To prawda,dusząca nawłoć zagraniczna.Ja jestem uczulona na wszystkie wyroby z tego ziela.
@Proxsimus Жыл бұрын
W województwie Śląskim jest jej bardzo dużo. Nawet w pracy mamy już małą kępkę, która wyrosła w zacienionym miejscu, w którym wcześniej nic poza trawami nie rosło, mają ponad dwa metry. Lata temu na uczelni jeden z profesorów opowiadał nam o nawłoci kanadyjskiej, której populacja będzie się rozrastać i wypierać rodzime gatunki. Prosił nas o wyrywanie w miarę możliwości.
@krzysztofwaleska Жыл бұрын
Jak zobaczę koło domu - zetnę. Nie chcę tego. Strasznie nudna taka nawłoć.
@ggnagognagoma2462 Жыл бұрын
@@krzysztofwaleska z korzeniami ścinana tylko się rozrasta, ale miód z niej dobry
@jakubzielinski81 Жыл бұрын
no niestety, ale to celowe działanie globalistów.. to samo ze stonką ziemniaczaną, której wcześniej w Europie w ogóle nie było!!
@alicjak7349 Жыл бұрын
Amerykańską w ogrodzie wyrywam, a naszą zostawiam. Pozdrawiam serdecznie z całego serca z Podkarpacia
@niesluchamwackow2137 Жыл бұрын
Na Podkarpaciu chyba jeszcze mało tego ścierwa. Jak zobaczę też będę usuwał.
@kcjw9396 Жыл бұрын
to czemu używasz amerykańskiego jutuba?
@niesluchamwackow2137 Жыл бұрын
@@kcjw9396 A co to ma do rzeczy? xD
@kcjw9396 Жыл бұрын
@@niesluchamwackow2137 jak wszystko co amerykańskie takie be, to trzeba być konsekwentnym :D
@niesluchamwackow2137 Жыл бұрын
@@kcjw9396 Kto tak napisał? Ty:)
@peerelka9328 Жыл бұрын
Od lat to mówiłam - na Dolnym Śląsku obce nawłocie się NIEWYOBRAZALNIE rozrosły. Dziękuję serdecznie za to nagranie. Wyrywajmy/ usuwajmy rośliny zubażające naszą rodzimą florę.
@godecja7982 Жыл бұрын
Są łąki tylko z nawloci ,nie uswiadczy ani jednego kwiatuszka .
@piotrkoza6762 Жыл бұрын
to musiałbym wyciąć połowę sosen w borach dolnośląskich i posadzić inne rodzime to może zapanuje jako taka równowaga...
@heksogen4788 Жыл бұрын
@@piotrkoza6762 Na takich ubogich glebach to tylko sosny będą rosnąć, a przecież większość to sosna rodzima, więc co byś chciał wycinać i czym zastępować?
@piotrkoza6762 Жыл бұрын
@@heksogen4788 no właśnie rodzima sosna, gleby ubogie no i każdy leśnik Ci to powie - Panie sucho i piasek tylko sosna. Tymczasem wystarczy sięgnąć do literatury by się przekonać że to lipne bajki. Np Waldemar Bema "Dzieje puszczy zgorzelecko-osiecznickiej" cyt. w stanie pirerwoynym cechowały się one (bory dolnośląskie) znacznie większą bioróżnorodnością. Obfitowały w dęby szypułkowe i bezszypułkowe, lipy, graby, olchy czarne, jodłę , świerk. pospolicie występowała jarzębina, cisy i jałowiec który całkowicie zniknął" Od siebie dodam brzozy, klony, wiązy szypułkowe, wierzby i buki spotykane na obrzeżach wsi czy np w dolinie Kwisy. A więc ?
@kazimierzwojcik1538 Жыл бұрын
Panie Łukaszu, popieram całkowicie Pana słowa. Mieszkam w centrum koło Piotrkowa Trybunalskiego i wiele ziemi nie jest uprawiana z powodu słabej klasy. I ta roślina opanowuje całe hektary. Kiedyś się cieszyłem z powodu piosenki Niemena 😉 Ale teraz to już nie cieszy. Niestety większość ludzi nie jest świadomych tego co się dzieje. I drugi temat, inwazyjna czeremcha. Opanowuje całe hektary lasów. Tej naszej polskiej znam tylko jedno stanowisko
@kazimierzwojcik1538 Жыл бұрын
@@Ijon11 Słyszałem o tym. Na jakimś filmie pan Łukasz mówił że najlepsza nalewka jest z jej owoców. Zamierzam to sprawdzić w tym roku
@Chupacabra-kv4qq Жыл бұрын
@@Ijon11 malutko miąższu, a pestka wielka prawie jak u wiśni...😁
@bladlogiczny7711 Жыл бұрын
No właśnie dzieje się coś dziwnego, jeszcze 10 lat temu było pełno wszędzie wrotyczu, na obrzeżach dróg, na nieużytkach rosły ogromne kępy. Teraz jest go nieporównanie mniej, a nawłoć jest powszechna. Chyba lubią rosnąc w tych samych miejscach i nawłoć wygrywa.
@beataM18 Жыл бұрын
Właśnie wrotyczu też dużo jest ale za to mało piołunu.
@katarzynawyrzykowska2456 Жыл бұрын
Piołunu w Polsce centralnej od lat już jest bardzo mało - bardzo trudno spotkać.
@paulmat5072 Жыл бұрын
I Wyobraźcie sobie że rozsiewanie wrotyczu jest zakazana. Ten świat już się pomału kończy z taką władzą
@bladlogiczny7711 Жыл бұрын
@@paulmat5072 A na jakiej podstawie? To jest chyba nasz rodzimy gatunek występujący od wieków i nie jest uważany za inwazyjny (bo nie jest inwazyjny). Kilka dni temu przy okazji rozejrzałem się po miejscach gdzie do niedawna był spotykany, lecz nigdzie nie było nawet jednej kępy, wszędzie za to masowo rośnie nawłoć i niestety nie ten gatunek rodzimy. Przerażające jak szybko doszło do tej zamiany. Wychodzi na to iż trzeba go będzie rozsiewać, bo grozi mu wyginięcie.
@kazimierzguziana5958 Жыл бұрын
Dzień dobry. Wrotycz Pospolity doczekał się Zakazu Uprawy i propagowania.! Powód jest oczywisty - składniki oraz zastosowanie! Fachowcy wiedzą dlaczego.Sadziec Konopiasty czyli Ludowa nazwa Wiatrowa Róża w Wielkopolsce ma się dobrze - rośnie!. Pozdrawiam
@tomaszblecharski8423 Жыл бұрын
Dokładnie! Wzdłuż rzek najwięcej,rzeki "rosiewają" dobrze że mamy wrażliwych ludzi na otoczająco nas przyrode🥰👌
@alexmlyn121 Жыл бұрын
Cieszę się kiedy ktoś z taką wiedzą uświadamia nas jaki wpływ ma inwazja nawłoci.
@InteloPL Жыл бұрын
Powiem ci więcej: to trzeba rwać póki się da. One odrastają z zakopanego korzenia 20cm.
@applejuice5068 Жыл бұрын
@@InteloPLgoraca woda.. ja tak walcze z mlodym jeszcze barszczem s
@piotrwasowski981 Жыл бұрын
Mimozami jesien się zaczyna 😊, już nie pamiętam kiedy widziałem nasze rodzime, cała dolina środkowej Wisły zachwaszczona, plus monokultury klonu jesionolistnego
@Aklime88 Жыл бұрын
U mnie na łące sporo naszej nawłoci
@annagorawska2346 Жыл бұрын
Rdestowiec ostrokończysty - kolejna roślina coraz bardziej panosząca się po łąkach; jestem przerażona jej tempem wzrostu (obserwuję ją przez ostatnich 15 lat); na początku widziałam ją głównie blisko rzek, teraz też blisko lasów...; wypiera wszystko i nic innego już tam nie rośnie, jest wysoka, bujna.
@beataM18 Жыл бұрын
Tak. Przejechałam pociągiem wczoraj przez całą Polskę od Suwałk przez Warszawę, Poznań do Szczecina. Wszędzie pełno nawłoci kanadyjskiej.
@Pazuzel Жыл бұрын
W zeszłym roku kupiłam ponad 80 arów które od 30 lat nie były pod opieką człowieka. Oczywiście królowała nawłoć. Wszyscy załamywali ręce...A ja postanowiłam nie mówić o walce, a zastępowaniu innymi roślinami. Po wiosennym zaoraniu zaczęłam sadzić drzewa (głównie liściaste) i rodzime byliny. Teraz przymierzam się do sadzenia krzewów, które w ogromnej ilości wyhodowałam z patyków. Nie minął rok a spacerujący ludzie zatrzymują się by się przyjrzeć jak powoli znika nawłoć. Część przykryłam grubą czarną folią, którą wymieniłam za flaszkę z kierownikiem pobliskiej budowy. Wcale nie jest tak trudno się jej pozbyć, wystarczy podważyć widłami a potem łatwo się wyrywa, bo ma grube kłącza. Oczywiście nie usunęłam wszystkiego, wiem, że to jest praca na lata. Ale ogród to miłość na całe życie!
@cheslava9049 Жыл бұрын
Załatw mi tej czarnej folii. Tak za jedną skrzynkę.
@TakAndrzejPolak Жыл бұрын
Ależ oczywiście że sadzenie drzew... Szczególnie pionierskich brzóz, zagajnik brzozowy szybko rozprawi się z początkowo wykaszanym poletkiem nawłociowym.
@Dorota-TamataGolcowna Жыл бұрын
Brawo 👏👏👏
@IGBTxMLS Жыл бұрын
Folii już nie ma. Została tylko rolka papy.@@cheslava9049
@Thurygan Жыл бұрын
@@cheslava9049 pogadaj z rolnikami, którzy robią kiszonki.
@margitbenyak803 Жыл бұрын
Powodem jest pewnie, upadek polskiego rolnictwa, jak kiedyś wszystko było pokoszone, wypasane, albo zaorane, to nie było nawłoci.
@6666600066666 Жыл бұрын
Kiedy kiedyś? Owszem uprawiali każdy kawałek w różnym skutkiem, a do sklepów z żywnością były gigantyczne kolejki. Dziwne, co?
@Xiaqq1 Жыл бұрын
@@6666600066666 bo było ich zbyt mało, większość oddawało się związkowi i nie było importu z zagranicy?
@ewarobak5531 Жыл бұрын
Też tak myślę
@6666600066666 Жыл бұрын
@@Xiaqq1 Nie było zbyt mało, lecz system raz że obciążony prośbami o żywność z Moskwy, którym nie szło odmówić, dwa że musiał zarabiać dewizy pilnie potrzebne wiecznie upadającemu socjalizmowi. Kto pamięta "Polish Ham"? A tym czasem zwykli Ruscy do dzisiaj są przekonani, że to oni nas dokarmiali, dlatego były u nich niedobory. A my tacy niewdzięczni
@jandec6800 Жыл бұрын
BARDZO SŁUSZNA UWAGA POPIERAM KOMENTARZ W 💯 PROCENTACH
@mariazlasu5414 Жыл бұрын
To prawda z nawłocią, rozprzestrzenia się błyskawicznie i wypiera rodzime gatunki. W mojej okolicy też tego całe łany. Walczę z nią za pomocą moich kózek 😂
@marissia4391 Жыл бұрын
Właśnie, właśnie. Nie ma kóz, owiec, krów na wolnym wypasie, to roślinność wyrasta ponad miarę.
@wiolettamalanowska9071 Жыл бұрын
@@marissia4391 Faktycznie...
@mariazlasu5414 Жыл бұрын
@@marissia4391 tak, na pewno to sprawy nie ułatwia. Dzika zwierzyna takiej nawłoci nie ruszy, mam wkoło siebie sarny, daniele itp,całkiem sporo. A tego zielska ubywa tylko tyle ile moje kozule wygryzą 😉 Tam gdzie zdołam koszę też przed kwitnieniem ale niewiele to daje,tyle, że na mojej działce się nie rozprzestrzenia
@ANERI2005 Жыл бұрын
Tez walczę z nawłocią na miarę swoich możliwości. Biorę maczetę i siekam.
@jolantabanach7273 Жыл бұрын
@@ANERI2005 u mnie nawłoć zwalczyła moją otyłość brzucha 2 tygodnie zawsze ją podziwiałam to mi się odwdzięczyła poznałam jak można pić
@chybiltrafil Жыл бұрын
Regularnie biegam po lesie i kilka dni temu zauważyłem że przez lata na ścieżkach rosła nawłoć i wrotycz, a w tym roku ani jednej wrotyczy nie widziałem za to nawłoci jest u nas (pomorskie) masa. A pod lasem takie puste poletka to wyglądają prawie jak pola rzepaku, wręcz setki metrów nawłoci.
@barbaradebkowska1080 Жыл бұрын
Jestem pełna podziwu dla pana. Uwielbiam pana filmiki.
@AnnaAnna-ze1pd Жыл бұрын
ja nie ..
@danuta81987 ай бұрын
@@AnnaAnna-ze1pd To można wyłączy!
@danuta81987 ай бұрын
Też lubię i już zaraziłam wiele osób
@mr_GrayMan Жыл бұрын
Kupiłem kiedyś (w '99) działkę 1000m² zarośnięta nawłocią w 30% ... 3-4 lata walczyłem z tą cholera kosząc i wyrywając przed wysianiem, udało się ale to była masakra
@cheslava9049 Жыл бұрын
Na inwazję może być tylko jedna odpowiedź: walka! Za Łukaszem pójdziem w bój z nawłocią hamerykańską! Wodzu, prowadź!
@Beliw5c Жыл бұрын
Może zróbmy tak: Ustanówmy Narodowe Święto Szczęścia i Pomyślności w Zyciu jeden, wybrany dzień w czasie kwitnięcia tej rośliny i niechaj wszyscy robia bukiety z Nawłoci i zdobią nimi ulice i im wiecej Nawłoci wokół tym więcej szczęścia. Niechaj miasta Tona w złocie tego pieknego kwiatu. NIechaj ludzie zbierają ja , koszą, sprzedają miastowym niechaj sie radują i fiestują i niechaj ta pozytywna energia sprawi ,że problem się sam rozwiąże. To takie proste... 😉😉👍👍😍😍
@miolke Жыл бұрын
" Swięto nawłoci" brzmi ciekawie może być nawet 2 tygodniowe 15-10 sierpnia. Jednak jako że uprawiamy kwiaty cięte i mamy 50-100 gatunków i odmian na 16 arach wiemy jak sie sprzedają bukiety na giełdzie kwiatowej, słabo, królują tandetne holenderskie róże, jakieś piwonie a kosmosy to już ekstrawagancja. Z dzikich bukietów trudno sprzedać oregano. Ludziom brakuje kontaktu z kwiatami a ostatnio w 2023 r poprostu kasy bo nie jest to produkt pierwszej potrzeby. Myślę ze zbyt wiele rozdawnictwa, wygodnictwo (odwiedzanie biedronki) spowodowało brak szacunku do czyjejś pracy. w tym do pracy na roli. Porzucenie pracy na roli uwolniło ekspansje nawłoci.
@baha3d Жыл бұрын
Jutro z wnukami idziemy w las, znalazłam w lesie siedlisko nawłoci. Jeszcze ma pąki. Zdążymy. Pozdrawiam
@beskidniski3562 Жыл бұрын
Ja ją wyrywam od lat gdzie tylko mogę. Szczególnie małe kępy, jak tylko się pojawiają. Z większą ilością już trudno walczyć.
@zielonaonapl Жыл бұрын
W mojej okolicy zachodniopomorskie okolice Drawieńskiego Parku Narodowego nie ma jej prawie,za to jest dużo dziurawca, wrotyczu, Żmijowca 😊
@bozenas5909 Жыл бұрын
Dziękuję za dzielenie się ważną informacją.
@starawredna Жыл бұрын
U mnie nad rzeką najpierw kwitły łany słoneczniczków , też roślina z ogródków. Teraz nawłoć .
@kfasuch7416 Жыл бұрын
Dzisiaj w lesie gdzie nigdy nie widziałem nawłoci ujrzałem mała kępkę, bez wahania niczym barbarzyńca wyrwałem całość to holerstwo, zniszczy mi miejsca gdzie pozyskuje inne zioła 😭
@miejskapartyzantkaogrodnicza Жыл бұрын
niczym człowiek odważny i odpowiedzialny, dzięki
@sovvati Жыл бұрын
Nic się nie zmieni samo. Trzeba zwalczać. Pamietam jak ruiny Starego Miasta w Głogowie, w latach sześćdziesiątych porośnięte były łanami nawłoci amerykańskiej. Dopiero likwidacja ruin i odbudowa Starego Miasta zniszczyła nawłoć.
@tatra1134 Жыл бұрын
Ten kto sprowadził to do polski ma już zarezerwowane miejsce w piekle. A tak na poważnie to zauważyłem że ta roślina tłumi nawet młody las.
@RobertoSFX Жыл бұрын
Właśnie dziś kosiłem to zielsko, bo mi zarasta miedze i próbuje wtargnąć na pole i do ogrodu. Drugi taki gatunek w lesie to niecierpek drobnokwiatowy. Bardzo trudno likwiduje się ugory porośnięte nawłocią. Nasza okolica zmaga się jeszcze z przymiotnem kanadyjskim, a w tym roku z mega inwazją chwastnicy.
@tomzien1369 Жыл бұрын
U mnie jest nawłoć, ale tam gdzie rosną dzikie truskawki nie ma jej. Problem jest że, nikt już nie wypasa zwierząt na łąkach. Pozdrawiam serdeczne
@andreandre7264 Жыл бұрын
U mnie na pónocnozachodnim podkarpaciu nawłoć jest od groma, ale np w Bieszczadach czy mazurach to nawłoci jest niewiele...
@tomaszs9386 Жыл бұрын
Mazowsze zachodnie, od groma tego rośnie
@dzixe Жыл бұрын
Rdestowca za to na mazurach dostatek
@jolakuleszo1013 Жыл бұрын
Na mazurach też jest tego świństwa pelno !
@kamilg5368 Жыл бұрын
nawłoć jest straszna , wszystkie łąki w okolicy są zniszczone , trzeba z nią walczyć systemowo
@janqiraga1753 Жыл бұрын
Ale miod bardzo zdrowy
@jackusplackus258 Жыл бұрын
@@wlaskriga-mj8tnA taki spokój był na tym kanale.
@piotruc91 Жыл бұрын
Na łące nie byłoby nawłoci, bo łąkę się kosi. Na nieużytku, czyli nieużytkowanej dawnej łące za to ma bardzo dobre warunki do wzrostu.
@kamilg5368 Жыл бұрын
@@piotruc91 ty naprawde myślisz że wystarczy to skosić 2 razy do roku i po problemie ?
@piotruc91 Жыл бұрын
@@kamilg5368 Można zaorać kilka razy, posiać trawę i wtedy zacząć kosić.
@agnieszkaskowron7551 Жыл бұрын
Inwazja obcej nawloci i obcych ślimaków....
@sovvati Жыл бұрын
Od obcej stonki zaczęło się i do dziś trwa 😳
@agnieszkaskowron7551 Жыл бұрын
@@sovvati ciekawe może z laboratorium uciekło 😂
@KP-ff8hm Жыл бұрын
Jakich ślimaków?
@danuta81987 ай бұрын
@@KP-ff8hm Brązowych obrzydliwych, nikt nie chce tego jeść żaden ptak czy płaz
@maciejtomkiewicz6733 Жыл бұрын
Do carskiego sołtysa przysłano pismo od Imperialnego Instytutu Przyrodniczego. „Opiszcie faunę i florę w Waszej dierewni?” „Fauny u nas nikakoj! Flora była u nas adna, no ubieżała.”
@BenyNukem Жыл бұрын
13 tys. wyswietlen w 13 godzin. Imponujace i bardzo dobrze mowi o narodzie. Gdzies trzeba zaczac.
@NoNick-xr3jd Жыл бұрын
Po pierwsze inwazja nawłoci jest winą człowieka a nie nawłoci - głównie przez zaniechanie gospodarki rolnej na ogromnych obszarach - zarówno wypasu na łąkach jak i upraw na gruntach ornych. To jest sprawa ostatnich dziesięcioleci. Po drugie już jest promowane likwidowanie nawłoci - jak jest nawłoć to nie ma dopłat. Po trzecie likwidowanie nawłoci kosztuje więc najczęściej kończy się na biadoleniu, chyba że ktoś się uprze zagospodarować nawłociowisko. Po czwarte nawłoć zajmuje tereny gdy nie ma konkurencji więc jest najszybsza w ekspansji na świeżych odłogach, ale na starych ugorach rodzime rośliny wcale łatwo jej nie ustępują. Po piąte obiektywnie bioróżnorodność na polu rzepaku jest mniejsza niż na nawłociowisku, a nie widzę ewidentnej przewagi oleju nad miodem - i nie zapominajmy o chemii. Po szóste nawłoć to idealne źródło w miarę jednorodnej biomasy - wymaga tylko zebrania i zrobienia peletu. Po siódme z kwiatów nawłoci korzysta wiele owadów, zaś dla tych potrzebujących pyłku (pszczoły) to dar od Boga bo mało co wtedy kwitnie. Reasumując: nawłoci raczej nie da się wytępić więc trzeba ją, jak robinię, zaakceptować i wykorzystać jak się da i cieszyć się miodem i właściwościami zielarskimi. A krucjatę proponuję podjąć wobec czeremchy amerykańskiej bo niedługo będzie to jedyne drzewo w lasach.
@MM-jo9ci Жыл бұрын
Mamy już inwazyjną stonkę amerykańską, czeremche amerykańska , nawłoć, wojsko nawet jest 🤔 no cóż.....
@TakAndrzejPolak Жыл бұрын
Za to barszcz Sosnkowskiego jest miły Polsce...
@miolke Жыл бұрын
Pozdrawiam z Jury z okoli Jerzmanowic gdzie nawłoć wkroczyła przede wszystkim na nieuprawiane ugory i porzucone niekoszone łąki. Cenniejsze murawy się trzymają lub zarastają tarniną/ dereniem i innymi podobnymi krzewami. W temacie dotacji to zastanawiało mnie w " projekcie Strategia na rzecz bioróżnorodności 2030" zastanawiało mnie dlaczego wieksze dopłaty w niektórych sytuacjach przysługiwały rolnikom z areałem >30 ha a tym którzy mają mniej to mniejsze. Wg mnie właśnie to zarzucenie drobnego rolnictwa doprowadziło do rozwoju nawłoci.
@Jozefaable Жыл бұрын
Uwielbiam miód nawłociowy, wspaniale się po nim czuję, choć zazwyczaj do tej pory nie używałam miodu.
@patrykwydmuch5615 Жыл бұрын
Bardzo przyjemnie się Pana słucha, wiedza podana w przystępny sposób :)
@Contemplation1977 Жыл бұрын
Pozdrawia wielbicielka z Podkarpacia i dziękuję za kolejną dawkę wiedzy. 😊👍👌
@TomaszT999 Жыл бұрын
Chyba bzdur.
@Contemplation1977 Жыл бұрын
@@TomaszT999 Każdy ma swoją prawdę, moja jest taka, znam Pana doktora Łukasza wyklady nie tylko z filmików ale i z książek, ale szanuję Panie Tomaszu, że ktoś może myśleć inaczej. Życzę pogody ducha. 🙂
@TomaszT999 Жыл бұрын
@@Contemplation1977 Proszę Pani nie mam mojej, czy tego pana prawdy. Prawda jest tylko jedna, a ten pan niestety mija się z nią. Jak na tak wykształconego człowieka, a zarazem wykładowcę powinien przekazywać wiedzę w sposób rzetelny, bez pomyłek i jego widzimisię. To jest nawłoć kanadyjska, a nie amerykańska jak w tytule filmu. Nie ma polskiej flory, flora jest jedna od milionów lat, a Polska to twór polityczny ludzi, a nie natury. Bioróżnorodność to jest to co nas otacza, w tym i gatunki obce dla danego terenu. Dzieje się tak od miliardów lat ponieważ natura nie lubi pustki i tylko silny z możliwością szybkiej adaptacji organizm jest wstanie przeżyć i rozwijać się dalej. Dziękuję za życzenia, ja również życzę Pani wszystkiego dobrego i uważnego obserwowania natury i jej zależności od klimatu.
@beatafiglewicz6204 Жыл бұрын
Witam serdecznie. Tak to prawda ta nawloc jest bardzo ekspansywna od 2 lat walczę z nią na mojej działce, może jakiś pomysł ze strony Dobrodzieja na ograniczenie tego zielska? Pozdrawiam serdecznie 💞💞💞💞
@kotka_dorotka9517 Жыл бұрын
Polecam kozę.
@jolantabanach7273 Жыл бұрын
Nawłoć pokonała moją otyłość 2 tygodnie ale zawsze ją podziwiałam
@agnieszkaskowron7551 Жыл бұрын
@@jolantabanach7273 pomaga wyrywanie. Można nią w sumie sciolkowac
@robertkania4529 Жыл бұрын
Ja pozbyłem się nawłoci przez koszenie 2 - 3 razy w sezonie i zacienianie przez nasadzenia (głównie osiki ). Wiem, że nie jest to metoda dla wszystkich,ale u mnie (okolice Częstochowy) działa.
@ANERI2005 Жыл бұрын
W tym roku, zauważyłam na swoim osiedlu na przyulicznym pasie zieleni brak wrotyczu, którego bylo mnóstwo. Teraz króluje nawłoć 😒
@grzegorzjacek3571 Жыл бұрын
Wszystko co z polnocnej ham meryki to trza rwac,wyrywac,wylawiac i wybic do nogi.😙
@krzysztofwedrychowicz8306 Жыл бұрын
Pod kątem pszczelarskim ten rok był okropny. Zamiast brać miód pszczoły trzeba było dokarmiać cukrem żeby nie padły. Teraz przynajmniej z nawłoci coś pozbierają.
@szprycuś Жыл бұрын
A przetlumacz . Lepiej zeby byl perz.😂 Gdzie nie ma nawloci pszczoly caly rok muszą być karmione.
@quand_meme Жыл бұрын
To jest tragedia, cały krajobraz po horyzont w nawłoci. Zarasta też zagajniki, że nie ma szans dostać się do grzybów, jeśli w ogóle coś jeszcze tam rośnie. Strach też tam wchodzić, bo wiadomo, że może tam być pełno kleszczy. W okolicy Wawy tego pełno. Ale tak, miód jest smaczny i ponoć dobrze działa na nerki.
@romano8136 Жыл бұрын
Amerykańskiej nawłoci mówimy stanowcze NIE!
@TakAndrzejPolak Жыл бұрын
A amerykańska nawłoć na to gest................. ;)
@magdal4169 Жыл бұрын
Wyrywam z każdego ogrodu, gdziekolwiek jestem. A miód nawłociowiowy dość kwaśny. Ale tych ugorów nie opielę.😢
@KoKoS87 Жыл бұрын
genetyczna dominacja 🇺🇸🇺🇸🇺🇸🦅🦅🦅🦅🌭🌭
@paulmat5072 Жыл бұрын
@@magdal4169właśnie że miód jest bardzo dobry i oby było jak najwięcej nawłoci niech pszczoly coś jeszcze mają. Tak narzekają wszyscy na nią a niby co ma innego rosnąć skoro wszystko tak jest wypryskane że nawet jednego kwiatka w zbożu nie znajdą. I to ma być ekologia?
@danuta81987 ай бұрын
@@paulmat5072 Wlanie dlatego że nawłoć się rozpiera to nie ma innych gatunków!
@martamichalska5783 Жыл бұрын
Dziękuję za informację
@kathleenpl9136 Жыл бұрын
Kolo mojego domu są nieużytki i w sierpniu to juz tylko nawłoć kwitnie. My rozsiewamy na tych nieużytkach nasze kwiaty łąkowe i na wiosne jest sporo roznych kwiatow, ale w sierpniu to iuz nie wszedzie żółto.
@TakAndrzejPolak Жыл бұрын
Wysiewanie nasion łąkowych przegrywa z nawłocią. Jaka jest prognoza dla tych nieużytków stać się użytkami ? Bo są one czyjąś własnością...
@larrydzemorsky1777 Жыл бұрын
Z tego co kiedyś zresearchowałem byłoby możliwe pobranie dopłat z ue na koszenie nawłoci przez okresem pylenia.
@larrydzemorsky1777 Жыл бұрын
Pieniądze pieniędzmi, przyznaję Panu rację, jest tyle tego, że połowa Polaków chyba musiałaby się zatrudnić 😅 Może zacznę od wolontariatu, kosić 2 razy do roku, czyli kiedy?
@WaldemarFrąckiewicz Жыл бұрын
@@larrydzemorsky1777 najłatwiej można zniszczyć roślinę chyba kosząc ją na początku kwitnienia. A jak ktoś korzysta z kalendarza biodynamicznego, to poza "czasem sadzenie"
@grzezoch Жыл бұрын
Żadnych dopłat! Jeśli będą pieniądza za niszczenie nawłoci, ludzie zaczną ją sadzić, żeby móc później przeciwdziałać. Kiedy znikną dopłaty, zasadzonych łąk nawłociowych nie będzie opłacało się zwalczać i zostaną. Dla porównania proszę przypomnieć zjawisko nazywane "efektem kobry".
@ArturrKania Жыл бұрын
To nie jest inwazja, to jest sukcesja. Gdyby grunty, na ktorych rozprzestrzenia sie nawloc byly uprawiane, lub obsadzane drzewostanem, nawloc nie zarastalaby ich lub zostalaby zaorana lub wyparta. Nawloc to bardzo dobra roslina nektarodajna i pylkodajna. Pszczelarze ciesza sie, ze roslina sie rozprzestrzenia. Pszczoly z nektaru tej rosliny wytwarzaja super smaczny miod, a pszczoly woszczarki spozywajac pylek i nektar wydzielaja rzadko spotykany w warunkach Polski wosk zolty. Ze wzgledu na duza wartosc pszczelarska nawloci i inne korzystne cechy, nalezaloby uznac ten gatunek za wazny gospodarczo. Roslina rozprzestrzenia sie najczesciej na slabych czasowo nieuprawianych glebach, dostarczajac mnostwo materii organicznej i uzyzniajac nieprzydatne rolniczo piaski, chroniac glebe przed erozja. Kiedy roslina wzbogaci dostatecznie poziom prochniczny, pojawia sie drzewa, rosliny lub rolnik, ktorzy z tak dobrze przygotowanej gleby chetnie skorzystaja. Widze w tej roslinie same zalety. Piekna zolc kwiatow, cudny orzezwiajacy zapach. Gatunek wiaze mnostwo Co2, wytwarzajac tlen. Moglaby byc wykorzystana gospodarczo po jej skoszeniu, zbrykietowaniu jako super tanie paliwo do spalania w piecach. Rosliny, ktore rosly w miejscach na ktorych pojawila sie nawloc, wytwarzaly nasiona i one na pewno w glebach pozostaly. Warto zapytac co jest lepsze, pustostany na ktorych nic albo prawie nic nie rosnie, zaniedbane rolniczo gleby z ostrozeniem rozsiewajacym sie po polach, ktorego zwalcza sie chemicznie, czy pola waznej pszczelarsko, gospodarczo i ekologicznie rosliny jaka jest nawloc?
@PiotrPiotrowskiMrrau Жыл бұрын
Nawłoć ta poza okresem wegetacji drewnieje i ciągle zajmuje całą przestrzeń nie dając szans innym roślinom. Jako pożytek dla owadów też jest słaba bo kwitnie dopiero w drugiej połowie sierpnia, a do tego czasu z takiej nawłociowej łąki owady praktycznie nie mają żadnego pożytku. Na klasycznej łące różne rośliny kwitną w różnym czasie i owady mają pożytek przez długi czas.
@piotruc91 Жыл бұрын
Moja mama mi opiwiadała jak kiedyś wyglądała wieś: wszędzie wypasały się krowy i konie, w zbożu kwitło mnóstwo kwiatów tj. chabry, maki, kąkole. Wszędzie było widać ludzi pracujących na polu i było też dużo ptaków. To co jest teraz to są ruiny dawnego świata. Tak jak stare domy które się sypią. Naturalnie na terenie Polski powinny być lasy i bagna, to co teraz zanika to krajobraz kulturowy, czyli stworzony przez ludzi. Gatunki obce wykorzysują zaburzenia, a takie zaprzestanie użytkowania jest pewnego rodzaju zaburzeniem. Dlatego uważam, że nawłoć tu niczego nie niszczy, może tylko przyspiesza bo taka nie koszona łąka nie ma prawa istnieć, kluczowy byłby powrót gospodarzenia. W północno wschodniej polsce, np. okolice Piątnicy, Myszyńca, Grajewa to zagłębie mleczarskie, pasą się setki jeśli nie tysiące krów, dookoła piękne pastwiska i nawłoci nie widać, za to jest mnóstwo innych gatunków.
@Jozefaable Жыл бұрын
Popieram, wystarczyłoby wypasać bydło na nieużytkach. Czemu tego nie robimy?
@TakAndrzejPolak Жыл бұрын
A to czasem nie "krajobraz kulturowy, czyli stworzony przez ludzi" przekształcił "np. okolice Piątnicy, Myszyńca, Grajewa" w zagłębia mleczarskie, przeorując stosunki wodne i roślinne ? Gdyby nie człowiek, nie byłoby nawłoci, nie byłoby pastwisk... byłyby tylko lasy i bagna.
@piotruc91 Жыл бұрын
@@TakAndrzejPolak Właśnie o to mi chodziło :) Ale niestety wiele osób tego nie rozumie. Pan Łukasz także mówi, że gdyby nie nawłoć to byłby krwawnik, chmary motyli itp. itd. , a to jest bardziej skomplikowana sprawa, ludzie się za bardzo też nie znają, co widać po wielu komentarzach. Dlatego gdzie mogę tam tłumaczę jak to wszystko wygląda naprawdę, przynajmniej niech kilka osób zrozumie. Bo teraz takie jakieś modne jest to zabijanie dla zabijania tylko dlatego, że coś jest "obce". A tak naprawdę dla przyrody nie ma to znaczenia ponieważ przyroda nie ma świadomości, po prostu przesuwa się równowaga w inną stronę i wszystko się jakoś dalej toczy swoim trybem. To tylko człowiek w swojej pysze ocenia arbitralnie, że coś ma prawo istnieć i że jest lepsze a coś innego jest gorsze i trzeba to niszczyć.
@TakAndrzejPolak Жыл бұрын
@@piotruc91 W kwestii zabijania "obcej" flory i fauny... gdyby nie człowiek, to wszystko byłoby na swoim miejscu... i komu by to przeszkadzało ?
@bolek410 Жыл бұрын
Ma pan rację nikomu nie chce sie robić w polu.
@magdar3384 Жыл бұрын
Ja proponuję miesiąc walki z nawłocią! 🙂 u mnie to kwiecień kiedy grabiami wyciągam kłącza spod ziemi. Pozdrawiam wszystkich walczących z tą cholerą!
@krzysztofwaleska Жыл бұрын
W tym roku na Górnym Śląsku. Okropnie mizernie jeśli chodzi o wrotycz. Wszędzie ta bezużyteczna nawłoć. A mrówek masa. Rumianek i wrotycz są idealne na mrówki, bo kwitną i pachną wtedy, gdy mrówki są najbardziej upierdliwe. Fajnie też działa na koty, które omijają zawrotyczowany otwarty garaż. Jednak jest go na tyle mało, że aż żal ciąć.
@Proxsimus Жыл бұрын
Panie Łukaszu, czy jest jakiś naturalny wróg tej nawłoci w postaci owadów czy innych roślin? Zdaję sobie sprawę, iż najczęściej przynosi to skutek odwrotny od zamierzonego.
@miejskapartyzantkaogrodnicza Жыл бұрын
nie
@tomszwypasek7756 Жыл бұрын
Rolnictwo w kraju upadło i coś musi to zastopować
@Fabularnik Жыл бұрын
Lubię oglądać pana filmy w wiosennej lub letniej scenerii, szczególnie wtedy gdy za oknem jest szaro i ciemno
@beatamateuszczyk9608 Жыл бұрын
Też mam dużo takich widoków dookoła, na niekoszonych terenach należących do państwa. W ogrodzie walczę z nawłocią od lat i co roku jakieś nowe mi się wysiewają.
@prawprawde1152 Жыл бұрын
Reklamy kieruja jak tepakow ? polakow do sklepow BO polaki malo rozgranieci nie maja pojecia w jakim sa np; telewizory w jakim gwozdzie co gdzie szukac nie maja pojecia ? trzeba im tysiac razy wbijac do glowy co i jak i gdzie ? Ale pieczywo mrozone odmrazane w sklepach i marketach luibia a wiekszosc nie ma pojecia co kupuje z marketow ussa sklepow zoladek jak smietnik traktuje .
@jolantabanach7273 Жыл бұрын
U mnie nawłoć walczyła z moją otyłością 2 tygodnie.
@rsstorm1 Жыл бұрын
lubię to jakie pokazujesz widoki jak to wygląda że to jest nawłoć akurat bo ja nie jestem znawcą, ż resztą nie wiedziałem że nawłoć jest gatunkiem inwazyjnym nie lokalnym. Dzięki za tą wiedzę
@GAJEKSSC Жыл бұрын
W Warszawie zdominowała wszystkie ziemię leżące odłogiem. Cała rozlewiska Wisły są tym zarośnięte.
@wiolettamalanowska9071 Жыл бұрын
Co z tym zrobić? Ja, widząc, że gdzieś wchodzi nawłoć, mam dreszcze...
@luczaj100 Жыл бұрын
wyrywać albi kosić
@wiolettamalanowska9071 Жыл бұрын
@@luczaj100 Już wyruszam w teren. 😁
@zaklinaczkur4580 Жыл бұрын
Zatem będzie dużo dreszczowych dni na horyzoncie
@dzixe Жыл бұрын
A nie dało by rady tego kosić i przerabiać na pellet opałowy? Duży przyrost biomasy i energetycznie odnawialne, dodatkowo możliwość zarobku. Może wartość opałowa słaba, ale więcej by tego spalił, a koszt pozyskania prawdopodobnie niższy niż drzewnego, co dało by relatywnie niższą cenę.
@xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx2093 Жыл бұрын
a wez i zrob pellet. napisz czy da rade
@jacekswiech530 Жыл бұрын
Jeżeli nawłoć będzie darmowa, jeżeli legalnie będzie można wyrywać. Trzeba zmienić prawo.
@dzixe Жыл бұрын
@@xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx2093 agropellet tak zwany. Z łuski słonecznika się robi, ze zbóż, to to też pójdzie :)
@jolantabanach7273 Жыл бұрын
Nawłoć odpowiednio stosowana 2 tygodnie i otyłość brzuszna zniknęła mi .
@katarzynawyrzykowska2456 Жыл бұрын
@@jolantabanach7273 A jak była stosowana?
@zbigniewharasimowicz5491 Жыл бұрын
Pytanie czy ta inwazja nie jest spowodowana tym, że ostatnio jest znacznie więcej nieużytków, w końcu nawłoć amerykańska była w Polsce już dawno a przez ostatnie 10 lat stała się taką plagą
@sovvati Жыл бұрын
Koszenie nawłoci, dosiewanie traw z łąkową roślinnością i krowy na pole to byłoby sposobem. Ale bez dopłat i zamiany obozów koncentracyjnych krów na naturalny chów to się nie zadzieje.
@agaitomekwit9378 Жыл бұрын
To już jest katastrofa ,gdziekolwiek nie pójdę rośnie nawłoć kanadyjska ,rdestowiec i sumak octowiec ,jak tak dalej pójdzie ,zostaną tylko one :( ,to wszystko Śląsk
@agaitomekwit9378 Жыл бұрын
myślisz że oni są świadomi co tną ,co należy ciąć, a co pozostawić ? nie wymagał bym tak wiele od istot które poza telewizorem i stanem konta nie potrafią odróżnić mlecza od mniszka @wciuciubabkegram
@mar-mz8kv Жыл бұрын
Jak byly zwierzęta to była równowaga w naturze , teraz nie ma zwierząt, nie ma rolnictwa i wszystko dziczeje... Maja teraz popis szczegolnie gatunki inwazyjne... Pana włosy ładnie się wplatają w te żółte łany... 😊
@flamenco108 Жыл бұрын
Dominacja nawłoci obcej (późnej i kanadyjskiej) jest chwilowa (w perspektywie przyrodniczej oczywiście): obserwuję to samo miejsce od ponad 30 lat (Mazowsze na południe od Warszawy). Po gwałtownej inwazji nawłoci, która na kilkanaście lat ustanowiła swoje rządy na tej działce (chodziły plotki, że pszczelarze specjalnie ją rozsiewają), w ostatnich kilkunastu latach zaczęły się nad nią wybijać różne krzewy, jak głogi i tarniny. I oczywiście drzewa - brzozy. Ten kompleks stopniowo nawłoć wypiera, bo ona potrzebuje słońca, a krzewy jej zasłaniają światło. Dziś już ponad połowa powierzchni obserwowanego gruntu zarośnięta jest krzewami i drzewami.
@WsciekleMleko Жыл бұрын
Ewolucja nie śpi. Wszyscy ci, którzy usilnie starają się namawiać do bezpośrednich działań, aby zwalczyć roślinę tego nie rozumieją niestety. A to podstawy jakich w szkole uczą.
@disanthuscercidifolius27182 ай бұрын
@@WsciekleMleko Nie ewolucja, tylko sukcesja, faktem jest, że z drzewami nawłoć nie wygra.
@white-in-china6713 Жыл бұрын
w Wielkopolsce całe hektary tego zielska
@ciu007ul Жыл бұрын
Wow, jak Pan pięknie, prosto i kompetentnie o tym mówi. Nie można się interesować wszystkim, i botanika nie mieści się w spektrum moich zainteresowań, ale kiedy Pana słucham, zaczynam żałować, że życie takie krótkie. dziękuję :)
@mszalans4817 Жыл бұрын
Kiedyś pszczelarze to ponoć nasadzali na pożytek, ale potem się okazało, że miód może i z tego jest, ale znacznie później niż zwykle i rodziny mogą nie zdążyć się przygotować na zimę.
@luczaj100 Жыл бұрын
pszczelarze ciągle rozwlekają jakieś inwazyjne gatunki, ulepszają świat
@Tom-Tyrmand Жыл бұрын
Zazdroszczę. Widzicie państwo łąki.Ja widzę tylko wygolone ,spalone słońcem trawniki plus debili z pierdzącymi kosiarkami
@Lechoslaw8546 Жыл бұрын
I całą armię kosiarzy ma których my płacimy. Debile ci, którzy robią to na własnych działkach, niestety 90% robi to bo im za to płacą. A mogli by w tym samym czasie robić coś pożytecznego, n.p. zierać śmieci.
@czadamon Жыл бұрын
Od 2 lat wyrywam albo łamię końcówki nawłoci jak kwiatostany są jeszcze zielone. Nawłoć rośnie teraz sporadycznie a wrotyczu bardzo dużo. Pozdrawiam
@piotruc91 Жыл бұрын
Nawłoć kanadyjska i nawłoć olbrzymia tworzą mieszańce z nawłocią pospolitą: nawłoć Nideredera i nawłoć Snarkisa.
@waltanmari7135 Жыл бұрын
Powinien być nakaz koszenia nieużytków raz do roku. Ja tak skosiłem i ustąpila po jednym roku.
@numbos8 Жыл бұрын
U mnie w regionie nawłoć amerykańska dominowała kilka sezonów z rzędu, zajmowała spore obszary, ale parę lat temu została wyparta przez zwykłą trawę... i dzisiaj sporadycznie rośnie.
@monolith.3 Жыл бұрын
Jest to ziele moczopędne, działające dobrze na nerki, ale lepiej działa gatunek rodzimy nawłoć pospolita.
@zaklinaczkur4580 Жыл бұрын
Jeśli nie ma przypadków? Skoro dzisiaj już urósło..znaczy się trzeba będzie zagospodarować darowaną roślinę na opał... bo bida nigdy nie czeka na zaproszenie a także nasz pan Łukasz będzie mógł radośniej po kraju zasiewać ziarna miłości dla dobra ogółu. Tymczasem borem lasem
@jancarl9068 Жыл бұрын
Teraz jest też mniej nieużytków bo rolnicy zaczęli je kosić i uprawiać żeby dostać dotacje z UE. Jak będzie taka sytuacja to mniej będzie tej rośliny.
@gadkizdabrowkiizjukeja8618 Жыл бұрын
U mnie do tej pory pryskali ranapem co nawłoci nie szkodziło. Teraz chyba już za drogo
@wojtekkloc986 Жыл бұрын
Drugi komentarz: bo lubię te tematy . Cóż to jest przyroda polska ? Za Olzą te same "krzaki" to już nie polska przyroda, tylko czeska.A dwa tysiące lat temu to te krzaki były jaką przyrodą ? A za dwa tysiace lat te krzaki bedą jaką przyrodą, bo napewno nie polską .... Cholerna, ale biedna nawłoć zwróciła swoja uwagę Sz.P., i to ciekawe, no może nie dla mnie, bo o tym problemie wiem już od czterdziestu lat ... mnie bardziej oburza np.płot żelazny na granicy naszego wielkiego -małego imperium od wszchodu, który skutecznie zamknął korytarze ekologiczne ulubionych dla ekologów , tfu , gatunków jak : wilk, łoś, bóbr, żubr .I żaden z nich japy nie drze !!! Wiec ja przekornie : niech źyje norka amerykańska czy czerencha też amerykańska.Witam ich z otwartymi rękami, ale reszta jankesów niech w poskokach wy....la z pieknych okoliczności przyrody polskiej !
@1979mag Жыл бұрын
W lasku nad moją rzeką nawłoć niecierpek i rdestwowiec... Niecierpek udało się opanować rdestwowiec dosłownie zjada lasek... Serce to łamie, bo ogromna bioróżnorodność w lesie i na nadbrzeżu, niedoceniony teren, i tylko kilku osobom zależy by o niego dbać ...
@tommek9539 Жыл бұрын
Dookoła mnie nawłoć kanadyjska zdominowała niekoszone działki. Tymczasem bardzo łatwo wyeliminować nawłoć poprzez koszenie łąki 2 razy w roku: końcem maja i w połowie sierpnia. Dzięki temu pojawiają się rodzime gatunki ziół.
@TravelNatureEU Жыл бұрын
Ciekawe, znam tę roślinę, ale niewiele o niej wiedziałem. Dzięki za info!
@mariuszzwada3262 Жыл бұрын
nawłoć jest bogata i to jest w nich wyjątkowe. Pytanie z innej beczki, czy modliszki które ostatnio atakują wręcz woj. mazowieckie (być może całą Polskę)nie szkodzą pszczołom?
@miejskapartyzantkaogrodnicza Жыл бұрын
ojp...
@karolinamadrawska9860 Жыл бұрын
A dlaczego nie mówisz że to opryski niszczą zioła ?
@kazimierzleszczynski6934 Жыл бұрын
Amerykańskie chwasty trzeba zniszczyć, szczególnie te z Wall Street, a w Polsce z ul.Pięknej 14 w Warszawie!
@kazimierzleszczynski6934 Жыл бұрын
No i te najgorsze, mordercze i bandyckie chwasty z NATO!
@TakAndrzejPolak Жыл бұрын
A barszcz Sosnkowskiego w godło Polski !!!
@kazimierzleszczynski6934 Жыл бұрын
A jak nie, jak tak!!!@@TakAndrzejPolak
@Samba222222222 Жыл бұрын
Bardzo dobrze że Pan o tym mówi
@Jakub777J Жыл бұрын
Świadomość problemu jest w kraju zerowa. Jak kiedyś zgłosiłem łan rdestowca do urzędu miasta, który ma obowiązek z nim walczyć to odpisali, że po co mają niszczyć zieleń i że nic nie zrobią.
@antero7680 Жыл бұрын
Co maja inne kraje czego nie ma Polska, że nawłoć u nas tak się rozprzestrzeniła a u nich nie? Jakieś zwięrzęta, owady?
@prawprawde1152 Жыл бұрын
Mowia ze Walcza zaciekle za Ukrainska ziemie ? A podobno jest to ziemia wlasnosc Koncernow Usa ? Aha ? = oddali chwilowo jako dzierzawa na 100 Lat ?Demokracja to jak dwie skrajne wolnosci np; handlowe supermarkety miljardera do kilku sklepikow debetciakow ..masz wolny wybor Co nie masz Nie masz ? Zawsze masz za darmo =Wybor isc tu albo tam..Wlasnej wlasnosci nie wlicza sie do demokracji ? Bo Slabsi od Indian Nie madrzejsi od Bizonow . ale czeka ich ten los ? Telewizor to jak podrzucone koce dla Indian ? glowa jest chora ? TV ekran handlowy sprzedaje wszytko dziala jak - urzadzenie medyczne nawet wspomaga leczenie roznymi srodkami likwiduje wszytkie choroby ?
@gadkizdabrowkiizjukeja8618 Жыл бұрын
Prawo które nakazuje kosic, orac nieużytki na terenach rolniczych
@herbiola Жыл бұрын
W Europie i Azji podobny problem ma wiele innych krajów, ale możliwe, że bardziej pilnuje się, żeby nieużytki były choć raz skoszone. W Polsce jest mnóstwo terenów i prywatnych i państwowych, które nie są koszone, zarośnięte totalnie nawłocią i nie ma żadnych przepisów zmuszających do przeznaczenia środków do jej koszenia. Nie ma też u nas przepisów pozwalających na jej zbieranie i użytek do celów zielarskich a w wielu innych krajach jest. Nie ma żadnych zwierząt żywiących się nią a owady wręcz eliminuje a nie żywi, bo zajmuje teren a jedzenie daje tylko od połowy lipca do końca sierpnia. W Ameryce Pn. z kolei skąd pochodzi jest powszechnie zbierana i używana.
@katarzynawyrzykowska2456 Жыл бұрын
Tak będzie z każdą rośliną przywleczoną z dalekich krajów - roślina taka nie ma żadnych wrogów naturalnych, więc wygrywa konkurencję.
@TakAndrzejPolak Жыл бұрын
W Niemczech każdy skrawek wolnego terenu jest orany i koszony rolniczo, nie ma pojęcia nieużytek puszczony sobie wolno.
@karolnowakowski3778 Жыл бұрын
właśnie zastanawiałem się co to za "zielsko" wszedzie się rozrosło a tu proszę film
@miejskapartyzantkaogrodnicza Жыл бұрын
Dzięki!
@lars.fijin.kristiensen Жыл бұрын
mam identycznie zarośniętą działkę na której kiedyś była łąka (dolny śląsk) kilkanaście lat temu przestano ją wykaszać i zarosła nawłocią ta łąka jest bardzo nie równa i nawet nie można wjechać tam i skosić bo maszynę można zniszczyć co mogę zrobić by się jej pozbyć? wejść z kosą, czy jest lepsza opcja?
@kotka_dorotka9517 Жыл бұрын
Kosa powinna w maju załatwić sprawę? A najlepsze są kozy do tego.
@zagania Жыл бұрын
Czy dwukrotne koszenie ją zniszczy? Pojawiła się u mnie na łąkach mokrych ( poj. Brodnickie) chyba związane jest to z suszą. Narazie to dwie niewielkie kępy (2 m2) ale widać jej coraz więcej, nawet w lasach przy drogach.
@luczaj100 Жыл бұрын
bardzo ją ogranicza w perspektywie 5 czy 7 lat
@zagania Жыл бұрын
@@luczaj100 Dziękuję i pozdrawiam. Zapraszam na Pojezierze Brodnickie.
@rosita3768 Жыл бұрын
O Matko wreszcie ktoś o tym mówi!!!!! Mieszkam na przedmieściach Wrocławia, gdzie były cudowne łąki, a teraz jest NAWŁOĆ. Masakra Nawet chciałam zgłosić to gdzieś, bo to jest tragedia.
@romualdulanowski8485 Жыл бұрын
5:07 dzika marchew i gąsienice pazia królowej 😀👍
@majawagner-nawrocka2427 Жыл бұрын
Na dodatek jest to obecnie bardzo "trendy" że koszenie jest złe i "wystarczy nie kosić" a wówczas wyrośnie piękna "łąka kwietna". Przez takie bzdety ludzi porzucają koszenie łąk, bo nie rozumieją ze łąki istnieją z powodu koszenia i /lub wypasania. Jak kiedyś pokazałam na FB sąsiadujące łąki jedną koszoną regularnie a drugą zaniedbaną to nikt nie wskazał prawidłowo na tę piękną jako tę która jest regularnie koszona.
@TakAndrzejPolak Жыл бұрын
Kto mówił że "łąk kwietnych" nie kosi się ?
@majawn Жыл бұрын
@@TakAndrzejPolak Oczekuje Pan że podam imiona i nazwiska użytkowników Facebooka ☺? Jest to często powtarzana fraza, do tego stopnia, że dostaję od tego wysypki i staram się nie wchodzić w treści o łąkach, mimo że z racji 25 lat prowadzenia gospodarstwa ten temat jest mi bliski.
@TakAndrzejPolak Жыл бұрын
@@majawn No tak, ogólnie Fejs jako wyrocznia... ☺ A ja ze strony mieszczucha: wystarczy wiosenne koszenie trawy przed wzrostem "chwastów" i jesienne "uprzątające". Koło mnie jest długi pas starego nieużytku przyulicznego, gdy "chwasty" osiągają letnie maksimum kolorystyczne, wchodzi cała na biało ekipa kosiarzy, i upyerdala wszystko do gołej ziemi, raz a dobrze na cały rok.
@eradycator Жыл бұрын
Kocopoły opowiada. Wyka drobna świetnie radzi sobie z Nawłocią
@piotrgreat6110 Жыл бұрын
cześć jadę z Dębicy do Rzeszowa drogą 94 i zdębiałem po oglądnięciu tego filmu - w około na polach miedzach pełno tego żółtego zielska to jakaś inwazja, wcześniej nie zwróciłem na to uwagi ! może to przez to że teraz w Polsce jest mnóstwo nieużytków dotowanych przez UE?
@TakAndrzejPolak Жыл бұрын
Ale nawet gdy takie nieużytki są dotowane przez UE, to jest obowiązek ich koszenia ?
@Tomasz_Rek Жыл бұрын
Na Lubelszczyźnie już lata temu mi się rzuciły w oczy te łany nawłoci. U nas, na pom. zach. nie jest aż takim problemem. Jeszcze.
@mariuszdabrowski8425 Жыл бұрын
Stonka ziemniaczana i nawłoć to dar od bratniego naródu.