Już jest gotowa opracowana metodyka. Zapraszam - wavepc.pl/metodyka-testow-wentylatorow/
@Davephl9 жыл бұрын
Dawid pomyliłeś się, bo CFM-Cubic feet per minute- stóp sześciennych na minutę, a nie na godzinę. 1cfm = 0.0283m3/min, albo w zaokrągleniu 1.70m3/hr. Młodzi się nauczą i będą błędnie powtarzać ;)
@WavePC_official9 жыл бұрын
***** tak masz rację mój błąd. A dokładny przelicznik to: 1,699021 m3/h
@broda_lol9 жыл бұрын
Czy MSI GTX 960 i i5 4460 bedą dobrym wyborem do gta V, bf4 ogólnie do gierek?
@Chlodzenienet9 жыл бұрын
My coś takiego już dość dawno temu sprawdzaliśmy w różnych warunkach tylko, że nie na YT :) chlodzenie.net/reviews/wydajnosc-wentylatorow-mity-i-fakty-cz-vi/ Ciekawie będzie skonfrontować tamte wyniki z obecnymi śmigłami :)
@2011waldek9 жыл бұрын
Więc Dawid, byś musiał mieć dodatkowo kielich zwężający z średnicy wentylatora do średnicy tego urządzenia by cały przepływ powietrza trafiał na łopatki anemometru. W przeciwnym razie badanie będzie nierzetelne. Bez tego zwężenia będziesz mógł przedstawić badanie pod kątem prędkości wywiewanego wiatru a nie ilości m3 powietrza, które dany wentylator generuje.
@WavePC_official9 жыл бұрын
Bk Waldek nie prawda, nie ma absolutnie takiej potrzeby. Wystarczy zmierzyć średnicę wewnętrzną wentylatora aby wynik był jak najbardziej rzetelny i poprawny a anemometrem zmieżyć średnią wartość prędkości wiania na całej powierzchni otworu wentylacyjnego czyli w moim przypadku wentylatora. Radzę poczytać fachową literaturę - i mówię tu o opracowaniach metodyki pomiarów anemometrem skrzydełkowym przez naukowców. Taka literatura jest dostępna tak w języku polskim jak i angielskim. Tą metodą mierzy się objętość przepływającego powietrza również w kanałach wentylacyjnych o średnicy 1m i większej, a przecież takich anemometrów nie ma ;) więc jeszcze raz podkreślę - nie. Absolutnie nie trzeba nic zwężać
@2011waldek9 жыл бұрын
DawidN20v2 faktycznie, przecież to nie laboratorium by sprzeczać się o parę procent w tą lub drugą stronę:)
@WavePC_official9 жыл бұрын
Bk Waldek No dokładnie. Tu chodzi o określenie na podstawie konkretnych wyników który wentylator jest wydajniejszy a który słabszy, nie o ustalenie i weryfikowanie obliczeń i pomiarów producenta bo do tego nie mam warunków i środków. Anemometry stosowane w labolatoriach posiadają dokładność 1% a ten 3% już tu są 2%. Metodyka będzie możliwie dokładna i rzetelna ale po to aby klasyfikować wentylatory :) najważniejsze w moim przypadku to jak najmniejszy błąd pomiarowy.
@aubrey17909 жыл бұрын
DawidN20v2 Mozna by bylo zrobic zestaw pomiarowy z pudelka kwadratowego z 1 strony miejsce na wentylator i tam sie go mocuje.Z drugiej strony pudelka dziura o srednicy anomemetru.Tylko takie pudelko musialoby byc szczelne czyli dobrze zaklejone tasma wszystkie miejsca gdzie mogloby uciekac powietrze.No i dalej bierzesz taki wentylatot montujesz go i uruchamiasz i po drugiej stronie przykladasz do otworu miernik i mierzysz predkosc wiatru.Np. wyjdzie 5 m/s czyli 50dm/s przy obrotach 1200 obr/min.Pozniej obliczasz pole powierzchni przekroju miernika czyli wjdzie jakies 0.25*0.25 *3.14 dm2 -= 0.2 dm2.Pozniej mnozysz Vwiatru x pole miernika 0.2 dm2 * 50dm/s = 10 dm3/s.Czyli 20 cfm przy predkosci 1200 obr/min.A jeszcze dokladniej by bylo wstawic w miejsce otworu na miernik kawalek rury PCV o srednicy tego miernika zeby zmienic przebieg powietrza na jak najbardziej liniowy.Bo jak sie przystawi miernik do zwyklego otwory to bedzie rozproszone w wielu kierunach i predkosc wiatru bedzie zanizona.
@WavePC_official9 жыл бұрын
Cansa Mano luknij na mojego FB, tam już jest wstęp do metodyki i pokazany skonstruowany przeze mnie tunel
@lukbart_9 жыл бұрын
Ale mimo wszystko mam prośbe o robienie wspólnych wykresów dla wszystkich wentylatorów. W sensie jeden wykres gdzie 200mm będzie konkurowąło z 80mm, a poza tym osobne kategorie :)
@WavePC_official9 жыл бұрын
Łukasz Bartoszek Może jeden taki wykres będę dorzucał "zbiorczy"
@bax11189 жыл бұрын
Łukasz Bartoszek Tutaj to nie przepustowość tylko kultura pracy ,wiadomo że 80ka mogła by dorównać 2setce ale 80ka będzie miała 3500 obr. a 2setka tylko900 to nie porównanie ,albo zajeb... hałas ,albo cisza wiadomo decyzja należy do każdego ...
@marcinmakowiec57529 жыл бұрын
a nie lepiej zrobić jakąs tube co na wylocie bedzie miała średnice przyrzadu pomiarowego?
@WavePC_official9 жыл бұрын
Zenon Giertych też o tym myślałem, i dodatkowo była by jedna znana średnica wew. czyli nie musiał bym mierzyć każdego wentylatora z osobna. Takie porównanie na pewno też będę robił i jeżeli wyniki będę prawidłowe, to prawdopodobnie taka metodyka będzie stosowana.
@TH3LUKK9 жыл бұрын
Dobra jest KARTA GRAFICZNA nVidia GeForce 8300GS 128MB DDR2 ?
@afxstudio21239 жыл бұрын
TheLukk bardzo ujowa
@TH3LUKK9 жыл бұрын
Aha, dzięki ;)
@afxstudio21239 жыл бұрын
TheLukk wybacz że ci prawdę napisalem ale co pan chcesz od karty za 50 zł
@TH3LUKK9 жыл бұрын
Witold Śruta Rycerz zakonu Strumienia Nie no spoko, widziałem na allegro i myślałem że fajna
@ges289 жыл бұрын
Oglądąłem go już u Rooshena :)
@WavePC_official9 жыл бұрын
Grzegorz Skoczyński na pewno nie. Zobacz jeszcze raz ten film Marcina. On ma zupełnie inny model
@ges289 жыл бұрын
Grzegorz Skoczyński Ok. Model modelowi nierówny ;) Pozdrawiam :)
@Grogoful9 жыл бұрын
Słuchajcie
@lechulsk48459 жыл бұрын
Chyba jeszcze nie do końca wiesz za co się zabrałeś... Otóż nie przepływ laminarny nie polega na tym że cały strumień ma tą samą prędkość. Natomiast problem polega na tym że prędkość liniowa krawędzi natarcia łopaty nie jest stała w funkcji odległości od środka wirnika, jedyne co będziesz w stanie zrobić to pomiary porównawcze różnych wentylatorów. O pomiarze wartości bezwzględnych zapomnij jak najszybciej...
@przemolinko19 жыл бұрын
Każdy inny kształt łopatek lub ich liczba zapewne będzie zaprzeczać realnej wydajności z tą odczytano-wiliczoną.
@WavePC_official9 жыл бұрын
Przemysław Zawada a dlaczego? Mnie interesuje wydajność w postaci tłoczonego powietrza czy to między żeberka radiatora od chłodzenia cpu czy do obudowy. Dlaczego kształt łopatek czy ich ilość miały by zaprzeczać realnej wydajności? Jak to możliwe powietrze miało by być bokiem przetłoczeniem?
@Amonides9 жыл бұрын
sprzęt używany przez kominiarzy do sprawdzania ciągu kominowego
@WavePC_official9 жыл бұрын
Marek Chojnacki Między innymi
@chrisx1010109 жыл бұрын
zamiast tego elektronicznego wiatraczka lepiej było kupic kamere termowizyjna.
@WavePC_official9 жыл бұрын
Chris Box miała by bardziej ograniczone zastosowanie u mnie niż anemometr