Przeciwnik okazał się trudny. Przed meczem ucieszyłem się z tego kojarzenia, bo mimo że Motylov to Mistrz Europy sprzed 10 lat, zawodnik który miał na koncie drugie miejsca w turniejach wijk ann see (1-2 miejsce wspólnie z carlsenem), drugim razem za Harikryszną, czy drugie miejsca w turniejach Aerofłotu (za Nepomniaszczym) i ponownie za Harikryszną, ale starszy od Pana. W tym upatrywałem szansy i oceniałem, że raczej Pana nie złamie. Motylov jednak bardzo dobrze rozumie szachy i dobrze czyta grę. Więc niewiele dał biały kolor bo Motylov szybko zniwelował plusik wynikający z koloru i jeszcze trzeba było bronić się przed przegraną. Solidna porcja strategicznych szachów. Może było by inaczej gdyby udało się Panu coś zamieszać w debiucie? Ale remis na poziomie czterech plusów oczywiście nie jest zły i dalej daje szansę na dobry wynik. Ale trzeba jeszcze jedną partię wygrać a drugą zremisować. I tego Panu życzę.
@StanislawBorys-v3t6 күн бұрын
powodzenia w kolejnych rundach!
@grzegorzgua18217 күн бұрын
Nie ma to jak uciec spod noża. Trzymam kciuki w następnych rundach
@MatiŚwierk6 күн бұрын
Śledziłem partię na żywo, bałem się patrząc na jej przebieg, jednak udało się wybronić ważne 0,5 pkt. Brawo. Pan Motylev nieźle próbował docisnąć.
@wjd23397 күн бұрын
Ze szkoleniowego punktu widzenia bardzo ważna partia dla juniorów oraz progresujących zawodników przebijających się w górę ponad 2300-2400. Widać jak na dłoni, jak ważne są treningi końcówek a nie ograniczanie się do poświęcenia godziny tuż przed partią na przygotowanie się z komputerem i bazą danych na poznanego rywala. Za moich przedkomputerowych czasów do każdej partii wszyscy przygotowywaliśmy się przez wiele lat. A nie zaledwie godzinę przed grą. Ale to dygresja. Z praktyki wiadomo doskonale, że taka udane obronienie ciężkiej pozycji potrafi dać mnóstwo energii do pokonywania rywali na finiszu. Ważniejsze od szukania w bazie danych recepty na grę będzie dobre delikatne dotlenienie organizmu przed grą. Powodzenia!
@andrzejplesiuk22527 күн бұрын
@@wjd2339 ja się obawiam, czy ta partia zamiast "dać mnóstwo energii na finiszu" to nie pożarła większość sił Matibara ?
@tomwawer57147 күн бұрын
Dobry remis z nie byle kim
@natalialubicka8337 күн бұрын
Lekko nie było, dlatego wynik cieszy.🙂
@jacekplacek92887 күн бұрын
Gratulacje za stalowe nerwy do konca. Niby mozna bylo wziasc szybki remis bez pozniejszego grillowania. Ale nauka defensywy na pewno ne pojdzie na marne. Remis remisowi nierowny.
@roddos7 күн бұрын
Ciężki bój. Dobry remis. Kolejne kojarzenie wydaje się korzystne. Dwa zwycięstwa i można zakręcić się koło pierwszej piątki...
@adamrogaa80497 күн бұрын
Ale ciężka partia, po zakończeniu można pomyśleć, trzeba było brać remis. Nie wziąłeś, za co wielkie dzięki i brawa. Dzięki temu mamy kolejną świetną analizę z bardzo pouczającą końcówką. Te wieżówki, jak często trzeba wykonywać jedyne ruchy. Teraz ładowanie baterii, odpoczynek i przygotowania, bo zostały najważniejsze partie, a wynik do tej pory rewelacyjny. Pozdrawiam i powodzenia.
@piotrwilkin77367 күн бұрын
A mogłeś zagrać ten Bf2 :>
@aleksanderzdechlik80987 күн бұрын
Panie Mateuszu! Tym razem chciałem zwrócić uwagę na pewne psychologiczne aspekty walki szachowej. W Pana ostatniej partii padły dwie propozycje remisu. Pierwsza propozycja remisowa Pana przeciwnika padła zapewne wtedy kiedy zauważył on że partia nie idzie po jego myśli. Swoją propozycją przeciwnik starał się zapewne Pana "oszukać". Zupełnie słusznie odrzucił Pan tę propozycję. Po pewnym czasie, tym razem z Pana strony, nastąpiła propozycja remisowa. Ona miała podobny charakter i została słusznie odrzucona. Przy okazji zauważam, że we wcześniejszych Pana partiach Pana propozycje remisowe były podobne. Można w nich było zauważyć trochę chęci "oszukania" przeciwnika. Tym czasem wiadomo, że najtrudniej jest wygrać wygraną pozycję. Zawodnik posiadający przewagę często rozluźnia się i marnuje swoją przewagę. Gdyby Pan propozycji remisowej nie składał to może podczas uporczywej obrony los uśmiechnąłby się do Pana. Tak zresztą stało się we wczorajszej partii ale to przeciwnik zmusił Pana do uporczywej obrony. Na koniec to mam taką uwagę na przyszłość gdy będzie Pan grał z polskimi zawodnikami. Oni zapewne oglądają Pana analizy i będą mieli podobny pogląd na Pana propozycje remisowe. Warto zatem grając z takimi zawodnikami grać do końca aby swoją propozycją nie zasugerować przeciwnikowi słabości Pana pozycji. Pozdrawiam. Aleksander Zdechlik
@ukasz-cq7sx7 күн бұрын
Co można było usłyszeć o A. Pichot'cie? Pozdro i z fartem!
@gmmatibar6 күн бұрын
Że ma polski paszport.
@grzegorzgua18217 күн бұрын
15.50 a G4 przechodziło?
@gmmatibar7 күн бұрын
Istnieje taki ruch, ale jest wielce ryzykowny: małe zyski, potencjalnie duże problemy.
@rafapolok3957 күн бұрын
Pozycja jest taka: Białe Ke2, Wf1 Czarne Kg4, Wf5 i pion na g5. ruch białych. Nie można W:f5? :)
@andrzejplesiuk22527 күн бұрын
Można
@andrzejplesiuk22527 күн бұрын
... nasz mistrz wspominał że wymęczyła go ta partia
@gmmatibar7 күн бұрын
Można! Rzecz w tym, że białe tam przegrywają, tylko na Wf1 należy pobić i zagrać Kh4 - zamiast błędnego Kh5-g4.
@andrzejplesiuk22527 күн бұрын
@@gmmatibar Niech Pan zwróci uwagę jakie ustawienie podaje Rafał Polok. Jemu chodzi że po W:f5 jest prosty remis bo trzeba odbić wieżę tj: Kf5 o po Kf3 remis do podpisu.
@km_ArturBorubar7 күн бұрын
@@andrzejplesiuk2252 No w analizie jest akurat wielbłąd , ale przecież powyżej Matibar się poprawił :) . Wf1 przegrywa