého všichni jen shazovali a vyloženě mu bránili rozvíjet své sportovní dovednosti. Proto jsem položil otázku, co od té školy (ať už americké nebo české, prostě od školy) vlastně očekáváš? Závěrem jen mimochodem, proč taky nezávidím: Je mi 43, mám vystudované 3 vysoké a na dvou jsem učil v rámci doktorátu. Český vzdělávací systém jsem tedy poznal celkem dost z těch pozitivních i negativních stránek. Tedy díky, ale další školu už fakt nechci - nemám důvod ti závidět. Každý chce od života něco jiného. I s tím souvisí ta moje bohužel nezodpovězená otázka na závěr: Co od školy chceš? A pokud to není vzdělání, neměl by ti to poskytnout hlavně někdo jiný, např. přátelé, rodina, ty sám?
@bezejmena02 Жыл бұрын
Lépe bych to ani neřekla. Mně přijde, že kdokoliv studoval v Americe a pak se vrátil do Čech, tak ani nezná úplně základní věci, které jsou pomalu lehce odvoditelné, protože v Americe je styl učení hra a ne povinnost. Přijde mi, že to takto mají udělané schválně, aby tam lidi vůbec chodili, protože jinak by doma seděli na zadku a byli z nich úplné nuly, což se občas dá tvrdit i po absolvování studia. Takoví lidé jsou absolutně nepoužitelní do života. Nikdo netvrdí, že musí dělat u pásu nebo doktora, ale kdyby chtěl takový člověk například podnikat, tak nebude umět vést ani firmu, protože ho nikdo neučil zodpovědnosti a logickému myšlení. Občas mi přijde, že do Ameriky jdou studovat ti ufňukánci, kteří se tady v Česku ve škole jen flákali a pak si stěžovali, že si na ně učitel zasedl, že jim s ničím nepomůže, atd. Ze zkušenosti vím, že si učitel bez důvodu nezasedne. (jsou samozřejmě výjimky) Zažila jsem i ten moment, kde se učitel chová celé roky úplně normálně a pak vám u nejdůležitější zkoušky v životě hází pod nohy úplně všechno a záměrně vytahuje otázky mimo téma zkoušky, ano stane se to, ale určitě to není každý učitel.
@bezejmena02 Жыл бұрын
@@filippikonsky nikde v tom žádnou závist nevidím, jenom dobře formulovaná fakta. Už se začíná projevovat to nelogické myšlení.
@filippikonsky Жыл бұрын
okej, takze rikas ze pokud projdes americkou high school, tak nejses schopen logickyho mysleni a nebudes umet vest firmu. Precti si to pls znovu, vetsina toho co pises nedava smysl a ja tomu nebudu davat vic tak 10 minut sveho casu, nestoji mi to za to.
@jiricapek4351 Жыл бұрын
V Americe se mi líbí propojení školy se sportem v Čechách to berou jenom jako koníček,ale tady se můžeš díky tomu dostat na vejšku to je top.jinak skvělý video❤ tenhle kontent tu chyběl konečně to děla někdo normální ne jako Jon Marinádek😂
@filippikonsky Жыл бұрын
dekuju⚡️
@MMER666 Жыл бұрын
Let's go ❤
@david.p4774 Жыл бұрын
Srovnání škol je jistě podle subjektivního pocitu, ale myslím, že srovnávat českou a americkou školu nejde. Já jsem velký odpůrce českého školství, protože se proste co za 20 ale za 40 let nemění, ale do té americké bych chodil asi jen ze zvědavosti. Každý kdo trošičku zná historii amerického školství (doporučuji dokument hledání supermana) tak ví, že v USA se dávají obrovné finance do škol, ale vzdělání jako takové je velmi slabé. Amíci si prostě mysleli, že když tam dají peníze zlepší se vyuka, ale to asi bez osnov a kvalitních učitelů nikdy nepůjde. Zase naprosto souhlasím, že čeští učitelé kolikrát se snaží mít tak navrh, že je těší když můžou rozdat špatné známky. Pak se to ale výrazně mení na vysokých školách, tam si myslím, že je to více méně podobné asi opět až na ty finace.
@MartinProavis9 ай бұрын
Americké školství je více zaměřeno na praktický život. Některé věci jsou tam ale hodně zjednodušené a není na ně kladen takový důraz. České školství je biflovací. Člověk se tu učí i to, co potom často vůbec nevyužije...
@Junglemansing Жыл бұрын
miluju tvoje videa
@damiangamer1358 Жыл бұрын
filipe mam otazku kdy vije dalsí video
@adelaprochazkova7946 Жыл бұрын
Koukám, že jsi neměl moc dobrou zkušenost s učiteli v ČR. Docela mě to jako učitelku mrzí, protože jsou jen velmi ojedinělé případy, kdy se učitel vyžívá v tom, že by mu někdo propadl atd...
@filippikonsky Жыл бұрын
Ojedinelé, ale jsou. Stejně jako tady nejsou všichni učitelé tak, jak je popisuju, ale je to většina. Vždy se to bude lišit a vždy bude všude od každého trochu.
@Koblyx Жыл бұрын
Až se vrátíš do česka budeš muset opakovat ročník, nebo půjdeš do dalšího?
@filippikonsky Жыл бұрын
záleží jestli projdu testama až se vrátím
@vojtechkropac1621 Жыл бұрын
Chlape mám rád tvoje videa, ale na druhou stranu co si myslíš, že budeš umět, když se v hodině koukáš na film a dáš si burrito, než když mám 2,5 cvičení např. ze statistiky. Komu pak ta škola dá víc a kdo víc makal, ten co se na matfyzu taktak udržel, že makal nebo ten kdo se koukal na filmy. Díkec
@filippikonsky Жыл бұрын
Můj názor na školství je separátní téma. Ale když to vezmu zrovna tady, tak např ten film byla odměna za to, že jsme všichni dočetli knížku. Neznamená to, že když zmíním film v hodině, že kromě toho nic jiného neděláme, jen je to zpříjemnění a hned se pak do těch hodin těšíš úplně jinak
@pigiss3420 Жыл бұрын
mam dotaz jestli si uz potkal nejakou karen ktera na tebe zacala rvat nebo tak
@filippikonsky Жыл бұрын
jo🤣
@majkyUSA Жыл бұрын
Můžu se zeptat, co říkáš na Texas? výhody/nevýhody, znáš třeba porovnání s ostatnímy státy?
@filippikonsky Жыл бұрын
texas má nejmilejší lidi z celé ameriky, jedno z nejlepších počasí (pokud máš rád teplo) a nejlepší úroveň všech sportů. Nevýhody asi zákon o zbraních
@Richard-se3ju3 ай бұрын
Můžu se zeptat, kams v Ostravě chodil na školu?
@tobiasbartos503 Жыл бұрын
ahoj, nemohl by si třeba udělat samostatné video jak funguji tvoje dny jako hráč fotbalu v USA, jak si se dostal do týmu atd.? tvoje videa jsou super
@filippikonsky Жыл бұрын
na začátku prosince nám teprve začíná sezóna, takže to udělám v týhle době. Bude to asi nejzajímavější video z hlediska toho jak ten fotbal tady funguje jinak a jak to je propojené se školou
@natymechova8078 Жыл бұрын
Moc pěkné video :) ať se ti daří. Naprosto souhlasím ohledně školství v ČR. Sice je fajn, že je bezplatné... ale ten systém je hloupý i na VŠ, tam si také nemůžeme vybrat předměty ani rozvrh, vše je dané a takové nešikovné i do následující praxe ve vašem vybraném oboru :D
@tweek8546 Жыл бұрын
protoze CZ, tu ve skolach vychovavaj lidi do fabrik tak nas to musi od mala ucit na ten rezim :D vse je jasne nalinkovane a nelze nic menit (jako ve fabrice) :D vsak jsme montovna evropy....
@kachnolos Жыл бұрын
Dovolím si nesouhlasit minimálně s tím rozvrhem. Samozřejmě nejde si jej stanovit naprosto podle přání, ale co mám zkušenosti ze tří poměrně velkých vysokých škol (ČVUT, JČU, UPCE), tak vždy šlo s rozvrhem do jisté míry hýbat a šlo i měnit umístění předmětů ve studiu. Např. předmět běžně zařazený do 3. ročníku jde obvykle studovat v prvním atp. Podmínka je, že nakonec musí být dokončené všechno, aby člověk dostal diplom. Jak a kdy se k tomu dohrabe, pokud splní všechny podmínky okolo, je úplně jedno. Ohledně spojení s praxí... Tohle je zrovna věc, která, si myslím, v Čechách jde na VŠ opravdu dobře, pokud ovšem student chce. Objem povinné výuky ve škole se za poslední roky spíš zmenšil, ačkoli kreditová zátěž zůstala. Výsledkem je, že studenti naprosté většiny oborů nestudují 5 dnů v týdnu od 8 ráno do 15 odpoledne. Pokud chtějí, mají tedy možnost chodit na brigády. A je jen na jejich úvaze, zda tyto brigády budou v oboru, který studují, případně zda dají přednost aktuálním financím. Mnohde se ale ani to nevylučuje, protože šikovný brigádník studující obor je následně firmami držen tak, že o něj rozhodně nechtějí přijít.
@natymechova8078 Жыл бұрын
@@kachnolos ne všechny školy jsou stejné.. každá má svoje plusy a mínusy. S něčím je člověk spokojený a je to super na něco si prostě zvykneš. U nás s rozvrhem hýbat nešlo, protože také záleží kolik vás studuje😃😃
@sarkadudova28989 ай бұрын
Zkušenost z malé vysoké (SLU), všechno přesně dané bez možnosti volby mimo obor a pokud tak minimálně. Zkušenost z velké uni (MUNI).. doslova si můžu napsat hudbu, kinematografii, shakespeara, konzervaci i japonsko a ani jedno nestuduju.
@rstransfers50128 ай бұрын
já dívající se na toto video po prosinci 2024... skoro nikdy...
@Tomashek13 Жыл бұрын
Já nevím no, když vidím všechny ty videa jak průměrnej Američan kolikrát neví ani kde Amerika je.. jestli je tne jejich školský systém vážně tak úžasnej
@filippikonsky Жыл бұрын
většina těhle videí je naskriptovaných
@pavelkozak5321 Жыл бұрын
Americký školský systém mi připomíná tábor na který jsem asi po dobu 6 let každé prázdniny chodil.
@JardaxJardax8 ай бұрын
Já teď studuju v Coloradu Springs a souhlasím s tebou a s těmi papíry a sešity je to většinou na škole protože třeba mám kamarády který mají normalne sešity a tak i s těmi testy je to jak na jake škole my píšeme třeba hodně eseje a nebo i doplňování nějakých slov, ale jinak s většinou souhlasím👍
@hander_3181 Жыл бұрын
hej mega bych chtel bydlet a celkove zit v americe a ne jenom kvuli skolstvi. Umim anglicky dobre ale u vyslovnosti mam problem, nejake rady?
@filippikonsky Жыл бұрын
vyslovnost neřeš, musel bys byt v us tak 5-10 let abys měl stejnou vyslovnost jako oni
@kniha7429 ай бұрын
Kolik strednich skol v CR za sebou mas?
@Honza_Bartos Жыл бұрын
Přijde mi, že je to taková "cochtárna". Určitě, když se zeptáš jakéhokoliv náctiletého, tak jeho volba bude jasná. Ale z dlouhodobého hlediska česká výuka je konzistentní a zaručí ti gramotnost, zatímco ta v USA tě nepřipraví na život. Jenom k těm bodům: Volitelné předměty: Určitě skvělá věc, ale do 15 bych řekl, že to nemá smysl. Skončí to cestou nejmenšího odporu, což pak zapříčiní úpadek vzdělanosti. Na střední (byl jsem na osmiletém gymnáziu) jsem si musel vybrat tři ze deseti seminářů napříč předměty. Osobně jsem si vybral programování (osobní zájem, měl dvakrát rozsah oproti ostatním předmětům) a matematiku (matematika mi šla, tak jsem to vzal kvůli nejmenší námaze). V USA to vypadá, že vezmeš co nejvíce podobných předmětů, které se ti budou překrývat, méně práce, lepší výsledky a vědomosti o úzkém spektru. Učitelé: Přijde mi, že si měl prostě smůlu. Já měl perfektní učitele až na jednoho. Podle toho, co jsi říkal, to bylo na přestup na jinou školu. Měl jsem 100% účast a nebyl problém cokoliv vyřešit s učiteli. Choval jsem se k nim s respektem a oni se tak chovali ke mně. Měli jsme člověka, kterého chtěli učitelé nechat propadnout, ale to jen protože měl účast asi 20% a chodil do školy opilý (střední) a dělal bordel. Jinak všichni prošli bez žádného problému. Výběr střední školy v ČR: Víš, co tě baví/chceš po povinné docházce skončit, jdeš na střední. Nemáš tušení, co s životem, jdeš na gymnázium. Jít po gymnáziu do práce je o ničem, ale je to ideální základ na vysokou. Navíc i kdyby ti gymnázium neukázalo, co ti jde, tak ti naopak ukáže, co ti nejde a co tě nebaví, a podle toho se pak rozhodneš. V USA dostaneš iPad: Mám předpoklad, že to bude škola od školy, ale i kdyby to bylo všude, výhody toho jsou minimální. Jako vysokoškolák jsem si to vyzkoušel a žádný zázrak to není. Mít materiály online je skvělé, ale v Česku to nepotřebuješ, protože jedeš podle osnov, takže něco dohledat si není problém. Sport/TV: Sport je skvělá věc, ale nikdy jsem nepochopil, proč z toho v USA dělají takovou mantru ve škole. Ve škole se učí a v týmech/kroužcích sportuješ. V Česku se normálně přidáš do týmu a hraješ taky. Navíc vím, že se u nás na škole dávali výjimky (např. hokejistům) a oni místo 3-6 hodin týdně se svým týmem trénovali místo výuky. Jídlo a pití při hodinách: Pití v pohodě všude, až na laboratoře je v našich školách povolené. Pít se musí. Ale jíst při hodině mi přijde jako nedostatek respektu nejen k učitelům, ale i spolužákům. Jak se má někdo soustředit, když by si tam spolužák vytáhl svačinu a začal ji konzumovat při hodině? Navíc by udělal bordel, atd. Určitě se dá vydržet 1,5 hodiny bez ládování. K tomu slouží přestávky. Aby si mohl odpočinout, dát si svačinu, pokecat, aby nemusel při hodině. Poslouchání vlastní hudby při hodinách: Proč chodíš do školy? Poslouchat písničky? Tak tam nechoď a jdi za školu flákat se, jako to dělají normální lidé, co se nechtějí učit. Připadám si, že je tady problém v tom, že škola může být zábava, rozhodně nepopírám. Ale primární účel je děti něco naučit, narozdíl od školky, kam posíláš děti, aby je někdo na dopoledne zabavil. Za mě v USA máš lepší špičku ledovce. Vzdělání z hlediska doktorátu na VŠ atd. Ale zároveň tam je "překvapivě" velké procento negramotných lidí (2023 je dle statistik 21% lidí negramotných), což na zemi, která se považuje za "The greatest country in the world", je nedůstojné (možná je to protože si nikdo z nich bere zeměpis a neznají jiné státy?). Ještě doplním spousta lidí co byla na výměnným pobytě v USA na delší dobu v ČR opakovali ročník, protože v USA se na všechno vykašlali. Nevím jestli jejich systém vede k lajdáctvi nebo je prostě neefektivní, ale nijak zázračná rozhodně není.
@filippikonsky Жыл бұрын
Já si myslel, že mám zaujatý a subjektivní pohled na české školství. Ale tys mě překonal. Někdy absolutné irelevantní argumenty, jenom abys mohl nějak v každém bodu říct, že to v česku je o tolik lepší. Vlastně ani jeden tvůj argument nemůžu brát vážně, protože ti při porovnávání americké a české školy nezbývá nic jiného, než vycházet z toho, co o té americké říkám já. Nikdy si tu školu tady nezažil a nevíš o tom očividně nic. Ten komentář není ani konstruktivní kritika. Ale asi pokud chceš být poslušný zaměstnanec, co bude 50 let chodit do práce na čas a plnit všechny zadané úkoly tak souhlasím, české střední školy jsou na tohle skvělá příprava.
@kachnolos Жыл бұрын
@@filippikonsky Docela se to tu zvrhává. Prý "Pokud chceš být poslušný zaměstnanec, co bude 50 let chodit do práce na čas a plnit všechny zadané úkoly..." No řekni tedy: Budeš po té high school umět něco na takové úrovni, že by sis mohl založit své vlastní podnikání a obstál jsi v konkurenci? Pokud totiž ne, budeš muset být něčí zaměstnanec. A pokud nebudeš v tom zaměstnání plnit zadané úkoly, asi tě vyhodí. Opět uvedu příklad od sebe: Už víš, že jsem vystudoval (tzn. opravdu dokončil) 3 české VŠ. Pracoval jsem 12 let jako zaměstnanec, což bylo částečně už při škole. Před 10 lety jsem si k tomu založil své vlastní podnikání, které dělám posledních 8 let jako jedinou pracovní činnost. A ano, je to v oboru, který jsem vystudoval jako první. Dnes nemám žádného "šéfa" a rozhodl jsem se, že minimálně zatím nechci ani žádné zaměstnance. Své zakázky plním zásadně včas a rozhodování, jaké zakázky přijmu, záleží až na naprosté výjimky také jen a pouze na mně. Přijde mi, že kdybych neměl průpravu ve svědomitosti a cílevědomosti na českých školách a u českých zaměstnavatelů, asi bych tohoto nedosáhl. Už jsem se ptal, co chceš od školy. No odpověď nepřišla, ale to nevadí, nemáš povinnost mi odpovídat. Ale dovolil bych si ti poskytnout jedno doporučení: Velmi dobře se rozmysli, zda chceš žít zbytek života v USA nebo v ČR. Pokud v USA, budeš na tom muset začít opravdu hodně dřít, protože získat občanství není med. Pokud se budeš chtít vrátit do české školy, začni se sám připravovat na srovnávací testy, ať tady nemusíš opakovat ročník nebo tě dokonce nevyhodí. Systém americké high school, na kterou chodíš, tě na srovnávací testy v ČR nepřipraví, i když velmi pravděpodobně patří tvá škola mezi ty lepší. Velmi pravděpodobně se totiž stane, že se vrátíš do ČR a budeš jen valit bulvy, co všechno se po tobě bude chtít, abys uměl.
@filippikonsky Жыл бұрын
Strašně mě fascinuje, jak je ve vašem zájmu to, abych se připravoval na srovnávací zkoušky, když nemáte absolutní tušení, jak to s aktuální školou v cz mám. Odpovím ale na tu první část, ta dává smysl. Ano, jsem v situaci, kde bych po opuštění školy dokázal žít nadprůměrně s dovedností, kterou mám. Od školy nečekám absolutně nic. Vlastně jen čekám, až dostanu příští rok ten bezvýznamný papír. Jestli se na to do tý doby nevykašlu.
@agamaz5650 Жыл бұрын
Poslouchání vlastní hudby při hodinách: Proč chodíš do školy? Poslouchat písničky? Tak tam nechoď a jdi za školu flákat se, jako to dělají normální lidé, co se nechtějí učit. - toto je asi najvacsia blbost co som kedy pocul, hudba ta vie pozitivne naladit, inspirovat a zvysit produktivitu, chodit za skolu flakat sa vela veci nespravi. A kazdy ma vlastne veci co sa chce ucit - “Once you stop learning you start dying” - Einstein. a s tym jedenim to netreba ani komentovat... Ako ta ma skola nieco naucit ked to nie je zabava? Akoze fakt odveci komentar ale ngl je to sranda citat
@kachnolos Жыл бұрын
@@filippikonsky Takže jen čekáte na papír, který je podle Vás bezvýznamný, a od školy nečekáte už absolutně nic. Víte, že ta škola je Vám vlastně jedno. Pak je otázka, proč se tam stále trápíte. Odejděte z té školy rovnou. Budete mít klid a budete se moci věnovat tomu, co si myslíte, že pro Vás bude dobré. No snad to dobré opravdu bude.
@TomasPichl-dq5nn Жыл бұрын
Udělej prosím video o tý střelbě nějaká prevence atd
@jozefxcend Жыл бұрын
Čauko, taka otazka. Planuješ tam ostať, popripadne ísť na vysoku?
@filippikonsky Жыл бұрын
rozhodně ne. Systém, jakým tady fungujou vysoké školy a ocěnování titulů z výšky je pro mě naprosto nepochopitelný a celkově to v téhle fázi mají lidi daleko těžší než v evropě
@m4dtw4tt3r99 ай бұрын
V hodně věcech s tebou souhlasím ale když pomineme způsob výuky a to jak je to v USA víc zábavný/víc o socializování tak zase určitě uznáš že kvalita vzdělání, množství vědomostí a celkově obecný přehled máme lepší 🤷♂ samozřejmě se tu učíme spoustu zbytečných věcí ale už jen tvoje video kdy se jich ptáš na základní zeměpisný otázky tak vůbec nevědí..spolužačka maturovala v USA z lineárních rovnic a říkala že obecně to bylo všechno hrozně easy...To bylo před 10 lety třeba je to už jinak ale přijde mi že jim chybí všeobecný přehled co se týče světa. 🤔 Jinak supr zajímavý videa :) budu rád za odezvu.
@filippikonsky9 ай бұрын
díky za komentář. Nevím, jak tvoje kámoška mohla maturovat v USA z lineárních rovnic, když v usa nic jako maturita neexistuje. Jinak těžko říct, spíše mi přijde, že v česku se toho naučíš více kvůli toho, že je na tebe vyvíjený tlak, ale to je možná jen můj pohled. Ale rozhodně jim chybí všeobecný přehled o tom, co se děje ve světe. Jsou prostě self-centred a nezajímá je, co se děje ve zbytku světa, protože jim už od základy tvrdí, jak je USA nejlepší země na světě a jak se celý svět točí kolem nich
@m4dtw4tt3r99 ай бұрын
@@filippikonsky To jsem napsal blbě no člověk je zvyklej..tak teda high school degree a měla tam lineární rovnice 🤔:D ale jinak naprosto souhlasím..jasně je tam ten větší tlak ale sám musíš vidět že z těch obecných věcích víš víc než oni...a pak je ta další věc jak si napsal že jak by to mohli vědět když je furt učí america 1st, God bless america and no one else etc. Neříkám že to je špatně..ale když si nás pletli s Čečenskem nebo vidíš tohle video tak mi to přijde moc :D kzbin.info/www/bejne/bpekant-nbN7qtE
@SamsaRehor Жыл бұрын
Obávám se, že trajektorie úpadku je nazadržitelná, protože Čína ale třeba i Rusko, jsou v nárocích na žáky a studenty nekompromisní, oceňují píli a nepěstují zvůli - tedy to, co tzv. západ kdysi vyneslo na špici. Největší problém našeho školství jsou neomarxisti Kartous a spol. (dekadentní nadbíhání žákům/studentům, politizace a tzv. inkluze) a feminizace, která v systému vzdělání upřednostňuje tupou poslušnost a nekreativitu.
@machr01 Жыл бұрын
osobně bych se nenaučil na takové škole vůbec nic ...před 10ti lety jsem bral školu jako vopruz, dnes je tomu jinak...ta bezpečnost není ani tak vlastnost škol, ale celkově v zemi, každopádně bychom se určitě měli inspirovat zahraničím, jelikož naše školství je zanedbané již dlouho
@veniny Жыл бұрын
Hezké video, ale trochu tu kňouráš a myslím že i křivdíš českému školství. Chápu, je to tvůj názor. Naše školství potřebuje změnu, ale ty aktivity na školách jsou dnes jen o vedení školy. Ano jsou školy, kde budeš jen sedět a poslouchat a školy kde budete mít různé akce a vyžití, ale to záleží na tobě, co od školy chceš. Pokud půjdeš do školy že si to jdeš jen odsedět a je to nuda, tak tě nikdy bavit nebude a budeš to dávat za vinu všem, systému, učitelům... Ale teď jsi v Americe a víš že se musíš snažit vyhovět nějakým požadavkům, abys zůstal na škole a školou žiješ. Myslím si že to není ani taková vina českého školství, ale tvůj zájem a přístup se změnil. Na závěr ti chci poděkovat, že taková témata zpracováváš a to moc hezkou formou a určitě v tom pokračuj.
@dddda131 Жыл бұрын
A nedošlo vám, že ten zájem a přístup je asi z 99% ovlivněn tím jaká ta škola je ?😂
@veniny Жыл бұрын
@@dddda131 to už záleží. Nemusí tomu tak být. Podle mě záleží na nastavení člověka a v mladém věku se ty hodnoty co rok mění. Co vás baví jeden rok za předmět vás nemusí bavit ten další a nemusí to být nutně o učiteli.
@dddda131 Жыл бұрын
@@veniny jo 99% jsem asi přestřelil každopádně to jsou prostě spojené nádoby. Můžeš být nastavená jak chceš ale když je ta škola nebo i práce na hovno tak tě to po nějaké době přejde.. A to že "teď si v Americe a víš že se musíš snažit" tak není právě náhodou obžaloba českého školství? Že todle prostě většina českých škol v žácích nevybuduje?
@veniny Жыл бұрын
@@dddda131 Tak toto je debata na dlouho. Ale jako obžaloba českého školství mi to nepřijde. Naopak mi přijde že tady porovnáváme zakladku ze sídliště či učňák a fungující a dobře zafinancovanou školou v USA. Vsadím se že ne ve všech amerických školách to funguje takhle dobře. Ale to je vedlejší. Co třeba mě se líbí na americkém stylu jsou hodiny delší než 45 minut a množství sportovního vyžití. Na druhou stranu můžeme posuzovat kvalitu vzdělání na tom není vůbec špatně ve světě. Záleží co chcete studovat. Třeba geografii bych v Americe studovat vážně nechtěla
@dddda131 Жыл бұрын
@@veniny já porovnávám jenom gympl na který jsem chodil.. všechny americké školy takové asi určitě nejsou ale nejhlavnější co z toho plyne je, že náš školský systém se snad už 50let skoro nezměnil(příjde mi že maximálně pro první stupeň zš) zatímco americké se očividně vyvíjí a jde s dobou.. a neříkám že jsme nejhorší na světě ale ono je důležité spíš vzhlížet k tomu lepšímu, než se utěšovat , že to tak strašné není..
@adamk4184 Жыл бұрын
Ahoj, chtěl bych se tě zeptat, jestli jsi studoval státní nebo veřejnou školu
@sarkadudova28989 ай бұрын
Když půjdeš na školu v Česku, kde rozdávají tablety (v Ostravě takové jsou), tak se k tobě budou taky chovat dobře ;)
@filippikonsky9 ай бұрын
to není jenom o tabletech
@Jeszdrave Жыл бұрын
Yes mega mě to baví to cz vs usa
@pavelkozak5321 Жыл бұрын
Nechávají si vás tam zkoušet? Popř jak?
@d4ndee Жыл бұрын
a ty chces zit i v Americe nebo tam jsi jenom na stredni skolu a potom pojedes zpatky do Ceska ?
@filippikonsky Жыл бұрын
do budoucna bych to videl na ty vetsi mesta (miami, la) kazdopadne do cr se musim vratit dodelat posledni rok stredni
@d4ndee Жыл бұрын
@@filippikonsky ja bych prave taky chtel na skolu do Ameriky, ale z 9 tridy jit na stredni do ameriky je prej blbost. Porad mi nejak prosimm.
@erikyousif9258 Жыл бұрын
super video. až na to, že český školství se nezměnilo od dob Marie Terezie 😂😐😢
@filippikonsky Жыл бұрын
souhlasím
@maci6769 Жыл бұрын
me teda vubec neprijde teda moc v poradku mit s ucitelem vztah skoro jako s kamaradem.. kolikrat uz to muze zajit az do extremu...
@filippikonsky Жыл бұрын
pokud má učitel přirozený respekt a student ví kde jsou hranice, nevidím v tom problém
@agamaz5650 Жыл бұрын
asi tak, aj od pravych priatelov sa navzajom ucite, ucitel je za to len plateny @@filippikonsky
@bicanpucaplanicka3037 Жыл бұрын
V Česku je zas menší riziko že nějakou tu střední vystřílí
@lalal836 Жыл бұрын
Nice video, zajimalo by mě, jestli jsi nekdy treba v mladi chodil nekam na "hodiny angličtiny,, ?😁😁
@filippikonsky Жыл бұрын
Ne, a docela toho lituju
@Vendos2004 Жыл бұрын
Myslis si, ze jsou americani lepsi nez cesi?
@SECrecords Жыл бұрын
jop
@filippikonsky Жыл бұрын
záleží v čem konkrétně
@jankohrasko6038 Жыл бұрын
Masaker informacie, tento styl videí od teba ma bavi, kazdy kto bol alebo je v amerike vidi ju trosku inak a inak ju vnima preto pokracuj urcite v tychto temach, aj napr. veci ktore sa ti uz stali co si rozpraval, taketo prihody urcite mozes zaradit do videí, myslim konkretne veci ako s tym trenerom, ze ta zavolal do satne atd atd a podobne veci ktore sa tu u nas v Československu pravdepoodbne nestanu, zrejme.... Cize super video, fakt keep goin 😅
@filippikonsky Жыл бұрын
asi ty talk videa začnu dělat častěji, jsou na to fakt top ohlasy, díky
@braxd685010 ай бұрын
Máte v cechach horšie školstvo ale aspoň vieš na akom si kontinente nie ako tvoja americká kamarátka :)
@jakubvyhnalek16849 ай бұрын
České školství by mohlo být taky na vyšší úrovni kdyby to tady totalitní režimy nedržely pod palcem 50 let (1940-1989). To z lidí a jejich potomků nevymažeš. Kdyby se finanční prostředky z sociálních jistot (zdravotnictví, dávky atd.) použili do školství. Pokud člověk dával ve škole pozor tak ví souvislosti a nepřekvapuji ho tolik ty rozdíly.
@div-Dareios Жыл бұрын
Kdybys v některém z předchozích videí neukázal tu spolužačku, která nevěděla ve svém věku (16-17?) najít na mapě světa USA, tak bych měl z toho amerického školství trochu lepší dojem.
@filippikonsky Жыл бұрын
to mě mrzí😕😕😕😕
@kaktusman1285 Жыл бұрын
A to je to, oni se až moc soustředí na sebe no
@JanDuna-fh5ti9 ай бұрын
Kolik tak stojí Americká škola
@nilu5559 ай бұрын
Áno čokoľvek len nie naberať vedomosti a znalosti. Škola by mala býť o učení ne o paření. Úroveň školy sa odzrkadlí na znalostí. A každý vie, že amíci majú znalosti na úbohej úrovni.
@filippikonsky9 ай бұрын
tipuju ročník 1960 a méně😉
@martinnovak3448 Жыл бұрын
Jsem rád že tohle konečně někdo natočil… bohužel nejspíš budeme ještě dlouhou čekat než se systém v Česku změní no
@KRIdama11 Жыл бұрын
American dream
@MartinProavis9 ай бұрын
Zábavné školství je fajn. Ale jaká je úroveň takového školství, je otázkou... Tím se samozřejmě zastávat poněkud zcepenělého rakousko-uherského stylu českého školství...
@martinusooo1355 Жыл бұрын
Za mě testy abc jsou typovačka a člověk se na to nemusí skoro učit
@AdyDuby Жыл бұрын
Až na ty transformery asi dobrý 🗿
@cmoki-ta Жыл бұрын
Nevim jak ty, ale jsou dost horší věci. Třeba mít v hlavě transformátor místo mozku. 💀
@martinmalat8494 Жыл бұрын
Americká střední je má úrovni českého učitiliště… to je něco co si nezmínil
@CarlCarlssonn Жыл бұрын
chtěl bych vidět tvůj rukopis, když teda to psaní do sešitů není vůbec důležitý :)
@filippikonsky Жыл бұрын
řešíš nepodstatné věci
@agamaz5650 Жыл бұрын
je rok 2023, pokial nepojde do japonska je to uplne jedno
@anoio10 ай бұрын
Kdo dnes píše rukou? 😮
@dansik1609 Жыл бұрын
čekám 18.00
@DanSustal Жыл бұрын
kámo máš apslutně pravdu
@filippikonsky Жыл бұрын
🙏
@agamaz5650 Жыл бұрын
Pockat, takze ucitelia su priatelski? Vacsinou som zazil len zjapanie a pri lepsom asertivitu. Raz v zivote nam ucitelka doniesla vsetkym kolac, to bol fakt sok. Ale tortily s masom, to by som oslavoval. Mozes jest na hodine a zmenit predmet ked ta prestane bavit? Boze na Slovensku je tu stredovek. Porad neco deje - nepamatam si kedy sa v skole nieco dialo, kazdy den bol ten isty. Pockat pockat, jedlo a sluchatka cez hodinu? To zneje ako nebo. Je rok 2023 a fyziologicke potreby su dolezite. Nastastie ja som to robil ale fakt ze v Amerike je to normalne je fakt super, kedze neskor sa z toho stala moja najvacsia vasen a praca. Ale jedna z najvacsich vyhod je definitivne ten iPad, minat zosity v dnesnej dobe je fakt hovadina, ked digitalne sa to da lahsie upravit, archivovat atd, papier nema ani jednu vyhodu. (aj ked po anglicky sa lepsie pise na klavesnici kedze nema diakritiku). Dufam ze pomaly ale iste sa ludia zacnu viac uvedomovat, lebo niektore skolske aspekty uz su fakt na dnesnu dobu absurdne, aspon ze to nemame ako v Japonsku
@ilueli9237 Жыл бұрын
Podle mne jen pár let zabitého času - a nakonec vyleze stejný tupec, jaký tam vlezl. Naprostá škoda slov.
@filippikonsky Жыл бұрын
ty ses hrdina🤣🤣🤣
@ShawnCZek Жыл бұрын
Takže ta tvá americká High School je víceméně univerzita v Česku s pár lepšími aspekty.
@filippikonsky Жыл бұрын
nevím, jak funguje univerzita v česku, takže nemůžu říct
@MartinProavis9 ай бұрын
High school odpovídá zhruba české střední škole. V žádném případě to není univerzita...